ngerustheid over erugloop deelname "Waarom mik je altijd zo naar bier, Papa, als je vergaderd hebt?" DRANK Sfeerproeven bij „gewone' foto's Goënga/De Vries Werkloosheid valt mee armoederha/skankeronderzoek legin Varia-brand gelocaliseerd Kippen omgebracht Plantenbak ontvreemd Aanrijding Collecte dorpsactiviteiten Oosterend Voorlichting over peuters Engelsen enthousiast over opgedoken commandotoren Beginnerscursus Engels 55 DAG 17 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 9 armoederhalskanker is een vorm van kanker die vrij veel jrkomt, maar succesvol bestreden kan worden bij tijdige (dekking. Het is daarom te betreuren dat de bereidheid der de in aanmerking komende vrouwen om zich te laten derzoeken, afneemt. Riet Huitema-Vos van het CDA uitte rover haar verontrusting in de rondvraag van de dinsdag houden raadsvergadering. Ze deed een dringend beroep de vrouwen om mee te doen aan het nieuwe onderzoek binnenkort begint. het laatstgehouden onderzoek ixel werden 540 oproepen ver den. In 123 gevallen werd daar- geen gevolg gegeven. Maar 5t 110 vrouwen lieten zelfs heie niets van zich horen. Me- uw Huitema neemt aan dat on- die laatstgenoemde groep uwen zitten, die een goede re- hebben om weg te blijven, bij beeld omdat ze naar aanlei- gvan klachten al door huisarts gynaecoloog zijn onderzocht, iar dat moeten ze dan wel laten len. „Reageer in elk geval!", zo jde haar klemmende oproep. ihouder Zegers onderstreepte haar ofden, maar zei weinig méér te •en doen om de belangstelling het baarmoederhalskankeronder- te vergroten. ,,We kunnen er al- publiciteit aan geven". Riet Huite- hoopte dat met name de vrouwen buitendorpen zich niet zullen la- weerhouden door het feit dat zij irhet onderzoek naar Den Burg eten. Ze sloot niet uit dat het be- van /"25— dat als bijdrage in de sen moet worden betaald, voor migen een drempel vormt. Mocht Ihet geval zijn, dan zou van ge- ■ntewege een regeling moeten wor- aangeboden. Wethouder Zegers zich nauwelijks voorstellen dat ir een reden kan zijn om niet aan onderzoek mee te doen. Hij had ets tenminste nooit vernomen. Ontwikkelingsproject laEelman-van der Kooi (VVD) wees de inzameling van speelgoed door CVO-school in samenwerking met contactgroep Zuid-Afrika voor de brand, die vorige week don- dag hoeve Varia van Jan Vonk wvoestte, begon nabij de schoorsteen en de ketel van de centrale verwarming. In het artikel in deze krant van dinsdag werd vermeld dat kortsluiting de waar schijnlijke oorzaak was, maar na dere mededelingen van onderzoe kers maakten duidelijk dat dat niet liet geval was. Hoewel er nog geen duidelijke oorzaak is vast- d door de technische recher che van de rijkspolitie in Alkmaar veronderstelt men daar voorlopig de oorzaak in het rookkanaal moet worden gezocht, hoewel een defect aan de gasinstallatie niet is recherche heeft inmiddels wel uit de voorlopige resultaten van het onderzoek geconcludeerd dat ei geen sprake vyas van opzet. aanschaf van een waterpomp in het Zuidafrikaanse Sovenga. Ze vroeg of de gemeente deze actie met een aan vullende subsidie kan steunen. Wet houder Zegers wees op de bestaande gemeentelijke regeling voor steun aan plaatselijk georganiseerde acties ten bate van ontwikkelingsprojecten en zei dat de organisatoren een aanvraag kunnen indienen. Er is in ieder geval nog'geld in de betreffende pot. Toeristische slaapplaatsen De gemeente heeft een inventarisatie gehouden van het buitengebied in ver band met de op handen zijnde herzie ningen van het bestemmingsplan. Jan van Asselt (Texels Belang) informeerde of daarbij is komen vast te staan hoe veel belangstelling er onder de boeren bestaat voor het toelaten van kam peerders op het erf. Ook wilde hij we ten wat de telling van de toeristische slaapplaatsen heeft opgeleverd. Hij verbond er het pleidooi aan om slaap plaatsen die „over" zijn, vooral toe te voegen aan bestaande kleinere bedrij ven, waaronder ook kampeerbedrijven, zodat die uitbreidingsmogelijkheden krijgen en op economisch meer verant woorde schaal kunnen werken. Dat is beter dan de nog beschikbare slaap plaatsen toe te wijzen aan nieuwe pro jecten. Van Asselt zei dat de kleinere Texelse bedrijven veel te lijden hebben of zullen krijgen van projecten als Bosch en Zee, Californië en De Peli kaan. Hij vroeg om een nota waarin het beleid wat betreft de verdeling van resterende slaapplaatsen wordt vastge legd. Wethouder Schilling vertelde dat de telling van toeristische slaapplaat sen klaar is. Uit het verslag zal blijken dat er weinig groei is geweest wat be treft het „invullen"; alleen de laatste tijd gaat het wat beter. Het is de bedoeling dat plannenmakers redelijk snel moeten opschieten als ze die door hen geclaimde slaapplaatsen willen invullen door het stichten van verblijfsaccommodatie. Na verloop van tijd zal de gemeente stappen onderne men en de plaatsen zonodig aan ande ren toe te wijzen. De resultaten van de enquête, die in het buitengebied is gehouden zijn nog niet uitgewerkt, maar zullen zodra dat mogelijk is ook aan de betreffende raadscommissie worden gegeven. Rotganzen De rotganzenopvang in De Eendracht verloopt goed, sinds de pachter van „Zeeburg" in loondienst is gekomen bij Staatbosbeheer, aldus het antwoord van Schilling op een andere vraag van Van Asselt. Compass-schroot Ate Rienstra van het CDA was niet erg blij met de opslag van het schroot, af komstig van de gestrande kustvaarder Compass I op het industrieterrein bij Oudeschild. Hij vroeg zich af of het in dustrieterrein daarvoor is bedoeld. maakt meer kapot dan je lief is. Meer weten? Haal de Postbus 51 folder bij postkantoor of bibliotheek. Wethouder Klaas Barendregt zei dat de opslag tijdelijk is en dat het schroot zo gauw mogelijk zal worden verkocht. Havenkade Tine Krijnen (Texels Belang) drong aan op spoed bij het uitwerken van de plannen voor de verlenging van de ka de in de visserijhaven van Oudeschild. Er moet spoedig besloten worden om de provinciale bijdrage aan dit project (ƒ750.000,— veilig te stellen. Wethou der Barendregt zei dat de fatale datum 31 december is; er is tijd genoeg om de besluitvorming te regelen. Andere vragen van Tine Krijnen had den betrekking op de (aan de passen) huisvesting van de basisscholen op Texel. Zegers zei dat nog twee scholen moeten worden aangepast: die van Oudeschild en De Waal. Met Oude schild komt het dit jaar hopelijk nog rond; bij De Waal ligt het moeilijker; van het ministerie is nog geen toestemming verkregen voor de aanpassing. Winkels Gerbrand Poster (Texels Belang) zei met spanning uit te kijken naar de re sultaten van het distributie- planologisch onderrzoek, dat zal aan geven in hoeverre het bestem mingsplan van Den Burg ruimte moet geven voor meer winkelvestigingen. Poster is in elk geval van mening dat er genoeg winkels in Den Burg zijn en is daarom ook tegenstander van het idee om op de te reconstrueren Groe- neplaats dagwinkeltjes te stichten. Verder zei Poster de mening te delen van de directeur van het arbeidsbu reau, die vindt dat uitbreiding van de werkgelegenheid op Texel vooral ge zocht moet worden in niet seizoenge bonden bedrijvigheid, dus niet zozeer in het toerisme. Naar aanleiding van het laatste zei Ba rendregt dat de gemeente graag niet- toeristische werkgelegenheid wil en ook alles zal doen om deze te verove ren, maar dat de mogelijkheden helaas zeer beperkt zijn. Het is dus realistisch om ervan uit te gaan dat de extra werkgelegenheid toch wel in de recrea tie moet worden gezocht. Als dat lukt zal er ook werkgelegenheid op jaarba sis ontstaan, namelijk bij bedrijven die indirect van het toerisme afhankelijk zijn. De recreatie blijft dus „speer punt" bij het gemeentelijk