Kwart-triathlon were groots sportfestijn Spannende strijd boeide honderden PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1m TSH »£RB0ES tïï Winnaar Maurits van de Heyde bij het passeren van de finish op de Groeneplaats. Om vijf over twee renden de deelne mers en masse het water in en tot verbazing van de honderden toeschou wers bléven ze rennen. Slechts een wethouder P. Zegers de beker voor de derde plaats, uerr-uan paar atleten lieten zich vallen en dat Aukes uitspraken niet verloren gaan.zwommen voor de lopende massa Uit.Een onverwacht ..amfibisch karakter kreea het zwem parcours, waarvan het eerste deel lopend werd afgelegd. Auke Brouwer werd derde, maar als beste Texelaar werd Loek van Vliet gehuldigd omdat Auke niet meer op Texel woont. Nel Bruining werd beste Texelse en tweede da me in het klassement achter Hen- nie Verdonk uit Maarssen. Het was voor het eerst dat sportlieden van de overkant deelnamen aan de kwart-triathlon op Texel. Na afloop waren de motoren van de organisatie. Dik Haker en Gert Pansier, ervan over tuigt dat de Texelse kwart-triathlon met zoveel deelnemers bijzonder geslaagd is en dat zeker op deze voet verder zal worden gegaan. De organisatie sprak dank uit voor de medewerking van gemeente en andere instanties en prees vooral de onstuit bare inzet van 150 vrijwilligers, die het evenement uiterst soepel deden verlo pen. Wedstrijdleider Gert Pansier kreeg zaterdagavond tenminste vijftien tele foontjes van enthousiaste deelnemers van de overkant, die bedankten voor de uitstekende dag en toezegden vol gend jaar terug te komen. Dat ze wel kom zijn bleek uit de publieke be langstelling die overrompelend was. Alleen al bij de start aan het strandje bij Dijkmanshuizen stonden meer men sen dan vorig jaar bij de hele triathlon. Vrijwilligers Massale start Voor de start hadden ongeveer tien le den afgeschreven zodat het deelne mersveld iets meer dan 150 atleten tel de. In de twee tenten, die op het ter rein bij de surfclubaccommodatie bij Dijkmanshuizen stonden opgesteld, hing een vettige indringende lucht van de spenenzalf, waarmee de sportmen sen zich insmeerden. Opvallend waren de enkelingen die in het koude water wilden zwemmen in zwembroek of badpak. Onder hen Erna Kuip uit Den Burg, die na afloop zei dat het best was meegevallen. Het merendeel gaf echter de voorkeur aan een surfpak over het dunne triathlonpakje. Tilly Eelman had zelfs een thermosfles met heet water bij zich waarmee ze het surfpak opwarmde. Terwijl op enkele honderden meters af stand leden van het paraduikteam naar beneden dwarrelden aan hun parachu tes, stroomde dijk vol met publiek dat het waterspektakel, waarmee de kwart-triathlon zou aanvangen. Voordat het zover was speelde zich een klein drama af. Douwe Dros uit Den Burg raakte door een aaneen schakeling van misverstanden zijn sportkleren kwijt zodat hij niet op tijd aan de start kon verschijnen. Waterrun Velen maakten op die wijze gebruik van het (te) lage water om de afstand tot de koplopers binnen de perken te houden. Onder andere gelukte dat Au ke Brouwer, die tot zijn verrassing hal verwege het zwemparcours merkte dat hij tot de tien koplopers behoorde. Surfplanken De driehoek waarin werd gezwommen werd gemarkeerd door 19 surfplanken waarop leden van de surfclub zaten en ervoor waakten dat de deelnemers geen bochten afsneden. Veel zwem mers klampten zich bij de hoeken vast aan de staaf waar omheen zij moesten zwemmen, alleen maar om even op adem te koen. Reeds na iets meer dan tien minuten hadden de eersten het in gekorte parcours van 750 meter afge legd en zij spoedden zich door een vrijgehouden corridor naar de tent om zich te verkleden. In die doorgang was door loodgietersfirma Zijm en Blonk een stellage neergezet waarin douches waren gemonteerd die de deelnemers schoonspoelden. De douches werden gevoed met 2000 liter warm water, dat de Texelse brandweer bij de betoncen- trale van Rab had gehaald. Maar wei nigen namen echt de tijd het zoute water van zich af te spoelen. Vooral de eersten bleven geen seconde staan, maar spoedden zich naar de tent, ver kleedden zich en renden aan de ande re kant de tent weer uit. Daar stonden de racefietsen in rekken opgesteld. Met grote borden was duidelijk aange geven waar de diverse startnummers hun fiets konden vinden. Op het mo ment dat sommige zwemmers nog maar net de laatste boei hadden ge rond sprintten de eerste fietsers al weg, over het buitendijkse pad naar het noorden. Sommige renners waren uitgerust met een ossekopstuur en dichte achterwielen; voorzieningen die de luchtweerstand moeten verminderen Geen peloton De 45 kilometer lange wielerstrijd had de allure van een professionele wieler ronde, hoewel er één levensgroot ver schil was. Het wielrengedeelte van de kwart-triathlon kende geen peloton; De karavaan trok als een extreem lang gerekt lint over de Texelse wégen en ook hier bleek hoe goed alles was ge organiseerd want niet één wanklank werd gehoord, of het moest van Rem- co