Oud roer opgevist Ard Saai prolongeerde provinciale pïoegtiteS Verkoop speelgoed voor waterpomp Zuid-Afrika Stolpboerderij herkend onden legden ixamen af Hissen dijk en duinenrij fan zen trek Jaap Bakker bracht Pater Witte-act voor FNV-vrouwen Sil Boon: wel sneeuwklokjes, geen woning Actie CVO en Contactgroep ZA Cr i&ÊÊÊÊi Oosterend verliest punt aan ZDH Ambtenaren tevreden over S.0.Si(offie Bingo voor ouderen YSDAG 14 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 3 chipper Adri Vonk van de Texel 1 aaide vorige week dinsdag vijftig zee- fen ten noordwesten van Terschel- ig een oud roer met zijn visnet naar oven. Het losmaken van het gevaarte am anderhalf uur in beslag omdat volledig in het net gewikkeld was, rat bij dergelijke vangsten zelden oorkomt. Een gedeelte van het net ing bij deze operatie verloren. Vrijdag het drie ton wegende roer in de takels van Aris van Boven en werd het neergelegd bij het Maritiem Museum, waar het wacht op verder onderzoek. Het geheel doet bijzonder aan omdat het houtwerk volledig tegen paalworm is beschermd door koperbeslag. Wel licht is het afkomstig van een klipper of windjammer. Adri Vonk besloot me teen na de vangst het roer opzij te leggen voor het museum, dat hij een warm hart toedraagt. Op de kruising Oosterenderweg- Bargen stond de stolp, die op een ou de foto in de krant van dinsdag niet „thuisgebracht" kon worden. De heer M. Stoepker kreeg acht reacties bin nen met de juiste informatie. De boer derij werd in 1946 afgebroken. De fa milie Huisman, moeder en twee zoons, waren de laatste bewoners van de stolp. Zij zijn later Verhuisd naar een andere boerderij in Bargen. De stolp was eigendom van de familie Keijser van „Het Hooge". oor het eerst in het bestaan van Hondenclub Texel, organiseerde vereniging examens speuren, ehoorzaamheid en pakwerken. begon zondagochtend om 8.00 toen vijf leden van de Hondenclub jxel en twee personen van het vaste nd met hun dieren aantraden op het tegenover „Halfweg" aan de oornderweg, waar het examen afde- A (speuroefening) werd afgelegd, was de bedoeling dat de hond het oor de begeleider of spoorlegger uit- izette spoor volgde en de daarop lergelegde voorwerpen terugvond, es van de zeven deelnemers wisten jeii^en voldoende te scoren. et gezelschap verplaatste zich vervol- ens naar het terrein bij Rien Sans fee aan de Rozendijk voor de exa- kur( re van de afdelingen B en C. gek ifdeling B omvat de lehoorzaamheidsoefeningen, bestaan- o.m. uit volgen aan de lijn, los vol- ten apporteren. Vier deelnemers risten hierbij voldoende punten te ver- amelen. Helaas moest één van de s ke leelnemers zich tijdens dit onderdeel iezo regens familieomstandigheden voor «rdere deelname terugtrekken, et laatste onderdeel, afdeling C, be eft het pakwerken en dat betekende oor de helft van de deelnemers toch )p rel het moeilijkste; die wisten niet vol- oende punten te behalen. Daardoor on dus uiteindelijk in de kantine van amping „De Koornaar" (de winterre- identie van de club) aan drie perso- t- «n een diploma uitgereikt worden, feliswaar werden de diploma's uitge mikt aan de begeleiders, maar zeer ze- mag niet uit het oog verloren wor- dat de grootste prestatie op deze door de honden geleverd is. Al not al een zeer geslaagd evenement net een enorme hoeveelheid nuttigè »if Waring voor deze jonge vereniging. door Klaas Bonne fe boeren die het land bevolken, wgs de fraaie waddenkust, 1 ^den a/s de ganzen trekken M bij voorbaat ongerust. «nt hoe genoegelijk ook het leven h de landman henen glijdt, 'o heiligdom wordt kaalgevreten '{dat is geen kleinigheid. zwaait vertwijfeld met zijn hooivork )(r_ de ganzen in hun vlucht, "sar slaat in 't