Ruud Keyser pakt zege in triocross Feestmaal voor 10.000ste i2533E!2SS3 Adoptiezeehond Sonja uitgezwaaid jep van het bloed" ioede vangst ij viswedstrijd „Quangle Wangle" zoekt ander onderkomen Jeugdwerkbegeleider spreekt voor LBO-ouders Commissie onderzoekt woonwensen van ouderen Gebr. Schoorl sluit aan bij krachtenbundeling N.R.C. geeft zes robben de vrijheid? JjlSDAG 4 NOVEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 [stappen van de burgemeesters- nhem tot een zeer omstreden per il hebben gemaakt, maar vooral acties van sommige Schiermonni- ers die het niet pikten dat hun ei- op deze wijze in de publiciteit d gebracht. Er werd wraak geno- Idoor het lanceren van beschuldi- jen richting Bergmans. Hij zou ilid van de SS zijn geweest. De lijver die in werkelijkheid jarenlang jfwas in het verzet en zich het le- redde door na zijn gevangenne- Niguit een trein te springen stelde i via de rechter te weer en werd ghabiliteerd. Er loopt nu nog een jadproces dat Bergmans heeft aan- pannen tegen het Fries Dagblad en (medewerker die zich van dit blad (hebben bediend bij een publicatie erop neerkwam dat Bergmans in verzetstijd verantwoordelijk is ge- st voor de dood van acht ver- lieden. „Inmiddels is duidelijk ko- ivast te staan dat dit laster is, rhet kwaad is toch geschied. De licatie is door veel kranten overge- pen, mijn goede naam is te grabbel looid", aldus Bergmans, die geen ele procedure heeft willen aanspan- i omdat het hem niet om geld is te n. De auteur heeft er veel voor rom een onbetwiste goede naam erkrijgen. Hij heeft zelfs een speci- boekje geshreven „Mijn eerherstel Iuerilla en als auteur", dat hij heeft dragen aan de letterkundige Dr. n de Vries, die altijd heeft gestre- tegen onderdrukking van menselij- aarden en knechting van geweten sr. In het voorwoord zegt de jver „Dit boek is een verantwoor- en een vonnis tegelijk aan het ïs van een aantal verwerpelijke lie- die met inzet van scheldkanonna- laster, leugens, papierversnipper- sns, verbrandingsovens en ten ein- aad zelfs met behulp van gerechte- l stappen en regelrechte bedreigin- tegen mijn leven, vergeefs hebben obeerd mijn oorlogsdocument hiermonnikoog, oogappel van Hit van de aardbodem weg te vagen", boekje dat het karakter heeft van pleidooi wijst op de feiten en no- Ide lezer uit tot het geven van een leel. Journalist ;o Bergmans is journalist en werkte er meer voor de Spaarnestad- len De Telegraaf en het illegale Vrij irland. Daarnaast schreef hij de open 17 jaar niet minder dan 22 en. Hij zegt een liefhebber van de deneilanden te zijn, in het bijzon van Texel. Hij kwam er in de oor- al, bij Nanning Kikkert. Hij wilde ,el Texel wonen, maar in eerste instan ce ukte dat niet omdat geen betaalba- - /oongelegenheid te vinden was. Op iermonnikoog lukte het een zomer- je te krijgen. Hij schreef er vier ken, waaronder dus de omstreden igappel". De bijzondere verhouding de Schiermonnikogers hadden met Juitsers is mede te verklaren door feit dat het eiland tot 1945 eigen- nwas van een Duitse graaf. Berg- is zegt ontdekt te hebben dat Hit een bijzondere interesse had voor strategisch gelegen eiland. Wat imeer tot de verbeelding spreekt is Iop het eiland nog steeds schatten borgen moeten zitten die terugtrek- ide SS-ers daar hebben begraven; khierover wordt in „Eiland vol ge- imen" geschreven. lar nogmaals, de nu verschenen op iel spelende roman is van een totaal der karakter: het is een puur verzon- nverhaalBergmans: „Ik heb een enselijk boek willen maken en daar- se respect willen betuigen aan de «elaars die zich door menselijke ge- elens hebben laten drijven toen zij „Russen" hielpen en daardoor ont- Itend hebben geleden", ïe roep van het bloed" wordt uitge ven door uitgeverij „De Denker" in assen en ligt over ongeveer een sek in de boekwinkels. ilaatste wedstrijd van het kampioen- tap 1986 werd gevist bij het red- ^sboothuis in De Cocksdorp. Aan ie wedstrijd deden twee jeugdleden lien senioren mee. Eerste in de af- Üng jeugd werd Jan Jacob Keijser ^vissen: 45 cm en tweede zander Duinker met 2 vissen: 32 de afdeling senioren werd Map van 'Zwaag eerste met 3 vissen: 60 cm. «ede werd Willem Moor met 3 vis- ,;41 cm. Op een derde plaats «ti Theo Buren met 2 vissen: 34 1 De stand van het kampioenschap lfdt volgende week bekend. 