s visverwerking op fexel een utopie? Texelaars eerste bij menwedstrijd 1J\MER VAN KOOPHANDEL !N DISCUSSIE WT GEMEENTEBESTUUR EN BEDRIJFSLEVEN ournalisten probeerden 3ngels tour-arrangement Ondernemerscursussen Kamer van Koophandel »6JSDAG7^KT0BERJ986________I___<111^^TEXELS^COURANT PAGINA 5 m c let is onmogelijk om op Texel visverwerkende industrie de grond te brengen als nieuwe bron van werkgelegen- 0. Oudeschild is nu eenmaal niet aangewezen als aan- nrhaven voor vis zodat aanvoer van vis en afvoer van de iidukten met extra kosten gepaard gaat. Bovendien blijken hen de allergrootste visverwerkende bedrijven levensvat- iir te zijn omdat alleen deze met zodanige machines kun- werken dat een hoge produktie wordt bereikt bij zo laag egelijke arbeidskosten. Vestiging daarvan op het excen- Isch gelegen Texel is dan niet voor de hand liggend, temeer isr het de vraag is of Texel de benodigde arbeidskrachten leveren. De visverwerking moet namelijk ook 's zomers isien als er op Texel werkgelegenheid genoeg is in de veatie." m öus, samengevat, de gevoelens die ïtegenwoordigers van de Texelse vis- I jij donderdagmiddag in hotel De Lin- k t boom naar voren brachten als com- J gntaar op de suggestie om op Texel ft visverwerking te beginnen, ter lerbreding" van de werkgelegenheid :het eiland. Die suggestie was ge- ian door Ir. Schuurman, voorzitter jon nde Kamer van Koophandel, die de |H I swaren van de visserijmensen (de nweerleggen. Hij merkte slechts op ^^^^3 si er wel meer dingen gebeuren die 4sftijljli '•oeger onmogelijk leken en verklaarde btde Texelaars „doordouwers" zijn in dat opzicht best zouden kunnen .1 bgen als ze het willen. 'en Geanimeerd swerkverking was één van de vele iderwerpen met betrekking tot de lo- fe economie die Schuurman ter had gebracht en die leidden tot hi zeer geanimeerde discussie, ediscussie werd geopend door bur- ■meester A. Schipper die blij was dat Kamer van Koophandel naar Texel es gekomen om met gemeente- estuur en bedrijfsleven te praten. Hij lende dat de economie van Texel vetsbaar is en wees op vakantiesprei- als een van de middelen die ver- etering kunnen brengen, zodat over- met Duitsland en België over dit iderwerp moet worden gestimuleerd, gasten op Texel kunnen nog beter orden ontvangen en met service te- moet getreden. Hier ligt niet alleen m taak voor de logiesverstrekkende andere horecabedrijven, maar ook jv. het gemeentebestuur en Teso. De meerite zal eraan denken als binnen zienbare tijd het recreatiebasisplan 'Ordt „geëvalueerd". De burgemeester igraag in te gaan op de uitnodiging m samen met de Kamer van Koop- rtsi mi| il ind nige weken geleden verbleef een roep Engelse journalisten drie da- ;sn op Texel. Dat gebeurde op uit- odiging van Engelands grootste ouroperator Thomson Holiday in onden. Sinds dit jaar kan er bij liomson in Engeland worden op- epijiestapt voor een reis met bestem ming Texel. Op heen- en terugreis vordt een dagje Amsterdam ge- inclusief overnachting. Cor Vonk (Visserijcoöperatie): geen fidutie in visverwerking.... handel te proberen de waterproduktie op Texel te houden. Een gezamenlijke actie zou kunnen worden ontplooid om de Texelaars een rol te laten spelen in de mosselkwekerij en een visverwer- kend bedrijf. Strijdig Dat mosselteelt niet alleen voordelen brengt, bleek uit kritische opmerkingen van voorzitter Bert Weijdt van de vis sersvereniging DETV. Meer mosselper celen betekent: minder visserijgronden voor de garnalenvissers. De kweekme- thode van Dirk Slik zou wel aanvaard baar zijn, want daarbij wordt de zee bodem feitelijk niet gebruikt en groeien er veel mosselen boven naar verhou ding weinig zeebodem. Weijdt „kraak