;,Durp" leefbaarder met iwembad en tennisbanen Ome Karei en tante Cis 35 jaar Texel trouw S8I8Ü -i Aandacht voor noordelijk steunpunt toerisme' ijf ruiten gesneuveld E MOOI wassende wandeltocht )or Scoutingleden igjg ,NSDAG 7 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 I III jubileumfonds-voorzitter Arie Boon: met de overhandiging van dit terdag en zondag werden vijf ruiten Den Burg ingegooid of kapotgesla- o, Het gaat om vier ramen van de lormalige kleuterschool Maris Stella "de Gasthuisstraat, die met stenen hout werden ingeslagen. De schade draagt ongeveer ƒ500,—. Tevens ■rd de ruit vafi de afkondigingskast Jior het gemeentehuis aan de Groene- lats dusdanig beschadigd dat deze |oetworden vervangen. 'het artikel over invoering van het roepstarief bij Teso in de vorige krant end in de eerste zin een ,,koe" van '"fout, nl. dat het groepstarief per «soon per retour ƒ2,90 is. Dit is te Mi om waar te zijn. Genoemd be- ag wordt betaald door in groepsver- '"d reizende houders van een Pas '•Het normale groepstarief is /5,85. h zestig leden van Scouting Ml maakten zaterdag in Amster- 'm een wandeling over het ter- !i"waar in 1982 de Floriade werd 'houden. Het district Amsterdam '"Scouting Nederland had ver killende groepen uit Noord rand uitgenodigd. Het terrein, "vlakbij de Bijlmermeer is gele- 'n' viel nog steeds op door de i'ondere begroeiing en de verras te waterhuishouding. De Scou teden vermaakten zich uitste- t met de overblijfselen van de tmalige Floriade. 'eeftïjd van de deelnemers varieer den zes tot zestig. De kleintjes en l^ren liepen IVi kilometer, terwijl de jten er tien aflegden. Achteraf be huwde iedereen de tocht als de "te waard. Niet in het minst om de ■""heidenheid onder de deelnemers, te terugweg werd met de bus van ;°ert Aris van Boven het openlucht- ^um ,,Zaanse Schans" gedaan. wedstrijden te hebben georganiseerd. In die periode verbleven Karei en Francisca ongeveer een maand op Texel, zoveel als Karei vrij kon krijgen. Ze huurden een kleine caravan en hiel den zich behalve met sport en wande len bezig met het „uitzetten van lijnt jes" in de Waddenzee, ofwel het beug- vissen. Die liefhebberij was er deels voor verantwoordelijk dat ze naar de enige camping aan de Waddenzeekust op Texel verhuisden. De andere reden voor die verandering was de toene mende drukte rondom De Koog. Toen de Cregtens voor het eerst hier op va kantie kwamen, troffen zij niets dan zandweggetjes aan en was het eiland een oase van rust. Die rust vonden ze in 1973 bij Netty en Henk de Vries van hotel en camping Prins Hendrik aan de Stuifweg (nu al weer jaren van de familie Polderman). Ze leerden de be volking van Oosterend kennen en ont dekten de leuke gezellige winkeltjes van dat dorp, waar intussen ook iede reen hen kent. Kotterjongens Veel leden van de kotterbemanningen wonen in Oosterend en omstreken. Toen bij camping Prins Hendrik in het restaurant daarvan nog een U-bar aan wezig was door velen het Praathuis genoemd kwamen daar veel men sen uit de omtrek- heen voor een ge zellig buurtgesprek. In het Praathuis ontmoetten Karei en Cis veel jongens van die bemanningen en Cis noemt hen ,,de kotterjongens". Die U-bar bestaat niet meer, maar het goede kontakt met de kotterjongens is geble ven. Regelmatig komen zij naar de camping, of gaat het echtpaar naar hen toe. Dat het contact echt erg goed is, wordt bewezen door Aart Ze- ,gers en Reinette Drijver, die Karei vroe gen bij hun huwelijk in april te getui gen. Ook bij andere bruiloften en par tijen worden Karei en Cis steevast uitgenodigd. Hoewel Texel blijft trekken voelen Karei en Cis er weinig voor om zich defini tief hier te vestigen. ,,We vinden het heerlijk hier door de bossen te wande len en komen hier erg graag, maar in Hilversum staat een prachtig huis van ons en hebben we het prima", aldus Francisca Cregten. Het nieuwe zwembad bleek ook geschikt voor een succesvolle demonstratie kunstzwemmen. zwembad heeft dë vereniging Gemeen schap Eierland zich verplicht om de eerstkomende tien jaar geen beroep te doen op gemeentelijke middelen. Vol gens de diverse sprekers zijn de voor uitzichten