„Mensen moeten wete dat dit overmacht is „Op Eigen Wieken" showt komend weekend 240 vogels Eerste volle winst voor dames Tevoko 2 Magnetrons Zwembad Bos en Duin moest dicht Bakker Spectra MST-leden kozen nieuw hoofdbestuur ,,Na de jacht" bijeenkomst Winterwandelserie „Het Gouden Boltje" Bowler Veldman sterk in Mill Schaker Terpstra blijft gevaarlijk Open klaverjasdriv wordt één dag late gehouden Mek Welboren houdt expositie in Den Helder Bootkaarten weg Magnetron demonstratie! PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 NOVEMBER 1! |JI Leden van ,,Op Eigen Wieken" bezig met het inrichten van de expositie. Ze tonen de boom met nestjes van Ook vogelvereniging „Op Eigen Wieken" houdt weer zijn jaarlijkse tentoonstelling. Voor het eerst ge beurt dat in de voorspeelruimte van dorpshuis d'Ouwe ULO, waar het publiek vrijdag, zaterdag en zondag welkom is. Het is alweer de achttiende ten toonstelling die de vogelvereniging houdt. Ook deze keer is het een mooi staalkaartjes van variatie en kwaliteit. Wat die variatie betreft: lag in vorige jaren de nadruk veelal op de kanaries, thans zijn tropische vogels en parkie ten ongeveer even sterk vertegenwoordigd Totaal zijn 240 vogels te zien. Al die diertjes zijn in de loop van woensdag De ledenvergadering van Meerspor- tenvereniging Texel is akkoord ge gaan met de samenstelling van het nieuwe dagelijks bestuur, woens dagavond in De Schakel. Dat bete kent dat Klaas van der Bijl, Betsy Verhoeven, Jo van Beek en Piet Keijzer zijn gekozen. De laatste twee zijn gewoon lid, Betsy Verhoeven blijft secretaresse en Van der Bijl is penningmeester. De voorzit tersfunctie is vakant. Hiervoor zal ie mand worden aangezocht die „het ge zicht van MST wil zijn". Tijdens de vergadering werd afscheid genomen van de scheidende bestuursleden Kees Duin en Andrew Albers. Laatstge noemde zei in zijn toespraak, dat MST nog steeds een prima basis vormt van één vereniging met zowék grote als kleine afdelingen. Albers vindt dat de ze afdelingen evengoed hun eigen waarde kunnen behouden. Tenslotte hebben de leden daar de nauwste bin ding mee. Voorts werd tijdens de ver gadering uitgesproken dat Betsie Ver hoeven van het vorige bestuur en Ag nes de Haan van de ledenadministratie en andere activiteiten, zeer veel in spanningen hebben verricht om de zaak drijvende te houden. Het financieel verslag werd zonder pro blemen goedgekeurd door de vergade ring. Een eventuele contributieverho ging, waarmee het exploitatietekort kan worden verminderd, is niet aan de orde. Conclusies kunnen pas worden getrokken als de jaarrekening 1986 en de begroting voor 1987 klaar zijn. Het beleidsplan dat moet worden ontwik keld, verkeert nog in een te vroeg sta dium en wordt pas voorgelegd op de voorjaarsvergadering in maart. gekeurd door een uit drie personen bestaande jury: Suchius uit Leeuwar den en Zwart uit Egmond aan Zee voor de kanaries, Dijking uit Harlingen voor de tropische vogels en Koopmans uit Zaandam voor de parkieten. De kwekers van tropische vogels kijken niet erg voldaan terug op het afgelo pen broedseizoen. Ondanks de over wegend mooie en stabiele zomer zijn vrij veel kweekpogingen mislukt. Eie ren kwamen er wel, maar veelal gin gen de jongen dood. Met de kweek van kanaries is het veel beter gegaan en hetzelfde geldt voor de parkietach- tigen die nu opvallend sterk vertegen woordigd zijn. In de vele kooitjes zijn meerdere bij zondere vogels te zien, zoals de rode kardinaal, brilvogel, groenling en diver se bastaarden met zowel tropisch als kanariebloed. Een nieuwe bezienswaardigheid wordt gevormd door een collectie nestjes met éieren van diverse vogelsoorten, zoals de blauwfazant, oranjekaakje en