Afvoer naar vasteland ook goed voor werkgelegenheid? Bezuiniging wegonderhoud wreekt zich in toekomst m "V Dag in Oudeschild besluit vredesweek Verschillende meningen over vuilverwerking Parkeerplaats tevens ijsbaan Voor de 60ste keer kinderpostzegels - m Dienst voor belangstellenden Martinus Witte won najaarsmarathon Toneelvereniging St. Jan komt met spannende thriller Aldi-markt let scherp op diefstal PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 26 SEPTEMBER m Het onderzoek naar de mogelijkheden om op Texel een eigen huisvuilverwerkingsinstallatie (compostfabriek) te stichten, zal worden voortgezet, hoewel niet alle leden van de ge meenteraad ervan overtuigd zijn dat de plaatselijke werkgele genheid hierdoor het meest is gediend. Zoals bekend is uitgerekend dat huis vuilverwerking op Texel ongeveer even veel kost als afvoer van het huisvuil naar de centrale verwerking elders in de provincie. Argument van het colle ge om het huisvuil op Texel zelf tot compost te verwerken is dat hierdoor arbeidsplaatsen worden geschapen. Namens VVD en Texels Belang werd echter in de dinsdagmiddag gehouden vergadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid naar voren gebracht dat afvoer van het vuil naar de vastewal óók werkgelegenheid geeft. Plaatselijke transportbedrijven zouden bij de vuilaf voer immers een belangrijke rol kun nen spelen? Doorgaan Het waren Gerbrand Poster van Texels Belang en Erna Eelman van de VVD die hierop wezen, maar zij gingen er mee akkoord dat het onderzoek wordt voortgezet, wat inhoudt dat de ge meente zo spoedig mogelijk in kontakt treedt met het provinciaal bestuur. Van die kant moet de toezegging komen dat de andere gemeenten in de kop van Noordholland meebetalen aan de Texelse huisvuïlverwerking volgens het bekende vereveningssysteem. Als de provincie akkoord gaat met de eigen afvalverwerking op Texel, zal een plek moeten worden aangewezen waar de installatie wordt gebouwd. Dat vraagt politieke moed want er is haast geen plek te bedenken op het eiland waar geen bezwaren tegen kunnen worden ingebracht. De raadsleden hebben de schrik nog in de benen van de storm van protest die losbarstte toen het industrieterrein van Öude- schild als mogelijke vestigingsplaats werd genoemd. Bij afvoer naar het vasteland zou zo'n pijnlijke beslissing niet genomen hoeven worden. Geen verschil Directeur Ton Doppenberg van ge meentewerken wees er echter op dat bij afvoer van het Texelse huisvuil naar het vasteland er toch een overslagsta tion zal moeten komen, waar het huis vuil wordt verzameld, geperst en ge schikt gemaakt voor transport. Zo'n overslagstation zou evenveel en wel licht zelfs meer overlast voor de omge ving kunnen betekenen dan een ver werkingsinstallatie, die volgens de meest moderne opzet absoluut niet hinderlijk of schadelijk is voor de om- In opdracht van de gemeente Texel legde de firma Wester/aken een parkeerterrein aan achter de Rabobank aan de Vliestraat in Oosterend. Het bijzondere van dit terrein is dat het tevens een ijs baan is. Tweederde gedeelte kan namelijk onder water worden ge zet omdat verhoogde randen zijn aangebracht, terwijl in het afvoer- riool afsluiters zijn opgenomen. Al na weinig vorst kan hier een leuk schaatsbaantje ontstaan, vooral bedoeld voor jonge kinderen. De foto werd door Dirk Kuiter ge maakt vanaf de Botterstraat. geving. Doppenberg zag geen aantrek kelijke mogelijkheden voor plaatselijke transporteurs; volgens hem zullen deze bedrijven bij de vuilafvoer geen ge bruik kunnen maken van het bestaan de transportmaterieel. Ongeacht de beslissing die geno men zal worden inzake de verwer king van het Texelse huisvuil in de naaste toekomst, zal het in ieder geval veel duurder worden dan het huidige systeem, het zonder meer op een hoop gooien en afdekken. Niet alleen is de vuilnisbelt prac- tisch vol; ook zal deze methode verboden worden. Te verwachten is dat zowel bij plaatselijke com- postering als bij afvoer naar de centrale verwerking op het vaste land het reinigingsrecht (dus het bedrag dat de Texelaars jaarlijks betalen voor het laten ophalen van hun zakken huisvuil) drie keer zo hoog worden. Om deze rigoureuze verhoging geleidelijk in te voeren zal het tarief nu al extra worden opgetrokken. Op een gegeven mo ment zal de gemeente een meer dan kostendekkend