Slieuw bestuur stelt orde op zaken n Gauke van Lingen won Texelse D.J.-wedstrijd Dominee kreeg geld voor waterpomp /leersportenvereniging in de problemen Ruitenwissers verbogen Boerderij staat in Bargen Hoge opbrengst diabetis-collecte Ome Nart als filmster i Jeanne van den Brink houdt het voor gezien iferleende louwvergunningen :R ilNSDAG 25 NOVEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 6 Dominee Leputu krijgt het laatste stukje van een ,,hangpuzzei", waarop hij kan lezen hoe groot het bedrag is voor de waterpomp, die nij nodig heeft voor een landbouwproject in Zuid-Afrika. Gevraagd naar de reden van haar ver trek, zei ze: ,,lk ben hier uitgeschil derd. Ik heb achtenveertig schilderijen gemaakt en nu wil ik naar een gebied met nieuwe inspiratie. Ik zit nu van ar- moed te breien, gewoon omdat er hier geen onderwerpen meer zijn". Voor Jeanne van den Brink is het heel gewoon om na betrekkelijk korte tijd een bepaalde streek alweer te verlaten. Voordat ze hier kwam, woonde ze in Mijdrecht, ook voor drie jaar. Daarvoor woonde ze in Zeeland. Een van haar laatste kunstzinnige acti viteiten was het jureren van de werkstukken, die waren ingezonden voor de kleurwedstrijd van de Amro Bank. In de nacht van zondag op maandag werden de ruitenwissers vernield van een auto die door een 52-jarige man uit Den Burg in de Schoonoordsingel was geparkeerd. De foto onder het kopje ,,Waar?" in de vorige krant, toont een nog 22 lestaande boerderij in Bargen. De loeve ziet er ongeveer nog hetzelfde lit en werd in de loop der jaren onder, ^fneer bewoond door de families Roe ier, Eelman en vervolgens opnieuw "ioeper. De opbrengst van de collecte ,,Geef 's voor diabetes" op Texel bedroeg '5.051,50, op deze wijze verdeeld over I de dorpen: I Den Burg ƒ2.010,60; omgeving Den A^Durg ƒ160,30; De Cocksdorp ƒ256,90; Eierland-Vuurtorenweg ƒ575,35; Den Hoorn ƒ287,85; 't Horntje ƒ63,35; De ƒ370,— Oosterend ƒ669,55; Ou- uy deschild ƒ474,05; De Waal en omge- ving ƒ183,65. Het Diabetes Fonds Nederland is alle ;gd Medewerkers dankbaar, met name de Rabobank voor het tellen van het De 19-jarige Gauke van Lingen uit De Koog is zondagavond winnaar geworden van de door disco-dancing Uuestion uit geschreven D.J. wedstrijd. Hij neemt de beker over van Dan ny Westerlaken uit Den Burg die nu met klein verschil twee de werd. De twee gaven elkaar zeer weinig toe. Na afloop van de zaterdag avond gehouden wedstrijd die de beslissing had moeten brengen, bleken Gauke en Danny precies evenveel punten te hebben vero verd, zodat besloten werd de vol gende avond een „barrage" te hou den waarbij ieder een uur lang op nieuw zijn best mocht doen, met het gemelde resultaat. Het was de zevende keer dat in Question de Texelse D.Jrwedstrijden werden gehouden. De toeloop van kandidaten was deze keer minder groot. Niet meer dan zes jonge platen- enthousiasten hadden de moed zich in te laten schrijven. Wegens dit kleine aantal werden geen aparte voorronde en finale gehouden. Ze traden allen twee keer op, met een tussenperiode van twee weken voor een kritisch luisterende en kijkende jury, bestaande uit Ben Zegeren, Peter Agter en Fred Eenhoorn. Die kende punten toe aan de hand van een achttal criteria. Zo werd gelet op de keus van resp. een tipplaat, een gouwe ouwe en een rustige plaat. Verder dienden de kandi daten te zorgen dat hun informatie goea overKwam; ze moesten goed ver staanbaar zijn. Punten werden ook ge scoord met een zo gevarieerd mogelij ke platenkeus zodat geen „risicoloos vlak" effect ontstond. Belangrijk was daarbij de timing en de kwaliteit van de „mix" waarbij ervoor gezorgd moest worden dat de zang van de plaat niet door de discjockey werd ver stoord. Extra zwaar telde de algehele houding van de dj ten opzichte van het publiek. Hij moest zich een vaardig en vriendelijk entertainer tonen. Een nieuw element in deze wedstrijd en mogelijk de oorzaak van kleinere ani mo, was dat deze keer ook minstens twee videonummers moesten worden gedraaid, waarbij het dus ging om eengoede keus en presentatie van een „clip" uit de grote voorraad waarover Question beschikt. Zowel Gauke van Lingen als tweede prijs winnaar