Rondeis voor Texel conomische opsteker tichtïng hield leerzame enquête' Mogelijk over maand oprichting werkgroep tegen discriminatie Duizenden bezochten Kotex-te nto o n ste 11 i n g massaal overtreden e Ruwe en Hopman led klaverjaskoppel ilbeurs op 27 november Texelaars liepen goed in Den Oever Geslaagd Prijswinnaars kleurwedstrijd Evert Koopman oppermachtig ZPC TX '71 zwom goed in Breezand Weer baanrecord bowler Ton Witte gjjDAG 25 NOVEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 7 jaarlijkse catamaranronde om Texel is een belangrijke in- tie voor de plaatselijke economie. De deelnemers en hun tgezellen laten het geld flink rollen, wat mede in de hand fdt gewerkt door het feit dat meer dan een derde van hen alleen ten tijde van het evenement op Texel verkeert, ar er een korte of lange vakantie aan koppelt. Het beste- gsgedrag van de deelnemers loopt overigens zeer uiteen, zijn mensen die tijdens hun verblijf niet meer dan ƒ300 geven, maar in de helft van de gevallen is het veel meer: l- tot ƒ1000,—. derd ondervraagden had wat dat betreft volledig aan de regels voldaan. Van degenen, die in gebreke waren gebleven, lieten er 87 weten geen vuurpijlen bij zich te hebben gehad, 80 hadden niet de vermelding van naam, adres en bloedgroep bij zich, 45 bran dingzeilers hadden geen anker aan boord, bij 23 ontbrak het kompas en zes hadden geen peddel aan boord. Achttien personen maakten bezwaar tegen de verplichting om een anker bij zich te hebben. Men vindt het te groot, te zwaar, te lastig, zinloos en zelfs gevaarlijk. Twee personen stelden voor dat de ronde-organisatie de vuur pijlen tegen een waarborgsom in bruik leen meegeeft of verkoopt. Tot dusver gebeurde de controle op de veilig heidsvoorzieningen slechts steekproefs gewijs. Naar aanleiding van de enquête-resultaten is inmiddels beslo ten de veiligheidsvoorschriften nog ander blijkt uit een enquête Stichting Ronde om Texel jngs heeft gehouden onder de Inemers. Ze kregen tegelijk met officiële uitslag van de ronde 1986 een vragenformulier, dat meer dan de helft van hen in- uld werd geretourneerd. deze antwoorden blijkt dat de dingzeilers voor 31% naar Texel men om de wedstrijd te varen, om de ronde te varen èn ,feestgebeuren" mee te maken en 33% om de ronde te varen en er vakantie aan te verbinden, betreft de op Texel altijd weer in :ussie zijnde feestelijkheden tijdens ronde liet 63% van de geënque- den weten hierop prijs te stellen, staat er afwijzend tegenover en had geen mening. u er problemen mee hebben als prijsuitreiking op zondagochtend (in lts van zaterdagavond laat) gehou- zou worden?" luidde de vraag, nop 39% met ,,ja" antwoordde, met ,,nee" en 10% had geen ling. Commercie degenen, die het formulier invul- blijkt 82% de „commercie" tij de ronde niet hinderlijk te vin- 16% vindt het wel hinderlijk en gaf geen mening, nmercie zou geheel of gedeeltelijk nen worden uitgebannen als het hrijfgeld „beduidend" veel hoger izijn. Van de ondervraagden gaf te kennen dat meerdere inschrijf- dan te willen betalen, 81% was ijzend en 5% had geen mening. gal schokkend is het antwoord de vraag of men alle verplichte ligheidsmaatregelen heeft geno- n. Slechts 54 van de tweehon- eens kritisch te overwegen en in ieder geval strengere controle uit te oefenen op de naleving ervan. Verblijfsduur De enquête heeft ook een beeld van de verblijfsperiode van de deelnemers. Het aantal mensen dat op de dag zelf (het afgelopen jaar dus zaterdag 14 ju ni) aankwam en vertrok is heel klein. Wat betreft de aankomstdata blijkt dat 