financiële zekerheid door gespreide betaling Oklkan de tering krijgen. Kieindieren ten toon gesteld m wmm olklore op weg naar zilveren jubileum Geen warenmarkt op woensdag Help het inentingsproject van chting Redt de Kinderen (Nederland). Giro 809.1 KJ. vereniging „Texel" naar Stompetoren Zon, maan en hoog water Deelname zwemclub aan driekamp in Breezand Explosief gevonden Tussen dijk en duinenrij Kadijkse kater Stichting gaat passantenhaven exploiteren Verkeersbord kromgetrokken Poëzie-aibums in De Buureton IIJ DAG 21 NOVEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 bestuur van de folklorestichting heeft een waarschijnlijk doende oplossing bedacht voor het probleem dat haast ie- %jaar ontstaat door het veel te traag binnenkomen van de jdragen van de begunstigers. Er komt een systeem waarbij 124 begunstigers hun jaarlijkse bijdrage in acht termijnen itomatisch overmaken van januari tot en met augustus. folklore heeft dan aan het eind het seizoen van niemand meer te vorderen, kan daardoor zelf tijd aan zijn verplichtingen vol- en en de begunstigers hebben niet meer te maken met het or velen pittige bedrag ineens. bijdrage blijft echter vrijwillig. Nie- nd kan worden verplicht tot betalen het is uiteraard ook mogelijk om de lomatische betalingen in de loop het jaar te stoppen. Jubileum het nieuwe systeem wordt uitge- m van de bijdrage die gold voor J 8 met een kleine verhoging om het gelijk te maken dat de folklore in v met een extra aantrekkelijk pro- mma komt ter gelegenheid van het eren jubileum. Want het is dan 25 geleden dat op initiatief van de ikeliers van Den Burg met de Slore-activiteiten werd begonnen als voornaamste doel een groter van de toen zeer sterk wassende ristenstroom naar Texels residentie krijgen. Eén van de aanleidingen de aanleg van de Pontweg en de plaatsing van de veerdienst van Ou- schild naar 't Horntje waardoor de istische verkeersstromen niet meer r Den Burg maar er langs gingen. Geen interesse en ander kwam ter sprake op de idagavond in Theodorahoeve ge iden najaarsvergadering van de lorestichting, die tot grote te- istelling van het bestuur slechts een lalftal belangstellenden trok. Voor- er Wies Hendriks vond het van wei stijl getuigen dat zo slecht was ge geerd op de 124 persoonlijke uitno- ngen die waren rondgebracht en niemand zelfs de moeite had ge ien om afbericht te doen. Terugblik ir het algemeen bestaat tevreden- iover de kwaliteit van het pro- inma zoals dat de afgelopen zomer id geboden. Uit het jaarverslag ik echter dat er toch nog heel wat ir verbetering vatbaar is. Met name folklóremarkt heeft niet het ver- chte resultaat opgeleverd omdat de langstelling van winkeliers om ge lik te maken van stalletjes gering i, De door het bestuur benaderde inigingen die gedurende het hele roen een gratis stalletje konden krij- lieten het zelfs afweten. Daardoor istond een kale, magere markt, het inovergestelde van het levendige 'ld dat men zo graag gezien had en dat door het publiek op prijs wordt gesteld. Dat leverde ook financiële schade op want er waren nogal wat mensen die een stalletje bestelden maar er geen gebruik van maakten en dus ook de vergoeding niet betaalden. Maar de stalletjes zijn wel afkomstig van de gemeente en daaraan moest de folklore wel de huur betalen. Door één en ander is de financiële exploitatie van de markt niet sluitend geweest; er was een ,,gat" van ƒ1200,—. Garanties Wil men het komende seizoen met de markt doorgaan, dan moet de organi satie anders. De deelnemers moeten garantie geven dat ze ook werkelijk ko men opdagen; komen ze niet dan wor den ze voor de rest van het seizoen uitgesloten. Duidelijk moet worden af gesproken op welke woensdag men een kraam wil afnemen. Het is geen verplichting om alle folklorewoensda- gen een kraam te huren, maar afspra ken hierover zijn uiteraard bindend. Verder zal voortaan een kraam worden De gemeenteraad krijgt geen voor stel van B en W om voortaan tij dens de folkloredagen een waren markt te houden op de Groene- plaats. De stichting Folklore had verzocht om toestemming voor een dergelijke markt. Het college acht uitbreiding van het aantal marktdagen, ook