^W-campagne nazomer okt helft meer toeristen Actiegroep Jaarabonnement „officieel ter ziele BAKKERS IJZERHANDEL Kleuter plukt bloemen in andere hof groter promotiebudget werpt vruchten af r exel decor van modereportage lp heterdaad Basketbalprogramma Klaverjasinstructies voor beginners Derde platform geparkeerd Koetsiers uit Vorden op bezoek bij Blijde Rijders Geen voorrang Bejaardensoos De Cocksdorp van start Wasautomatenkopers zijn in september voordelig uit! Informeer naar onze septemberpremie. 'N WINKEL VOL IDEEËN! JINSDAG 23 SEPTEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 jijde VVV Texel is met genoegen geconstateerd dat de re- lamecampagnes die waren gericht op de tweede helft van mgustus en het naseizoen goed zijn aangeslagen. In vijf we- tijd kreeg het VVV-personeel bijna 7000 reacties (schrifte en telefonisch) te verwerken en dat is circa 55 procent ieer dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. Het is niet goed vast te stellen wat iet precieze totale effect van de jempagne is, want de mensen tonnen bijvoorbeeld ook reageren folders bij reisbureaus of uit ei- jen beweging. Ook andere facto- n spelen een rol, zoals een ande- vakantiespreiding) in de Bonds- lepubliek tot 6 september) en mo gelijk de TESO-reclame over de ierdwijning van de wachttijden. Uitgesproken mooi weer was het in elk geval niet, zodat de stijging daaruit niet kan worden geconcludeerd. VVV-directeur Jaap Dekker: „Natuur lijk is het niet zo dat de gunstige resul taten uitsluitend het gevolg zijn van deze ene reclamecampagne. Het is het resultaat van een jarenlange gezamen lijke Texelse inspanning, niet alleen van de VVV. Want tenslotte is zo'n adver tentiecampagne niet meer dan werven. Promotie begint pas op het moment Mm*. dat de toeristen voet op Texelse bo dem zetten. Mooi is Texel toch al, maar we moeten ook gastvriendelijk zijn. Als steeds meer mensen dat on dervinden, zal het met advertentiecam pagnes steeds minder moeite kosten om anderen over de streep te trekken. Het effect van de mond op mond- reclame dus." Op dat punt is Texel nog niet aange land, zodat promotie voorlopig nog wel het toverwoord zal blijven. 38 plaatsingen De huidige gunstige cijfers zijn in elk geval een hart onder de riem voor de pas sinds begin juni officieel draaiende Stichting VVV Texel Promotie en to nen het verschil aan tussen een bud get van f150.000— en f750.000—, al dus Dekker. De naseizoencampagne was in drie de len gesplitst, namelijk gericht op dag bladen, tijdschriften en een speciale uitgave in een Duits tijdschrift. Voor een totaalbedrag van ongeveer f80.000,— vonden 38 plaatsingen plaats in de kranten De Telegraaf (acht maal), De Volkskrant (zes maal) en de uitgaves van de Brabant Pers, Gelder land Combinatie, Utrechts Nieuws blad/Nieuwe Zeister Courant, Gooi- en Eemlander, Haagse Courant/Binnenhof en Haarlems Dagblad combinatie (alle vier maal). Half auaustus werd onder het motto „Heeft Texel alleen maar schapen?" paginagroot geadverteerd in Panorama, Margriet en Weekend, eveneens voor in totaal f80.000,—. In de kranten werd ingehaakt op de Teso-jingle: „Texel, helemaal weg en toch zo dichtbij". Met hulp van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) kreeg Texel aan dacht in een aan vakantie in Neder land gewijde bijlage van Bunte II- lustrierte. De VVV kwam weer voor de dag met een paginagrote advertentie en werd hiervoor door de Bunte- redactie als het ware beloond met een redactioneel artikel. De bijlage ver scheen in de week van 6 tot 12 sep tember en kostte ƒ17.700,—Gunstig is dat het NBT een deel van het op de Verenigde Staten gerichte promotie- geld door de terroristische activiteiten en lage dollarstand voor promotie in duitsland heeft gebruikt. Coupons In de advertenties zijn coupons ver werkt en deze methode blijkt aan te slaan, dagelijks stromen de coupons, waarin (gericht) kan worden gevraagd om informatie, in het kantoor in Den Burg binnen. De ervaring leert dat tijd schriften een lange periode bewaard blijven, zodat coupons ook lange tijd na plaatsing nog binnenkomen. Op de ze schriftelijke reacties én op de tele foontjes werden in deze periode 1 au gustus tot 15 september 6916 poststukken