Levensverhaal ,,best leuk boekkie Zeilmakerij woensdag van stapel gelopen 4E^ondernemers - akti viteitenjljjfr BOEK DOOR EN VOOR WILLEM VAN DER VIS Levensverhaal Willem-Peter van der Vis Hans Eelman houdt lezing voor zusterkring Wielervereniging maakt tegelpad Computermanifestatie in Ouwe Ulo Start klaverjasclub *?4r t>,i Willem trots met boek naast Willem-Peter. PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 3 OKTOBER ijj,, Schrijver, of ,,aanelkaarbreier" (20.50 als hij zelf zegt) Willem-Peter van der Vis, werd in 1957 geboren in Breskens (hoe treffend!), als oudste zoon van Wim van der Vis en Marjan van der Slikke, die 1% 11 een viszaak aan de Stenenplaats begonnen. De in Breda wonende Willem-Peter is momenteel, na 12588 onbeantwoorde sollicitatiebrieven 181 geschiedenisleraar aan een scho- lengemeenschap in Helle- voetssluis, twee dagen per week, De rest van de tijd studeert hij iC maatschappijleer aan de Katholie- '9 ke Universiteit Brabant te Tilburg Hij heeft al een reeks van studies achter de rug: na zijn atheneum A-diploma (RSG Texel) in 1977 1 deed hij de sportacademie te Gro- ningen, totdat een ernstige rug- kwetsuur hem dwong van een f sportieve carrière af te zien. :I1 Willem-Peter koos voor Breda, hei NWIT (hogere toeristische oplei ding), maar zag na drie maanden feesten en verkering met zijn hui dige vrouw Marijke in dat dit voor hem niet de juiste keuze was. I\la een jaar werken in Breda (o.a. als barkeeper en badmeester) begon hij opnieuw een studie: geschiede nis aan de Universiteit van Amsterdam. Vorig jaar voltooide hij het karwei en mag zich dus voortaan doctorandus Van der Vis noemen. band. Twee keer per jaar, met hum jaardagen, is er reünie als het ware, met alle neven en nichten met wie anders misschien minder contact zo hebben. Maar niet alleen op verjaa1 gen gaat iedereen langs. Je gaat er gewoon graag heen en als we op Texel zijn, dan móeten we langs ko men, da's vaste prik." Het prettig leesbare boekje werd zondagmiddag, bij de viering vai oma's 87e verjaardag in het ge bouwtje van de Christelijke Belai gen aan de Peperstraat, overhan digd in gezelschap van alle vier kinderen, 18 kleinkinderen en 26 achterkleinkinderen met aanhanj in totaal zo'n 65 man. „Willem van der Vis. Het levensverhaal va een Tessels visserman van 18941 heden" is te koop op de volgend adressen: (Den Burg) Langeveldi de Rooy, Het Open Boek en Ta baksshop 't Centrum (van broer Marco van der Vis); (Oosterendl Speelgoedzaak Visser, Kerkplein Er zijn niet meer dan 300 exempl ren gedrukt, zodat het wellicht a „collectors item" mag worden ai gemerkt. De prijs van het boekb draagt f25,—. Sinds woensdag is in Oudeschild een zeilmakerij gevestigd. Een dergelijk be drijf was er op Texel niet. Aanleiding voor Annelies Jansen ermee te begin nen vormde het grote aantal tijdelijk in de Oudeschilder haven verblijvende va kantiegangers met zeiljachten. Die toe risten stelden dikwijls de vraag of de zeilen van hun schepen op het eiland konden worden gerepareerd. Annelies zal die herstelwerkzaamheden voortaan uit kunnen voeren in haar zeilmakerij. Aan het zelf vervaardigen van zeilen begint ze echter voorlopig niet. Komende winter zal Annelies Jansen haar bedrijf in de huiskamer uitoefe nen, waar ze twee industrienaaimachi nes heeft staan. Ze hoopt tijdens de winter werk te krijgen van jachtbezit- ters die de zeilen van hun eigendom men een grondige onderhoudsbeurt willen laten geven. De 36-jarige Texelse heeft geen echte opleiding gevolg voor dit werk, maar heeft de afgelopen zomer veel zeilma kerijen op het vasteland bezocht om te kijken hoe daar wordt gewerkt. Om die „studie" te