al is dqt maar voor een jaarlijkse periode van circa twee maanden, niet zinvol. Met vraagt zich af of het winkelend publiek be hoefte heeft aan een tweede markt dag. Bovendien is het voor de meeste standhouders van de maandagse markt niet mogelijk ook op woensdag te komen. Voor een markt op woens dag zouden nieuwe standplaatshou ders moeten worden gezocht, wat wel licht oneerlijke concurrentie op kan le veren voor de huidige standplaatshou ders. Verder vindt het college het niet nodig het aantal braderieën en feest- markten uit te breiden en meent men dat het organiseren van een waren markt voor de stichting Folklore een wat oneigenlijke taak is. Tenslotte speelde bij het nemen van de beslis sing mee dat de winkeliers in Den Burg een „stoepvergunning" hebben, waarvan op maandagochtend géén en op woensdagochtend wél gebruik ge maakt mag worden. lwij elkaar in Nederland wel 'ns toewensen, is realiteit voor Abdoel. woont in West Afrika. Daar, waar kinderen nog écht de tering krijgen. ?olio, kinkhoest en erger. Stichting Redt de Kinderen (Nederland) 1 daar iets aan doen met een groot vaccinatieproject Dat lukt ons en met uw hulp. Geef, en laat Abdoel niet de tering krijgen. toegewezen op volgorde van aanvraag. Het volgnummer komt op de kraam en geldt het hele seizoen. De betalingen dienen op de eerste markt te geschie den. Belanghebbenden die bezwaar hebben tegen deze regeling of ideeën hebben ter aanvulling, worden ver zocht dat bij het bestuur kenbaar te maken. De voorzitter betuigde erkentelijkheid jegens degenen die het geslaagde pro gramma van het seizoen 1986 tot uit voering hebben gebracht, waaronder niet alleen de bestuursleden maar ook de ca. 35 vaste medewerkers die elk jaar belangenloos en met veel plezier bezig zijn. Terugkijkend op. het programma van de negen woensdagen van 1986 werden wat kanttekeningen gemaakt die erop wezen dat lering is getrokken uit erva ringen. De eerste folklorewoensdag (25 juni) met een programma van oude ambachten, schapen scheren, kinder dansgroepen e.d. werd matig" ge noemd. De dag van de oude trekkers (9 juli) was geslaagd. Dat gold ook voor de ,,Dag van het schaap" op 16 juli, met kramen met Texelse produk- ten. Het was echter prachtig strand weer, dus weinig publiek. De dag van de oude ambachten (23 juli) was ook goed maar er moeten voortaan op het plein meer ambachten zijn te zien. De „theaterdag" op 30 juli met allerlei vormen van straattheater was redelijk goed, maar de belangstelling was niet erg groot in verhouding tot de hoge kosten. De Dag van de kleding (6 augustus) was wat betreft de oude klederdrach tenshow goed, maar de hedendaagse modeshow was te mager wegens het te laat binnenkomen van de wintercol lectie. De dag van de dans en muziek op 13 augustus was goed maar had beter eerder in het seizoen gepland kunnen worden. De dag „Allerlei" op 27 augustus moest wegens storm en regen worden afgelast en verplaatst naar de herfstvakantie. De weergoden waren de folklore dit jaar niet goed gezind. Het was öf veel te mooi öf te slecht, waardoor de be langstelling van het publiek werd ge drukt. Een bittere tegenvaller was ook het regenweer (na een zeer lange dro ge periode) op 15 oktober waardoor de verzamelaarsmarkt een natte aange legenheid werd. Gélukkig kon het spectaculaire vuurwerk ter afsluiting van het seizoen wel doorgaan. De K.l. vereniging „Texel" brengt op 1 december een bezoek aan het K.l. Station in Stompetoren. Eén maal per jaar worden de Texelse K. bieden door de K.l. vereniging Ceres" uit Stom petoren uitgenodigd, omdat de beno digde stieren de laatste 5 jaar geza menlijk met deze vereniging worden aangekocht. De stieren worden in het station te Stompetoren gehuisvest, omdat daar meer mogelijkheden zijn, wat betreft het invriezen van sperma. De stieren worden door de verzorgers één voor één in de ruimte voorgeleid en na het bezichtigen van de stieren zal in een zaal een fokkerijpraatje wor den gehouden. Op andere tijden bestaat geen gelegenheid om de stie ren te zien, omdat in verband met in fectiegevaar de stallen voor ieder be zoek zijn gesloten. Er zal voor koffie en broodjes voor onder de middag ge zorgd worden. Belangstellenden, die op 1 december met hun vrouwen en thuiswerkende zoons of dochters mee willen, kunnen zich tot en met 29 no vember opgeven bij J. van Tunen, tel. (02220) 2090, of band 2619, die dan het vervoer, dat met eigen auto's van de deelnemers zal gebeuren, kan com bineren. Het vertrek is 's morgens met de boot van 9.05 uur en met de boot van 13.35 uur komt men weer terug naar Texel. De zon komt 21 november op om 8.09 uur en gaat onder om 16.41 uur. Maan: 24 nov. L.K.; 1 dec. N.M. Doodtij: 26 nov.; springtij: 4 dec. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 21 november. 10.38 en 23.09 Zaterdag 22 november 11.01 en 23.39 Zondag 23 november 10.46 en Maandag 24 november 0.15 en 12.08 Dinsdag 25 november 1.05 en 13.10 Woensdag 26 november 2.11 en 14.18 Donderdag 27 november 3.48 en 16.32 Vrijdag 28 november 4.57 en 17.40 Zaterdag 29 november 5.57 en 18.40 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 uur na hoogwater. de 56-jarige Joop Veltkamp is voorzitter van de KSV Kotex. Hier toont hij een konijntje tijdens de keuring voor de tentoonstelling van komend weekend. Na de officiële opening om zeven uur begint de kleindiersportvereni- ging Kotex in het demontabele ge bouw bij' haar clubhuis in De Mars de jaarlijkse tentoonstelling. Allerlei kleine dieren zijn daar weer te bezichtigenvan dwergkonijnen tot Vlaamse reuzenvan honder den kuikens tot kippen, dwerg- en grote hoenders, eenden en duiven. Veel beesten mogen worden opge pakt en gestreeld. Er zal ook een broedmachine staan, die zo is in gesteld dat de eieren tijdens de ten to onste/lingsdagen uitkom en zodat bezoekers dat mee kunnen maken. Voor de tombola zijn meer dan 2000 door de Texelse middenstand beschik baar gestelde prijzen te winnen. Het bestuur van de vereniging hoopt het aantal van 5000 bezoekers van vorig jaar deze keer te overtreffen, zodat de kans op het winnen van een prijs on geveer één op drie is. In het Kotex- gebouw hangen hologrammen van dieren van de Engelsman D. P/atts van galerie ,,Driedim" in De Koog. Om de show op te sieren heeft zoals eik jaar bloemschikclub Texel bijna honderd bloemstukken beschikbaar gesteld. Na deze (44ste) tentoonstelling zal de k/eindierensportvereniging het gebouw weer afbreken, omdat men daar een tentvergunning voor heeft die maar drie maanden geldig is. De expositie duurt tot en met zondag en is gratis toegankelijk. Keuring De keuring voor de tentoonstelling werd woensdag gehouden. Er waren 350 inzendingen. Nieuw is de konij nenkeuring „op punten". Voorheen kregen konijnen de predikaten fraai, goed of zeer goed, maar de Federatie van Kleindierenteelt in Noordholland heeft besloten dat twee verenigingen een puntentelling toe mogen passen. Eén van die twee is Kotex. De beken de predikaten worden nog wel bij de kippen en duiven gegeven. De uitslag van de keuring luidde: (resp. fraaiste, eigenaar, ras, jurering) Grote Hoen, T. Witte, Holl. Hoen, F. Dwerghoen, A.J. v.d. Star, Sebright, F. Duiven, C. Bruin, Hoogvlieger, F. Konijnen, M. Slikker-Dekker, Alaska, F. Konijn A-klas, W. Boon-v.d.Meer, Rex, F. Vogel, jeugdlid Karei Dijker, Oranje Kaakje, 91 punten. A-vogel, H. Nowak, 90 punten. B-vogel, H. van Heerwaarden, Nor- wich kanarie, 86 punten. C-vogel, Karei Dijker, 91 punten. Bondskruis, H. Nowak, 90 punten. Bondsmedaille, M. Heymans, 89 punten. Watervogel, A.G. Dekker, F. Fraaiste konijn, jeugdlid, Linda Kool hof, Hollander, F. Collectie kippen: A.B.T. Dom hof Collectie konijnen: D. Hoogenbosch Collectie vogels: W. Ie Noble. Collectie duiven: C. Bruin. Kotex maxibokaal: D. Hoogenbosch, 19 punten. Kotex minibokaal: T, Witte, 18 punten. De openingstijden van de tentoonstel ling zijn: vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur; zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur; zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Zondag neemt zwemclub TX '71 deel aan de driekamp in het sfeervolle bad „Den Krieck" in Breezand. De andere twee deelnemers zijn Oude Veer en Zeemacht. Het programma wordt zon dag afgesloten met een spannende estafetterace. De zwemclub rekent op veel supporters, die de deelnemers wil len vergezellen. Die deelnemers wor den om half 2 's middags bij zwembad Molenkoog verwacht. Er wordt ver trokken met de boot van 14.05 uur. De wedstrijden vangen aan om kwart over drie. Een strandwandelaar vond in de buurt van paal 9 een granaat, die-hij afgaf bij het paviljoen van Vlaming. De politie heeft het explosief daar afgehaald en op geborgen in afwachting van de komst van de duik- en demonteerploeg van de marine. •-.