CjroenwartsJex els in het harL, aarlijks niet meer odig dan f75.000»- (tb „Vrije" peuterklas gestart in De Koog Rabobank O Bosch ewijzigde bijdrageregeling Speciale Herfstkorting Carita Carita's Boutique Pensioen en de fiscus Voetgangersroute naar boot wordt verbeterd Bedrijfsvoorlichting binnenkort 50 jaar Grotere „Zeester" voor Hart Hutjes Onder invloed Vervoersgroei Teso 6,15% Gemeente betaalt schade papiercontainer niet Zaterdag fancy fair in Luberti-school BAKKER'S IJZERHANDEL ;n wiwkelvolideeewi IGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.129 VRIJDAG 7 NOVEMBER 1986 jctie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. 'en werktijd deze week tot en met dinsdag a.s.: Harry de Graaf, Pelikaan- 75, De Koog, telefoon 02228 - 266. fadvertenties, abonnementen, etc.: weld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Oon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ^19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17,636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. in W menen dat voortaan per niet meer dan f75.000— nodig om de nieuwe bijdrageregeling or het oude land van Texel te nnen toepassen. Dat heeft te iken met de superheffing waar- or de boeren veel minder lust len hebben om nieuwe stallen te bouwen. Bovendien is het steem van de nieuwe bijdragere- ling zodanig dat er geen stimu- vanuit kan gaan om onnodig bouwkosten te maken. [oude systeem kwam er in grote lij- op neer dat de gemeente de extra ten vergoedde die ontstonden als jren ter wille van de landschappelij- inpassing bijv. de gevels van hun Irijfsgebouwen uitvoeren in geniet je baksteen inplaats van Meiert on-beton. Ook werd een vergoeding leven als betonnen gevels met hout [den betimmerd, maar wie een in landschap passende schuur hele- al direct van hout bouwde kreeg ts omdat deze niet duurder was dan betonnen schuur. Voordelig je nieuwe regeling die nog aan de dscommissie voor ruimtelijk en svestingsbeleid en aan de gemeen- lad ter goedkeuring moet worden irgelegd, zijn de onbillijkheden ge rapt. bedrag van f75.000,— dat men ijks nodig denkt te hebben zal arschijnlijk niet geheel ten laste van gemeente komen. Er wordt vanuit dat het rijk bereid blijft jaarlijks .000,— bij te dragen, zodat de ge- ente jaarlijks niet meer dan een hal ton aan de bijdrageregeling kwijt is, vermindering met f35.000,— in gelijking met 1986. Er zijn pogingen laan om van de provincie ook nog d los te krijgen maar op een derge- verzoek heeft het gemeentebestuur in antwoord ontvangen. Aan de re- die nu ter dicussie wordt Held, is al enige discussie vooraf gaan. De commissie die adviezen irengt inzake toepassing van de bij- geregeling en de raadscommissie ir ruimtelijk en huisvestingsbeleid >ben naar aanleiding van de eerste irstellen opmerkingen gemaakt. Die >ben er onder meer in geresulteerd het gebied waarop de bijdragere- ng van toepassing is (het oude ïatuurlijk bij i, u leest het goed. U ontvangt !0% korting op al onze winter- acks, reeds vanaf f89,—. I heeft een keuze uit onderstaande nerken: Trader, Diesel, Schotch en Soda, Open, Hazewind, enz. een keuze uit 25 modellen. Weverstraat 5, Den Burg-Texel Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpostvoor 1986. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. VERZEKERINGEN Telefoon 02220 - 4341 kantoortijd: 4894, 4389 of 02225 - 616. J land) is uitgebreid met de agrarische enclaves in de duinen. Verder is voor een plafond" gezorgd. Als het geld op is, kunnen B en W de bijdrage wei geren. De oorspronkelijke regel dat niet om een bijdrage kan worden gevraagd als de extra kosten minder dan f1500,— bedragen, is geschrapt. Be langrijk is dat de nieuwe regeling, die veel lijkt op de subsidieregeling bij restauratie van monumenten, wordt toegepast op basis van vrijwilligheid. Er wordt dan ook niet meer gesproken van bijdrageregeling" maar van „Subsidieverordening voor het herstel, de instandhouding en de uitbouw van de landschappelijke en/of culturele