Gouden erepenning voor scheidend heemraad Leber Posthuum eerbetoon voor Drs. Boere Voor het weekend Alleen buigend waar de natuur dat eist" slip Botsing door onoplettenheid Geluïdsmetingen in Supermarkt Zaterdag hele dag inleveren speelgoed Cursus kantklossen 1 en 2 november 1986 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Gezinsverzorging Alcohol en drugs Dierenartsen Noodslachtingen Kustwacht Eierland Kerkdiensten Rijkspolitie Brand/ambulance PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 31 OKTOBER jj H.J. Leber ontving bij zijn afscheid als heemraad dinsdagavond in het Polderhuis uit handen van dijkgraaf Jac. Dijt de gouden erepenning van het Waterschap Texel. Met deze bijzondere onderscheiding (slechts oud dijkgraaf M. Roeper kwam er in het verleden voor in aanmerking) werd Leber geëerd voor een al even bijzondere staat van dienst. In totaal maakte hij meer dan veertig jaar deel uit van het Waterschap-bestuur, eerst van de polder Eierland en vanaf 1970 bij het Waterschap Texel. Vonk concludeerde dat Texel gereed is voor het komende bemalingsseizoen. Aan de wegen is veel werk verricht, voor in totaal ƒ740.000— Een kwart miljoen werd besteed aan aanbrengen van deklagen en puinverharding, ver betering van wegbermen en reparatie van scheuren. De verbreding van de Oorsprongweg van 314 naar vijf meter werd gerealiseerd en kost 7252.000,—. Er werd hierbij 1490 ton asfalt verwerkt op 8200 m2 verharding. Dijkgraaf Dijt ging in op de houding van Leber ten tijde van de samenvoe ging van de toenmalige zes Texelse waterschappen: ,,U hebt toen als dijk graaf van Eierland geprobeerd eruit te halen wat er voor het eigen Water schap in zat. Dat is geen schande, want dat wilden wij allemaal. Maar daarna, toen de samenvoeging een maal een feit was, heeft u zich direct loyaal opgesteld. Leber was de-eerste die zei: We hebben nu een nieuw Wa terschap Texel, nu praten we niet meer over de vorige waterschappen. We moeten met een schone lei beginnen". Dijt liet tal van zaken waarmee Leber als bestuurder te maken had gehad, snel de revue passeren. Direct na zijn benoeming als hoofdingeland voor de polder Eierland in 1946 stond er een groot werk op stapel, dat grote kosten met zich meedroeg: de vergraving van het Eierlandse kanaal. Dat geschiedde met een dragline, een moderne machi ne destijds. In zijn Eierlandse periode werden voorts onder meer duikerbrug- gen geplaatst, wegen verbeterd, het Eierlandse gemaal van een tweede pomp voorzien en als „topper" de Eierlandse zeedijk op Delta-hoogte gebracht. Vasthoudend Ook bij het Waterschap Texel maakte Leber vele werken van nabij mee. Spe ciale aandacht kregen Eierlandse za ken, zoals hernieuwde opschoning van het kanaal, behoud van het bolwerk Eierland en waarborgen van het onder houd (door het Rijk), verbreding van de Oorsprongweg (onlangs gereali seerd) en regelmatige terugkerende aandacht voor de Lemietweg. Dijt ty peerde Lebers opstelling in veertig jaar bestuur niet alleen als kalm en be dachtzaam, maar ook als vasthou dend. De dijkgraaf sprak zijn bewonde ring uit voor de wijze waarop Leber al die jaren open oog heeft gehad voor alle (nieuwe) ontwikkelingen. Ruwweg schetste Dijt drie perioden: opbouw na 1945, fusie in 1970 en verdergaande democratisering in de jaren daarna. „Leber heeft bijvoorbeeld de „ge bouwde" belangen niet tegen willen houden en voorziet dat ook andere groeperingen in de samenleving deel zullen gaan uitmaken van het Waterschap-bestuur. Positief en nauw lettend volgde Leber de jongste ont wikkelingen op de voet", besloot Dijt. Naast de gouden erepenning deed hij de scheidende heemraad ook een prachtige grote hangklok cadeau. Le ber was hiermee zeer verguld: „Ik merk dat jullie ook aan mijn