te" ook nog even het quoteringsbeleid dat hij voor de visserij een ramp noemde. Extra bitter is het dat de kleinste vissers de grootste klappen krijgen, waarbij als voorbeeld van een ongelukkige maatregel werd genoemd dat de vistuigen moeten worden ver kleind van acht naar vier meter waar door de vangst met meer dan een der de vermindert. Weijdt had nog een verlangen: de ha ven van Oudeschild moet een andere mond krijgen zodat verzanding wordt tegengegaan. Er moet nu steeds wor den gebaggerd, maar feitelijk is de ha ven te ondiep voor de huidige grote visserijschepen. Het dreigt een „hoog waterhaven" te worden en dat is be dreigend voor.de instandhouding van de visserij. lijkse omzetten verhouden tot de ande re Texelse bedrijfstakken. Die gegevens zijn al lang bekend. Meer werkgelegenheid moest volgens hem vooral in het toerisme worden ge zocht, wat door kwaliteitsverbetering en vakantiespreiding mogelijk is. Het afgelopen jaar heeft Texel voor het eerst sinds jaren méér toeritsten ge trokken, wat volgens de spreker te danken was aan de nieuwe aanlegin- richtingen, maar nog meer aan het mooie weer en de goede vakantiesprei ding. Het toerisme op Texel is veel te weersgevoelig, vooral omdat de helft van het totale aantal toeristische bed den bestaat uit kampeerplaatsen. Die verhouding moet veranderen ten gunste van „vaste" bedden, want een kampeerseizoen is veel te kort om er de plaatselijke economie van afhanke lijk te laten zijn. Beschuldiging RST-directeur C. Koorn, sprekend na mens Recron, vertelde dat zijn organi satie al geprotesteerd heeft tegen de toekomstige gelijktrekking van btw- tarieven, want dat is wel degelijk een reëel gevaar. Hij kondigde aan dat het zwemparadijs er nu zeker komt, „dankzij het geweldige enthousiasme waarmee op dit plan is gereageerd", maar wilde niet dat dat bad „slecht- weeraccommodatie" wordt genoemd. „Het is „élkweer-recreatie" want slecht weer kennen we hier niet". Ver der wees de RST-directeur op het plan Lievense (energiespaarbekken op de Razende Bol) als stimulans voor de ei landeconomie. Nogal bittere kritiek had Koorn op secretaris H.C. Dubbeldam van de Kamer van Koophandel die vol gens hem in zijn functie als hoofdinge land van het Hoogheemraadschap Uit- waterende Sluizen akkoord was ge gaan met een veel te hoge verontreini gingsheffing van caravans en tenthuis jes. Er wordt namelijk vanuit gergaan dat deze onderkomens op jaarbasis door drie mensen worden bewoond zodat volgens drie „inwonersequiva lenten" wordt aangeslagen. Dat kost ƒ210,— per jaar, terwijl vast staat dat de werkelijke vervuiling die van zo'n re creatieonderkomen uitgaat nog niet eens één inwonerequivalent is. Andersom Koorn had echter de plank misgesla gen. Ir. Schuurman deelde mee dat Dubbeldam juist niet heeft ingestemd met het genoemde tarief omdat hij het ook onbillijk vindt. Die gedachte wordt in bredere kring onderschreven maar op dit moment is er niets aan te doen omdat de huidige regeling volgens wettelijk voorschrift is. Dat laatste is komen vast te staan door een uit spraak van de Kroon. Uitwaterende Sluizen heeft gevraagd om wetswijzi ging en heeft bij de minister op spoed aangedrongen. Wanneer een billijker tariefsstelling van kracht wordt zal af hangen van de parlementaire behandeling. ""lpTexel is het fietsen geblazen, im- w ners dé manier om de veelzijdigheid all'ran het eiland goed te leren kennen. g& Dat gebeurt direct vanaf de veerhaven. de bagage wordt daar overgenomen ndi anaar het hotel gebracht. De Engel- troffen bij lange na geen optimale udf^rsomstandigheden om eens lekker 'fietsen, windkracht zes tot zeven, -maar dat verhinderde niet dat het ge- ils'schap