TX '71 sloot zwemseizoen af met feestelijk weekend Ferre en Eduard in mei naar Legoland '«ïïpfte Ikebana schikt emoties in stilte Fancy Fair in Daalder-school Triest draaiboek Riet Witte slaagde voor zwemdiploma Zolyante nationaal kampioen in Geslaagd clubkampioenen van de zwem- en poloclub TX 71. KNZB-vertegenwoordigster Ellen Butz reikt de prijzen uit aan Tot de cursussen die dit win terseizoen worden gegeven be hoort een heel bijzondere: Ike bana, oftewel Japanse bloem- sierkunst. Op dinsdag 21 okto ber zal de docente mevrouw A. M. Metselaar uit Amstelveen, lerares aan de Volkshogeschool aldaar, op Texel een de monstratie verzorgen. Zij zal dan tien werkstukken ver vaardigen en van twee werkstuk ken geeft zij volledige uitleg. Me vrouw Metselaar geeft les in de Sogetsu-stijl (de grootste school). Andere stijlen die in Nederland worden gedoceerd zijn Ichiyo, Ohara, Ikenobo, Enshu, Kokusai- Ikebana Gakuin. In Japan zijn er momenteel zeker twintig verschillende scholen of stijlen, die in de loop der eeuwen zijn ontwikkeld, bijvoorbeeld onder invloed van het Boeddhisme of de natuur. Nederland heeft sinds 1960 een Ikebanaclub. Wat maakt Ike bana (letterlijk: „het weer tot le ven brengen van planten en bloe men") nu zo anders als het westerse bloemschikken? Ant woord: de stilte en de bedoeling van die stilte. In de stilte kom je bij jezelf. In een schikking kan je zo emotie tot uitdrukking brengen, met alle beperkingen van het materiaal. Zaterdag 27 september wordt in de Ja cob Daalderschool fancy fair gehou den ten bate van de schoolkas. Het publiek is welkom van 10.00 tot 16.00 uur. Er worden weer veel attracties ge boden, zoals rad van avontuur (waarbij deze keer zowel een dames- als een herenfiets zijn te winnen) en er is van alles te koop: bloembollen, groenten, gebak, speelgoed, tweede handskle- ding. De jongste bezoekers kunnen meedoen aan touwtje trekken, vide ospelletjes en zich laten schminken. Het spreekt vanzelf dat ook weer uit ruime voorraad koffie en limonade wordt verkocht. Wanneer of de twee miljoen voor het „zwemparadijs" er zullen zijn kan ik u niet zeggen, maar dat ze er zullen ko men staat voor mij als een paal boven water. Het gaat met dit zwemparadijs net als met de dubbeldekker, het wordt de Texelaren maar vooral de toeristen ge woon door de strot geperst. En intus sen stijgen de boottarieven de pan uit, gaat de toeristenbelasting, die zo lang zamerhand de sluitpost van de ge meentelijke begroting vormt, weer met 5 ct. omhoog en kunnen we straks al leen nog tegen betaling in De Koog parkeren. De volgende fase in dit trieste draai boek, dat wordt opgesteld door enkele snelle projectontwikkelaars uit het westen, zal zijn dat de exploitatie van de parkeerterreinen bij de strandafsla- gen ter hand genomen gaat worden en dat de toerist zo meteen alleen nog tegen betaling het strand mag betreden. Maar ik zal u eens gauw wat vertellen. Ik kom al zo'n 25 jaar op Texel, meestal meerdere keren per jaar. Ik ken het eiland als m'n broekzak en de Texelse bevolking als m'n eigen familie. Maar als ik zie hoe vooral de laatste jaren, Texel door een handvol money makers naar de sodemieterij wordt ge jaagd, hoe de weldadige rust op Texel steeds meer plaats maakt voor allerlei luidruchtige attracties en hoe de crimi naliteit, vooral onder de nieuwe garde van jeugdige toeristen, hand over hand toeneemt, dan heeft Texel voor mij als vakantiebestemming zo langza merhand afgedaan. En het is voor.mij nog de vraag of Texels eigen bevolking per saldo zoveel wijzer wordt van het toerisme nieuwe stijl zoals dit zich nu ontwikkelt. J. A. Does, Achterveld. Sommigen hebben waarschijnlijk met verwondering gelezen dat Piet Witte en dan ook nog: welke Piet Witte