- Straks meer privacy en kwaliteit in Tesselhuus r nationale jeugdcollecte 9W' Verbouwing vandaag van start Nieuwe Texelfilm zonder subsidie smpmmr. ,nc 30 „Vertrouwen in uitvoering artikel 11-plan" Zon, maan en hoog water „WAT IK ZEGGEN WOU. Geen gratis vervoer van visserijscholieren nationaal jeugd fonds Jonge tortel vond de dooi Teer op strand PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 24 OKTOBER 11(2 De verkoop van de videofilm „Texel 1986" heeft de verwachtingen ruim schoots overtroffen. Er zijn er thans 2800 afgezet en de verwach ting is dat aan het eind van het jaar de 3000 exemplaren zullen worden gehaald. Toen de film in produktie werd genomen door Vi- deolux Productions werd gerekend op een verkoop van niet meer dan 1500 exemplaren. De films werden verkocht via vele Texelse winkeliers in de diverse dor pen, die op deze manier dus een steentje bijdroegen aan deze vorm van Texelpromotie. Het grootste aandeel in de verkoop had Nauta Foto Video. Terleurstellend was de verkoop via de VVV. Van de 2800 films passeerden slechts 33 stuks de WV balie. Stop Alleen al door de titel moet de film straks als verouderd worden be schouwd. De produktie wordt daarom voor het eind van het jaar gestopt. Voorbereidingen zijn gaande voor een nieuwe Texelfilm die veel langer dan een jaar „geldig" zal zijn. Het is de bedoeling die film zonder overheids subsidie te produceren en in slechts zeer bescheiden mate zullen adverteer ders/sponsors worden opgenomen. Die adverteerders moeten passen in het scenario en zullen daarom door Video- lux zelf worden uitgezocht, waarbij voorrang wordt gegeven aan adver teerders die ook meewerke aan de Texelfilm 1986. Daarnaast zullen aan het eind van de film zes Texelse bedrij ven worden gepresenteerd, dus los van het eigenlijke filmverhaal dat daar door dus niet kan worden verstoord. De Texelfilm 1986 kreeg van de ge meente f28.000— steun, waardoor het mogelijk was de 50 minuten durende film voor f29,— op de markt te bren gen. Mede door die gunstige prijs is de verkoop uitstekend geweest. Bo vendien heeft Videolux er veel good will mee verworven, waardoor het ver antwoord wordt gevonden nu een film zonder subsidie op de markt te brengen. Andere eilanden Andere waddeneilanden hebben ook interesse getoond voor een videopro- duktie over hun gebied. Videolux voert momenteel overleg met Vlieland. Daar beschikt men thans over een 13 minu ten durend filmpje van matige kwaliteit dat slecht wordt verkocht, mede om dat het f65- kost. Met Terschelling wordt gepraat over een vier seizoenen film over het eiland. Zo'n film zal dus niet alleen een beeld geven van het ei land in de zomer, maar ook wijzen op de interessante mogelijkheden die het eiland heeft te bieden in het winter halfjaar. feitelijk zou de nieuwe Texel film ook zo'n vier seizoenen produktie moeten zijn, omdat de promotionele waarde daarvan enorm veel groter is. De kosten zijn in verhouding echter hoog en het nog jonge Texelse video- bedrijf kan zo'n film dan ook niet zelf financieren, hoewel de winstmogelijk heden op langere termijn aanlokkelijk zijn. terras stööpköniër &:ggpk er óenan-d 2 j qmy vluchtladder j c-cmer tjan-g i J) -fl !l tl terra s garner fips-tèitirtg rotsfo«t«r> r "f Miniumi keuken bijkeuken ee t hoek jOMY vlucht woo nkamer portaal slaapkamer. douche gehand rol stoel z 11 hoek slaapkamer gehand. 1 entree Plattegrond van de nieuwe benedenverdieping. Het donker gekleurde gedeelte wordt aangebouwd. (Tekening architectenbureau AlkemaJ Bouwbedrijf Drijver uit Den Burg is vandaag gestart met een ingrijpende verbouwing van het Tesselhuus aan de Ruijslaan in De Koog. De bene denverdieping van het vakantiehuis voor spierdystrofie-patiënten en ande re lichamelijk gehandicapten, wordt uitgebreid en met moderne voorzie ningen aangepast. De bovenverdieping ondergaat eveneens een verbou wing en langs het gazon wordt een schutting geplaatst. Voor de verbou wing is een investering van f223.000— noodzakelijk. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Binsbergenstraat, Brouwerstraat. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (na 10.30 uur). Getracht wordt een belangrijke kwali teitsverbetering tot stand te brengen en meer privacy te bereiken, zowel voor gehandicapten als begeleiding. Tegen het benedengedeelte wordt een vleugel aangebouwd. Daarin komen een badkamer, drie slaapkamers (elk met twee bedden), een verblijfruimte voor de begeleider die nachtdienst heeft en een ruimte waar de accu's van de rolstoelen kunnen worden op geladen. In totaal kunnen voortaan acht accu's tegelijk worden opgeladen. Hiervoor wordt een speciale hypermo derne installatie geplaatst. Die is no dig, omdat tijdens het opladen gassen vrijkomend die ontploffingsgevaar opleveren. Tot dusver geschiedde het opladen op verantwoorde, maar geïm proviseerde wijze. De voormalige gara ge krijgt ook een andere bestemming. Deels zijn enkele van de genoemde ruimtes hier gesitueerd en voorts wordt een gedeelte bijkeuken. In totaal zullen er op de begane grond twee badkamers en vier slaapkamers zijn ge vestigd. Het aantal slaapplaatsen voor gehandicapte toeristen stijgt hierdoor van zes naar acht. Intercom De gigantische verbouwkosten worden voornamelijk veroorzaakt door de spe ciaal aangepaste voorzieningen die moeten worden aangebracht. Geheel nieuw is bijvoorbeeld het intercom systeem. Dit functioneert net als in ziekenhuizen: alle kamers staan in con tact met het kamertje waar de begelei der of -ster die nachtdienst heeft, ver blijft. Naast dit oproepsysteem en de oplaadinstallatie, zijn ook vanzelfspre kende materialen over het algemeen aan de kostbare kant. Een voor gehan dicapten aangepaste toiletpot kost bij voorbeeld niet f400,— a f500,— maar f4500,—. Ook de bedden kosten per stuk dit bedrag. Voorts beschikt het Tesselhuus na verbouwing over twee centrale verwarming-installaties. Als één van beide uitvalt, kan de ander het hele gebouw verwarmen. Dit is noodzakelijk want spierdystrofiepatiën- ten moeten „op temperatuur" worden gehouden. Leidingen voor eventueel in de toekomst aan te brengen electroni- sche deursystemen worden de komen de tijd eveneens aangelegd. Het geld voor deze systemen ontbreekt voorals nog. Tekenend is dat de op zichzelf eenvoudige verbouwingen een bestek- boek kennen van liefst vijftig pagina's. Privacy De bovenverdieping wordt gewijzigd van twee grote en een kleine slaapka mer tot vijf aparte kamers. Een belan grijke vooruitgang qua privacy voor de begeleiding. Volledige privacy zal er ook rondom het gebouw zijn. Aan een zijde van het perceel wordt nu een schutting geplaatst, waardoor de rolstoeltoeristen zich in een afge schermde omgeving kunnen vermaken. Door een schuifdeur tussen schutting en Tesselhuus kunnen de gebruikers ook van buitenaf het gazon bereiken. Dat kan zelfstandig, zonder hulp van anderen. Dit correspondeert geheel met de doelstellingen van de stichting Texelvakantie Gehandicapten, die de gang van zaken van het Tesselhuus in handen heeft. De stichting vindt dat de bewoners van het Tesselhuus on danks hun handicaps alles zelf moeten kunnen doen en bereiken. Dus: vakan tie houden, zoals ook „normale" men sen hun vakantie op Texel zouden kun nen houden. Vandaar dat bijvoorbeeld lang is gezocht naar de beste lokatie. Vanuit het Tesselhuus zijn ontzettend veel zaken gemakkelijk te bereiken: bos, duin, strand, winkels, terrasjes. De stichting biedt enerzijds spier- dystrofiepatiënten een volledig verzorg de vakantie op Texel aan. Deze Texel- vakanties (afgelopen jaar vier stuks) worden betaald door de Rotaryclub en de Lions, zoals uit de actie „Geef Max de zak" en de Lionsveiling. Anderzijds wordt het Tesselhuus verhuurd aan groepen gehandicapte toeristen, voor een niet-toeristische prijs, maar toch in de markt van volledige mededinging. Deze vakantiemogelijkheid blijkt enorm aan te slaan: er is dit jaar voor 32 we ken verhuurd. Huiselijk Jan Stolk en Hans de Leeuw van de stichting zien de kleinschalige opzet als een belangrijke factor. „Het Tessel huus is huiselijk ingericht en mag ab soluut niet op een instelling lijken. Daar vertoeven de meesten het hele jaar al". De Leeuw: „KISS: