Wampex afwisselend en razendsnel IC AGENEi: Knap georganiseerde uitputtingslag voor alle deelnemers aantrekkelijk JAAR Laatste verkoopmiddag handwerk Oudeschild „Souvenirs" op betere piaats De uitslag X IlOE WOOE DE NOODZAAK BLIJFT PAGINA 2 TEXELSE COURANTDINSDAG 14 OKTOBER, echter zo lang mee bezig dat enkele noodbrieven achter elkaar geopend moesten worden, omdat men hope loos achter was geraakt. De winnaars in het zonnetje op de Bremakker: v.l.n.r. Frans Kuip, Jan Hi De vrijdag en zaterdag op Texel gehouden Wampex kenmerk te zich door een verrassende gevarieerdheid en een razend snelle, knap in elkaar gezette opeenvolging van opdrachten. De 98 deelnemers kregen in hoog tempo dertien totaal ver schillende opdrachten voorgeschoteld, die hen door het bos, over de wegen, naar de Slufter en vooral telkens in het wa ter joegen. Zelfs een stuk peddelen op een surfplank in de Waddenzee werd niet vergeten. Ruim een uur strafpunten tellen en rekenen resulteerde in de bekend making dat Frans Kuip en Jan en Henk Hin gedrieën de wisselbeker over mochten nemen van Jan Fre- derici en Hans de Porto, ware het niet dat deze winnaars van de twee vorige Wampexen, die beker thuis hadden gelaten. Dat nam niet weg dat iedereen zaterdagmiddag tevreden was over de gang van za ken. Enthousiast werd op een zo novergoten camping De Bremakker teruggeblikt op de verrichtingen in de voorgaande uren. Hoewel de Wampex korter had geduurd dan in andere jaren waren veel deelne mers volmaakt „uitgevloerd". An deren hadden het niet op kunnen brengen te wachten op de ein duitslag en waren reeds huiswaarts gekeerd. De Wampex (Weekend Amfibische Ex peditie) wordt jaarlijks georganiseerd door ,,Cappa", onder auspiciën van de Texelse sportraad. Cappa staat voor Co Koomen, André van der Vliet, Piet Keijzer, Peter de Hoogh en de laatste A is de eerste letter van akties. Daaraan was tijdens de Wampex net zo min gebrek als aan lofuitingen van de deelnemers aan het adres van Cap pa. Vooral omdat het nagenoeg onmo gelijk was gemaakt op slimme wijze onder bepaalde opdrachten uit te ko men was men erg te spreken over de opzet. Dat had waarschijnlijk te maken met de deelname vorig jaar door de Cappa-leden Piet Keijzer en André van der Vliet. Onder andere had dit tot ge volg dat de zogeheten noodbrieven deze keer in bruine enveloppen zaten, zodat er niet met een zaklantaarn doorheen kon worden geschenen. Te vens was het dit jaar vrijwel onmoge lijk gemaakt op slinkse wijze aan een eind fietsen te ontkomen door gemo toriseerd vervoer op te trommelen. Start in het donker Het was vrijdagavond een nerveus geroezemoes in de kantine van spor thal Ons Genoegen in Den Burg. De 98 deelnemers, verdeeld over 29 groe pen, dronken koffie, die gratis werd verstrekt omdat ze allemaal maar één kwartje bij zich mochten hebben. Gre tig werd het formulier gelezen waarop de organisatie de spelregels had ver meld. Daarop stond nadrukkelijk ver meld dat de Wampex vooral voor het plezier van de organisatoren zelf werd gehouden. Niemand nam daar aan stoot aan. Naarstig werd de inhoud van de rugzakjes nog eens gecorftro- leerd. Alles was er: fietspomp, plakspullen, droge kleren, vier Marsre- pen.... De groep van Martin Wiggerts introduceerde een nieuwigheid: Men had de droge kleren met plastic water dicht laten sealen. Na een korte en duidelijke informatieve toespraak kre gen de deelnemers om kwart voor ze ven bij de uitgang hun eerste opdracht en snel daarna verdwenen de groepjes