jnieke keramiek in salerie Tessel !)rogramma ilandcompetitie olleybal I Grootse loterij start spoedig Uitgebreid feestprogramma 75-jarig bestaan S.V. Texel Botsing op Ruigendijk Programma MST volleybal Texelse nieuwelingen reden prima tijdrit Nieuwe cursus werken met klei Voetbalprogramma Texelaars succesvol bij schapenkeuringen veedag Purmerend „Texla" rondt seizoen af Gyvo-nieuws Schaakcompetitie van start IJDAG 19 SEPTEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 11 jkvoor de laatste grote expositie Galerie Tessel van dit jaar is Ti- Visser erin geslaagd tientallen «rkstukken van verschillende „stenaars op boeiende wijze te ■mbineren. Uniek en wonder don zijn onder andere jiamiekwerk van Lied Zwager- sn en de op verrassende wijze iivaardigde potten en kannen van IS öide van Veen. De expositie duurt ,t1 november, waarna de Galerie nog op maandag, vrijdag en iterdag open is. Rond Kerstmis een kleine expositie worden ihouden. ^keramische kunstwerken is belang- ihoe het object tot stand kwam. ;l draait niet alleen om de vorm en :lontwerp van het eindresultaat aar ook om hoe de kunstenaar of jnstenares gebruik maakt van het ateriaal en de oven. Lied Zwagerman it de Japanse Raku-methode toe. maakt daarvoor gebruik van een outoven, die ze op gevoel stookt en aarbij ze geen gebruik kan maken thermostaat. In de oven srdt een temperatuur bereikt van om abij de 1100 graden Celsius. Nadat het nog nazinderende stuk kera- iek omzichting met tangen uit de jn heeft gehaald, koelt ze het af or het toe te dekken met bladeren. geëxposeerde kunstwerken van :d Zwagerman zijn nagenoeg alle- ial borstbeelden van vrouwen, waar- opvalt hoe vriendelijk de vormen en ilaatstrekken van de dames zijn. Om it Lied meent ,,het onvermogen van mens tot communiceren" in haar eik te moeten laten zien, laat zij bij beelden de mond vrij, hoewel kwijls zintuigen als oren en ogen wel «dekt zijn. Herfstkleuren iulins Ploegers werk daarentegen eeft op geen enkele manier de pre- Sntie menselijke wezens uit te beel- sn, Zij werkt met opvallend harmo- isuze vlakverdelingen die ze op ,,ko- ische" schalen heeft aangebracht in en soort van herfstkleuren. Erg stem- nige gebruikskeramiek, die ook heel etaalbaar is. Hoewel haar werk over- snkomst vertoont met het werk van tercomis heeft zij een sterke eigen ijl, die ze gedurende jaren van wer- in in Engelse en Franse pottenbakke rij ontwikkelde. Pauline is autodidact «heeft een atelier in St. Jacobi Paro- ïie (Frsl.). Pauline Ploeger is geen Friezin, maar Amsterdamse. Wel uit Friesland komt Pieter Hiemstra, wiens werk Tinie Vis ser in de etalage heeft gezet wegens het vrolijke karakter ervan. Pieter heeft een serie keramische doosjes gemaakt, waar op de deksels satirische beeldjes staan van legerfunctionarissen. Hij maakt die militairen belachelijk door ze uit te dossen met overdreven unifor men en enorme snavels. Bij andere doosjes tekende Pieter meer serieuze afbeeldingen op de zijkanten en hier schemert duidelijk het tekentalent door. In die tekeningen komt een veel ernstiger aanklacht tegen militairisme naar voren. De vormen van Pieter Hiemstra zijn grappig om te zien, pro fessioneel uitgevoerd en hebben een klassiek karakter. Soda Heide van Veen maakt evenals Lied Zwagerman gebruik van de Raku- methode om haar keramiek te bakken. Zij heeft bij de in Galerie Tessel geëx poseerde werken de buitenste glazuur- laag achterwege gelaten en