LAND BOUW ras moet kort winter in Vinterprogramma edrïjfsvoorüchtimg .WAT IK ZEGGEN WOU.." Schepping of evolutie? aatste motorcross 'an MAB-club Misleidende reclame. Er is wat aan te doen. Banden lekgestoken VERVOLG VAN PAG.l Lokale omroep „D.O.D." is geen middenstandsgroep Nipte remise voor damclub Verduistering Maas was Haas laat nooit iemand stikken pas mond-op-mond beademing toe iJPAG 17 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT is wenselijk dat het grasland de winter ingaat. Het kan dus dig zijn dat op bepaalde perce- de bossen nog gemaaid moe- worden. Blijven de bossen i8n dan is de kans groot dat de- plekken in het voorjaar uitgevro- zijn. Ook vreterij van rouw- sglarven en emelten wordt jestal gevonden in percelen sarvan het gras vrij lang de win- inging. lauidbestrijding in grasland kan zeer jd plaatsvinden in de herfst. De jiperatuur en luchtvochtigheid zijn nog hoog genoeg voor een listig resultaat. Tevens zijn de muur- mten dan nog klein. Ervaring heeft dat een muurbestrijding in sland c.q. graszaad het beste resul- it geeft in de herfst, jteroverlast op grasland in herfst, nter en voorjaar beperkt de graspro- ktie in het daarop volgend groeisei- n. Overtollig water moet snel van grasland kunnen lopen. Hiervoor is nodig dat de greppels schoon zijn ordat grote hoeveelheden water val- i, Het is niet voldoende als de grep- ls schoon zijn; ook de buizen onder kopakkers dienen schoon te zijn. Is grond gedraineerd dan zullen de dbuizen van de drains open moeten i. Drainreinigen kan soms ook goe- resultaten geven bij het afvoeren i overtollig water. it bestuur van de vereniging voor idrijfsvoorlichting heeft in overleg it het akkerbouw- en veeteeltconsu- ntschap het voorlichtingsprogramma jor het komende winterseizoen vast- isteld. De agrariërs worden verzocht kening te houden met de volgende ata: november: Veevoeding, management door J. M. Verheul; november: Veefokkerij door C. de aal; november: Melkkwaliteit en export lor C. Witvliet; .november: Lezen grondonderzoeka- fyse door J. Koolhof; Inovember: herdenking 50-jarig .staan Vereniging met feestavond; december: Kijk- en praatshow eikkwaliteit; december: Akkerbouwaktualiteiten dor C. Vlot; 'december: Bedrijfshygiëne door A. irmeer: Idecember: Aktualiteiten schapen- ouderïj door T. Ruiter; 9januariJaarvergadering; djanuari: Onderzoekresultaten Akker- ouw door J. Koolhof. Alles wat de mens gemaakt heeft, heeft een geestelijke achtergrond. Eerst is er de gedachte, vervolgens wordt het idee uitgewerkt en tenslotte wordt het plan in realiteit omgezet. Al les waarmee we ons omgeven hebben, getuigt van onze menselijke inventivi teit en creativiteit. Ook onze minder leuke eigenschappen worden weerspie geld door de dingen om ons heen. Denk maar aan al het wapentuig dat er is. Ik geloof niet dat er iets op deze we reld kan ontstaan door toeval! Denk aan de wet van oorzaak en gevolg. Denkt U dat door een toevallige sa menloop van omstandigheden zo'n in gewikkeld orgaan als het oog is ont staan? Denkt u dat de bouwstenen van het leven toevallig bij elkaar geko men zijn en een geheel zijn gaan vormen? Is er een nest, dan zijn er vogels ge weest die het gebouwd hebben, zon der spin zal er nooit een spinneweb ontstaan. Niets kan spontaan ontstaan - uit zichzelf. Er moet een kracht zijn die de zaken in beweging zet. Kijk goed naar de natuur om u heen als u weer eens de fiets pakt op een mooie rustige herfstdag, of een wan deling maakt door het bos. Is het toe val denkt u dat het esdoornzaadje is uitgerust met een vleugeltje? Een zaadje kan niet vlakbij de boom neer vallen. De wind zorgt hier voor trans port. Het idee van de vleugel vinden we overal in de natuur, ook insekten, vogels, vleermuizen en zelfs een enkele vissoort zijn ermee uitgerust. Is het toeval denkt u dat er zoiets als ca