kam depoMo Sint zet zaterdag voet aan wal Feestver/ich g lestemming boerderij nag gewijzigd de jager jacht- en schiet sportartikelen. 'interklaas in loste rend Koolhof praat over grondanalysen Help het inentingsproject van chting Redt de Kinderen (Nederland). Giro 809.1 Muziekschool naar Heerhugowaard oes signeert Koger kinderen per bus naar Sint Nicolaas Kermis in 1987 op Groeneplaats SOS-wereldwinkel houdt tentoonstelling Werkloosheid nog steeds lager dan in 1985 Gemeente koopt olieverfschilderij met catamarans Dageraadin het klein WAPENMAGAZIJN Het juiste adres voor al uw Gratis bij u thuisbezorgd. Texel: Thijs Jan Reuvers (02222) 37 Amsterdam: (020) 24 71 72. bestemming van de boerderij ofdweg 85 mag worden gewij- jd, aldus B en W. Eigenaar J. D. ill had om een wijziging ge- lagd van de bestemming van de mstwoning, de bedrijfsgebou- n en het omliggende land. Van woning wil hij een eengezins- ming maken, in de gebouwen i intensieve veehouderij vestigen voor het perceel land had hij recreatieve bestemming ge- cht. Met de eerste twee wijzigin- n is het college akkoord gegaan, lar een recreatieve bestemming h strijd met het bestem- ngsplan buitengebied, dat het iceel aanduidt als agrarisch bied. principe is het evenmin volgens dat slemmingsplan toegestaan op die k een eengezinswoning te hebben, sar omdat in de boerderij toch al in agrarisch bedrijf meer werd ge rei, wordt daar geen probleem van naakt. Wel dient voor de wijziging i artikel 11-procedure te worden ge- srd. Anders ligt het bij de vestiging ilerdagmiddag vertrekt om half vier 'drumband van Excelsior in Ooster- id vanaf dorpshuis De Bijenkorf naar 'rage Westend. Daar wordt Sint Ni- iaas binnengehaald, waarna een ron- l'door het dorp wordt gemaakt. De tocht eindigt bij De Bijenkorf, waar I gebruikelijke feestelijke begroeting ide goedheiligman zal plaatsvinden. van een veehouderij in de bedrijfsge bouwen. Dat is namelijk niet uitgeslo ten in het bestemmingsplan, zodat er geen planologische bezwaren bestaan. Het beleid van de gemeente is er op gericht zo weinig mogelijk woningen andere bestemmingen te geven. Als het perceel bij Hoofdweg 85 een re creatieve bestemming krijgt, zou de bestemming van de woning ook wijzi-. gen. Afgezien daarvan geeft het bestemmingsplan duidelijk aan waar recreatiebedrijven mogen worden ge vestigd. Buiten die bepaalde gebieden een recreatiebedrijf vestigen zou de concentratie betekenen, wat zeker geen uitgangspunt van het beleid is. Dus gaan B en W niet akkoord met die vestiging. Wanneer nodig zal de gemeente wel medewerking verlenen bij de uitvoering van de plannen met woning en bedrijfsgebouwen. In het kader van het winterprogramma van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting „Texel" zal maandagavond om acht uur in hotel „De Pelikaan", Jan Koolhof een toelichting geven op grondanalysen van bouw- en grasland. Aan de hand van praktijkonderzoek wordt daarbij de meest gewenste be mesting aangegeven. Dit onderdeel blijft voor zowel het akker- als weide- bedrijf van groot belang nu er op kosten moet worden bezuinigd. Te vens geeft een juiste gewasbemesting kwaliteitsproducten. Behalve kunst mest krijgt de organische bemesting bij de grondanalysen de nodige aandacht. TEXELSE COURANT Inrijgen. twij elkaar in Nederland wel 'ns toewensen, is realiteit voor Saïdon. woont in West-Afrika. Daar, waar kinderen écht nog de polio krijgen, tyfus, kinkhoest en erger. Stichting Redt de Kinderen (Nederland) 1 iets aan doen met een groot vaccinatieproject Dat lukt ons en met uw hulp. Geef, en laat Saïdon niet de polio krijgen. rUDAG 21 NOVEMBER 1986 isigneren van boeken is voor strip- i