Iconom ie van Texel Is te kwetsbaar Karweitjes-aktie voor zeehond 'Niek' Texelse produkten op TH burg se hotelschool Deze week collecte voor geestelijk gehandicapten Nieuw seizoen voor verzamelaars Voorzitter Kamer van Koophandel: Texelse vervoerders problemen door rijtijdvoorschrift Politie veilde meer dan dertig fietsen „Texel-panorama" niet gekocht door gemeente Off the road-club nam deel aan Hondsrugrit PAGINA 3 Ook de Luberti-school in De Koog heeft een zeehond van het Natuur- recreatiecentrum financieel gea dopteerd. De leerlingen hebben zich het lot aangetrokken van „Niek", die op 9 september bij paal 14 aanspoelde. Het sterk vermager de en zieke dier is inmiddels in het NRC-opvangcentrum aardig opge knapt maar zit nog apart en vraagt veel aandacht. De financiële steun van de Luberti-school is dus zeer welkom. De Koger scholieren houden momen teel een karweitjesaktie in De Koog en omgeving om het geld voor Niek bij een te brengen, aansluitend op Dieren- Ook op Texel wordt deze week de jaarlijkse collecte gehouden ten ba te van de zorg voor geestelijk ge handicapten. De inzameling op het eiland wordt georganiseerd door de Vereniging van Ouders van Ge handicapten Texel (VOGT). Zoals gebruikelijk mag tien procent van de plaatselijke opbrengst worden besteed aan een doel op Texel. In overleg is besloten dit geld ten goede te laten komen van het Maartenhuis in De Koog. De collecte kon dit jaar wel eens har der nodig zijn dan ooit, want ook de zwakzinnigenzorg krijgt te maken met verdergaande bezuinigingen door de overheid, waardoor veel onrust is ont staan onder de ouders van gehandi capten. Een extra dringend beroep wordt daarom gedaan op de publieke - bereidheid om de nationale collecte geestelijk gehandicapten ruimschoots van middelen te voorzien om de scha de, toegebracht door die overheidsbes- noeiingen, zoveel mogelijk te beper ken. Het gaat o.a. om de dagopvang voor geestelijk gehandicapten die ner gens anders terecht kunnen. Het gaat om vormingswerk, onderricht en vrije tijdsbesteding voor geestelijk gehandi capten en om voorlichting aan de ou ders en verzorgers. Het gaat ook om vermindering van angst en zorg om geestelijk gehandicapten èn om hen een blijder en waardevoller leven te geven. dag. Het is de bedoeling elk jaar een dergelijke „klussenweek" te organise ren. Het is niet waarschijnlijk dat de opbrengst van de aktie zo hoog zal zijn dat alle verzorgingskosten gedu rende een jaar gedekt kunnen worden. Maar dat is niet bezwaarlijk. In tegen stelling tot bedrijven en kapitaalkrachti ge instellingen hoeven scholen en jon gerengroepen bij het adopteren van een zeehond niet het volle pond te be talen omdat het NRC grote waarde hecht aan het opvoedende en eduka- tieve effekt dat van zo'n adoptie uit gaat. Door de bijzondere binding met dat ene geadopteerde dier krijgen de kinderen belangsteling voor het lot van de zeehonden en de bedreiging van de levende natuur door menselijke invloe den en daar gaat het om. Groepen leerlingen van de Luberti- school hebben inmiddels met de aan hun financiële zorgen toevertrouwde zeehond kennis gemaakt. Ze hebben Niek bewonderd in de grote houten ton die als opvanggelegenheid dient en mensen van het Natuurrecreatie- centrum hebben hen verteld over de manier waarop de zeehond wordt verzorgd. Dat de geadopteerde rob „Niek" heet, heeft te maken met de vindster. Die heet Moniek, maar toen bleek dat de zeehond van het mannelijke geslacht was, werd besloten hem ook maar een mannelijke naam te geven en zo werd het „Niek". De foto toont hoe Lubertischool- leerlingen onder leiding van hun direc teur Theo van Habraken zich