'taterdag 9 november om 14.00 uur 'dtin De Schakel in Den Burg de stmiddag voor de jeugd plaats dit is "el voor jeugdleden als kinderen Heden. Op deze middag worden de iten van het kampioenschap 1986 in afdeling jeugd uitgereikt. Zaterdag ft Willem Moor ook meegedaan ?de eindwedstrijd om het Neder- kampioenschap op de Afsluitdijk, tam wist 155 cm vis te vangen 'ar zijn plaats in het eindklassement 109 niet bekend. Ruud Keyser was zondag de onbetwiste eindwinnaar van de dit jaar voor het eerst gehouden triocross. Dit evenement, georganiseerd door de MAB-club Texel, is zondagmiddag een groot succes geworden. Om de einduitslag wat minder voor spelbaar te maken, had de MAB een tweetal onderdelen aan de bestaande estafettecross toegevoegd. De estafettecross was het eerste programma-onderdeel, waarbij het deelnemersveld uit dertien teams van drie rijders was samengesteld. De teams bestonden uit een senior, een junior en een Off the Road-rijder. De bedoeling van deze cross was dat de eerste rijders van de dertien teams op één lijn van start gingen. Na één ron de sloot iedere rijder in zijn vak achter de volgende rijder aan. Hierbij moest hij zijn armband overgeven voordat er verder gereden mocht worden. De groep die als eerste de 24 ronden had voltooid (iedere crosser reed acht ron den) was winnaar in deze estafettecross. Het tweede onderdeel was de trial. Daarbij moesten de crossers vijf hin dernissen afleggen. Iedere voet die bij dit onderdeel aan de grond werd gezet leverde één strafpunt op, bij het con- Kikkert, Ruud Keyser en Pieter Koper 29 punten; 2. Team 5, Maarten Hoo- genbosch, Ruud Abma en Henk Witte 30 punten; 3. Team 11, Gerben van Vilsteren, Johan de Smidt en Peter Daalder. Individueel klassement senioren: 1. Maarten Hoogenbosch 9 punten; 2. Nanning Kikkert 12 punten; 3. Gerben van Vilsteren 12 punten. Junioren: 1. Ruud Keyser 4 punten (tevens dagkampioen); 2. Cor Barends 11 punten; 3. Johan de Smidt 11 punten. Off the Road: 1. Johan van der Ster 8 punten (enige rijder zonder strafpunten in de trial); 2. Peter Daalder 12 pun ten; 3. Henk Witte 12 punten. Clubkampioenen 1986: Senioren: 1. Niels Koorn 330 punten; 2. Frans Boersen 273 punten; 3. Wil- Rinse Dijt in actie tijdens een onderdeel van de trial (foto Cees Nan Dogger). tact van twee of meer maal een voet aan de grond of een volledige stop kreeg de crosser twee strafpunten. De eerste hindernis die de rijders moesten overbruggen, was het rijden over vijf boomstammen. Vrijwel iedereen nam deze „nonstop" met nul strafpunten. Het tweede obstakel dat de motorrij ders met hun machine moesten be dwingen, was een stijl dijkje, direct ge volgd door een grote heuvel mul zand. Deze hindernis leverde voor de meesten twee strafpunten op. Veel deelnemers hadden ook veel moeite met de derde „nonstop". Het smalle parcours, met twee bochten als scherprechter, konden weinig deelne mers foutloos nemen. Het spectacu lairste onderdeel van de trial was het rijden over een stapel pallets, gevolgd door drie olievaten. De laatste hinder nis, de wip, bleek voor veel deelne mers geen probleem. De kortebaan cross was de laatste wedstrijd die de uiteindelijke overall kampioen moest aanwijzen. Bij deze cross werd een deel van het parcours gebruikt voor korte en snelle motorcrosswedstrijdjes in de klassen junioren, senioren en Off de Roads. Uiteindelijk werden alle punten opge teld en verwerkt tot een eindklasse ment. Deze ranglijst bestond uit een teamklassement en een individueel klassement voor senioren, junioren en Off the Road-rijders. Ruud Keyser Was de beste crosser in het overall klasse ment. Hij behaalde de minste strafpun ten bij de drie onderdelen van de wedstrijd, 's Avonds vond de prijs uitreiking in Catharinahoeve plaats, waar ook de kampioenen van 1986 werden gehuldigd. Uitslagen: Teamklassement 1: Team 13, Nanning De winkel „Qunagle Wangle" (We verstraat 96 in Den Burg) is op zoek naar een ander onderkomen. De winkel moet deze week name lijk sluiten omdat de