j„Achteraf' -subsidie voor kerk roept bezwaar op Goud bij vertrek Onderzoekvaartuig in haven te bezichtigen VERVOLG VAN PAG.l 3REGKOOG J-FORD MET DAK VAN FORD SIERRA" Dienst voor belangstellenden Vaste data yieerdere leden&yan de raadscommissie voor ruimtelijk en misvestingsbeleïd hebben woensdagavond afwijzend gerea geerd op het collegevoorstel om de R.K. kerk van Den Burg ip de gemeentelijke monumentenlijst te zetten en vervol- ens ƒ20.000,— subsidie te verstrekken voor restauratiewerk at al is uitgevoerd. bk op de restauratie zelf werd kritiek jtgeoefend. De stemming was zelfs jnegatief dat voorzitter-wethouder laan Schilling er rekening mee houdt de gemeenteraad geen geld uit de ameentelijke monumentenpot wil ver- itekken, zodat hij het voorstel deed kerk wèl op de lijst te zetten maar febenpodigde 20 mille te onttrekken an het fonds „stadverfraaiing". De Icipieel getinte bezwaren van enkele Immissieleden zouden dan uit de veg zijn geruimd. Het ziet er naar uit jat het inderdaad zo zal aflopen. |ns Roeper (PvdA) herinnerde eraan kt de monumentensubsidie is bedoeld au mensen die een waardevol gebouw lillen opknappen een financiële stimu- ïiste geven, zodat ze gaan restaure- !D terwijl ze dat anders misschien niet ouden hebben gedaan. Daarvan is in geval geen sprake. Het werk is al jaar en door subsidie achteraf te ge- jen wordt dus niets gestimuleerd. Ook Iter Bakker (PSP) was tegenstander j>ad geen vooroverleg is gevoerd met •en agrarisch deskundige. Aan een be- uorlijke belangenafweging zou dat ïhter geen afbreuk hebben gedaan, tobtenaar Albert Hut zei dat zelfs be rust van overleg met een agrarisch feskudïge is afgezien, omdat het in dit pval praktisch was. De provincie zou (e adviezen namelijk zelf inwinnen en Ie Provinciale Planologische Dienst tas akkoord gegaan met die gang van aten, Épkoog-eigenaresse mevrouw Eel- I had nog een stukje tegengas Siting Kuip. Ze vertelde dat zij op laar terrein een boomsingel heeft aan- jdegd, maar dat zich op dat terrein jogwel een beerput van Kuip bevindt fe is aangesloten op zijn zomerhuisje. Ie opmerking illustreerde de sfeer van citatie maar deed niet ter zake en de jmm'issieleden reageerden er dan ook iet op. Meevoelen Commissielid Jan van Asselt (Texels ielang) wist uit eigen ervaring hoeveel inder op boerenland wordt ondervon ten van recreanten die afkomstig zijn en aangrenzende recreatieterreinen en sppartementen)hotels. Het zal echter iet mogelijk zijn om door middel van el bestemmingsplan het plaatsen van en afrastering af te dwingen. Een rede sloot voorschrijven kan wèl. Hij end dat er in ieder geval wat moet «beuren, want het gaat hier niet al- een om de belangen van Bonne en iiip maar van alle andere agrariërs in ie omgeving. Ongeveer hetzelfde ge- Jid liet Peter Bakker van de PSP ho en. Hij vond het bedenkelijk dat het «lang van de particulier, meestal een enkeling, het zelden wint van het re- watiebelang. Een betere afweging is 'ndig. Wat betreft de kwestie Kuip wide Bakker dat alsnog agrarisch ad- 'ïs wordt ingewonnen. Op de eis om "«teen f50.000,— te geven wilde hij fet ingaan, al was het maar om de ^sequenties. „Straks staan alle men- uit de omgeving op de stoep". Het "3s bovendien niet zomaar te bepalen ''bet bedrag billijk is. Dat zou pas «lelijk worden bij vergelijkende «aties. 