enaar/-schrijver Antoon Goes iets jl anders dan voor de meeste schrij- Si die exemplaren van hun boeken ieen handtekening voorzien om de toop ervan te stimuleren. Die zet- dan achteloos een krabbel voorin boek en daarmee is de kous af en et de klant tevreden zijn. Antoon es, bedenker en tekenaar van de selse stripheld Lex Luxaflex, maakt Teen handtekening een echte teke- 3en laat één van de stripfiguren in boek iets zeggen tegen de koper ihet boek. Die koper wordt ook gesproken met diens Kesselse TimOmdat de geestelijke vader Kessel nog niet alle bewoners van eiland bij naam en toenaam kent, "rden aspirant-kopers verzocht mee l jenken over hun eigen naam. Goes It zelf talloze voorbeelden bij de id, zoals Gijs Graafmaarraak jgline-machinist), Arie Anoniem iurloos persoon), Peter Piekhaar pper)Simon Smack (snackbarbe- nde), of Hubert Hoogmoed idslid). De tekenaar signeert aldus jagmiddag van 2 tot 4 in de winkel Langeveld en de Rooy exemplaren zijn nieuwe album „Burry's Bange jen". Zaterdag 29 november doen ruim 30 leerlingen van de Texelse muziekschool mee aan een muziekscholenontmoe tingsdag in Heerhugowaard. Deze dag wordt georganiseerd door de Vereni ging Muziekscholenoverleg Noord- Holland en is financieel mogelijk ge maakt door het provinciebestuur en de 13 deelnemende scholen. In totaal zullen ca. 400 leerlingen de hele dag met elkaar studeren in 7 or kesten: een symfonie-orkest, een harmonie-orkest, een accordeonorkest, een popgroep, een bigband, een dwarsfluit/gitaarensemble en een blok- fluit/harpensemble. De repetities zullen worden geleid en begeleid door onge veer 20 Noord-Hollandse muziek schooldocenten, waarvan er drie aan de Texelse muziekschool verbonden zijn. 's Middags om half 3 vindt een openbaar concert plaats in „De Scha kel", Middenwaard 63 in Heerhogo- waard. Dan treden alle orkesten op met het programma dat zij die dag hebben ingestudeerd. Om de straten in het centrum van Den Burg rond de feestdagen meer gezel ligheid te geven, is de VEM woensdag begonnen met het aanbrengen van feestverlichting boven de straten. Op de foto brengen twee electromonteurs „halve cirkels" aan, die alleen boven de Parkstraat komen te hangen. De Weverstraat, Binnenburg, Gravenstraat, Zwaanstraat en een deel van de Waal- derstraat en Kogerstraat zullen van „hele lichtcirkels" worden voorzien. Ie dere cirkel bestaat uit een buigbare buis, waarin een lichtlijn is gemaakt. Het totaal aantal cirkels bevat 250 me ter lichtlijn, met 4250 lampjes. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ De kermis kan in 1987 nog op de Groeneplaats worden gehouden, zo hebben B en W besloten. Door de voorgenomen renovatie en herinde ling van de Groeneplaats was daar onzekerheid over ontstaan. Het bu reau dat jaarlijks de kermis organi seert had aan het college laten we ten dat vóór de tweede helft van december een besluit moest wor den genomen over de locatie van de kermis, omdat eind december reeds in de kermisvakpers dient te worden gepubliceerd op welke plaats een kermis komt. Als enig alternatief adviseerde het bu reau („De Kermisgids") het parkeerter rein bij de Nikadel in De Koog, direct achter garagebedrijf Kikkert. Over ver plaatsing van de kermis dient de ge meenteraad te beslissen en omdat dit vóór half december moest gebeuren kwam men in tijdnood. B en W beslo ten toen de kermis volgend jaar wer op de oude plaats te houden, ook om dat er nog geen definitief besluit is ge nomen over de herindeling van de Groeneplaats. Die herindeling krijgt misschien pas na 1987 zijn beslag. On derzocht wordt of in 1988 de kermis naar het parkeerterrein aan de Nikadel kan, hoewel het organiserende bureau