roodoordbuulbuul. Het zijn nesten waarin de eieren om een of andere re den niet zijn. uitgekomen. Mensen die vogels willen kopen, kunnen op de ex positie ook hun keus maken, want er is een ruime verkoopklasse aanwezig. De toegang is gratis. Vrijdag en zater dag is de expositie open van 10.00 tot 22.00 uur; zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Uitslagen Tot kampioensvogel bij de kanaries werd een Gloster gladkop kanarie (ei gen kweek) van A. C. van Heerwaar- den uitgeroepen. Dit dier kreeg 90 punten. Kampioen bij de tropische vo gels werd een Japanse nachtegaal (ei gen kweek) van A. Eelman 90 pun ten. Topper in de categorie duiven, kwartels, parkieten werd een Agapor- nis rosse, .collis (eigen kweek) van H. Bonne. Dit dier kreeg 89 punten. Kam pioensvogel bij jeugdleden werd een kanarie (recessief wit) van J. C. van Heerwaarden, die 88 punten kreeg. Texelse jagers, jachtopzichters, drijvers kennissen en belangstellenden Morgen, zaterdag 28 november, weer met z'n allen bijeen voor de inmiddels traditionele in hotel De Pelikaan om 16.30 uur. Het door u geschonken wild zal dit jaar aan Rusthuis St. Jan worden aangeboden. Bestuur KNJV Eindelijk na vele weken en hard werken behaalden ook de dames van Tevoko 2 de volle drie punten. Tegenstander Harpoen stond welis waar onderaan, maar juist tegen deze teams komt het erop aan geen punten te verliezen en dan willen de zenuwen nog wel eens tegenwerken. De eerste set was een directe klapper: 0—15 voor Tevoko. Pas daarna begon Harpoen ook te volleyballen en werd het een leuke tegenstander. De derde set werd weliswaar met 14—16 verlo ren maar de vierde set werd na grote achterstand toch 13—15. Er werd zon der de geblesseerde Agnes gespeeld en Gery viel wederom in. Zonder het penetratiesysteem werd veel rustiger en beter gespeeld. Dames 1 verloor zonder opzienbarende dingen van het te sterke VVM in Mon- nickendan met 3 0. Hier speelde de in verwachting zijnde Hetty Westerinck waarschijnlijk haar laatste wedstrijd. Dames 3 speelde maandagavond een goede partij tegen Noordkop 3 in Sporthal „Sportlaan" te Den Helder. De wandelsportvereniging „Het Gou den Boltje" start zondag 7 december met de eerste tocht van de jaarlijkse winterseriewandelingen. De afstanden, die gelopen kunnen worden, zijn vijf en tien kilometer. De start is tussen 13.00 en 14.00 uur bij de kiosk van de trimbaan (kruising Westerslag/Nattevlaksweg). Er kan zo wel voor de dagtochten als voor de hele serie ingeschreven worden. Het inschrijfgeld voor de winte/serie, bestaande uit vier tochten, bedraagt voor kinderen tot en met 15 jaar 75,50 (leden 74,75). Ouderen kunnen voor 76,50 meelopen (leden 75,50). Voor het volbrengen van de dagtoch ten krijgt iedere deelnemer een herin nering. Ouderen en kinderen tot en met 15 jaar betalen voor deze dag tochten resp. 72,75 (leden 72,00) en 72,00 (leden 71,50). Op 11 januari, 25 januari en 15 februari worden de andere tochten gehouden. Mensen die meer informatie willen, kunnen bellen naar B. A. Roest, tel. (02220) 4451. Na een moeizaam begin, waarbij Tevo ko zich mee liet slepen door het slordi ge spel van tegenstander Noordkop, werd de eerste set met 11—15 gewon nen. In de tweede set werd aanvallend gespeeld en geconcentreerd de set ge pakt met 5—15. In de derde set lieten de dames zich weer verleiden tot slor dig en ongeconcentreerd spel, maar een fikse reprimande van coach Doe- ven leverde toch de 10—15 setwinst en een 0—3 eindoverwinning op. Heren 1 leek heel goed op dreef tegen Dintho uit Warmenhuizen. In de uit wedstrijd bouwde Tevoko een verdien de 0—2 voorsprong op doör goed en afwisselend aanvalsspel en een sterke service, waar Dintho vooralsnog geen antwoord