Groen ^wartsjexeh in het harL, Natuurbehoud is goed /oor de recreatie DeGoutsbergh oude luister terug krijgt Magnetrons Rabobank E3 n y— Bakker Spectra Hantje pleit voor discussie met ondernemers ieuw gebouwtje oor buschauffeurs p haventerrein Pensioen en J de fiscus Poolse iachtegalen allemaal onder dak Jeugd De Mars moet wachten op provincie maandag 1 december t/m donderdag 4 december tot 21.00 uur geopend. Magnetron demonstratie! VRIJDAG 28 NOVEMBER 1986 "pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 Nr. 10.135 (actie: Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-2741. ten werktijd deze week tot en met donderdag a.s.: Frans Hopman, Ongeren Oen Burg, telefoon 02220 - 5472. „advertenties, abonnementen, etc.: igeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon (02220) 2741, na 18.00 uur 4881. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /19,20 per kwartaal; los 90 cent Postgiro 652. Bankrelaties: Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. beste wijze om de recreatieve bedrijvigheid op Texel op nge termijn in stand te houden is natuurbehoud, zorg voor st landschap en het herstellen van een sfeer waarin mensen ch thuisvoelen die op rust zijn gesteld. jt is de mening die Maarten antje uit De Koog („Ik spreek nu ambteloos burger") woensdag- ond verkondigde in het Natuurre- eatiecentrum tijdens een verga ring van Texelse leden van de ndelijke Vereniging tot Behoud n de Waddenzee. (Is de natuur nog verder achteruit at, zal de bron van het toerisme uzelf opdrogen", aldus Mantje, die voorstel deed dat op Texel een dis- ssie op gang wordt gebracht waarin feit onder ogen wordt gezien en iarbij plannen worden ontwikkeld om voorkomen dat de recreatieve be- ijfstak te zeer afhankelijk wordt van ensen die het eiland als een pretpark len ervaren, zich daarnaar gedragen daardoor anderen afstoten. Die dis- zou vooral met de direct be- ighebbenden moeten worden ge- erd: recreatie-ondernemers, vakbon- n, VVV, etc. Mantje zag hier een ik voör de Waddenvereniging, maar n moet deze vereniging wel een an te taal spreken omdat ondernemers natuurbeschermers elkaar tot dus- slecht hebben verstaan en elkaar )s hebben verdacht gemaakt. Zwijgende meerderheid intje zei er zich altijd over te hebben ibaasd dat bij de jarenlange discus- s over nationaal landschap en natio- |al park steeds de agrariërs en de po- eke partijen aan het woord zijn ge- ïest, maar praktisch nooit de horeca, ddenstand, kampeerorganisaties en N hoewel die er onschatbaar belang hebben. Kennelijk zijn ze bang ge est om in de hetze-achtige sfeer sarin de discussies zich voltrokken mond open te doen. Dat moet randeren wil het toerisme weer een chte basis krijgen. „Wie bepaalt nu jenlijk de toekomst van Texel?" antje pleitte voor een nieuwe vorm voorlichting en opinievorming, ^-bardoor ondernemers en natuurbe- het haventerrein van 't Horntje naast het busstation binnenkort )or de firma Kuipers uit Nunspeet n nieuw gebouw voor de chauf- ■Jiirs van de AOT worden lergezet. '"i lis nodig omdat het TESO- bouw nu moeilijk voor de buschauf- ss ars bereikbaar is. Een gelegenheid koffie te drinken tijdens de lange lichttijden en om naar het toilet te I aan, werd gemist. Het gebouwtje ieft een oppervlakte van negen vier- 'nte meter. De directie van de AOT voor de Kilafvoer nog een vergunning van ikswaterstaat krijgen. Na afgifte zal at de bouwwerkzaamheden worden start. Financiële zekerheid voor later en een fiscale aftrekpost voor 