verdrin gen rond de ton met „hun" zeehond, terwijl de heren Sietsma en Kuiper bij zonderheden vertellen over de verzorging. De Texelse verzamelaarsclub wordt weer actief. Donderdag 9 oktober is de eerste ruilbeurs van dit seizoen, zo als gebruikelijk in de Witte Burcht in de Molenstraat, aanvang 20.00 uur. Welkom zijn alle „soorten" verzame laars, dus niet alleen degenen die zich bezig houden met munten en oude ansichtkaarten. De volgende ruilbeur zen van dit winterseizoen zijn ook al vastgesteld. Ze worden gehouden op 25 november, 29 januari en 17 maart. Traditiegetrouw drukken wij bij de aankondiging van een ruilbeurs een oude Texelse foto af die door de eigenaar niet kan worden „thuisgebracht" in de hoop dat er lezers zijn die aan wijzingen kunnen geven. Hierbij een in bouwvallige staat verkerende stolp. De foto is óén der illustraties in het boek Auf Texel", dat speciaal voor de op Texel gelegerde Duitse sol daten werd geschreven door Werner Doede met medewerking van onder meer eilandcom mandant Jacob-Friesen. Wie weet waar de foto is gemaakt, wordt verzocht contact op te nemen met M. Stoepker, telefoon 02220-2940. IfjSDAG 7 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT economie van Texel is te zeer afhankelijk van bestedin- van buitenaf, dus van het toerisme. De mogelijkheden de andere bestaansbronnen ilandbouw en visserij) wor- «n vooral bepaald en beperkt door internationale regelingen 0 op lokaal niveau niets aan kan worden veranderd, zo dodere vormen van werkgelegenheid moeten worden - ,twikkeld om de eilandeconomie een bredere basis te iten. [pleidooi voor een „actief en ~7*ed uitgebouwd werkgelegen- idsbeleid" werd donderdagmid- igin hotel De Lindeboom gehou- mdoor Ir. J. W. Schuurman uit imaar, voorzitter van de Kamer Koophandel en Fabrieken voor ands Noorderkwartier. Hij voer- het woord tijdens een ontmoe- van de Kamer met het ge- uentebestuur en vertegenwoordi- van het Texelse bedrijfsleven. tliuurman pleitte voor het inschake- van Texelaars bij de mosselteelt, stichten van een visverwerkend be- jfen voortgaande kwaliteitsverbete- ■van de toeristische akkorrimoda- en andere toeristische voorzienin- I, Hij sprak lovend over de op han- ïi zijnde bouw van het zwemparadijs BDe Koog, wat een uitstekend mid- Kis om tot seizoenverbreding te ko- S*I. Andere mogelijkheden tot ver- ?/jj :erking en uitbouw van de plaatselijke ehi sikgelegenheid zag hij in versterking dienstensector door het aan hol Rkken vasn researchinstituten. De jgesties en ideeën die Schuurman Wh jperde, bleken na afloop van zijn be- ttg stof te zijn voor een zeer levendi- discussie, waarbij nogal wat me- di ingsverschillen naar boven kwamen. Bijzondere economie het begin van zijn praatje gaf de oorzitter aan dat Texel in economisch pzicht een bijzonder eiland is. Bij de amer waren per 1 januari j.l. 780 bedrijven ingeschreven met in 85 vestigingen. Op elke 100 in fers in noordelijk Noordholland bij de Kamer gemiddeld ruim ie ondernemingen ingeschreven, or Texel bedraagt het aantal inschrij ven per 100 inwoners echter het ibbele: zes. „De Texelaar is dus ilfstandig en ondernemend", conclu- Ir. Schuurman, die verder onstateerde dat ook het aantal in het edrijfsleven geregistreerde werkzame ersonen (2429) ten opzichte van het intal inwoners relatief groot is, 19% Kwijl dat percentage elders in de oordkop 13% is. De Texelaar is dus smiddeld meer dan elders werkzaam de marktsector. Voor ongeveer de lelft gaat het om dienstverlenende be- ïh waarbij de horeca met kop en touders boven de andere bedrijfstak- ïnuitsteekt. „De horeca omvat in te de kern van de toeristische bedrij- igheid en is