MA Hoorzitting Lezing kanker centraal in open dag Weer verlies dammers in bondswedstrijd Honderden inzendingen voor AH-kleurwedstrijd Veel nieuwe teams in bowlingcompetitie Waalder scholieren met dieren op tv 10.000ste „Tafeltje dekje' Goede opbrengst voor nierstichting Brisantgranaat gevonden Auto uit verkeer Aanrijding Nikadel Informatieavond over zending in Portugal jPAG 31 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 -;e heeft achteraf toegegeven dat 'rustiger was geweest. Visser kreeg reactie dat de situatie nu anders is. jjjn nu bijvoorbeeld veel meer taxi's toen; die zullen nu de hele nacht li aan rijden om mensen te halen te brengen als het sluitingsuur vrij heer Grootjen van het gelijkna- taxibedrijf zei dat bij een vrij slui- suur veel minder taxi's tegelijkertijd jctie hoeven te komen; alles kan veel geleidelijker voltrekken, otjen wilde best met zijn taxi uit de ipsstraat wegblijven als de collega's ook doen. Zoetelief vond 01.00 uur als tingstijdstip heel goed. Hij meende een later sluitingstijdstip tegemoet et aan de verlangens van een kleine iderheid en ten koste gaat van een terderheid die op rust is gesteld en zijn interesse verlegt van De Koog 3f De Cocksdorp. Bij vrijgeven van [sluitingsuur voorzag hij toename het verschijnsel dat zich ook nu al jrdoet: mensen gaan niet meer naar li vakantie-adres, maar blijven buiten idhangen (met kans op vernieling) buiten slapen. Jongerenvallei iN, heerder Gerrit Verhoeven van cam- qKogerstrand legde uit dat de hui plaats van het jongensterrein (oestisch" goed is: een lage duin- lei die ingesloten wordt door de dui- I wij en de bosrand. Bij verplaatsing 1 it de Badweg zouden meer mensen Ikrijgen. Verhoeven en ook zijn di- leur C. Koorn waren echter bereid praten over mogelijkheden tot ver ging en daardoor het verkorten de lawaairoute. Verhoeven verzette i tegen de opvatting dat alle hinder ir Kogerstrand-kampeerders wordt roorzaakt. In enkele ernstige geval- Ijiging het om gasten van Koger- i lip, Turkse Tent en groepen jongeren bungalows hadden gehuurd. Horecaf gelegenheid van de hoorzitting had plaatselijke Horecaf-afdeling (de op «gestelde hoteliers) een brief ge heven waarin naar voren wordt ge- ;ht dat het naar verhouding grote Hal jongeren dat op ,,Kogerstrand" blijft heeft veroorzaakt dat de iretbiedende" horeca van De Koog gegroeid. Door verkeerde plano- in het verleden is het mogelijk irden dat hotels met gasten die rust komen, veel te dicht lig- iij café-bars en disco's en bij cam- I, In de toekomst zullen er steeds jongeren zijn zodat het econo- sch de moeite waard is De Koog Ivoor oudere gasten aantrekkelijk houden. Horecaf gaf daarom het om één sluitingsuur af te kondi voor alle openbare horecabedrij- i, dus afschaffing van de nachtca- Bs, Die regeling zou voor juni, juli en Justus moeten gelden. Voor de rest het jaar zou de bestaande regeling nnen blijven. Alleen op deze wijze kort na het sluitingstijdstip de ver- fte rust ontstaan en zullen ook taxi's niets meer te zoeken hebben. Het chaft ook duidelijkheid naar bui- iedereen weet tot welk tijdstip mop Texel kan uitgaan; er zijn geen Sonderingen meer. de pauze werd uitgebreid gediscus- erd over alles wat te berde werd ge- icht. Mans Zegers van Horeca Ne- iland pleitte voor een vrij sluitings in de zomer en wilde voor de rest het jaar 02.00 uur als slui- gstijdstip. Volgens Wim Mets zou Ivoor de