stuk voor stuk in de reeds ingevallen duisternis. Verspreid De regels van de Wampex zijn simpel. Voer een opdracht uit en maak daarbij de verstrekte noodbrief open op het erop geschreven tijdstip. In de nood brief, in werkelijkheid een heel klein stukje plattegrond van Texel, staat waar de volgende opdracht kan wor den verkregen. Als de opdracht wordt volbracht, behoeft de brief niet te wor den geopend. Bij de eerste opdracht werden verrassend weinig noodbrieven geraadpleegd. Om de deelnemers van meet af aan te verspreiden werden drie verschillende opdrachten uitgedeeld. Alle drie hielden routes in waarbij men de richting bepaalde aan de hand van een Wampex-routekaart uit 1936. Niet dat er toen al een Wampex op Texel werd gehouden, maar de erin vermel de objecten bestonden toen wel maar nu niet meer. Kennis van de Texelse geschiedenis war dus wel een vereiste, want men werd onder andere veron dersteld te weten dat de oude drukke rij van de Nieuwe Texelse Courant" stond in de Warmoesstraat naast de slagerij. De routes leidden uiteindelijk naar camping De Bremakker. De moeilijkste Op de camping werd een videofilmpjes vertoond, waarin aanwijzingen omtrent het te volgen pad waren verborgen, maar waarin allerlei „maffe" manieren van afleiden waren bedacht. Zo rende André van der Vliet door het beeld met een grasmaaier, terwijl de deelne mers op het bord van de Zilvermeeuvy op de achtergrond moesten letten. Op de film stonden aanwijsbordjes, die in werkelijkheid waren vervangen door bordjes met namen als „Gerbrand Posterplein" en „Daan Schillinglaan". Ook andere raadsleden waren naamge vers van het Wampex stratenplan. De te volgen route gaf aanleiding tot veel gedwaal. Henk Hin vertelde na afloop: „Ik wist op een gegeven moment pre cies waar ik heen moest. Alleen wist ik niet waar ik zat". Veel deelnemers klaagden erover dat toen ook de nood brief niet meer hielp. Sommigen presteerden het zelfs een kwartier lang om het einddoel heen te zwerven. Dat einddoel was het Kerckeland. Op het recreatieveld daarvan kreeg men een foto van een grafzerk. De meesten wisten vrijwel onmiddellijk dat het de zerk was van de waard van het vroegere Eierlandse Huis en spoedden zich naar het kerkhof in De Koog. Daar kregen zij een aantal coördinaten toegestopt, die aangaven waar de vol gende opdracht kon worden gehaald. Daarbij ging onder andere de groep van Gert Pansier de mist in. De lengte- en breedtegraden volgend kwam men bij de Staart in Waalen burg, waar de opdracht levensgroot op de straat stond geschilderd. Pansiers groep vond de opdracht niet, was daar Vijfje voor karweitje De volgende stop was de kantine van S.V. Oosterend, in welk dorp men vijf gulden moest verdienen voor het Tes- selhuus. Daarin is iedereen geslaagd, hoewel op zeer uiteenlopende manie ren. Velen dienden zich aan als straat vegers en kregen zo het geld. Sommi gen deden, de vaat bij iemand thuis of lieten de hond uit. De groep van Gerrit Boorsma gaf een kat voer, Kitty Bak ker dronk er een biertje voor en Nel Collou waste iemands rug.... Bij de molen van Het Noorden kwam men voor het eerst in aanraking met water. Om die eerste kennismaking niet te overdrijven mocht elke groep één afgevaardigde dwars over de kolk van de molen sturen, drijvend op een opblaasbarid en zichzelf voorttrekkend aan een slap touw. Die kille bedoening in het aardedonkere water, waarin men zelfs ratten meende te ontwaren, werd niet door iedereen als prettig ervaren. Desondanks slaagden