waarden van het oude land van Texel". Als commissie en raad ermee akkoord gaan kunnen straks bijdragen worden aangevraagd voor: a. Verbetering, verandering of herstel van bebouwingen en voorzover deze zijn in het belang van de landschappe lijke en/of cultuurhistorische waarden van het oude land van Texel; b. Herstel, verandering, verwijdering of aanbrenging van particuliere beplantin gen, voor zover deze de landschappe lijke waarden Van het oude land van Texel versterken, dan wel de uitvoering van boomchirurgische of daarmee ge lijk te stellen werkzaamheden aan bestaande beplantingen op erven van woningen en boerderijen; De komende vier weken zuilen voetgangers die de veerboot willen opgaan of verlaten, gebruik moe ten maken van de rijwielroute. Dat heeft te maken met werkzaamhe den die door de firma Baily wor den uitgevoerd om de voetgangers routes beter begaanbaar te maken. De metalen kleppen, die zich bevinden op de plaats waar het landhoofd over gaat in de brug zijn te stijl en boven dien te glad, wat tot valpartijen heeft geleid. De kleppen zijn woensdag zo wel aan de Helderse als aan de Texelse zijde verwijderd en zullen in de fabriek worden verlengd en van een stroeve laag worden voorzien. Een dergelijke hindernis bevond zich ook in de auto route van de brug, maar hier werd di rect bij de ingebruikname van de nieu we aanleginrichtingen al langere klep pen gemonteerd omdat het vlot op- en afrijden van auto's erdoor werd belem merd. Voetgangers die in Den Helder vanaf de boot naar het parkeerterrein aan de oostkant van de veerhaven wil len, wordt aangeraden via het on derste autodek en het fietsloket te lo pen, daar ze anders een omweg van honderden meters moeten maken. Het bestuur van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting „Texel" houdt 28 november een feestavond ter herden king van het 50 jarig bestaan van de vereniging. Leden, die willen komen, dienen voor 9 november te reageren op de uitnodiging die ze inmiddels hebben ontvangen. Bïnkimd c. Verbetering, verandering, vernieu wing of herstel van particuliere wegen, paden, kavelpatronen, tuinwallen ot watergangen, voor zover deze zijn in het belang van de landschappelijke en/of cultuurhistorische waarden van het oude land van Texel; d. Het zorgvuldig uitvoeren van wer ken en werkzaamheden waarvoor op grond van bestemmingsplan Buitenge bied Texel een aanlegvergunning is vereist, voor zover deze zijn in het be lang van de landschappelijke en/of cul tuurhistorische waarden van het oude land van Texel en niet vallen onder het gestelde onder b. of c.; e. Verbetering, verandering of herstel van bedrijfsbebouwing, woningen en bijgebouwen; f. Uitvoering van boomchirurgische of daarmee gelijk te stellen werkzaamhe den aan bestaande beplantingen op erven van woningen en boerderijen alsmede herstel, verandering, verwijde ring of aanbrenging van beplantingen; g. Verbetering, verandering, vernieu wing of herstel van particuliere wegen, paden, kavelpatronen, tuinwallen of watergangen; h. Zorgvuldig uitvoeren van werkzaam heden waarvoor het bestemmingsplan een aanlegvergunning eist; i. Onderhoud van de in artikel 8 be doelde bebouwing en andere land- schapsversterkende elementen; j. Het bouwen met een dakhelling van minimaal 30° in het Hogeberg-gebied. Sportvisserij De Zeester beschikt sinds woensdag over een ander schip, dat niet alleen zal worden gebruikt voor de sportvisserij, maar waarmee ook rondvaarten kunnen worden gemaakt op de Waddenzee, eventueel gedurende meerdere dagen. Het fraai ogende schip is de 28 meter lange „Brakzand" die jaren de veer dienst op Schiermonnikoog heeft on derhouden. In opdracht van Rijkswa terstaat werd het in 1928 gebouwd. Hutjes nam de boot over van Jan van der tuin uit Zürich die hem zeven jaar heeft gebruikt voor sportvisserij en vaartochten vanuit Harlingen. De „Brakzand", die straks „Zeester" gaat heten, is zeer geschikt voor de Wad denzee, vooral door de diepgang van nauwelijks één meter. Er