verzonden. In de overeen komstige periode van 1985 waren dat er 4454 (inclusief de circa 1550 reacties op het artikel in Libelle over een fiet- sarrangement voor de lezeressen van dat blad) Conclusie: een toename met 2462 stuks, oftewel ongeveer 55 pro cent. Alle drie campagnes zijn gericht op het naseizoen. De eerste plaatsin gen op 31 juli beoogden drie effecten: een stimulans voor toerisme in de tweede helft van augustus, een gunsti ge invloed op het kamperen in de eerste helft van die maand en een ex tra stimulans voor september en oktober. Verbluffend Rechtstreeks gevolg of niet, de cijfers zijn verbluffend positief. In de hotel sector werden van 9 augustus tot 10 seotember 425 boekingen en 2990 overnachtingen geregistreerd, een stij ging van de omzetwaarde van liefst 59 procent in vergelijking met de overeen komstige periode vorig jaar. De reser veringen voor bungalows laten een zelfde beeld zien. De boekingen voor een huisje stegen van 170 in 1985 tot 225 dit jaar en de overnachtingen vap 4345 tot 6125 waarmee een omzetstij ging van 38 procent werd bereikt. De gegevens van beide sectoren samen leveren een stijging van het aantal boekingen met 54,7 procent, over nachtingen met 46,3 procent en omzet met 51,1 procent. Van 1 augustus tot 15 september werd er aan de balies van de VVV-kantoren in Den Burg en De Koog een spectaculaire stijging van de Maris Stella kleuterschool in de Jozefschool samen zijn gegaan shetPI ukken de meisje", het beeldje een bloemenplukkende kleuter, neeverhuisd naar de voorkant van de Jozefschool aan de Beatrix/aan. Het )at daar nu voor een klaslokaal win kleuters les krijgen, lot bronzen beeld werd verplaatst oor leden van het schoolbestuur met nedewerking van aannemer Wester/a- en die voor het karwei een Atlaskraan er beschikking stelde. De rozen rond- het beeldje worden in het voorjaar odanig gesnoeid dat het vanaf de "eg goed zichtbaar blijft. Bovendien i/orden in de directe omgeving van de 'onzen kleuter lage bloemen geplant. et mode-maandblad Ariadne zal in et januarinummer liefst ongeveer "intig pagina's wijden aan Texel. Het etreft een reportage over de nieuwe eorjaarskleding waarin ons eiland het vormt. Bovendien zal in de om- stende tekst in ruime mate informatie 'er Texel worden verstrekt. De VVV de Ariadne-medewerkers hiermee aid en was behulpzaam bij het itkiezen van geschikte locaties. Het •portageteam was in de week van 12 1? augustus op het eiland en lo- eerde in hotel Molenbos bij De ocksdorp. e heer J. Voorthuizen, eigenaar van 5autosloperij naast de voormalige Jiveringsinstallatie aan de Pontweg, topte zaterdag drie jongens op he- i toen zij spullen van zijn bedrijf fenamen. De jongens, 13, 16 en 7 aroud, gaven de spullen, waaronder Qasaansluiting en een luidspreker- Dx' onmiddellijk terug. Voorthuizen geen aangifte. Wel werden de "ders van de jongens gewaarschuwd, |arna één van de vaders op de ka ffan zijn zoon ook nog een ruiten- "ssermotor aantrof. De actiegroep „Jaarabonnement" is gisteren opgeheven zon der dat het doel is bereikt. Doorgaan met pogingen om een voordelig personenabonnement te krijgen voor Texelse ge bruikers van de Teso-veerboot worden zinloos gevonden. De organisatie begon in januari 1977 als een werkgroep die door de FNV in het leven was geroepen. Geijverd werd voor een systeem waardoor de Texe laars voor een vast klein jaarlijks be drag onbeperkt van de boot gebruik zouden kunnen maken, net als in Zee land, op Ameland en Schiermonnik oog. De steun kwam aanvankelijk van vakbond en linkse politieke partijen, la ter kwam er ook support van andere richtingen en werd de groep veranderd in een werkgroep die zich presenteerde als spreekbuis van de Texelse bevolking. Hoop Het heeft er geruime tijd naar uitge zien dat de groep resultaat zou boe ken. Het schrijven van tientallen brie ven en meerdere gesprekken met poli tieke kopstukken in Den Haag hadden tot resultaat dat er „kamerbrede" steun bleek voor het goedkope Texe- laarspersonenkaartje. Dat het er toch niet van kwam, zat 'm in de geheel andere visie van de regering, met na me minister Neelie Smit-Kroes die „privatisering" hoog in het vaandel had staan, geen geld wilde uittrekken om het abonnement