A6CNIA Huzikale winter in penbare bibliotheek Mannen zelfstandiger door zelf te koken Ivo. kijven voor gevangenen Goed bedoeld Niet meer af van het groene pad MK Oud papier MT iKZEGGEN WOU.: JOOTKOSTEN Droevig resultaat Tevoko teams Praten over ouder worden in De Buureton Zon, maan en hoog water Te so vaart met „oudjes" Mevrouw Schipper geeft cursus voor 55+ stgezsnnen nodig voor lolse jongens Wie wil meespelen met Musica Texla? DIABETES IS OVERAL Zitting Diëtiste R, ijDAG 31 OKTOBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 winterperiode van de openbare liotheek staat in het teken van muziek. Elke maand, te begin- aanstaande maandag, zal een jald muziekinstrument centraal iden gesteld en zal in de biblio- ek een expositie worden inge- die in het bijzonder betrek- heeft op dat instrument. bedoeling daarvan is het publiek lelijk te maken dat de bibliotheek wat meer is dan alleen maar een genheid om een romannetje te le- maar dat het een vraagbaak en jniddel is bij alle mogelijke vormen vrijetijdsbesteding, in dit geval iek. Er wordt algemene informatie ijgen boekenbezit van de biblio- 1 jk op een centrale plaats tentoon- Verder wordt bladmuziek ge ld van de provinciale bibliotheek- trale in Alkmaar. Deze bladmuziek de volgende maand worden end. Te verwachten is dat in het olg steeds een collectie bladmu- jn de bibliotheek aanwezig is, be id voor muziekbeoefenaars. Er dt een enquête gehouden om na welke soorten van bladmuziek voorraad zou moeten houden. Uitvoering Hjer krijgt het „muziekinstrument de maand" bijzondere aandacht een uitvoering, te verzorgen door and die het betreffende instrument Tevoren wordt ervoor ge- maandelijkse schrijfavond van plaatselijke groep van Amnesty ernational wordt dinsdag 4 no- mber van 20.00 tot 21.00 uur in Openbare Bibliotheek in Den irg en op het adres Trompstraat [in Oudeschild gehouden. lijn drie voorbeeldbrieven om te rijven-voor gevangenen in Turkije, os en Tunesië. Voor alle drie gevan gen wordt om vrijlating verzocht idat zij onrechtmatig worden vastge- uden. Verder zijn er al voorbedrukte irten a fl,— om te versturen naar jriteiten in Chili. Op het ogenblik dt door Amnesty een actie gehou- iom te proberen een eind te maken Ie mensenrechtschendingen in Meer informatie is te verkrijgen Senneke Wassink, tel. (02220) 4109. zorgd dat de betreffende persoon eni ge publiciteit krijgt. Het muziekinstru ment dat de komende maand centraal staat is de gitaar, en de man die daar mee een uitvoering geeft is Jaap Dros. Dat gebeurt zaterdag 22 november. In het artikel over de jubileumloterij van S.V. Texel in de vorige krant kan de suggestie zijn gewekt, dat die voet balclub niet blij is dat groenteman Cor van Etten een grote hoeveelheid loten wist te slijten op de veiling aan de vaste wal, waar hij dagelijks heengaat. Dat is onjuist. De anekdote was juist bedoeld als een leuk voorbeeld hoe lo ten aan de man worden gebracht. Wèl is het zo, dat wanneer er veel loten aan de overkant zouden worden ver kocht, er waarschijnlijk minder bezoe kers op de trekkingsavonden komen. „Overkantse" kopers worden echter even hoog gewaardeerd als die van Texel. Bij verkoop aan de overkant ver liest het jubileum-comité de controle niet: alle loten worden geadministreerd. Vanaf zaterdag is het niet meer toe gestaan zich naast de paden van de groene routes in De Muy en De Bolle Kamer te begeven. Sinds 1 september mocht dat wel om bramen te plukken. De groene routes