Triatleet Henk Keyser: Ik ga omdat het moet „Energiebesparing sporthal geflatteerd voorgesteld" n 14 Texelaars nemen deel san kwart-trlath/on Zwemafstand ingekort Voetbalveteranen gaan weer van start Eerste bijeenkomst Plattelandsvrouwen „Para-duiken" vóór start van triathlon IS) (fllJDAG 12 SEPTEMBER 1986 TEXELSE COURANT Zaterdagmiddag om twee uur duiken 200 triatleten in de Waddenzee bij liet strandje bij Dijkmanshuizen als start van de Texelse kwart-triathlon Voordat deze uit alle hoeken van Nederland afkomstige sportmen- s0n mogen finishen op de Groeneplaats in Den burg dienen ze 700 meter ^zwommen, 45 kilometer gefietst en tien kilometer en 600 meter te heb ben hardgelopen. peze weergaloze prestatie wordt lit jaar voor het eerst op Texel ook joor niet-Texelaars geleverd, waar door het deelnemersveld ten öp- jichte van de kwart triathlon van iorig jaar opliep van 35 tot bijna JOO. Enkelen van hen zwemmen, fietsen en rennen om in de prijzen vallen. Daarbij h oort in elk ge val niet Henk Keyser, wonend in pen Burg en leraar lichamelijke op- voeding bij het basisonderwijs. 'och zal hij zaterdag gedreven deelnemen aan de kwart-triathlon, niet om te winnen maar gewoon: omdat hij moet. een mens bezielt om aan dergelij ke sportevenementen deel te nemen ken ook Henk Keyser niet direct om schrijven. ,,Als het mooi weer is lijkt liet alsof het lichaam erom vraagt te worden getraind door veel hard te lo- ien of te fietsen". Om te zien hoe dat lichaam getraind kan worden neemt men dan deel aan wedstrijden, is bij een dergelijke krachtmeting de 36-jarige Henk Keyser aller gy eerst van belang over de finish te ko mmen zonder kleerscheuren. Pas daarna in welke tijd het traject is afgelegd, neemt niet weg dat ook Keyser maandenlang bezig is met de voorbe reiding voor de kwart-triathlon. Aanloop aanloop tot de inspanning van za- iag begon al bij de halve marathon van De Waal in december van het vo rig jaar. Sinds lange tijd was dat voor Henk Keyser weer een aanzienlijke li chamelijke opgaaf daar hij aan de kwart-triathlon van 1985 niet had deel genomen. Om de bij de halve mara thon opgedane loopconditie niet af te wakken moest de sportleraar gedu wde de eerste helft van dit jaar regel- natig blijven hardlopen. Direct na aan vang van het seizoen begon hij ook" met baantjes zwemmen in zwembad Molenkoog. In verband met zijn be roep kreeg hij tijdens de zomervakantie tijd serieus aandacht te schen ken aèn de voorbereiding op de kwart- tiiathlon. Doelgericht stippelde hij een hardlooptraject uit, dicht bij zijn huis en gedeeltelijk het parcours van zater- overlappend. Slechts weinigen tullen zo'n berekende en voorzichtige opbouw kennen als Henk Keyser. Ge bruik makend van zijn beroepskennis kiende hij de trainingen uit zodat zater- zijn fysieke conditie op het hoog tepunt is. Het is bij onervaren sportlie den dikwijls voorgekomen dat zij deze te vroeg beleefden. Oostzee Het verwarmde water van zwembad ■Molenkoog biedt uitstekende mogelijk heden voor trainingen, maar hoe goed hen zich daar ook in het zwemmen Ban oefenen, de realiteit van zaterdag «ordt slechts weinig benaderd. Het nieke van de Texelse kwart-triathlon it hem in het zwemmen in zee. Dat is Dat het zwemmen bij de kwart- triathlon zaterdag in de Wadden zee geschiedt is uniek voor Neder land en het was voor het tijd schrift ,,Duursport" van de stich ting Triathlon Nederland aanleiding er iets over te schrijven. Wellicht is dit uitzonderlijke