Jaap Dros kan geen dag PvdA maakte rondrit langs investeringsprojecten VU/WH Zijn ij Haar Raadsvergadering Vergadering van paardenvrienden Tractor tegen auto Doorgereden „Excelsior" maakte dozijn eerste prijzen vi Opnieuw remise voor dammer K. Bakker f Geslaagd p bevestigen grief. Het i a a M "S" a a 'fm Ê*31 Passenc'e woorden zich vanzelf op. Die Island ,,lk speel al gitaar vanaf mijn lagere school-tijd. Ik ben ermee op gegroeid, een ander instrument heb ik nooit gehad, ik speel è/ke dag gitaar, het is een behoefte voor mij, een uitlaatklep". Aldus Jaap Dros 132) leraar Nederlands, biologie en muziek bij het lager beroepsonderwijs maar plaatselijk nog meer vermaard ais zanger en gitarist. Haast iedereen heeft hem wel eens horen spelen, alleen of samen met andere Texelse gitaristen. Het bestuur van de openbare biblio theek vroeg hem mee te werken aan de bijzondere activiteiten van het win- terprogramma, dat in het teken staat van diverse muziekinstrumenten. Deze maand wordt bijzondere aandacht besteed aan de gitaar. Zaterdag 22 no vember treedt Jaap Dros op in de bi bliotheek van 12.00 tot 13.00 uur. Dat de keus op Jaap Dros viel kan volgens hemzelf niet te maken hebben met zijn muzikale kwaliteit. ,,Er zijn op Texel beter gitaristen dan ik". Waarna hij een rijtje namen noemt: Hans Hop man, Menno Keijser, Kees de Jong, Ben Bakker, John Rozeboom, Frits Bonne en („vergeet die vooral niet") Mark Fonds junior. Langharig „Mijn jeugd viel samen met de op komst van de popmuziek. Ik was ex ponent van de langharigen. Op de mu ziekschool wilde ik pop spelen maar leraar Heuckeroth van Hessen probeer de dat te onderdrukken. Tegenwoordig is het andersom. Popmuziek mag best en veel leerlingen gaan later evengoed wel klassiek spelen. Dat is veel beter voor de animo". Jaap Dros is van me ning dat er op Texel naar verhouding veel „verdienstelijke" gitaristen zijn, méér dan vroeger. Jaap Dros heeft met bijna allen wel eens samen gespeeld, maar hij maakt geen deel uit van een vaste band. Het zijn steeds gelegenheidsformaties waarin echter wel vaak Ben Bakker en Ben Haak zit ten. „Als we gevraagd worden ergens te spelen, bellen we gewoon wat men sen op uit dat circuit. We voelen el kaar goed aan in muzikaal opzicht. Te voren repeteren hoeft meestal niet. We brengen dan een min of meer vast re pertoire. Nummers van de Stones, Beatles, Kings. Ook wel echte rock 'n roll of reggae". Volgens Jaap Dros is het aan de betrokkenheid van de mu ziekleraren bij de verschillende groepjes te danken dat de kwaliteit in de loop der jaren zo is gestegen. „Een forma tie als „Q-beat" bijvoorbeeld verdient landelijke belangstelling". Jaap een telg uit de zeer bonte familie Dros van „Harkebuurt" maakt al sinds zijn puberjaren zelf liedjes: protest songs, maar vooral liefdesliedjes die zeer romantisch zijn en opmerkelijk goed van tekst. Hij toont een dubbel dik schoolschrift vol met eigen liedjes. „Eerst bedenk ik de muziek en als ik die steeds herhalend speel, dringen de Een voorbeeld is „Island" het liedje over Texel dat hij zong voor de video- Istand I can sing, can dance can make love to you, on the island can give you my love wear your flesh like a glove, on the island can hold you all the day can make your mountains sway And you'll get down and pray For just another day can kiss, can dance can make sweet romance, on the island can wake up y'r beast by a whip of my leash in y'r island can take you really high I can make your sences fly can make you sweat sigh wisper: don't let ik go by You'r an island yourself cross the sea round y'r feet, to my island Spread your wings for the things That are bound to begin, on this island We'll mix up you burning sands we can cross the beasts and plants we can join the wildest dance I'm here reaching out for your hands. film „Texel 1986". Dat is een heel snel produkt geweest. „Het liedje heb ik in een half uur gemaakt, maar ik ben er zelf wel tevreden over. Het geeft iets weer van mijn leven. Het eerste cou plet heeft