bij het bakproces gebruik gemaakt van soda. Daardoor lijken de potten en schalen ruwer dan ander glad keramiek, maar een nadere blik geeft een heel andere indruk van Heides werk. De buitenkant van de potten schittert als fluweel en breekt het licht zodat dik wijls alle kleuren van de regenboog zichtbaar worden. Opvallend is bij Hei de ook het gewicht van het materiaal, dat in de oven broos is geworden en nauwelijks meer weegt dan een blaad je papier. De exacte pasvorm van pot ten en deksels wijst op een hoogwaar dige techniek, die Heide pas bereikte na langdurige proefnemingen want' zij is volledig autodidact. In tegenstelling tot Heides min of meer bij toeval ontdekte technieken, maakt een vriend van haar, Hein Seve- rijns, gebruik van berekeningen en doordachte technieken. Hein werkt met porcelein tegenover het wat ruwe re steengoed van Heide en Lied. Seve- rijns is een .bekende in de wereld van keramiek en één van de beste vakmen sen met porcelein in Nederland. Hij or ganiseerde een reizende keramiekten- toonsteliing van voornamelijk Franse kunstenaars, waarmee hij door Duits land en Frankrijk trok. De potten en schalen van Hein Severijns in Galerie Tessel naderen op bijna griezelige wijze de fabriekperfectie met een Rosenthal- achtige fijnheid. Eén van de keramiek borstbeeldjes van Lied Zwagerman, gebakken in de houtoven. De zesde kunstenaar die met werken is vertegenwoordigd in Galerie Tessel is Rob van der Louw. Hij maakt schil derstukken met gouache en waterverf en soms maakt hij ook gebruik van potloden. De vormen die hij afbeeldt zijn het beste te omschrijven als ma gisch realistisch, hoewel sommige af beeldingen daarvoor een te duidelijke en dus meer realistische vorm hebben. Zo spreekt de symboliek van een ge blinddoekte en gewonde vredesduif boven het hoofd van een eveneens ge wond lijkende paus voor zichzelf. Het werk „Evenwicht" daarentegen lijkt veel diepere gronden te hebben. De man die twee mensen manipuleert met touwen zit zelf ook heel labiel op een strak gespannen touw. Een ander voorbeeld van zijn manier van denken is de verplaatsing en beweging in de litslagen: laren: sisluis-Theodorahoeve 1—1 nash 1-Gemeente 2—0 &n Wijngaarden 2-Smash 2 2—0 iegerink-Eelman-Autocentrale 0—2 Irooten Slock-Panorama 1—1 Plus-Molenkoog 0—2 Krim-Pas 1 —1 aaf Spuiterij-Timmers Bakkerij 2—0 IG-Pilaar 2—0 Iremakker-Paal 28 2—0 f boten Slock-7 Provinciën 2—0 ■inke-Casino 2—0 ■if23-Durper Drup 2—0 J Zegel Mode-Molenkoog 0—2 I ntiekhuisje-Segerink Eelman 1—1 ^evoko-Hannibal 2—0 iijdekkers-Smash 1—1 os Ipel Rentenaar-Retsina 0—2 ICM-Vissers Bouw 0—2 laarstudio-CVI 0-2 bgramma, dinsdag 23 september: 0ld A, mannen: ®-30 u. TESO-Seg./Eelman Panorama u. Waterschap-Panorama Teso u. Mantje SprAutocentr. 40 Plus |'25 u. 40 plus-Kobeko Versluis u. Versluis-Pilaar Kobeko |U5 u. DGM-Bremakker Paal 28 B'25 u. Paal 28-De Krim DGM De B-junioren van ZDH krijgen zater dag om 13.30 uur Oosterend B1 op bezoek. Misschien kan met de steun van het eigen publiek de eerste over winning worden binnengehaald. Het eerste gaat zondag naar Apollo '68, een ploeg die nog ongeslagen is. Het wordt waarschijnlijk moeilijk voor ZDH. Vertrek boot: 12.05 uur. Het tweede kan thuis tegen JVC 5 la ten zien dat het geen toeval is, dat ze zo hoog op de ranglijst staan. Aan vang 11.15 uur. Terreindienst: Wilfried Commandeur, Jacob Pieter Duyzer en Elicius Everaarts. S.V. Oosterend Zaterdag 1 speelt