element ook aanleiding voor de NOS er zater dag op TV aandacht aan te beste den. Dat wordt pas op het laatste moment beslist. De afstand die gezwommen moet worden is door de Giganisatie ingekort van één ki lometer tot 700 meter in verband met de watertemperatuur, die niet meer bedraagt van 14Vz graad Celsius. „Voor fanatieke sportmen sen met surfpakken zou de tem peratuur geen probleem opleveren, maar de recreanten komen in ademnood", aldus wedstrijdleider Gert Pansier. Helaas moest Siem Jan Stam, één van de betere triatleten in Ne derland, afzeggen wegens een tij dens het Nederlands kampioen schap opgelopen blessure. De Emmalaan in Den Burg is za terdagmiddag van 2 tot 5 uur af gesloten. De Groeneplaats blijft dat grootste deel van de middag toegankelijk maar de organisatie heeft verzocht geen auto's op de Groeneplaats te parkeren vanaf 2 Uur 's middags. iets, dat nergens anders wordt gedaan. De temperatuur van het zeewater - on geveer 15 graden Celsius - vormt een extra bedreiging voor de lichamelijke conditie van de triatleten. Evenals Henk Keyser zullen de meesten een surfpak dragen over het speciale tri- athlonpak. „Als je alleen in je zwem broek gaat word je door de kou bevan gen", aldus Keyser, die armen en ge zicht met een beschermende „tepel- zalf" insmeert zoals ook kanaalzwem mers dat doen. Hijzelf traint bijna da gelijks in Molenkoog, maar van de zo mer op vakantie in Denemarken dook hij voor het eerst in de (Oost)zee voor een zwemtraining. De temperatuur viel bitter tegen. De afgelopen weken ofende hij regel matig in de Waddenzee bij Dijkmans huizen. Zondag deed hij dat samen met mede-triatleet Werner van der Meer, die van kou moeite kreeg met ademhalen. Bronchitis Van kinds af aan kampt Henk Keyser met asmatische bronchitis. Door in zijn jeugd veel te sporten kreeg hij meer schouwt als lopen tegen anderen en dat doet hij liever niet. Aantrekkelijk parcours Vooral het wielerparcours is dit jaar aantrekkelijker dan in voorgaande ja ren, toen men een aantal keren het rondje van negen kilometer om de Ho- geberg moest fietsen, waarbij ook een stukje heuvel moest worden genomen. Dit jaar is een ronde van 45 kilometer uitgezet, wat voor Henk Keyser aanlei ding is te zeggen: „Onze enige vijand is de wind bij het fietsen langs de dijk". Keyser fietst en loopt zaterdag in het speciale triathlon-pak, dat hij leent van Joke Tuinema, de winnares van verle den jaar die naar het conservatorium is gegaan en niet meer meedoet aan de kwart-triathlon op Texel. Wel doet Nel Bruining weer mee. Zij werd vorig jaar tweede en van haar leent Henk Keyser een racefiets om op te oefenen. Het is Keyser er duidelijk niet om begonnen veel geld te steken indeze tak van sport. „Ik ben niet absurd fanatiek: ik kan slechts oefenen op woensdagmid dag en in het weekend". Dat hij er toch heel bewust naar toe leeft heeft te maken met zijn werk bij het school zwemmen. Daardoor heeft hij dikwijls contact met wedstrijdleider Gert Pan sier, bedrijfsleider van zwembad Mo lenkoog. „Dan praat je d'r elke dag over". Aftrainen „Ik zal blij zijn als het over is", aldus Henk Keyser dinsdagmiddag alvorens de looptraining te beginnen. Hij kent als leraar zijnde het belang van aftrai nen. De training is niet afgelopen als de finish zaterdag gepasseerd is. Na tuurlijk bestaat aftrainen in de weken erna uit spieroefeningen om langzaam te ontspannen, maar voornamer is het daadwerkelijk hardlopen en -fietsen om de bloedcirculatie