te maken met het vrijbuiters- bestaan van mijn tienerjaren toen ik al die vreemde meiden die je in de zomer tegenkwam niet bepaald links liet lig gen. Het tweede couplet is erotisch getint, maar het derde vind ik zelf het beste". Dank zij samenwerking met an deren konden sommige nummers nog beter worden gemaakt. „De beste sa menwerking in creatief opzicht heb ik met Mark Fonds die. aan de nummers essentiële dingen heeft toegevoegd". Interactie Jaap Dros treedt ook vaak solistisch op, in de beslotenheid van zijn woning aan de Warmoesstraat maar de afgelo pen zomer kon je hem ook vaak op de stoep zien spelen. De al of niet luiste rende voorbijgangers zorgen voor een stukje spanning en soms wisselwer king. „Ik heb ontdekt dat je door de muziek de meest interessante contac ten kunt krijgen. Een jaar of tien gele den ging ik 's zomers regelmatig naar Amsterdam om daar op straat muziek te maken, in de Kalverstraat of op de Nieuwendijk. Er werd geluisterd en dat inspireerde: interactie. Het verdiende ook nog goed. In een paar weken had ik een nieuwe goede gitaar bij elkaar gespeeld. Mensen die me hoorden vroegen wel eens of ik bij hen op een feestje wilde komen en dan kwam ik vaak in voor mij bijzondere situaties terecht, zoals een party van zeer gefortuneerde lie den die hevig cocaine snoven". Tegenwoordig musiceert Jaap Dros praktisch alleen op zijn eigen „Island", gedeeltelijk beroepshalve. Hoewel zijn muziekopleiding in theoretisch opzicht nogal beperkt is („Ik kan geen noten lezen") krijgen de vijf brugklassen van het LBO elke week een uur muziekles van hem, wat veelal neerkomt op sa- PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 4 NOVEMBER isj,|N Dinsdag 11 november om 19.30 uur vergadert de gemeenteraad. De agenda: 1. Vastelling besluitenlijst van de ver gadering van 14 oktober 1986. 2. a. Ingekomen stukken, b. Mededelingen. -c. Beantwoording vragen. 3. Verkoopdocurhentatie bouwterreinen. 4. Aanschaf bedrijfsmiddelen D.S.W. De Bolder. 5. Begrotingswijziging in verband met de grondtransacties in het 3e kwartaal van 1986. 6. Begrotingswijziging met betrekking tot de onteigeningsprocedure Peet- Witte en diverse aankopen ten behoe ve van het ontwerp-bestemmingsplan „Den Burg-Centrum" (reconstructie plan omgeving St. Jan). 7. Aanschaf methode Engels ten be hoeve van de openbare Texelse basisscholen. 8. Plan van nieuwe scholen. 9. Wijziging monumentenregister ten behoeve van pand Schilderend 119. 10. Tweede en eindresultaat werkgroep „Welzijnswerk Texel" inzake taakschei- ding WST/gemeente. 11. Ontwerp-emancipatienota gemeen te Texel. 12. Voorbereidingsbesluit ten behoeve van bouwplan van de heer F. Lange- veld, Schilderweg 176 in Den Burg. 13. Overname zwembad Molenkoog. 14. Voorlopig werkplan werkgroep verslavingen 15. Aanschaf methode Engels ten be hoeve van de Jozefschool r.k. basisschool. De vereniging voor Vrienden van het Paard houdt vrijdagavond de herfst- vergadering om 20.00 uur in hotel Re becca in De Waal. Op de agenda staan onder andere de verkiezing van nieuwe bestuursleden. Aftredend en herkiesbaar zijn voorzitter J.J.J. Weel en mevrouw I. de Wit-Roeper. Hun te genkandidaten zijn respectievelijk P. Reiding en I. van Sambeek-Hin. Meer kandidaten kunnen tot vrijdagavond worden opgegeven. Tevens wordt die avond door Bernard Wolf informatie verstrekt over de nieuwe manege. Een 19-jarige Texelse automobilist die in de nacht van zaterdag op zondag over de Schilderweg reed, slipte op het door de regen gladde wegdek ter hoogte van „De Keet", kwam in de linkerberm terecht en ramde daar een verkeersbord, bij de blaasproef bleek dat hij drank had gebruikt, zodat de politie hem een rijverbod oplegde. Op het parkeerterrein aan de Drij verstraat in Den Burg werd gisteren de Mini-personenauto van een twintigjarig meisje uit De Koog aangereden, waar dóór de grill werd beschadigd. Het moet gebeurd zijn tussen 8.20 en 14.45 uur. De dader heeft zich niet gemeld. Om bij de komende begrotingsvergaderingen beter te kun nen