noorden van ons eiland 'hhts wat gaten in de lucht. j1 een goed gericht schot hagel indt de ganzenhoeder ongehoord. Boer Biet in zijn Sahara, 9t dan maar weer mokkend voort. jj> sis straks de winter nadert de kille Waddenzee, f de gans haar afscheidsrondje, y het gastvrij S.B.B. yt de rotgans kent geen grenzen, weft geen visum of een pas. Jt ons snaterend krakélen, jjf het laatste sprietje gras. y ik ben slechts buitenstaander, 8f ik er minder zwaar aan tors, zie liever duizend ganzen vliegen, m één F-16 langs de Hors. Ard Saai uit De Cocksdorp is zater dag in de Haarlemmermeer Noord- hollands kampioen ploegen gewor den in de categorie twee- schaarwentelploegen. Met deze prestatie heeft hij zich geselecteerd voor het Nederlands kampioen schap dat volgend jaar okotber in Rijssen (Overijssel) wordt gehou den. Johan Reuvers en Simon Stark hebben ook een verdienstelij ke prestatie geleverd door beiden als tweede te eindigen bij het resp. rondgaand- en drieschaarwentel- ploegen. Simon Stark heeft hier mee ook een plaatsje in de selectie voor het Nederlands kampioen schap in Rijssen kunnen afdwingen. Niet meer dan dertien ploegers uit de provincie deden mee aan de wedstrijd; Op de avond van de Vrouwenbond FNV bracht Jaap Bakker uit Oude- schild woensdag voor het eerst zijn „Pater Witte-act", waarin hij anecdo tes over de pater vertelde. Tussen de verhaaltjes speelde Jaap op pater Wit te zijn harmonica. Voor de première van die act hield hij met mevrouw Witte-Bakker een typisch Texelse voor dracht, die speelde in De Koog. Jaap Bakker verzorgde voor de FNV- vrouwen een hele avond, beginnend met een lezing over de historie van Texel, die hij illustreerde met meege brachte voorwerpoen uit de geschiede nis van het eiland. De periode die Jaap behandelde liep van de gouden eeuw tot en met de tweede wereldoor log. Na zijn pater Witte-act besloot Jaap de geslaagde avond met een vlaggenparade met als hoogtepunt een enorme, honderd jaar oude, vlag van de familie Wuis uit Oudeschild. Sil Boon uit De Cocksdorp mag op een stuk grond aan de Stengweg geen bedrijfswoning naast de schuur bouwen. De gemeente heeft aan dit bouwplan geen me dewerking verleend, omdat de „agrarische noodzaak" hiervoor niet aanwezig is. Boon wil op de grond, gelegen in het Dorpzicht"gebied, sneeuwklokjes verbouwen. Hij zal nu eerst moeten aantonen dat zo'n bollenbedrijf levens vatbaar is. Het telen van sneeuwklok jes kan voor Boon een belangrijke acti viteit zijn om tijdens de winterperiode in zijn levensonderhoud te voorzien. Van het voorjaar tot eind van de zo mer onderhoudt Boon samen met zijn vriendin Janka van der Brink een toe ristische bootdienst op Vlieland. bijna de helft bestond uit Texelaars! In tegenstelling tot het Texels kampioen schap waar Ard Saai uiteindelijk pun- tenwinnaar werd, had men bij dit kam pioenschap drie titelhouders. In iedere categorie was een winnaar, waarbij het puntentotaal geen invloed had voor één „totaalwinnaar". Het land hoefde hier niet teruggeploegd te worden zo dat de ploegers geen puntenaftrek van hun totaal konden vrezen. De jury, waaronder de Texelaars Klaas Eelman, Piet Jongejan en Henk Flens hadden als algemeen oordeel dat er goed ploegwerk was verricht, met af en toe een „schoonheidsfoutje". Ard Saai, die zich vorig jaar ook al kampioen van Noordholland mocht noemen, kon de wisselbeker houden in tegenstelling tot de kampioen van '85 in de categorie drie- schaarwentelploegen Simon Stark. Hij mocht dit jaar de wisselbeker afgeven aan Rob van Vilsteren, afkomstig uit de Wieringermeer. De zes Texelaars die hebben deelgeno men aan dit kampioenschap hebben allen een goede prestatie geleverd. Be halve Ard