xelse herbergen samen aar betere bezetting jeofiim moet bezoek stimuleren Waldhoorn moet 50% regeling accepteren V fj| de zonnebloem *r p?||s %,00 zid\ (f 1006 £C A'yiS-lestcPa.M ïndgemeen Tevoko-teams zonder punten naar Texel 1B 17 OKTOBER 1986TEXELSE COURANT PAGINA 11 100% van zijn barinkomsten moest kunnen behouden zonder gevolgen voor de exploitatiesubsidie. Tine «rij nen was bevreesd dat de 50% regeling slecht zou zijn voor de animo bij de vrijwilligers die actief zijn in De Wald hoorn. Als het dorpshuis onder de nieuwe omstandigheden zou moeten besluiten een betaalde beheerder in dienst te nemen, pakt het voor de ge meente veel duurder uit. Peter Bakker (PSP) had een ander voorstel: een ver goeding geven voor de beheersuren. Wethouder Zegers probeerde duidelijk te maken dat De Waldhoorn geen re den heeft tot klagen, want er is van een verbetering sprake in vergelijking met vroeger. Toen werd de volledige baropbrengst in mindering gebracht op de subsidie. ,,Het is geen korting maar een verhoging. Ze mogen nu naar ei gen believen 50% besteden; ik ben erg tegemoetkomend geweest." De wethouder vertelde verder dat het goed is vrijwilligerswerk te waarderen, door toe te staan dat het voor de be trokken instelling wat extra's oplevert, maar niet voor 100%. Dat de animo van het bestuur nu zal verminderen geloofde hij niet. Van Gerard van der Kooi van de PvdA kwam nog het voorstel om De Waldhoorn het eerste jaar 75% van de baropbrengst te laten behouden en dit percentage vervol gens in vijf jaar af te bouwen tot 50%. Dat werd echter niet overgeno men, evenmin als het voorstel van Bakker om tot vergoeding van beheersuren over te gaan. Tine «rijnen diende een voorstel in om De Wald hoorn zijn zin te geven, maar aat kreeg slechts de steun van haar frac tiegenoten met uitzondering van de wethouder. afgesproken. Overigens werken ze niet alleen met elkaar samen, maar ook met andere Texelse groepsaccommodaties worden de zaken gezamenlijk aangepakt. On der de naam GROET" hebben deze bedrijven samen een brochure uitge bracht, in samenwerking met de VVV. De jeugdhotels, kampeerboerderijen en herbergen hopen op deze wijze „Texel te verkopen, in de hoop dat ze dan bij ons zullen slapen". Familiemarkt Het zich niet langer uitsluitend richten op de jongeren uit zich het sterkst bij Panorama. Herberg „Eijercoogh" beschikt slechts over twee „familieka mers" en is door de vier grote zalen vooral geschikt voor meerdere groe pen. Bij Panorama is het aantal kleine vertrekken nu op zeven gebracht. Naar de landelijke trend richt de herberg zich nu op de familiemarkt, maar zal Van Hardeveld trachten om ook bij voorbeeld conferenties en trainingen in Panorama te laten plaatsvinden. Voorts introduceert hij de term „zelfverzor- gingseenheid". Voor groepen is het nu mogelijk om geheel zelfstandig gebruik te maken van de faciliteiten van de herberg. De tussendeur gaat op slot, er is een eigen ingang, keuken en wasgelegenheid en er is een zaal be schikbaar, zodat een soort herbergje binnen de herberg wordt gecreëerd. Gebleken is dat deze mogelijkheid inte ressant is voor bijvoorbeeld het hou den van reünies of familiefeesten. Voorwaarde is dat deze zijn gekoppeld aan overnachting van het gezelschap. De verbouwingen van Panorama zijn zó geschiedt dat er vele koppelingen van zalen en vertrekken mogelijk zijn. Ook de vertrekken zélf kennen een fardeveld en Eijercoogh-beheerder ~i van Oortmerssen zeggen met pie terug te kijken op de samenwer- n met Videolux. Ook het resultaat n goed bevallen. Of opdrachtge- iJHC besluit om ook voor andere iherbergen in Nederland zulke rkties te laten vervaardigen, staat j niet vast en is afhankelijk