1 en W In nota: meer teun voor emancipatie Opwinding over zeldzame vogels JU- - jk H HG ■II „Mini-schaapjes" uniek op Texel Bridge y.j Uku Zon, maan en Koog water S86 iiJPAG 17 oktober 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 de nota voor het emancipatiebeleid stelt het college van B yVvoor de gelijke behandeling en beloning van vrouw- nte stimuleren, zowel via het gemeentelijk apparaat als particulier initiatief. worden duidelijke richtlijnen gegeven over de gelijke kan en rechten voor vrouwen bij de gemeente zelf, in het on- 4wijs, bij sollicitaties èn in de gezondheidszorg en sociale jnstverlening. Met betrekking tot het particulier initiatief inkt men aan een vrouwengezondheidscentrum, subsidië- van diverse emancipatie-activiteiten en aan overleg tus- de particuliere en gemeentelijke instellingen. 1(ioelstellingen voor het emanci- iebeleid zijn volgens het voor- li het doorbreken van rolpatro- i, het inhalen van achterstan- i, de bewustwording van man- ien een hetwaardering van ei- nschappen die traditioneel aan ouwen en mannen zijn jat veel maatregelen bij de invul- van het beleid landelijk genomen dan, kan de gemeente maar be- ;t hiervoor verantwoordelijk zijn, levvel men de verantwoording voor beleid niet afwijst, rans wil men de maatschappelijke lanisaties, zoals vakbonden en werk- versorganisaties, een deel van de rantwoordelijkheid voor de emanci- tie gevenBovendien zijn B en W ■feid ondersteuning te verlenen aan idiculiere organisaties bij het invullen jn emancipatie-activiteiten. Facetbeleid ilgens de nota voert de gemeente in iancipatiezaken een facetbeleid, wat houdt dat in alle beleidsfactoren het naar gelijke behandeling van suwen naar voren komt. Dit facetbe- moet vorm worden gegeven door jlte stimuleren en coördineren door in ambtenaar emancipatiezaken, die lór leden van elke afdeling of dienst •nworden ondersteund. Deze ambte- zal tevens zorg dragen voor de jorlichting over achtergronden, maat delen, subsidiemogelijkheden, deel- eme aan activiteiten en in bijzondere iuaties. Voorlichting over dit laatste in betrekking hebben op de werking in sociale voorzieningen. Om in aan- iieiking te komen voor een rijksbijdra- jeler stimulering van emancipatie- iet, zodat de gemeente de activiteit jdat gebied van particuliere organi ses geldelijk kan steunen, dient zij an een aantal voorwaarden te vol- i, Onder andere moet men een «[jarenplan hebben waarin de grote nen van de emancipatie-activiteiten ju geschetst. Dat plan moet deel uit maken van het welzijnsplan en boven dien moet de gemeente een proce dure-verordening bezitten, waarin het plan wordt gespecificeerd. De ge meente moet het jaarprogramma opstellen van emancipatie-activiteiten, die men wil subsidiëren. Uitzondering B en W stellen in de nota voor de Texelse gemeente bij het provinciaal beleid als een regio aan te duiden, omdat bij de subsidieverstrekking door de provincie de regel geldt dat bij emancipatie-activiteiten meerdere ge meentes deel moeten nemen, wil men subsidie geven. Texel heeft wat dat betreft weinig mogelijkheden voor sa menwerking met andere gemeenten. Particuliere activiteiten worden door de gemeente gecontroleerd indien van subsidiëring sprake is. Toekomstige ini tiatieven worden kenbaar gemaakt in een gemeentelijk vierjarenplan. Gelijkschakeling Binnen het eigen apparaat wil de ge meente mannen en vrouwen gelijk be handelen bij vacatures, doorstroming, promotie en studiemogelijkheden. De gemeente wil meer controle uit gaan oefenen op de inhoud van het lespakket voor leerlingen van de basis school, waarbij er vooral op wordt ge let of er al dan niet sprake is