gunstig. Meijert Boon: „Realisatie is prachtig, maar we mo gen de inkomstenkant niet vergeten. Na drie maanden met het bad te heb ben gedraaid, hebben wij de overtui ging dat dit rond te krijgen is zonder dat er extra geld bij nodig is. De cijfers tonen dit aan". Leven gerekt Arie Boon verrichtte met de over dracht van de tennisbanen de laatste daad van „Eierland 150 jaar'. Hij be dankte de inwoners van De Cocksdorp en Eierland, het gemeentebestuur en ambtenaren, de gemeentelijke instellin gen, de pers en medewerkers van Lan- geveld en de Rooy voor hun medewer king. Arie Boon: „Dit was het jubi leumfonds. We zijn met zeven begon nen en met zeven geëindigd, het heeft ons veel voldoening geschonken. Het batig saldo van de polderfeesten heeft ons leven gerekt. Aanvankelijk konden we maar moeilijk een goede bestem ming verzinnen. Er waren zelfs mo menten, dat we dachten: hadden we maar een tekort. De tennisbanen wa ren het verlossende idee. Weggeven is niet het sterkste punt van dit bestuur, maar we hebben toch besloten om de tennisbanen zonder voorwaarden over te dragen aan de vereniging Gemeen schap Eierland. We hebben de indruk dat dit een goede keus is. Het is er al tijd druk en de zaken worden goed ge rund. We zijn er trots op dat we zo een bijdrage hebben geleverd tot ver breding van de activiteiten in De Cocksdorp". Als cadeau overhandigde hij Els en Ni co Ooijevaar, beheerders van het Eier landsche Huis, de Dubbele Von Sion- e'repenning die dit jaar aan „Eierland 150 jaar" was toegekend. De penning was omlijst door kunstenaar Niek Wei- boren en zal een plaatsje ergens in het Eierlandsche Huis krijgen. Ludiek Hierna kreeg Meijert Boon de symboli sche racket in handen gedrukt. Aan het eind van zijn toespraak bracht Boon dank aan de heer Hogeslag van de firma Heron Zwembaden, gemeente Texel en ambtenaren, stichting jubi leumfonds „Eierland 150 jaar", stich ting Kleuterschool, de buren (die hooit over overlast van de bouw klaagden) en het echtpaar Ooijevaar. Ludiek was het optreden van Peter Vos. Getooid in schaatsuitrusting ver stoorde hij Boon's toespraak. Vos sug gereerde dat een overdekte ijshal de volgende stap moet zijn. Hij ontlokte Boon een instemmende reaktie.... Olga Wouters, mede-directrice van de openbare basisschool ,,'t Durperhonk" die in het gebouw is gevestigd, zei dat ze geen reden tot klagen over overlast heeft gehad. „De drilboren stopten al tijd voor kwart voor negen". Twee leer lingen overhandigden Boon een bol derwagen vol reuze-damschijven, die voor het dambord op de tegels van de speelplaats bij het gemeenschapscen trum kunnen worden gebruikt. Directeur De Ruiter van de Jan P. Strijbosschool uit Midden-Eierland, die gebruik maakt van de gymzaal, bood twee spiegels voor in de kleedkamers van het zwembad aan. Janneke Zijlstra van de tennisafdeling sprak haar blijdschap uit: „Uit het le dental blijkt dat de tennisbanen een goed idee zijn." Zij schonk een foto collage, vervaardigd door Guus Buys en Sjoerdje Boomsma. Voorts had zij voor de terugtredende bestuursleden van „Eierland 150 jaar" een aardig heidje in petto: elk een tennisbal- vormige kaars in cadeauverpakking. Kunstzwemmen Het officiële gedeelte was na de rij van sprekers nog niet helemaal ten einde. Ceremoniemeester Erwin van der Linde (penningmeester vereniging Gemeenschap Eierland) leidde het ge zelschap eerst nog langs demonstraties in het zwembad en op de tennisbaan. Martine Kramer, Sandra van Hove en Linda Witte van ZPC TX '71 voerden met veel succes een nummertje kunst zwemmen op. Zwemclub-voorzitter Dik Haker feliciteerde De Cocksdorp met de aanwinst en zei dat het overdekt „sociaal" zwemmen, waar hij fervent voorstander van is, daar nu een feit is. Voor het wedstrijdzwemmen wees hij de aanwezigen op het bestaan van de zwemclub, waarvan vrijwel alle leden uit Den Burg en omgeving komen. Na beide demonstraties kon een ieder naar eigen wens genieten van de open dag, die nog enkele uren zou duren. Door het hele gebouw heen was er deelname aan spelletjes mogelijk en in de gymzaal was er een kleine ten toonstelling met videobeelden en fotomateriaal. der