A6CND4. oltooüng plan in Mars Woningbouwvereniging Cobra Bloemen voor beheerders Bosch en Zee Acht groepen verzorgen Theaterdag UDI Leerlingen RSG spelen week lang toneel iiiw achter R.K. kerk jaar opgeschort aandag discussie ico Drenth in e Schuilhut Nog geen nieuwe directeur voor AOT Zoutvoorraad gearriveerd Engels voor 55-plussers Zon, maan en hoog water Onderzoekschip RWS was opvallend actief Verkoop kinderkleding in De Waldhoorn Schrijven voor gevangenen Wekelijks tekenen en schilderen bij TEEVA JDAG 3 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 touw van 20 woningwetwoningen in De Mars en de automatisering ,de eigen financiële huurinnings- en ledenadministratie zijn de r jngrijkste punten die maandagavond tijdens de buitengewone leden- jadering van de Woningbouwvereniging Texel aan de orde komen. De jadering is speciaal bijeengeroepen om de leden hun instemming te jan voor een financieel krediet voor beide plannen. De kosten voor woningen in De Mars, waarvan de bouw begin 1987 van start moet zijn geraamd op f2.120.000 woningen zijn opgesplitst in een van acht en een blok van twaalf, ille aan de Buytengors zullen ko- in het verlengde van de woning woningen die reeds aan deze straat gebouwd. Qua vormgeving zullen tvintig enigszins van hun voorgan- afwijken. De dakhelling aan de :ijde is steiler en aan de achterzij- fauwer. Alle woningen tellen vier ars: beneden een woonkamer met keuken en boven drie slaapka- i, De verwachting is dat in novem- de aanbesteding kan plaatsvinden, an van de in De Mars te realiseren jngwetwoningen zouden oorspron- kin het reconstructiegebied achter Hoomskatholieke kerk in Den Burg den gebouwd. Door problemen familie Peet Witte over de be- j bouwgrond ter plekke, en de isigeningsprocedure die hiervoor yde gemeente onlangs werd «tart, zou de bouw van deze zeven stige vertraging oplopen. Woning- jtvvereniging en gemeente Texel den daarom samen een actieplan dat erop neerkomt dat de woning- tvvereniging eerst in De Mars gaat wen. Het verkregen contingent ivoor de zeven woningwetwon in gaat op deze wijze niet verloren. Bouwplan endien wordt met de geplande woningen ook het bouwplan ide woningbouwvereniging voor De voltooid. Van de 97 daar te bou- woningen waren er in de loop de laatste jaren 77 neergezet. Er dde voorkeur aan gegeven om leiders te bouwen, alvorens het voor het Marsgebied af te ron- Van verder bouwen achter de r.k. t kan pas sprake zijn als de ontei- ingsprocedure ten einde is. Ver- fit wordt dat de bouw een jaar opgeschort. Hetzelfde geldt Ie realisatie van vijf premie A- pwoningen daar. De belangstelling woningen van de woning- iwvereniging is overweldigend. Voor elf HAT-eenheden en elf woning- to Drenth uit Den Burg heeft plan doorgezet. Maandag, aan- g tien uur 's ochtends, verde- )t hij in De Schuilhut te De Koog scheppingsverhaal tegenover evolutietheorie. Drenth doet dat gezelschap van Duitsers, identen van de universiteit van sen en leden van de vereniging txelgesprëche', die op Texel een land van gedachten wisselen ïr culturele, filosofische en theo- ;ische thema's. wetwoningen aan de Holle- wal /Weststraat die aan het eind van deze maand worden opgeleverd, kwa men bijna honderd aanvragen binnen. Alle aanvragers hebben inmiddels be richt ontvangen en de gelukkigen on der hen zijn zojuist bijeen geweest om de woningen te verdelen. Niet alleen deze interesse maar ook de reacties achteraf stemmen directeur Hans Wendricht van Woningbouwvereniging Texel tot tevredenheid. De kwaliteit van de woningen die de laatste jaren zijn gereedgekomen blijkt prima te zijn. Leden die het hier mee eens zijn, maar ook degenen onder de tweeduizend le den die andere ervaringen hebben, zijn maandagavond om acht uur van harte welkom in hotel De Lindeboom. Voorlopig