Saai deden ook Jan Willem Vlaming en Marcel Witte mee bij het twee-schaarwentelploegen, Een derde en laatste plaats waren hun deel. Het transport van de tractors en ploegen werd verzorgd door P.C. Bonne, Cebe- co en transportbedrijf H.D. van Maldegem. Uitslag Noordhollandse ploegkampioenschappen: Rondgaande ploegen: 1. Arjo van de Vlugt 155 >2; 2. Johan Reuvers 151; 3. Nico Koekhoven 139. Twee-schaarwentelploegen: 1. Ard Saai 158 Zz; 2. Kees de Boer 153; 3. Jan Willem Vlaming 145; 4. Marcel Witte 141 Zz Drie-schaarwentelploegen: 1. Rob van De komende weken wordt op Texel een speelgoedactie gehouden, waar van de opbrengst bestemd is voor de aanschaf van een waterpomp voor een zwarte woongemeenschap in Zuid-Afrika. De actie is een initiatief van de Contactgroep Zuid-Afrika en wordt uitgevoerd in samenwerking met de CVO-basisschool te Den Burg. De inzameling start deze week, de verkoopdag is zaterdag 15 november. De waterpomp is hard nodig in Soven- ga, een zwarte woonwijk bij Sint Pie tersburg. De naam zal een aantal Texe laars niet onbekend in de oren klinken. De plaatselijke predikant in Sovenga is dominee Leputu, die al eens te gast was op Texel en heeft gepreekt in de Gereformeerde kerk. Leputu is een oud-studiegenoot van de Texelse do minee T. Salakay, waarmee de speciale contacten zijn verklaard. Sovenga is een grote gemeenschap met enkele duizenden inwoners. Er heerst grote werkloosheid. Sint Pie tersburg is geen industriestad en voor de zwarten is het verbouwen van een stukje grond een van de weinige mo gelijkheden om in hun levensonder houd te voorzien. De droogte is echter enorm. Er is weliswaar een waterput, maar die ligt zo diep dat er een water pompinstallatie voor nodig is om dit water te gebruiken voor irrigatie. De investering hiervoor bedraagt ƒ10.000,— en dat geld kunnen de be woners van Sovenga onmogelijk bij el kaar schrapen. Volgens de zwarte Zuid-Afrikaanse dominee zijn de leef omstandigheden abominabel. Zendingsproject Tijdens diens bezoek aan Texel heeft hij ook contacten gelegd met de CVO- school. Dit had tot gevolg dat er een zendingproject werd gestart. De CVO steunt nu de basisschool in Sovenga. De kinderen sturen regelmatig geld voor betere leermiddelen en voedsel. Bij de Zuid-Afrikaanse scholieren heerst thuis vaak voedselgebrek, zodat zij op school hun ontbijt krijgen, bestaande uit maiskoek en een beker melk. Uiteraard sturen de CVO-ers niet alleen maar geld, maar houden zij zich ook bezig met de met Zuid-Afrika ver bandhoudende onderwerpen, zoals discriminatie. De eerstvolgende actie is dus het inza melen van speelgoed. De verkoop er van vindt plaats in het schoolgebouw en is van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags. Op deze dag is er kof fie en cake verkrijgbaar en voor de kinderen is er limonade en oliebollen. Bovendien is er een poppenkast voorstelling en waarschijnlijk een op treden van theatergroep Okidoki. De kinderen kunnen dus zoet worden ge houden, wat de ouders alle tijd geeft om rustig rond te neuzen. De datum, 15 november, is niet toevallig geprikt: het begin van de sinterklaastijd. Compleet Om welk speelgoed gaat het? Het speelgoed zal in goede staat wor den verkocht. Dat betekent dat de in geleverde spullen compleet moeten zijn. Beschadigingen zijn niet zo erg. Geprobeerd wordt dit zelf op te knap pen. Bij speelgoed moet ook worden gedacht aan kinderboeken, meubeltjes, fietsjes, kleding, etc. Kortom alles wat normaal gesproken met sinterklaas ca deau kan worden gedaan. Bij wie kan men inleveren en voor welke datum? Het speelgoed moet worden ingeleverd voor 1 november bij een van de vol gende adressen: A. Prins, Vloedlijn 20, tel. 3555; J. Ramaker, Vloedlijn 34, tel. 3866; N. de Brok, Lieuwstraat 16, tel. 4684; J. Vlaming, Schoudieck 44, tel. Vilsteren 164; 2. Simon Stark 148; 3. Jan Pelleboer 147; 4., Bert Keyser 144; 5. Kees van Mil 142. 