en de longen te la ten wennen aan het ritme van alle dag. „Dat is een grote fout, die veel mesnen maken: het aftrainen vergeten. Daar merk je op korte termijn niks Henk Keyser in zijn speciale triathlonpak voo van, maar het is een aanslag op je gestel en later krijg je er onherroepelijk last van", aldus Henk Keyser die net zo zeker weet dat hij na afloop „Ik doe het nooit meer!" roept als dat hij volgend jaar weer enthousiast inschrijft. Zondag begint de Texelcompetitie veld- voetbal voor veteranen en oud voetballers. Zes elftallen nemen daar aan deel en spelen driemaal tegen el kaar. Per elftal is toegestaan dat drie spelers jonger dan dertig jaar mee doen. Per wedstrijd mag een elftal vijf invallers gebruiken. Een eenmaal uitge vallen of gewisselde speler mag niet in dezelfde wedstrijd opnieuw invallen. De vaste aanvangstijd is 10.30 uur, hoewel in onderling overleg hiervan kan worden afgeweken. Alle spelers die in deze competitie uitkomen die nen via een vereniging lid van de KNVB te zijn. i vang van de training. De start van het seizoen 1986 van de Nederlandse bond van Platte landsvrouwen, afd. Texel is dinsdag 16 september. Er is die avond een lezing over Joodse gebruiken door een medewerker van het Joods Historisch museum te Amsterdam, de heer Victor Brilleman. Dit is te lezen in een overzichtelijk pro grammaboekje van de afd. Texel. Het programma is erg afwisselend. Er zijn avonden die verzorgd worden door ei gen leden, maar ook lezingen door schrijver Toon Kortooms en prof. C. de Jager; voorts is er een lezing met ex cursie naar een Texelse bedrijf. Boven dien zijn er enkele middagprogramma's met o.a. een vrouwencapitool over het onderwerp: „Vrouwen in eigen be drijf". Dit heeft zijdelings te maken met het landelijke projekt van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen: „Herwaardering van arbeid". Een uur voor de start van de kwart-triathlon worden zater dagmiddag voor de kust bij Dijkmanshuizen enkele pa- rasprongen uitgevoerd. De lan ding in de Waddenzee is geen probleem, want de parachu tisten hebben hun duikpakken al aan. Een groep van tien sportduikers zal namelijk de sprong in het diepe wagen na eerst een spoedcursus te heb ben gevolgd bij het Paracen trum Texel. In zee worden de tien opgepikt door rubberboten die hen naar het schip „Brakestein 2" van Duikclub Texel brengen. Vervolgens zal de groep samen met Texelse duikers gaan duiken op een naburig wrak van een al jaren bij de duikclub bekend 18e eeuws schip. De initia tiefnemer van de groep duikers, die „paradiving" beoefenen, is af komstig uit Den Haag, de anderen komen uit het hele land. Het idee van dit „arrangement" dateert al vanaf de laatste Ooster end Present uit 1983, maar kon destijds niet worden uitgevoerd. De duikers oefenen de sprong de hele zaterdagochtend bij het para centrum; deze tijd moet voldoen de zijn om met gerust hart uit het vliegtuig te duiken. Naast de bijeenkomsten organiseert de afdeling cursussen in handwerken, poppen maken, bloemschikken, huid verzorging, brooddeeg figuren en com- puterkunde. Ook kan worden deelge nomen aan een boekenclub, gespreks groep of gezellig met elkaar zwemmen. De cursussen worden gegeven door een deskundig kader van de afdeling. Er is een reiscommissie die o.a. in sep tember een reis naar Londen organi seert. Wie belangstelling heeft is van harte welkom op de eerste bijeen komst op 16 september in de kantine van de L.T.S. aan de Emmalaan, aan vang 20.00 