si II '1 /ÜÊCND4 Teso-liedjes in 't Ski/tje mm Historische vondst? 4 Iouden eremedaille ioor H.J. Leber i Vaste data Kalender Oud-Texel uitgebracht Zwemclubkaarsen uitverkocht Gewijzigde openstelling postagentschap Oudeschild Uit de bocht (I) Uit de bocht (II) Fiets overreden Modeshow voor ouderen GEKNIPT 3 Boerenkool na paardenrit Bromfietser lichtgewond Schoorsteenbrand snel geblust BINSDAG 4 NOVEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 6 la de legpenning die hij van het Waterschap kreeg, heeft oud- ^terschapbestuurder H. Leber lijdagmiddag ook nog een oninklijke onderscheiding ontvan- Ian: de eremedaille in goud, ver fden aan de Orde van Oranje jgssau. Hij was voor de onder- leiding voorgedragen wegens 'jjn 40-jarige verdiensten als hoofd band, dijkgraaf en heemraad, ]anvankelijk in dienst van de pol- jar Eierland, later het Waterschap Jsxel. „Wij zijn er trots op zulke mensen in onze gemeenschap te iebben", a/dus burgemeester A. - Schipper die vrijdagmiddag de me- taille opspelde tijdens de bijeen- \omst, die in restaurant De Raads- folder werd gehouden ter gelegen heid van het afscheid van Leber van bestuur en medewerkers van het waterschap. De heer Leber zelf meende dat hem teveel eer was bewezen. ,,lk vind het moeilijk om ook dit nog te aanvaarden", zei hij. Hij wilde het erebiijk echter zien als teken van erkentelijkheid jegens allen die voor het waterschap in goede sa menwerking hun plicht hebben ge daan. ,,We moeten het tenslotte mèt elkaar doen". Tijdens de afscheidsbijeenkomst kreeg Leber van het personeel een camera, bedoeld om foto's te ma ken van landschappen die hij ver volgens thuis kan overschilderen. Het cadeau werd hem met een praatje waaruit veel waardering bleek, overhandigt door voorzitter Dirk Maas van de personeelsvereniging. '..«IK»»! de heer Leber de gouden medaille te hebben opgespeld, feliciteert de burgemeester me Louw Leber. linsdag 4 november )m 14.00 uur begint in De Buureton jen bijeenkomst voor mannen van 55 en ouder die mogelijk interesse lebben voor de binnenkort te begin- len kookcursus. Voor de Doopsgezinde zusterkring wordt een lezing gegeven ,,De Doops gezinde geschiedenis in Europa"; aan- 20.00 uur in de vergaderzaal bij u ie Doopsgezinde kerk in Den Burg. bn 20.00 tot 21.00 uur wordt in de penbare bibliotheek in Den Burg en het adres Trompstraat 15 in Oude- schild het maandelijk schrijfuur voor olitieke gevangenen gehouden. Donderdag 6 november overkoepeling van Vrouwenorgani- es heeft de jaarlijkse open dag in de Witte Burcht, aanvang 10.00 uur. nde kantine van de school aan de ïmmalaan wordt de najaarsouderavond het Lager Beroepsonderwijs ge houden. Na de pauze verzorgt jeugd werker Jan Kramer een lezing over zijn werk; 20.00 uur. 1 Vrijdag 7 november n „Rebecca" in De Waal wordt de najaarsvergadering van de vereniging voor Vrienden van het Paard gehou den; 20.00 uur. Psychologe. Spreekuur volgens af spraak: Het Groene Kruisgebouw, Wit te Kruislaan 19, Den Burg. Tijdens zit ting uitsluitend te bereiken op tel. (02220) 4887. Mevrouw drs R. Postma. Tevens bereikbaar: tel. (05131) 417. Spreekuren college van B en W: bur gemeester Schipper maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wethouder Zegers maandag van 10.00 tot 11.00 uur; wet houder Schilling vrijdag van 14.30 tot 15.30 uur en wethouder Barendregt vrijdag van 10.00 tot 11.00 uur. Iedere.woensdagavond-houdt de Volksdansvereniging Texel een volksdansavond in De Wielewaal in De Waal, aanvang 19.45 uur. Nieuwe le den zijn welkom. Voor informatie kan gebeld worden met C. Veth (02220) 3516. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt op het adres Schilderend 39 in Den Burg spreekuur: maandagochtend 8.30-9.30; dinsdagavond 18.30-19.30 uur; woensdagochtend 8.30-9.30 en vrijdagmiddag 15.30-16.30 uur. Spree kuur Dienst Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg (bereikbaar op hetzelfde adres (telefoon (02220) 4185 b.g.g. (02230) 15805) elke donderdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur. Spreekuur raadsfracties: Iedere don derdag voorafgaand aan de week Eén van de vele kalenders die voor het jaar 1987 wordt uitgebracht, is er een met foto's van Texel rond de eeuw wisseling. De uitgeverij Metex uit Gro ningen heeft de oude foto's, die afge beeld staan in deze nostalgische kalen der, voornamelijk via Texelse verzame laars kunnen krijgen. Behalve op Texel, geeft de uitgeverij ook nog in 80 ande re Nederlandse plaatsen een dergelijke kalender uit. De foto's en de daarbij- horende informatie zijn verkregen via beurzen en verzamelaars. De 13-bladige Texelse kalender bevat van ieder dorp foto's, die rond 1900 zijn gemaakt. De kalender, die een oplage heeft van 350 exemplaren, is voor 712,90 in de boekhandels van Den Burg verkrijgbaar. De kaarsen, waarmee de leden van Zwemclub ZPC TX '71 zaterdag langs de deuren gingen, waren aan het eind van de dag uitverkocht. Aan De Koog kwam men niet meer toe, zodat beslo ten is volgend jaar meer kaarsen in te kopen. Ondanks het bijzonder slechte weer volbrachten de enthousiaste zwemclubleden hen taak en daarmee maakten ze mogelijk dat de club zon der contributieverhoging de komende zeven maanden gebruik kan maken van het marinebad in Den Helder. waarin de raadsvergadering wordt ge houden hebben de raadsfracties van CDA, PvdA en VVD spreekuur in het raadhuis, van 19.30 tot ca. 20.15 uur. leder kan daar terecht met vragen, aan- en opmerkingen, in het bijzonder over kwesties die in de raadsvergade ring aan de orde zullen komen. Texels Belang en de PSP houden dit frac tiespreekuur op de maandagavond voorafgaand aan de raadsvergadering. De WAO-groep komt elke woensdag van 10.00 tot 12.00 uur bijeen in dienstencentrum De Buureton (oude St. Jan) aan de Molenstraat in Den Burg. Spreekuur voor uitkeringstrekkers iede re tweede en vierde donderdag van de maand van 10.15 tot 11.15 uur. Trombosedienst. Iedere woensdag ochtend bestaat na afspraak van 9.00 tot 10.30 uur in het Groene Kruisge bouw in Den Burg (ingang tandartsen praktijk) gelegenheid om bloed te laten de bonte avonden die door de Ge- genschap Oudeschild' in dorpshuis 't pitje worden gehouden, werden vrij en zaterdag door een koor van N en nieuw Teso-personeel oude o-liedjes gezonden. De liedjes wer- 1 ooit geschreven door Jan de Vries 80 Klaas Schagen. Laatstgenoemde t®ng zaterdag mee in het koor en joelde zich n zijn element. Op het to il was het bovendek van de Molen- nagebouwd. Dat schip kwam ech ter in de liedjes niet voor, omdat vol gens zeggen de zangers die naam ,,niet uit hun strot" konden krijgen. De avonden werden bijgewoond door in totaal 300 mensen. Nog eens enkele honderden konden gisteravond meege nieten omdat toen de ziekenomroep Lichtboei het hele programma uitzond. Op de foto Klaas Schagen die zich volledig inzet bij het zingen van zijn ei gen liedjes, (foto Bert Koning). Ingaand maandag 4 november worden de openingstijden van het PTT post agentschap in Oudeschild gewijzigd: Maandag 8.30-12.30 uur en 14.00-17.30 uur; dinsdag 8.30-12.30 uur en woens dag t/m vrijdag 8.30-12.30 uur en 14.00-17.30 uur. prikken. Telefoon 02220-4887 (b.g.g. Geminiziekenhuis Den Helder 02230-11414). Wie niet op dit tijdstip kan komen, moet contact opnemen met het laboratorium van het Gemini ziekenhuis in Den Helder, telefoon 02230-11414, toestel 232 of 299. Men dient trombosedienstgegevens en ver zekeringspapieren (ziekenfondskaart) bij