Spectaculair feest rond opening nieuw Paracentrum Fancy-fair voor Olleke Bolleke Deelname aan acties tegen kruisraketten Zwemdiploma's voor achttien volwassen Simultaanschaken in De Lindeboom Tandemsprong (van 9 jarige) Jan Boyen PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 SEPTEMBER^ ,j| Peuterspeelzaal Olleke Bolleke in De Koog moet hoognodig worden opgeknapt, maar voor het schilde ren van de muren en plafonds is geen cent in kas. Daarom wordt woensdag 17 september van twee tot vier uur 's middags in het Olle ke Bolleke-gebouw aan de Ruijs- laan een fancy-fair gehouden. De Koger basisschooljeugd (dus tot en met groep 8) kan meedoen aan een kleurwedstrijd met als hoofdprijs een rondrit met een huifkar. De jeugd moet hiervoor een kleurplaat tijdens de fancy-fair inkleuren. Andere activiteiten zijn grabbelen, blikgooien, koekhappen en schminken. Voorts is er een ver koop van onder meer speelgoed, kle ding en diverse rommeltjes. Overigens is de belangstelling voor de peu terspeelzaal dit jaar overweldigend. Er komen nu vijftien kinderen, en dat zijn er tien meer dan vorig seizoen. In plaats van twee ochtenden, is Olleke Bolleke drie ochtenden geopend: op maandag, woensdag en vrijdag. Na het afronden van het volkspeti- onnement en het door de regering genomen plaatsingsbesluit van kruisraketten in Woensdrecht, heeft het Vredesplatform Texel zichzelf na succesvolle actie op Texel voor onbepaalde tijd op non- actief gezet. Nu is besloten dat weer zal worden deelgenomen aan acties. Vorige week zijn de leden van het platform, bestaande uit afgevaardigden van het Vredesberaad Texel, PvdA, PPR. PSP. EVP en FNV weer bij elkaar geweest. Deze bijeenkomst vond plaats omdat beslist moest worden over eventuele deelname aan landelijke acties, georga niseerd door het Breed Initiatief voor Verdergaande Actie tegen Kruisraket ten (BIVAK). Het BIVAK is vergelijk baar met het Komitee Kruisraketten Nee (KNN). Er nemen o.a. vredesgroe pen, jongerengroepen, politieke partij en en vakbonden aan deel. Het Vre desplatform Texel heeft besloten om de acties van BIVAK actief te steunen. Dat betekent dat, middels publicaties e.d., geprobeerd zal worden zoveel mogelijk mensen op de been te krij gen. Op 19 september vindt er in Woens drecht een vreedzame demonstratieve blokkade plaats waarbij de bedoeling is om met regionaal georganiseerde groe- pén de hoofdpoorten van de basis voor enige tijd te sluiten. Hiermee hoopt BIVAK te bereiken dat er een dag niet aan de bouw van de kruisra- kettenbasis gewerkt kan worden. Op zaterdag 1 november, precies één jaar na het plaatsingsbesluit, zal er in Amsterdam een demonstratie wor den gehouden. De bedoeling van het Vredesplatform Texel is om, bij genoeg belangstelling (eventueel in samenwer king met Den Helder en/of Schagen) een bus te organiseren waarmee ge- zamelijk gereisd kan worden. Voor in lichtingen of opgave is het contacta dres van het Vredesplatform Texel: Marjan v.d. Werf, Kogerstraat 45, tel. 4700. Maandagavond 8 september was het een spannende avond voor achttien volwassenen, die moesten afzwemmen voor hun A, B of ba siszwemdiploma. Na maandenlang intensief te hebben getraind ging hun wens in vervulling. Elf mensen moesten afzwemmen voor het nieuwe basiszwemdiploma. Omdat dit diploma veel moeilijke onderdelen bevat werd het behalen ervan extra gewaardeerd. De geslaagden zijn: Diploma A: Rita Ran en Piet Witte Diploma B: Nannie de Haas en Men- no Timmer. Voor A en B: Corrie Timmer, Geertje Daalder, Anneke de Wijn en Ryan van Heerwaarde. Van het basis-zwemdiploma slaag den: Angelique Rood; G. A. M. Rood-Wit, Ria van Egomond, Nora