completeren zal Annelies binnenkort een week stage gaan lopen bij Müllers Zeilmakerij in De Kaag (na bij Leiden). Vorige winter besloot Annelies voor de visboot van haar. man Hans een buis- kap te maken en al snel ontwikkelde deze hobby zich tot een behoorlijk ni veau. Nu staat haar huiskamer vol met de twee grote .naaimachines, die ze tweedehands op de kop kon tikken. Het moeten er wel twee zijn omdat in deze maat geen combinatiemachines te krijgen zijn zodat er een aparte ma chine moet zijn voor het zig-zagwerk. De zig-zagmachine komt uit een origi nele zeilmakerswerkplacits op het vaste land. In april 1987 wordt haar bedrijf voorlo pig voor één seizoen verplaatst naar het pand van Guus Zegel aan de Heemskerckstraat in Oudeschild. De zeilmakerij van Annelies is volledig als zodanig ingericht met alle specifie ke materialen als verschillende soorten dacron, het materiaal voor zeilrepara- ties. Bovendien hoopt Annelies veel opdrachten te krijgen van surfers en catamaranzeilers, die hun materiaal bij haar laten herstellen. Aanleg Ze heeft nooit eerder een bedrijf gehad maar is vol goede moed. „Ik wil snel en goed werken en het maakt me niet uit of dat 's avonds of overdag ge beurt", aldus Annelies die uitlegde dat het herstellen van zeilen een zekere feeling vereist. Een zeil is bol of hol en niet een recht stuk doek. „Dus je kan er niet zomaar een stukje inzetten, 'want dan loop je de kans de zaak te verknallen". Het beroep van zeilmaker is vrij, zodat geen speciale papieren zijn vereist. De zeilmakers aan de overkant, waarbij Annelies de methoden bestudeerde, waren daarbij erg bereidwillig en be hulpzaam. „Ze zijn in het geheel niet neringziek", zei Annelies, „ik mocht de hele dag meelopen." Hans Eelman van de duikclub „Phileas Fogg" houdt dinsdagavond 7 oktober een lezing voor de Doopsgezinde zusterkring in de vergaderzaal bij de kerk in de Kogerstraat, aanvang 20.00 uur. Eelman zal vertellen over het dui ken in het algemeen, over scheepsar cheologie en in het bijzonder over de ontdekkingen van de laatste tijd, waar door de duikclub landelijke bekendheid kreeg. Gezien het belang en de actua liteit van het onderwerp heeft het zusterkringbestuur besloten de avond ook voor niet-leden open te stellen, le dereen is dinsdag dus welkom. Het tegelpad dat zal worden gemaaf tussen de Haffelderweg langs hetw* lerparcours tot bij de finish zal doort Wielervereniging zelf worden aange legd. Daarmee voldoet de vereniging aan een voorwaarde die door B en" was gesteld voor financiële steun e? dit project. De materiaalkosten zulle» nu door de gemeente worden verge® totaal 76465,—Het bedrag zal worde- gefinancierd uit het onderhoudsfon® voor buitensportaccommodaties, wee in momenteel 714.550,— zit. B en W hebben de club verder I# weten dat op het terrein bij de wie» baan nog geen verdere definitieve clubvoorzieningen zullen worden toe gestaan omdat een beleidslijn in dez< nog moet worden uitgewerkt. Tege» de huidige situatie bij de baan best»1 geen bezwaar. In dorpshuis d'Ouwe Ulo wordt za terdag a.s. weer een computerdag gehouden, waarbij het publiek in de gelegenheid wordt gesteld ken nis te maken met computers. De dag wordt georganiseerd door Mu- sicShop Texel, Langeveld de Rooy en de firma Van Wijngaar den, die diverse computers en aan verwante apparatuur zullen de monstreren en het publiek in de gelegenheid zullen stellen om met de apparatuur te werken. Vorig jaar was een dergelijke mani festatie een groot succes. Omdat de demonstratie toen gedurende slechts drie uur werden gegeven, was de drukte echter overstelpend, zodat nu besloten is veel meer tijd te bieden: van 10.00 tot 16.30 