Texels Museum hoort In jit rijtje niet thuis" "Ikmerk'ttoch aanje, schat. Zelfs de kinderen interesseren je niet meer!" DRANK Geslaagde open dag in bibliotheek Verwarring rond kaasmerk mm missie behandelde protesten tegen subsidieverlaging wee gewonden ij botsing Goede prestatie Ard Saai bij NK ploegen Pech voor Douwe Dros MISDAG 16 SEPTEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 pe Stichting Texels Museum past niet in deze rij". Dat zei ne Krijnen van Texels Belang, toen zij als lid van de raads- jmmissie voor welzijnsbeleid een advies moest geven over >tprotest dat de Stichting Texels Museum had ingediend gen de korting op de gemeentelijke subsidie. Ze wilde jarmee aangeven dat toeristische en educatieve voorzienin- zoals de musea die onder de Stichting Texels Museum issorteren, bij bezuinigingen ontzien zouden moeten orden. H|museum wordt nu op één ~~|id geveegd met de diverse ■télse verenigingen en organisa tie allemaal een percentage iisidie moeten „inleveren". In gevallen gaat het om organisa- die zich bezig houden met ibybeoefening. Hoe belangrijk ook is, het gewicht daarvan is te vergelijken met de Texelse sea die als „elkweervoorzie- g'van groot belang zijn voor recreatie en die dan ook met inelijke instemming van de ge- ente uitbreidingsplannen iben. name het maritiem museum in deschild staat op de nominatie om. fosen te worden uitgebouwd tot een ractiepunt van allure. Het gemeente ontwerpprogramma van sociaal- turele activiteiten en emancipatie- iiviteiten schrijft echter ook voor de hting Texels Museum bezuinigingen sr waardoor de stichting het komen- ƒ41.110,— minder te besteden eft. Bovendien hebben volgens dat je programma de uitbreidingsplan voor het maritiem museum een rde, dus lage prioriteit gekregen, or een en ander is niet alleen uit- uwvan aktiviteiten onmogelijk, :3r komt zelfs het bestaande werk in gevaar. Noodsituatie s is in het matitiem museum al e van een noodsituatie wat de soneelsvoorziening betreft. De hting hoorde dan ook tot de Texel- organisaties die bezwaar hebben oaakt tegen het jaarprogramma. Die waren werden donderdagavond al- aal door de raadscommissie voor (ijnsbeleid behandeld in aanwezig- dvan vertegenwoordigers van die anisaties die ieder vijf minuten gele- oheid kregen om hun bezwaar toe lichten. procent korting lijkt niet veel, ar het overgrote deel van de uitga van het Texels Museum bestaat posten waarop niet of nauwelijks (uinigd kan worden (salarissen, ren- afschrijvingen op reeds gedane in- iteringen, telefoon, verwarming, itriciteit). Het is al erg genoeg dat bewerkers die kwalitatief hoogwaar- i werk verrichten niet meer krijgen het minimum loon. Verder is het rerstandig om noodzakelijk onder- «i aan gebouw en inventaris uit te en, aangezien dat op langere ter- jnjuist tot meer kpsten leidt. Van luitgaventotaal van ruim een mil- n gulden, is slechts een bedrag van 5.376,voor korting vatbaar, want lbedrag heeft betrekking op aanvul- en verandering van exposities, nvuling van gereedschap en appara at aanvulling bibliotheek, reclame, ornementen en de post onvoorzien, is dus duidelijk dat bij een korting f41.100,— er niet alleen niets ?Jws kan gebeuren, maar dat het staande werk in de knel komt. En tterwijl vanuit onder andere de ge- ssnteraad herhaaldelijk pleidooien voor openstelling op zondag, -terservice voor het basisonderwijs, tbreiding van het educatieve, werk 3r het voortgezet onderwijs, meer "ïsselende exposities, etc. Zondag liet bezwaarschrift van de museum- "cctie werd wat betreft de gewenste Öndagopenstelling nog opgemerkt, (dit een extra openingsdag zou eeten worden, omdat gebleken is er verder in de week geen „stille" a =3is, waarop het museum zou kun- JMuiten. Korting van de gemeente- lijke subsidie maakt zondagopenstelling