van gelij ke rolverdeling voor jongens en meis jes. Daarbij mogen uit het lesmateriaal geen stereotype toekomstverwachtin gen en karakterbeelden spreken. Volgens de emancipatienota is de be hoefte aan een aanvullende opleiding op latere leeftijd vooral bij vrouwen erg groot, zodat het streven van de ge meente erop gericht moet zijn vol doende mogelijkheden voor volwasse nen te creëren om dag- en avondoplei dingen te volgen. De gemeente wil ook mogelijkheden scheppen voor bij scholing en vrouwen onderwijs laten volgen zonder hun recht op uitkering aan te tasten. Tevens wil men in prin cipe cursussen en bijeenkomsten sub sidiëren, die de emancipatie van de vrouw trachten te bevorderen en de educatieve achterstand verkleinen. Bo vendien willen B en W in principe het Open School-werk in stand houden voor vrouwen die hun achterstand in het ondprwijs willen inhalen. Tenslotte wil het college de openbare bibliotheek stimuleren relevante literatuur" voor vrouwen aan te schaffen. Werkgelegenheid Op het gebied van de werkgelegenheid worden de meeste maatregelen ten aanzien van emancipatie landelijk ge nomen. Met het gewestelijk arbeidsbu reau dient volgens de nota intensief overleg te worden bevorderd om een voldoende aanbod van cursussen en trainingen voor vrouwen te stimuleren. Van de rijkssubsidiemogelijkheden hier voor wil het college gebruik maken. Daarbij denkt men aan het verschaffen van informatie over subsidies aan vrouwen die een bedrijf starten en aan de deelname aan leer- en werkerva ringsprojecten. Bij de gezondheidszorg en de sociale dienstverlening willen B en W volgens de nota zelfwerkgroepen stimuleren en eventueel initiatieven aanmoedigen voor de opvang van vrouwen in een crisissituatie. Tevens wil men de bereikbaarheid van het maatschappelijk werk bevorderen. Bo vendien wil men inspelen op ontwikke lingen en initiatieven van een vrouwen gezondheidscentrum in Den Helder, met een contactpunt op Texel. Kinderopvang De huidige kinderopvang op Texel moet volgens het plan van B en W gehandhaafd worden en eventueel ver beterd. Daarbij denkt men aan het pa rallel laten lopen van de openingstijden van onderwijs en peuterspeelzalen in de verschillende dorpen, een onder zoek in te stellen naar de behoefte aan buitenschoolse opvang en de kinder opvang ook voor minder draagkrachti- gen bereikbaar te maken. Particulieren B en W stellen in de emancipatienota voor de particuliere vrouwenorganisa ties financieel te steunen bij de activi teiten. De gesubsidieerde activiteiten worden verwoord in het sociaal jaar programma. Daarvóór wordt wel over leg gepleegd tussen gemeente en par ticuliere organisaties, die zelf voor een voldoende geschoold kader dienen te zorgen, waarbij de gemeente wel on dersteunend wil werken door middel van subsidieverstrekking voor scholing en bijscholing van dit kader. afgelopen weken heerste er in vogelaarskringen af en toe weer 'en opgewonden sfeertje. Zoals zo vaak in de trektijd als er miljoe nen vogels in beweging zijn, werden her en der de nodige onge wone of zelfs heel bijzondere soorten ontdekt. Soorten die veel 'sfhebbers graag wilden zien. de eerste plaats natuurlijk de renvo- I. Door diverse media bent u wel- ;lit al over z'n voorkomen geïnfor meerd, Vrijdag 3 oktober werd het fe'tje voor het eerst in ons land ont- fcktin de omgeving van Petten. Het bekend daarop kwamen vele honder en vogelaars en nieuwsgierigen er op Zoveel zelfs dat de Afrikaanse '"aalgast de TV haalde. Op vrijdag 10 toober hield de renvogel de weilan en bij Petten voor gezien. Hij vloog den verdween in snelle vlucht in Ordelijke richting. Jn9 kon hij zich echter niet