AGEND4 Texe/s arbeidsbureau: bedrijvig en behuipzaam Efficiëntere exploitatie bad Molenkoog mogelijk Vluchtende bromfietsers toch aangehouden Informatieavond in teken van kanker Vaste data Aandacht voor Chili bij avondgebed Geen gratis vervoer van visserijscholieren Wieringers richten schade aan in hote PAGINA 2 TEXELSE COURANTDINSDAG 21 OKTOBER 1955 J De Texelse vestiging van het gewestelijk arbeidsbureau is een bedrijvige instelling met meerdere functies op de ar beidsmarkt. Dit kon worden geconcludeerd na afloop van de lezing en de rondleiding door dat arbeidsbureau, die werd verzorgd door A. Maasdam, de directeur ervan en zijn naaste medewerker Theo Zijm. Zij gaven die uitleg op verzoek van wethouder Piet Zegers, die a/s voorzitter van de raadscom missie voor welzijn had voorgesteld de maandelijkse verga dering donderdag in het arbeidsbureau te houden. De vergadering werd onderbroken voor de uitleg, die Maasdam gaf over het werk van en binnen het arbeidsbureau. De hoofdtaak ervan is bemiddeling tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt, zo vertelde de directeur, die naast de bemiddelaar Theo Zijm, twee part time werkneemsters in dienst heeft. Tevens houdt het bureau zich bezig met scholing, bij- en omscholing, voorlichting en behan deling van ontslagzaken. Op Texels zijn volgens Maasdam voor namelijk de bemiddeling en de voor lichting de voornaamste bezigheden. Dat deze relatief kleine vestiging daar zijn handen vol aan heeft blijkt uit het aantal inschrijvingen dat jaarlijks plaatsvindt. Zo'n 1200 mensen melden zich ieder jaar als werkzoekende terwijl er ongeveer 500 aanvragen voor werk nemers binnenkomen. Hoewel de veel al toeristische aard van de werkzaam heden aanleiding geeft voor seizoen- pieken vinden de aanvragen het gehele jaar door plaats. Van die 500 aanvra gen kan 80% worden gehonoreerd met een aanbieding van personeel en dat is in verglijking met het gemiddelde een hoog percentage. Verdeeld Het arbeidsbureau aan de Thijsselaan bestaat uit twee delen: een open en een gesloten deel. Het open gedeelte, waar iedereen vrijuit rond mag lopen staat vol met informatie over werk, curcussen en sollicitaties. Geïnteres seerden kunnen zich daarzelf bedienen van de diverse mogelijkheden. Zelfs wordt er op verzoek een videofilm ge draaid. De keuze aan videofilms is groot. Donderdagavond werd voor de commissieleden de film vrouwen zoe ken werk" gedraaid. Heel toepasselijk omdat de vergadering voor een deel handelde over vrouwenemancipatie. Het gesloten deel van het arbeidsbu reau bestaat voornamelijk uit afge schermde hokjes waarin de bemidde laars in alle rust met de werkzoeken den kunnen praten. Eens in de veer tien dagen komen daar ook een beroepen- en een arbeidsconsulent van de overkant om de meer bewerkelijke gevallen van werkloosheid te helpen oplossen. Tijdens de rondleiding werd dan ook duidelijk dat het arbeidsbu reau langzaam overschakelt op het ge bruik van een computer, hoewel dè di- Een 16-jarige bromfietsers uit De Koog ging ervandoor toen de poli tie hem zaterdag op de Pontweg wilde aanhouden omdat zijn ver voermiddel niet van de voorge schreven gele plaat was voorzien. De politie zette de achtervolging in en wist de jongen aan te houden op de Bosrandweg, waar geconsta teerd werd dat zijn brommer was opgevoerd. De bromfiets werd voor technisch onderzoek uit het ver keer genomen. Bij de aanhouding bleek dat de jongen een wond aan zijn kin had. Die blessu re had hij de nacht tevoren opgelopen, toen hij er ook voor de politie vandoor was gegaan! Dat was gebeurd in Den Burg, waar de politie echter de