Spannende race jan aanspanningen Voor het weekend 'aterdag open menwedstrijden bij manege m dejagpiK5 jacht- en schiet sportartikelen. Wie zullen dubbele Von Sions winnnen? Jeugddienst met muziek Onderlinge wedstrijd 25 en 26 oktober 1986 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Rijkspolitie Kerkdiensten Brand/ambulance IJDAG 24 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT 9: terdag houdt paardenvereniging „De Blijde Rijders" open mengeste/de menwedstrijden rondom de manege. Zij doet na drie jaar achtereen slechts onderlinge wedstrijden te tiben georganiseerd. De concurrentie van deelnemers van jf vasteland is groot. Na de goede prestaties van Mebius 95 iitema en Piet Daalder bij wedstrijden aan de overkant lijkt kans echter niet gering dat de wisselbeker, nu nog in inden van Ans Blom-de Graaf, na de wedstrijd op het ei nd blijft. Van de in totaal 33 deelnemende aanspanningen er dertien, die zaterdag een thuiswedstrijd rijden. is heel wat veranderd in de we id sinds de Duitser Von Achen- ich in 1932 in München voor het 95 nst in de geschiedenis een edstrijd voor aangespannen paar- won. De wedstrijden met iannen bestond toen voorname- uit lange afstandraces. Zo reed n met een vierspan in twaalf jen van Berlijn naar Wenen en mg, zonder de paarden te «rversen". herleefde die tijd toen twaalf jstkoetsen in verband met het hon- bestaan van de Leidense ,,3 •viering" in een week tijd van oningen naar Leiden reden. Tegen- oordig bestaan de menwedstrijden onderdelen, waarbij de koet- is met tot in de details voorgeschre- mandelingen moeten bewijzen de jgels van het span volledig in han- 3u ite hebben. De voorschriften voor uiterlijk van koetsier, paarden en big zijn echter nooit veranderd. Etiquette eisen voor de aankleding van de nspanning komen vooral naar voren eerste onderdeel van de •dstrijd; de presentatie. Op Texel is ndit onderdeel afgezien, omdat het ilgens de organisatoren teveel de na- op de financiële omstandig- •den waarin de deelnemers verkeren. die presentatie te zwaar meetelt nor het eindresultaat kan het zijn dat mmigen thuis met een tandeborstel «rijtuig oppoetsen om maar zo tui mogelijk voor de dag te komen, mijl je het risico loopt dat degene iet de dikste portemonnee uiteindelijk int. Dat willen we zaterdag voorko- Si", aldus Piet Daalder van De Blijde ders. Dat neemt niet weg dat bij se van de drie overige onderdelen voorgeschreven etiquette is ge- mdhaafd. De koetsier dient gekleed zijn in een grijs kostuum en wan- eer hij eigenaar is van de aanspan- isg moet hij een grijze hoge hoed op hebben. Als hij geen eigenaar is dient de hoed zwart te zijn. Zo is het bij voorbeeld bekend dat prins Philip van Engeland, een verwoed beoefenaar van de mensport, een zwarte hoge hoed draagt omdat het span waarmee hij rijdt eigendom is van zijn vrouw ko ningin Elisabeth. Het is bij de men wedstrijden uitgesloten dat de koetsier zonder handschoenen of schootsjurk rijdt. Achter hem zit als een soort la kei, de groom", de hulpkoetsier die gekleed gaat in zwarte rijlaarzen, een witte rijbroek en een halflange zwarte jas. Amateurs Omdat zaterdag de presentatie wordt overgeslagen begint men met de dres- suurproef. Die geschiedt op het veld van Kees van Heerwaarde tegenover de manege, omdat de veldjes naast de manege te modderig zijn. Er zijn ver schillende moeilijkheidsgraden te on derscheiden bij menwedstrijden. De professionele koetsiers, die met hun speciale wedstrijdwagens aan landelijke wedstrijden deelnemen, rijden in de Z- klasse waar men tijdens de dressuur bijzonder ingewikkelde figuren dient te rijden. Bij de wedstrijd op Texel nemen echter alleen amateurs deel en die zul len in de L-klasse rijden, de lichtste klasse. Onder de deelnemers zijn wel mensen die al verder zijn gevorderd en in de M-klasse meekunnen, maar iede reen doet zaterdag mee met dezelfde moeilijkheidsgraad. Tijdens de dressur- proef dient men zich strak aan de voorschrifftën te houden. De koetsier zorgt ervoor dat op soepele wijze wordt overgegaan van een uitgestrekte draf op een verzamelde draf, waarna