aan de foken van vogelliefhebbers onttrek- Zaterdagmorgen al werd hij al ^ontdekt. Op Texels noordpunt! °ewel de meeste echte liefhebbers dwaalgast waarschijnlijk al gezien Jdden, verzamelden zich toch ook er weer tal van vogelaars. Ook de '^bijgangers op de Vuurtorenweg wrden gedurende het hele weekeinde Werkzaam gemaakt op het feno- r«en en mochten vaak even door een de opgestelde telescopen bekijken. Derde maal twee maal eerder gezien. Op 18 okto ber 1933 1 exemplaar tussen Zandvoort en IJmuiden en 12 september 1969 maar liefst 10 dieren in Limburg, die neerstreken en snel daarna weer weg vlogen en niet meer teruggezien wer den. Een waar buitenkansje dus om de soort in Nederland aan te treffen! Renvogels broeden in Noord-Afrika en het nabije Oosten tot in Pakistan. Het zijn vogels van halfwoestijnen en step pen die nestelen op kale of bijna niet begroeide bodem. De uitgesproken zandkleur maakt de dieren in deze ge bieden bijna onzichtbaar: ze hebben een prima schutkleur. Alleen in de vlucht, die snel en krachtig is, vallen ze meer op. De ondervleugels zijn zwart, de bovenvleugels hebben opval lend zwarte uiteinden. Onraad probeert de renvogel meestal, letterlijk, te ontlopen. Met z'n vrij lan ge en krachtige poten lukt dat meestal ook wel. Daaraan dankt hij waarschijn lijk zijn naam hoewel echt bijzondere prestaties op dat gebied toch niet op zijn naam geschreven kunnen worden. Doodgeschoten? Renvogels zijn trekvogels die overwe gend zuidelijk van de Sahara overwin teren. Toch is de trek niet altijd zo heel uitgesproken noord-zuid. In nazo- T' ,t - "K; Ondersteuning van de organisaties kan volgens de nota ook plaatsvinden op het gebied van samenwerking tussen de verenigingen, zodat die bij bepaalde activiteiten geen tekort aan mankracht krijgen. Bovendien kan een overkoepe lende vrouwenvereniging open dagen houden voor informatie en ontplooiing van nieuwe initiatieven. Deze organisa ties kunnen ook ondersteuning krijgen van instanties als het SOEN (Stichting Ondersteuning Emancipatie Noord- Holland) en de provinciale vrouwenraad. Overleg Het college stelt voor de organisaties jaarlijks uit te nodigen voor overleg over planning en besteding van gelden voor het daaropvolgende jaar. B en W achten de overkoepelende organisatie bij uitstek geschikt om onderlinge kon takten te verbeteren. Bij het overleg met de organisatie wil de gemeente het activiteitenpakket vergroten en verbeteren, de samenwer king tussen de organisaties bevorderen en tot periodiek onderling overleg ko men. Tenslotte wenst men de efficiën- cy van het emancipatiebeleid te verhogen. Klaas de Rldder's „mlnf-schaapjes" raken al gewend op Texel. mer en herfst vliegen op beperkte schaal ook dieren in de richting van de zee. De Middellandse Zee dus, en At lantische Oceaan. Andere exemplaren deden dat overigens al eerder direkt na de broedtijd die in mei en juni valt. Zij ontvluchten dan die gebieden omdat ze te heet worden en zoeken ook wat gematigder plaatsen dichter bij zee op. Later trekken deze vogels vaak toch weer zuidwaarts. Het ligt voor de hand te veronderstel len dat onze Texelse vogel aanvankelijk vanuit zijn broedgebied een stukje noordwaarts heeft willen vliegen. Ken nelijk is hij daarbij doorgeschoten en in onze streken beland. Dat doorschieten gebeurt wel vaker bij zuidelijke vogels. Bepaalde weersomstandigheden met sterke zuidelijke luchtstromingen spe len daarbij een rol. Dinsdag 28 oktober gaat de bridgecur- sus van start. Voor inlichtingen en op gave telefoon 02220-2964. Een andere mogelijkheid is dat de vo gel eenvoudigweg door wat voor oor zaak totaal de verkeerde kant is