Groen 'TmjrL-'Jexels in het harL, foonwijk De Mars srsneld volgebouwd Dominee Kees won Pats Boem-show (iiwe plannen starten dit jaar nog mpionoptocht oot succes lorlichtingsavond abetesfonds Woningbouwvereniging - directeur Wend rich „We bouwen liever niet dan bezuinigen op kwaliteit" Wampex in enkele uren volgeboekt Internationale oplichter op Texel gepakt Foto-expositie „Compass" vanaf vrijdag te zien Bedrijf sloot te laat telefoon 02220 - 3437 fEXELSE jRlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.120 DINSDAG 7 OKTOBER 1986 COURANT parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. rpii «erktijd deze week tot en met dinsdag a.s.; Michèl Gonlag, Kogerstraat Burg, telefoon 02220 - 5564. jyertenties, abonnementen, etc.: >ld& De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, I(0222O2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags.. Abonnementsprijs /18,65 per kwartaal; los 85 cent Postgiro 652. Bankrelaties; Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. november liggen op het gemeentehuis bouw- en situa- keningen ter inzage betreffende de bouwplannen voor nwijk De Mars in Den Burg. Het gaat om twee premie me premie B- en elf premie C-koopwoningen, waarvan iouw mogelijk al voor het eind van het jaar kan worden art. plekken" in het Marsgebied »n hiermee, tezamen met de van twintig woningwetwoningen de Woningbouwvereniging Texel, luid. Na afloop van de bouw en voor verdere woningbouw in alleen nog een lap grond aan balderweg (naast de Marelstraat) n het Paalwerck, achter het •gebouw. Beide gebieden zijn be- voor de zogeheten vrije sector" aande ongesubsidieerde huizen, bungalows). Oorspronkelijk was iuw niet reeds voor dit jaar gep- maar de uitvoering van het wo- louwprogramma 1986 kwam in kheden. De gemeente kon na- niet tijdig over de grond be ien, die nodig was voor verdere igbouw in het reconstructiege- achter de Rooms-Katholieke kerk eb Burg. Momenteel loopt er een jeningsprocedure tegen de eige- van ond en de verwachting is dat de van zeven woningwetwoningen premie A-koopwoningen daar- een jaar wordt uitgesteld. Tenein- t volkshuisvestingsprogramma en erkregen contingent voor 1986 gevaar te laten komen (het gent zou anders verloren gaan Texel en eventueel worden over heid naar andere Noordholllandse enten) moesten razendsnel nieu- lannen worden ingediend. Fatale datum emeente was namelijk gebonden Ie termijn van 1 september 1986. deze fatale" datum moesten alle len zijn ingediend en procedures ifgerond. Zoals we in de krant van erdag meldden werd met de wo- louwvereniging een actieplan voor ig woningen opgesteld (waarvan .overgeheveld" uit het re- tructiegebied) en bleken voldoen- innemers in staat op korte termijn woningen te gaan bouwen. De lemen in het reconstructiegebied i dus niet geleid tot een vermin van het aantal te bouwen hui- Voor 1986 was een contingent 52 woningen aangevraagd bij pro- en riik. De twee premie A- en twee premie B- woningen worden gebouwd door Drij ver Bouw Vastgoed B.V. Deze huizen verrijzen aan een nieuwe straat: de Vroonlant, een zijstraat van de Schilp- banck, naast en achter de laatste ge realiseerde woningen daar. Voorts zal dezelfde firma zorgdragen voor de rea lisatie van drie premie C- koopwoningen (,,vrije sector"woningen met eenmalige subsidiebijdrage), speci aal voor bejaarden. Het bouwblok aan de Vroonlant wordt volgemaakt door zes premie C-koopwoningen, ontwor pen door architect Jan Koorn. Twee ervan zullen worden gebouwd voor de families Rienks en Witte, de overige vier worden gebouwd door aannemers bedrijf Daalder uit De Cocksdorp. De resterende vier premie C- koopwoningen worden elders in het Marsgebied gebouwd, in het vrije sector"gebied aan het Paalwerck. Zee man Vastgoed uit Oosthuizen is hier voor verantwoordelijk. Theoretisch rond Voor het eind van' het jaar kan worden gebouwd, als zich geen complicaties voordoen. Ambtenaar volkshuisvesting Jan Commijs: „Theoretisch hebben we de zaak rond. Het is nu even wachten op de verklaring van geen bezwaar door gedeputeerde staten, waarna het ministerie van VROM de aanvraag in behandeling kan nemen en de beno digde geldelijke steun voor de koop woningen kan toezeggen." De laatste maanden van dit jaar is de gemeente op het bouwfront ook op andere plaatsen dan in Den Burg ac tief. Aan de Mulderstraat te Oosterend wordt druk gewerkt aan de realisatie van 18 woningen en spoedig is ook Oudeschild aan de beurt. Op het groentje aan de De Witstraat zullen twee premie B-woningen worden ge bouwd, die door architect Jan Koorn zijn ontworpen. actieleiders en aanstaande collec- houdt het Diabetes FonS?s Ne- een voorlichtingsavond. Deze 'jDorgenavond (8 okt.) 