was geslaagd voor het zwemdiplo ma A. Na afloop van deze lessen voor volwassenen in zwembad Molenkoog slaagde echter niet Piet, maar Riet Witte van de Willem van Beierenstraat uit Den Burg voor het diploma. PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 SEPTEMBER IjjJfjSD Dat de zwem- en poloclub TX '77 een bijzonder actieve en zeer bloeiende vereniging is, bleek weer eens vrijdag, zater dag en zondag toen het jaarlijkse kampeerweekend werd ge houden. Dat weekend, deze keer samenvallend met het 15-jarig bestaan, stond weer „bol" van activiteiten die sterk afweken van het weekend van vorig jaar. „We doen het tel kens anders", aldus voorzitter Dik Haker. „Een draaiboek kennen we niet. We bedenken met z'n allen telkens wat nieuws, dat houdt de zaak levend en het kan geen sleur worden". Ongeveer zestig leden van de zwem- club namen deel aan het weekend. Die verbleven twee nachten in tenten op de fraai door bomen beschutte zonneweide van het zwembad Molen koog. Deze tijdelijke „zwemcamping" was duidelijk herkenbaar door de fraaie toegangspoort die was vervaardigd door leden van Scouting Texel. Vrijdagavond om zeven uur werd be gonnen met het opbouwen van dit kamp en een uur later was er de ope ning, gevolg door een kennisma- kingsspel. In verband met de spelacti viteiten waren alle deelnemers inge deeld in groepen waarvan de sa menstelling door het toeval was be paald. Daardoor ontstonden geen „kliekjes" van vrienden en vriendinnet jes en leerden de kinderen leeftijdgeno ten kennen waarmee zij anders nooit contact hebben. Het bestuur vindt dat van veel belang voor de clubgeest en in de praktijk blijkt dat dit „afgedwon gen" samengaan er niet minder suc cesvol of leuker door is. Na het ken- nismakingsspel volgde een groot „ei- landspel" dat vijf kwartier duurde en dat een zeer Texels karakter had, met gebruikmaking van merkwaardige attri buten zoals de oude misthoorn die op de Teso-boot Ada van Holland werd gebruikt. Avonturentocht Zaterdag kon na ontbijt, zwemtraining en koffie worden meegedaan aan een avonturentocht, een soort Wampex die zich uitstrekte tot De Koog. Allerlei opdrachten, tevoren in enveloppen ver- strrekt, moesten daarbij worden uitge voerd. Kinderen beneden de 10-jarige leeftijd vermaakten zich met een spel op het zwembadterrein zelf. Volop gelegenheid om de eigen creati viteit te testen bood de bonte avond, waar door alle groepen toneelstukjes, liederen en andere acts werd opge voerd. Het moest allemaal zelf worden bedacht en 's middags was voldoende gelegenheid gegeven om een zo aardig mogelijke bijdrage in te studeren. De avond (aansluitend op een barbecue) werd een groot succes. Ouders die er naar keken waren stomverbaasd want ze ontdekten in hun eigen kinderen kwaliteiten waarvan ze in de huiselijke kring nooit iets hadden gemerkt. Zondagochtend, na ontbijt en training in het zwembad, werden alle deelne mers op de foto gezet door Pieter de Vries, waarna tot ieders verrassing rij tuigen van De Blijde Rijders ten tonele verschenen om iedereen naar de speel weide aan de Ploegelanderweg te brengen voor een gezellige picknick. Om half vier 's middags waren alle deelnemers en medewerkers weer bij het podium op het zwembadterrein voor de traditionele huldigingsbijeen komst waarmee het kampeerweekend en tevens het zwemseizoen werd af gesloten. Op datzelfde podium werden nog enkele succesvolle acts van de bonte avond herhaald, zoals de „mo deshow" die op heel bijzondere wijze werd gepresenteerd door Henk Pennings. De van enthousiasme bruisende voor zitter Dik Haker overhandigde een ket tinkje met oorkonde en bloemen aan twee ZPC-leden (Yvonne Visser en Esther Boon) die het tienjarig lidmaat schap erop hebben zitten. Dit om dui delijk