16 personen al een week. eerder op het eiland waren, twee kwamen er zon dag, drie op maandag, negen op dins dag, 31 op woensdag, 67 op donder dag, 61 op vrijdag en 11 op de zater dag zelf. Wat betreft de vertrekdag: 35 deelnemers vertrokken al op de zater dag zelf (maar de meesten daarvan waren wel ruimschoots voor de wedstrijddag op Texel aangekomen, zondag vertrokken er 118, maandag 38, dinsdag zeven en nog later twee. De meeste deelnemers nemen kennis sen en/of familie mee. Slechts in ze ven gevallen bestond het „gezelschap" uit één persoon, in 55 gevallen uit twee personen, in 22 gevallen uit drie personen, in 48 gevallen uit vier perso nen, in 15 gevallen uit vijf personen, in 18 gevallen uit zes personen, in elf ge vallen uit zeven personen, in 13 geval len uit acht personen, in twee gevallen uit negen personen, in drie gevallen uit 10 personen, in twee gevallen uit 12 personen en in één geval zelfs uit 14 personen, die tot verbazing van de or- het klaverjassen waren het Fenny lipman en Ruth de Ruwe die als sten wisten te eindigen. Zij scoor- n 7021 punten en doordat ze in de vijf competitieavonden maar 'st vier keer zeer hoog scoorden, zijn in het klassement tot de zesde lats opgeklommen. Tweede werden te keer Tiny Veeken en Jo Keijser 55 punten, waarmee ze in deze «petitie voor de eerste keer goed og eindigden. In het klassement zijn de middenmoot terug te vinden, een score van 6806 punten wer- Geri van der Slikke en Jaap Witte ie keer derde. Zij speelden in deze i «petitie tot nu toe erg wisselvallig, try van der Slikke en Nel van der «werden vierde met 6744 punten, dat ze vorige week ook al hoog ein den, zijn ze in het klassement nu ik opgeklommen. Vijfde werden de- Harm de Vries en Cor Hoogen- om met 6712 punten. Dit koppel i'ttot nu toe bijzonder goed spelen w nu al weken lang de tweede vast te houden. Winnaars van eerste periode, waarvoor nog één lij meetelde, werden Jan en Corry aans. Hun voorsprong op nummer ?e was al zo groot dat die ene partij «n geen verandering teweeg kon «gen. idstand 1e periode: htp. J. Spaans 47999 13 Vries-C. Hoogenboom 46802 13 Wiersma-J. Vinke 46585 3 'aalstand na 32 partijen: fop. J. Spaans 52861 15 Vries-C. Hoogenboom 51918 13 2ijm-P. Buysman 50746 7 Wiersma-J. Vinke 50723 17 Koomen-R. Harbers 50106 15 Üopman-R. de Ruwe 50028 15 Bakker-N. Koomen 50021 12 M. v. Heerwaarden 49907 18 Aan het eind van de komende maand is waarschijnlijk bekend of er een Texelse werkgroep tegen discriminatie in het leven wordt geroepen. Gisteravond waren vertegenwoordigers van organisaties en stromingen uit de eilandelijke samenleving bijeen in het gemeentehuis om zich te informeren over het nut van een dergelijke werkgroep. Afgesproken werd dat het onderwerp in ieders achterban ter sprake wordt gebracht tijdens de komende weken, zodat binnen een maand een reactie bij de gemeen te kan worden gegeven. De betreffende groeperingen moe ten binnen deze termijn laten we ten of er wat hen betreft zo'n werkgroep moet komen. Zo ja, dan dienen zij namen aan te dragen van mensen uit de eigen gelede ren, die in de werkgroep willen plaatsnemen. Bij voldoende inte resse kan de werkgroep dan direct worden geïnstalleerd. Als de respons echter te klein is, dan zal het gemeentebestuur zich nader beraden over verdere stappen. Het merendeel van de uitgenodigde organisaties had aan de oproep gehoor gegeven. Inclusief zeven gemeente raadsleden (uit alle fracties) toonden zich ongeveer twintig mensen bereid de discussie te voeren. Het instellen van een werkgroep