uur. Langeveldend^Roo^a^ndei^nd^ re een doorschrijfboekhouding de monstreren. De firma Van Wijngaarden zal aanwezig zijn met Commodore computers en een IBM compatible personal computer; tevens zal een mo dem zijn aangesloten voor telecommu nicatie. MusicShop Texel zal alle Atari modellen demonstreren, vanaf de goedkope homecomputer tot de gea vanceerde SR-serie met vooral een uit gebreide grafische demonstratie (CAD). De toegang is gratis voor iedereen. Donderdag (vanavond) start de nieuwe competitie van klaverjasclub Den Burg. Aanvang 20.00 uur in Chinees Restau rant „Azië". Nieuwe leden kunnen zich melden bij Jaap Witte, tel (02220) 5478. hele familie ook. Vooral door opa en oma bestaat er een hele sterke familie- Het Open Boek). Mijn eerste opzet, met honderd boekjes, bleek geen haal bare kaart. Door de aanloopkosten, drieduizend gulden, zou de prijs voor een boekje neerkomen op zestig a ze ventig gulden. Vervolgens probeerde ik offset-druk, maar dan zou de kwaliteit van de foto's er onder lijden. En een goedkoop, gestencild werkje alleen voor de familie was ook zonde. Toen besloot ik om er toch zelf maar een „bult geld" in te steken. Via ëen ken nis kwam ik terecht bij zetterij MatZet in Beesd (tussen Utrecht en Gorkum). Honderd boekjes was ook daar te duur, een oplage van driehonderd bleek betaalbaar: 725,— per boek. Als alles wordt verkocht, ben ik precies uit de kosten. En als het niet lukt, ach een hobby mag wat kosten." Heb je met toch een studie geschiedenis achter de rug veel re search gedaan om het verhaal com pleet te krijgen en sommige dingen na te checken op hun waarheidsgehalte? Willem-Peter: „Het is geen weten schappelijke verhandeling die voor honderd procent moet kloppen. Het zijn de verhalen van opa, zijn visie op zijn leven. Die heb ik niet door ande ren willen laten aanvullen". Marine-archief En de talrijke foto's in het boek? Willem-Peter: „Daarvoor heb ik inder daad wat speurwerk verricht en ben in wat collecties gedoken en daarbij trof ik het dat Klaas Uitgeest* in de familie zit. Zijn dochter Ineke is getrouwd met Adrie Vonk, zoon van mijn tante Kneel. Ineke is trouwens fanatiek in de weer met stambomen, van de familie Uitgeest en Van der Vis. Met onze familie houdt ook ene C. J. van der Vis uit een klein dorpje bij Den Bosch zich bezig, die komt tot 1640. Allemaal vis- serlui ja. Maar goed, wat betreft foto's heb ik ook geschreven naar het Marine-Archief in Den Haag. Daar hebben ze vier foto's opgestuurd uit opa's diensttijd, met een reisverslag. Dat vond opa schitterend. „Hoe kom je dèèr nou weer an", zei hij. Ik had toen een fototentoonstelling gemaakt op karton bij opa en oma thuis, vorig jaar december. Ze glunderden en de De naam Willem" is al vanaf de diepste wortel van de stamboom van het geslacht Van der Vis, verbonden aan deze familie. Eén van de Wi/lems is de hoofdpersoon van een boekje, dat deze week is verschenen. Het is de 91-jarige Willem ,,Weutje" van der Vis van de Peperstraat uit Oosterend, die zijn lange en interessante levens verhaal Het optekenen door kleinzoon Willem-Peter (29). Deze Van der Vis-te/g (woonachtig in Bredais er tevens in geslaagd met opa's verhalen een boeiend historisch document samen te stellen van de Texelse visserij in de loop van deze eeuw. Hoe en wanneer is het idee ont staan om dit levensverhaal in een boek te vervatten? Willem-Peter van der Vis: „Begin 1985 ben ik met interviews afnemen begon nen, maar het idee bestaat al veel lan ger en is eigenlijk afkomstig van mijn opa zelf. Dat staat ook in de inleiding van het boek: telkens als ik op visite kwam werd ik overspoeld met „verha len over vroeger". Opa zei dan