5LOT mag vier jaar op cabeD experimenteren erst kostenraming >,n toekomstvisie eepkistencoureurs (ampïoeoen ïn Arnhem Varkensmest per schip naar Texel Wampex opnieuw vol verrassingen Kinderkoor oefent in „De Poort" VERVOLG VAN PAG.l Onenigheid Consultatie-arts Drost is verhuisd Bridge-competitie „Groot Slam" start Zon, maan en hoog water Ij, „dag 12 SEPTEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 3 iStichting Lokale Omroep Texel (SLOT) mag bij wijze van ■ft jeriment gedurende vier jaar via de kabel uitzenden onder ijrwaarde dat de financiële mogelijkheden die thans van imeentewege worden geboden, niet worden overschreden i«! idat tevoren een beleidsplan met kostenraming wordt ge nen, zowel voor de experimenteerperiode als voor de tijd „«na. je kis werd besloten in de raadsverga- ,eij ling van dinsdagavond, na een lang- L iige discussie waarin het grootste rtju i|van de raad enerzijds en het col- ;rstes anderzijds aanvankelijk scherp te- byg siover elkaar stonden. Zoals bekend ™"- wethouder Piet Zegers er niets jor om de lokale omroep op de kabel 'l ;te laten. In deze gesteund door de erige collegeleden, wilde hij een ver- ïkvan de SLOT geen gevolg geven, ste idat hij eerst wilde weten met welke sten de gemeente te maken krijgt de omroep te zijner tijd van de iergebruik kan maken. Gevreesd id dat er geen weg meer terug is lat de kosten uit de hand zullen lo- als nu al wordt toegelaten dat de iel wordt gebruikt. Daarnaast was ilcollege van mening dat de kabel middel om uit te zenden onaan- ji ardbaar is omdat daarmee slechts I van de Texelaars kan worden jeikt. Heftig verzet thouder Zegers verzette zich dan dinsdagavond heftig, maar al >dig was duidelijk dat de rest van jemeenteraad de omroep wel ter [lewilde zijn. Uitkomst kwam er ;n tijdens een door Peter Bakker van PSP gevraagde schorsing van de idering door de gezamelijke frak een,motie werd gemaakt, die aan wensen van de SLOT en aan de /aren van de wethouder tegemoet im. Gedurende diezelfde schorsing Zegers ongeveer dezelfde gedach- ontwikkeld en als nieuw B en W irstel gepresenteerd. De partijen imen daardoor ongeveer op èèn Pleidooi |orzitter Cor van Poelje van de lokale pep had de raadsleden aan het be- Vvan de vergadering nog een plei- foi overhandigd waarin met de argu- fenten tegen het kabelgebruik werd prekend en waarin duidelijk werd smaakt dat het niet mogen gebruiken 3 kabel voor de omroep het ein- Izou betekenen. De medewerkers |nnen thans met hun uitzendingen i bejaardenhuizen en bejaarden- laingen bereiken en hebben er geen Imeer in als het luisterpubliek niet ft korte termijn veel groter wordt, jorde kabel te gebruiken kan de inroep zich tegenover een groot pu lk waarmaken en daardoor dona- jurs of leden winnen en dus een ftodnodige inkomstenbron aanboren. Het argument dat de lokale omroep voor elke Texelaar te beluisteren moet zijn werd bestreden door erop te wij zen dat er tal van voorzieningen zijn, die maar door een deel van de inwo ners worden gebruikt en toch gemeen telijke steun genieten, zoals een mane ge of wielerbaan, bovendien kost de kabelaansluiting haast niets want er is een sponsor gevonden die deze een malige kosten wil betalen. Het is dan wel nodig dat de omroep over een vaste definitieve lokatie beschikt en wat dat betreft werd een lans gebro ken voor de kelderruimte onder De Buureton, die bij een afschrijving over een periode van vijftig jaar, exploitabel zou kunnen zijn. De brief van de SLOT-voorzitter was echter niet via het college aan de raadsleden gegeven en mocht daarom in de discussie niet worden betrokken. Dat bleek slechts een formele belemmering te zijn want de argumenten in de brief waren al bij andere gelegenheden verwoord en kwamen dan ook nu uitgebreid op nieuw ter tafel. Gerbrand Poster ver klaarde warm voorstander te zijn van lokale omroep en hd geen bezwaar te gen het experimenteel gebruiken van de kabel, temeer omdat er weinig kosten aan verbonden zijn. gezamelijk belang Peter Bakker betoogde dat de kosten die het gebruik van de