\anvoerverbod dupeert nosselvisser Dirk Slik Oorzaak Varia-brand nog steeds raadsel pi;™n~te. Groen Zwarts Texels in het harL, Herfstvakantie: 8.28% meer auto's naar Texel „WAT !KZEGGEN WOU.." Texel bedankt! Aris als filmster )ndanks vermoedelijke prima kwaliteit Renvogel nu op Texel Extra dia-avond BAKKER'S IJZERHANDEL Nu 39- Nu 499- PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.122 DINSDAG 14 OKTOBER 1986 Dat houdt echter wel in dat de water schade in het woongedeelte aanzienlijk is ondanks dat dat deel van het huis nauwelijks vlam vatte. Gelukkig voor Jan Vonk slaagde hij er samen met buren in een gedeelte van de huisraad bijtijds naar buiten te brengen. Bij het afleggen met drie slangen van de waterleiding had de brandweer te kampen met een te lage waterdruk. Het PWN werd om drukverhoging ge vraagd en die werd gegeven. Niette min moest de brandweer gebruik ma ken van slootwater om de brand te kunnen blussen. Regelmatig werd de druk volledig van de slangen gehaald om te kijken waar het nog brandde daar dat wegens sterke stoomontwik- keling slecht zichtbaar was. De brand weer legde later uit dat er zelfs met tien slangen weinig te redden was geweest. De familie Vonk is voorlopig onderge bracht in een vakantiehuisje. De internationale EAMDA Jongeren week, waaraan 60 jonge spierzieken en hun vrienden uit elf landen deelna men, is een groot succes geworden. Vriendschappen zijn gesloten, contac ten zijn gelegd; er is een opzet ge maakt voor een Europees jongerennet- werk. Dit alles is mede tot stand gekomen door de inzet en medewerking van de Rotary Texel, de Stichting Texel Vakan tie Gehandicapten en vele, vele bewo ners van Texel. Daarvoor onze oprechte dank. Bestuur Vereniging Spierziekten Nederland, Baarn. Dirk Slik aan boord van zijn TX 55 bezig met het verwerken van de laatste (vrijdag gevangen) mosselen, die hij mocht afleveren. Voorlopig zit hij zonder inkomen. Wie één dezer dagen naar bio scoop/theater De Vergulde Kikkert gaat, moet zijn ogen goed de kost geven tijdens het voorprogramma. Daarin wordt een reclamefilmpje getoond van het sigarettenvloei- tjesmerk „Mascotte 3", met een rol voor de Texelse acteur Aris van Zeijlen. De SAAI-acteur komt in beeld als orgelman. Het motto is „liever rollen, draaien en plakken" en de orgelman neemt het „draai en" voor zijn rekening. De hoofdfi guur is een meisje op rolschaat sen. Het filmpje werd begin mei opgenomen op diverse locaties in het centrum van Amsterdam. Voor Aris was het de eerste professio nele opdracht. Het is hem prima bevallen. „Ik hoop op meer, want het verdient kapitalen", zo zei hij met een grijns. De herfstvakantie heeft aanmerke lijk meer toeristen naar Texel ge bracht dan vorig jaar. Van vrijdag tot en met zondag vervoerde TESO 4158 personenauto's naar het eiland tegen 3840 vorig jaar in dezelfde periode, een toename van 318 ofte wel 8.28%. Het aantal vreemde au to's dat zich zondagavond op Texel bevond was 3112 tegen 2876 vorig jaar. Het vervoer van caravans verminderde: van 242 naar 196 (teruggang 19%). Het aantal aanhangwagens steeg van 110 naar 117. Wat betreft de caravans kan de aantekening worden gemaakt dat de drukte van deze categorie vorig jaar onder andere werd veroorzaakt door 60 caravans van de Polar-club. Die organisatie is dit jaar weggebleven. Wachttijd.... De herfsttoeristen kwamen niet erg gespreid, zodat er flinke druktepieken waren. Zaterdagmiddag ontstonden tussen 12.00 en 15.00 uur wachttijden tot anderhalf uur. Vrijdagmiddag was de aanvoer op de haven in Den Helder zo groot geworden, dat naast de Mo lengat de Marsdiep als tweede boot moest worden ingezet. Zaterdag was het tussen 9.30 en 16.00 uur nodig om de tweede boot te laten varen. Aardig vol Geluiden van tevredenheid komen ook van de VVV Texel waar men te maken heeft met veel belangstelling voor alle accommodatiesoorten, in het bijzonder de bungalows. Die zijn dan ook goed bezet maar er is nog ruimte, wat ook geldt voor de andere accommodatie- vormen. Alleen als zeer speciale wen sen worden geuit, moet „neen" wor den verkocht. Laatste moment Het valt op dat veel mensen pas op het allerlaatste moment proberen te boeken. Kennelijk hebben ze het van het weer laten afhangen of ze op va kantie zouden gaan. Zelfs gisteren hadden de VVV telefonistes het nog druk met mensen die een huisje of an der onderkomen zochten. Het komend weekend begint een be trekkelijk stille week, omdat de Duitse herfstvakantie niet direkt op de Neder landse vakantie aansluit. Voor die „Duitse" periode zijn de vooruitzichten echter ook gunstig. jaclie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. ten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren o 1 L 1 a Abonnementsprijs /18,65 per kwartaal; los 85 cent «evüld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Bu ra W W 3 (F (MZ Wiy 3 3 V 3 K P 3 1/ 3 3 if W 3 Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 iloon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. 