onmogelijk. Verder kan het personeel van het Natuurrecreatiecentrum niet langer hand- en spandiensten verlenen aan het maritiem museum, waardoor de aldaar thans reeds bestaande nood situatie explosief zal worden, terwijl er van de voorgenomen uitbouw van dit nu al 40.000 bezoekers per jaar trek kende attractiepunt uiteraard niets te recht zal komen. NRC-directeur Jan Kuiper vertelde donderdagavond dat het jaarprogram ma een grote teleurstelling is geweest voor bestuur en medewerkers van de stichting, temeer daar men eerder de indruk had gekregen dat er zorg bestaat voor met name de „roof bouw" die nu al op het personeel wordt gepleegd. Het merendeel van de raadscommissie bleek begrip te hebben voor de proble men, al waren ze niet allemaal zo con sequent om het bezwaar om die reden gegrond te verklaren. Dat laatste had te maken met het feit dat men zich bij het erkennen van de bezwaren ge dwongen zou zijn om uit andere bron nen geld te halen voor de stichting Texelse Museum en niet iedereen durf de dat op een moment dat de ge meentebegroting nog niet bekend is. Riet Huitema adviseerde tot onge- grondverklaring maar wilde wel onder zocht zien of de toeristische reserve (een deel van de opbrengst aan toe ristenbelasting) kan worden gebruikt om het museum te helpen. Peter Bakker, die al bij eerdere gele genheden zijn afkeuring had uitgespro ken over het volgens hem tegenstrijdi ge beleid dat de gemeente ten aanzien van de musea voert, achtte het be zwaar gegrond en dat deed ook Ge rard van der Kooi. Tine Krijnen wilde ondanks haar begrip voor de moeilijke situatie'waarin de stichting Texels Mu seum verkeert, niet zo ver gaan en gaf nog geen oordeel. Erna Eelman-van der Kooi vond het bezwaar ongegrond en meende dat natuurbeschermingsor ganisaties zoals Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer een taak hebben bij de instandhouding van het Natuurrecreatiecentrum. Waldhoorn Er was ook gelegenheid om bezwaar te maken tegen de subsidieverordening specifiek welzijn. Alleen het bestuur van dorpshuis De Waldhorn had daar gebruik van gemaakt. Verzet werd aangetekend tegen de bepaling dat het dorpshuis slechts de helft van de bar- opbrengst als inkomsten mag be schouwen waaruit een reserve kan worden gevormd. Tevens zou nog maar de helft van de besparingen die verkregen worden door het zelf uitvoe ren van onderhoudswerk in de reserve mogen worden gestort. De andere helft van de bar- en onderhoudsver- diensten zullen als inkomsten worden beschouwd en gekort worden op de exploitatiesubsidie. De Waldhoorn wil echter de hele baropbrengst behouden zonder dat dit invloed heeft op de grootte van de subsidie want alleen dan kan de exploitatie van het dorps huis (dat geen inkomsten heeft uit schoolgymnastiek) sluitend worden ge maakt. Bovendien kunnen dankzij de winst in de bar spullen worden aange schaft, waardoor anders een investe ringssubsidie nodig zou zijn. Bestuur der Jaap Lap van De Waldhoorn zei bij de toelichting van zijn bezwaar dat bij het toepassen van de nieuwe rege ling de zelfwerkzaamheid wordt gestraft, waardoor de vrijwilligers die dat werk doen er straks geen zin meer in hebben. Hij vroeg zich ook af hoe het moet als de bestuursleden straks geen tijd meer hebben voor dit werk. Wethouder Zegers wees erop dat het normaal is dat een organisatie probeert de zaken financieel rond te krijgen. Al leen als aanvullende noodmaatregel kan subsidie worden toegekend. Blijk baar dachten de commissieleden daar in meerderheid ook zo over. Peter Bak ker, Erna Eelman, Riet Huitema en Ge- rard van der Kooi achtten het bezwaar ongegrond. Tine Krijnen deed dat ook, maar liet blijken dat over een compro mis gepraat zou moeten worden. Haar fractie was over deze aangelegenheid niet eensgezind. De kinderen maakten gretig gebruik