msm&zGrom {warlsjexels m het hart, Boek over romance in de Russenoorlog 0H©&gO ©00 oektocht naar drenkeling everde niets op lalobank „De roep van het bloed' r__~ Stretch spijkerbroeken BARKER'S IJZERHANDEL DEKKLEDEN Nel en Coby volbrachten marathon New York Videocamera uit etalage gestolen Portemonnee uit jas gestolen Pensioen en de fiscus Dienst omroepbijdragen inde op Texel ƒ11.000,- Bijna ƒ14.000,- bazaar opbrengst DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 iQERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.127 Telefoon 02220 - 4341 Na kantoortijd: 4894, 4389 of 02225 - 616. Kogerstraat 2, Den Burg (maten 26 t/m 44 inch). Van f69voor f49,- Aanbieding geldig t/m 8-11-1986. Telefoon 02220 2346 ;N WINKEL VOL IDEEËN! 3 X 4 meter 4 X 5 meter 5 X 6 meter 23,50 29,50 45,- dactie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. iien werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- j ~M 1 M J a Abonnementsprijs ƒ19,20 per kwartaal; los 90 cent ei n„ n__., n w Dnethne 11 non a a r» d m sw M \j M y ë/ë/WB LB V %/F F B F r <w wr w - Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 |foon (0222CR 274/ oa l'slotf uur 4881 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB „r. 67.34.60.398. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. VERZEKERINGEN „Ik hoop dat dit boek door velen met tranen in de ogen zal worden gelezen en dat sommigen erin zullen herkennen wat ze zelf hebben gevoeld en meegemaakt". Aldus schrijver Wil- ko AG. M. Bergmans 1691 uit De Cocksdorp van wiens hand volgende week de roman „De roep van het bloed" uit komt. Het is een verhaal dat speelt tegen de achtergrond van de opstand van de Georgiërs in 1945. Geschetst wordt de romance die te midden van het oorlogsgeweld op bloeit tussen een Texels meisje en een Georgische opstandeling. Uit die ver houding wordt een kind geboren, San dra, maar voor het zover is, is de va der om het leven gebracht. Het is de ze Sandra die na het overlijden van haar stiefvader besluit om naar Geor gië te gaan; zij volgt de ,,roep van haar bloed". Alle namen en situaties in het boek zijn verzonnen. Het is dan ook niet te vergelijken met documentaire boeken over de russenoorlog, zoals Tragedie op Texel" en „Texel, Europa's laatste slagveld". Oogappel Belangrijker is dat het ook niet lijkt op het boek „Schiermonnikoog, oogappel van Hitier", waarmee Wilko Bergmans vorig jaar landelijk in de publiciteit kwam wegens de voor het waddenei land niet vlüende onthullingen over de vriendelijke verhouding die de Schier- monnikogers met de Duitse bezetters hadden. Het boek was een „geroman tiseerde geschiedenis" die echter was gebaseerd op „harde" archiefstukken die Bergmans (die bijna vier jaar op Schiermonnikoog heeft gewoond) on der andere uit het gemeente-archief betrok met medewerking van burge meester B. Eenhoorn. Duitse bescherming Uit het onderzoek waarvan de resulta ten in het boek zijn verwerkt, blijkt on der meer dat de toenmalige burge meester op 16 mei een brief aan de Duitsers heeft geschreven met het ver zoek het hele eiland Schiermonnikoog onder Duitse bescherming te stellen. De Duitse bevelhebber ging. onmiddel lijk op dit aanbod in en schreef een te legram aan Hitier waarin hij van één en ander verslag deed. Hoewel de juistheid van de gemelde feiten en de authenticiteit van de in het boek afge drukte archiefstukken niet wordt be twijfeld (Bergmans: „Dr. De Jong van het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie staat achter mij") heeft het boek vooral door de weerstand die het opriep veel opschudding veroorzaakt, waardoor alle landelijke bladen erover schreven. De zoon van de inmiddels overleden burgemeester schakelde de rechter in om het boek (met een portret van Hit- Ier op de omslag) uit de handel te krij gen. Uiteindelijk werd beslist dat enke le conclusies niet door de beugel kon den. Met name mocht de handelwijze van de burgemeester van destijds niet als „verraad" worden betiteld. De oplaag van het boek werd vernietigd. De schrijver liet echter een tweede druk verschijnen met de heel andere ti tel „Eiland vol geheimen", waarop een onschuldige vuurtoren staat inplaats van het portret van de führer, maar dat qua inhoud praktisch niet verschilt van de omstreden eerste