vaak: „Ik had alles op moeten schrijven, dan had het misschien best een leuk boek kie worre". Wat mij op het idee bracht om zijn verhalen inderdaad op papier te zetten en te proberen er een boekje van te maken". Je schrijft: het is een boekje vóór hem, maar in feite ook dóór hem. Willem-Peter: „Ja, want het is zijn verhaal. Mijn taak was de stukjes aan elkaar te breien en in een logische volgorde te zetten." Wat was je werkwijze? Willem-Peter: „Zijn verhalen op de cassetterecorder opnemen en vervol gens thuis in Breda uittikken. Eens in de maand kwam ik op Texel. Opa leef de toe naar het volgende interview dat we zouden houden. De gesprekken duurden nooit langer dan zo'n ander half uur, langer was te vermoeiend. Het boekje kon dus nooit echt snel opschieten. We zijn begonnen met het begin van opa's leven en probeerden in chronologische volgorde verder te gaan. Al vertellende schoten opa vaak andere verhalen die in een latere tijd speelden, te binnen. Die flarden moest ik dan later in een goede volgorde zet ten. Nadat ik een gesprek had uitge werkt op papier, maakte ik een vra genlijstje voor de volgende keer over de gedeelten die nog niet duidelijk wa ren of waarover vast nog meer interes sants kon wórden verteld". Bult geld Hoe lang ben je bezig geweest? Willem-Peter: „De fase van het boek uitbrengen nam nog de meeste tijd in beslag. Vorig jaar om deze tijd vond ik dat er voldoende materiaal was om er een boek van te maken en stopte met de interviews. Het probleem was dus het levensverhaal tegen een redelijke prijs gedrukt te krijgen. Daarbij kreeg ik adviezen van o.a. Theo Timmer (van De omslagfoto: Willem van der Vis in de vijftiger jaren. Willem van der Vis kwam ter we reld op 27 december 1894 in een klein huisje, dat stond tussen de Verlorenkost en de Koetebuurt in Oosterend, als eerste en enig kind van Willem van der Vis en Trijntje Rens Kooger. Op zijn elfde verliet hij de schoolbanken van de Ooster- ender School met de Bijbel en ging mee varen op de blazer van zijn vader. Op tong en andere platvis met de kor en 's winters op garna len. Eerst a/s kok en later ook stuurman. Het ruwe vissersbestaan werd enige jaren onderbroken toen Willem in 1914 onder dienst werd geroepen bij de ma- jj rine. Hij kreeg zijn opleiding in Den Helder, op de „Neptunus" en werd vervolgens geplaatst op de kruiser Brabant", in die jaren een machtig oorlogsschip van 3000 ton. De eerste en ook laatste reis hiermee voerde ver weg, naar Albanië. Teruggekomen brak de Eerste Wereldoorlog uit en werd Willem eerst hospitaalsoldaat op de wal en later opvarende van het ka- Inonneerbootje Hefring". Na drie jaar, acht maanden en acht dagen (zoals hij zich nog precies weet te herinneren) keerde Willem terug als visserman, het eerst op de TX 37 van zijn aanstaande schoonvader Burger. Hij had verkering met dochter Cornelia, maar die kreeg een tragisch einde: in 1918 was zij van een van de vele Texelaars die stierven aan de Spaanse griep. 64 jaar getrouwd Haar zuster Frouwtje bleef als enig kind van het gezin Burger over en doordat Willem er kind aan huis was werden ook zij tot elkaar aangetrokken en trouwden in 1922. Inmiddels zijn Willem en de nu 87-jarige en zeer vita le Frouwtje alweer 64 jaar gelukkig ge trouwd. In 1919 verkeerde de visserij op een dieptepunt en Willem zocht zijn heil aan de overkant. Varen op een trawler vanuit IJmuiden bleek echter niet je dat, zodat hij na enkele maanden terugkwam en be landde op de TX 52 van Joop Daalder. Van 1921 tot 1923 hielp hij mee op de 26 pk's botter TX 83 van Piet Vlaming, maar moest toen wijken voor diens zoon Biem. „Die ging natuurlijk voor". Geus van de HD 47 