op leek te hebben. Maar ook vooral concentratiegebrek en ver moeidheid (meer trainen?) kon Dintho in het spel komen en langzaam maar zeker terugkomen. Een 3 2 nederlaag heeft enerzijds aan dat Tevoko 1 op de goede weg zit en zeker meer punten (kan) gaan pakken. Anderzijds moet de concentratie niet verslappen in beslissende derde of vierde sets, maar dan juist moeilijk serveren en uiterst geconcentreerd aanvalsspel. Zaterdag spelen de heren van Tevoko 1 al om 12.00 uur i.p.v. 15.00 uur, op verzoek van tegenstander Simokos in Den Burg. De Texelse bowler Peter Veldman speelde op sterke wijze deze week een toernooi in het plaatsje Mill (N.B.). Het toernooi werd gespeeld met han dicap (een bonus die je er per game bij kunt krijgen, variërend van 0 t/m 56). Peter Veldman gooide vijf mooie games, namelijk: 179, 194, 190, 200 en 204. Dit is totaal een serie van 967. Dit leverde een gemiddelde op van 193, wat het hoogste bleek van alle 136 deelnemers. Daar bowler Veldman echter de minste handicap had, lever de het toch geen finaleplaats op. Op 14 december vinden de stedenont- moetingen plaats. Dan worden de vijf beste heren en vijf beste dames van Texel uitgezonden naar Heiloo. Met de stedenontmoeting wordt er zonder handicap gespeeld. Sinds 4 november is het overdekte zwembad van apparte mentenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg bij de Dennen gesloten. Onderzoek door Provinciale Waterstaat (de toezich thoudende instantie) wees uit, dat de zuurgraad van het bad water te laag was. De oorzaak daarvan bleek gelegen in een slecht functionerende watercirculatie- en zuiveringsinstalla tie. Eigenaar/beheerder J.H.F. Hopster liet weten dat de in stallatie inmiddels is hersteld, het water gezuiverd en weer ..zwemklaar" gemaakt. Hij heeft goede hoop dat het zwem bad vanaf begin volgende week weer normaal in gebruik kan worden genomen. Provinciale Waterstaat (PWS) besloot tot onderzoek van het wa ter naar aanleiding van meerdere klachten van gebruikers van het bad. Zwemsters en zwemmers klaagden over irritatie. Eén klacht leidde tot directe actie: nadat een Texelse zwembadgebruiker zijn klacht vergezeld deed gaan van de onderzoeksresultaten van een zelf genomen watermonster. Deze persoon had op zijn werk midde len om vloeistoffen te analyseren en constateerde een afwijking van de nor men die aan zwembadwater worden gesteld. Normaliter moet de zuurgraad van het water rond de waarde van 7,2 liggen. De zuurgraad was echter te hoog (en het water dus te zuur). Pro vinciale Waterstaat stuurde vervolgens medewerkers naar Texel, die in Bos en Duin watermonsters hamen. Hun be vindingen vielen voor het Texelse bad negatief uit. Op grond va'n de sinds eind 1984 in werking zijnde wet Hygië ne en Veiligheid Zweminrichtingen werd het bad op last van Provinciale Waterstaat gesloten. Dat was op 4 no vember. Een andere oplossing was vol gens ir. M. Hermeling van PWS 'niet mogelijk, omdat de installatie niet op korte termijn zou kunnen worden gere pareerd en weer aan de eisen voldoen. Het besluit tot sluiten kan pas worden ingetrokken zodra de oorzaak van ple slechte waterkwaliteit is weggenomen, aldus Hermelink. Vakantie Tijdens de afgelopen weken is men daar in Bos en Duin druk mee bezig geweest. Eigenaar Hopster doet zijn verhaal: „Het is allemaal gebeurd in de periode dat wij op vakantie waren. Op 26 oktober zijn we vertrokken. Alle voorzorgsmaatregelen voor goed on derhoud van het bad waren getroffen, instructies waren achtergelaten. Er moet bijvoorbeeld tweemaal per dag wordën getest of het water in orde is. Je moet dan controleren op PH-graad, op vrij beschikbaar chloor- en op ge bonden beschikbaar chloorgehalte. In een uur