zal nog geen directeur wor den benoemd bij de Autobus Onderne ming Texel als opvolger van de heer J. Hooijberg die onlangs is overleden. De vacature blijft open in verband met de op handen zijnde overname van het gemeentelijke aandelenpakket door de NZH per 1 januari 1988. De dagelijkse leiding is thans in handen van waarne mend directeur C.J. Vinke, die daar voor uit het rooster is geplaatst. Plaatsvervanger van Vinke is C. Duinker. Dinsdag zijn acht uit Delfzijl af komstige vrachtcombinaties met elk 30 ton zout afgeleverd, bestemd om de komende winter te worden gebruikt bij het berijdbaar houden van de Texelse wegen. Zes combinaties zijn voor de gemeente en twee voor het waterschap. Het totale gewicht van 240 ton, dat opgeslagen ligt bij gemeentewerken op het Wezenland in Den Burg, is nog maar een klein deel van de totale hoe veelheid die nodig is. Het zout ligt bij gemeentewerken in de openlucht, slechts afgedekt door een zeil. Dat is weinig aangenaam voor de mensen die er 's winters moeten wer ken als 's morgens zeer vroeg de au to's van de gladheidsbestrijding gela den moeten worden. Een wens van de gemeente is dan ook om de zout- opslag van een overkapping te voor zien. Dat stond vorig jaar al op de ge meentebegroting, maar werd tijdens de raadsbehandeling geschrapt om an dere uitgaven mogelijk te maken. Mogelijk komt het er dit jaar wel van, want de overkapping is opnieuw op de begroting gezet. Van donderdag tot en met maandag draait in ,,De Vergulde Kikkert" de film „Cobra" van Sylvester Stallone. De in houd: Zijn naam is Cobretti. Maar de mensen die hem kennen (en de men sen die wensten dat ze hem niet ken den) noemen hem Cobra. Cobra is een keiharde detective bij de politie maar hij is ook een specialist. Hij is een politie-inspecteur die „onmogelijke" opdrachten uitvoert. Opdrachten die anderen öf niet willen óf niet durven te aanvaarden. Zijn naam zaait angst bij de misdadige elementen in de stad waar hij zijn dienst uitoefent. Ook bij zijn collega's en superieuren van de politie brengen zijn daden niet altijd de rust die men zo gaarne daar aan zou treffen.. Zij raken weieens over hun toeren door zijn onorthodoxe wijze van optreden. Maar dan komt het moment waarop zijn superieuren wel gedwon gen zijn een zaak speciaal aan hem op te dragen omdat alle andere middelen om een reeks moorden op te lossen zonder resultaat blijven. Worden deze moorden gepleegd door één boosaar dige krankzinnige of is er een bende die met een bepaald doel al deze gru welijke daden bedrijft? Marion Cobret ti, bijgenaamd de Cobra, blijkt de eni ge te zijn die de oplossing kan vinden. En de daders hun gerechte straf weet te bezorgen. Volgende week beginnen in de Buure- ton weer de Engelse lessen voor 55-plussers: maandag 6 en dinsdag 7 oktober van 9.15 tot 10.15 uur en van 10.30 tot 11.30 uur. De cursisten wor den verwacht op de uren waarop zij het vorige seizoen de lessen volgden. Bij voldoende belangstelling wordt een nieuwe groep gevormd op maandag- middag van 13.45 tot 14.45 uur. Het lesgeld is f30,— voor twintig lessen. Opgaven van nieuwe deelnemers kan 'geschieden in de Buureton op vrijdag en maandagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. De vakantiegangers, die woensdag morgen wegens sluiting van appar- tementenhotel Bosch en Zee deze toeristenaccommodatie moesten verlaten, namen afscheid van de beheerders Henk en Lenie Stel door hen bloemen te geven. Daar mee werd bewezen dat de ver standhouding tussen beheerders en vakantiegangers in het geheel niet geleden heeft onder de breuk die het afgelopen half jaar was ont staan tussen exploitant en eigenaar. Per 1 oktober verlangde het GAK in Amsterdam, namens de eigenaar, het pensioenfonds voor de metaalindustrie, dat exploitant Jarino