Danny Westerlaken kre gen als prijs een walkman en acht cas settes, afgezien van de bekers. Derde werd Marco van Sambeek, vierde Niels van Heerwaarden, vijfde Peter Buis man en zesde Albert Jan Buisman. centraal te gaan regelen, maar voorals nog wil men slechts orde op zaken stellen. Om dat te bewerkstelligen heeft men de afdelingen lange vragen lijsten gezonden, die zonder uitzonde ring ingevuld en al snel weer bij de kandidaten voor het dagelijks bestuur waren. Dat was voor de vier initiatief nemers van de reorganisatie hèt sig naal dat de afdelingen achter hen stonden. Vandaar dat men ervan uit gaat, dat het er woensdagavond op neerkomt dat formeel „de trein op de rails wordt gezet" door de leden, zo dat het nieuwe dagelijks bestuur offi cieel aan de slag kan. Voorschot Het uitblijven van de jaarrekeningen had geen consequenties voor de rela tie tussen gemeente en MST, omdat eerstgenoemde van de vereniging slechts opgaaf verlangde van verstrek te salarissen en enkele andere gege vens. Omdat vooral die andere gege vens het laatste jaar uitbleven, keerde de gemeente niet de subsidie uit, maar een voorschot daarop. Het ge vaar was dat de gewenste gegevens helemaal niet boven tafel konden ko men en aldus de vereniging haar recht op subsidie zou verliezen. Oorzaak van die slordige administratie waren de persoonlijke omstandigheden waarinde penningmeester was komen te verkeren. Het is uiteraard de taak van het voltallige bestuur in zo'n situa tie in te grijpen, wat kennelijk niet ge beurd is. Met de vier enthousiaste nieuwe bestuursleden gaat men nu de toekomst met vertrouwen tegemoet. Om dat te kunnen blijven doen moe ten er op de ledenvergadering morge navond „enkele harde noten worden gekraakt", aldus kandidaat bestuurslid Piet Keijzer, die daaraan toevoegde dat de financiële situatie van de MST aller minst rooskleurig is op dit moment. Door het exploitatietekort moet wor den ingeteerd op de (nog) voorhanden zijnde reserves. Hij hoopt dat veel le den gehoor zullen geven aan de oproep morgenavond om 8 uur naar De Schakel te komen. Derden-belanghebbenden kunnen te- gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Over- leidsbeschikkingen een bezwaarschrift indienen. Nadere informatie hierover is Ie verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Danny Westerlaken (links) en Gauke van Lingen die elkaar weinig toegaven bij de Texelse D.Jrwedstrijden. aangeschaft is nog onzeker. Volgens de dominee is het waarschijnlijk dat die in Zuid-Afrika zal worden gekocht, omdat kopen in Europa teveel trans portkosten met zich meebrengt. Bo vendien zou dan een goede service van de leverancier nauwelijks kunnen worden gewaarborgd. Gespannen Ephraim was donderdag ietwat gespannen omdat zijn vrouw en kinde ren in Zuid-Afrika zijn en hij niet telefo nisch met hen in contact kon komen. Zijn huisaansluiting daar was op onver klaarbare wijze verbroken. Met de bu ren kreeg hij wel verbinding en die hadden gemeld dat alles goed ging met zijn familie. Desondanks vreesde de dominee dat zijn reis naar Amerika en de inhoud van zijn lezingen daar weerstand bij de Zuid-Afrikaanse over heid kan hebben opgeroepen. Op 27 november vertrekt Ephraim naar huis. Tot die tijd verblijft hij met zijn zoon bij een vriend in Zwolle. Het geld dat vorige week zaterdag werd bijeengebracht met de speelgoedactie voor de waterpomp in Zuid-Afrika werd donderdag op ludieke wijze overhandigd aan dominee Ephraim Leputo, die voor de aanschaf van de pomp zorg draagt. De dominee is predi kant voor de Gereformeerde Kerk in Molepo, een gebied nabij Pie tersburg in Zuid-Afrika. In dat gebied ligt Sovenga, het dorp waar de pomp wordt geïnstalleerd. -ie Meersportenvereniging Texel is hard aan een reorganisatie _je. Er is een exploitatietekort van 717.000 en de jaarrekenin- sn over 1984 en '85 zijn nu pas opgemaakt. Woensdagavond orden die bij een algemene ledenvergadering in De Schakel [gepresenteerd. Dan wordt ook het nieuwe dagelijks bestuur ekozen en geïnstalleerd. De kandidaten daarvoor zijn al enkele iaanden bezig orde op zaken te stellen. Ephraim Leputo was donderdag in de CVO-school, waar de actie „Samen