mouflage bestaat? Dat dieren lichamen zijn toegerust op de strijd om het bestaan? Kijk eens naar watervogels met hun zwemvliezen tussen de tenen en het lichaamsvet waarmee ze zich insmeren. Het water dringt niet door he,t verenkleed heen. De ijsbeer, de pinquin en de sneeuwhaas passen in het poollandschap. De dolfijn en de zeekoet in het water. Bij tropische in sekten zoals de wandelende tak en het wandelend blad zie je een vergaande aanpassing van het lichaam aan de omgeving. Wie of wat heeft dat li chaam die vorm gegeven? Kan een li chaam zichzelf hervormen? Je hoort mensen vaak beweren dat het de natuur is die zorgt voor het ontstaan en de groei van levende orga nismen en dat zij de processen regelt die het leven bestendigen. Stuk voor stuk zijn de structuren en systemen in planten en dierenrijk vele malen ge compliceerder dan de systemen en structuren in de menselijke samenle ving. Hoeveel geleerden zoals Charles Darwin en uitvinders zoals Benjamin Franklih zijn er niet te rade gegaan bij de natuur, hebben er inspiratie opge daan? En hoeveel moeite wordt er niet gedaan om de geheimen van de na tuur te ontraadselen? En wat is onze Donderdag 16 oktober Tot 22.00 uur heeft de Hervormde tere zaterdagochtend haalt Scouting oud papier, lompen en oude pioenen op. De mensen worden ver- Scht deze spullen vóór 10.00 uur aan straat te zetten, zodat ze vlot kun- 50 worden ingeladen, Bij de oud ipier-wagen kunt u ook gereedschap oor de derde wereld kwijt, omende zaterdag wordt het oude pa- •sr etc. opgehaald in de volgende Duinreep, Zeebries, Vloedlijn, iolfslag. Vaargeul, Schoorwal, loord wester. Kat In de zak* Het kan voorkomen dat u zich genomen voelt door een advertentie. Daar kunt u iets aan doen. Want ook voor reclame gelden spelregels. De zogenaamde Reclame Code. Daar moet elke adverteerder zich aan houden. Als u denkt dat dat niet gebeurt, kunt u een klacht indienen bij de Reclame Code Commissie. Hoe dat gaat en wat de Reclame Code precies inhoudt, vindt u in een gratis brochure. Vraag 'm aan. Reclame Code Commissie. Westermarkt 2,1016 DK Amsterdam. kennis waard? Al onze kennis of veel daarvan is slechts waarschijn lijkheid. Morgen is er een nieuwe the orie en wordt de oude afgedankt. De natuur barst van de ingewikkelde systemen, zoals bijvoorbeeld de foto synthese, de voedselketen, geslachtelij ke en ongeslachtelijke voortplanting etc. De genencode bijvoorbeeld bevat alle informatie over een lichaam. Elk menselijk én dierlijk organisme draagt het in zich. Wat is informatie anders dan kennis en is kennis niet van geestelijke oorsprong? Is zoiets als het instinct geen „geprogrammeerde" kennis? Volgens mij weerspiegelt de natuur een enorme kennis, intelligentie en verbeeldingskracht van een zeer hoog ontwikkelde geest. Een geest die wij mensen God noemen! P. C. Backer, Den Burg. Discussie gesloten. Red. In de nacht van dinsdag op woensdag tussen 3.00 en 5.00 uur werden twee banden lekgestoken van een in de Kaapstraat in De Koog geparkeerde auto. De wagen was éigendom van een bedrijf uit Oudeschild. kregen, wat vooral prettig is voor be jaarden die naar postkantoor, raadhuis of winkels moeten. Ze dacht aan uit breiding van de parkeergelegenheid, onder andere bij Kortenhoeven een goede tegemoetkoming zou zijn en had er zich over verbaasd dat het ter- reintje voor Kortenhoeven nu toch weer als plantsoen is ingericht. Parkeermeters Wethouder Schilling zei dat bij ge meentewerken al wat schetsjes waren gemaakt voor extra parkeerplaatsen, maar die waren bij het college niet in goede aarde gevallen zodat een ander ontwerp moet worden gemaakt. Het zal wel noodzakelijk zijn de parkeer plaatsen van meters te voorzien, zodat er maar kort geparkeerd kan worden. Anders zouden ze hun doel (het aan trekken van klanten voor de winkels in de buurt) niet bereiken. Wat de