uur. voor inlichtingen me vrouw G. Roeper-Kuip (tel. 02220-2157) en mevrouw T. Brand (tel. 02220-2325). Tijdens de training buiten Den Burg. lucht en dankzij de daarmee verkregen lichaamsconditie werd hij ondanks zijn astma tot de opleiding toegelaten voor leraar lichamelijke opvoeding. Later had hij ook geen problemen door de zware keuring bij de mariniers te ko men. Na zijn marinierstijd werd hij lei der van de Gymnastiekvereniging Texel. Hij begon weer te kwakkelen met de gezondheid en dat ging pas over toen hij de draad van het sporten weer opnam. Tegenwoordig zit hij als vertenwoordiger van de gymnastiekve reniging in de Texelse Sportraad. In 1984 nam hij voor het eerst deel aan de kwart-triathlon. Hij riep toen na afloop: „Dat was eens maar nooit meer!" Maar het jaar daarna, toen hij wegens een aanval van allergie inder daad niet mee kon doen, stond hij zich langs de lijn te verbijten. Geen blessures Dit jaar is er bij Keyser geen sprake van allergie en heeft hij doelgericht voor de kwart-triathlon getraind. „Vroeger rende ik zomaar stukjes, maar nu heb ik een doel gevonden". Hij streeft ernaar dit jaar de kwart- triathlon binnen de 2 Iz uur af te leg gen. Toch heeft hij de afstanden tij dens de training nog niet één keer al lemaal achter elkaar gedaan. „Dan loop je de minste kans op blessures", aldus Keyser, die voorzichting stelt dat hij nog nooit een blessure heeft gehad. Daarom traint hij vooral op de moeilij ke fases in de wedstrijd: de wisselin gen van sport. „De moeilijkste over gang is die van fietsen naar hardlopen. Plotseling spreek je dan geheel andere spieren aan en dat voel je". Dat Henk Keyser ondanks de serieuze voorberei ding voor de wedstrijd van zaterdag geen prestatiemens is blijkt uit zijn uit spraak: „Het maakt me niet uit hoe veelste ik wordt. Ik zie het als een strijd tegen mezelf". Hij liep tijdens de afgelopen zomer niet éénmaal met de crossloop mee omdat hii dat be- Het PvdA-raadslid Hans Roeper vindt dat de gemeente een veel te optimistische voorstelling van zaken heeft gegeven wat betreft de mogelijke energiebesparing in sporthal Ons Genoegen. B en w hadden voorgerekend dat een jaarlijks voordeel van ƒ14.000— mogelijk is, door f27.000— uit te ge ven aan energiebesparende voorzieningen. De kosten zouden dan dus in twee jaar zijn terugverdiend. B en w hadden zich daarbij geba seerd op cijfers van het bureau Op tima dat een onderzoek heeft in gesteld naar gecombineerde ener giebesparingsmogelijkheden in de hal. Roeper had de ervaring dat dergelijke besparingsrapporten nog wel eens geflatteerd uitvallen. Dat het in dit geval in ieder geval niet klopt, blijkt alleen al uit het feit dat uitgegaan is van een aard- gasprijs van 70 cent per M3, terwijl het gas straks een dubbeltje min der kost, zodat ook de besparing lager zal zijn. Het duurt dan een jaar langer voordat de kosten eruit zijn. Bovendien vond Roeper de voorgestelde besparing van 20.000 M3 gas te mooi om waar te zijn Het kon dus wel eens aanmerkelijk langer duren voordat de investerings kosten zijn terugverdiend, misschien wel zo lang dat de termijn in de buurt komt van de afschrijvingstijd van de installaties. De rekensom pakt dan heel anders uit. „Neem dit voorstel terug en praat er in de commissie over", al dus Roeper. Hogerhand Daar voelde wethouder Zegers niet voor. Naast het feit dat de kritiek van Roeper bij de behandeling in de com missieverband had moet doorklinken, had hij alle vertrouwen