Cjrom 2jvartsJexels in het A/erkgroep gaat porlichten over verslavingen Tweede dubbeldekker schip van ander type Kaarten voor Unicef meente gaf /8000>- n ontwikkelingshulp eluk bij ongeluk Goed geraden „Orgelman" bracht /1500r- bijeen voor KNZHRM TX 24 VING BIJZONDERE HAAI Vestigingscommissie huisartsen IMajaarsverkoop Welfare Hissen dijk en duinenrij Sin te Maarten Vermiste spoelde aan op Vliehors Blijde Rijders maken Juttersrit Verkoopmiddag bij Starkenburgh Laatste mogelijkheid voor inschrijving Dubbele Von Sion RlGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - Nr. 10.130 r E X E LS E'«9 COU RANT Ijclie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon (02220) 2741. werktijd deze week tot en met dinsdag a.s,: Michèl Gonlag, Kogerstraat Verschijnt dinsdags en vrijdags, n Burg, telefoon 02220 - 5564. ^—7 1 M J a Abonnementsprijs ƒ19,20 per kwartaal; los 90 cent ikrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 L/ L/ II IAS4^" 1/ O i F if F i— Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 lobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. E Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. gemeenteraad beslist vanavond ireen voorstel van B en W om IOOO— uit te trekken voor voor- iitjngsactiviteiten die tot doel bben alcohol- en andere versla- ien op Texel terug te dringen, zal gebeuren door een onlangs het leven geroepen „Werkgroep islaving" die over totaal 1,000/zal beschikken, omdat het ministerie van WVC ook ig ƒ4000— wordt verwacht. is de bedoeling dit jaar al met de [richtingsactiviteiten te beginnen, meeste nadruk zal liggen op de in- matie over de gevolgen van over- alcoholgebruik, niet alleen om- Texelse gemeente stelde in 1986 n ƒ6.000— beschikbaar aan de ont- kelingshulp. Sinds 1980 bestaat irvoor een fonds waarin jaarlijks vijf cent per inwoner wordt gestort. Uit fonds worden plaatselijke acties ivullend gefinancierd tot een maxi- van 20% van het door de actie ingebrachte geld. Voor deze gelde- steun komen particulieren en or- jisaties in aanmerking, wanneer zij ontwikkelingsproject tevoren heb- iaangemeld bij de gemeente. Wan- ir een actie landelijk wordt georga- of gesteund door de rijksover- i wordt door de gemeente in prin- egeen tegemoetkoming verstrekt, ze projecten kregen dit jaar steun de gemeente Texel: een weeshuis voor baby's, een ba- school en een huishoudschool in leya (Tanzania) Gezondheidszorg voor Indianen in atemala; Een agrarisch project in Zaïre; Een school voor dove kinderen in mpala (Oeganda). ier informatie over het fonds Ont- ;kelingshulp kan worden ingewon- bij mevrouw G. van Oene, op de leling Algemene Zaken op het ge- eentehuis (02220) 3041 tst 138. n 16-jarige jongen uit De Koog van geluk spreken na het on- Jk dat hem zaterdagavond rond uur op het fietspad van de stweg in Eierland overkwam, et vrij grote snelheid botste hij jen de grasvork van een llstaande trekker, waarbij de lerpe pennen van de vork een itbord en de achtervelg van de ommer doorboorden. de benen van de jongen niet wer- geraakt, was te danken aan het dat hij met hoog opgetrokken op de brommer zat omdat hij trappers eraf had gehaald. De eige- srvan de trekker had het (verlichte) srtuig gedeeltelijk op het fietspad ergezet omdat hij op zijn land een rkje moest uitvoeren. De bromfiet had de trekker wel gezien, maar dacht dat het een voor hem rijdende stilstaande tweewieler was, waar hij tkkelijk in volle vaart langs zou nnen. Ook om mee te nemen! VOOR DIT GELD KUNT U NOOIT 1NZE KWALITEIT SNERT ZELF MAKEN teien nog van al het werk als u het toch zou proberen. Een hele liter snert vol spek en worst voor maar f4,25. 