rust weinig uitmaken of er sluitingstijd komt of niet. Rond e uur gaan de cafébezoekers toch straat op, of worden de straat op- ituurd omdat ze niets meer te verte hebben. Volgens hotelier Van om kunnen de hotels wel worden sloten als het sluitingsuur vrij wordt, 's Langeveld liet weten dat zijn be- f ook bij een vrij sluitingsuur toch 02.00 uur zou dichtgaan om prak te, personele redenen. Hij betwij- te of er wel zoveel behoefte is aan Ilaat uitgaan. Als dat wél zou was, "den de nachtcafé's in de huidige uatie veel voller zitten", zo redeneer- hij. werd er nog geruime tijd heen en gepraat: over het volume en de ntrole daarop van de muziek in de %en (Langeveld: ,,Het volume is tenig dat nét geen gehoorbeschadi- '9 optreedt"), over de wenselijkheid in de politieverordening een verbod alcoholgebruik op straat op te ne- 'n („Om te voorkomen dat de sfeer 'dt verloederd") en over de ge- ^•mde eventuele wijziging van de Routes naar de camping. Wat be lt de plaats van de jongerencamping !fd door Cor Kuip voorgesteld deze 'e richten in het artikel 11 gebied. RST-zijde werd beloofd dat inzake okatie van de jongerencamping leg zal worden gevoerd met meer- ,e belanghebbenden in klein comité. het feit dat de verschillende bedrijven met verschillende tarieven werken. Je kunt mensen niet dwingen in een duurdere taxi te gaan zitten, omdat deze toevallig vooraan staat. Het in het leven roepen van een taxicentrale zou daarin verandering kunnen bren gen, De burgemeester zei van de taxi bedrijven medewerking te verwachten om dit probleem tot oplossing te bren gen, zodat kan worden verwacht dat deze bedrijven ook spoedig om de ta fel zitten. Het urineren op straat en het achterla ten van allerlei rommel zou bestreden kunnen worden met een openbaar toi let en een extra vroege reiniging door de gemeente. Overvolle vuilnisbakken, waar de rotzooi dus naast wordt ge gooid, vormen een probleem. De burgemeester beloofde dat over al les gepraat zal worden, maar deed geen harde toezeggingen. Gedwongen door het gevorderde tijdstip sloot hij de avond in kennelijk optimistische stemming. Ik ben onder de indruk van de wijze waarop u vanavond met elkaar bent omgegaan. Er is behoefte aan verbetering. Als we dat samen willen is dat te bereiken. Dat zal pro motie zijn die velen aanspreekt." Marja van Etten houdt donderdag lom tien uur in de Witte Burcht een lezing over kanker en de bestrijding van deze ziekte. Met haar zullen enkele andere vrouwen aanwezig zijn, die over hun ervaringen na een borstamputatie ver tellen. Deze lezing vormt de hoofd schotel op de open dag van de Over koepeling van Vrouwenorganisaties. Mevrouw Metselaar vertelt na de mid dag over Japanse bloemsierkunst, Ike bana genaamd. De kosten voor alleen de morgen of de middag zijn vijf gul den per persoon. De zaal is open om 9.30 uur. Wie de dag geheel of ge deeltelijk wil meemaken kan zich voor zondag opgeven bij: mevrouw B. Moen-Waldus, Kikertstraat 10 in De Cocksdorp, tel. (02222) 269: mevrouw N. Bakker-Mosk, Bernhardlaan 66 in Den Burg, tel. (02220) 2030 en me vrouw L. van Heerwaarden- Schoenmaker, Mienterglop 13 in De Koog, tel. (02228) 493. In de derde bondswedstrijd kwa men de Texelse dammers opnieuw met lege handen thuis. Tegen Turn- lust uit Den Helder werd een 11—5 nederlaag geleden. Toch gaf het spelverloop hoop op betere tijden. Tegen de sterke C. Bommel raakte K. Bakker al snel in