alle groepen er in, weliswaar ten koste van een nat pak, achter de boodschap te komen die was geschreven in de duiker onder de molen: „Haal uw opdracht bij Cap pa". De reaktie was dikwijls: „Moest ik daarvoor honderd meter door dat water ploeteren?" Martin Wiggerts (van de ingesealde kleren) had voor deze gelegenheid een rubberboot meegebracht en verbleef tweemaal zo lang weg als de rest, om dat hij een opblaasband op sleeptouw moest nemen. Trailer Door middel van een quiz met stripfi guren arriveerden de deelnemers bij de ingang van de Muy. Daar werden hun fietsen op een trailer van Van Malde- gem geladen, die belangeloos zijn me dewerking aan de Wampex had toege zegd. De fietsen werden naar elders getransporteerd, terwijl de zwoegende deelnemers via een kompasroute de Slufter in werden geleid. Daar werden de mensen die als eerste aankwamen, gestraft voor hun haast, want men moest de Sluftergeul oversteken bij een hoge waterstand en een sterke stroom. Sommigen verkozen via een omweg te lopen en verloren daarmee twee uren. Anderen waadden tot aan hun nek in het water, hun kleren angstvallig boven het hoofd houdend. Laatkomers hadden veel minder last van het water, dat hen dooi^de_eb hooguit tot aan het middel kwam. Aan de overkant stonden door Piet Zijm „geregelde" jeeps gereed voor verder transport van de vermoeide Wam- pexers. Met een luchtfoto in de hand en onder toezicht van de allesziende Kustwacht verplaatsten ze zich naar camping De Krim, waar ze in tenten van het bouwdorp mochten slapen. Daar konden ze douches nemen en kregen soep van de op De Krim ge vestigde Taveerne. Om kwart voor vier 's nachts kwam de laatste groep aan. Oorsprong Zaterdag begon de Wampex om zeven uur 's morgens met het opzoeken van een woord in de Dikke Van Dale of in het woordenboek van Koene. Dat woord was „Oorsprong" en leidde naar de hoeve Oorsprong. Lichte ver warring ontstond toen bleek dat het woord erboven „oorlogsschip" was, maar niemand koos de verkeerde weg. Zusterkring Oudeschild houdt vrijdag 17 oktober de laatste verkoopmiddi van twee tot vijf uur in de Hervorn^ kerk van Oudeschild. Tevens kan op deze middag voor de laatste maalj jaar de kerk worden bezichtigd enij gen betaling van f\ de toren wod beklommen. De organisatie deelde mee dat er deze laatste keer beslis|l geen oude restjes worden verkoch| maar dat weer nieuw vervaardigd handwerk verkrijgbaar is. Voor f1,25 kunnen de bezoekers koffie en cafe krijgen. Dinsdag 14 oktober De gemeenteraad vergadert in hetij huis, aanvang 19.30 uur. In Eben Haëzer in de Julian astraat de Baptistengemeente een bijbelslu bijeenkomst die voor ieder toegan is. Voorganger J. H. Tensen spreekt „Verzoenend leven met God en n> mens"; aanvang 19.30 uur. In de Hervormde kerk van De Koog gint om 20.00 uur een extra dia-a,; over Texel. Woensdag 15 oktober De folklorestichting besluit het seis met de „Dag van de hobby's" die 10.30 uur op de Groeneplaats begin Om 19.30 uur vuurwerk op het ten van Texelse Boys. In NJHC-jeugdherberg Panorama wordt 's morgens open huis gehou met vertoning van de nieuwe proir; tiefilm „Texel, een beetje buitenlan: en gelegenheid tot bezichtiging vai nieuwbouw, leder is welkom. Donderdag 16 oktober Gedurende de hele dag heeft del vormde vrouwenvereniging van De" bazaar in de kerk met diverse spel en verlotingen. De raadscommissie voor welzijnsb; heeft in het raadhuis een openbare gadering, aanvang 19.30 uur. Gespn wordt onder andere over de overn van het zwembad