het appartemen tenhotel zou ontruimen na een langdu rige procedure, die uitgebreid in deze krant van dinsdag aan de orde kwam. Woensdagmorgen waren nog zes ap partementen „vol", maar de twaalf va kantiegangers verhuisden allemaal zon der morren naar andere hotels en ap partementen op het eiland. Bij het af- Niet minder dan acht groepen heb ben zich belast met het verzorgen van de „Theaterdag" die rederij kerskamer UDI zaterdag in De Lin deboom houdt ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan, 's Middags en 's avonds zullen ze een afwisselend programma brengen van korte to neelstukken en het spreekt vanzelf dat publiek daarbij welkom is. Het is de tweede keer dat UDI een dergelijke dag organiseert. Het gebeur de ook ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan in 1981. De medewer kende groepen zijn deze keer de to neelgroep Oosterend, 't Amateurtje uit De Waal, Commedia de la NIOZ, To neelvereniging Nieuw Leven uit Oude- schild, de jazzdansgroep Texel, de kin dertoneelgroep Okidoki, toneelvereni ging De Vriendenkring uit Den Hoorn en de organiserende rederijkerskamer zelf. Het begint 's middags om 14.00 uur met het voordragen van een rijm van Starink door Nettie Molenaar, waarna toneelgroep Oosterend als eerste vere niging aan bod komt. Wie de hele middag en avond wil meemaken betaalt 710,—. Voor alleen de middag of alleen de avond is men 75,— verschuldigd (kinderen 72,50). UDi-donateurs hebben gratis toegang. Het programma voor de theaterdag: 14.30 uur: Toneelgroep Oosterend: „Welwezen" van Peter van Straaten. Voor de kinderen speelt Okidoki. 15.30 uur, 't Amateurtje uit De Waal: „Liefde op de zesde verdieping" van John Patrick. Voor de kleine kinderen een verhaal. 16.30 uur, Comedia de la NIOZ: „De Overledene" van Obaldia. Voor de kin deren poppenkast door Okidoki. 19.45 uur, „Nieuw Leven" uit Oude- schild: „Tot heden niet teruggekeerd" van Philip Johnson. Hierna in de mar meren zaal „Getting Late" door Jazz dansgroep Texel (meisjes). 20.45 uur, Mime-optreden door Okido ki. Daarna speelt „De Vriendenkring" Den Hoorn: „Russische roulette" van Ben Heuer: Hierna in de marmeren zaal „Milonga" door Jazzdansgroep Texel (dames). 21.45 uur, nog een mime-optreden van Okidoki, gevolgd door Rederijkerska mer UDI met „Het Aquarium" van Ga briel Dagan. Zowel 's middags als 's avonds speelt in de pauzes de K.G.Brband in de marmeren zaal. De zon komt 11 oktober op om 6.57 uur en gaat onder om 17^55 uur. Maan: 3 okt. N.M.; 10 okt. E.K. Springtij: 6 okt.; doodtij: 12 okt. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 3 oktober 8.07 en 20.53 Zaterdag 4 oktober 8.53 en 21.37 Zondag 5 oktober 9.37 en 22.15 Maandag 6 oktober 10.17 en 22.43 Dinsdag 7 oktober 10.51 en 22.25 Woensdag 8 oktober 11.18 en 22.54 Donderdag 9 oktober 11.48 en 23.42 Vrijdag 10 oktober 12.33 en Zaterdag 11 oktober 0.45 en 13.35 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. scheid dus bloemen als troost voor het echtpaar Stel. Henk en Lenie waren door de strubbelingen rond de exploi tatie van Bosch en Zee namelijk bijna het kind van de rekening geworden. Gelukkig voor hen mogerr ze in de be drijfswoning blijven wonen van het GAK, waarvan donderdag en vrijdag een delegatie komt kijken of er veran deringen of verbouwingen in het ap partementenhotel nodig zijn. Zeker is al dat het plafond boven het zwembad vervangen wordt. Het echtpaar Stel was maandag 25 jaar getrouwd en kon dat opgelucht vieren, omdat ze vrijdag te horen had den gekregen te mogen blijven wonen bij Bosch en Zee.