Groen ^warL-jéxels in het L Bosch en Zee" per januari weer open Buitengebied moet puur „agrarisch" blijven Lubertischool werkte mooi bedrag bijeen ir. Grijnseiland hoort niet tot de ,,siechte" gebieden ONDER BINNENBAD EN TENNISBAAN WA-fractie Maakt rondrit mgs f,actuele" \rojecten Spullen gestolen uit vissersbootje iopv/v. 7 Vrachtwagen neemt bocht te scherp Bus naar demonstratie tegen kruisraketten Schipper „Jan van Toon" onschuldig aan aanvaring GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.126 DINSDAG 28 OKTOBER 1986 if E XE LS EBsCOURANT dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. jp werktijd deze week tot en met dinsdag a,s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat Oen Burg, telefoon 02220 - 5564. «tun" 652. Ikrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 lobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19,20 per kwartaal; los 90 cent Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ppartementenhotel „Bosch en Zee" gaat per 1 januari weer - ien. De eigenaresse, de Stichting Bedrijfspenioensfonds or de Metaalindustrie neemt de exploitatie zelf in handen inschakeling van Kok Beheer B.V. in Alkmaar, één van •ayonkantoren van de Kokgroep Nederland. Het restaurant ordt apart verpacht aan mevrouw L.W. Stel-Bos en haar an, het huidige beheerdersechtpaar. (overdekte zwembad en de tennis- ploitatie zo legt hij desgevraagd nader jn op de binnenplaats worden voor uit, is zeer onzakelijk geweest. In be- exploitatie ongunstig geacht en zul- paalde delen van het jaar werden de daarom verdwijnen. De zwembad- mte zal worden verbouwd tot jtaurantzaal, geschikt voor vergade- i, congressen, semina'rs e.d. Op t"terrein vari de tennisbaan komt openluchtzwembad speciaal voor ideren. Exploitabel Ifij zijn ervan overtuigd dat Bosch en is te exploiteren. Er waren sten genoeg. Dat de inkomsten te u waren om de huur te betalen, Is uitsluitend te wijten aan de ex- iitatiewijze", aldus de heer A.M. ikker van het Gemeenschappelijk Ad- nistratiekantoor (GAK), die als sec- rhoofd beheer, afdeling gebouwen Bosch en Zee-zaak voor het Be- - ijfspensioenfonds behartigt. Die ex- i gemeenteraadsfractie van de ïdA maakt zaterdag in gezel- chap van „hulptroepen" een ron dt langs verschillende projecten Texel die worden genoemd in t investeringsprogramma 1987. bedoeling is zich ter plaatse na- r op de hoogte te stellen van de jentie van sommige plannen. Zo- v bekend heeft het college een mtal investeringen opgesomd die (gent genoeg zijn om het komen- appartementen voor te weinig c verhuurd en menigmaal zijn ze zelfs helemaal voor niets aangeboden door Jarino. Dat laatste was niet alleen fi nancieel onverantwoord, het heeft ook kwaad bloed gezet bij andere recreatie ondernemers op Texel, die het als een vorm van oneerlijke concurrentie beschouwden. Andere formule Ontnuchterd door het ingebreke blijven van huurder Jarino en de niet geringe financiële strop die daaruit voort vloeide heeft het bedrijfsfonds de afge lopen weken een onderzoek ingesteld naar de exploitatiemogelijkheden van het complex. Daarbij kwam vast te staan dat rendabele exploitatie moge lijk is, echter volgens een iets andere formule: gescheiden exploitatie van restaurant en appartementen en betere faciliteiten voor „vergadertoerisme" en partijen. Het bespreken van apparte menten kan gebeuren via Kok in Alk maar maar ook rechtstreeks bij de heer en mevrouw Stel die het volgens Bak ker de afgelopen drie seizoenen uitste kend hebben gedaan. Het is dan ook niet aan hun te wijten dat het misging met de exploitatie. Het veranderen van de zwembadruimte in een restaurantzaal is een betrekkelijk eenvoudige bouwkundige operatie. Het bad wordt afgedekt, de inrichting van de ruimte wordt aangepast en er komt een liftverbinding met de bestaande keuken. De sauna blijft in stand maar zal gezelliger worden ingericht. Het zwembad is weliswaar een aantrekke lijkheid van Bosch en Zee, maar het was ook een bron van kosten. Het besluit om het bad op te heffen werd mede ingegeven door de op han den zijnde bouw van het zwemparadijs op een steenworp afstand van Bosch en Zee. Deze voorziening belooft een veel attractiever, en veelzijdiger te wor den dan het overdekte Bosch en Zee bad zodat dit op den duur toch min der belangstelling zou krijgen. Het pensioenfonds heeft echter nog geen zwemparadijs-aandelen gekocht, zodat Bosch en Zee-gasten voorlopig het volle pond zullen moeten betalen als zij het zwemparadijs bezoeken. Het besluit om niet deel te nemen heeft iets te maken met de financiële draag kracht van de doelgroep die het Be drijfspensioenfonds wil winnen en ook het feit