Het verhaal van de Junkers kan nu geschreven worden Duikers borgen laatste resten m Lange termijn-agenda Texelse evenementen Weinig deelnemers aan moeilijke herfstrit PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 7 OKTOBER 1« Junkers 88-vliegtuig. Leden van de duikclub Phileas Fogg hebben zaterdag de resten ge borgen van een Junkers 88, een lichte bommenwerper die in de meidagen van 1940 werd geraakt door Nederlands afweergeschut en een noodlanding uitvoerde in het ondiepe water van de Vlakte van kerken in de Waddenzee. Interessante voorwerpen uit het wrak en onderdelen ervan zullen een plaatsje krijgen in het Maritiem Museum. Het aan land brengen van de wrakstukken valt samen met de afslui ting van een speuractie naar de om standigheden waaronder het vliegtuig ten onder ging en naar de mensen die erbij betrokken zijn geweest. Die naspeuringen, die al in juni 1983 be gonnen, hebben veel resultaat opgele verd in de vorm van een interessant stukje oorlogsgeschiedenis, waarmee vooraj Jaap Bakker uit Oudeschild be zig is geweest. Het vliegtuigwrak werd in 1983 ontdekt door visser Alfons Boom van de TX 10 die er met zijn netten in vastliep. Boom leverde een stuk van het vlieg tuig af bij het Maritiem Museum en gaf de positie op. Met behulp van dat laatste gegeven spoorde Hans Eelman en zijn mededuikers het wrak snel op en stelde onder water een onderzoek in, waarbij verschillende voorwerpen naar boven werden gebracht. Veel pu bliciteit verwekte een rekenschijf waar mee de vlieger onder meer zijn koers kon bepalen en zijn snelheid ten op zichte van de grond, een bommenrich- ter, het vliegtuigtrapje, de beide moto ren (met typeplaatjes), vijftien zuurstofcilinders (met keuringsstempel van het Duitse stoomwezen, gedateerd 1-9-1939) en zelfs een stukje privébezit van de vlieger: een nog in opvallend goede staat verkerend Kodak fototoestel. Bommenwerper Alles werd schoongemaakt en naar het Maritiem Museum gebracht. In eerste instantie werd gedacht dat het vlieg tuig een Messerschmitt 110 was, maar uit de typeplaatjes bleek dat het om een Junkers 88 ging, een middelgrote bommenwerper, tevens waarnemings vliegtuig waarvan destijds diverse ty pes zijn vervaardigd. Het bij Texel neergekomen type was een A1, onder meer herkenbaar aan de glazen neuskoepel. Jaap Bakker wilde weten wie de men sen zijn geweest die in het toestel za ten en benaderde in eerste instantie de Koninklijke Marine die uit de archieven het rapport opdiepte van het neer schieten van een Junkers 88 op 13 mei 1940 boven de Waddenzee. Blijkens het rapport waren de vier inzittenden (een officier, genaamd Toni Kleimaker, een onderofficier en twee korporaals) krijgsgevangen gemaakt en nog op de zelfde dag afgevoerd naar Engeland met het marineschip Willem van der Zaan". Bij zijn verdere naspeuringen had ama teurhistoricus Bakker veel steun van Roel Visser uit Den Helder, die geldt als expert op het gebied van Duitse jachtvliegtuigen. Visser plaatste een advertentie in „Geselschaft der Jagd- flieger" een periodiek voor Duitse vlie geniers. Opgespoord Vier maanden later kwam er een reac tie van een Duitser die zich herinnerde dat hij met een zekere Kleimaker vijf jaar in Canada gevangen had gezeten en hij vermoedde dat dit de officier was van de bij Texel neergekomen Junkers 88. Dezelfde man meldde dat Kleimaker na de oorlog naar Duitsland was teruggekeerd en in het huwelijk was getreden, maar na de Canadese jaren in zijn nu verdeelde vaderland niet meer kon wennen en daarom in 1951 met zijn vrouw naar Canada te rugkeerde, voorgoed. Het