de uitwedstrijd tegen Asconia. Gezien de vorm van de meeste spelers en de absentie van Rien Brouwer (vakantie) en Martin Bootsma (gestopt) moet gevreesd worden voor een nederlaag. Zaterdag 2 behaalt betere resultaten dan werd verwacht. Ditmaal speelt het thuis tegen Reiger Boys 3 en er wordt op een overwinning gerekend. Ook de A-junioren spelen thuis en wel tegen Zeemacht A1. Hier moet Ooster end in staat worden geacht eens een puntje van te kunnen pakken. De B-junioren spelen in Den Hoorn de derby tegen ZDH B1. De uitslag van deze wedstrijden zal dicht bij een ge lijkspel liggen. Zondag geen thuis- maar wel drie uit wedstrijden. Zondag 1 gaat naar ZTS, een onbekende tegenstander. Gezien de resultaten van beide ploegen tot nu toe moet Oosterend beide punten kun nen pakken. Zopdag 2 speelt in Julia- nadorp tegen JVC 9. Misschien wordt hier een derde remise behaald. De dames komen hopelijk ook weer eens in aktie. Op papier staat namelijk de uitwedstrijd tegen Apollo '68, waar van Oosterend kan winnen. u. NCM-Ass. Bremer Viss.Bouw u. Leijdekkers-Viss.Bouw AEtO 3.45 u. A&O-Retsina Leijdekkers S.V. De Koog 3.25 u. v.d. Woude-Gemeente RSG 3.05 u. RSG-Paal 9 v.d. Woude u. Smash 1-IJs/pindasaus Paal 9 2.25 u. PAS-v. Wijngaarden Smash 1 C: tö.30 u. 3.05 u. '3.45 u ».25 u. 31.05 u. 31.45 u. 2.25 u. 3832.' Loods.welvrAlmarkt Gr.Slock Taveerne-Gr. Slock Zegel M. Zegel Mode-Klif 23 Taveerne WesterLDurper Drup Klif 23 Mantje-Casino Westerl. Lindeboom-Vinke 7 Prov. Molenkoog-7 Prov. Lindeb. groep 3, Co Komen, tel. De F-pupillen spelen om 12.30 uur thuis tegen Oosterend en de E-pupillen om 15.00 uur thuis tegen Texel; De B-junioren, die het verrassend goed doen, spelen om 13.30 uur thuis tegen JVC B3. Ook deze wedstrijd moet De Koog kunnen winnen. Het eerste, dat nog steeds zonder puntenverlies is, ontvangt zondag het sterke Winkel. Tegen deze ploeg, die verrassend goed begonnen is, zal De Koog het ongetwijfeld erg moeilijk krij gen. Aanvang 14.00 uur. Het tweede elftal gaat uit naar koplo per BKC 4 te Anna Paulowna. Aan De Koog de taak om dé doelpuntenmachi- ne van BKC te ontregelen. Vertrek met boot 13.05 uur. De dames gaan uit naar AFC '34 te Alkmaar. Vertrek uit De Koog om 11.30 uur (boot 12.05 uur). De recreanten spelen zondag om 10.30 uur hun eerste wedstrijd tegen Texel; een onbekende, doch zeer sterke tegenstander. Terreindienst: Peter Brons en Dirk Barends. S.V. Cocksdorp Het zaterdag 1-elftal gaat zaterdagmid dag op bezoek naar Nieuwe Niedorp, waar het om 14.30 uur aantreedt te gen de ploeg met dezelfde naam. Als Cocksdorp kans ziet op volle oor logssterkte aan te treden en gesteund door een goed begin van de competi tie, moet er een redelijk resultaat mo gelijk zijn. S.V. Texel Het eerste van S.V. Texel na een knappe overwinning tegen koploper SRC hopelijk weer in het oude ritme terug gaat naar Hollandia T. Om in Tuitjenhorn te winnen is altijd een moeilijke zaak. Alleen met technisch voetbal is dat niet te doen, de inzet is beslissend. De verwachting is een ge lijkspel of een kleine Texel- overwinning. Het tweede is vrij. Het derde ontvangt WGW 4 en als ze nu eindelijk eens volledig kunnen uit komen, kan het eerste winstpunt wor den binnengehaald. Het vierde kan thuis winnen van Zee macht 5. A1 kan in Hoorn de punten pakken van Zwaluwen A1. B1 heeft winstkan sen tegen het bezoekende Watervogels B1. B2 krijgt het uit tegen WGW B5 moeilijk. C1 heeft in Den