'ia Eelman-van der Kooi (VVD) zei mg te hebben voor de privacybelan- «nvan Bonne. Een brede sloot vond een goed idee. Ze zei niet in staat 'tijn nu al een oordeel te vellen over Schadeclaim die de advocaat van IJip had ingediend. Eigenaresse verantwoordelijk stHuitema (CDA) vond dat in de ftte plaats de eigenaresse van Breg- a9 er verantwoordelijk voor is dat iar gasten niet op aangrenzend parti- fe terrein doordringen. Ze zal des- !°ds mensen moeten wegsturen die );bniet aan de regels houden. Hans ffiper (PvdA) was het daarmee eens. 'ser al een sloot of afrastering moet Ifnen, zal de eigenaresse die moeten dalen. 5meeste commissieleden adviseer- *1 uiteindelijk dat de uitwerkingspro- ^ure voor Bregkoog kon worden Wgezet maar verlangden wel dat al- !|n het werk zou worden gesteld om :f|de bezwaren van de twee re- kanten tegemoet te komen. Jan J Asselt wilde echter dat eerst het •bterwege gebleven advies van een ^isch deskundige alsnog zou wor- J Ingewonnen. omdat niet gehandeld wordt in de geest van de regeling. En als er dan gerestaureerd wordt met over heidssteun, zouden oude materialen moeten worden toegepast. Dat is bij deze kerk niet gebeurd. De oorspron kelijke leien op de toren zijn vervangen door moderne kunststof „singles". Wat dat laatste betreft was Jan van Asselt (Texels Belang) nog meer afwij zend. Hij weigerde zelfs akkoord te gaan met plaatsing op de monumen tenlijst als de singles niet alsnog ver vangen zouden worden door echte lei en. „Anders is het net een T-ford met het dak van een Ford Sierra". Ook zouden enkele storende bouwsels (niet de sacristie) achter en tegen de kerk moeten verdwijnen. De enige die zon der voorbehoud een lans brak voor plaatsing op de lijst en het achteraf toekennen van subsidie was Riet Huitema-Vos die zich beriep op een noodsituatie. Het was onverantwoord om herstel van de kerk nog langer uit te stellen. Vanaf de publieke tribune liet de heer W. v.d. Berg namens het kerkbestuur weten dat de werkzaamheden aan het gebouw met goedkeuring van de ge meente waren begonnen. „Een ambte naar zei: begin alvast maar. Met die subsidie zal het wel goed komen". Schilling: „Dat kan een ambtenaar wel zeggen, maar het is de gemeenteraad die over zulke dingen beslist." De bijeenkomst van de Plattelands vrouwen van De Cocksdorp- Eierland in het Eierlandsche Huis (aanvang 20.00 uur) wordt verzorgd door Jaap Bakker uit Oudeschild. De avond zou oorspronkelijk worden verzorgd door mevrouw Van der Sluis- Bijl maar die is wegens ziekte verhinderd. De raadscommissie voor financieël, economisch en technische beleid heeft in het raadhuis een openbare vergade ring, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt onder meer over de overname van het zwembad Molenkoog, ver- koopdocumentatie bouwterreinen en een begrotingswijziging in verband met de onteigeningsprocedure Peet-Witte. Vrijdag 24 oktober In het dorpshuis van Oosterend wordt van 10.30 tot 19.00 uur een orgelshow gehouden. In De Buureton in de Molenstraat in Den Burg is vanaf 14.00 uur een bingo voor ouderen. In de kantine van De Bremakker begint om 20.00 uur een „napraatavond" van de Wampex 1986. Zaterdag 25 oktober In en om de nieuwe manege aan de Akenbuurt worden samengestelde menwedstrijden gehouden, aanvang 8.30 uur. Zondag 26 oktober In de Hervormde kerk van De Waal begint om 19.30 uur een speciale dienst voor de jeugd. Thema: „Wat woorden zeggen....". Vanaf 14.15 uur kan op vakantiecen trum Dennenoord worden ingeschre ven voor de „Engelse mijl" hardloopwedstrijd. Start om 15.00 uur. Maandag 27 oktober In hotel De Pelikaan is een