zich te hebben. Iedere tweede maandag van de maand komt er in het Groene Kruis-gebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg, een praatgroep voor borstkankerpatiënten bijeen. Gespreksleidster is Marja van Etten, aanvang van de bijeenkomsten 14.00 uur. Belangstellenden kunnen in lichtingen inwinnen op werkdagen tus sen 16.30 en 17.30. uur: 02220-3241. Milieuklachten (over b.v. stank of la waai, bodemverontreiniging, e.d.) kun nen dag en nacht worden ingediend via telefoonnummer 023-310200. De privacy van de indieners wordt gega randeerd en elke klager krijgt antwoord. Een 19-jarige Texelse automobilist die in de nacht van zaterdag op zondag over de Schilderweg reed, slipte op het door regen gladde wegdek ter hoogte van ,,De Keet", kwam in de linkerberm terecht en ramde daar een verkeersbord. Bij de blaasproef bleek dat hij drank had gebruikt, zodat de politie hem een rijverbod oplegde. Een 21-jarige Duitser kwam zaterdag middag bij de politie vertellen dat hij de avond tevoren op het Lagewegje bij Den Hoorn met zijn auto uit de bocht was gevlogen. De man verklaarde dat hij was verblind door een tegenliggger, waardoor hij de bocht naar links niet had gezien. Hij belandde in de greppel waarbij een verkeersbord werd ver nield, terwijl de wagen aan de achter en de rechterkant vrij veel schade opliep. Een 68-jarige automobilist uit Apel doorn die vrijdagmiddag op weg was naar de boot, verloor een fiets, die op de imperiaal was gebonden. Dat was het gevolg van de storm met hevige rukwinden. Het rijwiel kwam op de Pontweg terecht en werd daar onmid- delijk door een achteropkomende auto (van een 56-jarige Duitser) overreden. De auto liep beschadigingen op aan de voorkant; de schade aan de fiets viel erg mee. Het dienstencentrum De Buureton houdt vrijdagmiddag om twee uur in samenwerking met de RSWvO (Regio nale Stichting Welzijn voor Ouderen) een modeshow voor ouderen. Acht mannequins van De Buureton tonen de nieuwe wintermode voor oudere dames. Ook zullen zij actuele nacht mode en de bijpassende kleding voor de komende feestdagen showen. Het commentaar bij deze show wordt ge geven door Aliet Fonds. Door de firma Zegel wordt koffie met gebak aange boden. De toegang is gratis. Toen Jürgen Paul uit Wuppertal bezig was met het wegslopen van boardbetimmering in zijn (tweede) woning Oost 101, ontdekte hij in de bakstenen muur die toen in het zicht kwam een houten paneel. Bij het verwijderen van het hout kwam een glas in lood boograam tevoorschijn, 73 centimeter hoog en 47 cm breed. Het bestaat uit een dertigtal ruitjes van getint, kennelijk zeer oud glas. Een der ruitjes vertoonde de beeltenis van een man, met een stok of staf, mogelijk een herder of valkenier. Zeven ruitjes waren gebroken. Het raam bevindt zich in de tussen wand tussen woonkamer en slaap kamer en is mogelijk ouder dan het huis, dat als beeldbepalend" pand te boek staat en ongeveer tweehonderd jaar geleden werd gebouwd. Of het raam van grote historische waarde is, zal nog moeten blijken. De gemeentelijke monumentendienst heeft het in middels bekeken, foto's gemaakt en een monster van het glas ge nomen. Specialisten op kunst historisch gebied bij de Rijksdienst voor monumentenzorg zullen wor den geraadpleegd. Jürgen Paul en zijn vrouw Mariten hebben het huis sinds 1981 in bezit. Al gerui me tijd zijn ze in hun vrije tijd, ge holpen door vrienden, bezig het huis op te knappen. Op de foto Mariten Paul bij het ontdekte raam. Overgenomen uit het huis aan huis weekblad „Extra Nieuws" dat zijn ver spreidingsgebied heeft in Twente en de Achterhoek. decor, het de choreografie of de mu- Wd De Vereniging voor Vrienden van het Paard hield zondag haar laatste rit; de boerenkoolrit. Door