Molenkoog, het meentelijk emancipatiebeleid, jaar; ning van culturele zaken en het einc port over de taakscheiding geme; welzijnsstichting. Van 13.30-16.30 uur wordt voor deje een mini-voetbaltoernooi gehouden het terrein van Texelse Boys. Deelre gratis. In ouderencentrum De Buuretonkuri na 14.30 uur kaarten worden afgeiii voor de bingo-middag van vrijdao oktober. Bij de Schuilhut te De Koog start 14.00 uur een kerkentocht, die deke van het zuidelijk deel van Texel bezo De vele „souvenirs" die allerlei mensen van de gestrande kust vaarder Compass hebben af gehaald, zijn voor een deel bij htl maritiem museum bezorgd, waai ze gedurende de herfstvakantie worden geëxposeerd, samen me! 180 foto's die voor de foto wedstrijd zijn ingezonden, krante knipsels en andere stukken die te trekking hebben op de stranding, Te zien is onder meer het koperei meetlint uit de olietank, een der luchtkokers, een „keessie" (een lijn voorzien van verzwaarde knoop, waarmee een tros wordt binnengehaald), laarzen, schoon maakartikelen, riemen, dekluiken en kaarten uit de kaartenkamer met heel dramatisch „het laatste bestek". Kritiek op de hou ding van de lokale overheid na dt stranding wordt subtiel gebracht in de vorm van de betreffende ai- tike/en uit de strandvonderijwet, waaruit valt te concluderen hoe destijds gehandeld had moeten worden. Verder zijn van de Com pass (die van 1957 tot 1964 „M gen Staemer" heette en vervol gens tot 1985 „Ostara") een boes- schild, een zuiger uit de motor, gereedschappen en allerlei kleine gebruiksvoorwerpen te zien. Die collectie is nog voor uitbreiding vatbaar. De mensen van het mari tiem museum hopen dat nog meer jutters zich geroepen zullen voelen iets af te staan, zodat meer mensen er van kunnen ge nieten. Zolang er bezoekers zijn111 het maritiem museum zat de videofilm over de Compass- stranding tijdens de herfstvakantie doorlopend worden gedraaid. De Wampexers kwamen niet alleen zichzelf tegen, ook de andere deelnemers fungeerden als struikelblokken. Hier moeten er twee in de kolk van molen Het Noorden elkaar passeren langs het touw. Hoe snel de weg van De Krim naar de Oorsprong werd afgelegd hing af van de dosis geluk, die de deelnemers hadden. Sommigen liepen hard en en arriveerden uitgeput bij het kanaal langs de Eendrachtsdijk. Anderen, waaronder de groep van Henk Hin, troffen zuiver toevallig iemand die hen een lift wilden geven. Een grote groep van tenminste dertig deelnemers haal de opgelucht adem toen de chauffeur van een AOT bus hen een gratis lift gaf. „O, van de Wampex zeker. Ja, dat dacht ik al", was zijn commentaar. Om het kanaal over te steken waren vier banden aan elkaar gebonden, zo dat men met een klein model sleep- trein naar de overkant moest varen. De eerste groepen deden dat ook. La ter begreep men dat het er ondiep was en gewoon lopen veel sneller ging. De laatste groepen echter namen zelfs die moeite niet en liepen om via het ernaast gelegen weiland, waar een twintigtal koeien hen opjaagde. Met behulp van kleine stukjes land kaart volgde men een fietsroute naar het surfstrand bij Dijkmanshuizen. De fietsen waren door Van Maldegem bij Irenehoeve neergezet en de koffie in de accommodatie van de Windsurf- club stond al klaar. Na die koffie moest men heen en weer peddelen (met de handen) op een surfplank naar een honderd meter verder gele gen boei, waarop een foto was be vestigd. Dat laatste werd niet door ie dereen begrepen. „Welke foto?" vroeg Hans de Porto toen hij