adres in Ca nada werd ook doorgegeven en het was dus niet moeilijk meer om Kleima ker te schrijven. Reactie op de brief gaf Kleimaker pas na een paar maan den omdat hij er niet zeker van was of het wel zo verstandig was om weer in contact te komen' met de toenmalige vijand. Hij dacht dat Duitsers in Ne derland nog steeds werden gehaat. Na overleg met zijn kameraden trok hij echter de stoute schoenen aan, schreef terug en voegde een schets bij van het zeegebied bij Texel met een kruisje op de plek waar hij destijds was neergekomen. Het klopte allemaal. Koningin tegenhouden De nu vrijmoedig geworden Kleimaker vertelde later zijn eigen verhaal. In de vroege ochtend van de 13e mei 1940 was hij met 29 andere vliegtuigen van de Dritte Gruppe 9. Staffel (officieel thuishorend op het vliegveld Parckim in Mecklenburg) opgestegen van een vliegveld vlak over de grens. Opdracht was te beletten dat schepen de haven van Den Helder zouden verlaten want de koninklijke familie moest op de vluchtweg naar Engeland de pas wor den afgesneden! Voor de toen 23-jarige luitenant Kleimaker was het de zesde missie. Vier keer vloog hij naar Noorwegen en op de vijfde vlucht wierp hij magnetische mijnen uit bij de pieren van IJmuiden. „Door de laaghangende bewolking raakte ik het contact met de anderen kwijt en verscheen helemaal alleen boven de zee bij Texel-, waar een viertal oorlogs schepen lagen te vuren. Ik besloot de aanval op een vurend schip in te zet ten en klom naar grotere hoogte. Op dat moment werd het koelsysteem van de stuurboordmotor geraakt en de koelvloeistof begon weg te lopen. Ik verloor snel hoogte, maar ik trachtte toch nog de bommen te lossen op het daarvoor uitgekozen schip. Maar om dat de stuurboordmotor was afgezet, was het vliegtuig niet goed wendbaar meer en de manoeuvre mislukte." In overleg met de drie andere beman ningsleden werd besloten de JU 88 in het ondiepe water ter hoogte van Oosterend te zetten, met ingetrokken landingsgestel. Het toestel zou dan la ter geborgen kunnen worden.... Schutter Het lukte ook contact te krijgen met de heer G.P.J. Versteegh die in 1940 als 21-jarige adelborst op De Mok was geplaatst en erbij was toen de Junkers 88 van daaruit werd neergeschoten. Hij vertelde dat het luchtdoelgeschut eerst werd bediend door twee matro zen die er weinig van terecht brachten. Een officier kon het gestuntel niet lan ger aanzien, schoof de mannen opzij en ging zelf achter het kanon zitten. Dat had succes. Zonder door het vizier te kijken, dus min of meer toevallig, wist hij de Junkers te raken, met het gemelde gevolg. Versteegh: „Door mijn verrekijker zag ik de vier vliege niers tot hun middel in het water staan en ik kreeg opdracht om ze gevangen te nemen. Met een motortorpedoboot met zes matrozen gingen we naar de plek ter hoogte van het buurtschap Oost, een paar kilometer uit de kust. Toen we daar aankwamen stonden de Duitsers al bijna een uur in het koude water. Ze hadden hun handwapens weggegooid en stonden met de han den boven het hoofd". De meegekomen matrozen wilden de Duitsers te lijf gaan, wat Versteegh wist te voorkomen door zwaaiend met zijn pistool tussen de Duiters en de matrozen te gaan staan. Toen de ge moederen waren bedaard en de gevan genen aan boord waren, ontstond een opmerkelijk contact tussen Kleimaker en Versteegh. Kleimaker wilde dat Ver steegh ervoor zou zorgen dat zijn moeder in Duitsland te horen zou krij gen dat haar zoon ongedeerd was en in ruil voor deze dienst kreeg Ver steegh een zakmes en van het uniform, van de Duitser de metalen lauwerkrans met