tarief incasse ren en dus geld overhouden. Dit „fonds" kan dan een rol spelen bij de financiering van de toekomstige huisvuilverwerking. De eigen hüisvuilverwerking gaat al leen door als de kosten door „vereve ning" kunnen worden gespreid over andere Noordhollandse gemeenten en ook moet er zekerheid zijn dat de ge produceerde compost wordt afgeno men op Texel zelf. Juiste manier Dirk Terpstra liet namens de PvdA we ten het streven naar een eigen verwer kingsinstallatie van harte te steunen, niet alleen omdat het werkgelegenheid geeft, maar ook om dat hetpp zich zelf een goede zaak is om afval zoda nig te verwerken dat van hergebruik sprake is. ~>ok Ate Rienstra (CDA) vond dat het college met zijn plannen op het goede spoor zit, maar Ger brand Poster had vraagtekens. Hi: vroeg zich af of er voldoende be langstelling is voor de compost die de installatie zal produceren en veron derstelde dat ook afvoer van het vuil naar het vasteland werkgelegenheid zal geven. Voor nader onderzoek gaf hij echter zonder aarzelen groen licht. Het is nog niet zover dat een definitieve keus moet worden gedaan. Voorzitter wethouder Klaas Barendregt kon geen harde garantie geven dat de compost door de Texelse landbouw zal worden afgenomen, maar hij veron derstelde dat dit geen probleem zou zijn. Er is behoefte aan een dergelijke organissche meststof, als de kwaliteit tenminste goed is. Wat dat laatste be treft had Terpstra nog een vraag. In Den Helder schijnt de afzet van vuilnis-compost een probleem te zijn geweest omdat er zoveel glas inzat. Volgens Doppenberg levert een moder ne composteringsinstallatie compost af die vrijwel glasloos is. Voor de vuilverwerkingsinstallatie denkt de gemeente een terrein van een halve hectare nodig te hebben. Er na Eelman kon zich niet voorstellen dat deze oppervlakte toereikend is. „Een agrarisch bouwblok van een hec tare wordt al klein gevonden". Dop penberg zei echter dat de installatie helemaal niet groot is; een terrein van 3000 m2 zou in theorie zelfs al genoeg zijn. In de verdere discussie over de kosten van de verschillende manieren om van het huisvuil af te komen, bleek dat bij eventuele afvoer van het vuil rekening is gehouden met een toekomstig en „dus" hoger Teso-tarief dan thans aan vrachtwagens in rekening wordt ge bracht. Verder is er rekening mee ge houden dat in dat geval bijzondere voorzieningen aan boord getroffen moeten worden. In verband met de stank zullen de vuilauto's wellicht afge schut of apart moeten staan. Restverwerking Peter Bakker was met de plannen voor een compostfabriek op Texel zeer inge nomen omdat het volgens hem de enig juiste methode is van afvalbehan- deling: hergebruik. Hij sprak dan ook liever van „restverwerking" en zag mogelijkheden voor (nog meer) werk gelegenheid in het stichten van een wormenkwekerij, waarvoor veel com post nodig is. Het Texelse huisvuil, waarin geen industriële afval zit, is waarschijnlijk van een zodanige kwali teit dat er hoogwaardige compost zon der schadelijke bestanddelen van ge maakt kan worden. Naast de vuilverwerkingsinstallatie blijft op Texel een stortplaats nodig voor bouwafval en grof vuil, tevens een ge- Woensdag 1 oktober gaat de 60ste kinderpostzegelaktie van start. Ook op Texel zullen kinderen langs de deuren gaan met zegels en ansichtkaarten, die de mensen kunnen bestellen, up 12 november komen de kinderen de bestellingen afleveren, die dan ook pas betaald hoeven worden. Waarvoor het geld van de aktie bestemd is wordt op televisie uitgelegd in een serie van vier programma's, die de IKON ingaande 7 oktober uitzendt. De serie heeft als thema „Kinderen in de knel". Om te weten waarover zij praat maakte de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid dinsdag een rit per autobus over het eiland, waarbij onder meer de overvol rakende vuilstortplaats bij de Mokbaai werd bezocht. legenheid om gewoon huisvuil op te slaan als zich een defekt voordoet met de verwerkingsinstallatie. De bedoeling is deze „noodstort" te maken in de „kleiput" naast de huidige stortplaats. B en W willen het verdere onderzoek inzake de mogelijkheid van een eigen verwerkingsinstallatie uitbesteden aan een deskundig bureau. Binnenkort krijgt de raad een voorstel om daar voor geld beschikbaar te stellen. Terpstra stelde voor een reisje te