een van de pijlers van de (ale economie". De detailhandel is at 163 vestigingen (en 426 werkzame arsonen) de tweede in grootte en de dustrie, waaronder de bouwnijver- aid, komt op de derde plaats. De sector en de visserij zouden Texel gevestigde vervoers bedrijven die vrijwel dagelijks naar het vasteland gaan, voe len zich gedupeerd door de strenge toepassing van de wet telijke rijtijd voorschriften. Als -diensttijd" voor de chauffeur wordt namelijk ook de tijd aangemerkt die wachtend voor boot en op de boot wordt doorgebracht, dag is dat al gauw anderhalf tot twee uur, vooral als de boot nèt niet wordt gehaald. De tien a" uren per week per auto vormen een belasting, waardoor bet moeilijk wordt een auto renda bel te maken. Vroeger werd bij de controle begrip getoond, maar te genwoordig leidt de computer- Inspectie van de „schijven" van de tachograaf tot onverbiddelijk optreden als uren teveel zijn ge bakt en wordt dus geen rekening Sehouden met de „rust" die chauffeurs feitelijk hebben bij en °P de boot. ^"B-directeur C. Beers vertelde pens de donderdag gehouden ontmoeting met de Kamér van Koophandel dat de belangenorga nisatie van de transporteurs (MOB wegtransport hierover een brief beeft geschreven aan het ministe- 0e. maar daar is nooit antwoord °Pgekomen. Hij vroeg daarom ^ctie van de Kamer van Koophandel. volgens de gegevens van de Kamer op de vierde plaats komen, maar in wer kelijkheid zijn deze bedrijfstakken veel belangrijker. De Kamer beschikt niet over hun gegevens omdat alleen fir ma's en bv's daar zijn geregistreerd. Geflatteerd De werkloosheidscijfers voor Texel ont wikkelen zich gunstig. In augustus werd het laagste aantal bereikt sedert vijf jaar (275 werkzoekenden) maar daaruit mag niet de conclusie worden getrokken dat het met De Texelse eco nomie wel goed zit. Die economie is te zeer afhankelijk van het toerisme en dat toerisme moet concurreren met andere vakantiegebieden. Schuurman vond dat de mogelijkhe den voor mosselteelt nader moesten worden onderzocht. Volgens hem heeft Dirk Slik uit Oudeschild bewezen dat het Zeeuwse monopolie is te door breken. „Het is te gek dat de op brengst van het grootste mosselteelt- gebied van ons land, de Waddenzee, in zijn geheel naar een andere regio wordt geëxporteerd. Nu de Deltawer ken zijn afgerond meen ik dat de dis cussie over het toewijzen van mossel contingenten aan niet-Zeeuwen met kracht moet worden aangepakt en ik heb begrepen dat minister Braks daar oren naar heeft". Een visverwerkend bedrijf op Texel achtte Schuurman min of meer lo gisch als mogelijkheid om de kwalita tief hoogwaardige vis die de Texelse kotters aan wal brengen hier te ver werken met de daaraan verbonden werkgelegenheid gedurende het hele jaar. Kwaliteit Ir Schuurman wees erop dat de toerist tegenwoordig meer dan vroeger waar voor zijn geld eist. Dat dwingt tot kwaliteitsverbetering van hotels, bun galows en campings. Wat vroeger als luxe werd ervaren (kleurentelevisie, open haard) wordt nu min of meer normaal gevonden. De sanitaire voor zieningen op campings moeten beter. De individuele kleine ondernemer kan niet altijd aan alle wensen van de toe rist tegemoet komen; hiervoor is sa menwerking nodig. „Het initiatief voor het Texels zwemparadijs is mijns in ziens dan ook het juiste antwoord op de vraag naar betere voorzieningen. Eendracht maakt macht", aldus Schuurman, die verder meedeelde dat de Kamer zijn sympathie voor het zwemparadijs heeft laten blijken door het toekennen van een symbolisch bedrag. Twijfel Sprekende over de noodzakelijke sei zoenverbreding, waardoor de bezet tingsgraad van de akkommodaties kan worden