nbekend naakte jnbemind JAAR VERVOLG VAN PAG. 6 Ifif^oop; DE NOODZAAK BLUFT Specialist veefokkerij houdt spreekbeurt Advies aan boeren: Jongvee niet langer buiten laten Rotganzen Meer dan twintig jaar houden ca. 900 Duitse kinderen jaarlijks vakantie op hoeve Modestia èxels" schilderij in ®ng bij Christie's •AllJDAG 7 NOVEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 grootste deel van zijn leven in Brussel en bracht herhaaldelijk bezoeken aan allerlei plaatsen in Nederland, op zoek naar landschapsmotieven. De veiling wordt gehouden in het gebouw van Christie's, Vorn. Schuytstraat 57 in Amsterdam. AMNESTY INTERNATIONAL bij de rotganzen (minder dan 1%) en de oudere ganzen minder snel binnen de dijk komen om hun voedsel te zoe ken. Soms vindt de reservaatwachter het wèl nodig om de ganzen in het najaar te verdrijven. Bij sommige per celen móet het wel, omdat ze daar te rugkomen in het voorjaar als je ze nu niet verjaagt. Dikwijls ook zwermen de vogels alleen maar uit door het verja gen en komen ze op plaatsen waar ze uit zichzelf nooit gekomen waren". Postma vindt ook dat er duidelijk onderscheid moet worden gemaakt tussen oudere graspercelen en pas in gezaaid land, dat erg kwetsbaar is. ,,Daar zetten we dan ook direct palen en draden, maar op het oudere gras land is het juist goed als die ouwe pruik wordt afgegraasd", aldus Piet Postma, die van mening is dat het ver- jaagplan dat de boeren nu hebben klaarliggen eigenlijk uit overleg met Staatsbosbeheer moet voortkomen. De Wildbeheereenheid Texel heeft zich inmiddels bereid verklaard mee te wer ken aan het verjagen in het najaar. Piet Postma is echter bang dat men in de volgende fase gaat eisen dat er ook in de winter moet worden opgetreden tegen die honderden rotganzen. ,,Dat kan niet", vindt hij al bij voorbaat, ,,Want je gaat geen vogels opjagen terwijl op dezelfde dag in de krant een foto staat van een ingevroren zwaan die brood krijgt toegestopt". Het ver- jaagplan geldt voorlopig als experiment tot 5 december. De Texelse boeren ho pen ermee te bewijzen dat het gras land op deze wijze beter kan worden beschermd. Postma kijkt rustig toe, maar heeft er een hard hoofd in: Ik had liever afgewacht en bekeken hoe het zich op Zeeburg ontwikkelt nu alle grond daar ook in het najaar ter be schikking is gekomen. Verjagen nu is wat mij betreft best, maar je kunt je afvragen: Wat komt daarna? Mogen ze dan soms helemaal niet meer over de dijk komen? En bij iedere stap moet je wel degelijk overwegen of je het pro bleem niet alleen maar groter maakt". De heer C. de Waal, specialist veefok kerij bij het Consulentschap voor de rundveehouderij te Alkmaar, houdt maandagavond 20.00 uur een lezing over de toekomst van de veefokkerij, in hotel ,,De Pelikaan". Het onderwerp zal betrekking hebben op de superheffing. Daarnaast krijgen de melkveehouders ook te maken met een vast vetpercentage in de melk. Om de kosten op te vangen, is het voor de individuele melkveehouder van belang om de melkproductie per koe te laten stijgen. De heer J. Verheul, bedrijfsleider R.O.C. Zegveld vindt het niet zinvol dat het jongvee nu nog buiten loopt. Groei van de dieren in kilogrammen, van belang voor de toekomstige melk productie is niet meer mogenlijk, al leen het haar (en de wormen!) groei en. Het advies dat hij maandagavond tijdens een spreekbeurt in De Pelikaan aan de boeren gaf was dan ook: opstallen. Bij de discussie liet een veehouder we ten dat hij zijn koeien en het jongvee altijd tot kerstmis buiten laat. Waarop Verheul veronderstelde dat ze dan wor den bijgevoerd en dat bleek te klop pen. Als het gras terugloopt in hoe veelheid en kwaliteit is het verstandig om te gaan bijvoeren met kuilgras of ma is. Günter voor „zijn" hoeve Modestia. ïzt anfred Günter beheert al sinds 1966 hoeve Modestia aan de r.wsg. De 47-jarige Duitser uit Engelskirchen heeft het moeden dat de meeste Texelaars