achter volging moest staken wegens gevaar voor het publiek op straat in verband met het sluitingsuur van de cafes. De jongen dacht echter nog steeds dat de wetsdienaren hem op de hielen zaten en reed daarbij zo onbesuisd dat hij een schuiver maakte en daarbij de ver wonding opliep. De begeleidingsgroep borstkanker houdt in samenwerking met het Groene Kruis Texel een informatie avond over kanker. Er zal op deze avond een videofilm worden ver toond met de titel „Begraaf mij niet als ik nog leef". Na afloop van deze film is er gelegen heid tot het stellen van vragen en het uitwisselen van gedachten en ervarin gen over en met kanker. Er zijn tevens verschillende folders over kanker be schikbaar, die mee naar huis genomen kunnen worden. De avond wordt ge houden in het Groene Kruis-gebouw, Witte Kruislaan 19, op maandag 27 oktober van 20.00 tot 22.00 uur. Er zijn geen kosten aan deze avond ver bonden. Voor meer informatie kunt u bellen tussen 16.30 en 17.30 uur naar 02220-3241. recteur wat septisch was over de voor delen ervan. Uitwisseling Op de vraag van raadslid Tine Krijnen (Texels Belang) of er ook bemiddeld wordt wanneer Texelaars op het vaste land werk willen zoeken antwoordde Maasdam dat dat dikwijls voorkomt. Theo Zijm vulde aan dat er in de toe komst een uitwisseling van gegevens per computer komt van alle vacatures in heel Noord-Holland. Wat verder in toekomst zal deze mogelijkheid ook landelijk worden benut. Zijm vertelde tevens dat de vijf men sen die een sollicitatiecursus hebben gevolgd bij het Texelse arbeidsbureau inmiddels werk hebben gevonden, hoewel volgens van Maasdam niet percies valt te achterhalen in hoeverre de cursus daarbij van invloed is ge weest. Voorzitter Zegers besloot met te zeggen dat het GAB en de gemeen te dikwijls met elkaar te maken hebben hoewel het arbeidsbureau geen ge meentelijke instelling is. Na afloop van de vergadering sprak directeur Maas dam de hoop uit dat de commissie er in zal slagen het niveau van welzijn op Texel te handhaven. Dinsdag 21 oktober Van 14.00 tot 16.00 uur wordt in dorpshuis d'Ouwe ULO de demonstra tie Japanse bloemschikkunst („Ikeba na") gegeven. De werkgroep dialect van de Histori sche Vereniging heeft om 20.00 uur in de Thijsseschool in Den Burg een bij eenkomst die ook voor belangstellende niet-leden toegankelijk is. Woensdag 22 oktober De Plattelandsvrouwen van Den Burg komen om 20.00 uur bijeen in de kan tine van het beroepsonderwijs (Emma- laan). De avond wordt verzorgd door de familie C.N. de Wit en gaat over wijn; er is ook gelegenheid tot proeven van diverse soorten. De werkgroep stamboomonderzoek van de historische vereniging heeft op het adres Beatrixlaan 21 in Den Burg een bijeenkomst; 20.00 uur. In de Hervormde kerk van Den Burg wordt het „avondgebed voor Chili" gehouden, aanvang 19.30 uur. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid heeft in het raad huis een openbare vergadering, aan vang 19.30 uur. De agenda vermeldt onder meer de hoorzitting inzake de bezwaren tegen het uitwerkingsplan voor recreatieterrein Bregkoog, plaat sing van R.K. kerken op de gemeente lijke monumentenlijst, enkele voorbe- reidingsbesluiten en de resultaten van het art. 10 BRO-overleg inzake het be drijventerrein Oudeschild. In Loodsmanswelvaren wordt de eerste clubavond van de Hoornder schaak club gehouden; 20.00 üur. Donderdag 23 oktober De raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis een openbare vergade ring, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over de overname van het zwembad Molenkoog, aan schaf van bedrijfsmiddelen voor De Bolder, verkoopdocumentatie bouwter reinen en een begrotingswijziging in verband met de onteigening van grond van de familie Peet-Witte, De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hebben in het Eier- landsche Huis een boekbespreking, verzorgd door mevrouw Van Sluijs-Bijl. Onderwerp is het boek „De ogen van Roosje" van Clara Lennaert. Vrijdag 24 oktober Van 10.30 tot 19.00 uur wordt in het dorpshuis van Oosterend een orgel show gehouden. Om 14.00 uur begint in De Buureton in de Molenstraat bingo voor ouderen. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: Het Groene Kruisgebouw, Wit te Kruislaan 19, Den Burg. Tijdens zit ting uitsluitend te bereiken op tel. (02220) 4887. Mevrouw drs R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (05131) 417. Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Het exploitatietekort van zwembad Molenkoog kan na overname door de gemeente worden teruggedrongen door onder andere de openingstijden aan te passen aan de behoefte. Deze efficiënte aanpak werd voorgesteld door wethouder P.A. Zegers tijdens de commissievergadering voor het welzijnsbeleid van de gemeente, donderdagavond in het arbeidsbureau. nog heel wat bij te schaven bij de ge meente", aldus Rienstra, die er overi gens aan toevoegde wel blij te zijn met de nota zoals die er nu ligt. Min der blij was Erna Eelman-Van der Kooi (VVD) die meer de nadruk had willen zien op de emancipatie van mannen. Ze vroeg zich bovendien af wanneer men eindelijk eens klaar is met emanciperen. Piet Zegers gaf haar te kennen dat de rijksbijdrage voor de emancipatie is be doeld voor de vrouwenemancipatie. Af en toe had de discussie over de nota de neiging de filosofische kant op te gaan. Tine Krijnen-Baijs (Texels Be lang) achtte dat gelijkwaardigheid van mannen en vrouwen nog geen gelijk heid betekende. „Het gaat erom dat ieder voor zich zoveel mogelijk zijn ei gen talent kan ontwikkelen. Deze nota is een goede aanzet daartoe, maar uit eindelijk moet de emancipatiegedachte in de geest gaan leven", aldus Tine Krijnen. Volgens de wethouder is een veel flexibeler aanpak mogelijk door het part-time personeel op afroep ter beschikking te hebben en niet op vaste tijden te laten werken. Daar door kan men gemakkelijk insprin gen op veranderend aanbod van zwemmers. Gerard van der Kooi (PvdA) vond het vreemd dat er geen afspraken zijn ge maakt over verborgen gebreken die eventueel bij het zwembad aan het licht zouden komen. Is de gemeente dan verantwoordelijk of de RST? Ze gers achtte die afspraken echter niet noodzakelijk daar Molenkoog goed on derhouden is door de Recreatiestich ting en er absoluut geen enkele reden is om aan te nemen dat het bad ver waarloosd is. Ger Praamstra, die don derdag door de wethouder officieel werd gefeliciteerd met zijn aanstelling als hoofd van de afdeling culturele za ken, voegde daaraan toe dat het zwembad inmiddels twintig jaar oud is en onverwachte reparaties mogelijk zijn. Zwemparadijs Peter Bakker (PSP) vroeg de wethou der of er verder al een duidelijk beleid voor het zwembad is uitgestippeld. Te vens vroeg hij of er plannen zijn het schoolzwemmen in de toekomst in het zwemparadijs te laten plaatsvinden. Op Bakkers eerste vraag antwoordde Piet Zegers dat over het te voeren beleid eerst uitvoerig zal worden overlegd met Gert Pansier, de bedrijfsleider van Molenkoog, die na de overname in ge meentedienst zal werken. Het school zwemmen zal volgens Zegers ook in de toekomst in Molenkoog blijven plaatsvinden. Hij vertelde daarover met de directies van de basisscholen te hebben gepraat en in ieder geval de komende jaren geen plannen