verbeterd, vroeg de voorzitter zich af of aan de voorwaarden voor seizoenverbreding wel voldoende aan dacht wordt besteed. Niet alleen dient aan hogere kwaliteitseisen te worden voldaan wat akkommodaties en centra le voorzieningen betreft, ook het open zijn van restaurants, winkels, musea e.d. is van belang. „De toerist zal wat dat betreft verwachtingen hebben en zeker geen gesloten deuren op prijs stellen." Lovend sprak de Kamervoorzitter over de herstructurering van de VVV, waar door de promotie van Texel beter kan worden en over het toeristische aktie- Bij de zaterdag in het politiebureau ge houden halfjaarlijkse veiling van fiet sen, bleek de vraag prachtig af gestemd op het aanbod. Er waren na melijk meer dan dertig gegadigden, die allemaal konden worden geholpen. De gemiddelde verkoopprijs was 715,—, zo dat haast niemand zich achteraf be kocht kan voelen. Zoals bekend ging het om fietsen die onbeheerd zijn aan getroffen en bij de politie zijn bezorgd in de hoop dat de eigenaar zich daar zou melden. Tot veilen wordt overge gaan als de eigenaar zich niet aan dient. Gealarmeerd door de advertentie voor de veiling waren op het laatste moment nog enkele mensen op het politiebureau geweest om daar alsnog hun eigendom aan te wijzen en in ont vangst te nemen. Het was de zesde keer dat een fietsenveiling werd gehouden. De Middelbare Hotelschool van de TUburgse scholengemeenschap ,,De Rooi Pannen" staat van 3 tot en met 7 november in het teken van Texel. Leerlingen zullen ervoor zorgen dat in de restau rants van de school diners worden bereid en geserveerd die voor het overgrote deel zijn samengesteld uit Texelse produkten. Het is een initiatief van de 18-jarige derdejaarsleerling Nico Evers uit Den T Hoorn. De themaweek is onderdeel van de praktijkopleiding, waarbij de leerlingen als het ware stage lopen in hun eigen school. In genoemde week moet Nico Evers zich waarmaken als oberkelner samen met twee jongens, terwijl vier leerlingen zich als chef-koks ^|H zullen manifesteren. De schoolleiding vond het een prima idee van Nico 'JH Evers om het onderwerp Texel centraal r|n9 te stellen, waarbij de gasten van het li restaurant niet alleen door de Texelse produkten in de sfeer van het wadden- Bja&BFÊ lÉBM eiland worden gebracht, maar ook door foto's van Texel, een model van de dubbeldekker Molengat ên andere in het oog springende zaken waarmee JÉH de restaurantzalen zullen worden 'f" Veel medewerking „Het idee is ook op Texel erg aan- 35! p™.— geslagen. Ik heb van veel bedrijven schitterende medewerking gehad", al dus Nico Evers (zoon van Rebotex- direkteur Piet Evers) die ons al precies kon vertellen wat in de themaweek in de schoolrestaurants zal worden aan geboden. Er is onder andere een voor gerecht dat bestaat uit meloen met rauwe Texelse lamsham of gerookte poon en tong. Als tussengerecht komt konijnensoep op tafel. Het „themame nu" luidt: gerookte vissoorten met mierikswortelsaus, konijnensoep, lams bout met mintsaus en een plank met Texelse kaassoorten. Als aperitief of welkomstdrankje fungeert een „Klein tje van Gert" van G. Coevert of een „Juttertje" van C. de Wit. Nico Evers betrekt het lamsvlees dat hij nodig heeft via Willem Ham die hem ook het recept gaf van konijnen soep. De poon en de tong zijn af komstig van de gebroeders Krijnen uit Oudeschild, de paling (nodig voor „paling in het groen" wordt geleverd Texelpromotie in hotelschool.... door „Texvis" en de diverse kaassoor ten op de Texelse kaasplank worden betroken van Anton Witte van „We- zenspyk" en Mare van Rijsselberghe van Sint Donatus. Willy Barhorst zorgt ervoor dat de diverse vissoorten per- fekt worden