de problemen en dat leidde tot stukverlies. Ondanks het goede vervolg wist hij er geen remise uit te slepen. Aan het vierde bord ver overde J. van Heerwaarden met een elegante hielslag schijfwinst. Het lever de in het eindspel net geen volle winst op. W. Bakker had alle klippen tegen de oudkampioen van Den Helder A. de Jong omzeild en leek op weg naar puntendeling, toen hij door de vlag ging. L. Boonman verspeelde een schijf en kreeg weinig kans op herstel. P. Bakelaar leek met een voordelige stand op de weg naar winst, doch verprutste zijn kansen door een blun der. C. Vinke deed het beter, want hij wist zich ondanks een stukoffer om uit een hekstelling los te komen, toch naar een puntendeling te spelen. Dat deed ook Jos de Wolf op overtuigen de wijze. Een uitstekende partij werd geregistreerd door MVittali. Een Ro zenburgopstelling werd door hem sub tiel bespeeld en dat leverde zodanige tegenkansen op, dat hij plotsklaps alle registers open kon trekken. Een klin kende damzet was het gevolg en fijn gevoelig afspel leverde de volle, ver diende winst op. Op 8 november in de thuiswedstrijd tegen HDC is er gele genheid om zich te revancheren voor de twee achter elkaar geleden nederlagen. Tijdens de clubavond moesten de jeugdspelers Maurice Riemens en Niels Kalis hun meerdere erkennen in resp. Hans de Beurs en G. Dros. Hans de Beurs gaf opnieuw blijk van zijn aanleg en combineerde als routinier. Bij A. Sijtsma en H. van de Wetering kende de gezelligheid geen tijd. De klok werd node gemist. Tegen middernacht besloten zij tot remise, alhoewel de partij beiden nog kansen had kunnen bieden. K. Bakker probeerde tot het einde toe Jos van der Wolf eronder te krijgen, doch Jos verdedigde zich uit stekend. Een mooie partij met een ver rassend einde. Dat overkwam ook L. Veel kinderen hebben meegedaan aan de kleurwedstrijd die door Al- bert Heijn was uitgeschreven ter gelegenheid van het 99-jarig bestaan van het levensmiddelen concern. Bij het Texelse filiaal in de Waalderstraat werden 228 werkstukken bezorgd door kinde ren, die in de leeftijd varieerden van 2 tot 12 jaar. Een plaatselijke jury van drie personen heeft don derdagavond 48 prijzen toegewezen. Die prijzen waren allemaal gelijk: een „rolykit" met verf, pastels en andere teken- en kleurbenodigheden. De deel nemende kinderen kregen een voorbe drukt vel papier dat ze konden inkleu ren en met behulp van bijgevoegde nieuwe „onderdelen" van een zo orgi- neel mogelijke voorstelling mochten voorzien, betrekking hebbend op het AH-jubileum. Voorbeelden waren bijge voegd om aan te geven wat voor mo gelijkheden er zoal waren. De plaatselijke jury heeft de prijzen vooral toegekend aan kinderen die blijk gaven van orginaliteit, liefst met ar tistieke benadering waarbij de leeftijd uiteraard in aanmerking werd geno men. Wie de (beperkte) mogelijkheden wist uit te buiten en gebruik maakte van andere materialen naast de bijge voegde, viel in gunstige zin op. De prijzen gingen naar Jan van der Vis, Slotskolk 6; Lilian Malschaert, Ko- gerstraat 92a; Sebastian Ran, Beatrix- laan 113; Nienke Meek, Hoogstraat 16 Terwijl de camera's snorren verzorgen de Waalder scholieren hun dieren. in Tolbert (Gr.); Teska van Beek, Thijs- selaan 14; Bettine Schraag, Bernhard laan 158; Janske Santvoort, Krommen- akker 30 in Nunen; Marijke Steenis, Beatrixlaan 69; Wendy Lampers, Vloedlijn 10; Eddy v.d. Ploeg, Pael- werck 