ether zullen meebrengen momenteel niet ter zake doen, want de minister heeft het ethergebruik door lokale omroepen na drukkelijk verboden, al is door de loka le omroep van Tholen bij de Raad van State bezwaar gemaakt tegen die beslissing. Bakker zag geen enkel be zwaar in het kabelgebruik. Ook de ex ploitant van de kabel heeft er belang bij want het aanbod wordt er groter door zodat het voor de mensen aan trekkelijker is zich te laten aansluiten. Het mag waar zijn dat bij kabelgebruik half Texel niet wordt bereikt, maar een half ei is beter dan een lege dop, te meer daar de mogelijkheden om in de .toekomst de ether te gaan gebruiken niet worden belemmerd door het nu alvast in gebruik nemen van de kabel. Nel Eelman-van 't Veer zou namens het CDA een standpunt over het ka belgebruik hebben vertolkt, maar als gevolg van een auto-ongeluk is zij ge wond en ligt in het ziekenhuis. Rienstra nam die rol daarom over. Hij schaarde zich niet vierkant achter zijn partijgenoot Zegers maar vond dat de SLOT de kabel moest kunnen gebrui- Texelse zeepkistencoureurs amen zondag deel aan de door de stichting „Ernumse Zeepkis" geor- laniseerde zeepkistenrace in Arn- iam, De deelname van die Texe- werd door de overige cou- eurs nauwelijks gewaardeerd, want van de acht prijzen werden er door de Texelse delegatie veroverd. )a races in Arnhem, die voor de vier maal werden gehouden, vonden 'laats in het centrum van de stad op de Dal weg, die vanaf een heuvel leidt, ;cl« voor de ogen van honderden toe schouwers. De 35 deelnemers waren ■hl afkomstig uit Arnhem, Tiel, Haarlem, Zeist en van Texel. Evenals bij de 3e zeepkistraces moesten de cou- c; 'aars een slalom nemen, maar nieuw was de zogenaamde „wip", een om- zo.faPPende schans waardoor de kisten werkelijk een stukje door de lucht vlo- Sen. Hoe gevaarlijk dat was, bewees aan van de niet-Texelse deelnemers, die na het nemen van de wip het pu- fck invloog. Ternauwernood kon daar aan klein kind gered worden toen de aaepkist op haar afvloog. Gevaar race in Arnhem was vooral riskant omdat het publiek daar veel talrijker was dan op het eiland doorgaans het Saval is. Bovendien gaf de helling in Arnhem de kisten een snelheid van °ver de 60 km per uur. Het mocht een Wonder heten dat er niet meer onge- 'n gebeurden. Even voor de start een Haarlems coureurtje de pol- it ^ntoen hij bij een proefrit over de Maar bovenal bleek hoe sterk de Texelse coureurs zijn. Het was niet An neke Veltkamp, de winnares van de Texelse wedstrijden deze zomer, die een prijs in de wacht sleepte. Haar broer Joop echter bewees opnieuw zijn kracht door voor het derde achter eenvolgende jaar de wisselbeker te winnen, zodat hij die nu mocht houden. Opa Veltkamp had voor zijn kleinzoon Ko een bijzonder zeepkarretje ge bouwd, dat echter niet in de zeep kistenklasse mee mocht rijden, omdat daarvoor de bepaling geldt dat de kist „eenvoudig" van constructie moet zijn. De wagen van Ko moest daarom meedoen in de open klasse, waarin ook de van Texel bekende „grote wie len" meededen. De open klasse werd gewonnen door Joop Veltkamp, maar daarvoor moest hij een extra race rij den tegen Peter Jan Geus, die precies even snel had gereden als Joop. De Texelse afvaardiging, die in totaal uit 27 mensen bestond, was naar Arn hem gereisd met drie busjes en een personenauto. De groep heeft daar verder een gezellige dag beleefd.' Uitslag: Zeepkisten - tot 40 kilo: 1. Mischa Witte, die voor de eerste keer meedeed; 2. Patrick Kamer (uit Haarlem), 3. Marcel van Osch en 4. Kees Witte. Open klasse - van 40 tot 100 kilo: 1. Joop Veltkamp; 2. Peter Jan Geus; 3. Remco Stok (uit Arnhem) en 4. Ko Veltkamp. ken, hoewel de omroep dan wel een beleidsvisie voor korte en lange termijn op tafel zou moeten leggen. De lokale omroep kan namelijk alleen worden gesteund als het een echt lokaal pro gramma is van goede kwaliteit, niet al leen maar plaatjes draaien. In een ex perimenteerperiode van vier jaar kan blijken of het programma van voldoen de kwaliteit is om blijvend gemeentelij ke medewerking