wikken en wegen, maakte de PvdA raadsfractie met en kele partijgenoten zaterdag een tocht langs een aantal in vesteringsprojecten. Beter dan mogelijk is aan de hand van de officiële gemeentelijke stukken kreeg de fractie aldus ge- detaileerde informatie ter plaatse. Conclusies werden na af loop nog niet getrokken maar fractieleider Dirk Terpstra kon wel zeggen heel wat kennis te hebben opgedaan. Naast de investeringsprojecten werden het Natuurrecreatiecen- trum (om het geplande beleid door te spreken) en het kantoor van de Coöperatieve Inkoopvereniging voor Visserijbenodigheden (CIV) bezocht. Dat laatste bezoek hield een gesprek in met bestuursleden van C.I.V. en D.E.T.V. over de kade verlenging in de haven van Oude- schild en de daarmee samenhan gende overname van de haven door de gemeente. Het was voor het eerst tijdens Terpstra's leiderschap van de PvdA- fractie dat men een dergelijke rondrit organiseerde en de reacties waren za terdag zo positief dat het waarschijnlijk niet voor het laatst was. De fractiele den werden vergezeld door de zoge naamde „hulptroepen", de mensen uit de PvdA, die bij de verschillende com missies de raadsleden ondersteunen. Deze steungroepen worden bij de PvdA benut om het beleid „breder door de maatschappij te laten dragen". Bij aanvang bestond de PvdA delega tie uit elf mensen, waarvan er onder weg twee afvielen wegens andere bezigheden. Golfbaan De reis begon in het noorden, bij cam ping De Krim waar plannen zijn voor de aanleg van een golfbaan. Het weer was te slecht om op het terrein zelf te gaan kijken hoe de mogelijkheden zijn voor zo'n golfbaan, maar directeur M. Warnaar van De Krim gaf met behulp van plattegronden een duidelijke uit leg. Hij gaf precies aan wat voor grondverplaatsingen er nodig zullen zijn bij een bepaalde lokatie en hoe een stuk van de duinen daar zou moe ten worden benut. De PvdA vindt de ze golfbaan in principe geen slechte zaak, maar vraagt zich wel af wat er voor moet worden opgeofferd. Boven dien willen de fractieleden eerst de ad viezen van bijvoorbeeld Staatsbosbe heer afwachten. Vervolgens bracht de delegatie een be zoek aan het Eierlandse Huis, waarbij de dorpsgemeenschap vooruitlopend op raadsbeslissingen over subsidies al tennisbanen aan heeft laten leggen. Terpstra: „Het op eigen gelegenheid dergelijke risico's nemen maakte op ie dereen in de raad een positieve in druk". Meer wilde de PvdA-voorman nog niet zeggen over de eventueel toe te kennen subsidie. Wel sprak hij zijn verbazing uit over het voorstel van de gemeente om de grondkosten voor het uitbreiden van het „Durperhonk" als een „niet uit te voeren" investering op te voeren. Bij het bezoek aan De Cocksdorp werd zaterdag geconsta teerd dat die uitbreiding allang had plaatsgevonden en dat het feitelijk gaat om de grondoverdracht van het grondbedrijf naar de gemeente. „Een kwestie van broekzak-vestzak, omdat het tekort van het grondbedrijf toch moet worden aangevuld door de ge meente", aldus een niet begrijpende Terpstra. „Dat bedrag van 776.000,— lijkt heel veel, maar het zijn de reeds gemaakte kosten die toch op de één of andere manier ten laste van de ge meente komen". Beleidsplan NRC De volgende halte was bij het Natuur- recreatiecentrum, waar met directeur Jan Kuiper ideeën voor het nieuwe be leidsplan werden doorgepraat. De frac tie had de keuze op het NRC laten vallen omdat aan deze „elk-weer- voorziening" grote waarde wordt gehecht. De fractieleden gaven aan Jan Kuiper te kennen er prijs op te stellen dat in het beleidsplan de relatie tussen NRC en de andere musea op texel goed uit de verf komt. Als een zéker noodzake lijke investering wordt de nieuw aan te brengen beveiliging van de Oudheids kamer gezien. Ook na het bezoek daaraan waren de leden van de PvdA delegatie daarvan overtuigd, maar Dirk Terpstra acht onderzoek naar andere, goedkopere vormen van beveiliging ge wenst. Hoewel de ontsluiting van camping Loodsmansduin bij Den Hoorn niet op de gemeentelijke begro ting staat vond de delegatie