14; Tijmen de Wijn, Trompstraat 13; Jan Dankers, Kogerweg 145; Ro bert Huisman, Ongeren 4; Antwan van Nuland, Trompstraat 20; Angelique Libbinga, Thijsselaan 114, Trisha Koster, Dageraad 41; Andrijs Benedic ts, p.a. Kogerstraat 17a; Gerie Vlas, Wagemakerstraat 26, Tjitske Steenis, Beatrixlaan 69; Anita Nieboer, Zeven huizen 3; Liesbeth Schreurs, Nispel- boom 20, Holtum (Limb.); Robert van Beek, Thijsselaan 14; Jaap Knipscheer, Kogerstraat 17a; Sanke Lampers, Vloedlijn 10, Willem Jan Lieuwes, Ko gerstraat 31; Jelte Nieuwland, Zeebries 56; Valentijn Hillen, Kogerstraat 54; Marieke Timmer, Van der Sterrweg 4; Vera Kruithof, Noordwester 116; Alexander Hillen, Kogerstraat 54; Mar cus Kuip, Tienhoven 16; Mathijs Horn by, Boodtlaan 5; Anneke Hordijk, Kot- terstraat 3; Martin van Deijl, Schans 7 te Blaricum; Ewoud Huisman, Ongeren 4; Jolanda Leijen, Kikkertstraat 80; Kees van Es, Bernhardlaan 38; Li Sian Chang, Kaapstraat 11; Sharon Smits, Disselwèg 6 in Utrecht; Martijn Visser, Tjakkerstraat 7; Lotte Beers, Ongeren 15; Edwin Kok, Buytengors 41; Diane Kuiper, Cederlaan 2 in Assen; Bart Oostra, Bernhardlaan 28 in Den Burg; Maria Witte, Bernhardlaan 13, Ricardo den Brok, Lieuwstraat 16; Jeroen Commandeur, Wilhelminalaan 114; en Bert Jan Buitenweg, Vloedlijn 17. De prijzen kunnen zaterdag a.s. in het AH-filiaal worden afgehaald. Boonman tegen C. Vinke. Hij had ze ker niet het mindere van het spel maar toen hij de beslissende slag wilde slaan ging het net mis. Het verschil tussen winst en verlies. W. Timmer heeft nog niet de vorm van vorig jaar te pakken. J. van Heerwaarden wist daar goed raad mee. De uitslagen waren als volgt: H. de Beurs-M. Riemens 2—0 M. Kalis-G. Dros 0—2 A. Sijtsma-H. v.d. Wetering 1 1 W. Timmer-J. van Heerwaarden 0—2 L. Boonman-C. Vinke 0—2 J. de Wolf-K. Bakker 1-1 De bowlingcompetitie is deze week van start gegaan met veel nieuwe teams. Het nieuwe team Cocky's Kapsalon moest tegen De Luwe Boshoek aantre den. Goede games van Jacquelien Witte (140) en Cocky Penha (159) wa ren niet bestand tegen het geweld van Cor Zutphen (224) en Irma Braam (211). De Luwe Boshoek won met 4—1. Hotel De Wael pakte tegen de Baanbrekers ook een 4—1 overwin- ning, ondanks goed spel bij de Baan brekers van Dirk Trap (161) en Yvonne Eelman (185). DX 11 had in Rezia Ver- looy een goede nieuwe speler. Zij pak te gelijk het baanrecord (181) en was mede-verantwoordelijk voor de 4—1 zege op Kwartet. Strandplevier 2 ging een spannende strijd aan met de Schuimkragen. Gerry Verseput gooide goed bij Strandplevier 2 en Wil Rovers was in vorm bij de Schuimkragen. De totale „pinfall" was zelfs exact gelijk: Zz tegen Zi. De einduitslag kwam hierdoor op 2Zz—V/z voor Strandple vier 2. Hans Lobato bij Dubbel L kon met zijn goede spel toch niet verhinde ren dat Reisburo (met Gré Penha in goede vorm, 182 gemiddeld) met vier punten aan de haal ging. Graaf Spui- terij boekte een 4—1 overwinning op Strandplevier 1, waarbij Simon Verse put langzaam op gang kwam. Hij wist toch een 142-game te gooien. Metro had wel pech direct tegen de gelouter de boys van JPK te loten. John van Schaik bij JPK gooide zijn streefge- middelde 170 en versloeg hiermee zijn vrouw Marjan bij Metro, het werd 5—0. De Sommeltjes pakte ook een 5 0 overwinning op het met twee personen opererende CBK. Ongetwij feld de spannendste wedstrijd was Ta bakshop 't Centrum (met Marja van der