1986. Wij adviseren u vrijblijvend over de mogelijkheden. VERZEKERINGEN Üefoon 02220 - 4341 kantoortijd: 4894, 4389 of 5 - 616. j schermers geen tegenstanders meer zijn maar medestanders in de strijd voor natuurbehoud en daarmee voor de economie van het eiland. De bete kenis van de recreatie voor Texel schetste hij door vergelijking met land bouw en visserij, die gezamenlijk een bruto inbreng hebben van ƒ180 mil joen. De recreatie is goed voor 100 miljoen, „maar dat geld circuleert veel meer in de gemeenschap en het toe risme geeft ook veel meer werkgelegenheid". Bedreigingen Mantje was één van de Texelaars die op verzoek van de Waddenvereniging een plaatselijke visie op de recreatie gaven. Dat deed ook Adriaan Dijksen die zei te spreken als lid van de werk groep Landschapszorg en heel andere accenten legde. Hij wees op de bedrei ging die de recreatie kan zijn voor de natuur, noemde cijfers die de snelle groei van de recreatie op Texel il lustreerden en maakte duidelijk hoe in de loop der jaren het nog juist toelaat baar geachte aantal toeristische bed den op het eiland telkens is opgetrok ken. Het ooit gehanteerde uit gangspunt dat de recreatie het karak ter van het landschap niet mag aan tasten, is bepaald niet verwezenlijkt. Er verrezen bungalowparken („dichtge plakt met schaamgroen"), wegen, par keerterreinen. Thans worden de laatste rustige plekjes bedreigd; er zijn allerlei vormen van lawaaioverlast. Het unieke karakter van Texel is steeds meer ver dwenen; het is akelig veel op een „ge woon" stukje Nederland gaan lijken, dat mensen dus ook elders kunnen vinden. Promotieziekte Dijksen zei zich daarom zeer te ergeren aan wat hij noemde de thans heersen de „promotieziekte". De beweringen dat op Texel alles (lamsvlees, de na tuur, kruidenbitter) beter is, noemde hij onzin. Als voorbeeld citeerde hij uit een folder die Teso heeft gemaakt om de snellere bereikbaarheid van het ei land bekend te maken. Daarin stonden volgens hem meerdere leugens en werden belangrijke negatieve feiten verzwegen. Dergelijke publicaties zou den volgens hem wel eens een tegen gesteld effect kunnen hebben. Dijksen verklaarde nadrukkelijk in te zien dat de recreatie op Texel een onmisbare in komstenbron is; het karakter en de omvang van die recreatie verdienen echter kritische aandacht. „Er kan nu echt niets meer worden ingeleverd". Cynisme Niet alle aanwezigen hadden er ver trouwen in dat het plan van Mantje Zoals reeds eerder aangekondigd, zal het vermaarde koor „De Poolse Nachtegalen" dinsdag 2 december optreden in Den Burg. De Stich ting „Kunst, Kuituur, Hobby en Amateuristische Kunstbeoefening" kan verheugd melden dat Texelse gezinnen en de beheerders van „Bos en Zee" spontaan hun gast vrijheid voor de leden van het Poolse koor hebben aangeboden. Het optreden zal plaatsvinden in de R.K. kerk aan de Molenstraat. De aan vangstijd is 20.00 uur, maar toeschou wers kunnen al vanaf-19.30 uur in de kerk terecht. Voorverkoop van kaarten vindt plaats in alle dorpen m.u.v. De Waal. Ook is het mogelijk op de uit voeringsavond zelf aan de zaal kaarten te verkrijgen. De toegangsprijs be draagt ƒ10,Houders van pas 65 of CJP betalen echter ƒ7,50. Het programma bestaat uit een verza meling liederen uit de 18e en 19e eeuw. Zeker voor Texel is het concert van „De Poolse Nachtegalen" een zeer unieke gebeurtenis. om in brede kring van ondernemers het natuur- en kwaliteitsbesef wakker te roepen, zou kunnen slagen. Sommi ge leden zeiden dat het al te