de Beer uit De Koog komen, die bij aanvang van het wielrennen zijn pet kwijt was en van een vriendin een in- Dick Oudendag interviewt voor de lokale omroep de eerst binnengekomen ..echte Texelaar Loek van Vliet. Het leger van vrijwilligers was aanzien lijk groter dan in voorgaande jaren en volgens wedstrijdcommissaris Dik Ha ker ook gemakkelijker bij elkaar gekre gen. De oorzaak daarvan is het en thousiasme waarmee de kwart- triathlon in 1985 en '84 werd gepresen teerd. De vrijwilligers zijn geworven via de zwerm surf- en wielervereniging. Bij de wedstrijd was voortdurend een me disch team beschikbaar, gecoördineerd door fysiotherapeut Henk de Steur en vergezeld van wedstrijdarts KI. Eissen en enige mensen van het Rode Kruis. De atleten van het vasteland waren via publicaties in duursporttijdschriften uit genodigd deel te nemen aan de Texel se triathlon. De oostenwind had zaterdag het water gedeeltelijk naar de an dere kant van Texel geblazen, daardoor stond het bij Dijkmans huizen te laag en konden de deelnemers aan de kwart-triathlon de eerste tweehonderd meter rennen in plaats van zwemmen. Dat was de eerste en enige tegenslag die de organisatie van de overigens vlekkeloos verlopen kwart-triathlon kreeg te verwer ken. Maurits van de Heyde uit Den Helder werd de overtuigen de winnaar van dit onder fantastische weersomstandigheden gehouden sportevenement. tegraalhelm leende, waarmee hij op de fiets stapte. De strijd aan kop ging tussen Goof Schep uit Amsterdam en koploper Maurits van de Heyde. Achter hen volgden Jos van Dorp uit Wieringer- waard en Auke Brouwer, die gezamen lijk er bijna in slaagden de koplopers bij te halen. Van de Heyde sprintte bij Oudeschild echter nog verder weg en kwam ruimschoots als eerste aan bij de De Koninghal in Den Burg, waar de fiets kon worden afgegeven en de hardloopschoenen aangetrokken. Jos van Dorp kwam 35 seconden na Van de Heyde aan en na hem volgden op kleine afstand Goof Schep, Frank Beets en Aukje Brouwer. Auke maakte gebruik van twee dipjes waarmee de veters van zijn schoenen werden vast- getrokken, zodat hij sneller uit de De Koninghal kon vertrekken dan de an deren. Zo begon Auke aan de laatste etappe van de loodzware wedstrijd in de vierde positie. Bij de overgang van wielrennen naar hardlopen waren in drukwekkende staaltjes te zien van deelnemers die op vindingrijke wijze kans zagen kostbare seconden te win nen. Martin Verra uit Schagen had zijn schoenen aan de trappers van zijn fiets bevestigd, zodat hij bij het afstappen meteen op blote voeten stond. Andere renners gooiden hun fiets van zich af zodat die aan het fietsenrek bleef han- gen, met een handrem gehaakt achter een metalen buis. Pim Veeger uit Amsterdam reed op hoge snelheid zonder te remmen het rek voorbij en bracht zijn fiets tegen de muur van de hal tot stilstand, waar hij hem achte loos tegenaan gooide. Loek veertiende Loek van Vliet eindigde op de plaats die zijn startnummer aangaf. Hij werd veertiende en omdat te bereiken ging hij op de fiets ongeveer twintig ren ners voorbij en te voet later nog eens tien. Vandaar dat Loek bij de finish als een uiterst voldane triatleet stond uil te hijgen. Met zijn veertiende plaats was Loek de beste Texelaar en daar voor werd hij ook speciaal ondersch den door wethouder P. Zegers. Bij de wisseling op het terrein voor De Koninghal kwam Erna Kuip als eerste Texelse vrouw aan, vlak achte de koploopster bij de dames Hennie Verdonk. Lopen gaat Erna echter nie zo goed af als fietsen en daarbij wen zij dan ook gepasseerd door Nel Brui ning, die vorig jaar bij de Texelse kwart-triatlon ook al had bewezen di discipline uitstekend te beheersen. N als toen werd zij dit jaar tweede bijd dames. Het zal niet voor het laatst zj dat Nel dit jaar in het Texelse nieuws komt. Om haar loopconditie nog me! op de proef te stellen, zal zij deelne men aan de beroemde New York Citi marathon dit najaar. Radioverslag De Lokale Omroep van Texel verzorgd van de kwart-triathlon een volledig en professioneel verslag vanuit een bus, die voor het raadhuis bij de finish op de Groeneplaats stond opgesteld. Di bus had een draadloze verbinding m twee verslaggevers die tijdens hetwi rennen en hardlopen met de deelne mers meereden en regelmatig de sportmensen paaiden voor een inter view. Gert-Jan Moens, steeds metd microfoon bij de achtersten, slaagde zelfs in Anke Hooijberg, die als laatsl binnenkwam, een interview af te ne men, terwijl hij met haar meeliep. Jan Kikkert verzorgde voor de locale omroep het vervoer en de mobilofoo en Dries Veltkamp was verantwoorde lijk voor de geluidsinstallatie, zodat d wachtenden op de Groeneplaats mee konden luisteren naar het verslag vee de wedstrijd. De beloofde playback- show vond helaas geen doorgang vtf gens gebrek aan animo. Dick Ouder, dag nam de zojuist gefinishte deelne mers een interview af, zodat zich evi één van de drie, die bij aankomst werden BRV Frank Riteco was

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 4