-* .Vu' A--/ - Konijnen bij Kotex. Gratis te bezichtigen, oppakken en aaien.... door Klaas Bonne Eindelijk toch weer wat leven In de trieste brouwerij. We hadden zonder het te weten Hier een eigen stokerij. Wij pochten reeds op ons Kees Boontje, Ons Juttertje, perfect gekruid, En vlak natuurlijk ook het kleintje Van onze maistro Gert niet uit. Maar welke ziel kon ooit vermoeden, Dat de grondstof voor zulk vocht, Hier ergens op een boerenzo/der, In elkander werd gewrocht? Want de stoker bracht zijn brouwsel Met kennersblikken aan de kook. Maar besloot tot demonteren, Omdat hij blijkbaar onraad rook. Want de FIOD stak een stokje, In het Brabants karrewiel, En lichtte ook twee inboorlingen; Uit voorzorg uit hun boerenkiel. De installatie is ontmanteld, En de waakvlam is gedoofd, En ons mooie eiland is weer Van een industrie beroofd. En onze nijvere doe het zeivers, Zijn voorlopig uitgeteld. En we zijn weer aangewezen Op Lucas Bols en Harteveld. En huilen met het arme boertje. Die van de hele zaak niks wist, En proberen hem te troosten Met een overschotje gist. De exploitatie van de binnenkort aan te leggen passantenhaven in Oudeschild zal in handen worden gelegd van een speciale stichting, waarvan het bestuur wordt ge vormd door vier vertegenwoordi gers van de watersportvereniging en een van de gemeente Texel. Over de statuten van deze stichting en over de beheers- en exploitatieovereen komst die deze stichting met de ge meente zal aangaan, is de discussie momenteel in volle gang. De wa tersportvereniging heeft ontwerpen voor statuten en beheersovereen komsten bij B en W ingeleverd. Die hebben aan- en opmerkingen gemaakt in de vorm van voorstellen tot wijzi ging. Onder meer is door het college de wens geuit dat de gemeentelijke vertegenwoordiger in de stichting het recht van veto heeft als het gaat om financiële beslissingen van het stich tingsbestuur die een bedrag van bijv. ƒ50.000,— te boven gaan. Dit in ver band m§t het feit dat de gemeente zijn dure haven beschikbaar stelt en bovendien garant staat voor een ge deelte van het mogelijke exploitatiever lies. Verder wil het college vastgelegd zien dat onderhoud en vervangings werkzaamheden moeten worden goed gekeurd door B en W die zich laten adviseren door gemeentewerken. De garantstelling van de gemeente wat betreft het exploitatietekort komt neer op een regeling om ƒ15,— voor elke bootovernachting minder dan 15000 per jaar met een maximum van ƒ30.000,— op jaarbasis. Verder wil het college dat de gemeente toezicht houdt op de begroting van de stich ting en dat de liggelden onderhevig zijn aan goedkeuring door B en W. Ook wil men dat eventuele exploitatie winst wordt gebruikt voor onderhoud-; vervangings- en verbeteringinvesterin gen. Zo zijn er nog wat aanmerkingen en wensen geuit, waarmee gemeente en watersportvereniging het overleg ingaan. Op de hoek Badweg-Boodtlaan is tus sen vrijdag en woensdagmiddag een stopverbodbord omver gereden. Waar schijnlijk is dat gebeurd door een per sonenauto, maar er zijn nog geen ge tuigen bekend. Gemeentewerkers ont dekten het kromgereden bord woens dagmiddag. Het is zodanig beschadigd dat het zal worden vervangen. Vrijdag 28 november wordt van twee tot vier uur een middag in diensten centrum De Buureton gehouden over poëzieboeken, -verzen en -plaatjes. Be-, langstellenden worden verzocht zelf hun poëzieboeken mee te brengen zo dat die door de anderen bekeken kun nen worden. Tevens is de Knipkring Texel vertegenwoordigd, waarvan en kele leden iets zullen vertellen over poëzie-albums. Bovendien worden er dia's over dat onderwerp vertoond. De interesse gaat vooral uit naar zeer ou de albumsi

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5