Keep it simple stupid". Voorts vinden de twee dat het huis beslist niet van alle moderne snufjes moet zijn voorzien. „Ook tijdens va kanties van niet-gehandicapte mensen is improviseren vaak zo leuk. Daarom moet het niet té duur en té luxe zijn". De nu begonnen verbouwing zal dan ook de laatste uitbreiding zijn. Ook professionele organisaties hebben geadviseerd het Tesselhuus niet groter te maken. Dat het Tesselhuus in deze vorm aanslaat blijkt uit de vele enthou siaste reacties en zelfs is belangstellig uit België en Duitsland getoond. Geld blijft voorlopig het grootste obstakel. Naast de projecten van de Rotary en de Lions, werd het geld voor de verbouwing bijeengebracht door de schenking van een ton door de heer Piet Vermeer, door acties on der de Texelse bevolking, spontane medewerking van Rotary- en Lions- afdelingen uit het buitenland en de Dr. W.M. Phelpsstichting voor spastici. Deze stichting leende f200.000,— te gen een lage rente over vijf jaar, waar- De gemeente heeft er vertrouwen in dat Jarino de bouw van apparte menten in het artikel 11-gebied van De Koog volgens afspraak zal uitvoeren. Een uitlating van die strekking deed wethouder Daan Schilling woensdag avond in de rondvraag van de vergade ring van de raadscommissie voor ruim telijk en huisvestingbeleid, naar aanlei ding van het gesprek dat het college dinsdag met Jarino heeft gehad. Schilling was er zelf niet bijgeweest, maar van zijn collega Barendregt had hij gehoord dat er geen reden is voor ongerustheid. Het college had met Ja rino gepraat naar aanleiding van de verontrustende gang van zaken rond de appartementen van Bosch en Zee. Snelheidsbeperking Peter Bakker deed de suggestie om voor het Postweg-gedeelte vanaf Zuid- Eierland tot voorbij het vliegveld een maximum snelheid van bijv. 50 km af te kondigen. Dat is al eens eerder voorgesteld. Schilling meende dat de provincie met zo'n snelheidsbeperking niet akkoord gaat. Dat zou alleen luk ken als de Postweg het karakter van een woonbuurt zou hebben met trot toirs, een ventweg e.d. De suggestie van Riet Huitema om dan maar een 70 km snelheidsbeperking in te voeren op dit weggedeelte, lijkt evenmin voor in williging vatbaar, hoewel zo'n bepaling wel bestaat voor de Pontweg ter hoogte van Den Burg. Ambtenaar A. Hut vertelde echter dat de provincie met die regeling op de Pontweg al veel moeite heeft, gezien het feit dat op heel Texel een maximumsnelheid van 80 km geldt. Zeventig km is dan een te klein verschil. Erna Eelman (VVD) informeerde naar de stand van zaken wat betreft uitbrei ding van mosselpercelen in de Wad denzee. Komen de Texelaars hier nog aan de bak? De vooruitzichten zijn niet best, zo bleek uit het antwoord. Hoe wel het RIN-onderzoek naar de gevol gen van mosselteelt op het eco systeem van de Waddenzee nog niet is afgerond, is inmiddels wel bekend dat de bestaande mosselpercelen al een enorme belasting voor het wad denmilieu betekenen, zodat andere le vensvormen erdoor zouden worden on derdrukt of bedreigd, nog afgezien van het feit dat de garnalenvisserij tegen stander is van uitbreiding van percelen. De zon komt 1 november op om 7.34 uur en gaat onder om 17.12 uur. Maan: 25 okt. L.K.; 2 nov. N.M. Doodtij: 28 okt.; springtij:4 nov. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 24 oktober 11.19 en 23.43 Zaterdag 25 oktober 11.49 en Zondag 26 oktober 0.21 en 12.43 Maandag 27 oktober 1.19 en 13.48 Dinsdag 28 oktober 2.42 en 15.48 Woensdag 29 oktober 4.33 en 17.22 Donderdag 30 oktober 5.42 en 18.30 Vrijdag 31 oktober 6.39 en 19.26 Zaterdag 1 november 7.31 en 20.17 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. 3TOT9 NOVEMBER 1986 iimcvcr. V'Vt.' I .'II' .,u vthant wuomu- i j.