informatie avond voor agrariërs met als spreker Ir. A. Grijns, directeur Landbouw en Voedselvoorziening in Noordholland. Onderwerp is de toekomstverwachting voor de boeren, in het bijzonder als gevolg van de quoteringsmaatregelen voor verschillende landbouwprodukten. Zowel leden van de organiserende landbouworganisaties als hun huisge noten zijn op deze avond welkom; 20.00 uur. In het RSG gebouw heeft het alge meen bestuur van de Stichting Lokale Omroep Texel een openbare vergade ring, 20.00 uur. Van 20.00 tot 22.00 uur wordt in het Groene Kruisgebouw in Den Burg een informatieavond over kanker gegeven. De Christelijke Plattelandsvrouwen hebben in „De Poort" bij de gerefor meerde kerk in Den Burg een bijeen komst, aanvang 19.45 uur. De avond wordt verzorgd door mevrouw Wieten llJDAG 24 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Woensdagavond deden in hotel Ko gerend drie prominente /eden van- het Rode Kruis op Texel afstand van hun functies. Het zijn voorzit ter Kees Prinspenningmeester Hans van Heerwaarden en de ver tegenwoordigster van de Welfare mevrouw Huizinga. Zij kregen bij deze gelegenheid bloe men van de nieuwe voorzitter dr. R. 10.00-10.30 uur 't Horntje, De Dageraad 14/16; 10.45-12.00 uur Den Hoorn, basisschool; 12.45-14.00 uur Oudeschild, basisschool; 14.15-14.30 uur Zuid-Eierland, Postweg; 14.45-15.15 uur Midden-Eierland, basisschool; 15.30-16.15 uur De Cocksdorp, Eierlandsche Huis; 16.30-17.15 uur De Koog, Nikadel; 17.30-18.00 en 18.30-20.30 uur Oosterend, dorpshuis. Elke vrijdagavond van 18.00 tot 21.00 uur is bij het strandje van Dijkmanshuizen surfen voor de jeugd tot en met 18 jaar. Naast leden van de windsurfclub Texel zijn ook jeugdige passanten welkom. Lokale omroep. Tips inzake sport- en andere gebeurtenissen die interessant zijn voor de radio-uitzending bij Dick Oudendag, Zeebries 20 in Den Burg, telefoon (02220) 3972. Elke vrijdagavond wordt in d'Ouwe ULO van 19.00 uur tot 20.30 uur visbeurs gehouden door In Aqua Vita. Spreekuur Buureton. Praten over allerlei vragen en problemen die te maken hebben met ouder worden, kan op woensdag-; donderdag- en vrijdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur. Iedere eerste dinsdag van de maand kunnen leden van de diabetesvereni ging spuiten en testmateriaal kopen bij de zusters J. B. Mannessen en J. Hol, Schoorwal 45, Den Burg (tel. 02220-3242) tussen 16.00 en 19.00 uur. Bewijs van lidmaatschap meebrengen. In dringende gevallen kan telefonisch een afspraak gemaakt worden. De club Texelkoers speelt elke dins dagmiddag koersbal van 13.30 tot 15.30 uur voor mensen die al langer lid zijn. Nieuwe leden zijn welkom van 15.30 tot 17.30 uur. Gespeeld wordt in De Buureton aan de Molenstraat in Den Burg. De Texelse AA-groep (Anonieme Alco holisten) komt elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur bijeen in De Scha kel bij de Hervormde kerk in Den Burg. leder met alcoholproblemen is vrijblijvend welkom voor een of meer dere gespreksbijeenkomsten. van Hattem en een gouden legpenning van de secretaresse van de Noordhol landse Rode Kruis-kring mevrouw Ati van Nieuwenkoop, die hiervoor speci aal uit Uitgeest was gekomen. Zij sprak de aftredende mensen toe en noemde het drietal de spil waarom het Rode-kruiswerk jarenlang draaide op Texel. Op de foto (vlnr) mevrouw Hui zinga, Kees Prins, Hans van Heerwaar- den en Ati Nieuwenkoop. De dam- en schaakclub En Passant komt,elke maandagavond, aanvang 20.00 