het wegblijven van de voorspelde regen, had de deelname van dertien aanspanningen een mooie rit gereden, 's Middags werd in de schuur van de familie Bakker aan de Hemmerweg genoten van de boeren kool met worst en een drankje. De kou die de vijftig meerijdende leden toch moeten ervaren werd hierdoor snel vergeten. Het bestuur wil de deelne mers nog bedanken voor deze geslaag de boerenkoolrit. Meeuwen bunt de laatste joor'n ok biej ons in 'n Achterhook gin onbekende veu- gels meer, aerder waar'n ze toch maer an de kust te vind'n. Biej meeuwen stel ik miej noe nog allied een umgeving van water, duinen en boten veur. Dizze wek hebbe wiej deur ebrach op het eiland Texel, 't hele gezin met anhang in een gehuurd huuske. 't Aerste wat oew opvalt rond de vaerboot vanaf Den Helder, dat bunt de meeuwen. Ze vleegt af op stukskes stoete.eur too ewor- p'n deur de leu vanaf de boot. Mien hatte geel los, effen met zien allen weg uut alle beslomme ringen, gin tillefoon en weg van het jachten en jaag'n. Een eilana is een stuk land dat van alle kanten umgeefn is deur water, daorumme ok met de vaerboot. 'tls onbegriepelijk, mor zon boot nemt wal 150 auto's per kaer met noor de aoverkante. Wiej bunt arg beniejt noor ons huus, want dat kan mangs ok nog zo met en teeg'n vain, mor 't is geweldig en 't wear al niks min der. Nao een kopke koffie wil iederene noor 't strand en de zee, ik commandaere dat ze de laerzen an mot trek'n, want ik ken dat wal. Water hef op klein en groot een biejzondere antrek- kingskrach. De duinen dat is een natuurgebied op zichzelf, iej kont oew dat zonder te zeene neet veurstel'n hoo uutgestrekt dat is. De kinder,,volwassen" bunt an 't donderjaag'n, ze smiet mekare teeg'n de grond en ik schreeuwe te vake ,,Kiek toch es een betje uut, iej hrekt de butte nog",of ,,ielle komt t'r uut te zeene as varkens", mor ze dool nargens wat op uut. Aj op 't hoogste duin staot zeej twee soorten land schap'n, an de ene kante de na tuurlijke duinenriege met door achter de blauwe zee en an de andere kante het land waor de mensen woont, warkt en leaft. Vaerkante stuk'n bouwland en weidens, boerderiejen dee plaats naam'm van 't vaste land draegt zoas Utrecht, Dordrecht en Noord Brabant. Ik vind dee schu ren zo apart, 't is net of ze half deur ezaagd bunt, zo stomp, iej zjeet er behalve beeste ok heel volle schaopesAovends dreugt de natte sokke op de kachel en an taofel wod ekaart en elaezen. 'n Anderen dag fietsen huur'n en 'n tendum, iederene wil natuur lijk op den tendum,noe ze meugt van miej, ik vind t'r niks an, ik zitte allied achter zon breeje rug- ge te koekeloer'n. Texel was veur ons een geweldig eiland en toen wiej voldaon noor huus ging'n, sprok ik tut de meeuwen:,,Vaarwel,tut hoppelijk volgend joor". Een 28-jarige automobilist die vrijdag middag op de Waalderstraat linksaf wilde slaan om de Maricoweg in te rij den, verleende geen vrije doorgang aan een tegemoetkomende 17-jarige bromfietser. De bromfiets botste daar door frontaal op de auto en werd zwaar beschadigd. De 17-jarige jonge man liep verwondingen op aan een van zijn handen. De auto, een Volks wagen Golf, liep plaatschade op. In het huis van C.N. Witte aan de Pontweg ontstond zaterdagmiddag een schoorsteenbrand. De brandweer, die snel ter plekke was, behoefde niet te blussen. Zij kon volstaan met het afne men van de bovenste schoorsteenpijp en het reinigen van het onderste deel met een „rammonneur", een metalen ketting waarmee de brandende roetde- len worden losgeslagen. Als oorzaak van de brand werd door de brandweer de asbestpijp aangemerkt, die volledig was dichtgeroet. Op de foto wordt de betreffende pijp verwijderd.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5