van de mogelijkheid stripboeken te ruilen in de biblio theek tijdens de zaterdag gehouden open dag. Het was zaterdag extra bedrijvig bij de Openbare Bibliotheek aan de Drijverstraat. Wegens de Open dag heerste er een ongebruikelijke akti- viteit. Het thema was „De biblio theek in de buurt" en dat werd door de Texelse bibliothecaris Har ry Polman en het andere personeel ingevuld door onder andere een speciale tafel met Texelse zaken als oude boeken over Texel, de eerste druk van Jac. P. Thijsses „Texel", en een verzameling van Texelse geslachten. Bij die geslachten wa ren ook de stamboeken van fami lies, waarvan nog niet eerder de afstamming was onderzocht. Te vens werd er gratis koffie geschon ken en was er voor de jeugdige be zoekers een ruilbeurs van stripboe ken. Dat laatste was de aanleiding voor de bedrijvigheid want er wer den heel wat boeken geruild. Bo vendien was er een teken/kleur- wedstrijd uitgeschreven, waarvan hieronder de uitslag staat vermeld. Veranderingen In de bibliotheek zijn de laatste tijd veel veranderingen in het systeem van opbergen doorgevoerd, vooal om de mesnen zonder opdringerig te willen zijn kennis te laten maken met boeken die normaliter in de kast blijven staan. Zo zijn de boeken óver schrijvers bij de romans en andere boeken van diezelf de schrijvers gezet. De boeken over landen, die eerst op windstreek waren gesorteerd, staan tegenwoordig op al fabet in de biblliotheekkasten. „Je moest een HBO'er zijn om er wijs uit te worden", vertelde Harry Polman ero ver, „het systeem was totaal verou derd en daarom is het veranderd". De opbergsystemen in de openbare biblio theken zijn in de kop van Noordhol land overal hetzelfde en ook deze ver anderingen zijn gelijktijdig doorgevoerd na proeven ermee in Hippolytushoef. Harry Polman heeft nu al goede erva ringen met het nieuwe systeem opge daan en hoopt dat het lezerspubliek er iets aan zal hebben. Prijswinnaars Bij de kleurwedstrijd en de prijsvraag ter gelegenheid van de Landelijke Bibli otheekdag zijn de volgende winnaars uit de bus gekomen: De tekenwedstrijd: Lotte Duinker, Mar- loes Albers, Josien Wolf, Impie Was- sink, Kasper Zijm, Miriam Witte, Mary Westdorp, Priscilla Trouerbach, Wout Haak en André Heyman. De prijsvraag: Rina en Peter Rood, F. Beekhuis, Ria Veenendaal. De wipnaars kunnen de prijzen (voor zover dit nog niet is gebeurd) afhalen bij de bibliotheek. Het stuk kaas met het verwarrende stempel. Mevrouw Mög/ing uit De Cocksdorp ontdekte dat op een kaas onder het merk teken Texelaar" nog een merkteken zat Gouda Volvet 48+ stond op de kaas gedrukt onder de beschermlaag. Omdat Gouda-kaas goedkoper is dan Texelaar veronderstelde mevrouw Mögling dat hier bedrog in het spel was en raadpleegde de winkelier die haar de kaas had verkocht. Pas nadat bij de leverancier navraag was gedaan kwam er klaarheid. Op elke kaas die in Nederland wordt gemaakt behoort een rijksmerk te staan, dat onder andere het model aangeeft. Van de Texelaar is dat het Goudse model en dat wordt er door middel van het merkteken dat mevrouw Mögling ontdekte op vermeld. De Texelaar-kaas wordt echt van Texelse rauwe melk gemaakt in de Texelse zuivelfabriek, echter naar Gouds mode! en in opdracht van Uniekaas. Het zwembad Molenkoog zal ook het komende jaar van de gemeente minder subsidie krijgen dan nodig is om het exploitatietekort van het zwembad te dekken. Weliswaar is in dat opzicht voor het lopende jaar een tegemoetko mende andere regeling getroffen, maar dat was voor één keer. Het RST- bestuur had daartegen geprotesteerd en volledige vergoeding van het exploi tatietekort verlangd, met aanvoering van de inmiddels bekende argumen ten. Mede omdat over dit onderwerp nog onderhandelingen lopen adviseer den de dames Krijnen, Eelman en Hui tema ongegrondverklaring. Van