de aanspanning stapvoets zijn weg vervolgt. Voortdurend let de jury erop dat de paarden een zekere drang naar voren hebben en gehoorzaam reageren op de commando's en aanwijzingen van de koetsier. Bovendien wordt erop gelet hoe de leidsels worden gehan teerd en zelfs hoe de houding van de koetsier op de bok is. Die dient de vol- »lu"s P"'I'P 'n Bctie als meneer, met een zwarte hoed: hij is alleen maar koetsier foto inspon) WAPENMAGAZIJN Het juiste adres voor al uw van verleden jaar ging Willem Goënga, zaterdag ook één van Texels troeven, tijdens in de vaardigheidsproef in de fout door tweemaal het rode vlaggetje aan de linkerkant van het rijtuig te houden. Daarmee liep hij honderd strafpunten op en zag vervolgens de overwinning aan hem voorbij gaan. bij het profesionele mennen bestaat de mogelijkheid deelnemers te diskwalifi ceren bij het niet houden aan de re gels, maar in de L-klasse kent men slechts strafpunten, die later worden omgezet in seconden. Dit geschiedt in de rekenkamer", die zaterdag wordt bemand uit de Texelaars Piet Luyckx en Wim Slaman. Makkelijker Tegenwoordig dient men zijn sporen in de M-klasse reeds te hebben verdiend, wil men toegelaten worden tot wedstrijden in de Z-klasse. Nog niet zo lang geleden echter was het veel mak kelijker om aan de landelijke wedstrij den deel te nemen met een vierspan. Toen de landelijke wedstrijd in 1982 op Texel werd gehouden, georganiseerd door de Sportraad, deden Piet Daalder en Willem Goënga mee met dub belspan. Hoewel de landelijke organi satie graag opnieuw op Texel de wedstrijden wilde houden besloten de Sportraad en andere organisatoren dat deze wedstrijden teveel werk oplever den. In plaats daarvan hielden De Blij de Rijders in 1983 onderlinge men wedstrijden, die succesvol verliepen en navolging kregen in 1984 en 1985. Om het een landelijk tintje te geven zijn er dit jaar voor het eerst deelnemers van het vasteland bij en de organisatoren hopen in de toekomst het predikaat bondswedstrijd te krijgen, ofwel lande lijke erkenning. Marathon Het voorlaatste onderdeel is veruit het meest spectaculair. De marathon voor aanspanningen in de L-klasse is bijna zestien meter lang en voert vanaf de manege dwars door de Dennen naar de Bakkenweg. De afstand is verdeeld in vijf trajecten, waarbij voor elk traject aparte voorschriften zijn, betrekking hebbend op de snelheid en de wijze van draven. Tevens is voorgeschreven hoe lang men in totaal over een traject mag doen. Wanneer die tijd, die ruim voldoende moet zijn, wordt overschre den kan men uit de wedstrijd worden genomen. Dat komt echter zelden voor omdat er in een dergelijk geval meestal iets mis is met de aanspan ning en de koetsier zelf beslist de race te stoppen. Het parcours, dat is uitge zet door de landelijk erkende parcours- bouwer Cees Hin, wordt daags tevoren door de deelnemers verkend en gere den op de aanhanger van een tractor. Het laatste traject van de marathon kent vijf hindernissen, waarbij ieder voor zich moet uitmaken hoe die ge nomen moeten worden. De hindernis sen bestaan uit bielzen en den nenstammen, beschikbaar gesteld door houthandel Zegel. Briefing Na de verkenning vindt vrijdagavond een briefing plaats waar men eventu eel kritiek kan spuien over het par- patis bij u thuisbezorgd. |exel: Thijs Jan Reuvers (02222) 370 ""sterdam: (020) 24 71 72. ledige proef reeds bij aanvang uit zijn hoofd te kennen, want als de jury dat tijdens de proef moet vertellen krijgt hij of zij strafpunten. Erkende jury De juryleden zijn afkomstig uit Lijnden, Amsterdam, Heerenveen en Haarlem en zijn landelijk erkend. Bij elk van de twee dre'ssuurbanen staan er twee. Tij dens de proef moeten de deelnemers met het - bij een tweespan - zes meter lange span door poortjes van kegels rijden. Op de kegels liggen ballen die er in geen geval af mogen vallen. De kegels staan zover uit elkaar dat aan weerzijden van het rijtuig vijftien centi meter speling is. Bij elk poortje staan een rode en een Witte vlag, waarbij men de rode altijd aan de rechterhand moet houden. Bij de Texelse wedstrijd De marathon