's avonds Stuur plaats in de zaal bij de Njezinde kerk te Den Burg. Stilzitten doet de gemeente daarna beslist niet, zo blijkt uit het potentiële contingent dat is aangevraagd tot 1990. Gemiddeld zullen 54 woningen per jaar worden gebouwd, zo even- wichting mogelijk verdeeld over de so ciale woningbouw en de markt(koop)sector. Opvallend is dat in 1987 relatief veel premie C- koopwoningen zullen worden ge bouwd, namelijk 17 stuks, te verdelen over Oudeschild en Den Burg (De Mars en aan de Beatrixlaan tegenover de Kompasschool). Drie premie K- koopwoningen komen in Oosterend en één zo'n woning wordt vrij uitgegeven en is nog niet aan een plaats toegewe zen. Voorts zijn drie van deze wonin gen voorzien aan de Beatrixlaan (Den Burg-west). Voor volgend jaar zijn 25 woningwetwoningen en zes premie A- koopwóningen gepland. Dat laatste is niet veel, maar uit woningbehoefte onderzoek bleek dat er meer vraag was naar „vrije sector"woningen. Televisiekijkers konden er gisteravond getuige van zijn hoe Kees de Jong uit Oosterend winnaar werd van de „Pats Boem-show", de talentenjacht van Veronica. De Texelse predikant verwierf met zijn zelfgeschreven lied Sunday49 punten, hem toegekend door een jury die onder voorzitter schap stond van Dolf Brouwers, waaruit al blijkt dat het niet zo'n erg se rieus programma is. De hoge waardering van Kees de Jong was echter te recht want het niveau dat hij bracht stak gunstig af bij wat de andere kan didaten boden. De juryleden putten zich uit in lofuitingen. Willem van Ha- negem veronderstelde dat de zingende dominee zoveel mensen naar Texel zou trekken dat de wachttijd bij de boot langer zal worden en Imca Marina sprak de hoop uit dat je bij Kees de Jong na het zingen de kerk niet uit moet. Dolf Brouwers trachtte in stijl te blijven door zijn oordeel uit te spre ken alsof hij een preek hield. Kees de Jong begeleidde zichzelf op de gi taar en kreeg verdere muzikale ondersteuning van het Pats Boem-orkest van ad van O/lum. Het was niet mogelijk gebleken met de eigen muziek groep voor de camera te verschijnen. Op bovenstaande van het tv-scherm gemaakte foto ziet men Kees de Jong, die zojuist de grote bokaal in ont vangst heeft genomen, samen met presentator Will Luikinga. door de dorpscommissie 'erend gehouden lampionoptocht deen overweldigend succes. Na kregen alle 120 deelnemers een chips, zodat iedereen tevreden huis ging. Omdat het 4 oktober werd als thema dierendag geko- dat door de kinderen werd inge- door dierenkoppen en hele dieren iarton en ander materiaal rond lampionnen te bouwen. Het suc- was voor een groot deel te danken het uitzonderlijk mooie weer van De prijzen voor de mooiste figineelste lampionnen gingen Arie Koopman, die een pin- i nagemaakt; 2. Greetje Haak pauw en 3. Annika Kooger een beer. De groepsprijzen gingen Annika en Stefan Thijssen, die Poes en een olifant van karton 'en gebouwd; 2. Helène en Johan met een twee meter lange °dil en een gedeelde derde plaats "oor Regien en Marjan Smit met Paard en een muis en voor Daniël- Richard Brouwer, die een tele net een haak met zich Zoals mocht worden verwacht heeft de ledenvergadering van de Woning bouwvereniging Texel gisteravond unaniem haar goedkeuring gegeven aan een kredeit van f2.120.000— voor de bouw van twintig woningen in De Mars en f91.000— voor de aanschaf van een microcomputer voor au tomatisering van de totale administratie. Voorts werd bekend gemaakt dat er een statutenwijziging op til is, waardoor voortaan geen gemeente raadsleden of wethouders meer in het bestuur zitting