zijn toegankelijk tot 1 maart, in tegenstelling tot de blauwe en gele routes door de natuur, die het gehele jaar door voor het publiek zijn opengesteld. ■s- W'. w -::V 8£ üidenspecialist Jac. Houtzager li irapt de Texelse markt wegens hoge ot) kosten. Hij is hiermee na Frits sokkenspecialist (T.C. 30-12-83) de lede marktkoopman die het op ;el voor gezien houdt vanwege de je Teso-tarieven. Misschien toch voor het Texel promotionteam om Js over na te denken? J.A. Does Achterveld (gem. Leusden) Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier, lompen en oude schoenen op. De mensen worden ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kun nen worden ingeladen. Bij de oud papier-wagen kunt u ook gereedschap voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude pa pier etc. opgehaald in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Lieuwstraat, Tjak- kerstraat, Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Wilsterstraat, Marelstraat. De Cocksdorp en Eierland Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door oudercommissie en leerlingen van de openbare basisschool. Men wordt ver zocht het papier uiterlijk 8.30 uur aan de straat te zetten. 's Middags wordt in de rest van de polder papier opgehaald door de Strij- bosschool van 13.00 tot 15.00 uur. De Mars Vanaf 14.00 uur wordt oud papier op gehaald in het Marsplan. Dat ook bij het volleybal de jeugd de toekomst heeft bleek dit week end eens te meer toen de meisjes junioren van Tevoko als enig team de punten wisten te behouden. Te gen SVN werd in de uitwedstrijd de eerste set weliswaar met 15—10 verloren, maar door keihard knok ken voor elke punt werd toch een 1—3 overwinning behaald. Pas in de dere set (na 13—15 en 15—17 in 2e en 3e set) gaf SVN zich met 6—15 gewonnen. De resultaten van de overige teams waren daarentegen slecht. Heren 1 werd tegen toekomstig kampioen DFC in de eerste set van het veld gemept door snelle gevarieerde aanvallen met enorm veel slagkracht: 15—2 en 15—5. Pas in de derde set was er voor Tevoko kans om te laten zien dat ze toch konden volleyballen en werd tot 15—11 geknokt. Het team zal gaan werken aan een vaste opstelling om meer rust en aan- valskracht in het team te krijgen; werklust is er genoeg. Dames 1 werd tegen Gruno Seahawks opgerold met de aantekening dat Rita In De Buureton worden op 3, 10 en 17 november themamiddagen ge houden voor mensen die de 55 zijn gepasseerd. Centraal staat de be geleiding bij het ouder worden, waarbij de nadruk ligt op het zelfstandig blijven wonen. Voorts komen tijdens deze middagen vragen aan de orde over de veiligheid in en om huis en wat het eigenlijk be tekent om ouder te worden. De orga nisatie is in handen van het Groene Kruis en de regionale stichting voor het Welzijn van Ouderen. Aanmelden is dagelijks mogelijk bij het Groene Kruis tel. (02220) 3241. Dogger helaas al in de eerste minuut geblesseerd uitviel. Het team was daardoor zo aangeslagen dat Gruno er finaal overheen liep: 15—0, 15—1, 15—4. Tegen zoveel aanvalsgeweld van de titelfavoriet was het nog lerende Te voko niet opgewassen. Heren 2 verloor van Adelborsten dat met sterke aanvallen de Texelaars met 15—10, 15—11 en15—5 huiswaarts stuurde. Ondanks herhaaldelijk goed terugkomen tot ongeveer 10—10, bleek het team in de eindsprint te veel kracht verbruikt te hebben en ging Adelborsten met de 3 0 overwinning op zak naar huis. Dames 2 speelde een prima eerste set tegen HCSC 