„:i Wme..J Naar aanleiding van de maandag g houden A&O vergadering waarin o dermeer de boottarieven voor de rijscholieren ter sprake kwamen moei1 het volgende mij nog van het hart, In dit verslag miste ik een van de be langrijkste punten van de doormijn dhr. Beumkes gerichte brief. De heer Schipper vindt het niet zinvol om consequent toegepaste regel, zoal door de TESO is bepaald, aan te vechten. Wat het consequente van ze regel betreft wordt hier m.i. de plank aardig mis geslagen. Ter verdi delijking het volgende: genoemde scholieren moeten nu één twee we-i kenkaart kopen welke echter in gevi len als vakanties slechts één week bruikt kan worden. In geval van b.v] kerstvakantie ligt deze verhouding onredelijker daar de kaarten per twe opeenvolgende weken worden merd en TESO, bij mijn telefoniscl navraag niet bereid is zelfs dit onrt uit de wereld te helpen. Voor de t( bijna in de hemel geprezen TESO computer moet dit toch een klein kunstje zijn hoewel ik mij goed reali- seer dat ook deze computer knopjes isft heeft welke door een mens ingedruk tr moeten worden. Intussen bewarenduiji visserijscholieren allemaal hun boot- <nr kaarten en hebben zij met mevrouw vee Tine Krijnen de hoop dat de gemes msl teraad het college alsnog opdracht s/u geeft hierover met TESO te gaan pi cjrc ten. Zelf ben ik echter nogal pessi- le. mistisch over de uitslag want wie vindt de belangen van ±30 scholien interessant? TESO zeker niet, daar burgemeester Schipper met zijn uit- p spraak haar vrijwel het groene licht E heeft gegeven om consequent toeg paste regels in het leven te roepen, waar wij, naar ik vrees, de gevolge nog wel van zullen ondervinden. Namens de visserijscholiej A. Schol. Oudesc 10 h# Jowjrt Fonrts gee-" A sla,' a v .urornxl mnvctww raaf,sped I,-.-- Lnde.öGew*en pti/e-vxA-.'A'A' het fonds van jantje beton is mogelijk gemaakt. Er resteert nog een kleine reserve, die zal worden be nut voor verdere inrichting. Kerst De verbouwing van de benedenverdie ping zal in december in zoverre vol tooid zijn, dat met de kerstvakantie verhuur mogelijk is. Tot en met 15 ja- nauri is het Tesselhuus dan volge boekt: De totale bouw zal eind januari, begin februari gereed zijn. Drijver bleek het beste uit de bus te komen van de vier aannemers die aan de in schrijving hadden meegedaan. Archi tectenbureau Alkema vervaardigde de diaütiÉaaiaiata w, igd L In de vlak voor de woning van O.J. Agter staande kastanjeboom èjj op de Stenenplaats zit het nest van een Turkse Tortel, een du'm soort die zich de laatste jaren in Nederland enorm sterk heeft uit-: gebreid nadat het aanvankelijk ei zeldzaamheid was. Maandag zag Agter vanuit het raam van de venwoning dat prima uitzicht biei op het nest hoe een jonge duif zich over de rand van het nest had gewerkt en er bijna uit viel; het beest hing op een gegeven moment aan zijn poten. Voordat hulp kon worden geboden viel bel diertje naar beneden, en vond de dood op de fraaie bestrating op de Stenenplaats. Dat het kleine drama in de buurt indruk maakte, kan men zich voor t£ stellen bij het vernemen van de voorgeschiedenis. De Turkse Tor tels zijn namelijk trouwe bewoners van de Stenenplaats. Vijftien ji geleden nestelden ze voor het eerst in de genoemde boom. Dat dreigde toen te mislukken omdat het nest los raakte. Willem van der Vis van het „Vispaleis" maak te toen van gaas een ondersteu nende constructie en die functio- neerd tot op de dag van nog prima. Elk jaar kwam de duil uli terug óm te broeden en in elk sei zoen werden altijd wel drie lichtin gen jongen grootgebracht. Ge schat wordt dat in de loop der ja ren wel tweehonderd duiven op^k Stenenplaats het levenslicht heb- ben gezien. Het laatste legsel dit jaar heeft slechts een jong geleverd. Dit eenzame diertje1 vorige week vrijdag al uit het nest jk gevallen, maar had het toen over leefd. Tom Keijser uit de We verstraat zette een ladder naast ós boom en plaatste het diertje te rug. Maandag werkte de jonge duif zich opnieuw over de rand, met het tragische gevolg. Dat Turkse Tortels,, evenals sommi ge andere duivensoorten tot die in de herfst door broeden en m succes jongen grootbrengen is heel gewoon. De kans dat de jon ge duiven volwassen worden isir de nazomer en herfst aanzienlijk groter dan in het voorjaar en z( mer omdat het voedselaanbod dan groter is, ook voor kraaien andere „roof" vogels die eerder het jaar een veel grotere bedrei ging vormen. Hoi

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2