vleugel. Dit souvenir werd er ter plaatse afgescheurd en overhandigd. Het bezit blijkt ook uit een foto die la ter in Canada werd gemaakt tijdens de krijgsgevangenschap van de vier Duit sers. Kleimaker is de enige op de foto die geen krans op zijn uniform heeft. De gevangenen werden in de haven van Oudeschild aan wal gezet en kon den in het Stoombootkoffiehuis wat op verhaal komen. Later werden ze opgehaald door een auto van III-4 5 R.I., naar Den Burg gebracht voor een kort verhoor en nog dezelfde dag met de „Willem van der Zaan" afgevoerd. Terug Kleimaker woont met vrouw en twee getrouwde kinderen in North Bay in Ontario, waar hij werkzaam is als ma kelaar. In juni Vorig jaar kwam hij voor familiebezoek naar Europa en ging toen ook naar Texel waar hij onder meer Jaap Bakker en Roel Visser ont moette. Die lieten hem de in het Mari tiem Museum samengebrachte onder delen van zijn vliegtuig zien, een con frontatie met het verleden die niet zon der emotie verliep. Bij die gelegenheid werd ook duidelijk dat de eertijds on getwijfeld nazistische Kleimaker ouder, maar ook wijzer was geworden en de waanzin van de oorlog inziet. Op 12 juni vorig jaar bezocht Toni Kleimaker (links) met maritiem museum in Oudeschild hij tegenover de resten van zijn vliegtuig kwam te staan. Op de foto staande naast R v; uit Den Helder en J. J. Bakker) toont hij de privécamera die ook uit het wrak tevoorscl kwam. f.'it Henschel Flugzeng-Werkè Uzen;£ Junkers Best Nr Zeichrs. Nr Typ u. Grp. BH Kontr. Het merkplaatje dat op het wrak werd ge vonden en dat zekerheid gaf over merk en type van het vliegtuig. 'fJp -'ï£"V. Luitenant Toni Kleimaker uiterst links) tijdens zijn krijgsgevangenschap in Canada. Op zk ÉI oedie °"tbreekt de zflveren lauwerkrans met vleugel omdat die op Texel als ruilobjekl ei vliegtuigwrak een mooie leerschool voor de jonge duikers die tegenwos dig deel uitmaken van de club Phili l0 F°gg. Het bergingskarwei verliep zaterdag moeizamer dan was voorzien; de di kers, geholpen door meerdere entho siaste anderen, waren meer dan ti uur achter elkaar in touw. geringe waterdiepte ter plaatse van wrak kon deze keer geen gebruik den gemaakt van de TX 38 maarfu geerde de oude drijvende pierenwin machine van Duinker waarop een kraan is aangebracht als bergings\ tuig, terwijl een drietal pleziervaartui gen, eigendom van Westerlaken Betsema, onder meer als sleepbi voor de pierenwinmachine dienst de den. Wat van het vliegtuig nog was bestond voornamelijk uit het rr j", denstuk van de vleugels, het cockpi gedeelte en het landingsgestel met een gewicht van enkele tonnen. Me veel pijn en moeite kon dat worden worden losgemaakt uit de bodem tenslotte „zwevend" in het water sleeptouw worden genomen, richtin Oudeschild. Het vliegtuigwrak werkte als een on wenst roer waardoor het niet lukte op de juiste wijze de bocht te neme toen de sleep bij het invallen van de duisternis de haven wilde binnendra- en. De pierenmachine botste tegenI zuidelijke havenhoofd en kwam dwai j in de mond te liggen. De begeleider schepen stelden echter weer ordeoj zaken en heel langzaam werd de slee de werkhaven in gemanoeuvreerd, tl dat het vliegtuigwrak kon worden I» Het gedeelte van het wrak van de Junkers 88 dat zaterdag aan wal werd gebracht. gediend. Een bijzonder moment tijdens de ont moeting deed zich voor toen hij zich liet ontvallen dat hij destijds ook privé- eigendom in zijn toestel had achterge laten: een Kodak camera en hij vroeg zich af of ook dat ding nog in het wrak zou kunnen zitten. Jaap Bakker had tot op dat moment met de came ra achter zijn