tegen discriminatie is een wens die is uitgesproken door de gemeenteraad. Gehoopt wordt dat zo een belangrijke steen kan worden bijgedragen aan bewustwording van de Texelse bevolking. Vandaar dat de raad het belangrijk vindt dat de werkgroep niet „van bovenaf" wordt ingesteld, maar dat dit vanuit de bevolking zelf gebeurt. In moeilijker termen: de werk groep moet berusten op particulier ini tiatief. De raad meent dat hiervoor op Texel een basis aanwezig is. De sa menstelling van de werkgroep moet zo mogelijk een afspiegeling te zijn van de gehele Texelse gemeenschap en met dat als uitgangspunt werden uit nodigingen verstuurd. Tot de aanwezi gen behoorden onder andere vertegen woordigers van de Overkoepeling van Vrouwenorganisaties, Onderwijsoverleg Texel, Stichting Jeugd en Jongeren werk, Rijkspolitie, Stichting Bejaarden zorg Texel, Kontaktgroep Zuid-Afrika, Texels Theologenconvent en de kerken. Nooit aangifte Dat discriminatie - in de breedste zin van het woord - ook op Texel plaats vindt werd door alle aanwezigen on derschreven. Concrete voorbeelden werden echter niet genoemd. Het blijkt moeilijk te zijn om duidelijke uitingen van discriminatie aan te ge ven. Lau Nijhuis van de Texelse politie vertelde bijvoorbeeld dat er bij zijn we ten nooit aangifte was gedaan van dis criminatie op het eiland. Toch is daar mee niet bewezen dat op Texel niet wordt gediscrimineerd. De (niet aan wezige) maatschappelijk werker Frank van Lare had in zijn praktijk bijvoor beeld het tegenovergestelde geconsta teerd, zij het op kleine schaal. Peter Bakker, wiens PSP-fractie mid dels een nota het onderwerp in de Texelse politiek ter sprake bracht, stel de dat het een algemeen verschijnsel is en dat er geen reden is om aan te nemen dat er op Texel niet wordt ge discrimineerd. Hij verwees naar graffiti leuzen die op de Texelse muren zijn te lezen. Burgemeester Schipper acht het een belangrijk aspect om de jeugd op de verschijningsvormen van discrimina tie te wijzen, al wil hij op deze leef tijdsgroep niet de nadruk leggen. Ouderen Iemand van een totaal andere genera tie, mevrouw A. Zoete-Blom, vertelde discriminatie aan den lijve mee te ma ken. Zij stelde het beleid voor ouderen ter discussie, waarop de burgemeester haar uitnodigde voor een gesprek op het gemeentehuis. Meer in het alge meen plaatste mevrouw Zoete een ra ke opmerking: „Als we nou gewoon allemaal eens naar ons zelf kijken, dan merk je dat discriminatie vaker voor komt dan je zou denken. We zeggen allemaal wel eens dingen die discrimi nerend zijn". Dominee J. ter Haar (Hervormde gemeente Den Burg) en mevrouw J. Salakay (Kontaktgroep Zuid-Afrika) gaven een overeenkomsti ge mening. Zij hadden het over „ver borgen" discriminatie, die vaak blijkt uit vooroordelen die in alledaagse gesprekken als feiten worden gepre senteerd. Pastor Kolkman (R.K. kerk en Texels Theologen Convent) hield een slag om de arm. Ook hij meent dat bewustwording van kennelijk bestaande discriminatie een goede zaak is, maar voelt er weinig voor „in de zoveelste werkgroep" zitting ne men, waarvan de doelstelling vaag is omschreven. Anderen, zoals de leden van de Kontaktgroep Zuid-Afrika en Marja van der Burgh van de Stichting Jeugd en Jongerenwerk, toonden zich wel al bereid om in de werkgroep plaats te nemen. Burgemeester Schip per concludeerde dat het geen nut heeft om de werkgroep geforceerd in te stellen en gaf de aanwezigen een maand tijd voor overleg. ganisatie opgaven dat zij in een strandhuisje verblijf hadden gehouden.... Wat die verblijfsaccommodatie