tweemaal hon derd meter had gepeddeld. Het gevolg was dat zijn maat Jan Frederici eve neens naar de boei heen en weer moest, om de foto als nog te bekijken. Erop stond het monu ment bij de waterfabriek afgedrukt. In die fabriek moesten de deelnemers op nieuw uit de kleren. Deze keer om een kistje in het midden van het koelwater bassin te openen waar de volgende opdracht in was vermeld. „Ga naar Havenzicht", stond op de binnenkant van het deksel geschreven. Bij het restaurant liep het gezelschap negen minuten vertraging op omdat de leden van Cappa er niét op tijd waren. De eerste groepen waren sneller dan verwacht en iedereen was gaarne bereid Cappa dit schoonheidsfoutje te vergeven. In Havenzicht kreeg men opdracht inwo ners van Oudeschild tien vragen te stellen, waarmee men bonuspunten kon verdienen. De vragen waren door de organisatoren opgesteld en de meeste ervan gingen over de kotter- vloot. Degenen, die een échte Oude schilder troffen, hadden dan ook geen moeite met de beantwoording. Op nieuw viel het op hoe fantastisch de Texelse bevolking aan een dergelijk evenement meewerkt. Rally Na de vragenbeantwoording volgden de deelnemers een rallyroute, die leid de naar de Hemmerkooi. Enkele deel nemers moesten daarbij de noodbrief openen omdat één van de aanwijzin gen sinds laatste controle was verval len, maar de meesten ondervonden daarvan geen last omdat op dat ogen blik de volgende aanwijzing al in zicht was. Bij de Hemmerkooi ontving men het adres Rozendijk 44 als zijnde de volgende bestemming. Op dat niet bestaande adres stond het poppenhuis van André van der Vliets dochter Sa rah. Daarbij diende men op de bel te drukken en kreeg via een portofoon te horen dat de volgende opdracht in het Turfveld bij een boom werd verstrekt. Daar moest ook aan een bel worden getrokken en via een megafoon werd meegedeeld dat men naar de kruising Monnikenweg-Vinkenlaan moest gaan. Ooggetuigen verklaarden dat sommi gen écht dachten dat de mega- foonstem uit een boom kwam. Op de bewuste kruising stonden drie aanspanningen klaar van de Vrienden van het Paard met de koetsiers Wil Siebeling, Rein Eelman en Dik Smit. Vorstelijk werden de deelnemers de laatste honderden meters naar de fi nish op camping De Bremakker gere den. De tocht was afgelopen en de meesten waren finaal afgemat, maar aan de atmosfeer die naderhand op de Bremakker hing was te merken dat er nauwelijks van een wanklank sprake kon zijn. Zelfs de oversteek bij de geul in De Slufter werd nu als iets leuks gezien en er werd vrolijk gepraat over de vele lekke banden die onderweg werden opgelopen, en geplakt. Het meest tevreden waren uiteraard de drie winnaars en de meeste lof werd toege zwaaid aan de vier organisatoren van Cappa, die met steun van Marjan, Koos, Hetty en Piet de motoren achter deze opnieuw bijzonder geslaagde Wampex waren. De groepen met als leiders deze personen vormden de eerste tien van het eindklassement: 1. Henk Hin in 723 minuten; 2. Marcel Bakker in 724 minuten; 3. Jan Frederici in 743 minuten; 4. Bertus Heerschap in 747 minu ten; 5. Willem Koomen in 775 mi nuten; 6. Gert Pansier in 859 mi nuten; 7. Karei van Heerwaarden in 863 minuten; 8. Maaike van der Kooi in 891 minuten; 9. Dirk Maas in 914 minuten; 10. Nanning Kik kert in 935 minuten. AMNESTY INTERNATIONAL 's Morgens om half acht mochten de deelnemers aan de Wampex het kanaal langs de Eendrachtweg oversteken. Eén van de vele ontberingen.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2