9 V_>/ Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. losselvisser Dirk Slik zit de komende weken zonder inko- en. Hij is de dupe van de vorige week vrijdag afgekondig- maatrege! dat voorlopig geen mosselen uit de Waddenzee ogen worden aangevoerd en verhandeld. In delen van deze «zijn de schelpdieren door een algensoort „besmet". Eten ui mosselen is evenwel zonder risico, omdat de in de han- zijnde en in restaurants opgediende mosselen voor con- imptie zijn goedgekeurd. maatregel betekent voor Slik een ap vooral omdat hij tijdens de her- yakantieperiode de beste omzet ialt. De Oudeschilder rekende op een ;brengst van zesduizend gulden over ie weken. De maatregel is voor Slik a pijnlijk omdat uit monsters die Rijks Instituut voor Visserij Onder- URIVO) vorige week nam, is ge ien dat er geen sprake is van een ihoogde concentratie van de ge lakte algensoort (Dinoflagellaten) in gebied waar Slik zijn mosselen eekt (stroomgebied Marsdiep). In dere delen van de Waddenzee toon- proefnemingen wel sterk verhoog- concentraties aan. Concumptie orde mens van de „besmette" jsselen kan ziekteverschijnselen zoals ttramp tot gevolg hebben. Het iduktschap voor Vis en Visproduk- besloot vervolgens, in sa- inspraak met het ministerie van dbouw en visserij, tot genoemde el. Ook het vervoer van mos- in van de Waddenzee door de luwse mosselvissers naar de verwa- plaatsen in de Oosterschelde werd boden. De Zeeuwen hebben echter voordeel dat zij enkele weken kun- teren op de in de Oosterschelde gelegde „voorraad". Slik, die zijn ngcultuur-gekweekte mosselen elke vers op Texel aanlevert, beschikt hter niet over een dergelijke voor- d. De partij mosselen die hij vrijdag wal bracht is voorlopig de> laatste in de handel mag komen. Keuren benadeelde visser nam contact op het Produktschap om zijn werk weken toch te kunnen voortzet- „Mijn mosselen zijn goed, dus la- ;e ze maar keuren", zo redeneerde Voorzitter Langstraat van het Pro duktschap wil aan deze wens niet te gemoet komen. „Het is erg vervelend voor Slik en andere bedrijven, maar we hebben de maatregel niet voor de lol genomen. Het moet honderd pro cent waterdicht zijn. Daarom is het een algemene maatregel, die geldt voor de hele Waddenzee. Stel dat een bepaald gebied, waar nog geen ver hoogde concentratie van algen is ge constateerd, wordt vrijgegeven en er treedt een ziektegeval op. Bijvoorbeeld doordat een beunhaas zijn mosselen uit een ander, besmet deel vandaan haalt. Dat risico mogen we niet ne men. Eén zo'n geval en de totale mos selsector hangt. We moeten wel op deze preventieve wijze te werk gaan. Op korte termijn is dat nadelig voor enkele bedrijven, maar op langere ter mijn niet. We moeten garant staan voor de kwaliteit van ons produkt en door zulke maatregelen weten de men sen tenminste dat wij onze zaken se rieus nemen. Over het keuren van par tijen kan ik op voorhand niets beloven. Het is in elk geval zo dat we onvol doende zijn uitgerust qua personeel, materieel en beschikbare dieren voor de dierproeven, om snel en adequaat keuringen te kunnen uitvoeren. Als we voor Slik een uitzondering zouden ma ken, staan er dezelfde dag nog twintig mosselvissers op de stoep die hun par tijen ter keuring aanbieden. Maar ik verwacht en hoop dat we over veer tien dagen uit de problemen zijn", al dus Langstraat. Uitscheiden Dirk Slik vreest dat hij zich bij deze uitspraken zal moeten neerlegen. „Ik weet nog niet goed wat ik ga doen. Waarschijnlijk wordt het niks. De vangst van vorige week vrijdag opma ken en dan uitscheiden. Over twee weken is Texel leeg. Wat ik dan nog verdien stelt vergeleken bij de herfstva kantie niet veel meer voor". De in komstenderving wordt niet vergoed, maar komt voor eigen rekening. Er ligt een natuurlijke oorzaak aan de maatre gel ten grondslag en dan is het risico voor de visser zelf. Slik levert zijn mosselen aan rokerij en vishal Piet van der Star te Oudeschild en aan enkele restaurants op het ei land. Zaterdag al kreeg deze handel een gevoelige klap. Als gevolg van melding in het