geen enkele aanwijzing kon geven om trent de daaruit voortvloeiende veran dering van pachtopbrengst. Het bu reau krijgt gewoonlijk 10% van de pachtopbrengst als honorarium, met een minimum van 75000,—. In verband met de op handen zijnde veranderin gen is het echter bereid dat minimum te verlagen naar 74000,—. In de brief aan het college werd er nogmaals op gewezen dat het parkeerterrein aan de Emmalaan als alternatieve locatie niet in aanmerking komt. Tevens verzocht het bureau om de periode waarin de kermis op Texel staat, te verplaatsen naar een tijdstip dat dichter bij de sei- zoenpiek ligt. Om peuters en de jongere kinderen uit De Koog de aankomst van Sint Nico laas in Oudeschild mee te laten bele ven, rijdt zaterdagmiddag een bus van De Koog naar Oudeschild en terug. Peuters en kinderen van de groepen 1 tot en met 4 van de basisschool moe ten uiterlijk om kwart voor één bij de LUbertischool zijn. Daar staat dan de bus gereed en zijn ook een stel zwarte Pieten. Rondgang Sint Nicolaas maakt zaterdagmid dag zijn officiële intocht op Texel. Hij komt in gezelschap van een grote schare zwarte knechten om 13.40 uur aan in de haven van Ou deschild, waarbij hij gebruik maakt van de sleepboot van Leo Visser. De intocht wordt weer georganiseerd door de Winkeliersvereniging Den Burg en vertegenwoordigers van deze orga nisaties zullen de hoge gast als eerste bij de loopplank begroeten. Het is de bedoeling dat de Sint ongeveer een half uur op het haventerrein vertoeft om zoveel mogelijk kinderen en ouders de gelegenheid te geven hem te zien en misschien wel een handje te geven. Muzikale medewerking geeft het Kon. Texels Fanfare. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllll^ worden toegesproken door de burgemeester. In d'Ouwe ULO (waar men in verband met de beperkte ruimte liever geen ou ders heeft de kleuterleidsters zijn wel aanwezig) begint om 15.00 uur een poppenkastvoorstelling en om 15.50 uur komt ook daar Sint Nicolaas. Vrijwilligers van de SOS-wereldwinkel houden van 24 november tot 5 decem ber een tentoonstelling in het gemeen tehuis. De SOS-wereldwinkel richt zich op de verkoop van produkten uit de derde wereld en het verstrekken van informatie over de producenten. De tentoonstelling geeft inzicht in de kwa liteit en de omvang van het assorti ment, in het unieke van kunstnijver heid uit de derde wereld, maar ook in de mogelijkheden om produkten in het westerse leefpatroon in te passen. De voorlichtingsfunctie van de SOS- wereldwinkel komt beter tot zijn recht op de tentoonstelling. Voor scholen zou dit een informatief „uitje" kunnen zijn, om de derde wereld onder de aandacht van de leerlingen te brengen. Het aantal werklozen op Texel is gedurende de maand oktober toe genomen met 136 en bedroeg op 1 november 431. Die groei is het ge volg van het einde van het toe ristenseizoen. Toch zijn er nog al tijd 104 werklozen minder dan op dezelfde datum in 1985. Volgens Theo Zijm van het Arbeidsbu reau Texel is dat voornamelijk te dan ken aan de toename van de bouwacti viteit op Texel. Veel werknemers in de bouw komen van de overkant hier werken, hoewel op Texel nog 16 werklozen in die sector zijn. Zijm noemt de oorzaak dat die Texelse mensen een opleiding hebben die niet aansluit op de vraag. Mede dankzij de dit jaar zeer gunstige seizoenspreiding neemt het aantal werklozen zeer gestadig af. Dat is ook te merken op het Arbeidsbureau, waar lang niet de grote aantallen mensen komen voor inschrijving als in voor gaande jaren. Gezien de invloed van het toeristenseizoen is het niet verras send dat in de sector horeca de groot ste tpename van het aantal werklozen is te zien. Dat