Vis) tegen Eldorado (met echtge noot Marco van der Vis). Loes Zutp hen met tweemaal een 200-game be zorgde uiteindelijk de 3—2 winst voor Eldorado. Piet Jongejan en Theo Zui- dewind konden met mooie games niet verhinderen dat De Koogel er met vier punten vandoor ging. Wendy Zutphen gooide bij De Koogel 135 gemiddeld. Dennis Beumkes bij IBS haalde deze week verschrikkelijk uit met 231, 175 en 186. De heren van De Wielewaal moesten dan ook de winst aan IBS la ten. THT kwam tegen het nieuwe Z- team uit en pakte vier punten. Het Z- team, dat in keurig tenue was gesto ken, gooide niet slecht en verwacht wordt dat het de volgende keer wel punten pakt. Dames Bij de dames die donderdagsmorgens spelen zat de stemming er goed in. Tabakshop Mets versloeg de T-Fords met 3—1. Jo van Woensel was deze week in topvorm en brak haar eigen record (158) en sleurde zo de Lollypops naar 3—1 tegen Klaver 4. De Pins hadden deze week in Winnie Schraag hun sterkste speelster, maar bij CMC gooide Margriet Mets 148 gemiddeld en Corry van der Slikke één 200. Hier ontstond het eerste gelijkspel van de competitie: 2—2. Uitslagen: THT-Z-Team 4-1 JPK-Metro 5—0 Enkele leerlingen van de Redmer IJskaschool in De Waal zijn vrijdag te zien op de televisie. De jonge „acteurs" treden op in het NOS school-tv programma „Nieuws uit de natuur", dat vanaf half tien 's morgens op Nederland 2 zal wor den uitgezonden. Onderwerp is de „mini-dierentuin" die de schoolkin deren zelf op het schoolterrein tot stand hebben gebracht. Dinsdag was in De Waal een vijf per sonen sterke tv-ploeg aanwezig om de opname te maken. Alle vijf zijn mede werkers van „Nieuw uit de natuur". Dit programma wordt op de Waalder school gevolgd door de groepen 5 en 6. Presentratrice Astrid Serkéi was voor veel kinderen daarom een bekend gezicht. Zij werd bijgestaan door regis seur René In der Maur, regie-assistente Ardine Bruyne, cameraman Ton Buné en geluidsman Radboud van Grieken. Het team was naar Texel gekomen door toedoen van één van der Waal der leerlingen, Maarten Elzinga. Sa men met Mariska Plaatsman en Henk Zoetelief heeft Maarten het initiatief genomen voor het houden van dieren bij school. In elke aflevering van „Nieuws uit de natuur" wordt aan dacht geschonken aan een nieuws onderwerp, een vast thema (herfst) en wordt een school voor het voetlicht gehaald. De drie leerlingen meenden dat ze met „hun" dieren een leuk on derwerp hadden, om voor school van de week in aanmerking te komen. Zonder meester en juffen in te lichten belde Maarten de NOS. De program mamakers bleken het eveneens een leuk idee te vinden. Fantasie Het kippenhok, dat al langer bij school stond, werd in het voorjaar door de kinderen zelf uitgebreid. Nu lopen er ook eenden en konijnen. Voor de die ren zijn hokken getimmerd en is ge heel volgens eigen fantasie een buiten verblijf gemaakt. De vijver voor de eenden is bijvoorbeeld een oude bad kuip. Maarten en Henk worden bij de verzorging elke week bijgestaan door een schoolkind uit groep 1 of 2 en één uit de hogere groepen. Tijdens het weekend en in de vakanties houdt Maarten, die dichtbij woont, een oogje in het zeil. Dat dierenverzorging voor hen de gewoonste zaak van de wereld is, werd getoond tijdens de opnamen van dinsdag. Als volleerde acteurs, zonder een spoortje cameravrees, lie pen de Waalder scholieren door het beeld. Behalve het leidende drietal wa ren dat Bart