te krijgen. Gerard van der Kooij (PvdA) sprak zonder meer uit dat de SLOT de kabel moet kunnen gebruiken om te voorko men dat de medewerkers er de brui aan geven. Wethouder Zegers herhaal de dat hij voorstander is van lokale omroep maar dat de kosten daarvan voor de gemeente betaalbaar moeten zijn en blijven. Van de raadsleden wil de hij wel eens horen welke bedragen zij daarvoor over hebben. Het leek hem onverantwoord om van start te gaan zonder dat alle financiële konse- kwenties zijn bekeken. Aan het argu ment dat de medewerkers er de brui aan geven, tilde hij niet zo zwaar. „Als deze mensen ermee ophouden, komen er wel weer andere. Of de motivatie komt weer terug als er straks ether mogelijkheden zijn". Zegers bleef ha meren op het argument dat de lokale omroep door elke inwoner en elke toe rist te beluisteren moet zijn; de kabel is dan dus ontoereikend. Bovendien kost het abonnement op de kabel 715,— per maand en voor uitke ringstrekkers of minimumloners kan dat een drempel zijn. Zegers zei in eerste instantie weinig voor het door Rienstra voorgestelde experiment te voelen. „Want dan kweek je verwachtingen". Afspraak? Verwarring ontstond over een ander argument van de wethouder: gemeen te en Kabeltex zouden schriftelijk over een gekomen zijn dat de lokale om- rpoep niet van de kabel gebruik mag maken. Peter Bakker en Ate Rienstra meenden dat zo'n clausule strijdig is met de wet en nietig is. De kabelex ploitant mag niet selecteren. Bakker: „PTT viditel mag zelfs geen pornogra fie tegenhouden". Later in de discussie werd betwijfeld of Kabeltex en ge meente zo'n afspraak hebben gemaakt. De op de publieke tribune zittende De „Wampex", de jaarlijkse avontu rentocht vol verrassingen en onver wachte hindernissen georganiseerd door Stichting Texelse Sportraad, wordt op vrijdag 10 en zaterdag 11 september gehouden. De organisa toren hebben een tocht bedacht waarbij de deelnemers zowel over conditie en vernuft, als over een ij- zersterke moraal moeten beschik ken om hem tot een goed einde te brengen. Uiteraard worden de route en de op drachten nog streng geheim gehou den; het enige dat de organisatie kwijt wil, is dat de tocht veel met water te maken heeft. De start is vrijdagavond om 6 uur in de sporthal Ons Genoe gen en de tocht duurt ongeveer 20 uur. Het inschrijfgeld, dat bij de start moet worden voldaan, beraagt 712,50. Beperkt aantal deelnemers De Wampex mag zich de laatste jaren in een snel stijgende populairiteit ver heugen. Om het voor de deelnemers zo aantrekkelijk mogelijk te houden, en om te voorkomen dat die in eikaars voetsporen lopen (of fietsen), heeft de organisatie besloten om niet meer dan honderd deelnemers toe te laten. Daarbij krijgen de vaste klanten, die vorig jaar meegedaan hebben, een voorrangbehandeling. Voor de inschrij ving geldt de volgende procedure: Het speciale Wampex-telefoonnummer is uitsluitend op vrijdagavond 12 septem ber van 19.00 tot 21.00 uur bereikbaar: (02222) 390. De eerste vijftig oud deelnemers die zich aanmelden, wor den in ieder geval ingeschreven. Voor de overige vijftig plaatsen geldt dat wie het eerst komt het eerst maalt. Zij worden op volgorde van binnenkomst genoteerd totdat de limiet bereikt is. De rest komt op een wachtlijst. Men kan zich individueel of in groepjes tot maximaal vier personen aanmelden. Interkerkelijk kinderkoor „De Wadden- singers" is met de repetities gestart. Vrijdags 's middags in „De Poort" naast de Gereformeerde kerk aan de Elemert komen om 4 uur de jongste leden van vijf tot zeven jaar om te oe fenen. Van 5 tot 6 reperteren de kinde ren die ouder zijn dan zeven. Het kin derkoor staat onder leiding van Wijkie v.d. Berg. Er is nog ruimte op het koor voor meer kinderen, die elke vrijdag middag welkom zijn om te kijken en luisteren naar „De Waddensingers". Gert Jan Schoorl van Kabeltex B.V. ging naar huis om dat na te gaan, maar hij kon alleen de bepaling vinden dat de activiteiten van Kabeltex niet belemmerend mogen zijn voor het ver krijgen van een ether-zendmachtiging