na afloop opgetogen was. Bij irg fe VVV, die voor opvang en begelei- 2ping zorgde, werd vorige week een ge- artikel van één van de Engel- sn, Joy Chamerlayne, ontvangen. Het niet vreemd dat het stukje, uit de rant Evening Post, een zeer positieve )VÈ Er|eur heeft. De journaliste schreef in jQj 'rubriek „Holiday '86" dat de Ne- erlandse tocht „het beste van twee telden te bieden heeft". „The five Jy break blends the excitement of Amsterdam and the charm of the is- tod of Texel", zo staat letterlijk ge nu breven. Lyrisch beschrijft de Engelse Gi dne bij aankomst de fietsen worden 3(ö ®test op het remmen door terug te lappen... Belangrijk is de opmerking uiiï to de brochure over de fietsroutes fes in Engelse tekst verkrijgbaar is. In ^n beperkt aantal regels weet de En- ]Jf'se uitgebreid informatie over het ei-, j tod te geven en daarbij de voor Brit- onbelangrijke punten eruit te lichten, isth tried out the „brown-bars" - ho- H jjv pub-like cafes. We like the Twaalf gieken in Den Burg", zo staat veelbe- f®nend te lezen. "tor verdere informatie wordt de lezer ij fWezen naar touroperator Thomson. Waren journalisten van kranten, tijd- 0 driften en vakbladen op Texel Onderzoek afwachten Ir. Schuurman wees op het onderzoek dat momenteel door het RIN wordt verricht waaruit zal moeten blijken in hoeverre de mosselteelt invloed heeft op het ecosysteem van de Waddenzee en dus ook van belang is voor andere visserijactiviteiten.in dat gebied. Weijdt had wat dat betreft al jaren geleden zijn conclusies getrokken. „Door de mosselen verandert de Waddenzee van een zandzee in een slikzee en dat heeft gevolgen." Harry Wuis (Horecaf) onderschreef het betoog van Schuurman dat verdere kwaliteitsverbetering noodzakelijk, is wil Texel zijn toeristische activiteit in standhouden en verbreden. De kleine individuele bedrijven van Texel hebben in dat opzicht beperkte mogelijkheden. Door samenwerking kunnen echter toch voorzieningen van hoge kwaliteit tot stand worden gebracht, zoals het zwemparadijs. Elke ondernemer op Texel zal hierdoor direct of indirect worden gebaat. Wuis verzocht de steun van de Kamer bij de strijd tegen de op handen zijnde gelijktrekking van btw-tarieven volgens EG-richtlijnen. Het huidige 6% tarief op logies en maaltijden zou dan omhoog gaan, met rampzalige gevolgen. Ir. Schuurman bleek niet op de hoogte te zijn van de Europese btw-richtlijnen. „Ik betwijfel of de EG één tarief voorschrijft." Directeur R. Veenstra van de Rabo bank („Ik spreek namens een dienst verlenend bedrijf") noemde de door Schuurman bepleite Texelse visverwer king een utopie en liet weten dat de Kamer niet hoeft uit te zoeken hoe landbouw/visserij zich wat betreft jaar- Rabo-directeur R. Veenstra werkgelegenheid do or seizoenverbreding. Schuurman onderschreef het enthousi asme van Koorn voor een ener giespaarbekken op de Razende Bol, maar riep daarmee Bert Weijdt in het geweer. Die noemde het een „waan zinnig plan" dat in technisch en wa terstaatkundig opzicht helemaal niet zo bijzonder is. „Het is een gewone wa terkrachtcentrale zoals er honderden zijn". Het spaarbekken wordt volge pompt met goedkope nachtstroom van de groter electriciteitscentrales die niet „op een laag pitje" kunnen draaien. Door het laten weglopen van het wa ter uit het bekken gedurende de pieku ren kan stroom worden opgewekt om in het dan optredende tekort aan elec- triciteit te voorzien. Verwijzend naar de verliezen die zich voordoen bij het om zetten van electriciteit in waterkracht en omgekeerd, noemde hij het veel praktischer om het probleem van het Bestuursleden van de Kamer van Koophandel (in het midden voorzitter ir. Schuurman) in gesprek met