te maken dat zulke trouwe (en dus oudere) leden extra worden ge waardeerd omdat zij een deel van het kaderwerk overnemen en bij allerlei ac tiviteiten onmisbare assistentie verlenen. Kampioenen Ellen Butz, vertegenwoordiger van het district Noordholland en Utrecht van de KNZB was gekomen om de kampi oenen (één per leeftijdscategorie) te huldigen. Het waren Ingmar Veeger, Sander Schouwstra, Debbie Mosk en Norbert Eelman. Mevrouw Butz greep de gelegenheid aan om hulde te bren gen aan Dik Haker, de onbetwiste mo tor van de zwemvereniging. Dik bleef bescheiden: „Ik ben gewoon een schakeltje die met alle andere schakel- tjes meedraait". Adrian Verkaart kwam naar voren om duidelijk te maken dat Dik toch wel een heel bijzonder schakeltje is. Ver- kaart gaf hem en de immer zeer actie ve Jannie de Koning en Ria Keijser een envelop met inhoud. Doordouwster De heer C. van Trigt kwam naar voren om de jaren geleden door hem in gestelde „Doordouwersprijs" uit te rei ken. Dat is een waardering die be doeld is voor een lid (geen bestuurslid) dat zich op bijzondere wijze ver dienstelijk heeft gemaakt voor de zwemclub. Het ereblijk viel ten deel aan de 15-jarige Arriette Commijs die een voorbeeld is geweest van gemoti veerdheid en hulpvaardigheid. Ook Pe ter Haker, Adrian Verkaart en Norbert Eelman die een week eerder een prestatie hadden geleverd door van 't Horntje naar Oudeschild te zwemmen in ijskoud water werden in de bloeme tjes gezet. Sander Mantje en zijn groep herhaalden het loflied op de zwemclub dat ze de avond tevoren hadden gezongen en kregen ook nu alle meezingers op hun hand. De „pechprijs" van de KNZB werd uit gereikt aan Colinda Boon die als ge volg van problemen met een knie on der behandeling van dokter en fysio therapeut is geweest en daardoor niet heeft kunnen zwemmen. Een envelop met inhoud was er voor een deputatie van Scouting Texel, als beloning voor de fraaie poort die op het terrein was gemaakt. Ook bad meester Gert Pansier van zwembad Molenkoog werd in het bloemetjes ge zet door Dik Haker. Pansier vervult de tunctie van gastheer voor de zwem club en laat zich graag betrekken bij de organisatie van allerlei evenemen ten. Samen met Haker vormt hij een „ijzersterk duo" dat ook bij de triath lon van zich heeft doen spreken en nog andere plannen aan het uitbroe den is. Twee ZPC-leden die als ijscoventers waren uitgedost, voorzagen iedereen van een ijsje en aan het slot van de samenkomst konden de leden een vaantje afhalen, met herinneringsdiplo ma waarop de individuele resultaten van de onderlinge wedstrijden waren aangetekend. De 12-jarige Eduard van der Gracht uit Den Burg en de 7-jarige Ferre van Bommel uit De Cocksdorp zijn de Texelse winnaars geworden van de door Intertoys en Lego uitge schreven Lego bouwwedstrijd. Sa men met de winnaars van andere plaatsen maken zij daarom in mei een vliegreis naar Legoland in Denemarken. Ook op Texel was de door de speel- goedinkoopcombinatie Intertoys geor ganiseerde wedstrijd een groot succes. Niet minder dan 144 werkstukken van Lego bouwsteentjes werden bij de Intertoys-winkel in Den Burg bezorgd. Kinderen konden meedoen in twee leeftijdscategorieën: 5 - 8 jaar en 9 - 12 jaar. Deelname was aantrekkelijk, want elke inzender kreeg een kleine Lego bouwdoos. Per categorie wees de jury vijf besten aan, die ieder een grote bouwdoos kregen, terwijl de top prestatie van elke leeftijdsgroep met de genoemde vliegreis naar Denemarken werd beloond. De plaatselijke jury (bestaande uit ar chitect Kees Alkema, kleuterleidster Monica Maas en journalist Harry de Graaf) had een hele avond nodig om de beste werkstukken aan te wijzen, want dat was niet eenvoudig. Niet al leen werd gekeken naar bouwtechniek, omvang en