betreft, bleek uit de enquête dat 62 deelne mers kampeerden; met een eigen tent, caravan of camper op een van de kampeerterreinen. In 36 gevallen werd een bungalow opgegeven als verblijf plaats en in 24 gevallen een sta caravan. In een appartement zaten 13 deelnemers, in een tent op het strand 9 deelnemers en 6 deelnemers gaven een strandhuisje op als verblijf. Vier genoten logies en ontbijt en slechts één zat in de jeugdherberg. Budget Van de 200 mensen die aan de en quête meewerkten, gaven 33 te kennen minder dan f300— te heb ben uitgegeven tijdens het verblijf op Texel, 66 personen besteedden f300- tot f500-, 43 f500- tot f700-, 26 f700- tot f1000- en 32 meer dan f1000 Naast het beantwoorden van vragen was gelegenheid gegeven voor aan- en opmerkingen naar eigen behoefte. Dat leverde zo'n 30 negatieve opmerkingen op wat betreft de feestelijkheden in de week die aan de Ronde voorafging. Die sloegen voornamelijk op het pro gramma in de feesttent. Het soort mu ziek werd niet passend gevonden bij een dergelijk evenement en de totaal indruk was te „kermisachtig". Kritiek was er ook op het zeer late tijdstip waarop de prijsuitreikig kon plaatsvin den. Verder waren er opmerkingen over de aan- en afvoer van de catama rans en de veiligheid. Naast de kritiek waren er ook veel lof kreten. De Ronde-organisatie heeft uit de en quêteresultaten de conclusie getrokken dat zij in grote lijnen gezien goed be zig is geweest, maar de aanmerkingen zullen ter harte worden genomen bij de volgende, tiende ronde om Texel. Temidden van de vele deelnemers aan de hardloopwedstrijden in Den Oever waren negen Texelse hardlo pers. De omstandigheden waren tijdens de wedstrijd relatief goed. Denhard en Roald van der Slikke, die vorige week prima resultaten boekten in Purmerend, kwamen deze keer ook goed voor de dag. Zij namen deel aan de 4 km voor alle categorieën. Temidden van dat veld legde Denhard beslag op de vijfde plaats in 16.18 min. Roald kwam 40 seconden later binnen en eindigde daarmee op de achtste plaats. De overige Texelse atleten namen deel aan de halve marathon. Winnaar over deze afstand werd de ook op Texel niet onbekende Barry Kneppers in een tijd van omstreeks 1.10 uur. Ron Daal der wist ondanks zijn niet zo goede voorbereidingen toch een prima tijd neer te zetten: 1.18.54 min. Dat is maar weinig langzamer dan vorig jaar. Nel Bruining realiseerde de beste halve-marathontijd uit haar sportloop- baan: 1.38.10 min. De vele trainingsar- beid voor kwart-triathlon, wintertriath- lon en marathon van New York heeft hieraan zeker bijgedragen. Coby Bake- laar leverde met 1.43,32 min. ook weer een prestatie. Piet Bakelaar finishte in 1.26.49 uur en daaraan was Wim Da- man waarschijnlijk ook toegekomen, ware het niet dat hij drie km voor het eind kramp kreeg. Nu kwam hij uit op 1.29.00 uur. Theo Takes liet zich bij wijze van grap inschrijven bij de heren in plaats van bij de veteranen, in de hoop zo een betere tijd te halen. Met 1.33.11 uur slaagde hij daarin inder daad. Gerard Arkenbout was voor de eerste keer van de partij in Den Oever en bleef met 1.39.40 uur precies bin nen de door hem geplande limiet van 1.40.00 uur. Nel Bruining en Coby Ba kelaar liepen zich in de prijzen, maar bij het maken van het artikel was het eindklassement nog niet beschikbaar. burgemeester laat zich door voorzitter Veltkamp langs de kooien leiden Kleindierensportvereniging Kotex heeft weer niet te klagen over de belangstelling voor de show, die het afgelopen weekend werd ge houden in het gebouw