Teselaartjes Hoofdprijzen voor Van Strien, Bakker en Uitgeest VM' l mfi "Waarom ruikjealtijdzo naar bier, Papa, als je vergaderd hebt?" DRANK Tarieven Texelaartjes FOTOTENTOONSTELLING IN MARITIEM MUSEUM Kleding nog steeds bij mevrouw Zijm Voor „herinrichten" Raadhuis 7238.800 wM - 1 PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 14 OKTOBER ig86 Geheel onverwachts is van ons heengegaan mijn lieve man, onze vader en opa Theodorus Warmerdam, echtgenoot van E. G. Dop, op de leeftijd van 64 jaar. E. G. Warmerdam-Dop T. Krop-Warmerdam H. C. Krop Ivonne, Daniëlle, Irene Nikita Texel, 10 oktober 1986, Schilderend 73, 1791 BC Den Burg. Een korte rouwdienst zal worden gehouden op dinsdag 14 oktober om 13.30 uur in de zaal van de Doopsgezinde kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de Oudeschilder begraafplaats zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in de zaal bij de Doopsgezinde kerk te Den Burg. Aan huis liever geen bezoek. Met leedwezen hebben wij kennis genomen dat op 10 oktober 1986 is overleden onze oud medewerker en collega Th. Warmerdam Wij wensen zijn vrouw en kinderen de kracht en sterkte toe om dit verlies te dragen. Directie en personeel Melkunie - Holland afd. Eendracht - Texel De Heer is mijn herder. Hoogezand: N. van Dompseler-Biersteker W. van Dompseler Oosterend-Texel: M. Eelman-Biersteker C. A. Eelman Kleinkinderen Den Burg, 12 oktober 1986. Verpleeghuis Texel, Hollewal 2. Een klein wonder werd ons gegeven Er kwam een dochter in ons leven Zo teer en klein wilde ze bij ons zijn. Wij noemen haar Pauline Metina Geboren 12 oktober 1985 Gewicht 3600 gram Lengte 51 centimeter, Rob en Meta Maas Duinroosstraat 4, 1796 BJ De Koog. Te koop gevr. kl. houtk chel. (02220) 3248. Te koop aangeb. i.z.g,sj Batavus brommer. Ti (02220) 3001. Bowlen is leuk. Te (02228) 672. 15 november speelgoa markt in de basisschol voor C.V.O. Biljartartikelen. Mantj Sport. T.k. gevr. damesbroii mer. (02228) 524. Ter overname gevraag aandelen TESO B.V, Bré ven Postbus 320, 1794 i Oosterend, of Postte 1112, 2001 BC Haarlem. Houdt u zaterdag l november vast vrij aanwezig te kunnen zijnt de opening van Theat De Vergulde Kikkert Westfriese Spreuken) lender 1987. Te koop Het Open Boek. Te koop discotheek: versterkers a 150 w; 61 naals mengpaneel, d fel; cassettedeck; 8-trart snelspoelmachine; miö foon, etc. 7750,-. Ti (02220) 2027 3580. Lees je knetter, dl, Verhalen en gedicht voor de jeugd. Te koopt Het Open Boek. Muntenverzamelas'1 opgelet! Te ruil aangeW den Amerikaanse en Cat# dese muntsoorten, van woensdag Ruyterstraatfl Het boekje van V\® van der Vis wordt in kleine oplage herdrukt kunt er voor terecht in Open Boek. Doe uw sinterklaas^ pen op de speelgoediP in de basisschool voC C.V.O. T.k.a. wegens verts kleine inboedel. Bedd® tafels, stoelen, kast, rad® meubel, lampen, kW kleingoed enz. Woensda? middag vanaf 13.001* Middellandseweg 3 Oudeséhild. de foto's elk vanuit hun eigen achter grond beoordeeld waardoor alle aspec ten van de stranding en wat daarna gebeurde een rol hadden gespeeld. Na de prijsuitreiking vroeg Cor Ellen speciale aandacht voor de* tafel die hij door meubelmaker Johan Tromp van dekluiken van de Compass had laten maken. Dat was in één dag gebeurd. ,,Een voorbeeld van recycling", merkte prijswinnaar Jan van Strien op en dat Algemene kennisgeving Hiermede geven wij u kennis dat heden in het Verpleeghuis Texel is overleden onze neef Jan Boon op de leeftijd van 81 jaar. Neven en nichten Texel, 10 oktober 1986 Verpleeghuis Texel. Een korte rouwdienst zal worden gehouden woensdag 15 oktober n.m. 2 uur in het Ver pleeghuis Texel, waarna de begrafenis op de Ned. Hervormde begraafplaats te Den Hoorn zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in ,,Ons Huis", Herenstraat Den Hoorn. Correspondentie-adres: C. J. Kalis, Diek 18, 1797 AB Den Hoorn. vangen van het noodsignalen wordt geconfronteerd met de zojuist gestran de Compass die in de zware branding ligt. Hoogtepunt van de film wordt ge vormd door de beelden die werden ge maakt van het in veiligheid brengen van de bemanning van de coaster, waarna uitgebreid verslag wordt ge daan van het jutten en jatten" en het slopen van het schip. De film is niet te vergelijken met het vakwerk dat men van Hilversum gewend is, maar is toch heel boeiend en instruktief. De bege leidende muziek valt soms wat abrupt in, maar is vaak erg leuk gekozen, zo als het „opzij-opzij" van Herman van Veen als de redders zich gereed maken om uit te rukken. Treffend en zelfs ontroerend was het lied dat met piano begeleiding door Piet Zegers (niet de wethouder) werd gezongen. 2 Cor. 5:1 Heden nam de Here onverwachts van ons weg, onze lieve zorgzame vader en grootvader Jan Cornelis Biersteker Sinds 14 april 1959 weduwnaar van Grietje Benschop op de leeftijd van 81 jaar. Hoera, eindelijk is het I zover! Björn en Emmy hebben t een broertje gekregen, l Wij zijn er heel erg blij i mee. Zijn naam is Bastian Ben no Hun dankbare ouders Jan en Margriet Boerhon Den Burg - Texel 12 oktober 1986. 1791 PN Hoornderweg 18. Oud-Texelaar Jan van Strien uit Heerde is winnaar geworden van de Compass-fotowedstrijd die door de Stichting Texels Museum werd uitgeschreven. De winnende foto laat de veel besproken kunstvaarder zien in sfeervol tegenlicht, waarbij de machteloze positie van het schip goed tot uitdrukking komt. „Je kunt zien dat hier een schip ligt te vergaan", al dus Jook Nauta die als voorzitter van de jury het woord voerde bij de donderdagavond in het maritiem museum ge houden prijsuitreiking. Een belangrijk criterium waardoor de jury zich liet leiden, was de vraag in hoeverre de foto's een „verhaal" ver telden. De prijzen zouden moeten gaan naar de meest „sprekende" beel den, dus naar de foto's die zo kern achtig mogelijk tot uitdrukking brach ten wat er met het schip aan de hand was. Als de plaat daarbij tevens „mooi" was en compositorisch goed in elkaar zat, strekte dat tot extra aan beveling. De tweede prijs ging naar een totaal andere, maar toch evenzeer „sprekende" foto, gemaakt door Peter Bakker van de Jan Ayeweg bij Den Hoorn. Die foto werd genomen in de laatste sloopfase van de Compass en stelt alleen de afgesneden boeg van het schip voor, liggend op het strand, afstekend tegen de blauwe lucht, als een grafzerk, die de roemloze onder gang van het schip dramatisch in beeld bracht. Persfoto De derde prijs was voor Jan Uitgeest die erbij was toen de opvarenden van de coaster door de whipperploeg aan land werden gebracht. Hij maakte een prachtige kleurenfoto met een mooie compositie, een puur documentair beeld, eigenlijk een persfoto die op hét moment was genomen. Eervolle ver meldingen gingen naar Monica Maas, Peter Bakker (van de PSP) en P. J. Witte van de Thijsselaan in Den Burg. De drie hoofdprijzen bestonden uit door fotobedrijf Nauta aangeboden vergrotingen van de betreffende foto's alsmede een voor 1987 geldend toe gangsbewijs voor de musea van de Stichting Texels Museum. Degenen, die een eervolle vermelding hadden, Het afgeven van kleding voor de stich ting „Mensen in nood" kan niet alleen bij het verzorgingshuis Sint Jan aan de Beatrixlaan te Den Burg, zoals ver meld, maar ook bij mevrouw Zijm aan de Molenstraat nummer 20. Bij haar kan men al twintig jaar lang het hele jaar door niet meer gebruikte kleding afgeven. De opslag daarvan vindt plaats in de kelders van de oude Sint Jan, ook aan de Molenstraat. De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid zal in de verga dering van maandag a.s. een oordeel geven over de plannen tot herinrich ting van het raadhuis. Voor de eerste fase