druk. „Er zijn nog geen vijf regels veranderd", aldus Bergmans, die sinds tien maanden aan de Stengweg in de Eendrachtpolder op Texel woont. Rehabilitatie Hij vertelt dat niet alleen de gerechte- Lees verder pagina 7 Wilko Bergmans: auteur op zoek naar rehabilitatie.... Theo Kooiman van de wipperploeg in De Ko> kwam op het strand bij paai 17. Kooiman ho het strand bij Westerslag aanspoelde. Razende Bol te zullen belanden of te pletter te slaan tegen een strekdam. Uiteindelijk belandde hij in de branding voor het strand bij paal 17, waar de dingy omsloeg en Bert Rosema voor het eerst bij de vuurpijlen kon komen. Daarvan schoot hij er twee af waarop geen reactie kwam. Hij spoelde aan op het strand en zocht wankelend een be schutte plaats, die hij vond achter een container. Later liep hij het slag op en ontmoette daar Patrick Brokken uit Den Burg die samen met zijn schoon vader Leen Heerschap zocht naar de drenkelingen. Door hen werd hij on dergebracht gedurende de nacht van zaterdag op zondag. De wipperploeg van De Koog zette het zoeken naar de vierde man, Maarten Kerkhof, voort tot 's nachts twee uur en ook zondag werd nog naar hem uitgekeken. Het wordt uitgesloten geacht dat hij nog levend wordt aangetroffen. bij de dingy, waarmee Bert Rosema aan- t in zijn hand de giek van de Quadra, die op In de nacht van donderdag op vrijdag werd bij Nauta Foto en Video in de Weverstraat een etalageruit ingeslagen waarna een videocamera van ƒ5.000,— werd ontvreemd. De tot dusver onbe kende dader heeft bij het kapotmaken van de ruit zowel gebruik gemaakt van een piketpaal die van straatwerkzaam heden in de buurt afkomstig was als van een steen, die later door de politie in de etalage werd gevonden. Het heeft zich allemaal snel voltrokken. Het inbraakalarm kwam in werking, maar voordat daarop actie kon worden ondernomen, had de dader zich al met zijn buit uit de voeten gemaakt. De technische recherche is bij het onder zoek ingeschakeld. Nel Bruining en Coby Bakelaar zijn vanmorgen met twee uur vertra ging op Schiphol teruggekeerd na succesvolle deelname aan de be roemde marathon van New York. Nel volbracht de loop in 3 uur, 42 minuten en 51 seconden en Coby in 3 uur, 54 minuten en 45 seconden. Aan de marathon werd door totaal 21.000 personen meegedaan. Nel Brui ning eindigde als 6162e en bij de vrou wen als 396e. Coby werd 8485e; bij de vrouwen 692e. Er deden totaal 5000 vrouwen mee. „Het was een grandioze ervaring!", al dus een opgetogen Nel Bruining toen ze vanmorgen om negen uur uit het vliegtuig stapte. Ze was tevreden over de tijd waarin ze de monsterloop had volbracht. Coby was iets minder ent housiast omdat ze had gehoopt onder de drie uur en 45 minuten te blijven. Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpostvoor 1986. Een 30-jarige vrouw deed aangifte van diefstal. De avond tevoren was de por- temonnnee ontvreemd uit haar jas, die ze over een barkruk in een café in De Koog had gehangen. In de portemon nee zat ongeveer ƒ100,—, een Teso- knipkaart, eurocheques en het bijbeho rend pasje. ior de plotseling opstekende storm liep zaterdag het zeil- iht Quadra vast op de Eierlandse gronden. Daarbij sloegen vier opvarenden overboord. Twee van hen wisten weer boord te klimmen. Eén van de twee anderen leverde een fenhalf uur durend gevecht met de golven en wist dat te erleven. Hij spoelde met de dingy van de Quadra aan op strand bij paal 17. De vierde man wordt vermist. half één 's middags voer het jacht haven van Vlieland vóór de id richting Texel met bestemming ild. Bij de Brandaris werd het grbericht opgevraagd en dat was inig alarmerend. Rond drie uur de wind plotseling 90 graden nam geweldig toe. Was het bij de •aart amper een windkracht 6 ge est, na drieën naderde de wind cht 9. De vier opvarenden hadden iblemen om in de de Eierlandse inden, waar ze werden heengebla- een vaargeul te vinden. Uiteinde- ep de Quadra vast op één mijl itelijk van de EG-boei, die noordelijk vuurtoren ligt. Bij dat vastlopen e bemanning overboord. De e eigenaar en schipper Kees iter en de tien jaar jongere Henk Zil- wisten weer aan boord te uteren en alarm te slaan. Ook wier- ze de twee anderen een dingy na, opblaasbaar reddingbootje. Reddingboot alarmmelding werd opgevangen orde Wieringer