werkgelegenheidsbeleid. „Dit zijn geen geijkte foto's over Texel. Wij laten zien wat er met fo tograferen mogelijk is. Het is fijn om niet alleen de mensen die in onze winkel komen, maar ook an dere te laten genieten van deze beelden. De combinatie dineren met onze sfeerfoto's aan de wand, spreekt mij aan". Dat zegt foto graaf Pieter de Vries over de col lectie foto's van hem en Janneke Goënga, die tot en met januari is te zien in restaurant Het Kleine Verschil aan de Gravenstraat in Den Burg. Het resultaat is letterlijk sfeerproeven. Volgens de in Den Burg wonende fo tografen zouden alle tentoongestelde foto's door iedereen kunnen zijn ge maakt. Het is een kwestie van er oog voor hebben. De afbeeldingen zijn uit vergrotingen van kleurendia's die met een kleinbeeldcamera zijn vervaardigd. Bij het afdrukken ervan zijn geen tech nische foefjes gebruikt. Het uitvergro ten vindt plaats in een gespecialiseerd laboratorium aan de vaste wal. Pieter de Vries: „ledereen kan zijn wand vul len door een mooie dia extreem te la ten uitvergroten". De maten van de grootste tentoongestelde foto's zijn 60 bij 80 centimeter. Alle foto's zijn ver pakt in zogeheten Amerikaanse lijsten en zijn zorgvuldig omlijst door bijpas sende passé partouts. Er hangen circa 25 foto's, waarvan 13 van de grootste maat. Pieter de Vries en Janneke Goënga hebben een ongeveer gelijk aandeel. Het is niet voor het eerst dat in Het Kleine Verschil een expositie is te zien. In de afgelopen drie jaar waren er ver scheidene langlopende tentoonstellin gen met schilderijen van onder andere Arend Nijkamp, Harry Tielemans en laatst Toon de Haas. Een expositie met foto's kwam nog niet eerder voor. Ja- comien de Wijn van het restaurant: „Het is leuk om de zaak steeds iets te veranderen. Dat is prettig voor de gasten die regelmatig komen, de zaak gaat dan niet vervelen. Dat proberen we trouwens ook te bereiken door tel kens een andere menukaart op te stel len. De foto's passen goed bij de stijl van het restaurant, het is geen rom meltje." Jacomien benadrukt dat de zaak op de eerste plaats een restaurant is. „Het is geen galerie". Ze geeft toe dat de expositie is bedoeld als trek pleister, al vindt ze de combinatie met kunstwerken leuk. Bij de voorgaande expositie kwamen slechts weinigen speciaal voor de schilderijen. Op een terreintje aan de Haffelderweg bij Den Burg werden door onbekenden twee kippen doodgemaakt. Een van de kippen werd in een boom opgehan gen, de andere werd dood achter een hek gevonden. Een buurtbewoner stel de de politie op de hoogte; iets derge lijks heeft zich hier al eens eerder voorgedaan. Een van de twee houten bakken met geraniums die op de stoep stonden van mevrouw Keijser, Weverstraat 73, werd ontvreemd. De bewoonster ont dekte de diefstal toen ze de bakken zoals gebruikelijk 's avonds in huis wil de halen. De politie is op zoek naar een gemoto riseerde weggebruiker, die maandaga vond tegen middernacht in de Zwaanstraat tegen een paal botste en daarbij schade heeft aangericht. Hij reed door. De politie tracht aan de hand van de gevonden verfsporen en glassplinters het onbekende motor voertuig te vinden. Het onderwerp van de meeste foto's is Texel. Slechts drie uitvergrotingen vor men hierop een uitzondering. Detailfo to's van grauw-grijze herfstbomen in het bos, een zomerse struik met licht val op de gele bladeren en een pan nendak op de achtergrond, een struik je kattekruid op gifgroen gras tegen een donkere achtergrond, alle van de hand van Janneke Goënga. Vooral laatstgenoemde foto krijgt een bijzon der „fluorescerend" effect als er een spotje op wordt gericht. De andere fo to's tonen voornamelijk landschappen. Niet de bekende schapenboeten, tuun- woallen, molens en kerkjes, maar min der bekende en toch typisch Texelse mooie plekjes, zoals Thijsse's Fienweid bij