daarvan is 7238.000— nodig. Er zal een invalidentoegang worden gemaakt, de balie wordt veranderd en de hal en de trap zullen op gelijk ni veau worden gebracht. Verder zal het graniet en het alluminium van de ge vels worden gereinigd en behandeld, de hanglamp in de hal zal worden ge renoveerd en de stoep bij de hoofdin gang zal worden hersteld. kregen alleen een museumkaart. Strandjutter Cor Ellen overhandigde aan elk der hoofdprijswinnaars nog een fles „Juttertje" als extraatje. Ludieke opening De prijsuitreiking en de opening van de expositie van ingezonden foto's en Compass-souvenirs werden bijgewoond doorheen kleine honderd genodigden. Het waren vissers, redders, politiemen sen, jutters, duikers, bestuurders, jury leden, foto-inzenders en anderen die iets met musea, de expositie of de Compassstranding hadden te maken. Dat bonte gezelschap stond donder dagavond om half acht voor de deur van het maritiem museum, maar ze konden er niet in, zogenaamd omdat de sleutel zoek was. Toen werd een luik in de bovenverdieping van een der museumschuren geopend en nodigde museummedewerker Bert Koning de mensen onder het gelui van de scheepsbel uit om via een touwladder (afkomstig van de Compass) naar bo ven te klauteren. Dat gebeurde, maar intussen was de gewone toegangsdeur beneden ook ontsloten, zodat minder avontuurlijk ingestelde genodigden op de gebruikelijke wijze binnenkwamen. Compass-tafel Op de bovenverdieping, staande achter een stoere tafel die timmerman/meu belmaker Johan Tromp in opdracht van Cor Ellen van scheepsluiken van de Compass had vervaardigd, sprak di recteur Jan Kuiper van de stichting Texels Museum een welkomstwoord. Hij uitte er zijn voldoening over dat zo enthousiast was gereageerd op de oproep om aan de fotowedstrijd mee te doen en om van de Compass af komstige voorwerpen af te staan voor de tentoonstelling. Hij wilde daarbij wel kwijt dat die voorwerpen legaal het museum waren binnengebracht, waarbij hij in het midden liet, hoe de afzenders eraan waren gekomen. Dank bracht hij aan de medewerkers van het Texels Museum die de organisatie en uitvoering van een en ander „even er tussendoor" hadden behartigd en aan de diverse vrijwilligers die hun steentje hadden bijgedragen. In het bijzonder werd Bert Koning geprezen. Jurist De expositie werd officieel geopend door Mr. J. K. Feikema, die in juri disch opzicht nog steeds met de ge volgen van de stranding te maken heeft. Hij vertelde onder meer dat de oorspronkelijke Duitse Compass was gekocht door iemand uit Iran, die na de komst van het Khomeiny-regiem het land was ontvlucht om in Enge land een vrachtvaartbedrijf te begin nen. Het werd een mislukking want op de eerste reis kreeg de met sojabonen geladen Compass machinepech, waar schijnlijk als gevolg van inferieure brandstof. In vrij zware storm dreef de boot stuurloos naar de kust. Een te hulp gekomen sleepboot was te zwak om het onheil te keren, andere sterke re slepers waren wel in de buurt maar waren niet op tijd of hadden geen in- Gelegenheid tot condoleren woensdag 15 okto ber van 19.30 - 20.00 uur in het Verpleeghuis Texel Een dienst van Woord en Gebed wordt gehou den op donderdag 16 oktober om 14.30 uur in de Gereformeerde kerk te Krabbendam, waarna de teraardebestelling plaats zal vinden op de be graafplaats aldaar. Daarna is er gelegenheid tot condoleren. Correspondentie-adres: Vliestraat 6, 1794 AV Oosterend-Texel. Bij deze danken wij een ieder voor de grote belangstel ling en blijken van medeleven na het overlijden en bij de begrafenis van ELLY BOOM Speciale dank aan alle medewerkers(sters) van het Verpleeghuis Texel, alsmede artsen, gezinshulpen, wijkverpleegsters, enz. En een bijzonder woord van dank is op zijn plaats aan die mensen, niet zo groot in aantal, die we steeds weer tegenkwamen bij