aantal ging bij de man nen van 47 naar 89 en bij de vrouwen van 27 naar 69. De verwachting is dat er in november nog meer werklozen bijkomen. Om 14.15 uur stappen de Sint en zijn gevolg in de taxi en rijden naar het Schilderend in Den Burg, waar de goedheiligman overstapt op de schim mel en zijn rondgang door Texels resi dentie begint, voorafgegaan door het fanfare, de T-Ford met pepernoten- voorraad en gevolgd door ruiters en de landauer met het ontvangstcomité. De route: Schilderend, Weverstraat, Stenenplaats, Waalderstraat, Burger houtstraat, De Zes, Lijnbaan, Hollewal, Gasthuisstraat, Gravenstraat, War moesstraat, doorbraak, Parkstraat, We verstraat, Stenenplaats, Binnenburg, Groeneplaats. Twee zalen De officiële verwelkoming door autori teiten en kinderen is weer gespreid over twee zalen: De Lindeboom, die vanaf 13.40 uur open is en dorpshuis d'Ouwe ULO (uitsluitend voor kinderen van de kleuterscholen van Den Burg) dat open is vanaf 14.50 uur. Om 13.55 uur begint in De Lindeboom de opvoering van „Bellenbende" door de toneelgroep Oosterend en om 15.30 uur komt Sint Nicolaas aan om te Het olieverfschilderij „Catamarans op het strand" van de Helderse schilder P. van Oosterum wordt voor 7700,— aan gekocht door de gemeente, zo hebben B en W besloten. De schilder had eind augustus in het raadhuis een expositie en bij een bezoek daaraan vroeg de adviescommissie voor kunst- en cul tuurbeleid of de gemeente een optie kon krijgen op het genoemde schilderij alsmede op een houtskooltekening van een schapenboet. Bij een vergadering van deze commissie werd later una niem besloten van aanschaf van laatst genoemd werk af te zien, maar over het kopen van het olieverfdoek kon men het niet eens worden. Het argu ment dat de gemeente nog geen kunstwerken in huis heeft die betrek king hebben op de „Ronde om Texel", waar het schilderij een sfeerbeeld van geeft, gaf voor het college de doorslag om tot aanschaf over te gaan. Het be drag van 7700,— komt ten laste van het krediet kunstaankopen, groot 73200,-. Teso heeft zijn collectie scheepsmodellen uitgebreid met ,,De Dageraad", de eerste eigen boot die werd gebouwd in 1908. Het model (schaal 1 50) is ver vaardigd bij Unterweser Modelbau uit Schwanewede-Beckedorf bij Bremen ten koste van ruim 711.000,—. Hetzelfde bedrijf maakte vorig jaar voor Teso een model van de radarstoomboot Ada van Holland. Een probleem bij De Da geraad was dat er geen bouwte keningen meer van bestonden. Die moesten daarom worden gere construeerd, aan de hand van fo to's uit de archieven van Dirk Kui ter uit Oosterend en Willem J. J. Boöt uit Opperdoes. Dat gebeurde onder leiding van laatstgenoemde, die de schrijver is van de boeken ,,Texelstoom" en ,,Teso door de ja ren heen". Volgens directeur Th. Hoogerheide laat Teso de model len maken uit historische overwe gingen. De scheepjes worden ook wel voor promotiedoeleinden uit geleend, maar dat gebeurt de laatste tijd bij hoge uitzondering, omdat gebleken is dat de kans op schade nogal groot is. Het is de bedoeling uiteindelijk een comple te collectie te hebben van alle schepen die Teso ih de loop der jaren in gebruik heeft gehad. De veerboot De Dageraad werd destijds gebouwd voor f74.000 op de scheepswerf en machinefa briek Hubertina van W. H. Jacobs in Haarlem. Het 36,5 meter lange schip dat 356 passagiers kon ver voeren, was van augustus 1908 tot en met mei 1934 bij Teso in gebruik. Op 6 december 1935 werd het voor de sloop verkocht aan G. van Praag in Den Helder. De door Dirk Kuiter gemaakte foto toont het fraaie model van Teso's eerste eigen boot metontwer perWillem Boot.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 9