dat men zeer terughoudend is wat nieuwe investeringen betreft. De tennisbaan verdwijnt omdat deze niet gunstig is gelegen. Het eenvoudige buitenbad dat hier straks komt, zal veel aardiger ogen en een functie heb ben die beter past in de nieuwe for mule: de kinderen van de gasten zul len er zich veilig kunnen vermaken ter wijl hun ouders ze makkelijker in de gaten kunnen houden. Vanaf heden zijn boekingen bij Bosch en Zee weer welkom. Officieel draait het bedrijf in gaand januari, officieus mogelijk al iets eerder. De aanpassingswerkzaamheden zullen eind april voltooid zijn. Ter com pensatie van het geringe ongerief dat de gasten daarvan ondervinden wordt tot 1 maart korting gegeven. Een Cocksdorper deed aangifte van diefstal. Uit zijn vissersbootje waren verscheidene spullen gestolen met een totaalwaarde van ongeveer duizend gulden. Uit het bootje dat in de haven van Oudeschild lag, werd in de week van 15 tot 22 oktober een echolood, 27 MC-toestel, twee vismolens en een vloeistof kompas ontvreemd. De politie hoopt op tips van eventuele getuigen. Enkele leerlingen van de Lubertischool die een zakje met inhoud aan één van de leden van het NRC overhandigen. De karweitjesactie die de Luberti school in De Koog heeft gehouden ten bate van de op 9 november aangespoelden zeehond ,,Niek" heeft f881,— opgeleverd. Het geld dat in één week bijeen werd ge bracht wordt besteed aan de eerste fase van de nieuwe zeehondenop vang van het Natuurrecreatiecentrum. Aan materialen is voor deze fase 12.000,— nodig. Totaal is nu f11.000,— bijeen, zodat men in novem ber met de werkzaamheden durft te beginnen. De eerste fase omvat twee kleine buitenbassins en een vervanging van de houte tobbe waar moederloze zeehondjes nu noodgedwongen in worden opgevangen. Henk Brugge, Wiebe Sietsma en Jan Kuiper namen het ingezamelde geld vrijdag in ontvangst. Het bedrag was verdeeld over zeven verschillende zak jes, omdat ieder dag één bepaalde groep karweitjes deed, zoals afwassen, tekeningen maken, auto's reinigen etc. Enkele meisjes speelden op de braderie zelfs blokfluit voor het goede doel on der het motto ,,Een piek voor Niek". De genoemde opbrengst is een mooi bedrag als in aanmerking wordt geno men dat de Lubertischool niet zo heel veel leerlingen telt. Het komt neer op een tientje per scholier. De drie man nen van het NRC brachten een houten kist mee, waarmee zeehonden op het wad worden losgelaten als ze voldoen de zijn aangesterkt. De zeehond Niek weegt nu dertig kilo. Verwacht wordt dat hij over een maand nog tienkilo zal De button die de leerlingen voor hun karwei kregen opgespeld. Een van de middelen waaraan wordt gedacht om een eind te maken aan de landbouwoverschotten is het uit produktie ne men van agrarische gebieden. Bij voorkeur zouden daarvoor terreinen moeten worden aangewezen met een minder goe de agrarische structuur, zodat de landbouw op de betere lan derijen met zo laag mogelijke kosten en zo hoog mogelijke kwaliteit kan worden bedreven. Het ligt niet voor de hand om agrarische gronden op Texel uit de produktie te nemen want de structuur is hier uitstekend. Verband Dat laatste werd gisteravond in ho tel De Pelikaan desgevraagd als mening gegeven door Ir. A. Grijns, directeur van Landbouw en Voed selvoorziening in Noordholland, tij dens de gedachtenwisseling die zich ontwikkelde na een lezing die hij gaf over „De toekomst van de Nederlandse boer". Dit onderwerp sprak blijkbaar tot de verbeelding, want de belangstelling van Texelse agrariërs was enorm. Het ging dan ook om niet minder dan hun „overlevingsmogelijkheden" in de nabi je toekomst. Om de gigantische over schotproblemen het hoofd te bieden zal de komende vijftien jaar de helft van het huidige aantal Nederlandse agrariërs moeten stoppen en dus an der emplooi moeten vinden. De over gebleven boeren zullen alleen een be hoorlijk inkomen kunnen halen als de hoogste voorrang wordt gegeven aan kwaliteitsverbetering en kostprijsverlaging. Het verband met de lokale situatie werd tijdens de discussie gelegd door wethouder Daan Schilling die eraan herinnerde dat de gemeente bij het ontwerpen van het bestemmingsplan een beleid heeft gevoerd dat was ge richt op behoud van het agrarische areaal. Er mocht bij wijze van spreken geen vierkante meter boerengrond ver loren gaan, maar nu het bestem mingsplan aan herziening toe is, moet de gemeente zich ook over dit aspect beraden. Zou het met het oog op de overproduktie nu verantwoord zijn om wat minder zuinig om te springen met boerengrond ten gunste van andere bedrijfstakken, zoals de recreatie? Schilling liet direct weten dat hij die kant niet opwilde en hij werd