rug gestaan en kon hem het ding dus direct tonen. (On)geluksdatum Kleimaker vertelde dat de 13e mei in zijn leven een heel bijzondere datum is, niet alleen omdat hij toen werd neergeschoten, maar ook omdat het zijn verjaardag is. Bovendien heeft hij op de 13e mei zijn vrouw ontmoet en hij is ook op 13 mei in het huwelijk getreden. De gevoelens die de datum bij hem.oproepen zijn dus van zeer uit eenlopende aard. Het neerhalen van het Duitse vliegtuig en wat daarop volgde, vormen een in teressant stukje geschiedenis dat voor al door de vredige contacten zoveel ja ren later op een zeer relativerende wij ze kan worden verhaald. Dat kan leer zaam zijn en meer tot nadenken stem men dan menig heldenverhaal uit de oorlog. Mede om die reden wil Jaap Bakker enkele van dergelijke voorbeel den uit de luchtoorlog uitdiepen en door beschrijving en expositie doorge ven aan anderen. Er zouden ongetwijfeld veel meer van soortgelijke belevenissen zijn te vertel len. Boven Nederlands grondgebied werden in de oorlog niet minder dan 7200 vliegtuigen neergehaald.... Maar het is ondoenlijk en zinloos om de historische en menselijke bijzonderhe den van al die luchtgevechten te on derzoeken. Het gaat slechts om enkele voorbeelden. Leerschool Met het lichten van de laatste wrakstukken werd zaterdag een streep gezet onder het onderzoek. Dat had ook praktisch nut, want het opruimen van het vliegtuig wordt door de visserij op prijs gesteld. Bovendien was het onderzoek van dit niet diep liggende gemaakt bij de helling nabij de jacht haven. Door het vallende water kwr' men de restanten hier vanzelf bloot liggen. Aris van Boven trok het wrak gende dag met zijn kraan verder om hoog. De voor expositie en nader on derzoek bruikbare delen zijn inmidde uit het vliegtuig gehaald. De resten zullen als schroot worden verkochti de hoop dat daarmee de kosten van de bergingsoperatie kunnen worden gedekt. Texel in de winter een oase van rust? Kom nou, de Texelaars zelf weten wel beter. Met name het verenigingsleven komt dan tot volle bloei. Ook voor de komende tijd staat weer heel wat op stapel, zoals mag blijken uit de navol gende lijst die is opgesteld door de af deling culturele zaken van het raad huis. De indruk bestaat dat deze lijst nog lang niet compleet is. Er wordt daarom een klemmend beroep gedaan op verenigingen en organisaties om zo spoedig mogelijk hun evenementen aan culturele zaken door te geven. Het is dan beter mogelijk te spreiden en kan het worden voorkomen dat evene menten ongelukkig samenvallen. De voorlopige lange termijn-agenda luidt: Oktober: 8. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Den Burg om 14.00 uur in De Schakel, demonstratie bloemschikken o.l.v. me vrouw T. Nijman. 10. Play-lnn Tamboer-tamboerm. geor ganiseerd door Contact Orgaan voor zang en muziek, t/m 11 oktober. Wampex, t/m 11 oktober. 20. Tentoonstelling in het raaduis t/m 23 oktober bloemschikwerk van meer dere Texelaars o.l.v. mevrouw T. Nijman. 22. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Den Burg in de kantine van de LTS om 20.00 uur. Wijnavond m.m.v. fa. De Wit. 23. Bond Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/Eierland in Eierlandsche Huis om 20.00 uur. Boekbespreking mevrouw Sluijs-Bijl over boek „De ogen van Roosje van Clara Lennaert. November: 2. Sportviswedstrijd bij De Cocksdorp van 8.00-10.00 uur, georganiseerd door sportvissersclub Texel. 3 t/m 9. Collecte Nationaal Jeugdfonds. 9. Sportviswedstrijd bij De Kaap rechts, en jeugdmiddag 8.30-10.00 i^ur, georganiseerd door sportvissersclub Texel. 