2 in Den Helder door met 5—15 te winnen. Daarna verminderde de concentratie en liep het niet meer zoals het moest. Vooral het passen na de opslag gaf veel problemen, waardoor de eigen aanval dan weer moeizaam verliep. Einduitslag 3—1 voor HCSC 2 met 5-15, 15-5, 15-5 en 15-10. Deze week zijn „alle" teams in een straf- trainingskamp en zal er komend week end op het scherpst van de snede worden gestreden voor goed resultaat. Alleen de meisjes junioren werden „te recht" ontzien. De zon komt 1 november op om 7.34 uur en gaat onder om 17.12 uur. Maan: 2 nov. N.M.; 8 nov. E.K. Springtij: 4 nov.; doodtij: 11 nov. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 31 oktober 6.39 en 19.26 Zaterdag 1 november 7.31 en 20.17 Zondag 2 november 8.22 en 21.04 Maandag 3 november 9.11 en 21.45 Dinsdag 4 november 9.58 en 22.17 Woensdag 5 november 10.38 en 22.34 Donderdag 6 november 11.11 en 23.02 Vrijdag 7 november 11.44 en 23.53 Zaterdag 8 november 12.29 en Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. Ingaande 10 november is het bij Teso weer enkele weken goeie ouwe tijd. De dubbeldek ker „Molengat" wordt dan tot 12 december aan de kant ge legd voor onderhouds- en repa ratiewerkzaamheden. Dat ge beurt opnieuw gedurende minstend zes weken in januari en februari. Het is niet uit gesloten dat de „Molengat" daarna nog een extra dokbeurt krijgt in verband met de nog steeds niet helemaal opgeloste problemen met de Voith Schneider voorstuwings- apparatuur. Wat het vervoersaanbod betreft, is het verantwoord de Molengat in de genoemde periode aan de kant te leggen, want met ingang van het komende weekend breekt de stilste periode van het jaar aan. Het vervoer zal als regel met een der enkeldekkers kunnen worden verwerkt, maar op de vrijdag7 zaterdag- en zondagmiddagen zul len beide enkeldekkers moeten va ren en is er dus een half- uursdienst. Veel mensen zullen dat geen verslechtering vinden, hoe wel er niet voor 100% op kan worden gerekend. Vervoersbedrij ven moeten erom denken dat de maximum doorrijhoogte bij ge bruik van de enkeldekkers niet meer dan 3.90 meter is. Bovenstaande foto's van beide te gelijk varende enkeldekkers werd door Dirk Kuiter gemaakt van de enveneens varende dubbeldekker, waarvan het kielzog is te zien. Dat is een unieke situatie, die zich voordeed bij de ingebruikneming van de aangepaste aanleginrichtin- gen de afgelopen zomer. De dub beldekker ging toen naar Den Hel der om te „passen" in de fuik, terwijl de twee enkeldekkers de dienst onderhielden. Vrijdag 31 oktober Voor de schooltelevisie (Nederland 2, aanvang 9.30 uur) wordt aandacht besteed aan de Redmer IJskaschool in De Waal. Van 10.00 tot 17.30 uur wordt in De Schakel de bazaar van de Nederlands Hervormde kerk gehouden. Van 13.00 tot 15.00 uur is in de NIOZ haven van 't Horntje het onderzoek- vaartuig „Luctor" van het Delta Insti tuut te bezichtigen. De stichting Gemeenschap Oudeschild heeft in dorpshuis 't Skiltje een bonte avond met zang, sketch en muziek on der het motto „Texel, helemaal weg en toch zo dichtbij"; aanvang 20.00 uur. Zaterdag 1 november In de schuur van Veltkamp aan de Ma- ricoweg kan de hele dag speelgoed worden ingeleverd ten bate van de ac tie voor een waterpomp voor een zwarte gemeenschap in Zuid-Afrika. De Jan Drijverschool in Den Hoorn houdt van 11.00 tot 14.00 uur fancy fair met rommeltjesmarkt. „Smash" houdt vanaf 19.00 uur in sporthal Ons Genoegen het jaarlijkse volleybaltoernooi. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild wordt de bonte avond herhaald; aan vang 20.00 uur. Zondag 2 november Van 8.00 tot 10.00 uur heeft de sport vissersclub Texel een wedstrijd in De Cocksdorp. Maandag 3 november De beheerscommissie voor dorpshuis d'Ouwe ULO heeft in d'Ouwe ULO een openbare vergadering; 20.00 uur. De CNV-bond voor Onderheid, Ge zondheid, Welzijn en Sociale werk voorziening vergadert om 20.00 uur in De Schakel. Op het adres Weverstraat 60 in Den Burg wordt een dialezing met informa tie over de zending in Portugal gege ven; aanvang 20.00 uur. In het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk geeft Hans Jansen een spreekbeurt over het joodse Loofhuttenfeest in het kader van de Leerhuisbijeenkomsten; 20.00 uur. Dinsdag 4 november In De Buureton begint om 14.00 uur voorlichting over de binnenkort te star ten kookcursus voor mannen van 55 jaar en ouder. De Doopsgezinde zusterkring heeft in de vergaderzaal bij de kerk in de Ko- gerstraat een avond over „De doops gezinde geschiedenis in Europa", aan vang 20.uur, verzorgd door ds. Knipscheer. Belangstellende niet-leden zijn ook welkom. are bibliotheek in Den het adres Trompstraat 15 ld wordt de maandelijkse van Amnesty International an 20.00 tot 21.00 uur. nacmegaien Veel mannen, vooral oudere mannen hebben er geen idee van hoe ze eten moeten koken. Ze zijn opgevoed met de gedachte dat dit vrouwenwerk is en dat mannen in een keuken niets hebben te zoe ken. Ze komen daardoor in de problemen als hun vrouw ziek wordt of overlijdt. Wie de kookkunst machtig is kan beter zelfstandig wo nen en is niet afhankelijk van de hulp van familie of buren. Het past daarom in het streven van het ouderencentrum De Buureton om een kookcursus voor mannen van 55 jaar en ouder te organise ren om op die manier de zelfstandigheid te bevorderen. II beroemde jongenskoor „De olse Nachtegalen" treedt dins- 3 2 december op Texel op. Het Élusief tolken zestig man sterke Vlschap arriveert maandag 1 de- Pber en vertrekt op 3 december, Pat het twee nachten zal over- Pen. Daarom worden er op Texel Pgezinnen gezocht, die één of Prdere kinderen twee overnach- man en ontbijt willen bieden. Be- Wstellenden kunnen zich wen- Xlotde Stichtina Ondersteunina Welzijnswerk in dorpshuis d'Ouwe ULO, tel. (02220) 4300 of 3493. De gastgezinnen hoeven verder geen omzien naar hun gasten te hebben. De Polen zullen de hele dinsdag op het eiland worden beziggehouden door de mensen van de organisatie. De SOW-stichting Kunst en Cultuur, die het programma verzorgt, kreeg de kans om de Polen voor betrekkelijk la ge kosten naatr het eiland te halen en zorgde daarmee voor een unicum. Het jongenskoor heeft diverse internationa le optredens verzorgd. De uitvoering op Texel vindt plaats in de rooms- katholieke kerk in Den Burg, aanvang Die cursus gaat op 10 november van start in het voormalige huishoudschool gebouw van het Lager Beroepsonder wijs en wordt gegeven door mevrouw Schipper, echtgenote van de burge meester. Ze heeft vaker met dit bijltje gehakt want ze was ooit lerares „N19" (huishoudelijke vakken). Lachen Ze heeft ook in haar vorige woon plaats Oosterhesselen een kookcursus voor mannen gegeven en bewaart daar leuke herinneringen aan. „Die mannen moeten wel een zekere weerstand overwinnen. Ze denken: dat kan ik niet. Ook het gevoel dat het ei genlijk vrouwenwerk is, is remmend. Maar als ze eenmaal bezig zijn en zien dat ze het wèl kunnen, dan