gecompliceerdheid, maar ook naar originaliteit en actualiteit, tel kens rekening houdende met de uit eenlopende leeftijden van de bouwers en erop vertrouwend dat de inzendfers echt zelf hun werkstuk hadden ge maakt en niet hun ouders. Ferre van Bommel heeft zijn vliegreis verdiend met een indrukwekkend mo del van een vissersschip. Tweede in zijn leeftijdscategorie werd de 5-jarige Marijn Witte die een combine had ge maakt. Jelte Nieuwland (8) werd derde met een vliegveld, de 6-jarige Ron Grisnich had de ballon Dutch Viking als actueel onderwerp gekozen, waar door hij vierde werd en René Hoep (8) werd vijfde met een gecompliceerd ap paraat dat de naam „Dolly" droeg. Eerste prijswinnaar bij de 9 - 12-jarigen Eduard van der Gracht had een graan molen gemaakt, compleet met toebe horen, waaronder een paard en wagen met zakjes meel (die hij met de naai machine van zijn moeder had ge maakt). Klaas Troost (9) werd tweede met een combine, Ron Zijm (11) werd derde met een bouwkraan, Jeroen de Jong (10) werd vierde met een model van de TESO-boot „Molengat" én Je roen Nieuwland (een 10-jarig broertje van de jongere prijswinnaar Jelte) had een pool-containerschip gemaakt, compleet met pinguins, waarmee hij vijfde werd. De prijzen werden zaterdagmiddag door Intertoys-winkelier Gerard van der Kooi uitgereikt in de winkel aan de Stenenplaats. Simone van der Werf behaalde aan ?n Mr. L. de Bruyn kopschool in Alkma °e het diploma direktie-secretaresse. 8 De merrie Zolyante van de heer gf Vermeulen uit Horssen is vrijdag bij de nationale keuring in Utrecht uitgeroepen tot nationaal kampi- jj oen in de rubriek 4- t/m 7-jarige Jn( tuigpaardmerries. Dit feit gaf veel voldoening aan Piet Daalder uit j(Q Oosterend, want hij is de fokker van het dier. -ai Hij verkocht de merrie als veulen aan H. C. Vonk in Ochten die het diernq geen jaar later op zijn beurt doorver- kocht aan de huidige eigenaar l[e Vermeulen. ?(l Zolyante draaide altijd mee in de sub top van de provinciale keuringen. Op de provinciale keuring 1986 van de tuigpaardenprovincie Gelderland in j, Bennekom werd Zolyante tweede. 5 De moeder van Zolyante, de merrie [e Odrie is nog steeds in bezit van Daal- der, die meerdere goede veulens bij deze merrie heeft gefokt. De tweevo| Ie zusters van Zolyante, Udrie (8 jr.) e Wodrie (6 jr.) lopen nog bij P. Daalde Zij hebben alle drie de hengst „Na tuur" als vader. Wodrie werd drie jaar geleden aangewezen vanuit Noordhol land om mee te doen aan de Nationa Ie keuring in Utrecht waar de beste merries bijeen komen om te worden beoordeeld en gekeurd. In 1983 heeft Odrie meegedaan in Midden-Beemster op de Centrale Keuring aan de rubriek fokgroepen en werd daar met haar dn dochters Nr. 1, ook daar was Zolyante toen bij (die P. Daalder toen had ge leend van de eigenaar, de heer Ver- j meulen uit Horssen). Odrie de stammoeder, is op grond var de predikaten van deze drie dochters Udrie (keur), Wodrie (ster) en Zolyanf (inmiddels ook keur) preferent gewor den, wat betekent dat zij heeft bewe zen niet alleen zelf kwaliteit te hebben maar die kwaliteit ook doorgeeft aan haar kinderen. Odrie is inmiddels 13 jaar en kan zeker nog enige jaren worden ingezet voor de fokkerij, wat gezien de resultaten j van vrijdag de moeite waard is. Ook Dinie, de 1-jarige merrie van W. i van Ellen uit Oosterend, is een fokpro- dukt van P. Daalder. Deze 1-jarige mer rie van „Proloog" uit een Gloriant merrie belooft veel voor de toekomst' Rijtuigen en landbouwwagens werden door de Blijde Rijders gebruikt om de deelnemers aan het weekend naar en van de picknickpleati gk de Dennen te vervoeren. i der Kooi met de prijswinnaars voor de winkel aan de Stenenplaats.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2