kotter WR 72 en niddellijk doorgegeven aan de.kust- cht. Op Texel had dat tot gevolg bij De Cocksdorp gestationeer- eddingboot van de KNZHRM Sieg- Egmundis in actie kwam. Piet Stolk, Teun den Braven, Jochem en schipper Jaap Groen begaven h daarmee naar de Vliehors, van armen de speurtocht begon. Bij I bericht was doorgegeven dat twee insen in rode drijfpakken werden mist. Daaruit concludeerde Jaap dat de drenkelingen op de oom ófwel het Eierlandse Gat in wa- gedreven, ofwel noordwaarts langs eland werden gesleurd. Pas veel la- werd bekend dat zij gebruik maak- van een dingy en aldus door de nd zuidwaarts werden geblazen. De surtocht werd ondersteund door een vliegtuig van Tessel Air. Toen via de radio aan Groen werd gevraagd of er ook helicopters moesten komen, ant woordde hij dat die dringend nodig waren, omdat het reeds tegen half vijf liep en de duisternis niet lang op zich zou laten wachten. Er kwamen twee helicopters, een van de basis Valken burg en één uit Leeuwarden. Zoekactie gestaakt De heli's staakten het zoeken reeds om zes over zeven omdat vanuit de lucht op zee niets meer was te zien. De Siegfried Egmundis zette de speur tocht nog een uur langer voort, maar moest toen ook onverrichter zake huis waarts keren. Dat gold tevens voor de wipperploeg van Vlieland, die patrouil leerde over de Vliehors. De wipper- Van de 58 Texelaars die vorige week bezoek kregen van de Dienst Omroepbijdragen omdat zij hun kijk- en luistergeld niet hadden vol daan, hebben er 51 alsnog betaald. Met de overige kon een betalings regeling worden getroffen. De actie van de Dienst was de moeite waard want op Texel werd totaal ƒ11.000,— aan achterstallig kijk-en luistergeld geïncaseerd. Zouden de be trokkenen langer in gebreke zijn geble ven en onwillig zijn geweest inzake een betalingsregeling, dan had hun radio- en televisietoestel in beslag ge nomen kunnen worden. In geen der gevallen is dat dus nodig gebleken. De Dienst Omroepbijdragen houdt bijna elk jaar een dergelijke incasso-actie on der de luisteraars en kijkers die wel zijn geregistreerd, maar hun omroepbijdra ge niet hebben betaald. Dit staat dus los van het opsporen van mensen die verzuimd hebben op te geven dat zij een radio of televisie in huis hebben, dus zwartkijkers en zwartluisteraars. De bazaar van de Ned. Hervormd kerk heeft ƒ13.700,— opgebracht. De prijzen zijn inmiddels thuisbezorgd met uitzon dering van de sprei, deze is gevallen op het groene lot met de letter S en het nummer 882. ploeg van De Koog deed dat op het strand bij de Slufter en nabij de vuur toren. Bij de zoekactie waren ook de reddingboten van Terschelling en Den Helder betrokken. Inmiddels was de zeilboot zelf op sleeptouw genomen door de WR 72, die hem naar Den Helder bracht, waar de twee geredde bemanningsleden zich met een shock onder doktersbe handeling stelden. Schipper Kees Rui ter bleek bovendien een hersenschud ding te hebben en werd opgenomen in het Gemini-ziekenhuis. Omgekeerde dingy De twee vermisten waren de 37-jarige oud-marinier Bert Rosema en de 42-jarige Maarten Kerkhof, beiden af komstig uit Alphen aan de Rijn. Rose ma vond kort na het overboord slaan de dingy, die nog niet was opgebla zen. Toen dat wel was gebeurd bleek het reddingbootje voortdurend op z'n kop te gaan liggen. Met veel moeite hesen de drenkelingen zich aan boord, wat zij vijfmaal achter elkaar moesten doen omdat ze telkens door de golven werden teruggeslagen. Bert Rosema hoorde en zag de heli copters naar hen zoeken maar wist dat de heli-bemanningen hen niet zouden zien omdat de omgekeerde dingy een zwarte onderkant had. Behalve dat ze nagenoeg onzichtbaar waren had die positie van de dingy nog een aantal nadelen. Onder andere kon de oud- marinier niet bij de vuurpijlen, die hen ongetwijfeld snel zichtbaar hadden ge maakt. Na de zesde klauterpartij raakte Bert Maarten Kerkhof kwijt. Hijzelf had problemen genoeg aan boord van de dingy te blijven, waar hij de volgende vijfenhalf uur nog zeker zes maal uit werd geworpen. Stranding Hij snoerde zichzelf vast en slaagde er na verloop'van tijd in zijn positie te bepalen omdat hij de vuurtorens van Den Helder, Texel en Terschelling kon onderscheiden. Hij was bang op de

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1