te heb ben het schoolzwemmen te verplaat sen naar het zwemparadijs. De wethouder legde ook uit dat er ge zocht wordt naar meer recreatiemoge lijkheden rondom het zwembad. „Zo dat het niet blijft bij alleen die simpele plons", aldus Zegers die voorts vertel de die mogelijkheden te willen onder zoeken in nauwe samenwerking met zwemclub ZPC TX '71. De club zal alle medewerking van de gemeente zal krij gen de eigen activiteiten voort te zet ten. Tenslotte zei Zegers in antwoord op een vraag van Van der Kooi dat de exploitatie van Molenkoog niet zal worden uitbesteed, maar door de ge meente zelf zal gebeuren. Het PvdA-raadslid was donderdag de enige die nog niet helemaal achter de overname stond. Hij stelde zijn beslis sing uit tot hij de antwoorden op zijn vragen beter had bestudeerd. Emancipatie Het bevreemdde A. Rienstra (CDA) dat er in de emancipatienota, die door B en W werd opgesteld, nog zoveel vanzelfsprekende zaken zitten. Hij trok daaruit de conclusie dat er nog veel werk aan de winkel is. „Er is kennelijk Kinderopvang Ingaande op de paragraaf over de kin deropvang in de emancipatienota merkte Peter Bakker op dat die kinder opvang uiterst belangrijk is voor de ontwikkeling van veel vrouwen en dat er veel valt te verbeteren door veran dering van de openingstijden, die vrij wel nooit parallel lopen met de ope ningstijden van andere scholen. De wethouder zegde toe hierover contact op te nemen met de peuterspeelzalen. In de vergadering van donderdagavond werd ook de jaarplanning van de afde ling culturele zaken behandeld. De aanwezigen waren het er over eens dat het een goede zaak is dat er een inventarisatie van de werkzaamheden had plaatsgevonden. Ate Rienstra merkte op dat met die jaarplanning ook duidelijk was geworden wie met wat bezig is, zodat men voortaan di rect naar de juiste persoon toe kon stappen. De wethouder meende echter dat dat niet de bedoeling was, omdat men bij een afdeling van het gemeen tehuis beter eerst met het hoofd van de betreffende afdeling kan overleggen. Lijvig rapport De commissie keurde donderdag het lijvige eindrapport van de werkgroep „Welzijnswerk Texel'.' over de taak- scheiding welzijnsstichting-gemeente goed. Bij enkele commissieleden wa ren weliswaar kleine vragen gerezen over hoe het rapport precies in elkaar zit, maar over het algemeen was men tevreden. Erna Eelman vroeg zich af wat nu precies de financiële conse quenties van de taakscheiding voor de gemeente zijn. Ger Praamstra ant woordde dat de hele taakscheiding budgettair neutraal verloopt, wat in houdt dat alles zodanig wordt verre kend dat de gemeente er niet slechter of beter van wordt. Bij de rondvraag kwamen donderdag de plannen voor. een noodslachtplaats ter sprake. Wethouder Zegers ant woordde op een vraag van Erna Eel man daarover dat het grote plan voor de slachtplaats annex slagerij van de baan is omdat de stichting die zich daarmee bezig houdt er niet in is geslaagd een particuliere organisatie ervoor te interesseren daar geld in te steken. De wethouder wacht nu op een nieuw plan waarin slechts sprake is van een noodslachtplaats. Concrete gegevens over een dergelijk plan had hij echter nog niet. Zelfstandigheid Eveneens in antwoord op een vraag van het VVD-raadslid zei Zegers de openbare basisscholen graag meer zelfstandigheid te geven bij de uitga ven. Hij bedoelde daarmee dat de di recties en medezeggenschapsraden voor de aanschaf van kleinere dingen niet onmiddellijk toestemming van het schoolbestuur (de gemeente) hoeven te hebben, hoewel over alle uitgaven naderhand wel verantwoording moet worden afgelegd. Bij grote uitgaven