orga- nisren naar een vuilverwerkingsinstalla tie van het type dat op Texel zal wor den geplaatst. De commissie kan zich dan een betere indruk vormen dan op grond van gegevens die aan schriftelij ke informatie zijn ontleend. Het idee werd algemeen ondersteund, zodat de commissie waarschijnlijk binnenkort op pad zal gaan. Op zondag 28 september is er een dienst voor belangstellenden in de ge reformeerde kerk in Den Burg. Het thema van de dienst is: „De Kerk gaat door als gist in het deeg". In deze dienst zal muziekkorps „Excel sior" o.l.v. A. Kuik medewerking verle nen. De dienst begint om 19.00 uur. ledereen is welkom. De Interkerkelijke Vredesweek krijgt vrijdag (heden) een feestelij ke afsluiting met een Vredesdag in Oudeschild. Het is voor de eerste maal dat op Texel aan de Vredes week in deze mate aandacht wordt geschonken. Wethouder Zegers van welzijnszaken verricht om 10.00 uur de opening in de Nederlands Hervormde kerk. Om half elf houdt mevrouw T. Kroes een dia-serie en lezing over Noord- lerland en om circa 12.15 uur is er een koffieconcert door Dyo Wassink. Om drie uur 's middags komen' de leerlin gen van de Bruinvisschool naar de kerk, waar dan de uitreiking van de prijzen voor de beste kindertekeningen zal plaatsvinden. Een half uur later is er zang van bekende liederen met be jaarden. De dag wordt 's avonds om half acht besloten met een vredes- dienst, met medewerking van de Inter kerkelijke cantorij o.l.v. Dyo Wassink en met de voorgangers C. de Jong, T. In een tijd waarin de gemeente zich gedwongen voelt om te bezui nigen, is het heel verleidelijk om minder geld uit te trekken voor het onderhoud aan de wegen. Het na delig effekt daarvan is voorlopig onmerkbaar. Het is veel leuker om geld uit te geven aan een sport zaal, zwembad of ander tot de ver beelding sprekend projekt dan aan wegen en het is dan ook begrijpe lijk dat de door het volk gekozen raadsleden voor die verleiding bezwijken. Hoe gevaarlijk dat is werd dinsdagmid dag duidelijk gemaakt aan de raads commissie voor financieel, economisch en technisch beleid die een middag vergadering hield in de kantine van ge- meentewerken. In dit hol van de leeuw kregen zij van ambtenaar weg- en wa terbouw Ed Momberg en zijn directeur Ton Doppenberg te horen dat door tij dig preventief onderhoud aan wegen de levensduur van die wegen wel twee keer zo lang kan worden en dat bete kent dat enorme uitgaven in de toe komst worden vermeden. Het betoog kwam erop neer dat de raadsleden werden gevraagd in deze een langetermijnvisie te ontwikkelen en te zorgen dat tijdig de gelden voor het noodzakelijke onderhoud worden uitge trokken. Dat onderhoud heeft betrek king op de tachtig kilometer weg die de gemeente op Texel in beheer en ei gendom heeft. (Het waterschap heeft een nog grotere lengte weg in beheer maar de oppervlakte daarvan is kleiner). Een gunstige factor op texel is dat de wegen praktisch allemaal betrekkelijk nieuw zijn; ze dateren merendeels uit de tijd van de ruilverkaveling. Daar staat tegenover dat de fundering van veel wegen te wensen overlaat. Ze zijn feitelijk niet berekend op de steeds groter wordende vrachtwagens, bussen e.d. De wegen die klei als ondergrond hebben, hebben meer te lijden dan wegen op zandgrond. Verder spelen seizoensinvloeden een rol. Na vorst (opdooi) ontstaat er naar verhouding veel schade, in het bijzonder aan we gen die te weinig onderhoud hebben gehad. De aannemers die het wegenonder- houd uitvoeren zijn in de loop der ja ren steeds duurder geworden, maar de bedragen die daarvoor in de gemeen tebegroting werden opgenomen heb ben daarmee geen gelijke tred gehou den. Er gebeurt dus steeds minder. Thans wordt ongeveer 40% uitgevoerd van wat in 1977 nog werd gedaan. Op dit moment ziet het Texelse wegennet er zo op het oog nog redelijk uit, maar er zijn steeds meer tekenen dat straks op explosieve wijze allerlei gebreken aan het daglicht zullen treden. Beter dan telkens een reparatie uit te voeren als ergens schade optreedt, is het om preventief onderhoud te plegen vol gens een integraal plan. De noodzaak daarvan werd toegelicht aan de hand van grafieken en om te zien hoe ingrij pend en kostbaar een wegreconstruc- tie is, werd met het busje van Aris van Boven een bezoek gebracht aan de Nieuwlanderweg waar de firma De Vries en Van de