Hooyschuur, Trudy van der Star; Lenie Kooiman, Naomi Ellen. Judy Witte; Pauline Zijm; Dirk. J. Bruin en Piet Kooiman. Maandagavond om 8 uur opent schaakclub En Passant in De Linde boom het nieuwe seizoen met een simultaan-wedstrijd. Simultaanspeler is de Texelse schaakkampioen Jaap Dros die het opneemt tegen zijn clubgeno ten en tegen iedereen die zijn schaak kracht met hem wil meten. Bij En Pas sant hoopt men op veel belangstelling, vooral van schakers die (nog) niet bij de club zijn aangesloten. Men kan zich maandagavond aanmelden voor deel name in de grote zaal van De I inHfihnnm. Jan Boyen, Menno en Jasper Rienks onthullen samen met hun vader de gedenksteen. per had tot zijn genoegen gemerkt dat vooral de Oosterender middenstand bij het openingsfeet was ingeschakeld. Gewaardeerde gebruiker Burgemeester A. Schipper, ook spre kend als voorzitter van het bestuur van de N.V. Luchtvaartterrein Texel, noem de het nieuwe paracentrum aan aan winst voor het vliegveld en voor Texel en stelde vast dat een lang gekoester de wens eindelijk in vervulling was gegaan. hij had bijzondere waardering voor het uiterlijk van het gebouw en compli- teerde daarmee architektenburo Jan Visser. De afgelopen jaren heeft het centrum zich met allerlei primitieve noodvoorzieningen moeten behelpen. Daarover zou volgens Schipper een „zwartboek" te schrijven zijn. Hij richtte de blik echter liever op de toe komst, zei dat het paracentrum een gewaardeerde „gebruiker" (en dus bron van inkomsten)is van het vlieg veld naast de zweefvliegclub en het restaurant en sprak de verwachting uit dat de verschillende gebruikers elkaar niet in de wielen zouden rijden door zich gedisciplineerd te gedragen en be grip op te brengen voor eikaars positie. Als geschenk van de luchthaven over handigde hij een wandversiering. Frustraties Oud-burgemeester J. A. Engelvaart („Ik spreek hier niet als oud burge meester maar als een burger en fan van Texel") blikte terug op de moeilijke en langdurige periode die het paracen trum achter de rug heeft. De proble men werden veroorzaakt door planolo gische barrières. Volgens het bestem mingsplan dat de raad in 1977 vaststel de, had het centrum de gewenste vestigings mogelijkheden, maar tegen strandjutter Cor Ellen (bok uit Ooste rend) die het in dankbaarheid aan vaardde en direct een tegenprestatie leverde. Hij gaf een fles Texelse krui dendrank aan Rienks. „Mijn eigen merk: Juttertje". Unieke spronc De massale vrije val-spron^ die met behulp van een grote Sikorsky KLM helikopter werd gemaakt, was een unieke gebeurtenis want nooit eerde was het KLM berijf bij zoiets betrok ken geweest. Het had wel enige v<* ten in de aarde gehad voordat de Rijksluchtvaartdienst toestemming to gegeven voor de stunt want er moesten met het oog op de veilighei de nodige waarborgen worden geselt pen. Technici van Sikorsky bemoeid!' er zich mee. Er moest een testvlucht worden gemaakt waarbij onder mee' werd gecontroleerd of uitlaatgassen van de motor via de open deur dec! bine in konden en of zich wat betreft de koersstabiliteit geen problemen ze den voordoen bij het springen. Dat liep allemaal goed af, zodat de bezoe kers van het openingsfeest konden? nieten van een kleurige regen parad* tisten die uit de stralend blauwe here kwamen vallen. De para's, zelf beho rend tot de selekte groep genodigd!" genoten er nog meer van. Rienks to rmensen die bij de bouw van het cen tum betrokken waren geweest in de gelegenheid gesteld vanuit de helicop ter een tandemsprong te maken, b*5 Uriot van het architektenburo Jan ser was de enige die daarop was in? gaan. Hij kwam behouden op de grond en