Dijkmanshuizen. „Unieke rietoer wouden" noemt De Vries dit gebied. Als detail weet hij te vermelden dat dit riet, dat op oud-ambachtelijke wijze wordt gekapt en gebundeld (te zien op een paar foto's) wordt gebruikt als dakbedekking van schapenboeten. Texelser kan het haast niet, maar toch geen overbekend fotografisch onder werp. De expositie toont enkele malen vanuit verschillende invalshoeken het felgele riet tegen een (strak) blauwe ihemel en met hier en daar een mo lentje of watertje. Zeer fraai is een avondfoto van hetzelfde stukje natuur. Paars-blauwe wolkenpartijen die, weer kaatsen in het water, op de achter grond een boerderij, bomen en De Waal aan de horizon. Een overvliegen de meeuw midden in het beeld maakt de plaat „af". In het tweede vertrek van het restaurant wederom koren- en rietvelden en verder momenten aan de kust, variërend van wijdse uitzichten op zee en strand tot een detailfoto van een helmplant op een duintop: hagel wit zand tegen een diepblauwe lucht. Het feit dat Pieter en Janneke bena drukken dat iedere fototoestelbezitter ook tót dergelijke resultaten kan ko men, zou voor elke bezoeker/tafelgast een stimulans moeten betekenen. De foto's kunnen worden bekeken na opening van de keukendagelijks om half zes. Desgewenst kan ook op de dag worden iangsgegaan, maar voor de zekerheid moet dan even worden gebeld naar 02220-2315. Wegens va kantie is het Kleine Verschil van 3 tot 19 november gesloten. De dorpscommissie van Oosterend gaat binnenkort een collecte houden onder de bewoners van Oosterend en omgeving. Het geld dat opgehaald wordt, is bestemd voor verschillende dorpsactiviteiten, zoals koninginnedag, Ouwe Sunderklaas, bejaardentocht, Sinterklaas etc. Tevens worden de lid- maatschapskosten van het dorpshuis geïnd. Twee wijkverpleegkundigen van Het Groene Kruis houden een avond met als thema de ontwikkelingsfasen van een kind van twee tot vier jaar. Wie dit onderwerp aanspreekt is van harte welkom op dinsdag 28 oktober in het Groene Kruis-gebouw in Den Burg. De bedoeling is om hierover samen met andere ouders, verzorgers te pra ten, o.a. via een spelvorm. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot 22.00 uur. Bij voldoende belangstelling bestaat de mogelijkheid om een peuter-oudergroep te beginnen, of kunnen afspraken gemaakt worden over andere thema's. Opgeven gaarne voor 24 oktober, bij het Groene Kruis, tel. (02220) 3241 tussen 16.30-17.30 uur (tijdens spreekuur). Er zijn geen kosten aan deze avond verbonden. Conservator Gus Britton van het Royal Navy Submarine Musem in Gosport heeft opgetogen gereageerd op het bericht dat de duikclub Phileas Fogg de koperen commandotoren heeft ge borgen van de onderzeeboot E 17 die in 1915 bij Texel is gezonken. „Fantastisch! Echt fantastisch!" aldus Britton in een brief aan Hans Eelman nadat hij van hem een foto van de ge vonden toren had ontvangen. De brief vervolgt: „Gefeliciteerd! Ik geloofde m'n ogen niet toen ik die kièk zag! Wat een fo to! Fantastisch! Dit is een snel briefje om te zeggen dat ik de directeur zal vragen contact op te nemen met de gerechtelijke af deling van de marine over de mogelijk heid voor U en uw vrienden om eige naar te worden van de E 17, vooral omdat er geen mensen bij gesneuveld zijn. U weet dat ik weinig verstand heb van de gang van zaken in de onderzeeër wereld en dat ik geen macht heb hier bij, maar ik zou niet weten waarom U geen recht op het wrak zou hebben. Is er een mogelijkheid om de comman dotoren naar de HMS „Dolphin" te verplaatsen, want de directeur zou hem heel graag hebben en ik denk dat hij ook een goed woordje voor u kan doen voor uw claim op de boot. Er moet veel bruikbaar materiaal aan boord zijn, maar pas op voor de torpe do's. Ik kan me zo voorstellen dat ze zelfs na al die jaren bij verkeerde be handeling nog „ondeugend" blijken te