- Opmerkelijk was de wijze, waarop de familie het echtpaar feliciteerde; door een vliegtuigje met felicitatietekst erachter. Het onderzoekschip „Holland" van Rijkswaterstaat (directie Noordzee) werd de laatste weken opvallend vaak in de buurt van Texel gesigna leerd. Eén week was er sprake van routine-onderzoek van de zeewa terkwaliteit van de Noordzee, voor ts namen NlOZ-wetenschappers twee weken monsters van de bo demfauna rond olieplatforms, 40 50 mijl ten noordwesten van Den Helder. De twee onderzoekers, Maarten Mul der en Wilma Leeuwes, bestudeerden de invloed van deze platforms op hun directe omgeving. Dat gebeurde de eerste maal in de week van 8 septem ber en de tweede maal vorige week (22 september). In de tussenliggende week werden langs de kust watermonsters genomen door RWS-mensen; Een woordvoerder van de Directie Noordzee van RWS te Den Haag deelde mee dat het geen speciaal onderzoek in verband met het Twintig leerlingen van de Rijksscholen gemeenschap in Den Burg kregen de ze week elke middag vrijstelling van lessen om onder leiding van de toneel groep Saai in de school toneelvoorstel lingen te verzorgen. De voorstellingen hebben a/s thema Hoezo emancipa tie?" en worden vrijdagavond besloten met een voor iedereen toegankelijke voorstelling in de aula van de RSG. Gevolg van de themakeuze was een subsidie van 73000,— namens de pro vincie, die als voorwaarde had gesteld dat de toneelvoorstellingen „Roldoor breking en emancipatie" als onderwerp moest hebben. De schoolleiding ver- Peuterspeelzaal „De Waldhoorn" houdt woensdag 8 oktober van 9.00 tot 12.00 uur de jaarlijkse verkoping van tweedehands kleding tot en met maat 128. De verkoping wordt gehou den in het Hoornder dorpshuis en de opbrengst gaat deze keer naar de Ver eniging Kindercentra Texel (de over koepeling van de Texelse peuterspeel zalen). De opbrengst zou anders rechtstreeks ten goede komen aan peuterspeelzaal De Waldhoorn, maar die is momenteel wegens gebrek aan peuters tijdelijk gesloten. De maandelijkse schrijfavond voor ge wetensgevangenen, georganiseerd door de plaatselijke Amnestygroep, wordt gehouden aanstaande dinsdag van 20.00 tot 21.00 uur in de Openba re Bibliotheek te Den Burg en op het adres Trompstraat 15 te Oudeschild. Er zijn voorbeeldbrieven om te schrij ven voor Vu Ngoc Truy in Vietnam, José Vladimir en Jaime Ernesto Cente- no López in El Salvador, en Chia Thye Poh in Singapore. De beschrijvingen van deze gevange nen staan in het maandblad van Am nesty International: „Wordt vervolgd" waarin deze maand ook een artikel staat over wat er gebeurde met de ge vangenen waarvoor in het verleden is geschreven. Sommigen van hen zijn intussen vrijgelaten, maar veel van hen zitten nog gevangen. Veel briefschrijvers horen nooit wat er met de gevangene waar ze brieven voor geschreven hebben is gebeurd. Maar soms schrijft een vrijgelaten ge vangene naar Amnesty International. B.v. Samaan Khongsuphon uit Thai land. Hij werd in januari vrijgelaten en schreef de dag na zijn vrijlating aan Amnesty: „Nu kan ik jullie een ver heugende mededeling doen. Gistera vond ben ik vrijgelaten uit de Khlong Prem gevangenis, onverwacht. Ik ben erg erg blij, het is als een droom, maar het is waar. Ik ben jullie veel dank ver-, schuldigd voor jullie hulp. Heel harte lijk bedankt". Sponsorfietstocht Nu het geld van de sponsorfietstocht is overgemaakt ten behoeve van het werk van Amnesty International, wil de Texelse groep alle sponsors hartelijk danken voor hun bijdrage. Meer informatie over de schrijfavond en/of over het werk van Amnesty In ternational is te verkrijgen bij Jenneke Wassink, tel. 4109. vergaan van de „Olaf", in juli, betrof. Wel was het volgens hem mogelijk dat er op de plaats van zinken extra metin gen zouden worden uitgevoerd. De „Holland" is een opvallende ver schijning. Het schip is eigendom van rederij Doeksen en wordt door RWS gehuurd. Oorspronkelijk was het schip een sleepboot, maar voor deze taak is het inmiddels ongeschikt. De sleper werd