Zwemparadijs: nog 4% tekort (jroen r/jjjur~L-J~exels het Positieve" hoorzitting vekte verwachtingen Kleintje voor Normaal Centrum Den Burg krijgt feestverlichting Vol goede moed. Duitse herfstvakantie bijna twee keer zo druk xug dring en seizoen/awaai in De Koog rijver bouwt I woningen iDe SVIars JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.126 VRIJDAG 31 OKTOBER 1986 Jijfc'uM 6 verwarming, touw worden l.v.m. de feestverlichting komt één dezer dagen iemand bij u langs. De winkeliersvereniging B en W hebben uitgesproken dat de gemeentelijke lening van twee miljoen gulden voor het zwemparadijs in De Koog pas beschikbaar komt als de „eigen" bijdrage van het Texelse bedrijfsleven en van particulieren tot de laatste cent op tafel ligt. Dat betekent dat het gemeentelijk geld nog wordt vastgehouden, want de twee miljoen die van Texel moet ko men, is nog niet bij elkaar. Het scheelt overigens maar een haartje; er ont breekt op dit moment nog 4%. De laatste loodjes wegen zwaar. Vertrouwen Het gemeentebestuur twijfelt er niet aan dat het volledige bedrag de ko mende weken alsnog bij elkaar komt en vindt in elk geval dat thans duide lijk is dat het zwemparadijs een finan cieel haalbare kaart is. Met een brief van die strekking zal het college zich wenden tot Gedeputeerde Staten met het verzoek de in dit geval benodigde verklaring van geen bezwaar vóór 1 december af te geven. Daarmee zou den dan de planologische belemmerin gen uit de weg zijn geruimd en kan de bouwvergunning worden afgegeven. Zoals bekend hebben Gedeputeerde Staten verklaard mee te werken zodra aannemelijk is dat het project finan cieel rond komt. Bedragen zijn niet ge noemd en bezwaren van planologische aard waren er ook niet. Afspraak De gemeenteraad heeft echter nadruk kelijk gesteld de gemeentelijke twee miljoen te zullen verstrekken onder voorwaarde dat het bedrijfsleven eerst voor het zelfde bedrag zorgt. Het col lege wil dat die afspraak letterlijk wordt nagekomen. Om tijdverlies te voorkomen zullen intussen wel alle ambtelijke voorbereidingen voor het verstrekken van het gemeentelijke be drag worden getroffen zodat het voor stel onmiddellijk aan de raad kan wor den voorgelegd als de twee particuliere miljoen bijeen is. Wanneer het zover is, is moeilijk te zeggen. Nog vrijwel dagelijks worden zwemparadijs „aan delen" verkocht. Maar dat gaat telkens om enkele honderden of enkele dui zenden guldens zodat het nog wel even kan duren voor de thans reste rende kloof van ƒ74.000,— is over brugd. De Recreatie Maatschappij Texel (RMT) is echter nog in onder handeling met enkele grote logies verstrekkers. Tijdnood Dat het benodigde geld er uiteindelijk zal komen betwijfelt niemand. Het is dan ook de tijdnood die de initiatiefne mers in problemen dreigt te brengen. Het is van het grootste belang dat zo spoedig mogelijk definitief vast staat wanneer het zwemparadijs open zal zijn, zodat het logiesverstrekkend be drijfsleven daar in zijn reclame rekening mee,kan houden. Om die reden had het RMT-bestuur het college gepolst of het mogelijk is de gemeentelijke twee miljoen nu alvast te geven, maar dat is dus van de hand gewezen. VOOR DIT GELD KUNT U NOOIT ONZE KWALITEIT SNERT ZELF MAKEN Afgezien nog van al het werk als u het toch zou t proberen. S Een hele liter snert vol spek en worst V voor maar ƒ445. NEEM EEN PAN mee en zolang de voorraad strekt, scheppen wij erwtensoep van de l „allerbeste restaurantkwaliteit". SNACKBAR KWALITEIT UIT EIGEN KEUKEN. He: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Michèl Gonlag, Kogerstraat