van het es van de Videolux-film. Evenmin ide NJHC toezeggingen gedaan fideolux mogelijk volgende pro- es zal verzorgen. Dral: „De kwali- (S .an deze film moet de NJHC over- in." Rode draad in het filmpje is schoolklas, die van de lerares (Mir- van Oortmerssen) moet kiezen 'naar schoolreisje of werkweek zal i, Voordat wordt gestemd moeten tfolders worden bestudeerd. Vide- brengt vervolgens de folder over Iin bewegende beelden. Een aan- H slijke discodreun zwelt aan en er - it de stem van Veronica top- flckey Erik de Zwart. Vertrouwde Sen voor de doelgroep: de scholie- Accenten worden gelegd op spor tactiviteiten en tussen de regels (worden de docenten gewezen op mogelijkheden die zich daarbij 'doen, zoals een puzzeltocht per i Vervolgens komen de leerzame dteiten (musea, natuurexcursies, tochten) aan bod: „leuk en je ter nog wat van leren ook", zegt Zwart. De disco en het strand wor- uiteraard niet vergeten. Alle gege- iworden nog eens op een rijtje tt, voordat in zeer kort bestek te minuten) de twee herbergen aan tkomen. De klas is voldoende 'tuigd en stemt unaniem voor il. Nu maar hopen dat het in wer- fóeid ook zo zal verlopen. Rendabel directe toekomstverwachtingen mede door de koerswijziging, in geval gunstig voor de Texelse idherbergen. Panorama streeft er- r dat het rendabel wordt om een 43-jarige man uit Pijpacker heeft klag bij de politie aangifte gedaan .ens mishandeling. Hij was in De •ksdorp in conflict geraakt met een •'aar, die zijn auto met geopend 11 even had geparkeerd voor een ermarkt en daarbij de radio luid liet slaan. De toerist ergerde zich aan 'awaai en vroeg de Texelaar de ra ait of zachter te zetten. Toen dat direkt gebeurde zette de man de 3 zelf uit. De Texelaar reageerde "P woedend, de toerist reageerde 'drinken over hem heen te gooien 'at leidde tot een vechtpartij, toerist kreeg klappen in het ge- 't,waarbij zijn bril werd vernield. >eren van de Texelaar scheurden faarvan deed de man aangifte. |C jeugdherbergen zijn niet meer de oude". Zo luidt het lijk motto van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale, aat op de verandering van beleid van de Nederlandse '82 herbergen. Deze richten zich niet meer uitsluitend op en jongeren, al of niet in grote groepen, maar mikken p bijvoorbeeld families. Jeugdherberg is herberg ge en. De Texelse (jeugd)herberg Panorama is hier een zeer >rn voorbeeld van. De eerste verbouwingsfase is bijna ond en vanaf deze herfst zal de samenwerking met de Texelse herberg, de Eijercoogh, worden j) snsiveerd. Gezicht op de nieuwe zaal met bar. In hoeverre is het redelijk dat het bestuur van een dorpshuis door ei gen commerciële activiteiten geld verdient en reserveert zonder dat dit invloed heeft op de hoogte van de gemeentelijke exploitatiesubsi die die jaarlijks wordt ontvangen? Deze vraag stond centraal in de korte discussie die dinsdagavond in de gemeenteraad werd gevoerd naar aanleiding van het bezwaar dat het bestuur van dorpshuis De Waldhoorn had ingebracht tegen de „subsidieverordening voor spe cifiek welzijn". Het overgrote deel van de gemeente raad vond dat blijkbaar niet zo redelijk, verklaarde het bezwaarschrift onge grond en onderschreef dus de subsi dieverordening waarin staat dat slechts de helft van de netto baropbrengst van een dorpshuis mag worden gere serveerd en dat de andere helft in min dering wordt gebracht op de exploitatiesubsidie. Het bestuur van het dorpshuis vindt echter dat de zelfwerkzaamheid op de ze wijze wordt afgestraft. Of je je nu extra inspant voor je dorpshuis of niet, het maakt uiteindelijk niets uit, want het tekort wordt met subsidie gedekt. De visie van het gemeentebestuur is echter dat