Helder tegen HRC C2 goede kansen op winst. C2 ontvangt Tex. Boys C1. Beide elftallen zijn ongeslagen en het zal er dus spannen aan de Slingerweg. Een ge lijkspel is waarschijnlijk. D1 ontvangt HRC D1, een zware opgave; een ge lijkspel lijkt haalbaar. Texelse Boys De competitiestart van Boys 1 was niet zo best. Zondag krijgen ze bezoek van Kreileroord, dat ook nog geen grootse daden verricht heeft. We reke nen erop dat de punten nu in eigen huis blijven. Aanvang 14.00 uur. Terreindienst: John en Gerard Boogaard. Het tweede speelt om 12.00 uur in Dp.n Hfildfir tp.np.n Holder 5 en het Her- Sportvereniging Texel bestaat 75 jaar en voor dit heuglijke feit is een om vangrijk feestelijk programma in elkaar gezet. Spectaculair middelpunt van alle activiteiten vormt een loterij die f100.000,— moet opbrengen en een gloednieuwe auto als superhoofdprijs heeft. Andere hoogtepunten zijn de voetbalwedstrijd tussen Texel 1 en landskampioen PSV en een driedaags voetbalkamp voor de SVT-voetbaljeugd onder leiding van bal goochelaar Gerrie Mühren. afbeelding van een aantal piramides, waarvan de opening overgaat in een gewone huisdeur. Rob van der Louw woont in Herwijnen en leeft van zijn schilder- en tekenwerk, dat hij makke lijk aan de man brengt. Woensdagmiddag om kwart voor twee botste een 29-jarige man uit Heiloo met zijn Citroën op de Ruigendijk te gen de Renault van een 54-jarige Duit se toerist. De Duitser was bezig zijn auto te keren terwijl de man uit Heiloo kwam aanrijden. De automobilisten za gen elkaar te laat. Aan beide voertui gen ontstond plaatschade. de om 14.00 uur uit tegen BKC 5. De A-junioren spelen op eigen terrein om 12.00 uur tegen Hollandia T A2 en de dames eveneens om 12.00 uur te gen Helder. De A-junioren hebben het nog moeilijk in deze competitie, maar de dames zijn weer op de goede weg naar een hoge klassering. Zaterdag krijgen de B-junioren bezoek van DWOW B1. Na het gelijke spel van het vorige weekend zit er nu een goede kans in om twee punten binnen te halen. De C-junioren gaan op be zoek bij buren Texel C2. Beide wedstrijden aanvang half twee. De meisjes zijn vrij. Het recreatieteam speelt zondag op ei gen terrein om 10.30 uur tegen SVC. Voorts is er vrijdagavond (heden) jaar vergadering in de Boyskantine. Alle le den en donateurs worden dringend verzocht hierbij aanwezig te zijn, aan vang half acht. Het MST-programma voor zaterdag in de Sporthal Ons Genoegen luidt: 13.30 u. Tevoko 3-Juvoc 3 (heren) 13.30 u. Tevoko 2-Polisport 2 (dames) 13.30 u. Smash '68-WSOV 2 (dames) 15.00 u. Tevoko 2-Zeemacht 1 (heren) 15.00 u. Tevoko 3-Turnlust (dames) 15.00 u. Tevoko-WSOV (meisjesasp.) In Dorpshuis Waarland wordt gespeeld: 13.30 u. PK '72-Tevoko (jongensasp.) Het „Zilveren Molen Toernooi", een tijdrit voor ploegen, georganiseerd door de Wielervereniging D.T.S. te Zaandam, is ook bezocht door de Nieuwelingen van de W.V. Texel. De jongens Niels Jimmink, Richard Koop man, Bas Vaars en Tijmen Wit wisten met een tijd van 24 min. 47.83 sec. over de te verrijden 17 km een 8e plaats te behalen. Dit is een prima prestatie in een toernooi dat werd be zocht door grote en zeer gerenom meerde ploegen. De ploeg van Wielervereniging Texel kwam als sterkste van Noord-Holland tevoorschijn. Uitslag: 1. Delta Spijkenisse 23 min. 29.12 sec. 2. Westland Wil Vooruit 23 min. 29.45 sec.; 3. Emmen 23 min. 38.05 sec.; 8. W.V. Texel 24 min. 47.83 sec. De lotenverkoop start