Cjroen "ZwartsJex els in het harL, \me miljoen nog liet bij elkaar Jongens lieten spoor van vernielingen na Aanbesteding passantenhaven op 21 oktober Wethouder ondertekende onderwijsprotest Voorbereiding zwemparadijs \aat toch door 10 televisie filmde •p „Molengat" TESO-cijfers nog steeds gunstig Diefstal uit auto Mulderstraat wordt gedeeltelijk verlegd Vakantiegroeten via televisie Brisantgranaten gevonden PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.114 DINSDAG 16 SEPTEMBER 1986 factie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. «.'ten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- isg 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. of advertenties, abonnementen, etc.: ngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Jjloon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs f18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. st is nog niet gelukt om twee miljoen gulden aan particu- !r aandelenkapitaal voor 15 september bij elkaar te krijgen, let vereiste bedrag is echter zo dicht genaderd en de aan- fzingen dat nog meer aandeelhouders zich alsnog zuilen a lelden zijn zo duidelijk, dat de Recreatiemaatschappij Texel eeft besloten de voorbereidingen voor de bouw van het bad iwoon door te zetten en de inschrijvingstermijn te verlen- in tot 30 september. ■el ondernemers blijken, mede als ge- dgvan het drukke seizoen de aan ging voor zich uit te hebben ge stoven. voor de initiatiefnemers is lit verre van aangenaam want er roet beslist minstens twee miljoen filden bijeen zijn om aanspraak te ijnnen maken op de toegezegde ge- 1 sentelijke financiële steun van twee rijoen. De verdere uitwerking van de ouwplannen kan echter niet worden ilgesteld want het zwemparadijs moet komende zomer klaar zijn, zodat de iploitatie in het naseizoen kan begin- ;n, Intussen wordt alles op alles ge il om de benodigde aandelen alsnog 'plaatsen, waarbij in het bijzonder andrang wordt uitgeoefend op de otere bedrijven. Met deze logies- ïstrekkende bedrijven is inmiddels m regeling getroffen dat bij 100% slname (dus één aandeel per bed) m „onbeperkte" gastenkaart wordt •strekt. Gasten van het betreffende drijf kunnen dan zo vaak zij willen ior de helft van het normale tarief it zwemparadijs bezoeken. Het hangt in het karakter van het betreffende giesverstrekkende bedrijf af, of dit iinstig is voor de betrokken onderne- «r. In een hotel met overwegend ou- are gasten met een gemiddeld korte irblijfsduur zal de behoefte om het ivemparadijs te bezoeken wellicht inder groot zijn en dan zou (bijvoor- eeld) kunnen worden volstaan met in aandeel per twee bedden. Oproep lotelier Harry Wuis van de Texelse af- ïling van ,,Horecaf" heeft zijn colle- p's op Texel opgeroepen aandelen te open voor het zwemparadijs, nadat in verleg met de RMT de condities die ;n aandelenbezit zijn verbonden, unstiger waren gemaakt en af- istemd op de behoefte. Wuis heeft slf het voorbeeld gegeven door voor in 120 bedden tellende hotel Opduin haandelen te kopen waarmee hij de ehoefte van zijn (oudere, gemiddeld wt verblijvende) gasten Om het wemparadijs te bezoeken volledig isnkt te kunnen dekken. Hotel „Op- uin" beschikt zelf al over een zwem- ad, maar voor Wuis was dat geen re- inde veerboot Molengat zijn ^opnamen gemaakt voor een uit ie afleveringen bestaande televi sie die de EO in januari zal uit- inden. De serie heet „Nederland iwater" en behandelt verschillen- iaspecten van de relatie die de Slanders hebben met zee en nnenwater. Eerste aflevering gaat over veer den en bruggen, de tweede over en kleine rivieren en de derde ^watermolens, waterhuishouding