dient de beslissing bij de gemeente te blijven. Zegers zei niets af te weten van een aanvraag die de lokale omroep zou hebben gedaan om tóch over de kabel uit te gaan zenden. Volgens "zijn gege vens had de omroep daarvan afgezien sinds men een goede kans had op kór- te termijn een ethervergunning te krij gen. In het financiële overzicht dat de wethouder van de omroep had wordt volgens hem niet gerept over eventue le uitzendingen over de kabel. Concurrentie Als een vervolg op de discussie in de vorige vergadering van de commissie welzijn over de werkzaamheden van de sociale werkplaats „De Bolder" vroeg Gerard van der Kooi de wethouder uit te leggen in hoeverre het verwerven van opdrachten door De Bolder een bedreiging vormt voor de broodwin ning van particulieren. Hat raadslid doelde op het onderhoud van het groen rondom Samen Eén en Gollard, dat voorheen werd gedaan door Maar ten en Leendert Heerschap, maar nu in handen is van De Bolder. Zegers ant woordde dat De Bolder geen acquisitie pleegde om dat werk te bemachtigen, maar dat de sociale werkplaats is ge vraagd dat te gaan doen. Naar aanleiding van dat onderhoud ontstond een levendige discussie over de al of niet oneerlijke concurrentiepo sitie van De Bolder. Zegers meende dat daar hier geen sprake van was om dat De Bolder geen gereduceerd tarief rekent. Van der Kooi vond dat dan ook particulieren in zouden moeten kunnen schrijven voor het onderhoud van de gemeentelijke plantsoenen, die nu door mensen van De Bolder worden onderhouden. Erna Eelman-van der Kooi achtte het niet eerlijk dat een ge subsidieerde instelling als De Bolder concurrerend optreedt. Haar collega raadslid Peter Bakker (PSP) bleef hier in neutraal en meende dat de verschil lende commissieleden het woord „concurrentie" anders interpreteerden. Leden van Amnesty International vra gen bij het avondgebed woensdag in de Hervormde kerk in Den Burg aan dacht voor de toestand in Chili. Het gebed begint om 19.30 uur en er zal tevens informatie worden verstrekt over een kaartenactie voor gevangenen in het Zuid-Amerikaanse land. B en W hebben alle begrip voor het standpunt van Teso dat de Texelse leerlingen van de visserijschool in Den Helder niet helemaal gratis met de boot mogen reizen. Regel is namelijk dat alleen degenen die vijf keer per week een dagschool op het vasteland bezoeken de 718,50 die ze eens per 14 dagen voor een knipkaart moeten be talen kunnen terugkrijgen, maar de jongens van de visserijschool gaan slechts vier dagen per week naar Den Helder. De vijfde dag is een praktijkdag. Gisteravond werd deze kwestie op nieuw ter sprake gebracht door Henk Beumkes van de PvdA in de vergade ring van de raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid. Hij vond dat Teso ook de vijfde dag als schooldag zou moeten beschouwen zodat de visserijscholieren voor niets met de boot meekunnen. Beumkes las een brief voor die hij over dit onder werp had ontvangen van de heer A. Schol uit Oudeschild die van mening is dat het mede aan de „slappe hou ding" van B en W van Texel is te wij ten dat Teso geen andere regeling treft. B en W van Den Helder hebben zich ook met de kwestie bemoeid, door een brief te schrijven aan B en W van Texel maar ook dat heeft niet gebaat. Burgemeester A. Schipper reageerde duidelijk. Hij zei dat het een zaak van Teso is waar de gemeente zich niet mee wil bemoeien. Hij voegde eraan toe wel begrip te hebben voor het Teso-standpunt. Er is nu eenmaal als voorwaarde gesteld dat je vijf dagen per week een dagschool op het vaste land moet bezoeken om voor gratis vervoer in aanmerking te komen. Als je grenzen stelt, moet je die respecte ren. Als bij vier schooldagen ook vrij vervoer wordt toegestaan, waarom dan niet bij drie dagen? Dat standpunt strookte niet met dat van een deel van de commissie. Tine Krijnen van Texels Belang zei dat de gemeente meer over Teso te zeggen zou hebben als in de tijd dat gemeen telijke medewerking nodig was voor de havenaanpassing, dat als voorwaarde was gesteld. Maar dat mocht destijds niet van de wethouder want dat zou een oneigenlijk middel zijn geweest. 