spelen, samem delen" was gehouden. Hij vertelde daar aan vier groepen scholieren over zijn werk, zijn land en over de noodzaak van de waterpomp. Van elke groep kreeg hij een stuk van een legpuzzel, hoewel hier meer spra ke was van een hangpuzzel omdat de stukken naast elkaar aan een bord werden gehangen. Samengevoegd vormden de puzzelstukken het bedrag van de opbrengst: ƒ3328,04. Ephraim werd geboren in Molepo en groeide daar ook op. In 1976 werd hij zonder aanleiding opgepakt en zat hij vier maanden in de gevangenis. Er vond geen proces plaats en hij zegt nog steeds niet te weten waarom hij toen werd gearresteerd. Later studeer de hij vier jaar lang theologie in Kam pen, samen met Ted Salakay, die te genwoordig predikant is van de gere formeerde kerk van Den Burg. Ted en zijn vrouw Janine zijn lid van de con tactgroep Zuid-Afrika, die de speelgoedactie voor de waterpomp organiseerde. Virginia De afgelopen negen weken maakte dominee Leputo een reis door de Vere nigde Staten, waar hij op verschillende universiteiten in de staat Virginia lezin gen hield. Tevens werkte hij zes weken voor de Presbyteriaanse kerk van Ohio. Zijn lezingen hadden voornamelijk als onderwerp de toestand in Zuid-Afrika en met name kwam uiteraard de apart heid ter sprake. Dat gebeurde ook in de gesprekken, die hij voerde met de leerlingen van de CVO-school. Het begrip apartheid ble- De 62-jarige Jeanne van den Brink, die zich drie jaar geleden vestigde in De Koog als schilderes, gaat het eiland weer verlaten. Zodra ze haar huis aan de Parnassiastraat heeft verkocht, vertrekt ze naar Heeg in Friesland, waar ze een woning kan kopen. ken veel kinderen van ouder dan acht jaar wel te kennen, maar de verbazing over wat het werkelijk inhield om met de scheiding tussen blank en zwart te leven stond op de gezichten te lezen toen de dominee erover vertelde, bijge staan door Janine Salakay. Dat blanke en zwarte kinderen in Zuid-Afrika niet op dezelfde scholen les krijgen is tot daaraan toe, maar dat zij ook niet sa men mogen spelen is verschrikkelijk, vonden de scholiertjes. Antwoordend op een vraag van een scholier zei Ephraim dat er in Zuid- Afrika 24 miljoen zwarten wonen en vier miljoen blanken. „Maar dan kun nen jullie die blanken toch makkelijk aan!" riep de vraagsteller uit. De do minee legde vervolgens uit aan de kin deren van ongeveer elf jaar dat de macht in Zuid-Afrika niet afhangt van het aantal mensen, maar van de wa pens die men heeft. Aanvankelijk was het wat rumoerig in de groep kinde ren, maar naarmate Ephraims verhaal over zijn geboorteland vorderde, luisterden steeds meer kinderen aan dachtig. Uiteindelijk namen de meesten actief deel aan het gesprek. Maar dominee Leputo vertelde niet al leen over de tegenstellingen tussen blank en zwart in zijn land. Ook legde hij uit waar de pomp voor bestemd is en had hij foto's bij zich voor het dorp Sovenga. Tachtig procent van de be roepsbevolking is daar werkloos en de droogte maakt het land moeilijk te be werken. Behalve predikant is Ephraim organisator van een landbouwproject bij dat dorp. De waterpomp is voor ir rigatie van zes hectare land bij Soven ga, waarvan drie hectaren worden ge bruikt om de plaatselijke bevolking op te laten oefenen met het verbouwen van groenten, zodat de mensen voor hun eigen voedsel kunnen zorgen. De andere drie hectaren zijn bestemd voor een jeugdscholingsproject, zodat het dorp ook in de toekomst in zijn eigen voedsel kan voorzien. De hiervoor be stemde percelen land zijn nu nog on ontgonnen. Waar de pomp zal worden De 84-jarige oud-visser ,,ome" Nan Tuinder uit Oudeschi/d lever de donderdagavond zijn bijdrage aan de nieuwe videofilm over Texeldie momenteel wordt ver vaardigd door Videolux uit Oude- schild. Hij gaf een demonstratie Texels dialect. De nieuwe film wordt gemaakt ter vervanging van de film over Texel, die dit jaar te koop was. Planning en opnamen voor het nieuwe produkt zijn vrij wel afgerond en aldus is men bij na toe aan de montage. Begin '87 presenteert Videolux de voorlopig nog naamloze film. De bedoeling is dat deze drie jaar lang verkocht kan worden. Men heeft een ander concept voor het maken