Steendam, Maren Siebert en Petra Hin. Voorts werden opnamen gemaakt in één der klaslokalen. Vandaag (vrijdag) wordt de 10.000ste maaltijd van 1986 ver strekt ddoor de Warme Maaltijd- Voorziening Texel. Voor het eerst sinds het begin van deze voorzie ning voor ouderen en alleenstaan den wordt dat aantal in één jaar bereikt. Volgens de initiatiefne mersde stichtingen voor het Wel zijn van Ouderen en Gecoördineerd Ouderenwerkwordt de warme maaltijd-verstrekking door steeds meer mensen gewaardeerd. Veel mensen die eerder nog wat schroomden bij het idee zich ervoor aan te melden, lieten hun bezwaren vallen. De WMT, in de volksmond „Ta feltje dekje" genoemd, kent op piekda- gen 65 deelnemers, verspreid over heel Texel. Zij betalen ƒ7,75 per maaltijd, die zij geheel verzorgd thuis krijgen be zorgd. Er werken 50 vrijwilligers aan mee, die hun taak beginnen in de keu ken van Bejaardenoord Irene, met het samenstellen van de maaltijden. Op zaterdag en zondag wordt niet thuis bezorgd en kunnen de mensen zelf ko- De collecte ten behoeve van de Nierstichting bracht ƒ6295,45 op, wat een goed resultaat is. De opbrengst gespecificeerd: Den Hoorn ƒ401,15; Oudeschild en PH Polder ƒ598,45; De Cocksdorp ƒ322,85; Het Noorden ƒ147,65; Eierland ƒ350,90; De Waal en Waalenburg ƒ278,85; Oosterend en Oost ƒ711,45; De Koog en omgeving ƒ1051,71; Den Burg ƒ1987,15; De Westen, Noord- en Zuid-Haffel, de Dennen, Gerritsland ƒ409,30. Sommeltjes-CBK 5—0 't Centrum-Eldorado 2—3 Strandplevier 1-Graaf Sp. 1—4 De Koogel-Team 24 4—1 Wielewaal-IBS 2—3 DX 11-Kwartet 4—1 Dubbel L-Reisburo 1—4 Cocky's-Luwe Boshoek 1—4 Hotel de Weal-Baanbrekers 4—1 Strandplevier 2-Schuimkragen31/2 1 Zz Dames trio-league: Pins-CMC 2-2 Lollypops-Klaver 4 3—1 Tabakshop Mets-T FOrds 3—1 men afhalen. Dan wordt een gulden minder gerekend. Binnenkort schakelt men over op een andere verpakking van de maaltijden. Tot nu toe was de verpakking van „piepschuim". Men hoopt vanaf 1 januari 1987 de maaltij den in roestvrij staal te kunnen leveren. Rijkswaterstaat heeft dindsdag bij paal 9 een brisantgranaat gevonden. De granaat is in afwachting van de oprui mingsdienst veilig opgeborgen. Omdat de auto van een 24-jarige jon gen uit De Koog niet voorzien was van een keuringssticker, heeft de poli tie de wagen uit het verkeer genomen. De tien jaar oude auto had een gladde achterband en speling in de wiellagers. Op de Nikadel gebeurde een aanrijding tussen een VW Polo van een Duitse toeriste en een Peugot bestelauto van een 55-jarige man uit Den Burg. De vrouw, die de Nikadel aanvankelijk links wilde oprijden, veranderde van gedachte toen ze een tegenligger zag aankomen en ging weer rechts rijden. Hierbij reed ze tegen de bestelauto, die haar rechts wilde passeren. De Polo liep schade op aan het rechter spat- scherm; de Peugeot had aan de lin kerkant plaatschade. In de woning van Jan en Paula Brou wer (Weverstraat 60 in Den Burg) wordt maandagavond acht uur infor matie gegeven over de zending in Por tugal. Deze avond zal worden verzorgd door Peter Sluimer, die ook dia's zal vertonen. „De overeenkomst tussen Portugal en Texel is toerisme. Voor christenen is dat een extra uitdaging om te evangeliseren, om mensen van de liefde van Jezus te vertellen", aldus Jan Brouwer. Belangstellenden die met de heer Sluimer van gedachten willen wisselen zijn dus welkom.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5