opgevlogen. De hier gesignaleerde renvogel maakte een heel gezonde indruk. Grote delen van de dag werd aktief voedsel ge zocht op een manier zoals ook de goudplevier dat doet. Lopend door het korte gras en speurend naar prooi. Die prooi bestaat uit insekten, vooral ke vers, spinnen, slakken etc. Het is de vraag wat er van zo'n ver dwaalde vogel terecht komt. Het feit dat hij van Petten naar Texel vloog, zou er op wijzen dat hij zijn,*verkeer- de, noordelijke richting nog niet kwijt is. Het is dus nauwelijks te verwachten dat hij bij de inval van slecht weer, langdurige regen, storm en dergelijke, ineens weer een zuidelijke richting in slaat. En dat betekent hoogst waar schijnlijk het einde van het dier. Maar dit is allemaal speculatie. Hervindt hij wel de zuidelijke richting dan is hij in twee dagen alweer nagenoeg in z'n normale gebiedl Vreemde spreeuw Het was niet alleen de renvogel die de vogelaar bezig hield. Er werd ook nog een roze spreeuw ontdekt. Niet zo'n mooi rozezwart gekleurd beest, maar ':t%, 1... M W Ultvcc?» Ter vergelijking: links de bekende goudplevier (Pluvlalls Aprlcarla) In wlnterkleed en rechts de renvogel (Cursorlus cursor). (Tekening Peter van der Wolf). Klaas de Ridder uit Den Hoorn heeft zijn kleine kudde met scha pen en dwerggeiten uitgebreid met een drietal „Quessant"schapen. Deze schapen, oorspronkelijk af komstig van het Franse eiland He d'Quessant, zijn de kleinste soort ter wereld. De volwassen dieren zijn in vergelijking met een dwerg geit gemiddeld acht centimeter kleiner en wegen niet zwaarder dan 18 kilo. „Hobbyboer" Klaas de Ridder is dan ook erg blij met zijn nieuwe aanwinst. Een ooi werpt maar één lam per keer, waardoor de kleine Nederlandse kudde gestaag toeneemt. Van import kan in middels geen sprake meer zijn omdat er sinds 1980 hiervoor een verbod is opgelegd. Dat het hier om een zeld zaam soort gaat, kan worden afgeleid aan het totaal aantal Quessant- schapen, nl. 400, dat er op deze we reld rondloopt. Klaas de Ridder, post bode van beroep, heeft zich met twee ooien van resp. twee en vier jaar en een éénjarige ram kunnen verrijken. De sobere dieren kunnen ongeveer dertien jaar worden. Met deze leeftijd hebben zij een langere levensduur dan scha pen van een ander soort. Kenmerkend is dat alleen de ram horens krijgt en deze na verloop van tijd doorgroeien naar de bek. De schapen kunnen in een jong dier. Die vallen niet erg op, zijn vaalbruin van kleur en hebben een geelachtige snavel. Soms zocht deze vogel temidden van een groep gewone spreeuwen naar voedsel op hetzelfde weiland als de renvogel. De roze spreeuw is weliswaar een dwaalgast, maar wordt de laatste tijd wel vaker in ons land opgemerkt. Het broedgebied van deze soort strekt zich vanaf Zuidoost-Europa in oostelijke richting uit. Siberië Al gedurende enige weken vertoeven ook een aantal Siberische dwaalgasten op het eiland: bladkoninkjes. Kleine zangvogeltjes, iets groter dan een goudhaantje maar kleiner dan de tjif tjaf. Ze zijn door de kenners gemakke lijk aan de roep vast te stellen. Het verenkleed valt op door een brede gele oogstreep en twee gele vleugelstreep jes. Als de diertjes niet roepen is het bijzonder lastig ze te vinden in de dichte bosjes waarin ze zich meestal ophouden. Het is opvallend dat er vooral de laatste twee jaren veel meer bladko ninkjes gezien zijn dan vroeger. Alleen in het weekend werden er al een vijf tiental waargenomen, zodat we mogen aannemen dat er zeker wel twee of driemaal zoveel op heel Texel aanwezig waren. Het is niet duidelijk waarom dat zo is. De verdeling van hoge en la ge drukgebieden boven Eurazië heeft er waarschijnlijk mee te