financieel moge lijk te maken maar de voorkeur gaf aan een eenmalige uitgave voor de aanpassing van de veerhavens zodat de dubbeldekker effecienter gebruikt kon worden. Andere uitleg Met lede ogen moest de werkgroep aanzien dat de „Nota Zoute Veren" waarop de hoop was gevestigd omdat het de basis moest worden van finan ciële gelijkschakeling van de diverse bootdiensten in het land, op de meest ongewenste wijze werd gebruikt: in- plaats van een subsidiesysteem waar door de eigen inwoners die het meest afhankelijk zijn van de veerdienst op gunstige condities konden reisen, werd gekozen voor een beleid dat was ge richt op privatisering. De veerdiensten moesten hun eigen boontjes gaan doppen en de rijksbij dragen moesten zoveel mogelijk wor den teruggedraaid. Teso werd door de minister zelfs als lichtend voorbeeld genoemd. Duidelijk werd ook gemaakt dat Teso na de aanpassing van de ha vens voor rijksrekening, niet meer zou mogen aankloppen. De actiegroep Jaarabonnement heeft de verkiezingen nog afgewacht in de hoop dat er een andere politieke wind zou gaan waaien, maar toen die ver kiezingen zodanig afliepen dat minister Smit-Kroes haar bewind kon voortzet ten, zonk de laatste moed in de schoenen en viel het besluit om de ac tiegroep te ontbinden. Leerzaam „Erg jammer, maar het geen zin meer", aldus Dirk Terpstra die vanaf het begin actief betrokken is geweest bij de actiegroep. Toch bewaart hij geen slechte herinneringen aan de af gelopen negen jaar want het was ze ker geen periode van alleen kommer en kwel. Menigmaal liet de situatie zich hoopvol aanzien en werd er door de groep enthousiast en met een zeke re voldoening gewerkt. „Het was bo vendien erg leerzaam. We hebben ge leerd hoe je de instanties in Den Haag moet benaderen, hoe de verhoudingen daar liggen en hoe je moet lobbyen". Wat de werkgroep ook leerde is dat „kamerbrede" politieke steun bij de contacten nog niet betekent dat de ka mer zijn macht wil gebruiken om' de minister tot andere gedachten te bren gen. In dit geval werd het blijkbaar niet de moeite waard gevonden. Vol gens Terpstra is de actiegroep toch en kele keren dichtbij succes geweest. De toenmalige minister van verkeer en waterstaat Zeevalking huldigde ideeën die overeenkwamen met die van de actiegroep en ook minister Tuinman leek niet onwelwillend, maar met mi nister Smit-Kroes en haar kabinet was geen goed garen te spinnen, zodat de actiegroep tenslotte het gevoel kreeg bezig te zijn met „zinloze tijdsbesteding". De actiegroep was niet alleen in Den Haag en Haarlem actief maar ook op Texel zelf. Menigeen zal zich de voet tocht van juli 1981 naar de veerhaven herinneren waaraan meer dan duizend mensen meededen en die de geschie denis is ingegaan als de „grootste de monstratie die ooit op Texel is gehouden". Het streven naar een goedkoop Texe laarsabonnement wordt nu overgelaten aan de politiek. Terpstra: „Mijn partij gaat ermee verder, de PSP zal dat ze ker ook doen en we verwachten het ook van de andere partijen. Het stre ven naar een lager veertarief voor Texelaars staat in alle partijprogram ma's en ook in het collegeprogramma. Daarbij komt dat de onvrede bij de Texelaars over de ontwikkelingen bij Teso nog is toegenomen, vooral door die nare boot waar je praktisch altijd gebruik van moet maken en de nog steeds stijgende tarieven", in eerste instantie werd de groep fi nancieel gesteund door de FNV. Later werkten de leden op eigen kosten. Bij de liquidatie heeft men nog ƒ90,— in kas. Besloten is dit bedrag te schen ken aan de zeehondenopvang van het Natuurrecreatiecentrum. het aantal logiesbonnen genoteerd: 94 procent meer boekingen dan vorig jaar. Jaap Dekker: „Mensen die hier eind augustus kwamen waren stomver baasd als werd meegedeeld dat een hotel vol zat. Dat waren ze helemaal niet gewend. Texel scoorde wat dat betreft zeer hoog in vergelijking met andere vakantiebestemmingen in Ne derland. Bijvoorbeeld in Noordwijk en andere kustplaatsen is het al weer een tijd rustig." Overbelasting De VVV-directeur vervolgt: „Weliswaar is er meer geld voor promotie beschik baar, maar de drukte en de reacties die daar het gevolg van zijn, zorgen vaak voor een overbelasting van ons baliepersoneel. De meisjes