de zee. Het is een co-produktie van 'en Prisma Films B.V. uit sterdam. Sent Lex Boele van Prisma Films [telde v ns dat in de eerste aflevering SO zal worden genoemd als voor bid van een „grote" veerdienst die staat is veel auto's tegelijkertijd over setten. Ter vergelijking wordt een «d gegeven van de veerdienst van Smonnikoog, het niet voor auto's ^ankelijke eiland waar dan ook tamelijk fietsen worden ^gebracht. opnamen van de Molengat werden "tel op het schip zelf als vanuit de ^gemaakt. Het is de bedoeling |"exel ook nog aan de orde komt in [derde aflevering van de (wekelijks zenden) serie, als aandacht "I besteed aan de Waddenzee. den om te aarzelen. Volgens hem heeft Texel een voorziening als een zwemparadijs hard nodig, omm de concurrentie met andere recreatiege bieden in Nederland en daarbuiten aan te kunnen. „Als blijkt dat het vereiste aantal aandelen moet worden ge plaatst, zal ik alsnog extra aandelen kopen want datzwemparadijs moet er in ieder geval komen". Twee termijnen Een reeël bezwaar bij hotels, bunga lowpark en ander grotere recreatiebe- drijven is dat het kopen van een aan delenpakket een forse investering is, die niet iedereen zomaar even doet. De RMT heeft aangeboden dat men in eerste insatantie kan volstaan met de betaling van de helft van het bedrag, maar voor de rest moet dan wel een bankgarantie worden gegeven. Wuis heeft zijn collega's op deze mogelijk heid gewezen en hen met klem aange raden tot aankoop over te gaan. Deel name voor 100%, dus voor elk bed een aandeel, zal vooral aantrekkelijk zijn voor bungalowparken en apparte- mentenbedrijven waar vooral gasten in gezinsverband verblijven. Texel kan door het zwemparadijs zijn aantrek kingskracht als gezinsvakantieëiland aanmerkelijk versterken. Het staat dus vast dat de keus van de vakantie bestemming nog meer door de kinde ren dan door de ouders wordt be paald. Men gaat graag naar de plek waar de kinderen zich kunnen verma ken, ook als het slecht weer is. Intussen heeft het bestuur van de RMT het toch wel als een terleurstel- ling ervaren dat de twee miljoen net niet is gehaald en er opnieuw respijt moet worden gegeven. „Het zwempa radijs: helemaal weg en toch zo dicht bij..." aldus een bestuurslid. „We gaan er echter vanuit dat het bedrag er op 30 september wèl is. Dat is dan tevens de sluitingsdag van de prijsvraag „Op welke dag en hoe laat wordt de f2 miljoen gehaald?". Het aantal toeristen op Texel is de afgelopen week gestadig terugge lopen, maar de vervoerscijfers van TESO blijven gunstig afsteken bij de cijfers van verleden jaar. In to taal werd gedurende het afgelopen weekend 13.3% meer vervoerd dan tijdens het vergelijkbare weekend in 1985. Het aantal personenauto's dat TESO op 12, 13 en 14 september vervoerde van Den Helder naar Texel bedroeg 3068. Dat is 14,78% meer dan de 2673, die in 1985 in de drie vergelijkba re dagen werden overgezet. Van Texel naar Den Helder vervoerde TESO in genoemde periode van 1986 3279 per sonenauto's tegen 2929 in 1985. Het saldo „vreemde" auto's, waarvan het aantal toeristen op Texel kan wor den afgeleid, bedroeg zondagavond 2747. Dat is 590 auto's meer dan op de avond van 15 september 1985, maar 277 minder dan vorige week zondagavond. Op de parkeersplaats bij camping Ko- gerstrand is donderdagavond uit de Mercedes van een Duitse toerist een portefeuille gestolen. De toerist was met zijn Vrouw een strandwandeling gaan maken en bij terugkeer bleek de portefeuille te zijn verdwenen, de in houd bedroeg ƒ350,— Hoewel nog niet alle belemmerin gen uit de weg zijn geruimd is toch besloten de passantenhaven