der Kooi en Bakker vonden het RST- bezwaar echter gegrond. In de duscussie hierover deelde direc teur C. Koorn van de RST onder ande re mee dat het afgelopen jaar in het zwembad meer energie is gebruikt. De zonnecollectoren die waren bedoeld om de energiekosten aanmerkelijk te drukken, zijn namelijk stukgevroren en voordat ze waren gerepareerd was zo veel tijd verstreken dat ze voor dit sei zoenhun nuttig rendement niet meer hebben kunnen leveren. Waarschuwing S. V. Texel had bezwaar gemaakt te gen de „waarschuwing" in het jaar programma dat als gevolg van verdere rijksbezuingingenen nog meer kortin gen zouden kunnen worden opgelegd dan nu al was gebeurd. Door dit voor behoud was de tervisielegging van het jaarprogramma eigenlijk zinloos ge weest, want de bedragen zouden zón der tervisielegging weer kunnen wor den gewijzigd. Verder werd de korting van 7,21% die aan SV Texel is opge legd wat betreft de gemeentelijke ex ploitatiesubsidie zeer onredelijk ge noemd omdat de sport als geheel voorbeeldig heeft bezuinigd, „wij zijn er de dupe van dat andere verenigin gen er niet in slaagden hun uitgaven te beteugelen", aldus SVT- penningmeester J.W. van Zeijlen, die dan ook vond dat de sprotsector als geheel moest worden ontzien bij ver dere kortingen. Erna Eelman en Riet Huitema achtten beide bezwaren ongegrond. Gerard van der Kooi vond het bezwaar tegen de „waarschuwing" gegrond maar achtte de opgelegde subsidiekorting juist. Peter bakker wilde de „waar schuwing" ook geschrapt zien en vond het bezwaar tegen de subsidie korting gegrond, al voegde hij eraan toe dat hij nog niet weet hoe de ge meentebegroting eruit ziet zodat niet is te overzien of de financiële konse- kwenties van die stellingname kunnen worden opgevangen. Tine Krijen vond het hele bezwaar ongegrond, al had het bezwaar tegen de subsidiekorting wel indruk op haar gemaakt. Ze wist echter geen oplossing. MST De Meersportenvereniging Texel (met 900 merendeels jeugdige leden en vijf beroepskrachten) komt ook in de pro blemen door de subsidiekorting. Welis waar komt het neer op een bedrag van slechts ƒ2.000,— maar omdat de helfdt van de uitgaven van de vereniging uit salarissen bestaat waarop niet gekort kan worden, drukt het bedrag op de aktiviteit- en materiaalkosten. Dat komt hard aan en zal nopen tot contri butieverhoging, aangezien de in komsten uit vrijwilligersactiviteiten niet kunnen toenemen. Peter Bakker achtte het bezwaar gegrond. Gerard van der Kooi gaf een oordeel („Ik kom er niet uit") en de drie vrouwelijke commissie leden adviseerden tot ongegrondver klaring. tijdens de discussie over deze zaak bracht ook vice voorzitter Piet Keijzer de wens naar voren om de sport als geheel anders te benaderen wat subsidiekortingen betreft dan het overige verenigingsleven, dat de uitga ven veel moeilijker blijkt te kunnen be teugelen. Het is helemaal niet "zo van zelfsprekend dat sport in een sociaal cultureel jaarprogramma wordt opgenomen. Onderscheid Ook het bezwaarschrift van de Stichting Sportraad Texel bevatte een pleidooi voor een verschil in benadering tussen de verschillende sectoren van het sociaal-cultureel werk. Thans krijgt de sport met kortingen te maken, terwijl het tekort vooral wordt veroorzaakt door de toegenomen geldstromen naar andere sectoren van het welzijnswerk. Verzet werd ook aangetekend tegen de derde, dus lage prioriteit die de sportzaal in Ou- deschild heeft gekregen. De meerder heid van dse commissie vond dat de Ou deschilder sportaccommodatie een ho gere prioriteit moest krijgen. Het idee om voortaan bezuinigingen „per sec tor" op te leggen, werd niet nadrukkelijk verworpen. Het zou neerkomen op een systeem, waarbij niet alle verenigingen gelijkelijk eikaars kortingslasten dragen, maar dat de sector waar het