er geen flauw idee van ffbben wat de functie van de hoeve is. Dat onbekend nog esimer onbemind maakt ondervinden Manfred en zijn vrouw sula nog regelmatig. Af en toe komen politiemensen naar 3d'idestia, die van anonieme tipgevers hoorden dat zich daar (Steens daders van in de omgeving gepleegde overtredin- iS| of misdrijven konden bevinden. Om dergelijke verdacht- ih ikingen in de toekomst te voorkomen treedt herr Günter twintig jaar in de openbaarheid. Dit jubileum is overigens ®en aanleiding voor festiviteiten, waaruit iets doorschemert j,nde ingetogenheid van de mensen achter Modestia. ir ile tomen ongegrond, vindt Man end Günter de meeste van die ieII lonieme tips. Begin juli stond 's eorgens vroeg weer eens de poli- Éi voor de deur. Zij had de tip ge- as egen dat degenen, die de vooraf- vsf ande nacht om half één vlaggen De n de nabijgelegen luchthaven - aai dden gestolen en enkele vlagge- az asten beschadigd, in Modestia tetgeerden. De enige groep, die iri ir op dat moment vertoefde was n- in klas schoolkinderen tussen all It en elf jaar. Deze kinderen la- OO: gen zonder uitzondering vóór half tien op bed. ,,De meeste Eilanders denken dat hier alleen maar moei lijk opvoedbare kinderen logeren en wijzen onmiddellijk naar ons als er in Eierland iets gebeurt", aldus de Duitser. Günter is als econoom verbonden aan Ford-Keulen en werkt bij Modestia op vrijwillige basis, zonder een cent te ontvangen. Modestia is een hoeve onder beheer van de (sinds 1984 Nederlandse) stich- ken. De geschoten ganzen werden in geleverd bij Piet Postma, die voor ver zending naar het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Leersum of de Rijksu niversiteit van Groningen zorg droeg. Het feit dat de natuurbehoudstaken van CRM overgingen naar Landbouw speelde ook een rol bij het afgeven van schiervergunningen. Die overgang had nl. tot gevolg dat in de kwestie van de rotganzen twee tegenstrijdige belangen moeten worden verdedigd op één departement. Eenerzijds was daar Staatsbosbeheer, die de ganzen verde digde, terwijl op het departement van landbouw uiteraard de agrariërs een stevige vinger in de pap hadden. Dat had in ieder geval tot gevolg dat de betreffende minister nog zorgvuldiger de standpunten is gaan bekijken en nog voorzichtiger is geworden bij het nemen van beslissingen. Uiteindelijk ging hij akkoord met het verjagen en het functioneerde in 1984 en 1985 goed. Op het moment in 1986 dat alle vereiste vergunningen klaarlagen, viel het verjaagplan echter finaal in duigen toen de Raad van State uitspraak deed in de procedure die Kritisch Faunabe heer had aangespannen. Die uitspraak luidde ondubbelzinnig: ,,De minister is niet gerechtigd vergunningen te ver strekken om met een geweer op rot ganzen te jagen". Die uitspraak kwam in maart 1986 en de betrokkenen zaten met de handen in het haar. Besloten werd te gaan verjagen met lichtkogel-pistolen. Ge lukkig bleek door de langdurig aan houdende winter de schade in het voorjaar beperkt en de noodzaak tot veel verjagen was dus ook niet zo groot. Dit najaar is er evenmin aanlei ding tot veel verjagen, omdat er vol gens Piet Postma weinig jongen zijn ving ons ergens van verdenken kunnen ze ons tenminste bèllen. Er valt toch met ons te praten?" Tot de grieven van de omwonenden behoort ook de hinder, die de automobilisten ondervin den van de vele overstekende fietsers en wandelaars, die plotseling van de hoeve komen. Volgens Jan Stolk uit De Cocksdorp, die dikwijls zijn mede werking verleent aan Modestia, is de schrikreactie bij de automobilisten vooral te wijten aan hun eigen - veel te hoge snelheid. ,,Wij doen best veel voor Texel", ver telde Manfred Günter, „Neem alleen maar de kinderen die na een bezoekje hier het volgend jaar met hun ouders terugkomen". Om te voorkomen dat bij het „lossen" van de bus bij aan komst van een klas kinderen de weg oprennen, rijdt sinds maart