m Burg, telefoon 02220 - 5564. idvertenties, abonnementen, etc.: jveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. ken een bron van hinder, niet alleen door de wachtende mensen maar ook omdat die mensen bij het dichtstbij zijnde horecabedrijf ,,'t Pruttelhuus" telkens geld komen wisselen. Hotelier Theo van Hoorn van ,,De Zwaluw" vertelde dat hij er in het hoogseizoen drie tot vier keer per nacht uit moet „om de orde rond mijn gebouw te herstellen". Er moet wor den opgetreden tegen overmatig bier gebruik op camping Kogerstrand, waar naast de tenten soms wel twaalf krat-, ten staan. De RST zou dergelijke en andere dingen moeten verbieden, deze regels op papier zetten en bij aan komst aan iedereen uitreiken. Bij over treding van de regels zouden de kam peerders direct weggestuurd moeten worden, waardoor al gauw bekend wordt dat rotzooitrappers niet welkom zijn op Texel. Cor Kuip van het gelijknamige café achtte de proef met het verschoven sluitingsuur geslaagd. Kees Mets vond de proef niet goed omdat deze pas te gen het eind van het seizoen was ge nomen en mevrouw Boswinkel had van het verlate sluitingsuur geen enke le verbetering ondervonden. De herrie- piek is gewoon wat in de tijd verscho ven; een vrij sluitingsuur zou beter zijn, meende ze. Mets: „Dat latere sluitingsuur was goed, maar dan moe ten alle bedrijven op dat tijdstip dicht, dus ook een shoarmatent". Een ander argument om in elk geval een sluitingsuur te handhaven was dat het alleen dan mogelijk is na dit tijdstip een zekere rust in het dorp te bewerkstelligen. Wim Mets verbaasde er zich over dat het gemeentebestuur menigmaal een evenement in De Koog niet heeft wil len toelaten met als argument dat Op initiatief van de Winkeliersvereni ging zullen de centrumstraten van Den Burg nog voor de feestdagen van de cember en januari van feestverlichting worden voorzien. Boven de Parkstraat, Weverstraat, Binnenburg, Gravenstraat, Zwaanstraat en een deel van de Waal- derstraat en Kogerstraat zullen „licht cirkels" worden opgehangen, aan te leggen door de Verenigde Electramon- teurs. De stroomvoorziening geschiedt vanuit de koffieshop van Mans Zegers op de Stenenplaats. Hier is electriciteit van voldoende vermogen beschikbaar omdat hier 's morgens ijsmachines zijn aangesloten. De kosten van de verlich ting komen op ƒ400,— per ondernemer. Nel Bruining en Coby Bakelaar zijn vanmorgen vol goede moed vertrokken naar de Verenigde Sta ten, waar zij zondag zullen mee doen aan de beroemde marathon van New York, start half elf plaat selijke tijd (Nederlandse tijd half vijf). Het moedige tweetal hoort tot de groep lopers die de mara thon in drie tot vier uur hopen te volbrengen. Nel draagt het shirt nummer W 176 en Coby W 515. Mensen die hopen op de televisie een glimp van de dames op te vangen, moeten daar dus op letten. De sponsoractie ten bate van de kas van de Atletiekvereniging heeft inmiddels al ƒ500,— opge bracht. Tot en met zaterdag kan iedereen bij de sportshop van Theo Legierse raden naar de tijd waarin Nel en Coby de marathon zullen volbrengen tegen betaling van ƒ1,50. Voor degenen die de juiste tijd raden of er het dichtst bij zitten, zijn onder meer twee New York-marathonsshirts be schikbaar, die de dames zullen meebrengen. Nel en Coby worden dinsdagochtend om 7.00 uur op Schiphol terugverwacht. De foto toont het tweetal vanmorgen bij het vertrek met de boot van ne gen uur. daardoor de rust verloren zou gaan. Als zoveel waarde wordt gehecht aan rust, moet ook drastisch worden opge treden tegen de verschijnselen van de