uur bijeen in hotel De Lindeboom. Postzegelvereniging „De Postzegel- beurs" houdt iedere tweede donderdag van de maand een ruilavond in ge bouw „De Schakel" aan de Binnen- burg om 20.00 uur. Het orkest Musica Texla oefent elke dinsdagavond vanaf 19.45 uur in de voorspeelruimte van dorpshuis d'Ouwe ULO. Degenen die een instrument bespelen en mee willen doen kunnen contact opnemen met J. Veenbaas, tel. 02220-5180. Elke donderdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur is er sjoelen in de Buureton. Meldingen vorstverlet en werkonderbreking van werknemers in de agrarische sector en bouwnijverheid melden op maandag, woensdag, donderdag en vrijdag van 11.00-12.00 uur bij R. van IJsseldijk-Smith, Gasthuisstraat 60, Den Burg. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisge bouw in Den Burg (ingang tandartsen praktijk) gelegenheid om bloed te laten prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Gemini ziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en ver zekeringspapieren (ziekenfondskaart) bij zich te hebben. Iedere tweede maandag van de maand komt er in het Groene Kruis-gebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg, een praatgroep voor borstkankerpatiënten bijeen. Gespreksleidster is Marja van Etten, aanvang van de bijeenkomsten 14.00 uur. Belangstellenden kunnen in lichtingen inwinnen op werkdagen tus sen 16.30 en 17.30 uur: 02220-3241. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gega randeerd en elke klager krijgt agtwoord. Aan de wijkverpleging is een vrijwil- ligstersgroep verbonden. De leden van deze groep zijn bereid werk te doen waar de wijkverpleging niet aan toe kan komen: boodschappen doen voor patiënten, contact onderhouden en andere vormen van dienstverlening. Patiënten die van deze voorziening ge- hruik zouden willen maken kunnen in lichtingen vragen aan hun wijkver pleegster of bij het Groene Kruis, op werkdagen tussen 16.30 en 17.30 uur: 02220-3241. Het Natuurrecreatiecentrum is geo pend van maandag tot en met zater dag van 9.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs 74,— voor volwassenen en 72,50 voor kinderen. De speel-o-theek is elke woensdagmid dag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het domshuisaande^Vilhelminalaam^^^^ Het nieuwe onderzoekvaartuig „Luctor" van het Delta Instituut uit Yerseke komt vrijdag 31 oktober in de haven van het NIOZ in 't Horn tje en zal daar van 13.00 tot 15.00 uur voor iedereen te bezichtigen zijn. De „Luctor" komt naar Texel in ver band met een vaartocht van het Delta gebied naar de Waddenzee waarbij grote hoeveelheden zwevend slib zul len worden verzameld voor vervuilings- onderzoek. De slibmonsters worden genomen in de Nieuwe Waterweg, het Noordzeekanaal, het IJsselmeer en de Waddenzee en zijn mede bedoeld voor een gezamenlijke Nederlandse studie van RIVM, RIVO, ECN, NIOZ en het Delta Instituut naar het voorkomen van het natuurlijke radio-isotoop Polo nium 210 dat bijdraagt aan de van na ture aanwezige radio-actieve'straling vanuit ons voedsel. Voor de bewerking van het te onderzoeken slib is de „Luctor" uitgerust met een centrifuge die een capaciteit heeft van 1000 liter per uur. De „Luctor" werd vorig jaar door mi nister Deetman in dienst gesteld en werd gebouwd door de gebroeders iMjuiman in Zwijndrecht. Het 34 meter lange en 7 meter brede schip heeft een variabele diepgang die kan worden ingesteld tussen een meter en 1.60 meter. Het model is gebaseerd