in De Mars. Volgens voorzitter Joop Veltkamp zijn er tussen de vier- en vijfdui zend mensen geweest. De eerste bezoeker, die vrijdagavond na de officiële opening de expositie ruimte betrad, was burgemeester A. Schipper, die de openingshandeling zelf niet had willen verrichten maar wel belangstelling toonde, een woordje sprak en zich door de voorzitter langs de kooien liet leiden. Zoals gewoonlijk was de expositie weer met veel inzet en enthousiasme tot stand gekomen. In het bijzonder werd dank gebracht aan de dames van de bloemschikclub, die de ruimte een fleurig aanzien hadden gegeven, Freek Halsema die gratis bloemen beschik baar stelde en bloemenhandel „Vespertina" die ook meewerkte. Vervolgens werden de kampioensprij- zen uitgereikt, waaronder de gerucht makende Kotex-mini- en Kotex-maxi- Bianca Gmelich, Heidi Veenbaas en Bart Meedendorp hebben resp. de eerste, tweede en derde prijs gewon nen in de kleurwedstrijd die door de Amro Bank Den Burg, ter gelegenheid van de wereldspaarweek, gehouden werd. De inzendingen werden beoor deeld door mevrouw Van de Brink, een schilderes uit De Koog. Ilonka Gmelich (6 jaar) kende zij voor haar prestatie een eervolle vermelding toe. De organisatie bedankt alle kinde ren voor hun inzendingen en hoopt dat ook de niet-prijswinnaars veel ple zier beleefd hebben aan het kleuren. beker. Erkentelijkheid werd betuigd aan de schenkers van de ereprijzen en de genen die de prijzen voor de tombola beschikbaar hadden gesteld. Prijzen vielen op de volgende num mers: 1743 (dekbed), 1524 (koffiezetap paraat), 1725 (fietspomp), 1513 (weeg schaal); 1616 (messenset), 1615 (strijk plank), 1693 (vuilniston); 1650 (dek bed), 1582 (boek) en 1737 (barbecue). De prijzen kunnen worden afgehaald bij J. Veltkamp, Molenstraat 78 in Den Burg. Bij de zaterdag in de Dennen gehou den veldrit was Evert Koopman te snel voor de andere renners. Theo Boom en Hans van Osch streden om de tweede plaats, die Hans in de laatste ronden in zijn voordeel wist te beslis sen. Douwe Dros lag lang vierde maar werd later ingehaald door Richard Koopman. Peter Beers moest vroegtij dig afstappen. Uitslag: 1. Evert Koopman, 2. Hans van Osch, 3. Theo Boom, 4. Richard Koopman, 5. Douwe Dros, 6. Willem Keijser, 7. Jacco Vinke. Zondag reden drie Texelse renners mee in een veldrit in Den Helder. Op het zware, modderige parcours wist Evert Koopman beslag te leggen op de eerste plaats in de B-klasse, terwijl hij zij aan zij met de winnaar van de A- klasse, Maurits v.d. Heyden, reed. Pe ter Beers reed ook een goede veldrit. Hans van Osch moest door een lekke band afstappen. Richard Koopman en Jacco Vinke de den mee aan het Noordhollands kam pioenschap veldrijden voor nieuwelin gen in Amsterdam. Dat ze goed mee kunnen blijkt uit het feit dat Richard tweede werd na zelfs nog enige tijd als eerste te hebben gereden. Jacco behaalde een vierde plaats. Annette Brans uit Oost slaagde aan de H.E.A.O. in Alkmaar voor de commercieel-economische richting Zondag gingen meer dan vijftig leden van ZPC TX '71 naar Breezand om daar een wedstrijd tegen Oude Veer te zwemmen. Enthousiaste ouders brach ten de jongens en meisjes naar Bree zand en hun aanmoeding vanaf de kant werkte zeer stimulerend. Er waren deze keer veel jonge leden van de zwemclub mee en voor sommigen was het zelfs de eerste officiële wedstrijd. De jongens en meisjes lieten zien dat ze ondanks weinig training over een goede conditie beschikten, er werd goed gezwommen, zwembad in Bree zand is een uiterst geschikt zwembad vor dergelijke