5231. Den Hoorn en omgeving: K. de Booy, Stolpweg 1, 02226-680. Ooster end en omgeving: L. Kruithof, Noord wester 116, tel. 4590. Desgevraagd worden de spullen aan huis afgehaald. Op 1 november is de schuur van Velt- kamp aan de Maricoweg de hele dag voor inlevering van speelgoed open. Bovenstaande personen maken allen deel uit van de Contactgroep Zuid- Afrika. Deze bestaat momenteel uit twaalf mensen, voornamelijk vrouwen. De groep is gestart in het voorjaar van 1985 door zes leden van de Gerefor meerde kerk. Dominee Leputu had die pe indruk achtergelaten en door zijn persoon ontstond een grote betrokken heid met de situatie in Zuid-Afrika. De kerk speelt een dominante rol in Zuid-Afrika en sterker nog: zij geeft een theologische fundering voor apart heid. De kerk rechtvaardigt apartheid dus in het ene land, terwijl kerken el ders ter wereld apartheid veroordelen. Er kan zodoende worden geprobeerd de mening van de kerk in Zuid-Afrika van binnenuit te herzien. De contactgroep is niet alleen voor ge reformeerden, maar ook voor mensen van andere gezindten: interkerkelijk dus. Het doel van de groep is de men sen op Texel bewust te maken van de situatie in Zuid-Afrika. Het belang rijkste middel hiervoor is het verschaf fen van informatie. Tijdens de afgelo pen anderhalf jaar is dat op verschei dene manieren gebeurd: met een kraampje op de markt, een informa tiestand in de Hervormde kerk van Den Burg tijdens marktdagen, dia avond met ds. Leputu, filmavond in De Koog, gebedsdiensten, benaderen gemeentelijke politici (wat leidde tot een in de raad besproken notitie van de PSP). De groep is van plan lezin gen te houden voor bijvoorbeeld vrou wenverenigingen en informatiemateri aal te verstrekken aan scholen. Op de ze wijze hoopt de contactgroep een breder draagvlak te krijgen, zodat mensen uit de hele Texelse bevolking hun steentje bijdragen aan activiteiten tegen apartheid en discriminatie. In de hoofdklasse bij het zaalvoet bal behaalde ZDH zijn eerste punt ten koste van Oosterend. In de eerste klasse waren daarentegen geen verrassingen. Texel, KSMT en Rab wonnen hun wedstrijden. Oosterend verspeelde een kostbaar punt tegen ZDH, dat in de voorgaande drie wedstrijden niet éénmaal winst of gelijkspel had behaald. Oosterend, dat toch bij de titelkandidaten behoort, mag eigenlijk niet, als men in de top wil meedraaien, tegen deze tegenstan der punten laten liggen. In de eerste klasse heeft KSMT met een beter doelgemiddelde de eerste periodetitel behaald. Dat betere doelgemiddelde werd onder meer bereikt door een 6—0 overwinning op Verenigde Schil ders. Rab, mede koploper, won met 7 3 van A+O 2000 2. Texel behaalde een 5—1 zege. Citroën, leider van de middenmoot in deze klasse, blijft in het spoor van de leider door een 6—3 winst op de Muy. Casino 2 en Ooster end 3 kwamen tot een 0—0 gelijkspel. In de derde klasse werd afgelopen week een compleet programma gespeeld. Vissers Bouwbedrijf behaal de de grootste weekscore. Verenigde Schilders 2 werd het slachtoffer van de dadendrang van Visser met een 11—2 nederlaag. Oosterend 4 en Oosterend leiden deze klasse ongesla gen. Oosterend 4 won nipt van Texel 2 met 5—4. Oosterend 5 had minder moeite met ZDH 2, getuige de 4—1 winst. Een degradatieduel was dat tus sen Rab 2 en Casino 5. In een span nende wedstrijd behaalden beide teams één punt in een 6—6 gelijkspel. De wedsdtrijd tussen Gamma 6 en Verenigde Schilders 3 was ook span nend. Uiteindelijk wonnen de