hebben gro te krachtsinspanningen moeten ver richten. Het is vele malen drukker. Zelfs al zouden de handelingen aan de balie, telefoon en voor poststukken maar vijf minuten elk vergen, dan kom je nog aan een enorm aantal uren. De ze zomer waren we zes dagen per week open, negen uur per dag, zodat wisseldiensten moesten worden ge draaid. De drukte aan de balie, weken van 200 tot 250 klanten per dag met uitschieters van meer dan 300, stelde de drie informatrices en twee meisjes van de reserveringscentrale voor een gigantische klus. Het was bijvoorbeeld een dilemma om de telefoon te laten rinkelen of weg te lopen bij de balie. Er is. geklaagd dat de telefoon niet werd opgenomen, maar dat kon vaak niet anders. De PTT onderzoekt nu op welke wijze het telefoonsysteem kan worden aangepast." De Koog Het VVV-kantoor in De Koog, waar voor in de nieuwe opzet geen financië le dekking kon worden gevonden, is van begin juni tot vorige week geo pend geweest. De administratrice van de VVV, Tine Zwierenga, was dagelijks van twee tot zeven uur (of later) in De Koog aanwezig om daar informatie te verstrekken en heeft vele overuren moeten maken. „Alle reorganisatiepe rikelen hebben nogal wat van het ap paraat gevergd. Het is daarom voor ie dereen bij de VVV, ondanks de toege nomen werkdruk, heel plezierig dat de promotie-inspanningen inderdaad meer mensen naar Texel hebben gelokt", al dus besluit directeur Dekker. Aan de Sportlaan te Den Helder wordt zaterdag dit basketbalprogramma afgewerkt: Dames: 19.00 u. Marmag 2-De Mareis Jongens-junioren. 15.30 uur WGW-De Mareis. De werkgroep voor alleenstaanden start haar winteractiviteiten. Morgen avond om 8 uur is er in hotel Den Burg aan de Emmalaan een instructie avond voor beginnende klaverjassers. De werkgroep heeft, gezien de behoef te hieraan, enige ervaren klaverjassers uitgenodigd om het kaartspel op deze instructieavond uit te leggen. Met de ze aanpak hoopt de werkgroep vele al leenstaanden te bereiken. Het aantal booreilanden dat voor langere of kortere tijd wordt „geparkeerd" op de rede van Texel neemt toe. Al enkele maanden liggen hier de boor eilanden Transocean I en Trans- ocean II en vrijdagochtend is daar de „Dan Earl" bijgeko men. Dit booreiland is van J. Lauritzen Offshore uit Kopen hagen en is in functie geweest op het Deense deel van het continentale plat. Het gevaarte werd (naar ver luidt wegens gebrek aan werk) door de sleepboten Union I en Union 2 van en Belgische rede rij naar de Texelstroom gesleept. De toenemende druk te op de rede wordt vanaf Texel met enige zorg gade geslagen in verband met de horizonvervuiling en de moge lijke bedreiging van het wad denzeemilieu. Zoals bekend heeft de gemeente Texel een meningsverschil met de ge meente Den Helder inzake het maximale aantal booreilanden dat op de rede mag liggen en de tijdsduur. De foto werd door Dirk Kuiter gemaakt vanaf de „Molengat" en toont hoe het Deense boor eiland naar zijn plaats wordt gesleept. De Blijde Rijders krijgen zaterdag be zoek van een 30-tal leden van „In de reep'n" uit Vorden, een club die zich net als de Blijde Rijders bezig houdt met de aangespannen paardensport. De gasten komen 's morgens met de bus naar het eiland en laten zich daar door de Texelse vereniging rondrijden, 's Avonds is in „Op Diek" in Den Hoorn een maaltijd met gezellige avond. De volgende dag gaan de Ach- terhoekse paardenvrienden weer naar huis, na eerst het maritiem museum bezocht te hebben. Het contact tussen beide verenigingen ontstond toen voorzitter J. Norden van „In de reep'n" (oud-voorzitter van de Neder landse Bond v/h aangespannen paard) met vakantie op Texel was. Bij een aanrijding op het kruispunt Hoofdweg-Slufterweg in Eierland lie pen de Mitsubishi van een 51-jarige Cocksdorper en de Volkswagen van een 52-jarige man uit Monnikendam aanzienlijke schade op. De Cocksdor per kwam van de Slufterweg, kruiste de Hoofdweg en merkte de daar rij dende man uit Monnikendam niet op. Woensdag (morgen) beginnen in Het Eierlandse Huis in De Cocksdorp weer de bijeenkomsten van de bejaardenso ciëteit, aanvang 14.30 uur. Ook nieuwe leden zijn welkom. Telefoon 02220 - 2346

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5