tv-journaal en artikelen in de ochtendbladen werd slechts de helft van de (goedgekeurde) mosselen verkocht. Veel restaurants zegden hun bestellingen bij Van der Star af. Flinke storm Morgenmiddag zullen de nieuwste uit komsten van de wekelijkse monsters door het RIVO bekend zijn. Er wordt niet verwacht dat de maatregel dan van de baan zal zijn. Daar is eerst een verandering van het weer voor nodig. De dinoflagellaten floreren bij gratie van eerr relatief hoge watertempera tuur en een lage stroomsnelheid. Na een flinke storm of temperatuurdaling is de algensoort snel verdwenen. De stoffen die de algen afscheiden en die in de mosselen zijn opgehoopt, zal dan bij verwatering ook spoedig ver dwijnen. De mosselen kunnèri dan ge woon weer in de handel worden ge bracht. Overigens is het verschijnsel al eerder voorgekomen. Vier jaar geleden kwamen de algen voor in de hele Waddenzee, eveneens in laat septem ber/begin oktober. Enkele zeer ernstige ziekteverschijnselen op Terschelling stelden de mosselkwekerij toen in een kwaad daglicht en nu wordt met alle macht geprobeerd om dat te voorkomen. Eén van die momenten waarop de waterdruk volledig van slangen werd afgehaald. De brand weerman op de voorgrond wacht tot er weer water komt. Achter hem staat hoeve Varia in Imhtarlanm De oorzaak van de brand, die hoe ve Varia van Jan Vonk donderdag vrijwel geheel verwoestte, blijkt moeilijk te achterhalen. Het onder zoek door de technische recherche bracht tot nu toe weinig duidelijk heid. Waarschijnlijk is er sprake van kortsluiting nabij de boven het woongedeelte gemonteerde boiler, maar zekerheid hierover kan wel licht nooit worden gekregen. De 44-jarige leraar bedrijfseconomie is de eigenaar van Varia, maar heeft het huis al enige tijd te koop staan, gelijk met enkele andere woningen. Het be drag waarvoor de hoeve was verzekerd had Jan Vonk enige tijd geleden ver laagd. Gedurende de zes jaren dat hij er woonde met zijn vrouw en drie dochters, had hij er veel aan ver bouwd. Onder andere was er een bad kamer ingekomen. Donderdagmiddag om kwart over vier was hij van de overkant thuisgekomen en had na een kwartier de radio aangezet. Een doffe tik gaf aan dat er iets mis was. On middellijk liep Vonk naar de meterkast, waarboven hij een gerommel hoorde als van ver weg stromend water. Op datzelfde moment kwam een wegwer ker binnen om te melden dat het dak van de hoeve in lichterlaaie stond. De man was door de brand afgeleid en had zijn tractor bijna de sloot ingere den. De wegwerker waarschuwde de brandweer, terwijl de drie dochters van Jan Vonk zichzelf en wat dierbare spullen in veiligheid brachten. De vrouw des huizes was op het moment van de brand niet thuis. Bij een brand in de kap van een stolp kan de brandweer meestal weinig meer doen dan de schade beperkt houden door zoveel mogelijk nat te houden. De verdwaalde Renvogel, die vorige week bij Petten was gesignaleerd, be vond zich dit weekend op Texel. Leden van de Dutch Bïrding Association, een vogelclub die dit weekend Texel be zocht, zagen de vogel in het weiland nabij de Robbenjager. Later trok het beest(je) veel bekijks, hoewel niemand te dicht kon naderen. De 15 cm grote Renvogel is een soort plevier, net even kleiner dan de goudplevier en zand kleurig, omdat hij in de woestijn thuis hoort en dus een schutkleur heeft. Hij heeft zijn broedgebied in Noord-Afrika en trekt 's winters weg naar de zuide lijke Sahara. De vogel die momenteel waarschijnlijk nog op Texel is, heeft mogelijk een verkeerde route gekozen en is verdwaald. Ons klimaat zal hem weinig problemen geven, omdat hij ge wend is aan de koude Saharanachten. Tijdens zijn verblijf bij Petten op de Hondsbosse Zeewering trok de vogel veel aandacht van de media en ver scheen hij zelfs op televisie. Er is een grote kans dat de kleine insecteneter bij opjaging nog verder noordelijk zal vliegen. De belangstelling voor de dia-avond over Texel die gisteravond in de Her vormde kerk van De Koog werd gegeven door de heer Veldwisch was zo overstel pend, dat men mensen heeft moeten weigeren. Hedenavond wordt daarom een extra diavertoning gegeven, de laatste keer dit seizoen, aanvang 20.00 uur. Entree f2,— p.p. [WlWKELVOLIDEEEN^ Telefoon 02220 2346 Koffiezetapparaat ;3paciteit 1 liter, met tuimelschake- kar, in witte kleur p,ofijtprijzen zijn 1 week geldig en loiang de voorraad strekt. I geëmailleerd fornuis, met ovenverl ic h ti ngoventhermostaat, Si-element en opberglade

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1