wedstrijden. Helaas kon de traditionele estafette niet worden gezwommen wegens tijdgebrek want de zwemclub moest het de boot van 18.35 uur weer naar Texel omdat bij zwembad Molenkoog ouders van zwemmers op hun kinderen stonden te wachten. De Pindrillers, met twee man spe lend, hadden het in de dinsdaglea gue van de bowlingcompetitie zwaar te verduren tegen de steeds sterker wordende Strijkers, maar dankzij een mooie game van Ange- line Dekker wisten ze 1 punt te behalen. Dit keer waren het de heren van Cocky's Kapsalon die onder het mes gingen tegen de Top Oldies. Koos de Ruiter bleek de zwaarste baard te hebben met een 148 ga me, maar dit mocht niet baten, want Kees Keijzer speelde zeer scherp met een serie van 731. De dames van Kwartet gingen zeer fa natiek van start in de woensdag/don derdagleague, maar koploper JPK bleek toch te sterk voor de drie da mes. De Baanbrekers behaalden woensdag hun eerste overwinning op de dames van Cocky's Kapsalon. Vooral het sterke spel van Dirk Trap was de kapsters te veel. THT haalde een kleine overwinning op CBK. Nieuwkomer Rob de Vries bleek dui delijk aanleg te hebben voor het bow len. Hij begon meteen met en 142-game en daar hadden de heren van CBK niet op gerekend. De leden van De Luwe Boshoek trof fen het slecht tegen het sterke Reizen- buro. Strandplevier 1 kon ook maar één punt in de wacht slepen bij de nuchter spelende heren van de Wiele waal, waarbij Ton Witte weer een baanrecord op zijn naam zette met 226. Bij Strandplevier 2 gooide Gerry Verseput deze week zeer sterk. Maatje Tjepkema gooide nog wel een 195 ga me, maar kon hier het verlies niet mee tegengaan. Bij Dx 11 was het Carolien Markus, die goed gooide en zo de overwinning op Dubbel El vastlegde. De Schuimkragen wonnen met een klein verschil van de Metro, waarbij Marjan van Schaik goed opereerde. Team 24 wist dankzij Piet Jongejan nog net twee punten te halen bij IBS, waarbij Jaap Mets zeer constant speelde. De Koogel had het deze week zeer moeilijk tegen Eldorado en moest de overwinning uit handen ge ven doordat Marco van der Vis in de laatste game zeer sterk op kwam zetten. Corinne Plaatsman van het Z-team kon ondanks sterk gooien niet verhin deren dat Graaf Spuiterij er met de volle winst vandoor ging. Damestrioleague De dames van Lollipops waren goed op dreef, met een mooie serie van Nel Feenstra van 453 snoepten ze alle punten af van de T-Fords. Ook de Pins bleken in goede vorm te zijn en konden de grootste winst binnenhalen. Bij de jeugd speelden de Spetters met een sterke Marko Koorn tegen Mets Points, waarbij Kees Mets een mooie 121 game op papier zette en zo zorg de voor een eerlijke verdeling van de punten. Ingrid Witte van Sparetime was zeer goed op gang, maar door Starsrick's Menno Schuyl werd het 3—1. De jon gedames van Strandplevier 3 waren in goede vorm en wisten een 3—1 over winning te halen op de door pech aphtervolgde leden van het Gouden Boltje Uitslagen: Dinsdagleague: Strijkers-Pindrillers 4—1 Top Oldies-Cocky's Kapsalon 5 0 Hordifood-Slagerij De Boer niet gesp. Woensdag/donderdagleague: JPK-Kwartet 5 0 Baanbrekers-Cocky's Kapsalon 4—1 Tabaksshop't Centrum-Hotel De Weal niet gespeeld THT-CBK 3-2 Reizenburo-De Luwe Boshoek 4—1 Wielewaal-Strandplevier 1 3—2 Strandplevier2-Sommeltjes 4—1 Dx-Dubbel El 4 1 De Metro-De Schuimkragen 2—3 IBS-Team 24 3—2 Eldorado-De Koogel 3—2 Graaf Spuiterij-Z-Team 5—0 Damestrioleague: Lollipops-T-Fords 4—0 De Pins-Tabaksshop Mets 3—1 Klavervier-CCM niet gesp.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 7