mogen hebben. Alsof hij al op de zaken vooruit wilde lopen was de bestuursafgevaardigde van de gemeente, wethouder Daan Schilling, als enige van de elf bestuursleden afwezig. Van de circa tweeduizend leden van de corporatie waren er maar weinig aanwezig op de buitengewone ledenvergadering van gisteravond: ongeveer vijftien personen (het gebruikelijke gemiddelde). De be langstelling voor de woningen die de vereniging te huur aanbiedt is telkens bijzonder groot, dus kon voorzitter Henk van Wijk met een gerust hart concluderen dat de geringe opkomst een teken is dat het goed gaat met de vereniging. Volgens nieuwe richtlijnen van het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer (VROM) voor de statuten van woningbouwcor poraties mogen behalve raadsleden en wethouders ook eerste- en tweede graads verwanten van bestuurs- en personeelsleden bestuurslid worden van de vereniging. „Een logische zaak", aldus directeur Hans Wendrich van de woningbouwvereniging. Minder instemmend werd gereageerd op de ministeriële eis dat er een kascommis- sie uit de leden moet worden be noemd. Zelfs voor beroeps-financieel deskundigen is het controleren van de cijfers een ingewikkelde aangelegenheid. Ook het bijhouden van de administra tie is tijdrovend. Directeur Wendrich: „Momenteel geschiedt onze huuradmi nistratie bij de Nationale Computer Centrale Woningbouwcorporaties, de NCCW, te Almere. Dit heeft de handi cap dat we voor iedere 15e of 17e van de maand moeten hebben verwerkt en weggestuurd. Het inzicht in de huur achterstanden is echter pas zeer laat bekend. Alles gebeurt met de hand. De rest van de werkzaamheden is nau welijks bij te sloffen, we zitten aan on ze tax. Vandaar dat we al een jaar on derzoek hebben gedaan hoe we het beste automatisering kunnen invoeren. Het was een keuze tussen aansluiting (via telefoonverbinding) van onze ter minal op Almere, of alles in eigen hand nemen en een geheel eigen computersysteem aanschaffen." Met adviezen van accountants werden vijf verschillende offertes bekeken, waarna de Burroughs B27 van SG 2000 uit Emmen als beste en financieel aantrekkelijkst uit de bus rolde. Zelfs als de NCCW de jaarlijkse 712.000,— telefoonkosten voor zijn rekening zou nemen, zou de B27 nog aanzienlijk goedkoper uitvallen. Wendrich deelde mee dat de automatisering in fases wordt ingevoerd. Dit jaar wordt begon nen met de boekhouding. Overwogen wordt om 1986 zelfs met terugwerken de kracht in te voeren, zodat men be gin '87 direct is ingewerkt. Nauwelijks twijfels In de loop van volgend jaar zal de huuradministratie worden ingevoerd. Deze zal aanvankelijk „schaduwdraai- en" met de administratie bij de NCCW, zodat de woningbouwvereni ging de zekerheid heeft dat de appara tuur voldoet aan de eisen. Daar zijn overigens nauwelijks twijfels over, om dat dit systeem en bijbehorende pro gramma's naar volle tevredenheid draait bij andere woningbouwcorpora ties. Tenslotte wordt ook de ledenad ministratie geautomatiseerd. Op een vraag van Jaap Huisman ant woordde Wendrich dat de aanschaf geen consequenties heeft voor het personeelsbestand. „Voorlopig zeker niet. Bovendien kunnen we straks een heleboel dingen doen waar we nu geen tijd voor hebben, zoals archive ring". Voor de aanwezige leden vol doende argumenten om de apparatuur a 779.000,— (inclusief btw) en kosten voor opleiding a 712.000,— te fiatteren. De beslommeringen rond de automati sering hebben tot gevolg dat het eerst volgende mededelingenblad, dat in de cember zou verschijnen, niet uitkomt. Feitelijk behoort dit werk niet door het personeel te worden verricht, maar door leden van de taakgroep contact leden/huurders. Deze is echter al twee jaar niet meer actief. Jaap Huisman deed daarom een oproep aan de leden om meer interesse te tonen en de taakgroep nieuw leven in te blazen. Kwaliteit Voor wat betreft de nieuwbouw in De Mars lichtte Wendrich toe dat het kie zen voor een ander type woning wordt veroorzaakt doordat bouwen naar voorbeeld van de huidige woningen te duur zou uitvallen. Op de bouwprijs zou dan liefst 710.000,— moeten wor den bezuinigd. Directeur