Eensgezinde actie fexeis onderwijs plannen Deetman vallen slecht Voor het weekend Collectanten nodig voor dierendag-actie „The Purple Rose of Caïro" Raad steunt onderwijs in protestacties Volgende week weer collecte Beatrixfonds Laatste noordzeecup- wedstrijd bij paal 17 1 13 en 14 september 1986 Opgave mogelijk voor extra Gordoncursus Artsen I Groene Kruis j Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen I Noodslachtingen Rijkspolitie Bijenzwermen Kerkdiensten Kustwacht Eierland Brand/ambulance 988 iijpAG 12 SEPTEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 .i/iunlitAit van hat nnriarwiis in Nederland is in aroot ae- lingen kwijt. Ook de oude kwaliteit van het onderwijs in Nederland is in groot ge- ar door de nieuwe bezuinigingsplannen van minister Deet- jn. Dat is de mening van alle bij het onderwijs betrokke- nen vandaar dat er een grootscheeps landelijk protest op ng is gekomen. Het onderwijs op Texel doet hieraan ook en dat zal de komende tijd op verschillende manieren ken. enend voor de algehele veront- ardiging is de grote opkomst bij n alle haast belegde vergade- maandagavond in de aula van Rijksscholengemeenschap in Burg. Hoewel velen pas tij- ihet weekend op de hoogte len worden gebracht, kwamen 120 mensen opdagen. Alle kbare stromingen en geledin- waren aanwezig dus niet al- i leerkrachten, maar ook ou- i, schoolbesturen, medezeggen- apsraden van alle soorten on tijs. Anderen, zoals het alpha- scheringswerk, waren verhin- maar betuigden hun deze bijeenkomst bleek dat ieder- achter de te voeren acties staat, ale moeders verklaarden zelfs dat uilen proberen ook steun te krijgen hun respectievelijke vrouwenvere- ngen. Ook de plaatselijke politiek worden benaderd. Dinsdagavond aarde de Texelse gemeenteraad unaniem achter de bezwaren die geuit in een open brief aan mi ller Deetman. Zie hiervoor het kade- Niet alleen raadsleden worden oaderd, het is ook van belang dat mogelijk ouders op de hoogte arden gesteld. In het hele land wor- volgende week op alle scholen :iale ouderavonden gehouden. Ook Texel zullen die zoveel mogelijk rden georganiseerd. Scholen die im de een of andere reden van zullen de ouders via brieven Ie informatie voorzien. Voorts de aandacht getrokken door een re pagina grote advertentie in deze it en staat er maandagochtend een ■aardiging op de markt met een m. Kaartenactie meest in het oog springt de deel- me aan de landelijke kaartenactie. Nationaal Onderwijs Petitionne- nt (NOP) heeft vier miljoen kaarten (spreid over de scholen in Neder- waarvan er 5500 op Texel zijn te- htgekomen. Deze kaarten worden rondgedeeld en moeten door mee naar huis worden nomen, en ingevuld weer mee naar looi worden gebracht. Het is de be- dat alle ingevulde kaarten rond september aan de Tweede Kamer irden aangeboden, bij de beschou- gen van het onderwijsbeleid. Door open brief van de gezamenlijke or- nisatie van het openbaar en bijzon- onderwijs (dezelfde die de steun sg van de Texelse gemeenteraad) t minister W. Deetman en zijn atssecrétaris mevrouw N. Ginjaar- i, is de minister alvast op de ogte gebracht van de kritiek op zijn ornemens. Deetman gaf aan het de van de vorige kabinetsperiode sarin hij al onderwijsminister was) te inen dat er enkele miljarden méér waren om de kwaliteit van de derwijsvoorzieningen te handhaven, van enkele miljarden méér, rfcepteert de minister van onderwijs or de komende periode de verplich- g tot verdere bezuinigingen met één zo wordt in de open brief concludeerd. erdere bezuinigen kan echt niet. Alle is eruit, er zijn gewoon geen alter- tieven te bedenken hoe die miljard moeten worden ingevuld. Alles je kan bedenken, gaat ten koste de kwaliteit", zo verwoordt één de Texelse actievoerders het. Ook minister weet nog niet helemaal e hij één miljard kan bezuinigen, dat 'as bekend met Prinsjesdag. „Ech- enkele nu al bekende maatregelen, het basis- en (voortgezet) speciaal herwijs betreffen, zijn zo ernstig van I dat de gezamenlijke organisaties ouders, personeel en besturen degen met klem protesteren", al- staat in de brief. wordt gesproken van ,,het afschaffen van een stuk onderwijs". De maatregel zou van kracht moeten worden per 1 januari 1987. Berekend is dat voor het schooljaar 1987/88 op Texel 65 tot 70 kinderen door