10. Collecte Diabetes Fonds Nederland t/m 16 nov. 12. Ned.-Bond van Plattelandsvrouwen Den Burg in De Schakel om 14.00 uur. Suggesties kleine cadeautjes o.l.v. mevr. W. den Haan. 15. Uitvoering Amateurtje in DE Wiele waal met toneelstuk „De avond van de 7e juli", aanvang 20.00 uur. St. Jan in De Lindeboom met thriller: „Celia", aanvang 20.00 uur. 17. Bond van Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/Eierland in Eierlandsche Huis om 20.00 uur. Klimexpeditie met dhr. Eckhardt in de Andus en in Inca culturen. 20. schouwburgvoorstelling te Den Helder, aanvang 20.15 uur met „Drie is te veel" (blijspel). Na afloop vaart er een extra boot. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Den Burg in de LTS kantine om 20.00 uur. Creatieve avond. 21. Kleindiervoorstelling Kotex t/m 23 nov. 22. Intocht Sinterklaas. 23. Sportviswedstrijd bij 't Horntje van 8.30-10.00 uur, georganiseerd door de sportvissersclub Texel. December: 7. Sportviswedstrijd bij Ottersaat van 8.30-10.00 uur, georganiseerd door de sportvissersclub Texel. 16. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Den Burg in kantine LTS om 20.00 uur. Kerstavond m.m.v. de dames F. Boezeman en S. de Vrieze (zang-en piano). 17. Schouwburgvoorstelling Den Hel der aanvang 20.15 uur „Madame Ar thur" (musical met Jos Brink). Na af loop vaart er een extra boot. 18.Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/Eierland om 20.00 uur adventsavond. 19. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/Eierland in Eierlandsche Huis om 16.00 uur met bejaarden. 21. Sportviswedstrijd bij 't Steigertje (Oudeschild) van 8.30-10.00 uur, geor ganiseerd door de sportvissersclub Texel Januari: 19. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Den Burg om 20.00 uur in LTS kanti ne: jaarvergadering. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/Eierland in Eierlandsche Huis om 20.00 uur: Jaarvergadering. Na de pauze Beveiligingsservice Texel. 22. Schouwburgvoorstelling te Den Helder, aanvang 20.15 uur. Tunnel zon der vluchtstrook (cabaret van Youp van 't Hek). Na afloop vaart er een ex tra boot. Februari: 5. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Den Burg om 14.00 uur in De Schakel: Vrouwen - Capitool. 6. Schouwburgvoorstelling in Den Hel der, aanvang 20.15 uur „Der Bettelstu- dent" operette. Na afloop vaart er een extra boot. 16. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/Eierland in het Eierland sche Huis om 20.00 uur. Het Colour Institute „De vrouw en haar uiterlijk". 19. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Den Burg in LTS kantine om 20.00 uur. „Hoe groot is het heelal", prof. C. de Jager. 21. Uitvoering van toneelvereniging 't Amateurtje in De Wielewaal; aanvang 20.00 uur. Maart: 18. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/Eierland in Eierlandsche Huis om 20.00 uur. Programma ééndagsbestuur. 25. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Den Burg in LTS kantine om 20.00 uur. „Mijn geesteskinderen", Toon Kor- tooms, schrijver. April: 2. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen De Cocksdorp/Eierland in Eierlandsche Huis om 20.00 uur. Noorse avond met muziek van Peer Gynt en dia's over het Noorse landschap. 29. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Den Burg in LTS kantine om 20.00 uur. Gezamenlijke avond met het 6' de, Piet Steltman. Augustus: 1. Visserijdag te Oudeschild. 's Mid dags markt, 's avonds feestavond. 2. Visserijdag. 's Middags worden f kinderevenementen georganiseerd te Oudeschild.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2