2e vond het ook een probleem dat - vol gens haar - de commissarissen bij Te- so weinig hebben te vertellen en de aandeelhouders praktisch niets. Erna Eelman (VVD) meende echter dat eenl. kwestie zoals die van het vrij vervoer Is van scholieren best in de aandeelhou dersvergadering ter sprake kan worden gebracht; dat zou wel degelijk zin hebben. Peter Bakker (PSP) vond dat de kwestie weer eens aantoonde hoe fout ja het is dat een wethouder van de meente Texel tevens commissaris is biu de N.V. Teso. Burgemeester Schipper legde nader dat B en W best met Teso willen pra ten over zaken die het algemene be lang van Texel raken, maar het wordt niet zinvol gevonden om de conse quente toepassing van een bepaalde regel aan te vechten. Het college zal dat pas doen als de gemeenteraad daartoe opdracht geeft. Tine Krijnen zei naar aanleiding van dat laatste nu weer „hoopvol" te zijn. IE lol Een groep in feeststemming verkeren- r" de mensen uit Wieringen heeft zondagavond schade aangericht in ho- '6r tel De Lindeboom in Den Burg, De groep, bestaande uit supporters vand» club die 's middags tegen S.V. Texel had gevoetbald, liep tijdens een kroe gentocht het hotel binnen waar onder meer tegen een muur werd ge-urineen terwijl op de bovenverdieping de kraan in een badruimte werd opengezet. Dat laatste werd door het hotelperso- 01 neel pas bemerkt toen overstroming ontstond en het water door het pla fond naar beneden sijpelde. De politie werd gewaarschuwd, die van enkele leden van de groep de toezegging kreeg dat de schade zal worden gere geld. De politie zal afwachten of dit inderdaad gebeurt en het daarvan la ten afhangen of verdere maatregelen zullen worden genomen. Horizontaal 79. dun 1. bergplaats 80. kwaad 6. naar beneden gaan 10. aanw. voornaamwoord Verticaal: 11. ophijsen 1. vogel 14. inhoudsmaat 2. buitenstaander 16. niet dicht 3. hetzelfde 17. anno 4. vervelend 18. stofmaat 5. water in Friesland 19. meisjesnaam 6. deel van Sumatra 20. koekje 7. meisjesnaam 23. zangnoot 8. vulkaan 25. onmeetbaar getal 9. kloosterzuster 26. dag (duits) 10. plaats in Utrecht 27. als volgt 12. beroep 29. zangnoot 13. onwaarheid 30. wrede keizer 15. volk 32. selenium 20. titel 33. bijwoord 21. ongeveer 34. slimme 22. zoals de akten getuigen 36. vreemde 24. ontzag 38. gemalin van Aegir 25. beroep 40. groep zangers 28. losse houten vloer 41. getij 29. vogel 42. klopje 31. rondhout 43. deel van het kippenhok 35. en omgekeerd 44. voedsel 37. verlangen 45. vogel 39. transportbedrijf 47. mannelijk dier 40. steen 49. begrip 46. welwillende lezer 51. dunne 47. drank 52. zangnoot 48. vliegende hond 53. reeds 50. frans voegwoord 54. koker 51. afgod 56. de dato 55. elk 57. het romeinse rijk 58. in persoon 59. vogel 60. de somma van 61. titel 61. titel 62. pers. voornaamwoord 63. bijwoord 64. plotseling 65. bloedvat 68. zuidvrucht 66. in aanzien houden 70. lidwoord 67. grondsoort 71, nummer 69. plakmiddel 72. voertuig 73. eur. economische gemeenschap 74. streep 75. dierengeluid 75. bedreiger 76. N.V. (duits) 78. aanzien 77. reeks

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2