economie-wethouder Klaas Barendregt. Ook dit jaar hebben Texelse onder nemers de gelegenheid zich nader te verdiepen in een aantal aspecten van hun vak. Tijdens de komende maanden worden door de Kamer van Koophandel te Alkmaar en het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) praktijkge richte trainingsdagen gehouden, al le in 't Gulden Vlies te Alkmaar. Deskundige docenten, een prak tijkgerichte, begrijpelijke benade ring en ruime gelegenheid voor in dividuele vragen, zorgden in de loop der jaren voor enthousiaste reacties van de deelnemers. Op de maandagen 13 en 20 oktober 1986, van tien tot vier uur, wordt een cursus gegeven voor mensen die een bedrijf willen starten of net zijn gestart. Het cursusgeld bedraagt ƒ100,per persoon. Een cursus „com mercieel beleid kleinbedrijf" voor on dernemers in de detailhandel, ambacht en industrie, wordt gehouden op vier avonden, op de woensdag 22 en 29 oktober en 5 en 12 november. Kosten f250— per persoon. Een andere mo gelijkheid is het bijwonen van de the madag „Leiding geven en motiveren" op maandag 17 november van tien tot vier uur. Deze cursus is bestemd voor personen met leidinggevende functies en kost ƒ100,—. Voor nadere inlichtin gen mevrouw Bosma, telefoon 072-195703. Aanmelding: secretariaat van de Kamer, telefoon 072-195700. Piet Daalder tijdens de Marathon in Spaarnwoude op weg naar de overwinning. Naast hem links en rechts juryleden. Achterin zit iemand om het evenwicht van de wagen te waarborgen. (foto; Kees Vis). overschot aan centralecapaciteit op te lossen door het stichten van meedere kleine electriciteitscentrales die je mak kelijk aan- en uit kunt schakelen („Met een kontaktsleuteltje") zodat een pre cies zoveel stroom wordt geleverd als op dat moment nodig is. Ir. Schuur man bleef van mening dat het ener giespaarbekken een „technisch hoogstandje" gaat worden met voor de lokale economie gunstige uitstralingseffecten. Niet gelukkig Directeur A. Maasdam van het Ar beidsbureau Texel was niet erg geluk kig met het rooskleurige beeld dat is opgeroepen door de werkloosheidscij fers op Texel. De werkgelegenheid baart veel zorg, want in november zal het huidige aantal van nog geen 300 werklozen weer zijn uitgegroeid tot 600 a 675. De op handen zijnde sluiting van de zuivelfabriek betekent het ver lies van 25 arbeidsplaatsen op jaarba sis. Texel heeft vormen van werkgele genheid nodig die niet seizoengebon den zijn. Alle kaarten op het toerisme zetten betekent, dat men blijft zitten met grote seizoenwerkloosheid, wat sociaal-maatschappelijk gezien slecht is. Het betekent hard, vaak zelfs bui tensporig hard werken tussen 1 april en 1 oktober en daarna een half jaar thuiszitten. Ir. Schuurman reageerde met een optimistisch bericht. Voor het gebouw van de zuivelfabriek hebben zich nu al gegadigden aangediend die er bedrijvigheid met werkgelegenheid op jaarbasis in willen onderbrengen. L. J. Weijdt wees op gunstige moge lijkheden die Texel kan bieden voor scheepsreparatie en „groot onder houd" aan visserijschepen. Het aan diep water gelegen eiland, dat reeds faciliteiten en vakmanschap heeft te bieden is daarvoor ideaal. Stageplaatsen Wethouder Piet Zegers zei de zorg over de werkgelegenheid op Texel te delen. Hij wees op de leer- en werker varingsprojecten die van gemeentewe ge zijn opgezet. Het slagen daarvan is afhankelijk van het beschikbaar zijn van stageplaatsen die niet alleen door de non profit-sector maar ook door het overige bedrijfsleven op Texel ge boden moeten worden. Hij deed een beroep op medewerking in deze. Ir. Schuurman beloofde via het orgaan van de Kamer van Koophandel een oproep te zullen plaatsen. Groeneplaats