verbouwd tot compleet uitgerust onderzoeksschip, met o.a. een labora torium en bemonsteringsfaciliteiten aan dek (zoals een hydraulische lier). De thuishaven van de „Holland" is Scheveningen, maar tijdens het Noordzee-onderzoek van de laatste weken, verbleef het schip ook enige malen in de haven van Den Helder. leende medewerking aan het project door de twintig leerlingen, die af komstig zijn uit zes verschillende klas sen, de middaglessen deze week vrij te geven. Miriam van Oortmerssen, die het pro ject aanzwengelde, meent dat de uit Texelse acteurs bestaande toneelgroep Saai het project met een „jolige aan pak" begeleidt, hoewel de leerlingen een grote eigen inbreng hebben. „Veel meer dan bij een normaal stuk", aldus Miriam, doelend op het experimentele karakter van het toneel in tegenstelling tot toneelspelen, waarbij van tevoren de inhoud van een rol vaststaat. Zo gingen de leerlingen deze week al eens de klassen langs en hielden een enquête waarbij vragen aan de orde kwamen als „Mogen mannen huilen?" De toegang bij de eindpresentatie vrij dagavond om 8 uur is gratis voor iedereen. De Holland" tussen Texel en Den Helder, (foto Dirk Kuiter). Vrijdag 3 oktober Om 20.00 uur begint in de aula van de Rijksscholengemeenschap een toneel presentatie door twintig lee.rlingen, ter afsluiting van de toneelweek die zij hebben gehad. Toegang gratis voor ieder. Zaterdag 4 oktober Van 14.00 tot 16.00 uur houdt het Ei- erlandsche Huis open dag ter gelegen heid van de overdracht van de tennis banen en de officiële ingebruikneming van het zwembad. Ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan houdt UDI theaterdag in De Lindeboom, vanaf 14.00 uur. Voor het programma zie artikel elders in deze krant. In Oosterend wordt een lampionop tocht gehouden met medewerking van „Excelsior", start om 19.30 uur bij dorpshuis De Bijenkorf. In dorpshuis d'Ouwe Ulo wordt „com puterdag" gehouden, van 10.00 tot 16.30 uur. Zondag 5 oktober Van 8.00 tot 10.00 uur heeft de sport vissersclub een wedstrijd bij „Krassekeet". Maandag 6 oktober In dorpshuis d'Ouwe ULO houdt de beheerscommissie van dit gebouw een vergadering, om 20.30 uur gevolgd door een vergadering met de gebrui kers van d'Ouwe ULO. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk wordt een Leerhuisbijeenkomst gehou den, verzorgd door Hans Jansen die spreekt over „Rosj Hasjana", het Joodse nieuwjaar. Dominee Kees de Jong uit Oosterend treedt op in de „Pats boem-show" van Veronica-televisie. In de Herv. kerk van De Koog wordt om 20.00 uur een dia-avond over Texel gehouden. In de bibliotheek in Den Burg en op het adres Trompstraat 15 in Oudeschild is schrijfavond voor politieke gevange nen, 20.00 tot 21.00 uur. Het Vredesplatform Texel heeft op de markt een informatiestand. Dinsdag 7 oktober Vanaf 15.00 uur wordt huis aan huis op Texel afgedankte kleding en schoei sel opgehaald in het kader van de ac tie „Geef Max de zak". Om 10.00 uur zullen N. Drenth en eventuele medestanders het schep pingsverhaal verdedigen tijdens de „Texelgesprache" in De Schuilhut in De Koog. Belangstellenden zijn welkom. Met ingang van donderdag 9 okto ber 1986, 20.00 uur, houdt de TEE VA (Texelse Eerste Eigen Vrije Academie) weer de bekende wekelijkse schilder-en tekenavon den in d'Ouwe Ulo. ER wordt dan gewerkt naar een levend model. Men is geheel vrij om op eigen wijze en met eigen technieken te wer ken. Er wordt geen les gegeven, maar men staat elkaar in raad en daad bij. Ook mensen, die denken, dat ze nog niet goed genoeg kunnen tekenen of schilderen, zijn welkom, want alleen door veel oefening en vaak doen wordt geleerd de teken- en schilder kunst beter te beheersen. Voor inlichtingen: Iwan de Vries, tele foon (0222Q) 4674.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7