jaren van een kampeerschuur in een verzameling zomerhuisjes en wer den de vakanties van het echtpaar Cregten wat luxueuzer. Karei nam deel aan de voetbalwedstrijden, die tussen De Koog en de badgasten werden ge houden. „Wat mot die ouwe vent in het veld!" werd er dan geroepen, om dat Karei vroeg kalend was, maar later oordeelde men toch milder: „Die ken er wat van", vonden de toeschouwers. Militair Karei Cregten is min of meer tegen wil en dank militair geworden en geble ven. Voor de oorlog had hij een stuca- doorsbedrijf in Hilversum. Tijdens de meidagen van 1940 vocht hij op de Grebbelinie en belandde in Duits krijgsgevangenschap. Na de bevrijding was hij door die oorlogsjaren zo veran derd dat hij er weinig voor voelde de draad als stucadoor weer op te pak ken. Hij bleef in het leger, waar hij in middels korporaal was geworden, en verdween voor enkele maanden naar Indonesië. Die paar maanden liepen uit tot vier jaar. Bij terugkomst was hij sergeant-majoor en werd hij waarne mend sportinstructeur bij de lucht macht. In die functie reisde hij door heel het land, maar uiteindelijk beland de hij weer in de kazerne in Hilversum, totdat hij in 1970 afzwaaide als adjudant. Zijn liefde voor de sport heeft hij nooit onder stoelen of banken gestoken. Ook niet tijdens de vakanties op Texel. Van meet af aan organiseerde hij klei ne sportevenementen in de omgeving van Huize Rustoord en op campings, waar hij met zijn vrouw later vakantie vierde. Zo werd er bijvoorbeeld altijd gevoetbald onder zijn leiding op het terreintje waar tegenwoordig de „Turk se Tent" staat. Verhuizingen Driemaal wisselden Karei en Cis van vakantie-adres. In 1967 verhuisden ze van Huize Rustoord naar de „Luwe Boshoek" bij De Koog en een paar jaar later verbleef het echtpaar op de „Bremakker". Daar hadden we het pri ma naar ons zin", weet Karei zich te herinneren en hij voegt daar aan toe ook op de Bremakker diverse voetbal- Het begon niet met de auto. Na jaren lang de vakanties fietsend vanuit Hil versum naar Limburg en terug doorge bracht te hebben, gingen Cis en Karei in 1951 op aanraden van kennissen het een keertje in noordelijke richting pro beren. Met die kennissen reden ze naar Texel, waar ze een week lang in het stro sliepen in een heuse kribbe van „Huize Rustoord", de kampeer schuur van Jan Eelman. De tocht van Hilversum naar Texel ging per fiets en onderweg werd dan vanuit Zaandam naar de familie gebeld dat alles goed ging. Alles ging ook meestal goed, af gezien van lekke banden. Die kostten Karei slechts tien minuten werk, waar na ze weer door konden fietsen. Wan neer ze 's morgens vroeg uit Hilversum vertrokken kon de boot van twee uur 's middags gehaald worden. Die boot was toen nog de oude Marsdiep, ter wijl de fietsen werden overgezet door de „Voorwaarts". Tante Cis en ome Karei voor hun caravan op de camping Prins Hendrik. De optimistische naam prijkt naast de deuropening. Tennisracket idj sn jonen in De Cocksdorp is wéér en stuk aantrekkelijker ge- aakt. Maar ik waarschuw hard: we moeten zorgen het jrp leefbaar te houden. Het mag niet slechts bestaan uit al maar huizen. In het belang van het hele eiland moet De itksdorp een steunpunt voor het toerisme vormen, met ede toeristische bedrijven in een goed dorp". Woorden van se strekking werden gesproken door Meijert Boon, voor van de vereniging Gemeenschap Eierland, bij de offi- opening van het zwembad en overdracht van de tennis- 1inen zaterdagmiddag in het Eierlandsche Huis. ion maakte hiermee duidelijk dat verenigingsbestuur zich niet blindstaren op de pas gereali- isrde (sportieve) voorzieningen, het gemeenschapscentrum jor De Cocksdorp en polder Eier- tot een zo goed als compleet iel hebben gemaakt. Hij richtte hmet name tot de vertegen- jordigers van het gemeente- stuur, die zich onder de genodig- bevonden. iplaus viel Boon ten deel toen hij merkte dat de gemeente er in De cksdorp best een paar kleine (be- (den)woningen bij zou kunnen bou- I, Boon had zich geïrriteerd aan uitspraak van wethouder Schilling e laatste raadsvergadering. Schil- had toen gezegd dat aan bouwen De Cocksdorp risico's