Winkelier Gerard van der Kooi riep de medewerking van de Kamer in bij het bestrijden van het gemeentelijke plan om op de Groeneplaats dagwinkeltjes toe te staan. „Dat is een onzalig plan want er zijn al meer dan genoeg win kels in Den Burg. Geef B en W het advies om dit niet te doen!" Het kamerbestuur liet daarop weten dat het „distributieplanologisch onder zoek" (waarbij de behoefte aan winkel ruimte wordt bepaald zodat daar in bestemmingsplannen rekening mee kan worden gehouden) nog moet wor den afgerond door de reeds verzamel de najaargegevens aan te vullen met een inventarisatie van de zomerbehoef- te. Uit het advies dat daar uiteindelijk uit voortkomt, zal wel blijken of dag winkels op de Groeneplaats verant woord zijn. Van der Kooi vreesde dat dit advies wel eens te laat zou kunnen komen want de herstructurering van de Groeneplaats is al zeer binnenkort aan de orde. Wethouder Klaas Baren dregt stelde hem echter gerust. Het winkeltjesplan voor de Groeneplaats is prematuur en vaag. Het idee is geop perd om een verbinding te krijgen tus sen de winkelstraten die nu door de „lege" Groeneplaats onderbroken wor den. Doel van de maatregel is verbete ring van het winkelklimaat, vooral in het belang van de winkeliers. Als die er geen baat bij hebben, is het weinig zinvol en de gemeente zal het dagwin- keltjesplan dan ook in „heroverwe ging" nemen. „Van der Kooi is te bang. We zullen het zorgvuldig benaderen." Willem Goënga uit Den Hoorn uitte zorg over de beperkte commerciële mogelijkheden in Den Hoorn als ge volg van de aanwijzing van het dorp tot beschermd dorpsgezicht. De ne ringdoenden zijn te zeer afhankelijk van de 3000 kampeerders van Loodsmansduin en hun seizoen is dus kort. Toegestaan zou moeten worden dat de voor het moderne agrarische bedrijf niet meer bruikbare stolpen en andere gebouwen in het dorp geschikt gemaakt worden voor recreatief ver blijf. Bij de discussie die ontstond naar aanleiding van deze opmerking bleek dat de meningsvorming over het be- schermd dorpsgezicht stil ligt. Bert Weijdt, voorzitter van de adviescom missie beschermd dorpsgezicht vertel de dat er al anderhalf jaar niet is ver gaderd. Ambtenaar W. Stam beloofde hierover wethouder Schilling (de enige wethouder die verhinderd was om de ontmoeting met de Kamer van Koop handel bij te wonen) te zullen benaderen. Bij een samengestelde menwedstrijd slaagden Piet Daalder en Mebius Hui- tema er zaterdag in Spaarnwoude in de eerste prijs te bemachtigen. Mebius Huitema werd eerste bij de enkelspan nen en Piet Daalder was de beste bij de dubbelspannen. De wedstrijd werd georganiseerd door district West van de Nederlandse Bond voor het aan gespannen paard en de Texelse deel name werd verzorgd door vereniging De Blijde Rijders. De twee andere Texelse deelnemers waren Willem Goënga met zijn dub belspan Mercurie en Oberon en Jaap de Graaf, die met zijn paard Zampa deelnam aan de enkelspanwedstrijd en na afloop een extra prijs kreeg omdat hij als 73-jarige de oudste deelnemer was. De Blijde Rijders kregen als vere niging de derde prijs van zes deelne mende verenigingen met een totaal aantal aanspanningen van 51. Mebius Huitema kreeg met zijn paard Klays 1212,8 strafpunten, verdeeld over: 1. presentatie 53,5; 2. marathon (waarbij de aanspanning vijf trajecten met verschillende moeilijkheden moest afleggen) 51,8 en 3. vaardigheidsproef (waarbij een pacours met kegels moest worden afgelegd) 16,5. Piet Daalder kreeg met zijn dub belspan, dat gevormd wordt door de zusjes Udrie en Wodrie 131,5 strafpun ten, verdeeld over: 1. presentatie 65; 2. marathon 53 en 3. vaardigheid 13,5.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5