kunnen maxi maal 125 personen mee. Als dat sport vissers zijn is de maximum capaciteit 40 personen in verband met de beno digde ruimte langs de boorden. Bene den in het schip heeft de vorige eige naar negen 2-persoons hutten laten maken. Elders in het vaartuig bevon den zich nog twee overnachtingsplaat sen, zodat totaal twintig mensen aan boord kunnen slapen en daarbij ook nog een zekere privacy hebben. De „Brakzand"-is centraal verwarmd. De inrichting en betimmering is nog gro tendeels origineel met toepassing van veel mahonie. Boven is een gezellige zitruimte met bar. De „Brakzand" is uitgerust met twee Mercedes motoren van elk 110 pk, elk voorzien van een schroef. De motoren kunnen onafhan kelijk werken. Twee kleine schroeven inplaats van één grote zijn toegepast om te voorkomen dat bij varen in on diep water de zeebodem wordt ge raakt. De nieuwe eigenaar Johan Hut jes is niet van plan grote veranderin gen in het schip aan te brengen. Er zullen wel wat technische voorzienin gen worden aangebracht. Er moet on der andere meetapparatuur komen in de brug, zodat geen toezicht in de machinekamer nodig is. Morgen gaat de intussen omgedoopte „Brakzand" voor het eerst onder de nieuwe eige naar de zee op met een groep sport vissers. De oude „Zeester" die Hutjes in 1979 in gebruik nam, staat momen teel als visserijvaartuig (TX 35) met li centie en miniquotum te koop. De foto toont de nieuwe aanwinst toen deze woensdagmiddag voor het eerst de haven van Oudeschild binnenliep. In Den Hoorn hield de politie dinsdag een 25-jarige automobilist aan de te veel had gedronken. Het resultaat van de blaasproeven was zodanig dat een bloedproef moest volgen. Sinds kort draait in één van de gebouwen van het Maartens huis aan de Ruyslaan bij De Koog een peuterklas op basis van de Vrije School-gedachte, dus volgens de pedagogische beginselen van Rudolf Steiner, grondlegger van de antroposofie. Gehoopt wordt dat deze peuterklas een vervolg zal krijgen in een peu ter/kleuterklas en een lagere school combinatieklas, vroeger de klassen 1, 2 en 3. Vanaf de vierde klas zouden de kinderen dan naar de Vrije School van Den Helder kunnen gaan, tenzij het lukt om ook die school op Texel zelf van de grond te krijgen. De kinderen ven de Vrije Peut Het is niet de eerste keer dat pogingen worden gedaan om op Texel met Vrije School-onderwijs te beginnen. Het jongste initiatief is het gevolg van een reeks lezingen die vorig najaar in het Maartenhuis werden gegeven. Uit de belangstellenden die deze avonden be zochten, heeft zich een groep ge vormd die nu met de peuterklas is be gonnen en daarvoor een vrijstaand lo kaaltje van het Maartenhuis in gebruik heeft gekregen. Vrij Over het begrip „vrije" school bestaan veel misverstanden. Met vrij wordt in dit geval bedoeld dat de school vrij wil zijn van overheidsbemoeienis wat be treft lesmethoden en opvoedkundig handelen. In de vrije school is leren geen doel op zichzelf maar middel tot opvoeding. Het onderwijs moet de voorwaarden scheppen voor de best mogelijke ontwikkeling van de per soonlijkheid. Het gaat om de ontwik keling van heel de mens. De nadruk ligt niet alleen op intellectuele ont plooiing en het denken, het gaat ook om scholing van het gevoel en de wil. Dat gebeurt met kunstzinnig en beeld rijk onderwijs en met ritme en bewe- gingslessen. Het Vrije School onderwijs zegt niet naar korte termijn resultaten te streven maar wil een leer school voor het leven zijn. Uitgegaan wordt van de gedachte dat de maat schappij mensen nodig heeft die daadkrachtig, met fantasie en zelfbe wustzijn in de wereld kunnen staan. Welkom Het onlangs gestarte klasje draait be vredigend. De groep peuters komt twee keer per week bijeen en is nog voor uitbreiding vatbaar. Het maximum is op tien kinderen gesteld, zodat er nu nog vier bijkunnen. Opvallend in het aardig ingerichte klasje is de „ou derwets" huiselijke rust die er heerst. De versieringen van het interieur pas sen in de tijd van het jaar: snoeren