minst wordt bezuinigd, het zwaarst wordt „gestraft". Sportverenigingen draaien dan niet meer op voor tekorten die door bijv. mu ziekverenigingen worden veroorzaakt. Het Texels Christelijk Mannenkoor dat 17 jaar geen exploitatiesubsidie nodig had, heeft daarom nu toch. gevraagd in ver band met de huur die moet worden be taald voor het nieuwe muziekcentrum in Oosterend en in verband met het aan schaffen van een begeleidingsinstru ment. De gevraagde exploitatiesubsidie en investeringssubsidie waren echter ge weigerd. Het koor verkeerde als „nieu weling" in een nadelige positie, want al het geld was nodig voor andere vereni gingen die elk jaar aanspraak maken op de subsidiepot. Peter Bakker en Gerard van der Kooi vonden het bezwaar als ge heel gegrond. Erna Eelman vond alleen het bezwaar tegen weigering van exploi tatiesubsidie gegrond en de dames Krij nen en Huitema achter het bezwaar ongegrond. (Zie verder volgend nummer). Texelaar Ard Saai leverde een goe de prestatie door als negende te eindigen bij het Nederlands kam pioenschap ploegen in de Zuidelij ke Flevopolder nabij Zeewolde. De beide andere Texelaars in het gezel schap, Bert Keijser en Simon Stark, konden het niet bolwerken in het ploeggeweld van de Neder landse elite. Zij eindigden in de achterhoede. Dat was geen schande want de Texe laars waren voor het kampioenschap geselecteerd op grond van hun presta ties tijdens het Noordhollandse kampi oenschap, verleden jaar op Texel. Bo vendien moest te Zeewolde worden af gerekend met de zware grond en kon den een aantal tegenstanders beschik ken over duur modern materiaal. Van de Texelaars was Simon Stark de eni ge die deelnam met materiaal van een sponsor.Hij beschikte over een tractor en 3-schaarwentelploeg van Cebeco- Nèderland. Saai en Kejser ploegden met een 2-schaarwentelploeg. De wedstrijd werd uitgesmeerd over twee dagen: vrijdag en zaterdag. Er was weinig publiek en dat valt wellicht te verklaren uit het feit dat de weer somstandigheden prima waren en veel agrariërs verkozen om het eigen land te bewerken. P. C. Bonne zorgde voor het vervoer van de Texelse deelnemers. Texels kampioenschap Het is nog onzeker of het Texels ploegkampioenschap op zaterdag 27 september kan doorgaan. De organisa tie heeft namelijk nog geen geschikt stuk landbouwgrond kunnen krijgen. Gedacht wordt aan een stuk land van vier a vijf hectare groot. De grond soort maakt niet uit. Geïnteresseerde agrariërs worden verzocht contact op te nemen met Dirk Roeper, telefoon (02223) 484. Ook degenen, die aan het kampioenschap willen deelnemen kun nen zich langs deze weg opgeven. Er is haast geboden, want het Noordhol lands kampioenschap vindt op 11 okto ber plaats in de Haarlemmermeerpolder. Tijdens de wielerwedstrijden van W.v.T. op 11 september trapte Dou we Dros zijn fiets doormidden, zo dat hij vroegtijdig moest stoppen. Bij de B-jeugd reed Richard Bousma een sterke wedstrijd, zodat Jasper Braam de grootste moeite had om in het spoor te blijven. Martin Braam en Udo Visser knokten om de 4e plaats bij de A-jeugd, welke door Martijn werd gewonnen. Jos Huisman komt steeds beter in vorm en heeft zijn hoop op de 40 km- tijdrit van 27 september gevestigd. Uitslagen: B-jeugd: 1. Richard Bousma; 2. Jasper Braam. A-jeugd: 1. Henk Broekman, 2. Jordy Vinke; 3. Frans Witte, 4. Martijn Braam, 5. Udo Visser. Senioren A-poule: 1. Evert Koopman, 2. Edo Kooiman, 3. Bas Vaars, 4. Dirk Vinke, 5. Jos Huisman. B-poule: 1. Wil Braam, 2. Maarten Broekman. Bij wielerwedstrijden om het open kampioenschap van Den Helder (zon dag) werd Evert Koopman 8ste. Dirk Vinke en Edo Kooiman eindigden in het peloton. maakt meer kapot dan je lief is. Meer weten? Haal de Postbus 51 folder bij postkantoor of bibliotheek.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7