ver- keersrichting betreft toonde Schilling zich echter onverbiddelijk. „We zullen serieus proberen aan de grieven van de winkeliers tegemoet te komen, maar niemand heeft mij kunnen over tuigen van het verkeerd zijn 'van de verkeersmaatregel". Ambtenarensalarissen Het door de rijksoverheid gevoerde be leid wat betreft de ambtenarensalaris sen heeft tot gevolg dat deze salaris sen achterblijven bij de salarissen die in het bedrijfsleven worden betaald. De Nederlandse Bond van Gemeen teambtenaren verzet zich hiertegen en had de raad een brief geschreven met het verzoek druk uit te oefenen om die ongelijkheid in salarisontwikkeling op geheven te krijgen. Argument was dat de kwaliteit van het openbaar bestuur door de achterblijvende betaling wordt bedreigd. Peter Bakker (PSP) en Henk Beumkes (PvdA) onderschreven dat betoog. Ze vonden dat Texel ook be lang heeft bij een hoogwaardig ambte lijk apparaat en het verzet tegen het salarisbeleid zou dus door het ge meentebestuur ondersteund moeten worden. „Het is nu al moeilijk om mensen met voldoende bekwaamheid aan te trekken. Laat een krachtig pro test horen". De burgemeester deelde mee dat de gezamenlijke gemeenten een stand punt zullen vertolken, in afwachting van een advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die deze kwestie nog in beraad heeft. Luberti-school Het bestuur van de Luberti-school in De Koog heeft vergeefs getracht om van gemeentewege twee parkeerplaat sen ten behoeve van het personeel bij de school gereserveerd te krijgen. Een verzoek daartoe was door de school in 1984 ingediend. Vijf maanden later kwam het antwoord dat er inderdaad twee plaatsen gereserveerd zouden worden. Een jaar later drong de Luber- tischool aan op spoed, maar in juli van dit jaar kwam het gemeentelijk bericht dat er helemaal geen parkeerplaatsen zullen worden aangewezen! Het bestuur had daarover een protestbrief bij de gemeenteraad ingediend. Naast deze brief had de raad ook twee brie ven uit de over deze zaak gevoerde correspondentie gekregen, maar Jan van Asselt wilde ook de derde brief hebben om zich een oordeel over deze kwestie te kunnen vormen. In.de laatste afwijzende brief liet het college weten dat de tandartsauto en de auto van de logopediste op het schoolplein kunnen staan (bereikbaar via een af sluitbare ketting) maar dat het speel terrein niet is bestemd als parkeergele genheid voor gemotoriseerde leer krachten. Wethouder Schilling beloof de in de commissievergadering op de kwestie te zullen terugkomen. Heide Het gemeentebestuur heeft Staatsbos beheer verzocht „aandacht" te beste den aan de heidevelden die door de vorst zijn doodgevroren, zodat ze dit jaar niet hebben gebloeid. Jan van As selt meende dat het college best wat harder tegen de staat kan optreden, want volgens hem zou de Staat krach tens de bepalingen van het bestem mingsplan verplicht zijn wat aan de heide te doen. Wethouder Schilling wilde eerst het antwoord van Staatsbosbeheer af wachten. Erg somber over het lot van de heide was hij niet, nadat hij in de krant een reportage over dit onder werp had gelezen. Daaruit was af te leiden dat de heide zichzelf zal herstellen. De dansgroep Oude Dansen heeft versterking nodig. Op zichzelf is het huidige aantal van 40 leden toereikend om behoorlijk voor de dag te komen, maar er zitten men sen tussen die het in verband met hun leeftijd wat kalmer aan moe ten doen en waarvoor dus jongere vervanging nodig is. „We zouden er zeker drie paren bij moeten heb ben", aldus penningmeester Gerard van der Kooi, die gemerkt heeft dat over de dansgroep misverstan den leven die toetreding van nieu we leden in de weg staan. Zo wordt door de meeste mensen ge dacht dat de -.groep een onderonsje is van winkeliers en andere middenstan ders uit Den Burg, wat te verklaren is door het feit dat de groep is