Wendrich: „Dat betekent dat een aannemer scherp en goedkoop zal moeten bou wen. Daar wordt nog over onderhan deld. Het mag niet ten koste gaan van de kwaliteit. We bouwen liever niet dan dat we op de echt essentiële za ken zouden moeten bezuinigen." Aan de vraag naar inspanning en avontuur is op Texel nauwelijks te voldoen. De kwarttriathlon stond nog voor de deur, maar kennelijk blikten velen al reikhalzend vooruit naar de vijfde editie van de Wee kend Amphibische Expeditie, kort weg Wampex. In enkele uren tijd hadden zich meer dan honderd deelnemers (het maximum) bij de organisatoren gemeld. De Wampex gaat op vrijdag 10 oktober van start bij sporthal Ons Genoegen, om zes uur 's avonds en duurt tot dé volgende dag. Zondagmiddag 4 uur werd bij de veerhaven de 42-jarige Duit ser C.W. door de Texelse rijkspolitie ingerekend. Hij wordt verdacht van talrijke misdrijven in Nederland, Duits land en Luxemburg. De politie van deze drie landen was hem al een half jaar op het spoor toen bijzonder acurate tips vol doende aanwijzingen gaven om hem zondag te kunnen locali- seren op de Teso-boot. De Duitser reed met Franse identi teitspapieren in een in Nederland gestolen Mini, waarop Belgische nummerplaten waren gemonteerd. Hij bood geen weerstand bij zijn arrestatie en zal worden uitgele verd aan de Duitse justitie, die daarom heeft verzocht. C.W. staat bekend als een mooiprater, die er diverse malen in is geslaagd men sen op overtuigende wijze zo te bewerken dat ze hem geld ter be schikking stelden. Dat geld zagen ze nooit meer terug. In mei van dit jaar verbleef hij ook al op Texel en bood toen mensen waren te koop aan, die ofwel niet deugden, ofwel later door hem werden te ruggenomen, zonder vergoeding. Op Texel heeft hij zeker voor 71500,— mensen opgelicht op die manier. In totaal gaat met om tienduizenden guldens. Ingaand vrijdag zijn in het mari tiem museum in Oudeschild de fo to's te bezichtigen die zijn ingezon den voor de fotowedstrijd met als thema „De stranding van de Com pass I". De organisatoren waren blij verrast door zowel het aantal ingezonden fo to's als de gemiddelde kwaliteit ervan. Niet minder dan 180 inzendingen had de jury (bestaande uit Hans Zijm, Jook Nauta, Theo Kooiman en Cor El len) te beoordelen. De uitslag zal don derdagavond tijdens een speciale bij eenkomst voor genodigden worden be kend gemaakt, waarbij de prijzen zul len worden uitgereikt. Naast de foto's zullen gedurende de herfstvakantie ook allerlei andere za ken, die met de Compass-stranding te maken hebben, worden tentoon gesteld, waaronder diverse onderdelen en voorwerpen van het schip. Voor zo ver die niet legaal door het maritiem museum zijn verworven, zijn er ook curiositeiten bij die in eerste instantie door jutters mee naar huis waren ge nomen en later werden afgestaan. Omdat hij zijn bedrijf pas om half drie 's nachts sloot werd tegen een horeca- exploitarit in Den Burg zondagmorgen proces verbaal opgemaakt. Ook deze keer zullen de deelnemers naast inspanningen te land en ter zee, veel slimheid in de strijd moeten bren gen. Zij zijn verdeeld over 31 groepen, zodat de winnaars van de twee voor gaande jaren, Hans de Porto en Jan Frederici, 30 andere groepen voor moeten blijven om de wisselbeker te behouden. De start is dus bij sporthal Ons Ge noegen, waar het inschrijfgeld van 712,50 per persoon moet worden vol daan. Na de instructies van de organi satie mogen de deelnemers om 18.45 uur op weg gaan voor de vervulling van hun eerste opdracht. Onderweg moeten de Wampex-ers verplicht de volgende spullen bij zich hebben: kom pas, zaklantaarn, schrijfgerei en papier, een in redelijke staat verkerende fiets, toiletartikelen en eventueel verscho ning. Elke deelnemer mag niet meer dan één kwartje aan geld bij zich heb ben. De organisatie zorgt voor vervoer van slaapzakken, luchtbedden enzo voort. De Wampex is een jaarlijkse ac tiviteit van de Texelse Sportraad en wordt georganiseerd door „CAPPa", bij de meeste deelnemers welbekend (be rucht). „CAPPa" is telefonisch bereik baar via het nummer 02222-390.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1