eigenaar W. Voortbeijtel bezig is het pand te verkopen. In de winkel (geëxploiteerd door Dawn Mevius en Mieke Rietveld) werden schilderijen, poppen en andere artike len die door Texelse hobby kunstenaars werden gemaakt, te koop aangeboden. Volgens.de initiatiefne mers liep dat aardig, zodat wordt ge hoopt dat men spoedig andere verkoopruimte vindt, liefst in het cen trum van Den Burg. De bovenverdieping van Weverstraat 96 werd gehuurd door Tineke Kroes, die per 1 januari andere woonruimte moet hebben gevonden. lem Boersen 271 punten; 4. Rinse Dijt 263 punten; 5. Michael Stoer 242 punten. Junioren: 1. Gerben van Vilsteren 321 punten; 2. Grisha Kuhlman 259 pun ten; 3. Peter Daalder 251 punten; 4. Hans de Winter 231 punten; 5. Fedor van Vilsteren 205 punten. Jeugdwerkbegeleider Jan Kramer houdt voor de ouders van de leer lingen van het lager beroepsonder wijs Texel een inleiding onder het motto „Het Texelse jeugdwerk ten opzichte van de scholen". Hij zal daarbij allerlei vormen van actuele scholierenproblematiek aanroeren, zoals spijbelen, van huis weglopen, alcohol- en drugsgebruik. In het bijzonder wordt de taak en hou ding van het jeugdwerk daarbij belicht. De lezing (met na afloop discussie) wordt gehouden tijdens de LBO- najaarsouderavond, donderdag a.s. in de LBO-kantine, aanvang 20.00 uur. De ouders hebben inmiddels een uit nodiging ontvangen voor deze avond en worden verzocht door het invullen en meegeven van een opgavestrook kenbaar te maken of zij de avond in derdaad zullen bezoeken. Tijdens het huishoudelijke gedeelte, voorafgaand aan de lezing is onder meer een bestuursverkiezing. Mevrouw A. J. Keijser-van der Vis en de heren A. Sleutel en H. de Graaf treden op eigen verzoek af en zijn dus niet herkiesbaar. T. van Lingen treedt als voorzitter af maar blijft in het bestuur. Voorgesteld is dat de voorzittersfunctie wordt over genomen door J. Kreeft. Deze week begint onder de Texelaars van 60 jaar en ouder een woonbehoef- teonderzoek, bedoeld om er achter te komen welke wensen zij hebben inzake huisvesting. De gegevens zullen wor den verstrekt aan de gemeente die er dan bij het plannen van woningen in de verschillende dorpen rekening mee kan houden. De enquete wordt geor ganiseerd door de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) en de Regionale Stichting Welzijn van Ouderen (RSWO) die daartoe geza menlijk een „commissie woonbehoefte onderzoek" in het leven hebben geroe pen. De ouderen krijgen een enquête formulier dat zij kunnen invullen en dat na ongeveer twee weken weer zal worden opgehaald. ^^ondernemers-aktiviteitenllEl Gebr. Schoorl BV uit de Waal- derstraat in Den Burg maakt sinds kort deel uit van de internationale organisatie Electronic Partner. In deze organisatie zijn de krachten gebundeld van de detailhandelbe- drijven op het gebied van audio, vi deo, kleuren tv en huishoudelijke apparatuur (zoals Schoorl). Hier door kunnen ten opzichte van pro ducenten en groothandel de detail- handelbelangen beter worden be hartigd. De consument kan zo meeprofiteren. Voor Schoorl bete kent dit dat de prijzen, over het he le assortiment bezien, vanaf heden gemiddeld wat lager zullen zijn. Voor de samenstelling heeft de toetre ding geen gevolgen. Volgens Gert-Jan Schoorl van het Texelse bedrijf, is de keuze aan types apparatuur momen teel al groot genoeg. De winkel presentatie verandert wél enigzins. Zowel etalage als gevel zullen in de huisstijl van Electronic Partner worden gebracht. De van oorsprong in West- Duitsland opererende organisatie is geen onbekende voor Schoorl: er bestaan al enige tijd contacten. Na en kele jaren marktverkenning in Neder land, gaat Electronic Partner nu probe ren een aandeel in die markt te ver werven. Internationaal gezien is dat al aardig gelukt: ruim 1200 West- Europese vakzaken zijn aangesloten. Ook Schoorl is dus nu ingehaakt op deze tendens tot internationalisering. Het belangrijkste moment is aangebroken. De zeehonden gaan ieder hun weg om hun vriendjes op te zoeken. De 72 leeriingen van de Jacob Daalderschook uit Oosterend, hebben vrijdagmorgen hun geadopteerde zeehond Sonja uit gezwaaid. Met een