'SM EEN PAN mee en zolang de voorraad "~X scheppen wij erwtensoep van de .Allerbeste restaurantkwaliteit". SNACKBAR kwaliteit uit eigen keuken. dat verreweg de meeste verslavingsge- vallen met alcohol te maken hebben, maar ook omdat dan logisch wordt aangesloten op de alcoholvoorlichting die momenteel van rijkswege wordt gegeven. In de werkgroep zitten vertegenwoordi gers van de Rijkspolitie, gemeente, stichting Jeugd- en Jongerenwerk, de Nieuwe Skuul, het Maatschappelijk Werk, de huisartsen en het onderwijs. Ook de Horeca van Texel was ge vraagd in de werkgroep zitting te ne men, maar van die kant is geen reactie ontvangen. Voorzitter van de werk groep is jeugdwerkbegeleider Jan Kra mer, die ook een rol heeft gespeeld bij de voorbereiding. Plan Uit het voorlopige aktiviteitenplan blijkt dat lessen over verslaving gegeven zul len worden voor de basisscholen. Ver der is een lessenreeks over alcoholge bruik gepland voor Mavo-drie met me dewerking van de bewoners van de Nieuwe Skuul. Atheneum 5 zal een tentoonstelling organiseren over het zelfde onderwerp en een theatergroep zal een voorstelling uitvoeren, eventu eel samen met leerlingen van de basis scholen. Voor jongeren buiten school verband wordt in het kader van het open jeugdwerk en videofilm gemaakt over gokken en gokverslaving, wordt een toneelstuk over alcoholproblema- tiek gebracht door de groep SAAI, worden voor de jeugdclubs van de di verse dorpen praatavonden georgani seerd samen met bewoners van de nieuwe Skuul, etc. Wat betreft de voorgenomen activitei ten voor volwassenen wordt onder meer gedacht aan een radioprogramma in samenwerking met de lokale om roep, het centraal stellen van het on derwerp op ouderavonden en bijeen komsten van vrouwenverenigingen, het organiseren van een praatavond over medicijnverslaving met medewerking van apotheek en artsen, het houden van een enquête inzake het gemeente lijk beleid wat betreft drankvergunnin gen e.d. Dit programma is nog allerminst defini tief; het zijn slechts ideeën die door de werkgroep zelf nog moeten worden besproken. B en W zijn daar niet ge lukkig mee, maar gezien het belang van de zaak stellen ze voor toch alvast het gevraagde geld te geven. Het wedstrijdje van de Atletiekvereni ging waarbij kon worden geraden naar de tijden waarin Nel Bruining en Coby Bakelaar de marathon van New York zouden lopen, is gewonnen door Mo- niek de Kwant, Bosrandweg 295 bij De Koog en Herman Ploeger, Beatrixlaan 66 in Den Burg. Moniek de Kwant raadde dat Nel Bruining de marathon in 3 uur 43 minuten zou lopen en zat dus slechts 9 seconden boven de wer kelijke tijd van 3 uur, 42 minuten en 51 seconden. Herman Ploeger raadde dat Coby Bakelaar de loop in 3 uur en 55 minuten zou volbrengen. De werkelijke tijd was 3 uur, 54 minuten en 45 se conden en Ploeger zat er dus slechts 15 seconden naast. Beide winnaars krijgen een New York-marathonshirt dat Coby en Nel uit New York hebben meegebracht. De wedstrijd is een leu ke financiële opsteker geweest voor de atletiekvereniging want er kwam totaal ƒ625,— aan deelnamegeld binnen. Peter Kaan uit Oudeschild heeft het af gelopen seizoen met zijn orgel ƒ1507,— bij elkaar gebracht ten bate van de Ko ninklijke Noord- en Zuidhollandse Red dingmaatschappij. Dat is een paar honderd gulden meer dan vorig jaar en Peter is dan ook zeer voldaan over dit record. Zoals bekend wordt het geld verzameld in een „reddingbootje" dat op het orgeltje staat waarmee Peter Kaan op de haven van Oudeschild en op andere plekken standplaats inneemt. NRC-medewerkers Johan Reydon en Peter v.d. Wolf met de jonge voshaai. De kotter TX 2 Lf kreeg vorige week tijdens het vissen in de zuidelijke Noordzee ten noorden van Noord- hinderbank een Voshaai in de net ten. Het dier is overgedragen aan het Natuurrecreatiecentrum waar het voorlopig zal worden geconser veerd met formaline. Vervolgens zal er een gipsmai van worden ge maakt en met behulp daarvan zal een kunststof afgietsel worden ver vaardigd dat uiteindelijk niet van de echte haai te onderscheiden zai zijn. Deze kunststof vis krijgt een plaatsje in het onderwaterdiorama van het NRC. De Voshaai is een zeer opvallende ver schijning