in de deskun digheid van het geraadpleegde bureau en had hij geen behoefte aan „eigen" rekenwerk. „Deze cijfers zijn berekend en ook nagerekend door deskundigen". Zegers en ook Schilling betoogden dat zélfs als het financiële voordeel kleiner zou zijn dan thans is berekend, het toch belangrijk is dat de energiebespa rende maatregelen worden uitgevoerd. Energiebesparing is altijd goed, ook als het in geld uitgedrukt minder profijte lijk is. Peter Bakker onderstreepte die mening. Dat deed Roeper zelf ook, maar hij bleef van mening dat het fi- nancieringsverhaal dat b en w in het voorstel hebben opgenomen, niet deugt zodat het moet worden herzien. Hij verzuchtte dat de sporthal „zo lek als een mantje" moet zijn, als het wer kelijk mogelijk is om zoveel gas te besparen. Het is dan de vraag of het toepassen van alleen folie voldoende is voor het verkrijgen van de gewenste afdichtina. Dirk Temstra betreurde het dat het college het voorstel niet wil te rugnemen. „Roeper weet waarover hij praat; hij weet veel van energiebespa ring". Terpstra liet weten dat zijn frac tie tegen zou stemmen als het voorstel niet door de commissie opnieuw in behandeling zou worden genomen. Zo liep het ook af, want b en w hielden het been stijf en de PvdA kreeg alleen steun van Gerbrand Poster van de VVD. Administrateur De heer Piet Moree werd met algeme ne stemmen benoemd tot administra teur bij de dienst gemeentewerken en het grondbedrijf, als opvolger van C. G. van Es. De raadsleden hadden voorafgaand aan de raadsvergadering gebruik gemaakt van de gelegenheid om met de nieuwe functionaris en zijn echtgenote kennis te maken. Het echt paar vertrok weer naar het vasteland nadat ze in de raadszaal van de stem ming getuige waren geweest. Mosselvisserij Door het Rijksinstituut voor Natuurbe heer wordt momenteel nagegaan wat de effecten zijn van de mosselteelt op het milieu van de Waddenzee. B en w willen het resultaat van die studie af wachten alvorens in geweer te komen tegen de activiteiten van de Zeeuwes mosselvissers in de buurt van de eilan den. Aldus werd door wethouder Ba- rendregt meegedeeld naar aanleiding van een motie die onlangs door de ge meenteraad van Ameland is aangeno men en die ter kennisname naar onder andere Texel was gestuurd. In de mo tie wordt melding gemaakt van vernie lingen die zijn ontstaan door een groot aantal schepen die tussen 9 en 25 juni bij het Amelander mosselzaad visten. Mede naar aanleiding daarvan werd de vraag gesteld of mosselvisserij niet aan een vergunning gebonden moet wor den en of de mogelijkheden die het ontwerp bestemmingsplan voor de Waddenzee voor mosselvisserij biedt, wel terecht zijn. Henk Beumkes wist mee te praten over de problemen. Volgens hem „ploegen" de grote mosselschepen grote stukken van de wadbodem om, waardoor veel schade ontstaat. Zelfs binnen de verboden zone binnen hon derd meter van de dijk wordt gevist. Beumkes zou de motie daarom willen steunen, mede uit wrok omdat de Zeeuwen blijkbaar hun gang mogen gaan en de eigen eilandbewoners niet de kans krijgen om een graantje van de mosselvisserij mee te pikken. Ger brand Poster had ook begrip voor de motie omdat de lasten en lusten van de mosselvisserij niet goed zijn ver deeld. Barèndregt meende dat de Texelse situatie toch enigzins anders is. Hij wilde het RIN-onderzoek niet alleen afwachten om te weten wat er niet mogelijk is op het gebied van mossel- kweek maar ook om te weten wat er nog wél kan. Dit mede