vrouw hebben gedacht. Hopelijk blijven we zo een beetje bij de tijd". Kernachtig „Als een dijk op vaste voet, rechtge- lijnd, alleen buigend waar-de natuur dat eist, zó is de bestuurder van het Waterschap, zó is Henk Leber. Kern achtiger kan het niet worden uitge- druikt. De fraaie tekst werd uitgespro ken door hoofdingeland H.W. Stark, die Leber vele jaren van nabij had meegemaakt. Samen gingen ze naar school in Zuid-Eierland (met juf Kik kert, meester Broere en meester De Vries), samen zaten ze op de lagere landbouwschool (met meester Van der Ban) en samen zaten ze in het waterschap-bestuur van polder Eier land. Stark herinnerde zich Lebers pe riode als dijkgraaf: „Bescheiden, maar vol plichtsgevoel heeft Leber de func tie van dijkgraaf aanvaard. Voorwaar een zware opgaaf om naast het eigen bedrijf te vervullen. De rustige zelfver zekerheid waarmee Leber de vergade ringen leidde zal ons altijd bij blijven". In de weer Stark nam in kort bestek het functio neren van het Waterschap onder de loep. „Veel ogen richten zich naar ons eiland, anderen komen met hun visies, menen ons eiland te kunnen verbete ren, behouden, conserveren. De enor me toevloed van ambtelijke bemoeie nissen, het maakt het werk der bestuurders wel steeds moeilijker, en komt vaak over je heen als een zwerm rotganzen, immer weer, immer meer. Open staat de gemiddelde Texelaar voor nieuwe ontwikkelingen. Nuchter en behoudend, maar tevens met open oog voor landschap, natuur en milieu. In combinatie met een Waterschap waar gezonde agrarische bedrijven hun bestaan hebben en behouden, kan ons eiland zijn bekoring doen bewaren. We beseffen dat er heel wat onder de hoofdharen van Henk Leber is doorge gaan. Gelukkig staan er nu toch weer jonge krachten klaar om zijn taak over te nemen", zo sprak Stark. Overdonderd Leber toonde zich overdonderd, door zoveel eerbetoon. „Stark en de dijk graaf vertellen het in een paar minu ten. Maar ik heb er wel veertig jaar over gedaan. „Ik heb het allemaal zo goed mogelijk willen doen en ben blij dat ik mijn steentje heb bijgedragen. Trouwens, ik ben de laatste van het eerste bestuur uit 1970, dus het werd ook wel eens tijd dat ik zou opstappen". De 65-jarige heemraad keek ook zelf nog eens terug. Aan het eind van dat overzicht had hij lovende woorden voor dijkgraaf Dijt: „Ik ben blij dat je de uitdaging bent aangegaan. Je doet het uitstekend, het komt alle maal wel goed". Ook prees Leber de diensthoofden, andere heemraden en de goede verstandhouding met het personeel op kantoor en in de buiten dienst. Tijdens de vergadering werd medegedeeld dat de benoeming van Lebers opvolger als heemraad, G.J. Uit handen van dijkgraaf Dijt krijgt scheidend heemraad Leber de gouden erepenning van het Waterschap Texel overhandigd. Schraag, inmiddels door de Kroon is goedgekeurd. Niet enerverend Lebers laatste algemeen bestuur- vergadering zal niet de meest enerve rende van zijn veertig jaar zijn ge weest. Aan het begin werd de deze week overleden C.W. Bakker kort her dacht. Bakker was vanaf 1946 bestuur lid bij het Waterschap De Gemen- schappelijke Polders en vanaf 1970 nog vijf jaar heemraad bij het Waterschap Texel. Hoofd technische dienst H.Ph. Vonk gaf een overzicht van de uitge voerde werken vanaf 4 juli. De Eier landse zeedijk is circa 21.000 m2 as- faltglooiing, bedekt met 36.538 ton teer. Een groot aantal stuwen zijn ver vangen door stuwkokers en de schouwwerkzaamheden door de eigen dienst zijn mede door het goede weer dit jaar goed verlopen. De stuwen zijn op winterpeil gebracht en de bemaling is hiervoor aangepast. Extra onder houd werd verricht aan de gemalen Ei erland, Krassekeet en De Schans. Als hij op 24 juli niet plotseling was overleden zou deze week officieel afscheid zijn