in die mening gesteund door Ir. Grijns. An dere gebieden in het land lenen zich meer voor het schrappen van agrari sche bedrijfsvoering. Een principiële stellingname van de ge meente op dit punt is van veel belang want het gaat niet alleen om het uit produktie nemen van grond, maar ook ir. A. Grijns, gisteravond tijdens zijn spreek beurt in hotel De Pelikaan. om de vraag in hoeverre niet- agrarische activiteiten in het buitenge bied moeten worden toegelaten. Het lijkt kinderachtig om geen vergunning te verlenen voor het stichten van een surfschool in een boerderij, maar als zulke dingen wél worden toegestaan hebben de agrarische mogelijkheden op Texel er op den duur onder te lij den; het wordt een rommelige „verwe ving" van verschillende belangen. Schilling vond overigens dat ook het toeristische belang is gediend met een „zuiver" modern agrarisch landschap. Emplooi Burgemeester A. Schipper was nogal geschrokken van Grijns' aankondiging dat straks de helft van de boeren moet zijn afgevloeid. Hij sprak de hoop uit dat voor hen alternatieve bedrijvigheid kan worden gevonden, bijvoorbeeld in de vorm van plaatselijke verwerking van landbouwprodukten. Ir. Grijns was wat dat betreft niet optimistisch. De vestiging van produktenverwerkende industrie lijkt op Texel wegens de ei landpositie niet voor de hand liggend. De enige troost die de spreker kon ge ven was dat het eiland nog wel wat extra mogelijkheden voor bloembollen teelt kan geven. Die ontwikkeling is al gaande. Het areaal bollen is op Texel in vijf jaar met 22% toegenomen; het laatste jaar zelfs met 7%. Dat is veel meer dan elders in het land. Geen „eiland" Het overgrote deel van de lezing en de daarop volgende discussie had uiter aard een niet-lokaal karakter. Texel mag dan een eiland zijn in geografisch opzicht, in landbouw-economisch op zicht is dat niet het geval. Het was een beklemmende gedachte dat de nu zo volle zaal van De Pelikaan in het jaar 2000 maar voor de helft gevuld zal kunnen zijn met boeren als dan weer Lees verder pagina 5 zijn aangekomen, zodat hij dan de na tuur inkan. Wat de acties voor een be tere zeehondenopvang betreft wordt 1986 gezien als aanloopjaar. Het is dan ook geen tegenvaller geweest dat geld voor de eerste fase (met zo mogelijk „geisoleerde" verblijfsmogelijkheid) is veel kostbaarder en zal ruim een ton vergen. Het is de bedoeling om ook dat bedrag door acties van het publiek bij elkaar te krijgen. Gewoon geld overmaken mag natuurlijk ook. Het postgironummer is 7671. Om half twee zaterdagmiddag nam een 30-jarige vrachtrijder met een Mer cedes vrachtwagen de kruising Achtertune-Oranjestraat zo scherp, dat een in de Oranjestraat wachtende Opel van een 25-jarige Oosterender, met flinke schade als gevolg, werd geraakt. Naar de demonstratie tegen de plaatsing van kruisraketten in Ne derland, op 1 november in Amster dam, zal vanaf Texel een bus ver trekken. Demonstranten kunnen zich opgeven voor deze reis via de telefoonnummers (02220) 4852 en (02226) 319. Per persoon bedragen de kosten f20 exclusief de bootkosten. Er wordt ver trokken vanaf het busstation Elemert om half tien naar de boot van tien uur. Het plan is om met de boot van half zes weer naar Texel terug te ke ren. Op 1 november is het een jaar ge leden dat de Nederlandse regering besloot tot plaatsing over te gaan. In Amsterdam wordt een demonstratieve tocht gehouden langs bedrijven die meewerken aan de bouw van de basis in Woensdrecht. De demonstratie, waaraan vanuit het hele land mensen zullen deelnemen, begint om twaalf uur in de Koopmansbeurs. De organi satie is in handen van het BIVAK (Breed Initiatief voor Verdergaande Ak- ties tegen Kruisraketten), waarin ook het Vredesplatform Texel actief is. BI VAK wil de kernraketten buiten Neder land houden door de werkzaamheden aan de basis in Woensdrecht te be moeilijken en zo mogelijk te verhinderen. Schipper Anton van der Vis van de TX 36 „Jan van Toon" is niet schuldig aan de aanvaring die zich op 24 janua ri van dit jaar op de Noordzee voor deed met de Griekse tanker „Orleans". Aldus blijkt uit de definitieve uitspraak van de Raad voor de Scheepvaart. De 276 meter lange tanker die door de kotter midscheeps werd geraakt en vervolgens in brand vloog, had moe ten uitwijken. De wachtsman aan boord van de kotter, zo heeft de Raad bij het onderzoek vastgesteld, is mede schuldig aan het ongeval omdat hij onvoldoende heeft opgelet, maar aan gezien hij niet is gediplomeerd kon de raad hem geen maatregel opleggen. De Raad heeft ook vastgesteld dat aan boord van de „Orleans" ernstige fou ten zijn gemaakt.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1