van re clame door bedrijven in de film gemaakt. In het draaiboek werden al enkele bedrijven genoemd, die naderhand zijn benaderd en aan het einde van de film is vijf minu ten gereserveerd voor recla mespotjes van Texelse bedrijven. Ook wordt regelmatig melding ge maakt van Texelse produkten. Het begeleidend commentaar wordt waarschijnlijk ingesproken door te levisiepresentatrice Dieuwertje Blok. Mocht dat niet doorgaan, dan neemt Meta de Vries haar taak over. De bedoeling is dat de film a/s een souvenir door de toe risten wordt gekocht. let oude bestuur trad begin sep- eniber terug. Alle negen betrok- [en afdelingen zijn op de hoogte esteld van de stand van zaken en ebben een nuttige bijdrage gele- ierd aan het herstel van de vereni- ing. Klaas van der Bijl, kandidaat enningmeester en samensteller fan de twee achterstallige jaarreke- ingen, hoopt bij de eerstvolgende jdenvergadering in maart '87 de wee jaar lang vrijwel verwaarloos- e administratie van de MST volle- te hebben bijgewerkt. Voor een lurgemeester en wethouders verleen- aan de volgende personen en in- tellingen de onderstaande lergunningen: Messemaker, Ankerstraat 26, (osterend, voor het plaatsen van een lanbouw; J. F. de Beer, Zeebries 14, )en Burg, voor het gedeeltelijk vergro- >n van een magazijn, Zwaanstraat 6a, len Burg; Mevr. Bakker, Nieuwe Kade Arnhem, voor het gedeeltelijk ver- nderen van een winkelpand, Waal erstraat 17, Den Burg; G. Praamstra, Molenstraat 81, Den Burg, voor het laatsen van een dakkapel, Mo- instraat 81, Den Burg; P. Veeger, Ko- erstraat 97, Den Burg, voor het ver- ieuwen van een gevel; A.O.T., Wezen- ind 9, Den burg, voor het plaatsen an een toiletgebouw, Veerhaven 't lorntje; Stichting Texel Vakantie Ge- andicapten, Klimpstraat 16, De BI ocksdorp, voor het gedeeltelijk ver roten/veranderen van een vakantie- ungalow, Ruijslaan 65, Den Burg; I.V. Luchtvaartterrein, p/a Groene- aats 1, Den Burg, voor het gedeelte- vergroten/veranderen van een enstwoning, Postweg 120, De Cocks- lorp; T. Ellen, Keesomlaan 47, Den voor het gedeeltelijk vergroten jan een garage/berging; H. den Teu- j, Dorpsstraat 5, De Koog, voor het ilaatsen van een bovenwoning; J. ilaauboer, Molendwarsstraat 4, Den lurg, voor het plaatsen van een ber- |ing en schutting; C. D. M. Groote aar, Van Neckstraat 9, Oudeschild, (oor het gedeeltelijk veranderen van ien winkel tot kapsalon, De Ruy- erstraat 22, Oudeschild; J. A. Beinte- Schilpbanck 36, Den Burg, voor iet plaatsen van een garage; J. He- nelrijk, Trompstraat 70, Oudeschild, foor het gedeeltelijk veranderen van woonhuis; C. J. Witte, Nieuwlan- lerweg 4, Den Burg, voor het plaat- en van een stierenstal; Stichting be- Irijfspensioenfonds voor de Metaalin- lustrie (GAK), voor het gedeeltelijk vergroten van een appartementencom- ilex, Bosch en Zeeweg, De^Koog. verder goed functioneren van de MST zal het één en ander moeten veranderen, maar aan tornen aan het grondbeginsel denkt men in geen geval. De 860 leden tellende Meersportenver eniging is in 1977 opgezet a/s overkoe pelend orgaan van de kleine honkbal-, softbal-, tennis- en zaalsportvereniging. De afdelingen behielden hun zelfstan digheid, maar de ledenadministratie, het aannemen van trainers en het hu ren van zalen gebeurde vanaf dat mo ment door de MST. Door coördinatie van de MST werd het voor kleinere af delingen als handbal en basketbal mo gelijk met beter geschoolde trainers te werken. Het is gebleken dat het systeem goed werkt en het belang- gijkste voornemen van de toekomstige bestuursleden is om die grondslag te handhaven. Kandidaten De kandidaten voor het nieuwe dage lijks bestuur zijn Jo van Beek, Klaas van der Bijl, Piet Keijzer en Betsie Ver hoeven. Die laatste is de enige die ook deel uitmaakt van het huidige dagelijks bestuur. Op de onlangs weer sinds lange tijd gehouden hoofdbestuursver gadering is besloten een beleidsplan voor de MST op te maken en zijn de gebeurtenissen in de afgelopen jaren besproken. Waarschijnlijk zal men er toe overgaan de grens tussen het overkoepelend orgaan en de afdelingen te verleggen. Er zijn plannen om meer

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5