laat is omdat het pretparkstempel al te zeer op Texel is gedrukt, zodat men min of meer is overgeleverd aan het soort re creanten dat vooral daar op af komt. Anderen vonden dat schromelijk over dreven en meenden dat het gros van de toeristen nog altijd bestaat uit rusti ge gezinnetjes en dat het mogelijk moet zijn om de sfeer die hen trekt te herstellen of in stand te houden, al zal dat niet van de ene dag op de andere lukken. Ook werd het verwijt gehoord dat de natuurbeschermers zelf mede verantwoordelijk zijn voor de huidige situatie omdat zij zich te arrogant en weinig tactisch hebben opgesteld waardoor zij tegenstanders kweekten, die het in hun hart met hen eens zijn. Verder werd ook nogal afgekeurend gesproken over projectonwikkelaars die (zoals in De Krim) snel bungalows uit de grond stampen, deze verkopen en daardoor zoveel toeristendrukte in de directe omgeving veroorzaken dat een gebied als De Slufter misschien in het prikkeldraad moet worden gezet, hoe wel de kopers van die bungalows met diezelfde Slufter worden gelokt.... An deren merkten op dat die projectont wikkelaars slechts gebruik maken van mogelijkheden (in de vorm van een bestemmingsplan) die hen door de Texelaars zelf zijn geboden. Er kan nog niet worden gestart met de plaatsing van speelobjecten en andere voorzieningen voor de jeugd van woonwijk De Mars te Den Burg. Het daarvoor bestemde terrein bij de wijk ligt er nog steeds kaal en verlaten bij, omdat de verwachte toezegging van een subsidie van 12.000 door de pro vincie, nog niet is ontvangen. Weliswaar heeft buurtvereniging De Marskramer circa ƒ11.000,— beschik baar, maar de provincie heeft als abso lute voorwaarde voor het verkrijgen van de subsidie gesteld dat de Mars bewoners niet alvast met de aanleg mogen beginnen. Feitelijk had het geld al moeten zijn gearriveerd, maar door „administratieve vergissingen" is dat niet gebeurd. Vele buurtbewoners kwa men al ongeduldig informeren bij De Marskramer. Het bestuur van de buurt vereniging hoopt voor het einde van het jaar het besluit binnen te hebben. Zo staat het Goutsbergh-gebouw er nu bij. Het sloopwerk is nog in erop wijst dat hier oorspronkelijk een houten huis stond, dat later vi olie gang. Daarbij is een balkenconstructie aan het licht gekomen, die n stenen muren is voorzien. In opdracht van Fred van der Werf uit Den Burg is aannemer Eico Vermeulen uit Oosterend begonnen aan de verbouwing en restauratie van het pand Binnenburg 15, beter bekend als de „Goutsbergh". Van der Werf Ivoorheen Lunter) die nu nog aan de Warmoesstraat zit, zai er zijn detailzaak in confectie en stoffen vestigen. Hij hoopt zijn nieuwe zaak per 1 april te openen. De „Goutsbergh" moet dan zijn her schapen in een prachtig, monumentaal pand dat veel van zijn oude glorie zal uitstralen. Volgens het restauratieplan van architectenburo Jan Visser zal het exterieur weer helemaal worden terug gebracht in de staat van ruim een eeuw geleden met slechts één conces sie ten behoeve van het winkelgebruik door de nieuwe eigenaar. Op de plaats van de huidige lelijke eta lage zaten vroeger grote ramen met daartussen pilaartjes en daarboven een fries. Die pilaartjes en fries komen te rug, maar daarachter komen (anderhal ve meter dieper) glazen toegangsdeu ren voor de winkel, een soort portiek dus. Moderne winkel Van binnen zal echter een moderne winkel ontstaan die zich, afgezien aan een kantoortje, een hal en wc, over de gehele benedenverdieping (22.50 x 9 meter) zal