was zijn volgende baas voordat een trotse Willem van der Vis in 1930 voor de eerste maql met een eigen schip de Oudeschilder haven mocht binnenvaren. Dat was de TX 24 Trijntje Cornelia", genoemd naar dochters Trijn (Zegel-v.d. Visen Cornelia (Vonk-v.d. Vis). Het schip ,,besomde" goed: soms we! 400 kisten per week, zo'n duizend gul den. Zo kon Willem erin slagen het schip, dat f28.000,— jad gekost, in de dertiger jaren helemaalschoon" te varen. Na de kerst van 1930 werd op de haringvisserij overgeschakeld en bleven Willem en zijn knechten soms wel zes weken weg om voor Oostende op haring te vissen. De Trijntje Cor nelia" was de eerste (Texelse) kotter die haring in de haven van IJmuiden heeft gebracht. Vergeefs zoeken De verdiensten waren dusdanig dat een tweede schip in de vaart kwam, de TX 2 Willem" (vanzelfsprekend). Met de TX 32 ,,Ora et Labora" van Gerrit Vlaming werd in span gevist (met twee kotters één net slepen). Een beroemd (berucht) span, aldus Willem van der Vis, want vijf jaar achter el kaar werd de grootste hoeveelheid vis gevangen van heel Nederland. Tegen slag was er in 1957, toen de TX 24 werd overvaren door de kruiser „Gro ningen". Twintig minuten lang hebben de vijf opvarenden in het gekielhaalde, ondersteboven liggende schip gevan gen gezeten. Als door een wonder richtte het schip zichzelf weer op, zo dat ieder levend van boord kon voor dat de „Nellie" zonk. Willem had intussen de zestig bereikt, ging aanvankelijk alleen nog mee op haring vissen, maar stopte nadat het in 1959 ook voor Breskens was afgelo pen. Aanvankelijk namen zoon Wim en schoonzoon Cor Vonk het bedrijf over, later zetten Vonk's zoons Adrie en Wim de visserij voort (TX 1 en 2). Het leven aan de wal begon en Willem werdirrepelskilderNiet echter al leen helpen in de huishouding, maar ook netten boeten en later borrelen met de andere oude vissers op de ha ven met de Goggomobielen Solex. De laatste jaren brengt hij de tijd door in het kleine huisje op Peperstraat 6. Gehoor en zicht zijn beperkt, maar Willem van der Vis is nog altijd hon derd procent van verstand en geheu gen. Al de levendige herinneringen die daarin zijn opgeslagen zijn nu dus de finitief voor het nageslacht opgetekend. Het uitbreken van Wereldoorlog II was een lelijke streep door de rekening: de kotter ging aan de ketting en werd in 1941 zelfs door de Duitsers gevorderd. Willem van der Vis heeft de „Trijntje Cornelia" nooit weer gezien, een zes weken durende zoekactie ten spijt. Sa men met twee andere Texelse vissers die hun kotter na de oorlog niet terug kregen, Piet „Biemsz" Vlaming (TX 11) en Jan Drijver (TX 33), speurde Willem zelfs tot aan de Russische zóne in Duitsland. De haven van Kiel, die helemaal vol lag met in beslag geno men scheepjes, werd vergeefs af gestroopt. Een groep Texelse jutters ontdekte vorig jaar in het Zeevaartmu seum te Bremerhaven dat de kotter dienst zou hebben gedaan bij de Duit se kustwacht te Estland. Willem, die in de oorlog voornamelijk op het boerenland had gewerkt, moest weer van de grond af beginnen. Na een tijdje TX 4 en een kotter van scheepswerf Amels („op procenten begon hij in 1949 (inmiddels dik over de 50 dusI) met zoon Wim en schoon zoon Cor Vonk weer voor zichzelf. De nieuwe TX 24 heette „Nellie". Pas toen in 1953 op de haringvisserij werd overgegaan, gingen de zaken opnieuw voor de wind. Vijftien weken per jaar werd op Breskens gevaren. Dat kostte zoveel reistijd dat de kotterlui vanaf 1956 zelfs 's winters in Breskens gin gen wonen, ondergebracht bij mensen thuis, op kleine achterkamertjes, met de hele familie. Beroemd span

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2