verklaarde het een „eindelo ze" ervaring te hebben gevonden, to afsluiting van het openingsfeest wero met genodigden een rondvlucht met de helikopter gemaakt. Het was heel wat meer dan een „hapje en een drankje", waarmee dinsdagmiddag het nieuwe gebouw van het Para centrum Texel feestelijk in gebruik werd genomen. De geno digden die aan de uitnodiging van directeur Bob Rienks ge hoor hadden gegeven werden geconfronteerd op demonstra ties paraspringen, een vliegende groet van een F27 Troop schip, een indrukwekkende demonstratie stuntvliegen, het optreden van de Willie Ashman Jazzband, een massaal uit gevoerde vrije val vanuit een KLM helicopter en er was ook nog een receptie, die werd opgeluisterd door een presentatie van Texelse produkten. De eigenlijke openingsceromonie bestond uit het onthullen van de gendenkplaat door Rienks zoons Jan Boyen, Menno en Jasper in de receptie van het nieuwe centrum. De plaat was als „eerste steen" in mei van dit jaar door dezelfde jon gens geplaatst. Een ander hoogtepunt van de dag had zich 's morgens al voorgedaan toen de 9-jarige Jan Boyen zich ontpopte als de jongste parachutist die Nederland ooit heeft gekend, door samen met Herman Landsman een z.g. tan demsprong vanaf grote hoogte uit te voeren. Dank zij het unieke karakter van die gebeurtenis, was het gelukt het NOS jeugdjournaal naar Texel te krijgen en dat maakte er een schitte rende reportage van, die dezelfde avond wer<^ uitgezonden. Je zag hoe presentatrice Marga van Praag met Jan Boyen en de anderen die bij de stunt waren betrokken een praatje maakten en met de Pilatus Porter de lucht ingingen. Jan Boyen en Lands man sprongen op 7000 voet naar be neden en hetzelfde deed vader Bob Rienks. Vader en zoon ontmoetten el kaar tijdens de val naar de aarde en dat alles werd schitterend in beeld ge bracht door de „vrije val cameraman", Max Dereta, die ook meesprong. Voor Jan Boyen werd het die dag routine, want even later deed hij het ten be hoeve van een fotograaf en verslagge ver van „Panorama" nogmaals en tij dens de massasprong vanuit de KLM helicopter 's middags was hij opnieuw samen met tandemgenoot Landsman van de paftij. Er hoeft niet aan te wor den getwijfeld dat de kosten van de openingsdag voor een belangrijk deel worden goedgemaakt door de gratis promotie die er tegenover staat. Bob Rienks, ooit winnaar TVO promotieprijs van het TVO, bewees opnieuw een fij ne neus voor publiciteit te hebben. Texelse produkten Zijn promotieopvattingen bleken ook bij de receptie waarbij door bemidde ling van Kees Polderman diverse Texel se bedrijven waren ingeschakeld die in en bij de versierde hangar stalletjes met Texelse produkten hadden neerge zet. Gé Koot liet de mensen een tien tal soorten Texelse kaas proeven, sla ger Kees Krelekamp uit Oosterend had lamshamburgers die op de barbeque konden worden bereid, Gerrit Coevert uit De Waal voorzag ieder van zijn po tentieverhogende dranken „Kleintje van Gert" en „Gouden Boltje" en Wil lem Horn rookte paling. Voor zover er kinderen waren onder de genodigden konden die zich vermaken met een reusachtig springkussen en een skel terbaantje en verder bestond er tijdens de informele receptie gelegenheid om het hele gebouw van binnen en van buiten te bekijken. Schuld Johan C. Roeper uit Oosterend was een der sprekers tijdens het betrekke lijk korte officiële gedeelte. Roeper ver klaarde zijn betrokkenheid door eraan te herinneren dat het zijn „schuld" is geweest dat Bob Rienks destijds zijn Paracentrum op Texel vestigde. Rienks maakte kennis met het eiland toen hij er met twee collega's een demonstratie uitvoerde als onderdeel van