door de bovenste staartvin, die zo lang is uitgegroeid dat hij even lang is ais het dier zelf. De nu aan het NRC overgedragen vis is een jong mannetje dat met staart een lengte van 1.80 meter heeft. Voshaaien kun nen echter wel vier tot zes meter wor den. Het dier, dat leeft van haring, makreel en andere scholenvis, is niet zeldzaam. Het komt vaker voor dat visserijschepen er een in de netten krijgen. De TX 2ty ving er enkele jaren terug zelfs meerdere tegelijk. Het Na tuurrecreatiecentrum had zo'n Voshaai echter nog niet eerder in huis gehad. Unicef bestaat 40 jaar. In de openbare bibliotheek worden ten bate van die organisatie diverse artikelen aangebo den. Vanaf dinsdag 18 november zijn daar fraaie series kerstkaarten van Uni cef verkrijgbaar. Duizenden vrijwilligers beginnen in het najaar op talloze plaat sen in Nederland met de grote verkoo pactie. Unicef financiert uit de op brengst ervan belangrijke projecten voor kinderen. Dit najaar wordt gere kend op aanzienlijke bijdragen voor het „strijdplan tegen de kinderstefte" en de inentingscampagnes ter bescher ming van jonge kinderen. Behalve kerstkaarten van Unicef zijn briefpapier, correspondentiekaarten en -mappen verkrijgbar, ledereen is wel kom in de bibliotheek. Lijst mede werksters Unicef op Texel: Tineke Terpstra, Bernhardlaan 58, Den Burg, 02220-3640; Nel Pijlman, Vloedlijn 21, Den Burg, 02220-4067; Marjan Veld, Hogereind 23, De Waal, 02220-3032; mevrouw W. Kikkert, Kikkertstraat 18, De Cocksdorp, 02222-313; mevrouw G. Westdorp, Ploosterstraat 2, De Cocks dorp, 02222-287; Antoinette Habraken, Plevierstraat 16, De Koog, 02228-896; Nel Rommets, De Kuil 2, Den Hoorn 02226-547. Het is waarschijnlijk dat de tweede dubbeldeks veerboot, die TESO rond 1992 in de vaart wil brengen van een ander, mo gelijk groter type zal zijn. Hierover staat nog niets vast, maar de TESO-directie is van mening dat het in ieder geval fout is om er bij voorbaat vanuit te gaan dat de tweede dubbel dekker een kopie van de eerste moet worden. Het zou best kunnen dat een ander schip economische of organisa torische voordelen biedt, maar er moet nog worden vastgesteld of het nau tisch/technisch mogelijk is. De huidige Molengat die 190 auto's kan vervoeren is van een tamelijk kort type, dat mede dank zij de Voith Schneider voortstu wingsinstallatie kan manoeuvreren in de bestaande, eigenlijk te kleine ha venkommen. Een wat groter schip dat bijv. 50 auto's méér kan vervoeren, zou hier wellicht ook uit de voeten kun nen, te meer daar de techniek intus sen niet heeft stilgestaan. De vraag wanneer de tweede dubbeldekker komt is onder meer in de onderne mingsraad aan de orde gesteld, naar aanleiding van de vervoersstijging die zich het afgelopen jaar heeft voorge daan. Definitieve beslissingen zullen pas worden genomen na bestudering van alle factoren die van invloed zijn op het verdere vervoersverloop, zoals de recreatieve mogelijkheden en kwali teiten op Texel, de ontwikkeling van het autogebruik en vrijetijdsbesteding. Pas dan wordt het schip ontwikkeld, worden modelproeven gedaan en wordt het bestek gemaakt. Dit alles vergt jaren zodat (als tot bouw van een tweede schip wordt besloten) de kiellegging op zijn vroegst in januari 1990 kan plaatsvinden en het schip in 1992 kan varen. De diverse wetten en voorschriften op het terrein van de volksgezondheid maken het noodzakelijk dat per ge meente door het college van burge meester en wethouders een advies commissie vestiging huisartsen wordt ingesteld (ex artikel 56 van de Wet Voorzieningen Gezondheidszorg). De gemeente Texel heeft samen met een aantal andere gemeenten in de Kop van Noord-Holland, namelijk Anna Paulowna, Barsingerhorn, Callantsoog, Harenkarspel, Niedorp, Schagen, Sint Maarten, Wieringen, Wieringermeer en Zijpe, besloten tot het instellen van een dergelijke commissie. Deze commissie adviseert het college van burgemeester en