op de bekende moderne Yerseke mosselkot- ter, waarbij de luchtruimten van de dubbele romp als ballasttanks worden gebruikt. Het schip heeft twee labora toria aan boord en kan nog een extra laboratoriumcontainer op het werkdek plaatsen. De vrees dat als gevolg van de plaatsing van de omstreden ver keerslichten bij 't Horntje enorme extra drukte zou ontstaan veroor zaakt door verkeer dat de lichten omzeilt door via de Van der Sterr- weg en de weg langs de PH dijk te rijden, blijkt ongegrond te zijn. In de vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijk en huisvestings beleid werden de resultaten bekendge maakt van de verkeerstellingen die van janauri tot en met 13 oktober j.l. op de Van der Sterr-weg zijn uitgevoerd. Daaruit blijkt dat van overmatige druk te geen sprake is. Het karakter van rustige landweg is niet aangetast. De verkeerslichten werden geplaatst op 18 juli. Er was daarna wel verkeerstoena me, maar. dat is normaal als in aan merking wordt genomen dat het toe ristenseizoen toen zijn hoogtepunt bereikte. In februari is het op de Van der Sterr- weg het stilst. In die maand paseren daar 2822 auto's, gemiddeld 100 per dag. De topdrukte in juli wordt veroor zaakt door 9902 auto's, gemiddeld 319 per dag. Hieronder het volledige resul taat van de verkeerstelling met opsom ming van de totale aantallen in de be treffende maand en het gemiddelde aantal auto's per dag. Januari 3153 121 Februari 2822 100 Maart 4414 142 April 5994 199 Mei 8373 270 Juni 7941 273 Juli 9902 319 Augustus 9017 290 September 7207 240 Oktober t/m 13 2502 192 die de knipselkunst zal demonstreren. Omdat de leden ook in de gelegenheid worden gesteld het te proberen wor den zij verzocht een schaartje met scherpe punt mee te nemen. De avond is ook toegankelijk voor nieuwe leden en belangstellenden. Dinsdag 28 oktober In het Polderhuis in Den Burg heeft het Waterschap een openbare vergade ring van heemraden en hoofdingelanden. Woensdag 29 oktober De dansgroep „Oude Dansen" heeft in de voorspeelruimte van de muziek school (Ouwe ULO) een „open avond" waarbij belangstellenden kennis kun nen maken met de gang van zaken op de oefenavonden; aanvang 20.00 uur. De commissie voor bijzondere diensten van de Gereformeerde kerk in Den Burg heeft voor de maand oktober weer een dienst voor belangstellenden gepland. Op zondagavond zal de dienst plaatsvinden. Medewerking wordt verleent door „The Messengers" en Ds. van de Vlugt, uit Hardewijk. Thema van de dienst is „De kunst van het overleven". De dienst begint om 19.15 uur en vindt plaats in de Gerefor meerde kerk in Den Burg. U bent allen van harte welkom. In hotel Den Burg is een klaverjas- avond, speciaal voor alleenstaanden; 20.00 uur. In dorpshuis d'Ouwe ULO begint om 20.00 uur een vergadering van het bestuur van de Stichting Ondersteu ning Welzijnswerk. Gesproken wordt onder andere over de toekenning van de dubbele von Sion, uitbreiding van uren voor de beheerders van het dorpshuis, de stand van zaken met de verbouwing van d'Ouwe ULO. Bibliotheek en bibliobus. De openbare bibliotheek, Drijverstraat 7 in Den Burg is geopend: Maandag 10.00-12.00 uur; dinsdag 14.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur; woensdag 14.30-17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30-17.00 uur en 19.00-21.00 uur; zaterdag 11.00-13.00 uur. Standplaatsen en openingstijden van de Bibliobus elke dinsdag:

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5