deze maatregel zouden worden getroffen. Niet alleen het kind, dat volgens zijn leeftijd wel naar school móet maar dit niet mag, wordt gedupeerd, vervolgens de toelichting van de woordvoerders uit het Texelse onderwijs. De maatregel doorkruist bij voorbeeld ook het emancipatiebeleid van het kabinet: de moeders draaien veelal voor het opvangen van hun kin deren op. ,,Want waar moeten die 4-jarigen dan wél heen?", zo vraagt onder andere Marjan van den Burgh zich af. Zij ver tegenwoordigt de Vereniging Kinder centra Texel (overkoepeling peuterspeelzalen). „Momenteel mogen de peuters die vier jaar zijn niet maar de peuterspeel zaal, dus dan zou ook eerst de wet moeten worden gewijzigd. Als ze wél mogen worden toegelaten geeft dit veel problemen. De opleiding van de peuterleidsters is niet op de scholing van de 4-jarigen afgestemd, er zijn an dere materialen nodig terwijl er geen geld voor is, er wordt 7,2 procent ge kort op de overheidssubsidie en toela ting van 4-jarigen gaat ten koste van de allerjongsten", aldus Van den Burgh. Bovendien is de basisschool gratis en wordt voor de peuterspeel zaal een ouderbijdrage verlangd. De minst draagkrachtigen worden zodoen de de dupe, zo wordt zij bijgevallen door de andere Texelse onderwijskrachten. Onzin Het tweede punt is de groeistop voor het (voortgezet) speciaal onderwijs. Minister Deetman vindt dat teveel leer lingen die op de basisschool proble men hebben worden overgeplaatst naar het speciaal onderwijs. Bijvoor beeld op Texel overplaatsing naar de Kompasschool. Zowel basisschoolleer krachten als de directeur van de Kom passchool, A, van de Snepscheut, vin den dat de minister onzin spreekt, als hij verkondigt dat de kinderen té ge makkelijk bij het speciaal onderwijs te rechtkomen. Speciale deskundige commissies bekijken zeer serieus of een kind in aanmerking komt en bo vendien raakt geen school graag leer lingen kwijt. Ook de ouders zijn in ver band met de reistijd niet gelukkig met overplaatsing. De minister is niet al leen van plan te bezuingen op het aantal plaatsen bij het speciaal onder wijs. Ook op de zogeheten „steunfaci- liteiten" als logopedist, psycholoog eet. moet een even groot percentagew (11 procent) worden ingeleverd. Ten derde is Deetman van plan te be zuinigen op de vervangingsregeling). Als een leerkracht ziek is, wordt hij tot nu toe vervangen door een invaller. De minister wil hierop bezuinigen door de vervanging drastisch te beperken. De ze maatregel zal volgens de open brief, de druk op de leerkrachten danig doen toenemen. Bij ziekte zou het zelfs oncollegiaal zijn om thuis te blij ven als er geen vervanger beschikbaar is. Zeker bij kleine scholen kunnen dan rare situaties ontstaan, zoals les geven aan zes groepen tegelijk. De drie ge noemde maatregelen hebben alle drie een negatieve invloed op de kwalitei, maar ook op de werkgelegenheid on der de leerkrachten. Voor invallers wordt het daardoor helemaal moeilijk om ooit nog aan de bak te raken. „We hopen niet dat de mensen den ken: daar heb je die onderwijzers weer. We willen niet overkomen ais zeurpieten. Maar dit gaat gewoon veel te ver. Het zijn keiharde maatregelen, waarbij ook ouders en kinderen wor den gepakt. De minister laat ons nu gewoon in de steek. Eerst komt met hangen en wurgen na 15 jaar voorbe reiding de basisschool tot stand en nu worden daar alweer de eerste poten onder vandaan gezaagd. En dan heb ben we hier op Texel nog het geluk dat de gemeente niet besnoeit, maar integendeel juist vóór goede onder wijsfaciliteiten zorgt zoals schoolzwem men en logopedie. Maar ook de ge meente zal de vervangingsmaatregel niet kunnen betalen". Via alle Texelse scholen is meer informatie over dit eensgezinde protest te verkrijgen. Het is binnenkort (4 oktober) weer Werelddierendag en daarom wordt er in de week van 29 september tot en met 4 oktober een huis aan huis col lecte gehouden voor de dierenbescher ming. De Texelse bevolking wordt niet alleen om giften gevraagd, maar ook zijn er nog collectanten nodig. Tenslot te kunnen de dieren niet zelf met de .bus rondgaan. Tot 20 september kun nen vrijwilligers zich opgeven bij G. Huisman, Slufterweg 216, tel. (02225) 477 of N. Huisman, Paelwerck 23, tel. (02220) 4169 (na 19.00 uur). „Teater Retaet" draait in „De Ver gulde Kikkert" van donderdag t/m maandag de film „The Purple Ro se óf Caïro", aanvang 20.00 uur. De film, geschreven en geregis seerd door Woody Allen, kreeg in Cannes in 1985 de Gouden Palm- filmprijs. Het verhaal gaat over Cicilia (Mia Farrow), die leeft in de crisistijd in Amerika. Ze is getrouwd met Monk, die werkloos is en de helê dag met vrienden rondhangt. Het stadje waar ze wonen kent één bi oscoop. Die week draait er de film „The Purple Rose of Caïro". Ceci lia is er weg van en gaat meerdere malen kijken, ook om de ellende van haar huwelijk en bestaan te ontvluchten. De film zit vol avon tuur en romantiek, vooral ene Tom Baxter heeft haar volle aandacht. Dan gebeurt het verrassende: Tom Baxter stopt zijn tekst en richt vanaf het witte doek het woord tot Cecilia in de zaal. Even daarna stapt hij van het doek af de zaal in, grijpt Cecilia bij de hand en verlaat met haar het theater. Het op het doek achtergelaten gezel schap acteurs heeft het verdere acteerwerk gestaakt en gaat in discussie met de morrende zaal. De bedrijfsleider wil de filmprojec tor niet afzetten omdat Tom dan niet meer terug de film in kan. Hij neemt contact op met de produ cer van de film, deze belt onmid dellijk de acteur die Tom Baxter gespeeld heeft, Gil Shipherd. Deze is bang voor zijn reputatie- en gaat op zoek naar Tom Baxter om hem te bewegen terug te gaan op het filmdoek. Een ontmoeting tussen Cecilia, Tom en Gil volgt. Zondag is er een kindermatinee- voorstelling; voor de tweede week de film „Assepoester" van Walt Disney, aanvang 14.30 uur. De Texelse gemeenteraad heeft in de vergadering van dinsdag avond unaniem steun gegeven aan de afwijzende houding van het gehele onderwijs tegen de bezuinigingsplannen van minis ter Deetman van Onderwijs en Wetenschappen. In eerste instantie was een door de PvdA ontworpen motie aan de orde. Dirk Terpstra lichtte toe dat er zeker reden is om een gemeen telijk geluid te laten horen omdat de gemeenteraad het bestuur vormt van de openbare scholen. Tine Krijnèn (Texels Belang) vond dat het beter zou zijn om als raad adhesie te betuigen aan de open brief waar alle plaatselijke organi saties op onderwijsgebied mee ak koord zijn gegaan en waarin voor Texel aan de orde zijnde knelpun ten precies worden opgesomd. Riet Huitema (CDA) was het daar mee eens. In de PvdA-motie wordt het héle onderwijsbeleid van Deetman aangevallen, terwijl het CDA en mogelijk ook andere fracties alleen bezwaar hebben te-' gen bepaalde onderdelen van dat beleid. Wethouder Piet Zegers on derschreef dat standpunt. Terpstra zag dat zijn motie het niet zou halen en ging er zonder moeite mee akkoord dat in plaats daarvan de door mevrouw Krijnen ingediende open brief van de on derwijsorganisaties zou worden gesteund. „Ons doel is dan toch. bereikt, want we laten als ge meente een protesterend geluid horen". De belangrijkste punten uit de open brief zijn te lezen in het arti kel over het onderwijsprotest el ders in deze krant. In de week van 15 tot en met 21 sep tember is er weer de landelijke collecte van het Prinses Beatrix Fonds. Ook op Texel zullen dan de collectanten langs de deur komen met de bekende oranje bussen. Wie niet thuis is kan zelf zijn of haar bijdrage storten op giro 969, Den Haag. Reeds dertig jaar zet het fonds zich in voor mensen die lijden aan invalidemakende ziekten, die het zenuwstelsel aantasten. Destijds had met name kinderverlamming (polio) de aandacht, nu helpt het fonds ook mee aan de bestrijding van bijvoorbeel mul tiple sclerose, spasticiteit en de ziekte van Parkinson. Vorig jaar kon hiervoor meer dan vijf miljoen gulden worden uitgegeven, maar voor de 80.000 ge handicapten is eigenlijk veel meer nodig. Zondag houdt Kustzeilvereniging Westerslag bij paal 17 de 3e noordzee- cupwedstrijd voor surfers. Bij harde wind (kracht 6 of meer) zal een wave- contest gevaren worden waarbij de surfers hun kunsten in de golven kun nen vertonen. Bij de wave-contest wordt iedere sur fer door de jury beoordeeld. Dit onder deel is ook voor het publiek aantrekke lijk om te zien. Als de wind minder is wordt een course-race gehouden. De briefing is om half elf bij het club huis, de start vindt plaats om 11.00 uur. Vervoer van surfplanken vanaf het strandslag naar het clubhuis kan gere geld worden. Het inschrijfgeld be draagt f5,— voor leden en 77,50 voor niet-leden. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten 2. Beatrixlaan, Kogerstraat, Waal- derstraat, Burgerhoutstraat. De Koog Iedere tweede vrijdag van de maand wordt vanaf 19.00 uur oud papier op gehaald in De Koog en direkte omge ving. Men wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de straat te zetten. Omdat de Gordoncursus „Effectief omgaan met kinderen" die op 4 september 's avonds in Den Burg van start is gegaan overvol is en er toch nog mensen bij hadden ge wild, wordt op vrijdagmorgen 19 september van 9 tot 12 uur een ex tra cursus gestart, in D"ouwe ULO in Den Burg. De Gordonwerkgroep Noord Holland is op verschillende plaatsen cursussen gestart voor ouders/opvoeders. Iedere ouder/opvoeder probeert het kind te begeleiden naar volwassenheid op epn manier waarvan hij/zij denkt dat dat het beste is voor het kind. Steeds meer bekendheid krijgt de manier van opvoeden waar Thomas Gordon over schrijft in zijn boeken „Luisteren naar kinderen" en „Beter omgaan met el kaar". Zijn ideeën berusten op gelij kwaardigheid en democratisch hande len. Daarvoor leren deelnemers in de cursus vaardigheden aan. Hierdoor le ren ouders zó naar hun kinderen te luisteren, dat kinderen ook met hun willen praten, en leren ouders zó pra ten dat kinderen naar hun luisteren willen. Ouders/opvoeders die daar be langstelling voor hebben, kunnen zich telefonisch voor de cursus opgeven. De cursus wordt op vrijdagmorgen 19-26 september; 3-10-24-31 oktober en 7-14-21-28 november gegeven. Voor nadere inlichtingen en opgave kan men terecht bij cursusleidster Tiny Beemsterboer, tel. (02207) 14347. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon (02223) 234. 1 Van vrijdagavond 18.00 uur tot E maandagmiddag 13.00 uur Zr. T. Buningh, telefoon (02230) 1 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart meebrengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het H weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor 5 spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. C. de Kruyff, telefoon (02228) 643. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op j werkdagen (02220) 2182 E (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via E TEM-centrale. De bureau van de groep Texel van 5 de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Het bureau te De Koog is dinsdag- en donderdagmiddag geopend van 4 tot 6 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Bijenzwermen aangetroffen? Bel de politie, telefoon (02220) 2644. Zondag, 14 september 1986 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar Uitzending via De Lichtboei Kinderoppas in De Schakel Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbeek doopdienst De Koog 11.00 uur ds. Verbeek viering H. Avondmaal De Waal 11.00 uur ds. Ter Haar Oosterend 9.30 uur ds. S. de Jong, uit Alkmaar Oudeschild 11.00 uur ds. S. de Jong De Cocksdorp 11.00 uur ds. De Jong GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur drs. J. J. T. Salakay viering Heilig Avondmaal 19.30 uur drs. J. J. T. Salakay viering Heilig Avondmaal Oosterend 10.00 uur drs. J. Donker, viering H. Avondmaal 19.30 uur drs. J. Donker viering H. Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur dhr. M. Kuiper N.H. gemeentedag in de Wierin- germeer. Vertrek 7.30 uur vanaf Elemert BAPTISTENGEMEENTE in Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.30 uur Evangelist S. Bootsma uit Callantsoog 19.15 uur ds. M. v.d. Vlugt uit Harderwijk, welkomstdienst, m.m.v. Blazersgroep Excelsior. Uitzending via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur. Dameskoor zondag: 10.45 uur, Herenkoor Kindernevendienst' Tijdens de mis kindercrèche De Koog: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30 - 11.20 uur Openbare lezing: „De onzekerheid in de wereld is er een oplossing?" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Jongeren die Jehovah's hart verblijden" BAHA'I Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Baha'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Inlicht.: tijdelijk tel. (02228) 896. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-2????.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5