genomen van Drs. W.A.K.H. Boere, die sinds het oprichtingsjaar 1956 ais leraar Frans was verbonden aan de Rijks HBS, later Rijksscholengemeen schap. Om die reden hebben RSG-collega's het initiatief ge nomen de markante persoonlijkheid die Boere was, nu te ge denken door het samenstellen van een herdenkingsalbum, dat vanmorgen aan zijn vrouw Hannie Boere-Reeskamp is overhandigd. Direct na het overlijden is mede door de vakantieperiode waarin deze tragi sche gebeurtenis plaatsvond geen bij zondere herdenkingsactiviteit ont plooid. Met name in kringen van oud- leerlingen heeft dat verbazing gewekt, zodat het uitbrengen van het album aansluit bij de gevoelens van velen. Boere zou 15 oktober 30 jaar aan de school verbonden zijn geweest. Die periode had hij willen volmaken om daarna in de VUT te gaan. Drs. Boere legde een opmerkelijk ent housiasme aan de dag bij het doceren van zijn vak. Zelf was hij een groot liefhebber van de Franse taal en cul tuur en hij droeg dit op bijna fanatieke wijze aan zijn leerlingen over, niet al leen op school maar ook op talrijke schoolreizen naar Frankrijk. De persoonlijkheid van Boere werd ge kenmerkt door bijzondere trekjes. Zijn manier van optreden en omgang was verre van alledaags. Zijn vakkennis van groot, zijn didactische kwaliteiten eveneens. Daarbij was hij echter ver strooid, wat het uithalen van menige grap mogelijk heeft gemaakt. Bekend is het verhaal dat men de actetas van W. Boere, éón van de foto's uit het herinneringsalbum. Boere had volgestopt met stenen. Pas op de boot kwam hij op het idee om te kijken waarom die tas zo zwaar was en de stenen heeft hij toen maar over boord gegooid. Zo veel als hij wist van taal en cultuur, zo weinig begreep hij van techniek. Het bedienen van een diaprojector of ander apparaat waarvan het onderwijs zich tegenwoordig be dient, was een beproeving voor hem. Zijn manier van optreden was veelal overdonderend en meestal overtui gend. Ooit speelde hij het klaar om door de marine per vliegtuig naar Texel gebracht te worden omdat hij anders niet op tijd op zijn werk zou zijn.... De heer Boere was al die jaren ook schooldecaan, die geen enkele inspan ning schuwde als het erom ging zijn leerlingen te begeleiden. Contact met hen strekte zich ook uit tot buiten de school en zelfs tot jaren na de school tijd. Daarbij was hij een goed causeur, een vaardig verteller die zijn brede cul turele'belangstelling kwijt kon tijdens tal van verre reizen en bij allerlei gele genheden daarvan later verslag deed. Vanaf het begin bemoeide Boere zich ook met de schoolkrant De Schakel. Dat alles spreekt uit het materiaal dat in het album is samengesteld. Het is een collectie foto's, knipsels en andere herinneringen die de samenstellers Ti neke Roeper en Frans Busch van oud leerlingen, collega's en oud-collega's hebben gekregen voor dit doel. Velen hebben niet alleen bestaand materiaal afgestaan maar ook hun persoonlijke herinneringen aan „monsieur" Boere (die destijds met een middelbare A- akte op de school kwam en al wer kend zijn doctoraalstudie deed) op pa pier gezet. Deze „herinneringscollec tie" opent met een bijdrage van oud rector C. van der Eijk en eindigt met een herdenkingswoord van de huidige rector H. Heetveld. het op korte termijn omzetten van drie geldleningen tegen een lager renteper centage. Becijferd is dat dit een netto besparing oplevert van 727.000,— ge durende de resterende looptijd. Uitlatingen C.H. Mantje verlangde een reactie van de dijkgraaf op uitlatingen die PSP- raadslid Peter Bakker in een commis sievergadering heeft gedaan. Bakker verweet het Waterschap de bestem mingsplannen ten aanzien van Dijk manshuizen (surfvoorzieningen) en De Kaap (puinopslag) niet na te leven. Dijt zei dat Bakkers