kleven. Moge- over enkele jaren de woningnood inig verminderd, dat deze huisjes «den verlaten ten faveure van het' oriete Den Burg en dus leeg komen staan. In een toelichting zei Meijert ,on dat deze vrees ongegrond is. bestuur van de vereniging Ge enschap Eierland had de namen itoekomstige bewoners al geno- rd. Bovendien meent Boon1: „Het is gewoon waard om hier te bou- i. In de noordkop vindt 25 procent het totale aantal overnachtingen lts. De Cocksdorp is dus niet zo- ar een „kleine kern", maar een unpunt voor het toerisme op Texel". beiden vier jaar oud. Vervolgens over handigde Arie Boon het racket, ver vaardigd door Bart Boon, aan Meijert Boon. Burgemeester Schipper had het tijdens zijn openingstoespraak over de voort varendheid en vasthoudendheid van De Cocksdorper: „Wat ze in De Cocksdorp in hun kop hebben, hebben ze nog lang niet in hun...." Het nieu we zwembad noemde Schipper een ontmoetingspunt, waarin vele functies zijn samengebracht. Het wordt daar door steeds moeilijker om rekening met elkaar te houden, maar de burge meester sprak de verwachting uit dat de „Durper" bevolking „dit eigen rijke bezit als een goed huisvader zelf kun nen beheren". Hij prees het vereni gingsbestuur dat het bij de totstandko ming van het bad geen aanspraak heeft willen maken op het maximale gemeentelijke subsidiebedrag, simpel weg omdat de Cocksdorpers het finan cieel voor het grootste deel zelf kon den bolwerken. Dit mede door het geld dat vrijkwam na liquidatie van de Stichting Kleuterschool, voor de inte gratie tot basisschool (in het Eierland sche Huis). Schaars „Prima in deze tijd van schaarse mid delen", aldus de burgemeester. Overi gens heeft het verenigingsbestuur wel een aanvraag voor maximale subsidie (25 procent van de totale investering) voor de tennisbanen bij de gemeente ingediend. De aanvraag komt binnen kort in de gemeenteraad aan de orde. Naar verluidt zal het college van B en W de raad hierover positief adviseren. Het gaat om een bedrag van ƒ20.000,-. Voor wat betreft de exploitatie van het in tevoren was het zwembad in het flandsche Huis officieel geopend or burgemeester A. Schipper en d Boon's broer Arie Boon, als voor- Ier van de nu opgeheven stichting bileumfonds Eierland 150 jaar, de inisbanen overgedragen aan de vere- |ing Gemeenschap Eierland. Dat ge urde door een symbolische hande- 3: nadat de burgemeester het gor- ivoor de glazen wand tussen zaal zwembad opzij had getrokken, id een levensgroot tennisracket uit zwembassin opgedoken door twee ijongste abonnementshouders, nny Boon en Vanessa Bruggekamp, nnnsfotAin aan ivioijeri aoon, voorzirter van ae vereniging uemeenschap Eierland, symboliseert hij de overdracht van de gloednieuwe tennisbanen. Op camping Prins Hendrik staat ai jaren helemaal achteraan, op het laatste veld, een stacaravan met de optimistische naam „Sun ny" in het midden van een keurig onderhouden grasveld, om zoomd door hoge struiken. Deze caravan is het tweede (t)huis van Karei en Francisca Cregten uit Hilversum. Vijfendertig jaar geleden zetten ze voor het eerst voet op Texelse bo dem en verbleven een week lang in de kampeerschuur van Jan Eelman bij De Koog. Sinsdien is het echt paar Cregten elk jaar teruggekeerd en vandaag de dag verblijven ze jaarlijks ongeveer vier maanden op het eiland. Niet meer in een kam peerschuur, maar in de stacaravan op de enige camping aan de Wad- denkust. Hoewel ome Karei en tan te Cis, zoals ze bij veel Texelaars bekend zijn, in Hilversum een mooie woning hebben, doen ze niets liever dan (zo gauw de gele genheid zich voordoet) in de auto stappen en naar Texel rijden. Ontdekking Reeds in die eerste week werd Texel door Francisca en Karei Cregten ont dekt, maar helemaal precies aangeven wat nou zo bijzonder was aan Texel blijkt vrij moeilijk. „Ik weet niet wat het is", zegt tante Cis erover, „het ei land trekt ons gewoon. En die mensen liggen ons". In de eerste vakanties werden ook de eerste lange wandeltochten gemaakt, van het strand bij De Koog naar de vuurtoren en terug. Natuurlijk veran derde „Huize Rustoord" in de loop

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7