van dit jaar de bus in zijn geheel het terrein achter de hoeve op. Een hele toer, gezien het smalle bruggetje bij de ingang. Caravan gelegen stolpschuur en het terrein ron dom, groot 3800 m2. Daalder Aan het huis is nooit veel veranderd, alleen werd het dak geïsoleerd. De schuur daarentegen werd in de eerste drie maanden dat de stichting eigenaar was volledig verbouwd. Daarvoor werd aannemer Daalder uit De Cocksdorp ingeschakeld en die deed dat zo snel en goed dat men bij latere verbouwin gen altijd van dezelfde aannemer ge bruik bleef maken. In 1966 nog konden de eerste groepen jeugdige Keulenaars hun vakantie komen doorbrengen op de nieuwe logeerhoeve. Manfred was inmiddels afgestudeerd als econoom en getrouwd met Ursula. In zijn studententijd had hij blijk gege ven van organisatietalent door een sportvereniging op te richten. Tevens was hij lid van de Jugendarbeit. Met het beheren van de Modestia hoeve kwam er een einde aan het organise ren van reizen voor de minder bedeel de Keulse jeugd. Voor zijn werk als be heerder van de hoeve en als penning meester van de overkoepelende Duitse stichting Schullandheim Bomen had hij alle vrije tijd nodig die overbleef van zijn werkdagen bij Ford-Keulen. De econoom verzorgt samen met zijn vrouw de administratie van de hoeve, onderhoudt de contacten met scholen in Duitsland en regelt tevens het ver voer voor de groepen. Ze hebben twee dochters van resp. 6 en 13 jaar oud en verblijven tijdens langere bezoeken aan Texel in een bungalow bij De Krim. Voordat Ursula en hij kinderen hadden reisde Manfred tien a twaalf maal per jaar naar Texel heen en weer. Sinds de len over, die Günter omschrijft als „Texelfans". Voor hun werk krijgen ze gratis een re tourtje Texel plus het verblijf in Modestia. 900 kinderen De hoeve telt 65 bedden en kan aldus meerdere klassen tegelijkertijd herber gen. In totaal brengen ongeveer 900 kinderen per jaar een vakantie door in de hoeve aan de Postweg, die van maart tot en met oktober is open gesteld. Veruit de meeste kinderen zijn afkomstig van gewone scholen rond om Keulen, die grotendeels op kosten van hun ouders de reis naar Texel ma ken. Gedurende de zomervakantie be zoeken echter veelal invalide, licht geestelijk gehandicapte en mongoloïde kinderen de hoeve. Tevens komen dan wezen naar Modestia en kinderen uit sociaal zwakkere families. Volgens Günter is dat echter helemaal geen aanleiding om te veronderstellen dat de in de omgeving gepleegde inbraken en andere misdrijven dan ook meteen maar door de lóges van Modestia zijn gepleegd. „Natuurlijk zijn er zwarte schapen onder als je jaarlijks 900 kin deren te logeren hebt, maar dat heeft in principe niks met hun afkomst te maken", aldus de Keulense econoom, die daaraan toevoegde: „Het zou goed zijn als de bevolking van Eierland wat meer begrip daarvoor op kon brengen. Wij kunnen als beheerders eigenlijk he lemaal niet worden aangesproken over het gedrag van de mensen die hier op vakantie komen.-De begeleiders, die elke groep bij zich dient te hebben, krijgen bij aankomst mondeling en schriftelijk uitleg over de reglementen zwakkere en minder-valide kinderen een vakantie konden doorbrengen. De stichting werd in de begin jaren finan cieel gesteund door de katholieke kerk van Keulen. Tegenwoordig is de stich ting afhankelijk van incidentele giften en moet de balans op eigen kracht kloppend gemaakt worden. In geval van nood springt de Keulse gemeente bij. De grote verbouwingen die in de beginperiode van Modestia zijn ge pleegd, werden wel met steun van de Roomskatholieke kerk volbracht. Hermann Hieronymi Reeds vanaf 1956 organiseerden de Keulse pastor Hermann Hieronymi en zijn vriend Manfred Günter reisjes voor de schooljeugd van Keulen en omstre ken naar Texel. Zij verbleven dan op de kampeerboederijen van Ruud Bak ker en Jan Commandeur. Na tien jaar lang op deze wijze te hebben gewerkt kwam de