afgelopen zomer. Oude ervaring W. A. Visser herinnerde aan de vol gens hem succesvolle proef die in het begin van de jaren zeventig met een vrij sluitingsuur is gedaan. De politie man die er aanvankelijk zeer op tegen Lees verder pagina 5 Ook de Duitse herfstvakantie die het komend weekend eindigt, kan toe ristisch Texel tot tevredenheid stem men. Er zijn bijna twee keer zoveel gasten geweest als in de vergelijkbare periode vorig jaar. Zondagavond be droeg het aantal auto's van niet- ingezetenen blijkens tellingen van Teso 1513. Op zondag 27 oktober 1985 wa ren het er 835. andere taxistandplaats, een gewijzigde looproute naar jongensgedee/te van het kampeerterrein Kogerstrand, het atsen van een openbaar toilet in het dorpscentrutn, een plaats van de telefooncellen, een verbod op in het inbaar op straat alcohol drinken, geluidsbegrenzing van muziek in de café's en het vroegtijdig opruimen van vuil nachts op straat is achtergelaten. jseen greep denkbare maatre- die getroffen zouden kunnen den in De Koog om daar de htelijke openbare orde in het oen te verbeteren. Ze kwamen raad neemt naar ieders zin zullen zijn is bij voorbaat onmogelijk, gezien de uiteenlopende belangen. De burge meester waarschuwde dan ook tegen overspannen verwachtingen. maal aan de orde op de hoor- ing die het gemeentebestuur idagavond hield in Timmers loom in De Koog om horeca- loitanten, winkeliers maar ook „gewone" burgers de gelegen- jte geven hun mening te geven ideeën te opperen. Dit naar leiding van de klachten die er afgelopen zomer zijn geweest rhet nachtelijk lawaai en ande- ormen van openbare wanorde 'exels badplaats. De „rust- itrekkers" en de pret verst re k- f kwamen hierdoor scherp te- over elkaar te staan. hoorzitting werd een succes. Ken- fttot aangename verbazing van jsmeester Schipper die de leiding ivan de bijeenkomst werd er zon- Iteveel emotie en ruzie in alle door de betrokken partijen over problemen gepraat, waarbij menig de(en uitvoerbare!) suggestie werd aan. Het gevoel heerste dat de Ko- shet op één of andere manier in leigen belang toch met elkaar zul- moeten rooien. Dat de maatrege- die de burgemeester binnenkort in rieg met commissie en gemeente- bouw van twintig woningwet- ningen in woonwijk De Mars te nBurg gaat door. Sluitingsuur Wat altijd een twistappel zal blijven is het sluitingsuur van de café's. Moet het sluitingsuur worden afgeschaft, eventueel alleen in de zomer? Heeft verschuiving van het sluitingsuur (wat bij wijze van proef de afgelopen zomer gedurende de laatste seizoenweken is gebeurd) het gewenste effect gehad? De antwoorden op deze vragen bleken zeer uiteen te lopen; zelfs in kringen van de „pretverstrekkende" horeca was hierover verschil van mening, zo dat een voor ieder bevredigende rege ling op dit punt bij voorbaat onmoge lijk is. De andere maatregelen zullen echter een aanmerkelijke bijdrage kun nen leveren aan de rust en de kwaliteit van het straatbeeld en daar gaat het uiteindelijk om. Ernstig De burgemeester bleek zeker niet te horen tot degenen die vinden dat het wel meevalt met het nachtelijk lawaai in De Koog. Aan de veelgehoorde be wering dat het „vroeger" nog veel er ger was, had hij geen boodschap. Het was dit jaar erg en er moet wat ge beuren. Frits Langeveld, exploitant eigenaar van de grootste horecabedrij ven van De Koog in de „pret-sector, wees erop dat tot dusver vrijwel alleen is gesproken over het sluitingsuur als middel om de openbare lawaaihinder te beteugelen, maar ook andere zaken hebben daarop invloed: de situering van de camping ten opzichte van