gerookt. Het plaatmateri aal waarmee de restaurants worden versierd werd graag uitgeleend door de VVV. Bij de aankleding van de zaal wordt ook een grote parachute met het opschrift Tessel Air gebruikt, af gestaan door Willem Goenga en een ouderwetse kaaspers van Anton Witte. Teso stelde de miniatuur Molengat be schikbaar. Al die spullen vormen met elkaar een flinke vracht. Cor van Etten heeft aangeboden die naar Tilburg te zullen vervoeren. De mensen die in het schoolrestaurant komen eten zullen ook met informatiemateriaal over Texel en over Texelse produkten worden geconfronteerd. plan dat het bureau Oranjewoud in de maak heeft en dat uitgangspunt moet zijn voor verdere uitbouw van de toe ristische sector. De nieuwe VVV- organisatie weet zich gesteund door overheid en bedrijfsleven. Ir Schuur man wilde graag herhalen wat hij acht jaar geleden (toen de Kamer ook op Texel een ontmoeting arrangeerde) had gezegd: „Texelaars, wees trots op uw WV-organisatie en blijf deze instelling royaal steunen. Vele vastelanders benij den u om uw organisatie". De voorzitter sprak ook nog over de waterfabriek in Oudeschild die volgens de Kamer van Koophandel behouden moet blijven. Er moet meer aandacht komen voor de consequenties van de sluiting. De beslissing valt 24 novem ber en Schuurman zegde steun toe bij pogingen om de beslissing over de zinker naar het vasteland alsnog ten gunste van Texel te doen uitvallen. Ir Schuurman feliciteerde TESO met de totstandkoming van de nieuwe aan- leginrichtingen. „Voor de ontwikkeling van het eiland is en blijft een goede bereikbaarheid allereerste vereiste". B en W hebben besloten niet over te gaan tot aankoop van het „Pa norama van Texel", een veertig me ter lange tekening die is vervaar digd door de heer Piet van Felbert. Argument is dat aankoop van een dergelijke grote tekening alleen zinvol is als er een bepaalde bestemming voor zou zijn en dat is op dit moment niet het geval. Bovendien wordt de vraagprijs (74000,— aan de hoge kant gevonden, gezien het krediet van totaal 75000 dat voor kunstaankopen beschikbaar is. Zoals bekend bestaat het Texel- panorama van Van Felbert uit 160 aparte tekeningen, die allemaal een bepaald punt van de Texelse kust voorstellen. Door ze in de juiste volg orde te bekijken, maakt de kijker dus een rondje om het eiland. Van Felbert (die zeer regelmatig op het eiland ver blijft) heeft jaren aan de gigantische tekening gewerkt. Het resultaat werd in het raadhuis getoond toen hij daar van 19 juli tot en met 7 augustus een expositie had. Door de beslissing om niet tot aankoop over te gaan handelt het college conform het advies van de adviescommissie kunst- en kultuurbeleid. De kersverse Texelse Off the road- club heeft zondag in Drente mee gedaan aan de Vierde Hondsrugrit. Het was een aantrekkelijk spekta kel, waaraan werd deelgenomen door enkele honderden motorrij ders uit het land die te maken kre gen met een zeer afwisselend en spectaculair parcours over veertig kilometer. Die route kon één of meerdere malen worden afgelegd. De acht rijders van Texel deden het tweemaal, wat leuk maar ook zeer vermoeiend was. Onder meer was in het parcours een zandaf- graving opgenomen die zo stijl was dat menige rijder deze hindernis niet durfde nemen. Texelaar Jan Kikkert kreeg een ongelukje toen een rijder voor hem onderuit ging. Kikkert liep een gekneusde pols en enkel op als mede een ontzette schouder. Na het ondergaan van eerste hulp werd hij be handeld in het ziekenhuis dat hij direct weer kon verlaten, zodat hij nog eer der terug was op Texel dan zijn teamgenoten.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 3