pastor met het plan een vaste plaats op Texel te zoeken, waar de kinderen voortaan konden verblij ven. Na veel mogelijkheden te hebben onderzocht kwam op een goede dag Hermann Hieronymi bij Manfred Gün ter met de mededeling: „Ich hab' das schóne Haus für unsl". Daarmee doel de de pastor op boerderij Modestia van de familie Rutten. Die familie wil de de boederij zonder het omliggende land verkopen en uiteindelijk werd de koop gesloten op 28 juni 1966 voor ƒ60.000,—Daarvoor kreeg de toen nog Duitse stichting het huis, de daarnaast Om het voor de toenmalige huis houdster draaglijk te maken in de hoe ve te verblijven werd ongeveer zes jaar geleden in de tuin een caravan neerge zet, omdat de huishoudster anders door het geluid van de vakantie vierende kinderen uit haar slaap werd gehouden. Toen naast de caravan bij de komst van een extra grote groep een tent werd opgezet, gelastte de ge meente Texel tent èn caravan te ver wijderen. Omdat de kinderen al onder weg waren mocht de tent een paar weken blijven staan. Manfred Günter deed uit de doeken hoe de vork in de steel zat en kreeg toestemming er een klein gebouw bij te bouwen. Dat moest op „harmonieuze wijze" aange bouwd worden aan het bestaande huis. Vorig jaar kon de nieuwe wo ning, waarin Astrid Braun woont, in gebruik worden genomen. De drie ka mers zijn modern ingericht, in contrast met de rest van de hoeve, die herinne ringen aan beelden van ouderwetse kostscholen oproept, inclusief stapel bedden, wasbakken en „geheime" bergzolders. Sinds enkele jaren heeft de katholieke kerk onvoldoende geld om de stichting te blijven steunen. De afdeling onderwijs van de Keulse ge meente is toen op de bres gesprongen voor de stichting en verleende dus steun aan de twee - kleinere - huizen in het Bergischen Land en het ene huis in het buitenland: hoeve Modestia op Texel. '6en veiling die donderdag 20 no- nber door de bekende Amsterdam kunsthandel Christie's wordt gehou- zal een schilderij worden aange- dat op Texel is gemaakt door Haagse school-schilder Willem Roe- Het is een doek van 47 x 74 cen- dat rond 1865 vervaardigd zijn en tegenwoordig een kunst- heeft van ƒ20.000,— tot 000,—. Of dat bedrag bij de veiling Worden gehaald moet uiteraard afgewacht. De opdrachtgever heeft wel een minimumprijs bepaald, dié niet bekend wordt gemaakt. Christie's heeft via fotograaf Pieter de Vries eventuele geïnteresseerden op Texel op de veiling gewezen, omdat wordt gehoopt dat er Texelse gegadig den zullen zijn die een dergelijk kost baar kunstwerk willen aanschaffen. Het schilderij geeft een gezicht op Den Burg vanaf het toen nog niet bebouw de gedeelte van de Kogerweg. In het midden kennelijk loslopende schapen en onder andere een vrouw met kind in klederdracht. Het is een vroeg werk van Roelofs, die in 1822 in Amsterdam werd geboren en in 1897 overleed bij Antwerpen. Roelofs woonde het ting Schullandheim Bornen, onderdeel van de Duitse stichting met dezelfde naam. Deze stichting kocht in de vijf tiger jaren in het Bergischen Land - ten oosten van Keulen - bij het dorpje Bornen een huis aan waar sociaal komst van de dochters .is dat aantal gereduceerd tot vijf a zes. Tijdens de afwezigheid van Manfred Günter wordt de hoeve beheerd door Astrid Braun, die doorgaans verantwoordelijk is voor hetgeen in de keuken geschiedt en bo vendien zorg draagt voor de verpleging van gehandicapte logés. Voor inciden teel opknappen als schilderen e.d. ko men regelmatig jonge mensen uit Keu van de hoeve". De beheerders doen niet meer dan het ter beschikking stel len van de accommodatie. Geen politie Günter vindt het écht heel erg als zo maar - en dan meestal onnodig - de politie op zijn dak wordt gestuurd. „Wij hebben dat slechte imago niet verdiend. Als mensen hier in de omge- Hoeve Modestia in 1966. Toen was het geheel, inclusief grond, f60.000,- waard.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7