het vanzelfsprekend is dat een dorpshuisbestuur (of andere groe pering die zich met een of andere vorm van sociaal maatschappelijk werk bezig houdt) zich inspant om het ex ploitatietekort zo klein mogelijk te hou den. Op de subsidiepot mag slechts een beroep worden gedaan als het niet anders kan. Op grond van die redene ring zouden zouden zelfs alle barin komsten en andere financiële resulta ten van eigen inspanning op de subsi die moeten worden gekort, maar terwille van de motivatie van de be trokkenen was het gemeentebestuur met een compromis gekomen: de helft van de barinkomsten mocht worden geïncasseerd zonder dat dit invloed zou hebben op de exploitatiesubsidie. Het dorpshuisbestuur was daar echter niet tevreden mee. Betoogd werd dat de volledige baropbrengst plus de on- gekorte exploitatiesubsidie gewoon no dig is om de exploitatie sluitend te krij gen, wat mede wordt veroorzaakt om dat De Waldhoorn niet, zoals de meeste andere dorpshuizen, zijn zaal voor schoolgymnastiek verhuurt. Riet Huitema van het CDA bleek niet ontvankelijk voor dit argument. Als De Waldhoorn extra middelen wil reserve ren om dingen te kunnen aanschaffen, moet het bestuur maar om investe ringssubsidie vragen, meende ze. Gerbrand Poster en de andere raadsle den van Texels Belang dachten er an ders over en vonden dat De Wald hoorn („Dit is een bijzonder geval") overhandioinq aan de herberg-videofilm door Peter DraI van Videolux aan Panorama-beheerder Ari van Hardeveld. Voorts staan in de nieuwgebouwde ruimte: John Smit IVideoluxde heer en mevrouw Veidwich loud beheerders Panorama). Rob van Oortmerssen lEger- coogh) en Gijs Oskam (oud bestuurslid). „variabele" opzet: bedden kunnen des gewenst in aantal worden gewijzigd of omgebouwd tót bank. „Meer privacy en meer service", vat Van Hardeveld samen. Bar Tot de uitgebreide dienstverlening be horen ook de nieuwe entree met bar en zithoek, hetgeen het eigentijdse ka rakter van de herberg weergeeft. De oude binnenplaats is deels in beslag genomen door een zeer ruime hal, de serre. Daar ligt op tafels een veelheid aan folders en informatie opgeslagen over jeugdherbergen en Texel. Op een tv-toestel wordt de nieuwe videofilm gedraaid. Binnen twee weken wordt de eerste fase van de verbouwplannen afgerond. Het grootste en belangrijkste gedeelte was al in mei gereed, maar tot defini tieve afwerking kwam men toen niet, omdat het seizoen van start ging. De effecten van de veranderingen deden zich echter al meteen gelden: er zijn dit seizoen dertig procent meer gezin nen geweest dan voorheen. Deze gasten toonden zich zeer tevreden en kondigden aan zeker terug te komen, dus dat biedt perspectieven. Tweede fase De bouw van de tweede fase, die de de bovenverdieping behelst, start in oktober 1987. Het aantal slaapplaatsen wordt hierdoor nauwelijks opgevoerd: van 140 naar 150. Ter vergelijking: Ei jercoogh telt 104 slaapplaatsen. Na de voltooiing van de tweede fase zal Panorama vermoedelijk stijgen van de categorie „standaard" tot „extra", hetgeen ook een prijsstijging inhoudt. Het komend jaar wordt de prijs niet extra verhoogd. Om het bezoek buiten het seizoen te stimuleren voeren de Texelse herber gen zelfs een aansprekende korting in: van 15 september tot pasen '87 wordt voor groepen van meer dan 25 perso nen het bootkaartje betaald. Volgens de beide beheerders valt daarmee een belangrijke drempel weg. De concur rentiepositie ten opzichte van herber gen en dergelijke accommodaties op de vaste wal kan zo worden versterkt. Voorts is aan wethouder Barendreht van financiën gevraagd of de toeristen belasting voor scholenbezoek geheel achterwege kan worden gelaten. Na realisatie van het