het pro gramma van het feest „Oosterend Pre sent" in 1968. Roeper, die er kennelijk het Oosterend Present-archief op had nageslagen, vertelde dat het parasprin gen ook op het programma had gestaan van het feest in 1963. Het werd toen verzorgd door de Eerste Ne derlandse Parachutistenclub en werd geen groot succes, want de springers kwamen zeer ver van de aangewezen landingsplaats (het feestterrein bij De Kaap) terecht. Toen het feest in 1968 werd georganiseerd wilde men echter toch weer een parademonstratie. Van een bij Schagen wonende oom had Roeper de tip gehad dat een Friese boerenzoon die aan de HTS vliegtuig bouw studeerde die demonstratie zou willen verzorgen. Die boerenzoon was de toen 22-jarige Rienks die met twee andere springers en zijn vader als com mentator voor een bloedstollende show zorgde. Het koste 7950,— met de bepaling dat 7200,— extra betaald zou moeten worden als een der springers in het water terecht zou komen. Roe per had gehoord dat het tarief voor een parademonstratie tegenwoordig nauwelijks hoger is, een verschijnsel waar boeren onder elkaar aan gewend zijn. Ook de prijzen die boeren voor tarwe en aardappels ontvangen zijn sinds 1968 nauwelijks gestegen. Rienks hield bijzondere banden met Ooste rend. Hij ging er later wonen en Roe- Cor Ellen accepteert voor „zijn" Juttersmuseum het schilderij van de neerstortende Lancaster. "eis n do, Ge* U - I dit onderdeel werd protest aangete kend door mensen die vonden dat d gelijke activiteiten op het eiland niet thuishoren. Zolang het bestem mingsplan niet rechtsgeldig was (dj duurde tot 1985 toen de Kroon de eindbeslissing velde) mocht er niets gebeuren. Frustraties onstonden de weigerachtige houding van Geds puteerde Staten, die in diezelfde pa de wél meewerkte aan andere bouw activiteiten op het vliegveld. Derde spreker was de veel besproken projs ontwikkelaar René Coltof. die vertel dat Rienks een positieve rol had gespeeld bij de geslaagde verkoop n i% de 200 vakantiehuizen op De Krim. |j een vroeg stadium bood hij aan voer elke koper een rondvlucht boven Tei te verzorgen. Haat-liefde p£ Ton Pleiter (49) die Bob Rienks kent sinds zijn prilste parajaren, nog voor dl dat er sprake was van een opleiding (j centrum op Texel, bood als laatste" spreker zijn gelukwensen aan tijdens een nostalgisch praatje waarin hij ve a' namen en feiten uit het verleden revue liet passeren en zijn nog stee#! bestaande kontakten met Rienks kei iff schetste als een „haat-liefde" verho ding. Bob Rienks was een der die - tot afgrijzen van menig hobbyc noot - zakelijk mogelijkheden zag in parasport. Volgens Pleiter had hij hec' goed gezien. Het Texelse centrum is nu het gezondste parabedrijf van Nederland. Lancastep Bob Rienks zelf bracht in zijn dank woord naar voren dat hij ter gelege" heid van de openingsdag „iets voor Texel" wilde doen. Hij had daarom door zijn vriend Harry Tielemans olieverfschilderij laten maken, voorsti lende het neerschieten van een Lan caster bommenwerper door een Mes serschmidt 110 boven de oostkust Texel, een gebeurtenis die zich in lêf" heeft voorgedaan. Het schilderij is bestemd voor het Maritiem museuir en het werd daarom overhandigd a; Nederlands (of misschien wel 's werelds!) jongste parachutist Jan Boyen valt met een snelheid van 250 km per uur naar de aarde, degelijk vastgemaakt aan Herman Landsman, die zojuist kontakt heeft gemaakt met vader Bob. Het gebeurde allemaal voor het oog van de camera (links) zodat het spectaculaire tafereeltjes 's avonds in het NOS jeugdjournaal kon worden uit gezonden. (Foto: Raymond Girbes).

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2