uitstrekken. Op de boven verdieping komt het woonhuis van de familie Van der Werf. Het enige dat beneden niet verandert, is de fraaie, gewelfde kelder, die zich bevindt ach- De toekomstige nieuwe gevel volgens de tekening van architektenburo Jan Visser met de ingangpartij in de stijl, die overeenkomt met de ramen die er blijkens oude foto's in het be gin van deze eeuw nog zaten. ter het raam rechts in de voorgevel. Het projekt verkeert thans nog in de sloopfase. Meer dan zes vrachtwagens hout zijn intussen uit het pand gesloopt en afgevoerd. De meeste ge vels blijven staan, met uitzondering van de voorgevel (met de drie bekende gevelstenen), die helemaal wordt gesloopt en opnieuw opgebouwd. Zo als dat vaker gebeurt bij restauraties blijkt bij het slopen het verval ernstiger te zijn dan eerst werd gedacht. Een bepaalde zware muur halverwege het pand is zo slecht dat ook deze geheel moet worden vervangen. De Goutsbergh hoort met de Oud heidskamer en het Schoutshuis tot de oudste woningen van Den Burg. Het moet omstreeks 1650 zijn gebouwd en was eigendom van de koopman Jan Claeszn Goutsbergen, die volgens het boek 't Lant van Texsel van J. A. van der Vlis handelde met het buitenland tot zelfs Sevilla. Een van de gevelste nen in het pand toond het familiewa pen: een man die tot zijn nek in een berg goudstukken zit. De andere ste nen vertonen het wapen van Texel en een krijgsman met het wapen van Schagen in zijn hand. Het huis had oorspronkelijk een trapgevel in de stijl van de Hollandse renaissance. Meer dan een eeuw geleden werd die gevel gedeeltelijk gesloopt en ontstond de huidige pui met daarboven het „wolfs- eind". Dat gebeurde vaker met trapge vels, noodgedwongen omdat het hout van de kap dat in de gevel zat vastge- metseld op den duur losrotte, waar door de gevel naar voren dreigde te vallen. In tegenstelling tot het schoutshuis aan de Vismarkt zal de re naissance niet worden teruggerestau- reerd. Kruidenierszaak Na Jan Goutsbergen, die getrouwd was met Anna Theunis, dochter van de rijke schapenboer Theunis Huighs uit De Westen, werd het huis eigen dom van meerdere generaties Keijser tot ca. 1920. Toen kwam mevrouw Donker er wonen, die in het pand een naaiatelier had en'in 1936 werd de Goutsbergh gekocht door de in 1974 overleden Frits van der Kooi, die er tot 1954 een kruidenierswinkel had. Na 1956 werden er souvenirs, curiositeiten en de laatste jaren vooral antiek ver kocht. Het pand was ook bekend als pension, gedreven door mevrouw A. C. van der Kooi-Koorn. In de loop der jaren hebben ettelijke onderwijzers, ambtenaren en andere mensen die op Texel werkzaam waren maar (nog) geen eigen woonruimte hadden, er verblijf gehouden. In april van dit jaar werd het gebouw overgenomen door Fred van der Werf nadat hij zich had verzekerd van een staatsgarantie en fi nanciële steun van monumentenzorg. Van der Werf kwam 25 jaar geleden naar Texel waar hij de Luntervestiging in de Warmoesstraat runde. Sinds 314 jaar werkt hij zelfstandig. Hij wil de Warmoesstraat verlaten omdat zich hier zelfs 's zomers weinig publiek op houd, zodat het commerciële klimaat er ongunstig is. De winkels in Den Burg zijn van De winkeliersvereniging Den Burg 0 m brother I Vrijdagmiddag 2 - 6 uur Vrijdagavond 7 - 9 uur Zaterdagmorgen 10 -12 uur Zaterdagmiddag 2 - 4 uur Demonstratie van het koken en bakken in de magnetronoven. N WINKEL VOL IDEEËN De huishoudafdeling van Bakker's Ijzerhandel.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 1