ro- zebottels, kastanjes en boeken met herfstplanten. Als de peuters binnen komen geven ze hun juf Nellie Enge- laer een hand en nemen plaats in de kring. Daarna wordt er gezongen en worden er spelletjes gedaan, waaron der het zg. „vrije spel". Als de tafel is gedekt wordt er wat gegeten- en ge dronken en er wordt buiten gespeeld. Gezamenlijk maken de kinderen nog wat moois, een tekening of schilderij passend in het jaargetij. Tenslotte volgt een verhaal en nemen de kinderen at- scheid van elkaar en van hun „juffie". De reacties van peuters en ouders zijn tot dusver zeer gunstig. De kinderen komen en ontspannen en plezierig thuis en willen er graag weer heen. Wie meer wil weten over de Vrije Peu terklas of over Vrije Schoolonderwijs in het algemeen kan conctact opnemen met Martha Hogenboom, telefoon (02228) 682. Het beginnende schooltje zal voorlopig zonder subsidie moeten draaien. Bijdragen zijn daarom welkom op NMB rekening 67.34.60.304 t.n.v. M.E.C. Laan „Initiatiefgroep Vrije School Texel". Postgironummer van de bank 17410. Eerste tien maanden 1986: Teso heeft gedurende de eerste tien maanden van dit jaar 572.291 eenheden vervoerd, tegen 539.094 vorig jaar, een groei van 6,15%. Dat is twee keer zoveel dan de meest optimistische prognose die Teso aan het begin van het jaar had gemaakt. De groei is bijna helemaal veroorzaakt door het gestegen vervoer van perso nenauto's. Bij deze categorie was spra ke van een stijging van 6,05%. Ook bij de andere vervoerscategorieën was er groei. Het aantal vervoerde vrachtauto's steeg met 2,91%, opleg gers met 19,60%, bussen met 3,02%, caravans met 6,34%. Achteruitgang (met 0,6%) was er alleen voor de aan hangwagens. Het opvallend gestegen opleggervervoer heeft te maken met de toegenomen bouwaktivitetien op Texel, er zijn veel betonnen riole- ringspijpen aangevoerd en diverse bouwmaterialen voor de nieuwe va kantiebungalows in De Krim. Oktober De afgelopen maand vervoerde Teso 53.244 eenheden tegen 54.139 eenhe den in oktober 1985, een toename van 1,68%. Het personenautovervoer steeg deze maand met 1,04%, het vervoer van opleggers 28,1% (I); het caravan- vervoer zakte "met 14,30%. B en W hebben geweigerd de schade te betalen die ontstaan is door het uitbranden van de oud papiercontainer van Sportvereni ging Texel. De vereniging had om gehele of gedeeltelijke schadever goeding gevraagd met het argu ment dat de gemeente veel geld bespaart dankzij de oud papierin zameling omdat hierdoor de kosten van de huisvuilverwerking worden beperkt. SV Texel had ook gevraagd bij de con tainer straatverlichting aan te brengen om het in brand steken door balorige voorbijgangers in de toekomst tegen te gaan. B en W vinden dat de zorg voor de container een verantwoordelijkheid van de vereniging is, evenals de opbrengst van het oud papier. Aan de overkant van de straat staat op ongeveer vijftien meter afstand al een lichtmast. Als de vereniging meer lichtpunten wil aan brengen mag ze dat doen op eigen kosten en in overleg met gemeentewerken. Zaterdag wordt in de Luberti- school in De Koog fancy fair ge houden. Gehoopt wordt dat tussen 10.00 en 15.00 uur zoveel mogelijk bezoekers zullen komen en geld zullen uitgeven aan de vele atrac- ties. Gehoopt wordt op een zoda nige opbrengst dat de school een computer zal kunnen aanschaffen. Er worden boeken, speelgoed, stekjes, zelfgebakken cake en taart, eigenge maakte jam etc. te koop aangeboden. Verder kan men pony rijden, touwtje trekken, blik gooien, blok stapelen sjoelen en spelen bij het rad van avon tuur, waarmee mooie prijzen zijn te winhën. Om half twaalf en om onge veer half drie worden de hoofdprijzen verloot: resp. een grote en een kleine fiets. Om 11.45 uur worden twee antie ke trapnaaimachines verkocht en om 12.00 uur is er een kinderconcert dat ongeveer een half uur duurt. demonstreert met elek trisch gereedschap zaterdag 8 november vanaf 10.00 uur. Telefoon 02220-2346

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1