Elly. Heel veel dank daarvoor want Elly rekende nooit ver geefs op jullie! Namens de familie F.C. Hopman Ongeren 9, Den Burg-Texel. Bert Koning en zijn medewerkers heb-1 ben veel tijd en energie in de film gestoken en geen middel onbenut ge laten om het resultaat zo authentiek mogelijk te maken. In het begin van de film wordt het bekende verhaal ver teld over de pastoors en predikanten van Texel, die vroeger baden dat de schepen op zee behouden zouden I thuiskeren, maar als ze dan toch moesten stranden, dan zou dat wel op de Texelse kust moeten gebeuren. Ko ning had bij het maken van deze op- I name medewerking gekregen van een echte zieleherder, pastor Kolkman, die in de kerk van Den Burg deze „jutters bede" plechtig uitsprak.... j Het maritiem museum is tot en met 311 oktober open, dagelijks (behalve zon dags en maandags) van 9.00 tot 17,00, uur. Door de btw-verhoging zijn wij genoodzaakt de prijzen voor adverten ties in de rubriek Texe laartjes aan te passen. Per 1 oktober gelden de volgende prijzen: voor 3 regels of kleiner 74,95; per regel meer 71,65. Beide prijzen incl. btw. Onder het luiden van de Compass-scheepsbel klimmen de genodigden via de Compass- touwladder naar de bovenverdieping van het maritiem museum. teresse. Na de stranding heeft nog even de hoop bestaan dat vlotbrengen mogelijk was, maar het weer zat te gen. De scheur die de Compass mid scheeps had opgelopen, werd groter en al gauw werd duidelijk dat het lot was bezegeld, temeer daar er onduide lijkheid was inzake de verzekering van het schip. Intussen begon op Texel bij velen het juttersbloed te koken, wat ertoe leidde dat het schip werd „uitge kleed". Feikema vertelde dat de reder en medebelanghebbende kapitein nog altijd bezig zijn met pogingen om de schade te verhalen op de leveranciers van de olie. Betrokkenheid Juryvoorzitter Jook Nauta zei dat uit het grote aantal inzendingen voor de fotowedstrijd en de kwaliteit van de foto's blijkt hoe groot de betrokken heid van het publiek bij deze scheepsstranding is geweest. Nauta had zelf weinig verwachtingen gehad van de wedstrijd. In de praktijk was immers herhaaldelijk gebleken dat der gelijke wedstrijden maar weinig inzen dingen opleveren en dat de kwaliteit van het merendeel daarvan slecht is? De kersverse en optimistische NRC- directeur die met het idee was geko men, had echter gelijk gekregen. De juryleden (een fotograaf, een jutter, een redder en een bewaker) hadden was precies wat Ellen duidelijk had wil len maken. Ellen overhandigde nog een „juttersdiploma" aan VVV-man Hans van lerssel die zijn laatste week op Texel doorbracht. Van lerssel vertel de dat de VVV dankbaar gebruik heeft gemaakt van de Compass-stranding als promotiemiddel, onlangs nog in een programma voor de Engelse televisie, waarbij ook Cor Ellen optrad. Film De genodigden konden vervolgens de premiere beleven van de „Compass- film", een 20 minuten durende video productie over de stranding van de coaster en de gebeurtenissen die de maanden daarna voorpaginanieuws waren. De reportage was samen gesteld en van geluid voorzien door B'èrt Koning, die gebruik maakte van video-opnamen van Aad van Liere en Leo Daalder en bij het projekt verdere medewerking kreeg van onder meer Piet Zegers, Alfons Boom en Kees Slik. Voorafgaand aan de beelden van de stranding, werd in algemene zin iets verteld over scheepsstrandingen in vroeger tijd, het reddingwezen en de jutterij. Mooie filmbeelden waren erbij uit de dertiger jaren (filmarchief van de Texelse Courant) van een demonstratie van de reddingboot van De Koog. Ver der was te zien hoe de whipperploeg van De Koog in actie komt na het ont- iaar Jan van Strien uit Heerde ontvangt de gelukwensen van juryvoorzitter De directeur. Texel, 10 oktober 1986.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 4