is veruit het spectaculairste onderdeel van de samengestelde menwedstrijden (foto: Mensport). cours. Soms is de kritiek terecht en worden er kleine correcties in het par cours aangebracht. Tijdens de mara thon zit naast elke koetsier een bok- rechter, die alle verrichtingen re gistreert, na afloop wordt verhoord door de jury en zijn bevindingen daar na doorspeelt naar de rekenkamer. De bokrechter let er tevens op dat de koetsier en de groom gedurende de rit voortdurend een hoofddeksel dragen. Omdat er strafpunten staan op het verliezen daarvan zijn petten en hoe den van de deelnemers over het alge meen door middel van touwtjes aan het lichaam bevestigd. Vóór, tijdens en na de marathon wor den de paarden op hartslag en tempe ratuur gecontroleerd door een team van studenten diergeneeskunde uit Utrecht. Deze mensen hebben de be voegdheid deelnemers te sommeren met het starten op een volgend traject te wachten of zelfs er helemaal van af te zien. In totaal werken 62 mensen zaterdag mee aan de wedstrijden. Kees van de Zalm uit Haarlem heeft de leiding over de wedstrijd, die 's mor gens om half negen begint. De eerste deelnemer begint om half tien aan de marathon terwijl Piet Daalder, als enige met een vierspan, als één van de laatste pas om half twee 's middags aan dit enerverende onderdeel begint. Op de bok Volgens Piet Daalder is de mensport ontstaan toen sommige ruiters zich te oud voelden om nog „onder het za del" te rijden, maar te jong om al af te stijgen. Zo is het bij hemzelf in elk geval wel gegaan. „Eerst begin je met één paard voor de wagen. Dan leen je er één bij en al snel koop je er dan zelf nog een paard bij. Datzelfde geldt voor de overgang van dubbelspan naar vierspan, hoewel altijd helpers mee moeten rijden. Het blijven dieren niet waar", aldus de rustige koetsier, die onlangs bij de samengestelde men wedstrijden in Spaarnwoude eerste werd. Minder kalm is Willem Goënga, die voor een wedstrijd altijd „barst van de zenuwen". Willem is nooit ruiter geweest maar gelijk begonnen met mennen. „Ik heb één keer op een paar kratten over een paard heen staan kijken en dacht: dit nooit. Het is bij mij meer begonnen met het op de bok rijden achter het paard van de schilleboer", vertelde Willem Goënga, die hoopt dat hij zaterdag meer geluk heeft dan bij vorige wedstrijden, want als zijn disselketting niet toevallig brak of hij verrekende zich niet op een rode vlag, dan was er wel een andere reden voor de jury om Willem in het klasse ment terug te zetten. Naast de mede werking van de talrijke vrijwilligers kunnen De Blijde Rijders rekenen op steun van een aantal sponsors, die Ook dit jaar wordt de Dubbele von Sion uitgereikt worden aan vereni gingen of personen die hiervoor in aanmerking komen. De Stichting Ondersteuning Welzijnswerk, die de uitreiking organiseert, hoort graag sugggesties vanuit de bevol king aan wie dit jaar de trofee uit gereikt dient te worden. Hiervoor is een speciaal formulier af te halen bij het kantoor van de SOW (d'Ouwe ULO, Wilhelminalaan 1 in Den Burg, tel. 4300 of 3493). Volgens het onlangs vernieuwde reglement in zake de toekenning en uitreiking van de trofee, komen in aanmerking die verenigingen die in een bepaald jaar een meer dan normale prestatie gele verd of bereikt hebben, of zich bijzon der verdienstelijk hebben gemaakt voor de gemeenschap. Individuele personen kunnen ook in aanmerking komen voor de trofee. Zij moeten dan in een In de Hervormde kerk in De Waal wordt zondag een gezamenlijke jeugd dienst gehouden. De aanvang is om 19.30 uur en het thema luidt: „Wat woorden zeggen". Medewerkers zijn Tanja van Arkel (dwarsfluit), Biem Vla ming (drums), Pieter Jan Kamstra (rapper), Karin van Arkel (viool), Peter de Wolf (tekst en rapper), Kees de Jong (muziek en gitaar), C. Schenk (orgel) en als voorgangers zijn de drie hervormde dominees aanwezig. prijzen en bekers ter beschikking stel den. Tevens verleent Staatsbosbeheer medewerking bij de tocht door de Dennen en bovendien rekent TESO voor het overzetten van de overkantse deelnemers maar half tarief. Na de marathon