de woonwijken en de wachtplaatsen voor de taxi's. Mevrouw Boswinkel sprak zich uit voor een vrij sluitingsuur. Ze verwacht te dan een geleidelijke afvloeiing van publiek. W. A. (Bill) Visser („Ik ben één van de weinige bewoners van het centrum zonder zakelijke bindingen, dus ik kan een objectief oordeel ge ven") kon niet nalaten te vertellen dat de huidige problematiek er altijd ge weest is. Zo'n twintig jaar geleden was het erger en volgens Visser was het toen zelfs voorgekomen, dat de auto's in de Kaapstraat op hun kop werden gezet en dat de politie zich schietend een weg moest banen.... Visser zei zelf van de hinder geen last te heb ben, maar hij kreeg van anderen direct te horen dat hij dubbel glas heeft en dat hij zich kan veroorloven laat naar bed te gaan omdat hij 's morgens kan uitslapen.... Te weinig politie Visser uitte zijn grieven over groepen jongelui die op straat bier lopen te drinken, braken en flessen kapot gooi en. Hij had er alle begrip voor dat de politie niet afdoende kan optreden. Er is veel te weinig politie (Texel zou in de zomer met meer dan 50.000 men sen de beschikking moeten hebben over een veel groter korps) en het ma terieel waarover zij beschikt is ook niet toereikend. „Met hun patrouille-auto kunnen ze niet eens een opgevoerde brommer inhalen". Visser deed de sug gestie om het jeugdgedeelte van cam ping Kogerstrand dichter bij het dorp, bij de Badweg, te maken, zodat de „lawaairoute" wordt verkort. De taxistandplaats moet worden verlegd en er moet een wachtverbod voor taxi's komen in de Dorpsstraat. De lichtmasten die nu veelal worden uit getrapt waardoor er een groot deel van het seizoen donkere hoeken ont staan die ook weer „rottige handelin gen" in de hand werken, moeten wor den voorzien van schokvaste lampen. Winkelier Kees Mets, die zijn woning en winkel naast een nachtbedrijf heeft, had het 't afgelopen seizoen erg moei lijk gehad. Hij had weinig kunnen sla pen, maar moest er wel elke ochtend om zeven uur weer uit om op tijd het braaksel en ander vuil van de stoep te kunnen schrobben. Telefooncellen Zelfs de telefooncellen („Zonder onze inspraak daar zomaar neergezet") ble- stond dit plan op losse schroe- doordat de onderhandelingen tus- de woningbouwvereninging en het slse aannemingsbedrijf dat de zou gaan uitvoeren, afketsten, de prijs. De hieropvolgende aan- 3, waarvoor drie Texelse aan- ners een inschrijving hadden ge- i, kreeg wel het door de woning- wvereniging gewenste resultaat, werd bekend dat Drijver woningen zal gaan bouwen, zorgt voor de aanleg van een- Begin 1987 zal met worden gestart. op Texel halen. De bassist zei dat alle leden van Normaal vaak heerlijk dronken" zijn geworden van Gert Coe- verts drankje. Ze overwegen er zelfs een lied aan te wijden... Op de foto serveert Gert zijn kleintje aan Wimken, stemmmig gekleed in een t-shirt, waar op de leden van de popgroep staan gedrukt. De krasse Texelaar beweert zijn haar net zo lang als dat van Wim ken te willen dragen, maar of dat ooit nog zal lukken betwijfelt hij. Bassist Wimken van Diene van de popgroep Normaal komt regelmatig naar Texel om een voorraadje in te slaan van de kruidenbitter Kleintje van Gert. Het lid van de uit de Achterhoek afkomstige popformatie, logeert dan in hotel Den Burg aan de Emmalaan. In vorige jaren kwam hij wel vijf of zes weekenden achter elkaar gedurende het seizoen, maar het drukke leven van een popster noopte Wimken het seizoen te ontwijken. Sindsdien komt hij de kruidenbitter in rustiger tijden

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1