zijn." Britton waarschuwt verder voor de voor kleinere wapens bestemde minu- Op de Engelse les voor beginners is nog plaats voor enkele deelnemers. De les wordt gegeven door mevr. Ampt in „De Buureton". De eerste les start op maandagmiddag 20 oktober 1986 van 14.15 tot 15.15 uur. Opgave en/of inlichtingen bij mevr. Ampt, tel. (02220) 4259 of bij „de Buureton", tel. (02220) 2696. tie die ook nog aan boord moet zijn en deelt mee dat hij in zijn dossier ge gevens over de E 17 heeft, waarvan de Texelse duikers desgewenst gebruik kunnen maken. Hij hoopt dat de in spanningen van zijn directie ertoe zul len leiden dat de Texelaars het wrak mogen kopen of het cadeau krijgen. De Texelse Courant heeft in 1915 mel ding gemaakt van het'vergaan van de onderzeeër en het overnemen van de bemanning door een Nederlands mari neschip. Volgens dat krantenbericht is de E 17 niet bewust door de opvaren den tot zinken gebracht, maar is op een zandbank gelopen en daarbij lekgeraakt. De toename van de werkloosheid in september is meegevallen. Voor een deel is dit te danken aan de gunstige vakantiespreiding dit jaar. Of het ook iets te maken heeft met de Texel-promotie en de dub beldeksvaart van Teso kan direc teur A. Maasdam van het arbeids bureau niet zeggen. „Dat kan je pas zien als er een aantal jaren achter elkaar een duidelijk gunsti ger werkloosheid heerst in verge lijkbare jaren in het verleden", al dus Maasdam. De toename was in september bedui dend geringer dan in 1985. In totaal waren er op 1 oktober 295 mensen werkloos op Texel tegen 275 op 1 sep tember en 380 op 1 oktober 1985. De oorzaak van de toename is de afbrok keling van de seizoenwerkzaamheden. Tot en met september werden dit jaar 805 werklozen ingeschreven en 1241 verdwenen er van de lijst. Deze gege vens duiden op een sterk verloop in het werklozenbestand van het arbeids bureau. Van die uitschrijvingen werden er 340 geplaatst door het arbeidsbu reau, een plaatsingspercentage derhal ve van 27 procent dat gunstig afsteekt bij het landelijk gemiddelde. De ver wachting is dat het aantal werklozen zal stijgen in de komende maanden en dat het einde van het seizoen in de cijfers van november zichtbaar zal zijn. Op Texel is momenteel 9,4% van de afhankelijke beroepsbevolking werkloos. Horizontaal: Verticaal: 1. zuivelprodukt 1. interest 3. plaats in engeland 2. voegwoord 8. vlek 3. frans lidwoord 11. luchtklep 4. voegwoord 13. deel van de bijbel 5. verdieping 15. zangnoot 6. dat is (afk.) 16. getij 7. selenium (afk) 18. inhoudsmaat (afk) 9. maanstand (afk) 19. zangstem 10. gekke 20. oosterse titel 11. meisjesnaam 22. deel van de vinger 12. meisjesnaam 23. water in Friesland 14. deel van de voet 24. soort sport 15. jongensnaam 27. voorzetsel 17. speelgoed 28. nummer (afk) 18. gloeiende 30. toets alleen (afk) 20. grote bijl 31. soort onderwijs 21. atmosfeer (afk) 32. deel van een franse ontkenning 25. grondregel van een vereniging 34. bevestiging 26. pjaats in Overijssel 36. vogelprodukt 29. communicatiemiddel 38. wederhelft 32. begrip 39. genotsartikel 33. edelgrootachtbaar 40. schrede 35. kloostervoogd 41. bijwoord 37. plaats in België 42. landbouwwerktuig 43. zachte veertjes 43. zangnoot 45. europeaan 44. bolgewas 46. plaats in Gelderland 46. stofmaat 48. smet 47. evenredige vertegenwoordiging 49. kerkelijk lied 49. rivier in Italië 50. droogvallende plaats in zee bij eb 50. soort sport 51. putemmer 55. welwillende lezer (lat.afk.) 52. deel van een wedstrijd 57. guit 53. gelooide huid 58. strafwerktuig 54. bid (latïjns) 59. uitbouw 56. voedsel 60. spil 64. de oudere (afk) 61. lidwoord 66. jongensnaam 62. en anderen (afk) 67. nummer (afk) 63. jongensnaam 68. voorzetsel 65. hoefdier 69. frans voegwoord 71. bericht 70. ongeveer (afk) 72. nederlander 73. uiterste grens

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9