voor de lokale omroep. Dat hing sa men met de veronderstelling dat de minister wel eens geen ethervergun ning zou kunnen geven als hij merkt dat op Texel een kabel beschikbaar is. Nadien is echter nooit gebleken dat een kabel die alleen in Den Burg ligt reden zal zijn om een zender die ge heel Texel kan bestrijken, te verbieden. Hoewel het daar aanvankelijk niet naar uitzag werd het idee van Rienstra om een vierjarig kabelexperiment toe te la ten, onder voorwaarde dat tevoren het programmabeleid en de kosten daar van op papier worden gezet, uiteinde lijk door Zegers overgenomen. Zijn voorstel verschilde weinig van de mo tie van Bakker. Laatstgenoemde motie werd in stemming gebracht en kreeg de steun van de raad, met uitzonde ring van de wethouders Schilling, Ba- rendregt en Zegers. vorm van provinciale medewerking om het probleem op te lossen, dat ont staat als de viskwekerij na het sluiten van de waterfabriek niet meer kan be schikken over brijn", zout afvalwater, waarin pekelkreeftjes gekweekt kunnen worden, een nieuwe arbeidsintensieve activiteit van Texvis. Van Gelder vertel de ons dat hij in ieder geval meer wil weten over de omvang van dit pro bleem. „Ze hadden nu geen gegevens om hard te maken dat het niet meer beschikken over brijn desastreus is". Samenvattend zei Van Gelder dat hij bij zijn bezoek aan Texel geen feiten heeft vernomen die aanleiding zouden kunnen zijn voor het PWN om van standpunt te veranderen. Het gemeentebestuur heeft tijdens de gesprekken de indruk gekregen dat de PWN-plannen vastliggen en dat men zich niet wil laten vermurwen. Direk- teur Doppenberg van gemeentewerken vond het tekenend dat men zelfs geen oren had naar het jongste alternatief dat door het Israëlische bedrijf IDE is voorgesteld: een combinatie van een verdamperinstallatie met hyperfiltratie, die gebruik maakt van afvalwarmte van de centrale. Deze oplossing zou zelfs goedkoper zijn dan wateraanvoer via een zinker. Dat is door het onaf hankelijke ingenieursbureau Tebodin uit Den Haag bevestigd. De mensen van de gemeente hadden het gevoel dat ze goed partij hebben geboden en het PWN wel degelijk hebben geconfron teerd met bruikbare alternatieven. Wet houder Schilling: „Het was 1—0 voor de gemeente, maar ze wilden niet dat het doelpunt werd geteld". Directeur E. Lieuwes van de Texvis- kwekerij zegt dat het beschikbaar zijn van brijn een van de redenen was dat de kwekerij op Texel was gevestigd, naast het gratis mogen gebruiken van afgewerkt koelwater van de PEN- centrale voor het verwarmen van de bassins. Inzake de levering van warm koelwater is er een kontrakt, maar wat betreft het afstaan van brijn (de huidi ge waterfabriek produceert daarvan 80 m3 per uur) is er geen verplichting. Toch liggen volgens Lieuwes de zaken zodanig, dat er voor de provincie re den is zich welwillend op te stellen bij de oplossing van het probleem. Van Gelder zelf zegt echter heel afstande lijk dat hij Texvis zal behandelen zoals elk bedrijf dat bij de provincie om hulp vraagt. In ieder geval is afgesproken dat de kwekerij met voorstellen komt. De Texvismensen hebben het gevoel dat zij het PEN aan hun zijde hebben bij het streven om de toekomstige werkgelegenheid bij Texvis te vergroten door de kweek van pekelkreeftjes op voordelige wijze mogelijk te maken. Het levert drie tot vier extra ar beidsplaatsen op. Er is al veel geld gestoken in proefproduktie en onderzoek. ton metende duwbak, vol met varkensmest. Sinds dinsdagavond ligt in de ha ven van Oudeschild een 1242 ton metende duwbak, afgeladen met varkensmest. De lading is bestemd voor bouwland in Eierland, Het Noorden en de Prins Hendrik polder. Donderdag en vrijdag wordt de vloeibare mest uit het schip gezogen en in een tankwa gen geladen, die het naar tussen- bakken in de betreffende polders brengt. Het was de eerste keer dat varkensmest op deze wijze naar Texel werd gebracht. Vorige week nam men een proef door met vrachtauto's vanuit de Wieringer- meer varkensmest naar Texel te brengen, maar die transportvorm bleek