mening „gechar geerd" was overgekomen in de pers en dat het geenszins diens bedoeling was geweest onenigheid te scheppen tussen gemeente en Waterschap. Met de gemeente zijn beide gevallen besproken en er blijken geen proble men over de huidige situatie te bestaan. J.S. Keyser zei dat de brug gen van enkele binnenwegen te smal zijn. Loonwerkers hebben er moeite mee. De dijkgraaf antwoordde dat nog wordt onderzocht wat de beste oplos sing is. Dit jaar zullen er geen aanpas singen geschieden. J.J.F. Duin vroeg of bij de herinrichting van de Groene- plaats rekening zou worden gehouden met de verbetering van de toeganke lijkheid van het Polderhuis. Dijt zei dat deze wens bekend is bij de gemeente. Dinsdagavond moest een 20-jarig tomobiliste uit Den Burg op heti derend vaart minderen voor het den van een inrit. Een achteropk de 20-jarige jongeman eveneens Den Burg, reageerde te laat env zaakte een botsing. Beide au tos) richting Oudeschild reden, liepen zienlijke schade op. De Datsunv jongeman had beschadigingen ai de grill, spatscherm en motorkap, de Renault was de bumper, verlit ting, spatschermen en linkerachta beschadigd. Specialisten van Provinciale WafeL uit Haarlem hebben vorige weel: tingen verricht in het magazijn va 2 supermarkt van Maas aan de Gas r huisstraat/Vogelenzang. Dat is v beurd in opdracht van de gemee; Texel, nadat klachten van bewon- te van de koopwoningen boven de markt over geluidsoverlast in de< meenteraad waren behandeld. Oi meer zijn metingen gedaan van „contact-geluid", voortplanting geluid via muren enz. De meetres ten zullen speodig bij de gemeen kend zijn. - Ook de Mielandweg (ook wel „puzzel weggetje" genaamd, vanwege de puz zelstenen) werd aangepast. Het weg getje aan de rand van Oudeschild, dat van de Heemskerckstraat naar de Trompstraat loopt, werd verbreed van drie tot vier meter en de stenen door beton vervangen. Beton is beter ge schikt voor de slappe, moerasachtige ondergrond. Een nadeel is dat de weg drie weken per jaar niet mag worden bereden. Omwonenden en gebruikers zijn hierover ingelicht. De aanpassings- kosten bedragen 7236.000,—. Vonk deelde voorts mee dat het Wa terschap een nieuwe vrachtauto met driezijdige kieper en autokraan met dubbel uitschuifbare giek, ter waarde van 7185.000,— had aangeschaft. K. Eel man werd voor de vastgestelde ter mijn van zes jaar herkozen tot heem raad. De benoeming van een tweede persoon voor de voordracht voor de Kroon had meer voeten in de aarde. Na drie stemmingsronden viel de keus op J.S. Keyser Szn. Zonder slag of stoot ging de vergadering akkoord met De inzameling van speelgoed voor de actie van de Kontaktgroep Zuid- Afrika en de CVO-school is bijna ten einde. Zaterdag is de laatste dag dat nog speelgoed kan worden ingeleverd. Speciaal inzamelpunt is de schuur van Veltkamp aan de Maricoweg. Van tien uur 's mor- gensd tot vijf uur 's middag kan daar speelgoed worden aangeboden. De opbrengst van de actie is bestemd voor de aanschaf van een waterpomp voor de zwarte woongemeenschap So- venga bij Sint-Pietersburg in Zuid- Af rika. De verkoop vindt plaats op 15 novem ber in de CVO-school. Tot die datum kan het speelgoed worden opgeknapt. Beschadigingen aan het ingeleverde speelgoed zijn daarom niet erg, de spullen dienen wel compleet te zijn. Kinderboeken, -kleren, -fietsjes enz. komen ook in aanmerking. Door een telefoontje via de nummers (02220) 3555, 3866 of 4684 kunnen de spullen zaterdag ook aan huis worden afge haald (ook in de buitendorpen). De cursus kantklossen begint op dins dag 11 november. De cursus bestaat uit tien lessen voor beginners en ge vorderden en wordt gegeven in Tim- mers Tearoom in Den Burg telkens op dindsdagmiddagen van twee tot vier uur. De kosten bedragen 73,50 per les, inclusief een kopje thee. Voor inlichtin gen kan worden gebeld met mevrouw Smits, telefoon (02220) 3974. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur Dokter R. Coutinho, Schilderend 40, Den Burg, tel. 02220 - 2Ö23. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. Marja van Etten, telefoon (02230) 23024. Uitleen van verplegings- artikelen en informatie: Op de werkdagen van 16.30 - 17.30 uur. Spoedgevallen tel. (02220) 3241. Lidmaatschapskaart meebrengen. Voor zeer spoedeisende tandheelkundige hulp kan men zaterdag en zondag om 18.00 uur precies terecht bij tandarts J. G. de Winter, Hogereind 10, De Waal, telefoon 02220-3911. VAN KRALINGEN DEZE WEEK VERVALLEN Kunstgebitreparatie. Spoedeisende gevallen ook in het weekend na telefonisch overleg. Tandtechniek Van Kralingen, tel. (02220) 2069. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open van maandag t/m vrijdag van 8.30-18.00 uur. Zaterdag van 11.00-12.30 uur en van 15.00-17.00 uur en zondag van 11.00-12.30 uur en van 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Spreekuur: elke werkdag van 9.00-10.00 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, Julianastraat 3a, Den Burg, telefoon (02220) 4152. In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. C. de Kruyff, telefoon (02228) 643. Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Molwerk 31/45, 't Horntje. Spreekuur volgens afspraak: telefoon (02226) 413. Zelfhulpgroep voor partners van verslaafden: overdag (02226) 413 of 593, vragen naar Lies of Carla. Alleen voor spoedgevallen telefoon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen op werkdagen (02220) 2182 (slachtplaats); na werktijden en in het weekend (02220) 3541 via TEM-centrale. Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: Kustwacht Eierland, tel. (02222) 270. Zondag, 2 november 1986 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. J. ter Ha Kinderoppas in De Schakel Den Hoorn 9.30 uur dhr. Pantekof V- De Koog 11.00 uur ds. Verbeek De Waal 9.30 uur ds. Verbeek Oudeschild 9.30 uur ds. De Jono P samen met Oosterend De Cocksdorp 11.00 uur ds. De Jong dankdag voor het gewas. GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur drs. J. J. T, Salakay 19.15 uur drs. J. Donker Oosterend 10.00 uur drs. J. Donl Dankdag voor gewas en arbed 19.00 uur drs. J.J.T. Salakay Uitzending via De Lichtboei GEREFORMEERDE GEMEEN1f!r in kerkgebouw Schoolstraat Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogers Den Burg 16.15 uur dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10.00 uur ds. Knipschea* Kerkbusje Den Hoorn Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in Eben Haëzer, Julianastraat Den Burg 10.30 uur voorganger Joh. Tensen ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur. Herenkoor zondag: 10.45 u. Dameskoor Kindernevendienst Tijdens de mis kindercrèche De Koog: zondag 9.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 10.30-11.20 uur Openbare lezing: De geest van zelfopoffering doen herleven. 11.20-12.30 uur Wachttorenstudi; Vertroosting afkomstig vanci God van vrede. BAH Al Iedere woensdag bestuderen vantf lezen uit de Baha'i Heilige Geschri ten, van 20.00-22.00 uur. Inlicht.: tijdelijk tel. (02228) De bureau van de groep Texel vs' de Rijkspolitie in Den Burg is dagelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Het bureau te De Koos is en donderdagmiddag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Telefonisch te bereiken, dag en nacht, via tel. (02220) 2644. Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 02220-2066. Bij geen gehoor 02230-?????. Voor niet spoedeisend ambulance vervoer: 02230-12888, bij geen gehoor 02230-?????.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2