binnen twee we ken. Het gaat om duizend loten van 7100,—. Elk lot heeft vijf kansen op prijs, want er zullen vijf verschillende trekkingen zijn en helemaal op het eind van de rit volgt dan nog de trek king voor de superhoofdprijs. Elke ron de heeft een aparte grote hoofdprijs (zoals een stereotoren of een reis) en telkens een pakket van 45 prijzen. De kans dat er iets wordt gewonnen is dus beslist niet klein. Aan alle vijf trek kingen zijn feestavonden verbonden, met telkens een verschillend program ma want steeds een ander s.v. Texel- team moet zo'n avond organiseren. De trekkingen zijn gepland in februari, maart, april en mei. Tezamen met de laatste trekking, op 15 mei, is er in de s.v. Texel-kantine een receptie voor ie dereen die de jubilaris wil gelukwen sen. De belangmaking van de winnaar van de superhoofdprijs, de auto, gaat gepaard met een du perfeestavond, op poten gezet door de 6-mans jubileum commissie onder leiding van Nico Er- wich. Dit feest vindt hoogstwaarschijn lijk plaats op 30 april in De Lindeboom en wordt opgeluisterd door tal van be kende artiesten van uiteenlopend gen re, zodat er voor elk wat wils wordt geboden. Namen van de artiesten zul len binnenkort worden gepresenteerd. Het lot van 7100,- dient op deze avond tevens als toegangsbiljet. Ande ren kunnen een apart kaartje kopen, maar hierover maakt de jubileumcom missie nog nadere bijzonderheden be kend. Het totale prijzengeld zal (op De cursus „Werken met klei" van Nes- rin During begint weer op donderdag 25 september. Men leert in de cursus verschillende technieken van handvor men, glazuur bereiden, een eenvoudi ge houtoven bouwen en er mee te stoken De cursus omvat 10 lessen, op don derdagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur in het atelier Jan Pelgrim in Den Burg. Kosten incl. materiaal bedragen 7100,—. Voor inlichtingen en opgave: Nesrin During, tel. (02223) 879. zaterdag 20 september 1986 KNVB, afdeling Noordholland: Asonia-SVO/Z., 14.30 uur Nieuwe Niedorp-Cocksdorp, 14.30 uur SVO/Z2-Reiger Boys 3, 14.30 uur Junioren: Zwaluwen A1-Texel A1, 14.30 uur Oosterend A1-Zeemacht A1, 13.30 uur Tex. Boys B1-DWOW B1, 13.30 uur Texel B1-Watervogels B1, 13.30 uur ZDH BTOosterend B1, 13.30 uur De Koog B1-JVC B3, 13.30 uur WGW B5-Texel B2, 14.30 uur HRC C2-Texel C1, 14.30 uur Texel C2-Tex. Boys C1, 13.30 uur Pupillen: Texel D1-HRC D1, 11.00 uur Tex. Boys D1-Oosterend D1, 15.00 uur ZDH D1-Texel D2, 11.00 uur Oosterend E1-Tex. Boys E1, 13.30 uur De Koog ETTexel El, 15.00 uur De Koog F1-Oosterend F1, 12.30 uur ZDH FTTex. Boys F1, 12.00 uur. Zondag 21 september 1986: 4de klasse KNVB: Hollandia T-Texel, 14.00 uur KNVB afdeling Noordholland: Tex. Boys-Kreileroord, 14.00 uur De Koog-Winkel, 14.00 uur Apollo-ZDH, 14.00 uur (boot 12.05 uur) ZTS-Oosterend, 14.30 uur Texel 3-WGW 4, 12.00 uur Helder 5-Tex. Boys 2, 12.00 uur ZDH 2-JVC 5, 11.15 uur BKC 4-De Koog 2, 14.00 uur Texel 4-Zeemacht 5, 14.00 uur BKC 5-Tex. Boys 3, 14.00 uur JVC 9-Oosterend 2, 14.00 uur (boot 12.05 uur) Junioren: Tex. Boys A1-Hollandia T A2, 12.00 uur Dames: AFC 2-De Koog, 14.30 uur (boot 12.05 uur) Apollo-Oosterend, 14.00 uur (boot 12.05 uur) Tex. Boys-Helder, 12.00 uur. Veteranencom petitie: Tex. Boys-Cocksdorp, 10.30 uur Cocksdorp 2-Oosterend, 10.30 uur ■De Koog-Texel, 10.30 uur Samen reizen: zondag 21 september, boot 12.05 uur: ZDH 1, dames Ooster end, dames De Koog en Oosterend 2. Bij het niet doorgaan