maken. Nog meer Ik ben nog steeds niet klaar met de opsomming van ongewone zaken. Er werd namelijk ook nog een grote zil verreiger bij de Petten ontdekt. Voor Texel heel ongewoon, (de tweede waarneming), voor ons land eigenlijk niet meer, sinds de soort zich min of meer gevestigd heeft in de Flevopolders. Een andere niet echt super-zeldzame maar wel ongewone waarneming was die van een zwarte zeekoet bij het Westerslag. De meeste Texelse geval len betreffen dode of zieke, met olie verontreinigde vogels. Toen enkele mensen naar het beestje stonden te kijken, vloog er ook nog een ongewone duiker langs. Deze was groter dan de parel- of roodkeelduiker en betrof het de veel zeldzamere tegenstelling tot dwerggeiten altijd bui ten leven. Klaas de ridder wilde naast de dwerg pony en dwerggeiten iets unieks op Texel hebben dat zijn „kleine farm" complementeert. Zijn exemplaren heeft hij na veel zoeken voor een „aanzien lijke prijs" gekocht van enkele hobby mensen uit Oudendijk en Uitgeest. „De beestjes waren in het begin nog erg schuw, maar na een paar dagen begonnen ze al uit mijn hand te eten", aldus De Ridder. Hij hoopt dan ook dat de schapen zich „reuzegoed" gaan voelen tussen het andere vee. De zon komt 21 oktober op om 7.14 uur en gaat onder om 17.33 uur. Maan: 17 okt. V.M.; 25 okt. L.K. Springtij: 20 okt.; doodtij: 28 okt. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 17 oktober 8.24 en 21.04 Zaterdag 18 oktober 9.04 en 21.32 Zondag 19 oktober 9.35 en 21.46 Maandag 20 oktober 9.59 en 22.01 Dinsdag 21 oktober 10.20 en 22.27 Woensdag 22 oktober 10.41 en 22.54 Donderdag 23 oktober 11.00 en 23.19 Vrijdag 24 oktober 11.19 en 23.43 Zaterdag 25 oktober 11.49 en Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. geelsnavel- of ijsduiker. Omdat geen lichte snavel gezien werd ligt het voor de hand te veronderstellen dat het een IJsduiker geweest is. Al eerder in het weekend was ook al een „grote" dui ker gezien die snel langs vloog en der halve niet definitief op naam te bren gen was. Alle windstreken En zo konden we afgelopen weekend op ons eiland vogels uit de meest uit eenlopende windstreken aantreffen. Een Afrikaanse renvogel, een (wellicht) Turkse roze spreeuw, bladkoninkjes uit Midden-Siberië, een IJslandse ijsduiker en natuurlijk de honderden Noordsibe- rische rotganzen en duizenden Noord- siberische en Scandinavische steltlopers. DBA Dat er zoveel vreemde zaken werden gezien, danken we deels ook aan het verblijf van een aantal leden van de Dutch Birding Associastion (DBA). De DBA is een vereniging van mensen die vooral naar zeldzame vogels wil kijken en ze bestuderen. Daarbij streven ze er naar dat ook alle geïnteresseerden de mogelijkheid krijgen de dwaalgasten te zien. Vroeger gebeurde het nogal eens dat alleen een klein groepje ingewijden op de hioogte gesteld werd van een zeldzaamheid. Helaas is de praktijk dat de heel fana tieke en meestal jonge vogelaars in hun enthousiasme niet altijd op de toegangsregels in de natuurreservaten letten en ongevraagd particulier terrein betreden. Hoewel de doelstelling van de vereniging, het waarnemen van zeldzame vogels is zonder andere te verstoren, is de praktijk dus toch wel eens anders. Hoewel het meestal op kleine schaal gebeurt, is dat jammer want het heeft bij diverse terreinbe heerders kwaad bloed gezet. Boven dien is het betreden van terreinnen vaak niet nodig. Het meeste is vanaf de wegen en toegankelijke paden te ontdekken en te zien. Het eist soms misschien wat meer geduld en oplet tendheid, maar dat moet men er maar voor over hebben! Adriaan Dijksen

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7