voortge komen uit de folklore, die inderdaad van de grond is gebracht door de win- - keiiers van Den Burg. Tegenwoordig is de groep echter een zeer gemêleerd gezelschap waarin uiteenlopende be roepen, politieke en kerkelijke richtin gen zijn vertegenwoordigd. „Er zitten maar twee practiserende winkeliers in", aldus Van der Kooi. Op 22 oktober begint voor D.O.D. het dansseizoen. Wekelijks komt men bij een in de voorspeelruimte van de mu ziekschool (Ouwe ULO) om daar onder deskundige leiding (Gré Zandbergen van dansschool „Corma" uit Den Hel der) te dansen. Belangrijk voor nieuw komers is dat dit jaar een beginners cursus wordt gegeven en dat men zich niet alleen bezig houdt met oude dan sen maar ook met moderne, zoals quick step, tango en Engelse wals. Het gebeurt allemaal op de woensdagse oefenavond, waarop ook kan worden gedanst om verschillende graden te behalen, door het volgen van de „zil vercursus" en de „goudcursus". De veronderstelling dat men als lid van de groep veelvuldig overal „moet" op treden, berüst ook op een mis verstand. Naast de twintig lesavonden zijn er 15 tot 20 openbare optredens per jaar. Die avonden worden niet er varen als onaangename verplichting, in tegendeel. Gerard van der Kooi: „Voor zowel oefenavonden als openbare op tredens geldt dat het gezellige avon den zijn, waar we allemaal met ve,el plezier naar uitkijken en aan terugden ken. Het aardige van dat dansen is ook dat je het als echtpaar kan doen, zodat zoals bij veel andere hobby's de man of vrouw niet alleen thuis zit." Mensen die willen meedansen kunnen contact opnemen met Jos van der De eerste ontmoeting in de eerste klasse van de dambond, district Noor derkwartier/Westfriesland, werd een spannende aangelegenheid. Toen de rookwolken waren opgetrokken stond er een 8 8 stand op het scorebord. Tegenstander GSZ begon als favoriet en leek dat in het begin ook waar te maken. C. Vinke moest aan het vierde bord strijden tegen een uiterst gemoti veerde S. Deen. Toen in het ingewik kelde middenspel een schijf verloren ging, was het snel bekeken. K. Bakker was ondertussen met een stuk achter ook aan een welhaast onmogelijk kar wei bezig, maar zoals vaker sleepte hij er tenslotte wonder boven wonder toch nog remise uit. Hoe nuttig zou dat punt blijken te zijn! W. Timmer werd het slachtoffer van een lichte combinatie, die echter geen stukverlies had hoeven opleveren. De enig juiste zet lag echter niet geheel voor de hand. Na dit verlies stonden de Texel se dammers, onder het toeziend oog van erevoorzitter Visman en nestor J. Trap op een 5—1 achterstand. De overige spelers vonden hierin wellicht een stimulans om hun beste beentje voor te zetten. W. Bakker bereikte op degelijke wijze een verdiende punten- deling. Aan het eerste bord liet P. Ba- kelaar zijn kleine voordeel verzanden in een remisestand. De tussenstand werd daarmee 7—3 voor GSZ. In een voor treffelijke partij had M. Vittali zich naar een voordelige stand weten te spelen. Ondanks de tijdnood vond hij het juiste afspel. Aan het laatste bord had den Boonman en zijn tegenstander om beurten kans op voordeel of winst. Vanwege de grote spanning kwam de puntendeling als een verademing. De laatste en zo belangrijke punten wer den binnengehaald door H. van de Wetering. Hij speelde een sterke partij, voerde het voordeel geleidelijk op en maakte in het eindspel de zaak goed af. Aanstaande zaterdag moet uit gespeeld worden tegen SNA uit Heerhugowaard. Op de clubavond ging Frans Bos op avontuur tegen M. Vittali. Zijn voor posten werden echter onvoldoende ondersteund en daardoor werden zij indirect de oorzaak van de nederlaag. Jos de Wolf speelde zijn eerste partij van dit seizoen en had aan G. Dros een zware kluif. Het kleine voordeel Gracht in de Vaargeul, telefoon (02220) 4442. Wie vrijblijvend eerst eens wil kijken hoe het