van een wedstrijd bus afbestellen: (02240) 12421. grond van de wet op de kansspelen) minimaal 740.000,— bedragen. Wie echter geen prijs wint kan zich troosten met de gedachte dat in elk geval SVT's clubkas is gespekt met het geld dat na aftrek van kosten resteert. Niet alleen prijzen en feest avonden moeten worden bekostigd, ook de andere onderdelen van het pro gramma zijn niet voor niets. De komst van PSV en Gerrie Mührens voetbal kamp zijn al vermeld, voorts krijgt elk elftal een toernooi en wordt er ge werkt aan een jubileumboek. Tijdens de vorige week donderdag gehouden 77e veetentoonstelling in Purmerend hebben de Texelse in zendingen uitstekende resultaten behaald bij de keuringen voor het Texels Schapenstamboek. De gebroeders Kooiman uit Ooster end behaalden het kampioenschap in de rubriek 1-jarige rammen, met een ram gefokt door C. Kikkert uit De Westen. Voorts was C.A. Commandeur van de Stolpweg bij Den Hoorn zeer succes vol. De jury oordeelde dat hij drie re servekampioenen had afgevaardigd: bij de viertallen oudere ooien, groep jeugdooien en 1-jarige ooien individu eel. Bovendien behoorden drie ram- lammeren van Commandeur tot de tien beste inzendingen van de dag. Daartoe behoorde ook een ramlam van D.C. Kikkert (Hemmerkooi). De reser vekampioen oude ram was eveneens afkomstig van de gebroeders Kooiman. Het 2-jarige dier was gefokt door maatschap H. Tjepkema en Zoon uit De Waal. Voorts behaalden de Texelse inzenders in de diverse rubrieken eerste prijzen. Voor honkbalvereniging Texla breekt de laatste periode van het seizoen 1986 aan. Zowel de junioren als de senioren zijn uitgespeeld. De verregende wedstrijd tegen de Foresters wordt niet meer gespeeld. Pogingen om toer nooien op Texel te houden zijn mislukt. Het programma voor septem ber ziet er nu als volgt uit: Zondag 21 september: aanvang 14.00 uur Honkbalwedstrijd Texla senioren- Texla junioren. Zondag 28 september: Slow- pitchballtoernooi voor alle leden van 12 jaar en ouder en voor introducees. Maandag 29 september: laatste pea- nutsbal spelmiddag. Gyvo begint a.s. maandag weer haar lessen:, maandag 19.00-20.15 uur volleybal dinsdag 20.00-21.00 uur herengym Vrijdag gym: 14.15-15.15 uur dames; 15.30-16.15 uur kleuters groep 1 en 2 16.15-17.15 uur groepen 3, 4 en 5 17.15-18.15 uur groepen 6, 7 en 8 en voortgezet onderwijs. Nieuwe leden zijn op deze uren van harte welkom. Maandagavond begint in De Linde boom de interne competitie van schaakclub En Passant. De scha kers spelen evenals vorig jaar in één grote groep. Elke speler wordt gekoppeld aan een tegenstander die op de ranglijst ongeveer even hoog staat. Eventuele nieuwe leden of schakers die gewoon een paar weken mee wil len spelen, hoeven een confrontatie met één van de sterkere spelers niet te vrezen, want nieuwkomers beginnen onderaan de lijst. Zijn de resultaten goed, dan stijgt men vanzelf op de ranglijst. Bij En Passant hoopt men nieuwe leden te mogen begroeten. Tijdens de vorige week maandagavond gehouden schaaksimultaan scoorde clubkampioen Jaap Dros 13 72 punt uit 19 partijen. Aanvankelijk leek Dros op een hogere score te zullen eindigen maar rond middernacht eiste de ver moeidheid zijn tol en gingen enkele partijen door blunders verloren. De si- multaangever werd verslagen door A. Terpstra, R. Terpstra, P. Eelman, W. Pranger en H. Broekema. G. Zoetelief bereikte remise.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11