het de moeite waard daar poolshoogte te gaan nemen. In verband met de ver plaatsing van de campinggebouwen verplaatst de verkeersstroom zich naar de kruising Rommelpot-Klif/Witteweg. Omdat men nu ter plekke van de situ- atie heeft kennis genomen hoopt men bij latere discussies erover een beter beeld van mogelijke wijzigingen te kunnen vormen. Onderhoud O.B.S. Tijdens de rondrit over het eiland deed de delegatie verschillende openbare basisscholen aan en meteen werd deze gelegenheid benut om te kijken hoe het staat met het onderhoud van deze scholen. In De Cocksdorp was dat in orde omdat het daar een nieuwe school betreft. In Den Hoorn werd echter bij de Jan Drijverschool ge constateerd dat het onderhoud te wensen overlaat. Het waren niet alleen de drie klachten van de school, die de aandacht trokken. Toen de PvdA'ers rond het gebouw liepen ontdekten ze dat het voegwerk en de kozijnen ook hard aan een opknapbeurt toe zijn. Eén van de wensen betrof de aan ver vanging toe zijnde vloerbedekking van verschillende lokalen, waarbij vooral opviel hoe een gedeelte van het harde en op sommige plaatsen kapotte zeil was vervangen door slordig neergeleg de vloertegels. Die provisorische oplossing doet erg armoedig aan, maar wordt door adjunct-directeur Gijs Afman toch niet als belangrijkste probleem gezien. Ernstiger vindt hij de gladde en daar door gevaarlijke vloer in het handar- beidlokaal. „Kinderen staan hier soms met beitels. Ik moet er niet aan den ken wat er gebeurt als ze uitglijden", aldus Afman, die vervolgens liet zien hoe gemakkelijk dat glijden gaat. Ook het plateau voor de buitendeur moet dringend worden vervangen. De kleine tegeltjes daar zijn stukgevroren en scherven ervan kunnen gemakkelijk door kinderen eruit gehaald worden! Het oplossen van één en ander staat al jarenlang op het investeringsplan als „niet uit te voeren". Het zien van de mankementen was voor Terpstra aan leiding nogmaals de klemtoon te leg gen op het tekort aan onderhoud van de basisscholen, hoewel hij zei te be grijpen dat door de constructie van gemeente-uitgaven voor het onderwijs het moeilijk is bij te blijven met het onderhoud. De integratie van school en dorpshuis in De Waal zal bij de komende fractie vergadering volgens Dirk Terpstra een interessante discussie opleveren. Bij het bezoek aan De Wielewaal werd geconstateerd dat het écht heel moei lijk wordt de belangen van school en dorpshuis gescheiden te houden, om dat extra lokalen van de school alleen dan voortdurend beschikbaar zijn als men afziet van bepaalde activiteiten in het dorpshuis. De discussie over ver bouwing van de kleedkamers bij SV Oosterend daarentegen zal volgens de fractieleider nooit langer dan een halve minuut duren. „Ik snap niet waarom daarbij wordt gesproken als zou de komst van damesvoetbal de reden zijn. Ze zijn gewoon hopeloos verouderd", aldus Terpstra. De tocht over Texel eindigde bij het gebouw van de Coöperatieve Inkoopvereniging voor Visserijbenodigheden (CIV) waar men sprak met de bestuursleden van de CIV en van de visserijvereniging DETV over de verlenging van de kade in de Oudeschilder haven. Omdat het rijk subsidie geeft op voorwaarde dat de haven door de gemeente Texel wordt overgenomen en de toezegging voor provincie-subsidie geldt tot 1 januari 1987 werd de gelegenheid zaterdag te baat genomen uitgebreid met mensen van de partij van gedachten te wisse len over de toekomst van de Oude schilder haven. De vissers konden bij monde van hun voorzitter Bert Weydt de PvdA-leden verzekeren zelf met de inbreng van 7460.000,— te willen en kunnen komen. Dit geld is in de loop der jaren bijeengebracht door leden van DETV. Uitgebreid werd er gespro ken over de voordelen van een kade verlenging. Die geeft o.a. mogelijkhe den voor onderhoudswerk, ook aan schepen uit andere plaatsen. Belang rijk voor de raadsleden was vooral de toekomstvisie van de visserij organisaties. Wanneer de gemeente de haven overneemt van het rijk, wil men niet voor onverwachte hoge exploita