schilders met 2—1. In de junioren 1 klasse afge lopen week de onbetwiste topper tus sen twee Nissan jeugdteams. Beiden hadden in de eerste vijf wedstrijden geen punt verspeeld. Nissan 2 opende de score door een doelpunt van John ny Nieboer, even later gevolgd door een goal van Jan Willem Kraay, zodat Nissan 2 op rozen leek te zitten. Pieter Dogger bracht Nissan 1 terug in de ra ce. Nissan 1 moest tot drie minuten voor tijd wachten toen Olivier de Ko ning gelijk kon maken. Resultaat van dit alles was dat beide teams de lei ding blijven behouden. Oosterend en De Koog maakten er een doelpuntrijke wedstrijd van die door De Koog met 8—5 werd gewonnen. Casino 2 won met 2—0 van Texel 3. In de junioren 2 won Gamma 2 met 9—1 van ZDH 2. Oosterend 2 wandelde over Texel 5 heen gezien de 12—1 overwinning. Uitslagen: Hoofdklasse Oosterend-ZDH Eerste klasse Casino 2-Oosterend 3 Citroën-De Muy Ver.Schilders-KSMT Rab-A O 2000 2 Texel-Mantje 2 Tweede klasse KSMT 2-Casino 3 Gamma 4-Jelleboog 2 Junioren 1 Nissan 1-Nissan 2 De Koog-Oosterend Casino 2-Texel 3 Junioren 2 ZDH 2-Gamma 2 Oosterend 2-Texel 5 Casino 4-Texel 4 Junioren 3 ZDH 3-Texel 6 Stand junioren 2 Gamma 2 Oosterend 2 Casino 3 Texel 4 ZDH 2 Casino 4 Texel 5 Stand junioren 3 Texel 6 ZDH 3 Texel 7 Casino Texel 8 2-2 8-5 2-0 1-9 12-1 1-4 5-9 5-9 5-8 5-3 4-2 5-2 5-1 4-8 4-6 3-2 4-2 3-0 2-2 0-0 6-3 0-6 7-3 5-1 De nieuwe provinciale ploegkampioen: Ard Saai. Derde klasse Ver.Schilders 2-Vissers bouwbedr. 2—11 Texel 2-Oosterend 4 4—5 Oosterend 5-ZDH 2 4—1 Rab 2-Casino 5 6—6 Ver.Schilders 3-Gamma 6 2—1 Vierde klasse KSMT 3-Ver.Schilders 4 2-5 Texel 3-Lamsvlees Texel 9—4 Gempo-Oosterend 6 1—2 Programma Woensdag 15 oktober: 17.15 u. ZDH 2-Oosterend 2 (j) 17.45 u. Texel 1-Texel 2 (j) 18.30 u. KSMT 1-Casino 1 (d) 19.30 u. Nioz 2-Casino 6 20.25 u. ZDH-Gamma 3 21.15 u. Gamma 5-Casino 4 22.05 u. Nioz-Jelleboog 2 Zaaldienst: Albert Heijn Donderdag 16 oktober: 17.15 u. Texel 5-Casino 4 (j) 17.55 u. ZDH 1-De Koog (j) 18.40 u. ZDH-KSMT 2 (d) 19.30 u. Oosterend 1-Gamma 1 (d) 20.25 u. A O 2000 3-Nissan 2 21.15 u. Gamma 4-Albert Heijn 22.05 u. Mantje 2-De Mok Zaaldienst: Casino Vrijdag 17 oktober: 17.00 u. Texel 7-Texel 8 (j) 17.30 u. Casino 3-Gamma 2 (j) 18.15 u. Selectie C-Casino 3 (d) 19.05 u. Rab 2-Texel 2 20.00 u. Alkema-Casino 20.50 u. Jelleboog-Mantje 21.45 u. A O 2000-Oosterend 2 22.35 u. Gamma 2-Nissan Zaaldienst: Texels Lamsvlees Maandag 20 oktober: 17.15 u. Nissan 2-Texel 3 (j) 18.00 u. Oosterend 4-Oosterend 5 Zaaldienst: ZDH De ambtenaren van de gemeente Texel zijn overwegend tevreden over de kof fie uit de SOS-wereldwinkel, die zij bij wijze van proef een week te drinken hebben gehad. Dat blijkt uit een enquête die na af loop van de proef onder het personeel is gehouden. De personeelsleden heb ben dê koffie zelf gedronken en ook de bezoekers van de vergaderingen die in het raadhuis werden gehouden. Het ging hier om Indio Latijns Amerika- goudmerkkoffie, die op zodanige wijze wordt geproduceerd en verhandeld dat de boeren in het produktieland er naar verhouding veel baat bij hebben. Alvo rens B en W zullen besluiten of zij de ze koffie zullen blijven afnemen, willen zij het idee ter discussie stellen in de maandag a.s. te houden vergadering van de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid. De koffie is wel duurder; per jaar scheelt het onge veer duizend gulden. Vrijdag 24 oktober wordt in ouderen- centrum De Buureton aan de Mo lenstraat in Den Burg een bingomid dag gehouden, speciaal voor ouderen, aanvang 14.00 uur. Kaarten voor deze middag kunnen donderdagmiddag 16 oktober worden afgehaald na 14.30

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 3