te duur uit te vallen. Hank Witte, inkoper van de Aankoop centrale, hoopt dat het direct vervoe ren van varkensmest per schip vanuit Limburg een vervolg zal krijgen. De mest die momenteel in de haven van Oudeschild wordt overgeslagen is af- Francien Drost is niet langer als arts verbonden aan het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters in het Medisch Centrum, Groene Kruis- gebouw in Den Burg. Zij was al enkele weken met zwangerschapsverlof en onlangs verhuisde ze naar het adres Gossepalen 4, Sneek. Drost was zo'n 41/2 jaar op Texel werkzaam en kreeg gemiddeld per jaar ongeveer 150 pas geboren baby's onder haar hoede. Voorts had zij de controle over kinder tjes tot en met de leeftijd van 4 jaar. Haar man, Luc Leeffers, op Texel be kend als waarnemer bij huisartsen en ook op het consultatiebureau, is in Sneek een praktijk als huisarts begon nen. Momenteel wordt het werk van Drost waargenomen totdat een defini tieve opvolg(st)er bekend is. komstig van de Rembrand mestbank in Roermond en heeft een mestwaarde van 40 kubieke meter per hectare. Dat is minder sterk dan de 30 kubieke me ter van kippenmest. Omdat var kensmest goedkoper is, komt men op dezelfde prijs per hectare. Voor het transport betaalt de overheid 79,— subsidie per kubieke meter om dat de prijs van de mest anders te hoog zou worden en de boeren kunst mest zouden prefereren. Afgezien van de nadelige gevolgen voor de grond bij kunstmestgebruik is het van belang dat het mestoverschot in Zuid- Nederland wordt verminderd door een deel te verplaatsen naar de Kop van Noord-Holland en Texel, waar landbou wers mest tekort komen. Het enige nadeel van het vervoer per schip noemt Hank Witte de lossing, die binnen twee dagen dient te geschieden. In hotel De Lindeboom begint maan dag 29 september de bridgecompetitie van „Groot Slam". Wie van partner wil veranderen moet dit spoedig doorge ven aan de heer L. Kellner, tel. (02220) 3096. Ook nieuwe leden zijn welkom. De zon komt 21 september op om 7.23 uur en gaat onder om 19.41 uur. Maan: 18 sept. V.M.; 26 sept. L.K. Doodtij: 13 s'ept.; springtij: 20 sept. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 12 september 1.38 en 14.41 Zaterdag 13 september 2.53 en 16.06 Zondag 14 september 4.31 en 17.58 Maandag 15 september 6.21 en 19.31 Dinsdag 16 september 7.39 en 20.52 Woensdag 17 september 8.47 en 21.50 Donderdag 18 september 9.48 en 22.35 Vrijdag 19 september 10.35 en 23.11 Zaterdag 20 september 11.14 en 23.37 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Voor uw blijken van medeleven, ondervonden na het plotseling overlijden van onze schoonzuster en tante CORNELIA ROEPER-VISSER zeggen wij u hartelijk dank. Met grote vreugde en dankbaarheid geven wij u kennis van de geboorte van onze dochter Mariö/le Sander Boeijen Ria Boeijen-Tjepkema 10 september 1986, Schilderweg 189, 1791 LN Den Burg, Texel. Texel, september 1986. Fam. Roeper Fam. Bousma Langs deze weg willen wij al diegenen bedanken, die hun medeleven en belangstelling hebben getoond tijdens het ziekbed en na het overlijden van onze lieve moeder en oma TRIJNTJE TUINDER. De familie Groen. Texel, september 1986. De warmte en hartelijkheid ondervonden na het over lijden van mijn lieve man WILLEM A. K. H. BOERE zijn voor mij een grote steun geweest. Mijn welgemeende dank hiervoor. Den Burg, september 1986. J. H. Boere-Reeskamp Ons lieve kleine schoppertje, speelt niet langer verstoppertje. Nu moet je nog weten, hoe zij zal gaan heten. Kim Ger en Annie Blom-v.d. Heide Texel, 8 september 1986, Loodssingel 12, 1792 BH Oudeschild. Nieuw leven werd ons toevertrouwd! Johan zoon van: Linda en Bert van den Berg 8 september 1986, Haaiplein 43, 1317 JV Almere, tel. (03240) 37961. Hartelijk bedankt voor Uw blijken van belangstel ling tijdens mijn verblijf, in het ziekenhuis en bij m'n thuiskomst. K. Wetsteen De Cocksdorp. Wij willen iedereen har telijk bedanken voor de be langstelling op onze trouwdag. Hans en Liselotte Vlaming

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 3