met het oog op Dirk Slik die hij graag een kans zou geven. Zonder meer streven naar uit breiding van de mosselvisserij lijkt ech ter niet verstandig, temeer daar de garnalenvisserij hierdoor in de wielen kan worden gereden. Wat de mosselen betreft zijn de Texelse belangen overigens be perkt. Buiten Dirk Slik kent het ge meentebestuur geen andere visser met plannen op dit gebied. Peter Bakker was van mening dat vernielingen op het wad in ieder geval niet kunnen worden getole reerd, ongeacht de daders. Dirk Terpstra herinnerde aan zijn lang geleden gestelde vraag in hoeverre de aanleg van de half open Ooster- scheldedam (waardoor de mossel kwekerij in de Oosterschelde in stand kan blijven) uitbreiding van de Zeeuwse belangen in het Wad- dengebeid overbodig heeft ge maakt, zodat er wellicht toch meer mogelijkheden zijn (bijvoorbeeld Texelse aeaadiaden). Gerbrand Poster begin nog eens over de kwestie rond de aanbesteding van de nieuwe centrale verwarming in de Beatrix gymnastiekzaal. Hoewel b en w duidelijk hun excuses hadden aan geboden en hadden erkend dat in eerste instantie niet juist is geantwoord op de vragen die hierover waren gesteld, wilde Poster dat b en w let terlijk zouden verklaren: „We hebben zitten jokken en we zullen het niet wéér doen". Een dubbel excuus vond de burgemeester echter overbodig en hij ging er dan ook niet op in. Dirk Terpstra lanceerde een verklaring voor de aandrang van Poster. „Hij wil ge woon publiciteit". Poster tot wethou der Barendregt: „Je krijgt steun van links, Klaas!". Geen sail B en w blijven bij hun weigering om Texel te betrekken bij de voor 1990 ge plande Sail-manifestatie. Gevreesd wordt voor zeer hoge kosten terwijl het belang dat de gemeente bij de maifestatie heeft, twijfelachtig is. Dat was al eens eerder gezegd en Tine Krijnen had toen gevraagd om samen werking te zoeken met Den Helder en contact op te nemen met de heren Engelvaart en Praamstra die zich voor deze zaak hebbben beijverd. Uit het antwoord van Zegers bleek dat hij er alleen even met Praamstra over had gesproken. Tine Krijnen was daar boos over en constateerde dat Zegers er ge woon niets voor voelde en ook niets wilde onderzoeken. Stijlloos Ouderwets harde woorden vielen er toen het voorstel aan de orde kwam om „bestuurscompensatie" (schade vergoeding) uit te keren aan mensen uit de buurt van de veerhaven die schade hebben geleden als gevolg van de wegenaanpassing aldaar. De tege moetkomende maatregelen kosten to taal ƒ35000,en dat bedrag komt he lemaal voor rekening van de gemeen te. PSP en PvdA stemden tegen. Terpstra zei dat hier sprake is van het „afkopen" van bezwaren die door de omwonenden tegen het aanpas singsplan waren ingebracht. Betrokken mensen zouden er dus met geld toe zijn gebracht om hun bezwaren in te trekken en die beschuldiging vond wethouder Schilling „stijlloos" van PvdA en PSP. Hij herhaalde dat de schadevergoeding het resultaat is ge weest van onderhandelingen en dat al dus een veel beter regeling is getroffen dan de verwerking van een schade claim via artikel 49 van de wet op de ruimtelijke ordening, waarmee veel tijd is gemoeid. Schilling noemde de be schuldiging van de linkse fracties „stijlloos". Dat bracht echter geen ver andering in het standpunt van die fracties. Roeper, Terpstra, Beumkes, v.d. Kooi en Bakker stemden tegen, zodat de bestuurscompensatie werd toegekend met negen tegen vijf stemmen.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7