zwemparadijs zullen de herberg-gasten kunnen genieten van 50 procent korting op de toegang tot het bad. Ari van Hardeveld tenslot te: „Goed gastheerschap blijft echter het allerbelangrijkste." Er waren maar drie wedstrijden dit weekend voor de MST-afdeling vol leybal „Tevoko". Deze leverden alle drie verlies op: Reactie-Heren 1 3—0, Madjoe 2-Dames 1 3—1 en HCSC 4-Tevoko 3 3-0. Het team van Heren 1 zit met blessure-problemen door het verblijf van Hans van Slooten in het zieken huis. De spelverdeling verliep slecht en het omzetten van het team door Arjan Verseput op hoofdblok, Peter de Hoogh op spelverdelersplaats en Peter Dral als hoofd aanvaller leverde wel beter spel, maar geen punten op. De Wampex-slaap (of beter het „Wampex-slaaptekort") had op enige spelers ook een meer of mindere in vloed, Setstanden tegen het gepromo veerde Reactie waren 15—7; 16—14 en 15-13. Dames 1 deed het heel goed tegen het sterke Madjoe 2, waarvan Madjoe 1 in de 2e divisie uitkomt, maar waren in de 4e set helemaal leeg ge knokt en bleven ondanks prima aan- valsspel steken op 3—1. De eerste set werd 15—11 voor Madjoe 2, de tweede set door goed aanvallen 10—15, dan na grote achterstand slechts 15—13 verlies en de laatste set totaal moe gestreden 15 5. Dames 3 had het in Den Helder te moeilijk tegen HCSC 4, dat via 15 6, 15—3 en 15—10 de overwinning pakte. Grote lichtpunten waren de enorme in zet en spelvreugde, maar de twee af wezige speelsters werden node gemist. ivam ter sprake tijdens een nele bijeenkomst, woensdag- op de Hogeberg. De nieu- iers van de herbergen werd id luister bijgezet door de itatie van een video- (tiefilm, vervaardigd door het 5 bedrijf Videolux. ft van de film, getiteld „Texel, etje buitenland", zullen worden id over de Nederlandse scholen. elke wijze dat gebeurt, staat nog ast. Daartoe wordt eerst een genomen van ongeveer anderhal- iand met een selectie van scho- de kop van Noordholland. Aan bel worden videobanden toe- urd met ondersteunend informa- leriaal, gericht op de leerlingen [fi nde overige „proef"scholen talleen een schriftelijke aanbie- gedaan. Welke méthode de, beste os oplevert, wordt gekozen, lama-beheerder Arie van Harde- meent dat rechtstreeks toesturen iste resultaten geeft: „Een video- gooi je niet zomaar in de prulle- Oie wordt eerst bekeken. Dat is ïlSt." Smit en Peter Dral zijn het met zienswijze hartgrondig eens. Dral: sibedrijven beschouwen promotie J Lin bedrijf met video als een luxe. dat is niet zo. Het is alleen een levorm, die echter wel z'n - iten afwerpt." Videolux is inmid- jezig met opdrachten voor enkele se bedrijven. Samenwerking heel jaar open te zijn. Nu is de her berg buiten het seizoen alleen op aan vraag geopend. Ari van Hardeveld hoopt op een stijging tot 25.000 over nachtingen per jaar. Eijercoogh- beheerder Van Oortmerssen voorziet een omzetstijging van tien procent, hetgeen neerkomt op duizend over nachtingen meer. De bezetting van de Texelse herbergen samen stijgt dan met bijna de helft: van 24.000 tot 35.000 overnachtingen per jaar. Economischer De samenwerking, die nu al goed is te noemen, wordt vanaf heden verste vigd. Komend jaar wordt een geza menlijke opleiding van personeel gestart. Voorts worden inkopen en materialen samen aangeschaft en vindt er overleg plaats over de boekingen, waardoor economischer functioneren en een grotere gezamenlijke bezetting mogelijk is, Momenteel is in voor- en naseizoen sprake van een soort weekend-dienst. Om de beurt zijn Pa norama en de Eijercoogh geopend en gesloten. Als in de toekomst één van beide zou stoppen, komen beide her bergen onder één beheer, zo is

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 11