in Oudeschild op 21 oktober aan te besteden. Zoals bekend was een van de proble men dat het buitendijkse werk niet mag worden uitgevoerd tussen 15 ok tober en 15 april in verband met het ri sico van slecht weer. Om van die be paling ontheffing te krijgen, zal de ge meente aan een grondmechanica- bureau opdracht geven tot het instel len van een onderzoek dat hopelijk zal uitwijzen dat het verantwoord is het werk uit te voeren in het winterhalf jaar. Inmiddels hebben twee bureau's offerte gedaan voor het onderzoek. Daarnaast zijn er nog enkele kleinere zaken die geregeld moeten zijn voordat de havenaanleg kan beginnen, zoals het verwerven van grond van het wa terschap en het in erfpacht krijgen van grond van Rijkswaterstaat-. Duurder Verder is bij het uitwerken van de plannen en het opstellen van het bestek gebleken dat de kosten hoger moeten worden geraamd. Het staat wel vast dat de gemeente (die al zes ton voor de haven beschikbaar heeft gesteld) niet opnieuw in de beurs wil tasten, maar het ziet ernaar uit dat ho gere overheden bereid zijn aanvullend bij te dragen. Het zal overigens nog moeten blijken of dat nodig is, want het is best mogelijk dat bij de aan besteding een lager bedrag uit de bus komt dan nu door gemeentewerken is geraamd. Ervaring elders in de provin cie leert dat er „werkhonger" heerst, zodat veel aannemers bereid zijn voor een krappe prijs te werken. Het is de bedoeling de haven voor het seizoen 1987 in gebruik te nemen. In verband met de tijd die mogelijk nog nodig is om de genoemde beletselen weg te nemen, is de aannemers die aan de aanbesteding deelnemen, ge vraagd hun prijs 60 dagen gestand te doen, in plaats van de gebruikelijke dertig dagen. Met ingang van vandaag is de Mul derstraat van Oosterend voor het ver keer afgesloten in verband met herin richtingswerkzaamheden. Een deel van de straat zal worden verlegd, zodat het kaarsrechte verloop wordt opgeheven en daarvan wordt een snelheidsvermin- derend effekt op het verkeer verwacht. Omdat bij het te verleggen gedeelte een brede plantsoenstrook beschikbaar is, hoeft geen extra grond te worden verworven. De plantsoenstrook zal dus verdwijnen. Het werk duurt ongeveer drie weken en wordt uitgevoerd door de firma Westerlaken. De bewoners zijn betrokken bij het overleg inzake het karakter van de herstructurering. Wethouder P. Zegers ondersteunt metterdaad de aktie tegen de voorgenomen bezuinigingen op het onderwijs. Hij deponeert het kaartje met zijn handtekening in de doos. Texel heeft niet te klagen over de aandacht die de televisie aan het eiland besteedt. Na de EO was de Vara twee keer op Texel om opna men te maken, vorige week voor een muziekspecial op de boot (zie bericht elders in deze krant) en gisteren voor het programma Va ra's zomertijd". Elke aflevering van laatstgenoemd programma wordt afgesloten met korte opnamen van vakantiegangers, die de gele genheid krijgen de groeten te doen aan familie en bekenden thuis. Gistermiddag waren de gasten van ,,De Turkse Tent" aan de Bosrandweg bij De Koog aan de beurt. Tientallen gasten van dit recreatiebedrijf verschenen voor de camera; een selectie van de daarbij gemaakte opnamen zal morgen of volgende week woens dag worden uitgezonden via Ne derland De uitzending begint om 20.35 uur. De mensen die aan het woord kwamen lieten nogal wat enthousiasme blijken voor het eiland en hun recreatieterrein, maar er was ook kritiek. Een vrouw die al 15 jaar met haar sta caravan op de Turkse Tent staat, verklaarde dat ze de boot erg duur vond, waarbij ze ook de bedragen noemde. Het zal dus van de selec tie afhangen of de