op zo'n oefenavond toe gaat, is in het bijzonder welkom op de open avond die woensdag 29 oktober wordt gehouden, aanvang 20.00 uur in d'Ouwe ULO. Tot 22.00 uur heeft de Hervormde Vrouwenvereniging van De Waal ba zaar met diverse verlotingen en spelle tjes in de Herv. kerk. De raadscommissie voor welzijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Vrijdag 17 oktober Van 14.00 tot 16.00 uur heeft de Her vormde Zusterkring van Oudeschild verkoopmiddag in de Herv. kerk. Te vens bezichtiging van de kerk en gele genheid om de toren te beklimmen. In de accommodatie op Dijkmanshui zen heeft de windsurfclub Texel jaar vergadering; 20.00 uur. 's Nachts om 24.00 uur begint bij Scouting Texel de „Jamboree on the air" („Jota") waarbij (tot 16.00 uur zondagmiddag) via de radio zoveel mogelijk contacten zullen worden ge legd met andere scoutinggroepen. Zondag Het maritiem museum in Oudeschild is van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Jut ters geven toelichting bij de Compass- expositie. Maandag 20 oktober In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg heeft de Overkoepeling van vrouwenorganisaties vergadering; 14.00 uur. Hans Jansen spreekt in het Leerhuis over Jon Kipoer, vanaf 20.00 uur in het zaaltje van de Doopsgezinde gemeente. De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt over het drinken van SOS-koffie in het raadhuis, de gang van zaken bij de Ronde om Texel en de herinrichting van het raadhuis. De Stichting Texelse Sportraad verga dert om 19.30 uur in het raadhuis. De KNVB heeft een regiovergadering in het Havenrestaurant van 't Horntje, aanvang 18.30 uur. In het raadhuis begint de bloemschik expositie. Open van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 21 oktober De werkgroep „Dialekt" van de Histo rische Vereniging Texel heeft een bij eenkomst in de Thijsseschool; 20.00 uur. De directie van een Texels bedrijf heeft bij de politie aangifte gedaan van ver duistering, gepleegd door een werkne mer. De man had twee keer geld van het bedrijf dat hij voor zijn werk bij zich moest hebben voor zichzelf uitge geven, in totaal ruim duizend gulden. Hij is inmiddels ontslagen. In de einduitslag van de Wampex stond Dirk Maas als negende geno teerd. Dit moet zijn: Dirk de Haas. hield hij echter minutieus vast en dat gaf in de eindfase de doorslag. A. Sijtsma zette zijn beste beentje voor, streed enorm, waardoor K. Bakker de grootste moeite had om hem eronder te krijgen. Wim Timmer was dicht bij zijn eerste zege. C. Vinke was op dreef tegen J. van Heerwaarden en boekte een goede zege. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: F. Bos-M. Vittali 0-2 A. Sijtsma-K. Bakker 0—2 W. Timmer-H. van de Wetering 1 1 G. Dros-J. de Wolf 0-2 C. Vinke-J. van Heerwaarden 2—0 Hoofd achterover Leg het slachtoffer op zijn rug. Kniel met beide knieën naast zijn hoofd. Leg je ene hand onder zijn nek en de andere op z"n voorhoofd. Breng nu z"n hoofd zover mogelijk achter over: z"n mond valt hierdoor open en de ademhalingsweg komt vrij. Neus dichtknijpen Adem inblazen en kijken Laten uitademen Knijp met duim en wijsvinger van de hand die op zijn voor hoofd rust zijn neus goed dicht. Adem één keer diep in en uit (je uitademingslucht bevat nog ruim voldoende zuurstof om iemand in leven te kunnen houden). Haal opnieuw adem. Plaats je wijd geopende mond stevig om zijn mond. Blaas nu je adem met enige kracht in zijn mond en kijk of z"n borst omhcog komt. Blaas bij kleuters minder lucht in en minder krachtig, net zoveel dat de borst kas even omhoog gaat. Doe het in een iets sneller tempo. Neem je mond weg en laat ook zijn neus vrij. Er vindt uitademing plaats. Kijk of z"n borst weer terugveert. Knijp weer zijn neus dicht en begin opnieuw. Blijf zijn hoofd goed achterover houden.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5