wordt de dag besloten met een vaardigheidstest op hetzelfde land je als waar de dressuurproef werd ge houden. Die laatste test is van doorslaggevend belang voor het eindklassement. bepaald jaar een - in landelijk verband gezien - belangrijke individuele ama teuristische prestatie op sociaal- cultureel terrein geleverd of bereikt hebben. De voordrachten dienen uiter lijk 15 november in het bezit te zijn van de SOW. De uitreiking zelf vindt plaats op 30 januari 1987. Zondag houden landelijke rijvereni- ging De Waddenruiters en pony club De Kleppertjes hun onderlinge wedstrijd op de picknickplaats aan de Rozendijk. Er wordt gestart om 9.30 uur met het verrijden van een dressuurproef in de B-klasse (beginners) en L1 en L2 lichte klasse voor de gevorderde paard- en ponyruiters, terwijl Evelyn Eelman en Tineke Kossen een zwaardere proef in de M-klasse zullen rijden. Het spring concours begint om 11.45 uur en ook daarvoor leggen de ruiters een licht of zwaar parcours af, afhankelijk van de hoogte van de pony en ervaring van de ruiter. Samen met de behaalde punten van de onderlinge wedstrijd, gehouden in het voorjaar, zal op deze wedstrijd blijken wie zich dit jaar club kampioen van De Kleppertjes mag noemen. Ook de clubkampioen van de Waddenruiters zal naar voren komen. Om ca. 15.00 uur „Klavertje Drie", een combinatie waarbij drie goed bij elkaar passende paarden/pony's wat kleur en maat betreft hun gangen vertonen in stap, draf en galop. Zeker tien combi naties zullen daaraan deelnemen. De dag wordt afgesloten met de parade. De prijsuitreiking is om 15.30 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter A. Waverijn/Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, telefoon 02220 - 2016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. J. B. Mannessen, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart meebrengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht in het Tandheelkundig Centrum, Witte Kruislaan, Den Burg. Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon (02223) 832. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. De bureau van de groep Texel van de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koog is en donderdagmiddag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Zondag, 26 oktober 1986 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. J. ter Haar Kinderoppas in De Schakel Uitzending via De Lichtboei Den Hoorn 9.30 uur ds. Verbeek De Koog 9.30 uur ds. De Jong De Waal 19.30 uur jeugddienst thema „Moeilijke kerkwoorden" Oosterend 9.30 uur dhr. J. Wieten Oudeschild 11.00 uur ds. Verbeek De Cocksdorp 11.00 uur ds. De Jong m.m.v. Singers of the Lord GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds Ch. H. Swen, Den Helder 19.15 uur ds. V.d. Vlugt, Harderweijk Dienst voor belangstellenden m.m.v. „Messengers". Uitzending via De Lichtboei Oosterend 10.00 uur drs. J. Donker 19.00 uur drs. J, Donker GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.15 uur stud. J. R. Visser uit Dronten. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. J. Brüsewitz uit Hoofddorp Kerkbusje Den Hoorn BAPTISTENGEMEENTE in Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.30 uuY voorganger Joh. Tensen ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur. Themadienst The Gospeltrain zondag: 10.45 u. Herenkoor Kindernevendienst Tijdens de mis kindercrèche zondag 19.00 uur Marialof Oosterend: zondag 9.30 uur De Cocksdorp: zondag 10.00 uur Woordcommuniedienst Oudeschild: zondag 10.00 uur Woordcommuniedienst JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30-11.20 uur Openbare lezing: „Goed nieuws in een wereld vol geweld." 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Raad die gerkuid is met zout". bahAi Iedere woensdag bestuderen van en lezen uit de Baha'i Heilige Geschrif ten, van 20.00-22.00 uur. Inlicht.: tijdelijk tel. (02228) 896. Kustwacht Eierland Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-22222. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-22222.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7