uitzending a/s promotie voor Texel kan worden aangemerkt. Het programma wordt gepresenterd door Hans de Graaf Bierbrauwer, de regie is in handen van Siem Suurhoff en a/s cameraman en geluidsman waren respectievelijk Harry Slinger en Martin v.d. Wal meegekomen naar Texel. De foto geeft een beeld van de opnameactiviteit op het terrein voor het hoofdgebouw van De Turkse Tent. Wethouder P. Zegers zette gister morgen zijn handtekening onder de „Nationale Onderwijs Petitie". Hij deed dit op de markt in Den Burg en ondersteunde daarmee de actie, waarmee de onderwijsbon den protesteren tegen de bezuini gingsplannen van minister Deetman. Op de kaart die de wethouder onder tekende, staat een brief aan de mi nister waarin de mogelijke gevolgen van de bezuinigingen worden opge somd. „Zij bedreigen reëel de kwaliteit van het onderwijs. U plaatst ouders, schoolbesturen en onderwijsgevenden voor onaanvaardbare gevolgen", aldus de brief aan de bewindsman. De actie wordt georganiseerd door ABOP, KOV, NGL, PCO, LOBO, NKO en VOO. Op de markt in Den Burg stonden de actievoerders met twee kramen. In de ene kraam konden voorbijgangers hun steun betuigen door eenzelfde kaartje in te vullen als de wethouder had ge daan. In het tweede kraampje stond niets. „De symboliek voor wat er over blijft van het onderwijs als dit over heidsbeleid doorgang vindt", aldus de actievoerders. De Texelse Rijkspolitie heeft gistermiddag drie Texelse jongens van 19 en 20 jaar aangehouden die zich heb ben schuldig gemaakt aan een reeks van ernstige ver nielingen. Zondagochtend tussen half drie en half vijf trokken zij door Den Burg en sloegen daarbij ruiten stuk, staken diverse autobanden lek, vernielden deurbellen en deden pogingen tot brandstichting. De reeks van vernielingen begon met het afbranden van een plastic brieven bus op de Bernhardlaan. In diezelfde laan werd de ruit van een woning ver nield, waarna de gordijnen in brand werden gestoken. Het mag een won der heten dat alleen de gordijnen ver brandden want de bewoners waren niet thuis. Vervolgens moesten twee ruiten van de voormalige landbouw school op de hoek Beatrixlaan- Gasthuisstraat het ontgelden. Van een nabij geparkeerde Opel Kadett werden alle vier de banden lekgestoken en bij een Volvo gebeurde dat met twee ban den. Op de Zes vonden de vandalen een Ford Escort waarvan ze twee ban den lekstaken. Deze wagen stond ge parkeerd tegenover de bejaardenwonin gen, waarvan drie bellen werden vernield. Nog meer In de Vogelenzang werd een BMW be schadigd. In de Gasthuisstraat, waar Vakantiegangers maakten zondag mel ding van de vondst van twee brisant granaten op het strand bij paal 9. De explosievenopruimingsdienst zal voor vernietiging zorgen. Het voorwerp dat vorige week in de duinen bij Den Hoorn werd gevonden bleek géén ex plosieven te bevatten, maar het restant te zijn van een veldtelefoon. de vandalen waarschijnlijk via de pas sage bij de Almarkt in terugkwamen, sneuvelden opnieuw twee ruiten van woonhuizen en werd een deurbel ver nield. In de Weverstraat werd vervol gens de bel van een woonhuis in brand aangestoken, waardoor kortslui ting onstond. Tevens stak men van het zelfde huis de kozijnen aan, waar schijnlijk gebruik makend van een aan steker. Bij de buren werd een bel ver nield en datzelfde gebeurde bij een woonhuis verderop nog eens in het steegje bij de Dagmarkt. Op het Ach terom werden van twee auto's banden vernield en van een motorfiets beide banden lekgestoken. Tenslotte verniel de het groepje in de Weverstraat en de Burgwal nog ruiten van woonhuizen.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1