wethouders on der andere bij sollicitaties van huisart sen, over de praktijkomvang, de vesti ging, enz. In de commissie moeten in elk geval worden benoemd personen uit de krin gen van: a. de huisartsen; b. aanverwante be roepen (bijvoorbeeld fysiotherapeuten, apothekers, tandartsen, gezinsverzor ging, enz.); c. verzekeringsinstellingen op het gebied van de gezondheids zorg; d. personen of organisaties, die de belangen van de gebruiker van voorzieningen voor gezondheidszorg in algemene zin behartigen. De gemeente Texel wil graag in con tact komen met personen die be langstelling hebben om als gebruiker van voorzieningen voor gezondheids zorg, met andere woorden als patiënt, zitting te nemen in deze adviescom missie. Belangstellenden worden uitge nodigd zich schriftelijk aan te melden bij de gemeente Texel, Groeneplaats 1 te Den Burg. Nadere informatie is ook op dit adres verkrijgbaar bij de afdeling algemene zaken c.a. mevrouw Van Oe ne, telefoon (02220) 3041, toestel 138. De Welfare-afdeling van het Rode Kruis houdt donderdag 's morgens van 9 tot 12 uur de najaarsverkoop in het Rode Kruisgebouw aan de Jon kerstraat. Er worden o.a. gebreide beesten, truien en sokken te koop aangeboden. De artikelen zijn gemaakt door deelnemers van de Welfare organisatie. ledereen is welkom. door Klaas Bonne Kleine Jan loopt door het straatje Met zijn uitgeholde biet, En hij zingt bij a/ie deuren Steeds maar weer het hoogste lied. En wie zalig wenst te leven. Zal hem zeker wei wat geven, Want hij die de folklore mint, S/uit de deur niet voor zo'n kind. Maar Keesbuur loopt op kousevoeten, Sjokkend door de lange gang. En hij luistert bij de voordeur, Naar Jantje zijn St. Maartenzang. Kiek, mien jongen, sprak hij minzaam, ik doe hier maar niet aan mee, Want ik moet zien rond te komen Van een beetje A.O.W. En ik hou niet van gebedel Om wat centen of een reep, Want dat ken ik niet betalen. En dèèr zit hem nou de kneep. Dus Jantje had voor niks gezongen. En dat nam hij zómaar niet. Zijn oogjes flikkeren bij de kaarsvlam, Die nog flakkert in zijn biet. Roept verbolgen van de stoeprand, Stik maar met je suukelaat. Mien vader zei het ai, die Keesbuur Is de grootste kniert die er bestaat. Zaterdag om tien voor half vier ont dekte een bewoner van Vlieland op de Vliehors het stoffelijk overschot van Maarten Kerkhof, de vermiste drenke ling die vorige week zaterdag tijdens een storm overboord sloeg van het zeiljacht Quadra. De politie zorgde voor transport van het lichaam naar de familie van het slachtoffer in Hollandscheveld. Zondag maakt paardenvereniging „De Blijde Rijders" de Juttersrit over het strand. Deelnemers, waaronder ook ponyrijders welkom zijn, worden om half 12 bij garage Kaczor in Den Burg verwacht. Na afloop kan men snert eten bij Piet en Ans Blom. Kosten: f5— per persoon. Verwacht wordt dat iedereen om 5 uur 's middags weer thuis is. Handwerkclub „Starkenburgh" houdt 13 november om 2 uur 's middags haar jaarlijkse verkoopmiddag in het zaaltje van Starkenburgh. Nuttige handwerken zijn daar te koop, zoals babysokken; herentruien, pannelappen en beddespreien. Er is bovendien kof fie met koek en iedereen is welkom. Mensen of verenigingen die nog mee willen doen aan de Dubbele Von Sion kunnen zich vóór 15 no vember nog opgeven bij de Stich ting Ondersteuning Welzijnswerk. Tevens kunnen er formulieren afge haald worden. Het adres van de S.O.W. is: d'Ouwe Ulo, Wilhelmina- laan 1, Den Burg, tel. 4300 of 3495. Dank zij de betrekkelijk korte bouw (in verhouding tot de lengte) en de Voith Schneider voortstuwing kan de „Molengat" makkelijk manoeuvreren in de kleine havens van 't Horn- tje en Den Helder. Of een wet groter schip hier ook uit de voeten kan, is één van de vra gen, die aan de orde komen bij het onderzoek, waarmee TESO binnenkort begint. (Foto: Dirk Kuiter). DINSDAG 11 NOVEMBER 1986

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1