krijgen ze er al gauw plezier in en wordt er veel gelachen". Het gaat erom dat de cur sisten gewone warme maaltijden, soe pen en nagerechten leren bereiden, zonder ingewikkelde toestanden. Er wordt aansluiting gezocht bij de voe dingsgewoonten van de doelgroep. Ze leren het eten koken waaraan ze ge wend. zijn. Echte voedingsleer komt er niet aan te pas al zullen tussendoor wel tips gege ven worden hoe men lekker en gezond kan laten samengaan door bijvoorbeeld matig te zijn met vetgebruik en het advies om aardappelen met maar een dun laagje water te koken, zodat ze niet zijn ondergedompeld. Het lespro gramma wordt enigzins aangepast aan de cursisten die zich aanmelden en met hun eventuele speciale wensen zal meestal wel rekening gehouden kun nen worden. Hoe is de gang van zaken tijdens zo'n twee uur durende cursusbijeenkomst? Eerst wordt aan de hand van stencils een menu besproken, er wordt zono dig iets gedemonstreerd en al spoedig gaan de cursisten zelf naar één der fornuizen om met tweeën tegelijk aan de slag te gaan. De docente houdt uiteraard een oogje in het zeil en geeft raad. Gehoopt wordt op een groep van twaalf tot zestien cursisten, dat is een „gezellige" grootte en iedereen kan voldoende begeleiding krijgen. De maaltijden worden door de cursisten zelf ter plaatse opgegeten of meege nomen naar huk Tpr afdnitinri wan Hp zes lessen omvattende cursus wordt op 15 december gezamenlijk een zelf bereid diner gehouden. Nodig De praktijk heeft inmiddels wel geleerd dat de cursisten zoveel plezier krijgen in koken dat ze het na de cursus vaak blijven doen bij wijze van nuttige en creatieve vrijetijdsbesteding. Mevrouw Schipper: „Maar vaak komt vroeg of laat het moment waarop het gewoon nódig is dat een man kan koken. Ie mand in onze vorige gemeente had net de cursus gevolgd toen zijn vrouw ziek werd. Hij kon toen voor haar ko ken en dat stemde hem heel dankbaar De cursusbijeenkomsten worden steeds gegeven van 14.00 tot 16.00 uur op de maandagen 10, 17, 24 no vember, 1, 8 en 15 december. Dinsdag middag (heden) wordt vanaf 14.00 uur in De Buureton een voorlichtingsbij eenkomst over de cursus gegeven waar mannen (vanaf 55 jaar) vrijblij vend meer kunnen vernemen. Aanmel ding kan ook in De Buureton geschieden. Op dinsdag 18 november houdt het amateurorkest „Musica Texla" een meespeel-studeer-avond. Muzikanten die mee willen doen zijn van harte welkom om 19.45 uur in de voorspeel ruimte van de muziekschool. Zij kun nen zich opgeven voor deze avond bij de bestuursleden, zodat de te spelen muziek wordt toegestuurd en iedere deelnemer/ster zich kan voorbereiden op de meespeelavond. Opgaven is mogelijk bij: J. Veenbaas (tel.02220- 51807; C. Witte-Maas (02220- 3707); T. Sietsma (02220-3756);M. Höhner (02220-3751) pn P RalrUor m0990-/lF:07> Diabetes (suikerziekte) is een ingrijpende aandoening die Roy altijd en overal met zich meedraagt. moet hij goed op zijn eten letten. Een diabetesdieet niet voor één dag, maar voor de rest van zijn leven! De wetenschap probeert een oplossing te vinden voor deze ongeneeslijke ziekte. Steun dat weten schappelijk onderzoek, steun het Diabetes Fonds Nederland. NATIONALE DIABETESWEEK 10 t/m 16 NOVEMBER 1986 GIROREKENING 8766 t.n.n. GFN, AMERSFOORT Woensdag 5 november houdt de diëtiste mevr. S. L. Goote, zitting in het Groe ne Kruis-gebouw van 13.30-15.30 uur, alléén volgens afspraak via tel. (02220)

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7