Wiel met een vernieu wing in fasen bezig is. Omdat dezelfde middag ook de vuil verwerking aan de orde kwam, werd tevens een bezoek gebracht aan de steeds voller worden vuilstortplaats bij de Mokbaai en aan de gemeentewerk plaats, waar door het aantrekken van werkzaamheden een zodanig beleid wordt gevoerd dat een maximaal ren dement wordt verkregen van de daar aanwezige arbeidskracht. Door de vereniging Vrienden van het Paard werd zondag 14 septem ber de traditionele najaarsmara thon verreden. Evenals bij de voor jaarsmarathon namen 18 aanspan ningen deel aan de rit van het Texelse Boys-veld in Den Burg via Den Hoorn naar De Dennen. Marti nus Witte werd eerste bij deze wedstrijd, die meetelde voor het klassement van de vereniging. Hans Boom en Rein Eelman werden respectievelijk tweede en derde. De aanmoedigingsprijs ging naar André Bakker omdat hij met een 2% jaar oud fjordenjaard voor het eerst meereed. De commissie die zich met de mara thon bezighoudt heeft veel werk verzet voor de wedstrijd maar is gaarne be reid dat bij een volgende gelegenheid opnieuw te doen omdat het aantal deelnemers zeer bevredigend was. Het viel deze keer op dat vooral de pony's hoog in het klassement eindigden. Dit is deels een compliment voor de berij ders van' de pony's, deels een aanmoe diging voor de paardrijders. De uitslag van het verenigingsklasse ment is: 1. Hans Boom, 2. Rein Eel man, 3. Dirk Witte, Hans Boom vero verde hiermee de wisselbeker. Verbeek, J. J. T. Salakay en J. ter Haar. Voorts is in het kerkgebouw de hele] dag een expositie te aanschouwen, zien zijn onder meer de tekeningen van de Bruinvis-scholieren, fotomate- fe riaal van uiteenlopende vredesorganis «r ties over de geweld-situaties in bijvoo beeld Polen, Iran/Irak, Afrika en dei d lipijnen, kranteknipsels en de S0SU m reldwinkel. De zusterkring van Oude schild schenkt koffie en thee. Vredesdag wordt voor de eerste maal op Texel gehouden en wordt door betrokkenen beschouwd als een expe riment. De Interkerkelijke Vredesweed wcrdt al enige jaren gehouden, enó>2< aandacht daarvoor bleef op het eilan beperkt tot een gezamenlijk viering één der Texelse kerken. Bij de nu te houden Vredesdag zijn alle kerkelijke stromingen betrokken en wordt teven steun verleend door niet-kerkelijke or ganisaties en door personen. Zondag kreeg de Vredesweek, dit jaar 15 van zondag 21 tot zondag 28 septem ber, al enige aandacht met een opvof ring van de Krönungsmesse door Rose Harmony Singers in de Rooms- katholieke kerk te Den Burg, die het startsein van de week vormde. Voor opmerkingen, ideeën en inlichtin gen kunnen belangstellenden zich wenden tot de volgende personen uit de organisatie: G. Haikens, We verstraat 31, ds. T. Verbeek, Heren straat, Den Hoorn, tel. (02226) 277e ds. J. J. T. Salakay, Geref. pastorie Den Burg, tel. (02220) 2166. In de schouwburgzaal van hotel De Lindeboom speelt toneelvereniging St. Jan op zaterdag 15 november de s nende thriller „Celia". Begin septemt* ving de vereniging aan met de repeti ties voor het stuk, waarvoor tweemaa in de week wordt geoefend onder lei ding van regisseur Willem Keyzer. Het drie bedrijven tellende toneelstuk is geschreven door de Amerikaan 0 orge Batson en speelt in een landhuis aan de Hudson, de rivier die bij New York in de Atlantische Oceaan uit mondt. De lokatie staat garant voor een sfeervolle entourage, zeker omdat bij aanvang van de thriller een meisje wordt vermoord. Hierop volgen meer dere moorden en doemen er een a tal verdachten op. De klassieke behan deling van dit thema moet zorgen voor een flinke dosis spanning. In de Aldi-markt in Den Burg werd woensdag om half één een 57-jarige man uit Den Burg betrapt die ietster waarde van 76,04 meenam zonder da' bij de kassa af te rekenen. De politie werd gewaarschuwd. Het komt herhaaldelijk voor dat de pt>' litie te maken krijgt met winkeldiefstal len die in de Aldi supermarkt zijn ge pleegd want in deze winkel wordt bij- zonder scherp op diefstal gelet. Ook"1! de kleinste gevallen wordt de politie ingeschakeld. Het laatste geval toont opnieuw aan dat het lang niet altijd jongeren zijn die stelen. De Texelse politie meent dat van verscherpt toe zicht door leiding en personeel in de winkels een groot preventief effect uitgaat.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2