gewicht van 50 kilo moet ze het met vijf andere uitgezette zeehonden zien te redden in de Wadden zee. De kinderen vonden het enigzins jammer dat Sonja niet langer in het Natuurrecreatiecentrum bleef. Om haar voor het laatst te zien rondzwemmen, brachten de Oosterender schoolkinderen die ochtend nog een bezoek aan het N.R.G. Hierna werden de zeehonden, vier vrouwtjes en twee man netjes, in zes kooien naar het strand bij het reddingsboothuis in De Cocksdorp vervoerd. Stomme verbazing en hilariteit ont stond toen de kisten met de dieren op het strand werden overgeladen op de boot. In zee bleek daar een wilde zee hond te bevinden die zijn aanwezig heid kenbaar maakte door zijn kop bo ven water te steken, zodat het leek alsof hij zijn nieuwe vriendjes begroette. Na het uitzwaaien werden de zeehond jes met het schip „Phoca" naar een zandplaat in het reservaat Eierlandse Gronden gebracht. Aan boord van de Phoca, waren behalve zeehonden ook nog de Texelse dierenarts Jaap Klin kers, enkele mederwerkers van het N.R.C.een journalist en een mede werker van de Vara-radio. Laatstge noemde maakte een reportage die zondag in het radioprogramma Vroege Vogels te beluisteren viel. Tijdens de anderhalf uur durende heenreis, werden door de dieren aan boord al enkele „vrije" zeehonden ge signaleerd, waardoor ze steeds sterker naar hun „thuis" verlangden. Bij het vrijlaten op de zandplaat „schuifelden" de zeehonden de zee in, en namen zo stilletjes afscheid van hun trouwe verzorgers. Aanpassing De losgelaten zeehonden worden ge woonlijk vrij-snel in een „wilde" groep geaccepteerd, waardoor de dieren in een korte tijd aan hun nieuwe omge ving wennen. Vier van de zes zeehon den zijn in juni en juli in het N.R.C. geboren. De aanpassing van deze die ren aan hun nieuwe „bassin", zal waarschijnlijk wel snel verlopen. De vis die ze iedere dag voorgeschoteld kre gen, moeten ze nu zelf zoeken. De slimste beesten passen zich binnen één week aan. De anderen zullen twee drie weken nodig hebben om zich zelf te redden. Ervaring heeft uitgewe zen dat ca. 10% van de uitgezette die ren het niet haalt. De zeehonden wor den later vaak teruggezien! Ze zijn her kenbaar aan een plastic labeltje aan een van hun vinpoten. Terugmeldingen De labels zijn echter na enkele jaren niet meer herkenbaar, en gaan op den duur zelfs verloren. Voor de eerder toegepaste Deense methode, het „vriesmerken" met stikstof op de rug, was dit jaar om organisatorische rede nen niet realiseerbaar. De laatste te rugmeldingen kwamen van Borkum en uit de Oosterschelde. Dat de dieren per,dag grote afstanden kunnen afleg gen bleek uit een geval in 1972. Het N.R.C.. liet toen enkele gemerkte grij ze zeehonden onder de zuidkust van Denemarken vrij. Twee dagen later werd één der losgelaten zeehonden in de IJzer gesignaleerd, een rivier in Bel gië! Die grijze zeehond leeft nu nog steeds (ze worden gemiddeld twintig jaar) en verblijft momenteel in de die rentuin van Antwerpen. De zeehond Niek, geadopteerd door de Luberti- school uit De Koog, zal met nog vijf zeehonden over ongeveer één maand uitgezet worden. Dan zullen Belgische media deze activiteiten van het N.R.C. belichten. vvA Het uitzwaaien van de zeehonden door de leerlingen van de Jacob Daalderschool. Aafje de Bruin-Roeper uit de We verstraat in Den Burg ontving dit jaar a/s tienduizendste een warme maaitijd van de WMT (Warme Maaitijden-voorziening Texel). De vrouw die met krukken loopt en niet meer ze if eten kan koken maakt ai vierenhalf jaar gebruik van de voorziening. De warme maaitijd van vrijdag bestond uit champignon-crême soep, runder rollade, pommes Parissiènne (ge- frittuurde kriel), stoofperen, Harri- cots Verts spercibonenen als toetje roompudding met advocaat en slagroom. In de bekende „piep schuim" doos werd dit haar aange reikt door G. Maat, die reeds vier jaar lang als vrijwilliger de maaltij den rondbrengt. De maaitijd werd zoals gewoonlijk in de keuken van bejaardentehuis Irene klaarge maakt onder leiding van Pet fa Eel- man en werd vrijdag verstrekt aan de deelnemers deze keer samen met een plantje.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7