tiekosten komen te staan. „Misschien halen we ons een aardige klus op de hals", zei Dirk Terpstra erover, „zeker is dat we als gemeente voorzichtig moeten zijn bij deze overname". Hij wilde nog niet vertellen hoe hoog de toegezegde subsidie van het rijk is. De provincie heeft in elk geval een half miljoen toegezegd, maar dat aanbod geldt tot 1 januari 1987, wat de ge- mente feitelijk dwingt tot een spoedige beslissing. Terpstra zei alleen accoord te willen gaan als vast staat dat de ha venovername op den duur geen extra financiële belasting betekent voor de burgerij. De leden van de PvdA-delegatie bestuderen de vloerbedekking van één v niet van plan geld in vernieuwing daarvan te steken. 7 de lokalen in de Jan Drijverschool in Den Hoorn. B en W zijn De Christelijke muziekvereniging „Ei 'n celsior" heeft voor de twaalfde acht eenvolgende keer in de ere-afdeling een eerste prijs behaald op het con- 3e| cours. Deze zaterdag j.l. in „De Sp; doos" in Zaandam geleverde prestal J|r betekent een prachtig afscheid vam^ rigent Albert Kuik die met zijn korps totaal twintig keer heeft meegedaan aan een bondsconcours en daarbij r I alleen de prestaties steeds verder ui S op te vijzelen maar er ook in slaagt) n het niveau te handhaven. Zaterdag werd als verplicht wer uiteraard Ros l niana van Boedijn en als keuzewerl! lante van Sullivan. De jury, bestaand li£ uit de heren Van Beek, Van Bruggen en Koops kende aan de totale uitvK ring 288 punten toe, precies genoeg voor een eerste prijs. Zoals bekend vertrekt dirigent Kuik 09' binnenkort naar het vasteland. In de - vacature is nog niet voorzien. Wel;)lat er contacten geweest met kandidate ne' maar dit heeft nog niet tot resultaat e; geleid. Zowel Excelsior als het Texel: Christelijk Mannenkoor zullen maand 10 november in besloten informele sfeer afscheid nemen van dirigent Ki en zijn vrouw. 7 79 K. Bakker wist voor de zoveelste keer uit een aanvankelijk verlorei positie tegen P. Bakelaar, een ren se te behalen. Vanuit de opening had P. Bakelaar een schijf geoffei om daarmee een sterke aanval te kunnen inzetten. Deze aanval moest eerst de opgeoffe - de schijf opleveren en daarna stuk- winst. Deze winst liep uiteindelijk odj' zo af, maar door zijn vooruitgescho«lm' positie kreeg K. Bakker tegenkansen fe Ondanks dat een van de vele variants winst op had kunnen leveren, moest! Bakelaar vanwege zijn tijdnood be- ,C rusten in een puntendeling. Voor K, Bakker was dit een niet verwacht, doch verdiend succes. G. Dros waai schuwde A. Sijtsma voor een op has 2 den zijnde damzet. Laatstgenoemde nam de opmerking 'A niet serieus en moest de overwinnin; I® uit handen geven. Het treffen tussen "n de jeugdspelers Maurice Riemenses Niels Kalis werd een serieuze partij, waarin Maurice de sterkste bleek. l.j Frans Bos leverde goed werk doortó cf toch altijd taaie Boonman te verslaas g Vanuit een hekstelling bracht hij de - beslissende slag toe. In de bondscoro petitie wordt zaterdag thuis aangettf den tegen HDC uit Den Helder, aan vang 13.15 uur. De uitslagen: N. Kalis-M. Riemens 0- G. Dros-a. Sijtsma 2- L. Boonman-F. Bos 0* P. Bakelaar-K. Bakker 1" I11 Ui la De 22-jarige Jan Witte uit Den Burg' d geslaagd voor het doctoraal examen u informatica aan de Rijksuniversiteit Leiden. Hij doorliep de studie in vier jaar en zal zonder moeite passend werk kunnen vinden omdat hij ver schillende aanbiedingen heeft gehad. Jaap Dros, spelend op de stoep voor zijn hu. men spelen en zingen. „Het is erg leuk, maar ik merk wel dat ik er een beetje leeg van word. Ik speel daar door voor mezelf minder en ik ben er wat minder creatief door geworden". Texel is dus een gebied waar gitaristen wel emplooi vinden, al of niet betaald. in de Warmoesstraat. Jaap Dros wil dat best maar hij heeft ook een toch eigenlijk te gek dat je op Tex&', bij zoveel gitaristen, nergens goede snaren kunt kopen. Die moeten wij Amsterdam halen! Welke winkelier li ib' gint daar nu eens mee?".

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2