tijd moet een bepaalde hoe veelheid water worden rondgepompt en tijdig ververst. Daarvoor zijn nor men per zwemmer opgesteld. „Maar wat bleek nu? De installatie werkte niet meer naar behoren. De af sluiters die bij het „terugspoelen" die nen om het vuile water af te voeren functioneerden niet meer allemaal goed. Normaal gesproken circuleert het badwater door een zandfilter weer terug naar het bad. Bij het „te rugspoelen" gaat het via een andere pijp niet terug naar het bad maar naar de riolering. Doordat die afsluiters niet meer werkten, stroomde het vuil dat zich bij de filters ophoopt niet naar de riolering maar weer terug in het bad", aldus Hopster. Chloor erbij Op deze wijze werd het water dus steeds vuiler, hetgeen verzuring tot ge volg had. Hopster: „Het personeel merkte dat bij het testen. Er werd hier op gereageerd door chloor toe te voe gen". Uiteraard had dat slechts tot re sultaat dat het chloorgehalte steeg, maar het vuil werd niet verdreven. De dag na het nemen van monsters door de provincie en de onmiddellijke sluiting van het bad, waarschuwden de toezichthoudende ouders van Hopster de zwembadbouwer. Die kwam persoonlijk naar Texel en constateerde dat de afsluiters slecht functioneerden. De oorzaak van de vervuiling was daarmee opgespoord. Maandag 10 november keerde Hopster terug van vakantie. De vqlgende dag reisde hij af naar het onafhankelijke adviesbureau Centrilab te Soest, waar de monsters werden onderzocht. Op de 12de had hij een gesprek in Haar lem met PWS. Naar aanleiding daar van nam hij zijn maatregelen. Vorige week maandag en donderdag werden voor een totaalbedrag van ruim 77000,— afsluiters en leidingnet ver nieuwd. Voorts werd het bad leegge pompt en van vers water voorzien. Ook kwam Hopster er na de drukke zomertijd eindelijk aan toe ingewikkel de technische gegevens op formulieren in te vullen, die verband houden met de uitvoering van de nieuwe wet. De ze wet is overigens alleen van toepas sing op openbare zwembaden. Doorgemeten Maandag en dinsdag was er een me dewerker van Centrilab, die de gehele installatie opnieuw heeft doorgemeten en ingesteld, chemicaliën toegevoegd en de automatische chloorpomp inge- regeld. Van het water werd een monster meegenomen, waarvan de uitslag vanmiddag (donderdag) bekend zal zijn. Naar aanleiding daarvan zal er een eindcontrole plaatsvinden door PWS. Als beide monsternemingen voor Hopster gunstige resultaten opleveren, zal het zwembad weer normaal kun nen gaan draaien, verwacht de Bos en Duin-eigenaar. Met monsteren zal hij dan in elk geval doorgaan: dat is door de nieuwe wet zelfs maandelijks verplicht. Hopster heeft bij het Soester laboratorium in middels een abonnement genomen. Kósten 71700,— per jaar. Daarbij moeten 72600,— reiskosten worden opgeteld. Deze zouden vol gens een woordvoerder van Centrilab kunnen vervallen als zich op Texel nog vier zwembaden zich, ter keuring bij dat bedrijf aanmelden, aldus Hopster. Eén van de grootste verleidingen van het schaakspel is wel de voor tijdige overwinningsroes. Niet al leen amateurs, maar ook groot meesters verliezen niet zelden de waakzaamheid uit het oog, wan neer zij een gewonnen stelling hebben verkregen. De ontnuchte ring komt dikwijls snel en onaf wendbaar als plotseling duidelijk wordt dat de winst en misschien zelfs de remise vergooid is. Een dergelijke koude douche onder ging Jan Witte maandagavond in De Lindeboom tijdens de interne competi tie van schaakclub En Passant in zijn partij tegen Auke Terpstra. Witte speelde de opening snel en sterk en veroverde al spoedig kwaliteit. Vanaf dat moment verloor Witte zijn behoed zaamheid: een. tiental zetten later won de altijd gevaarlijk blijvende Terpstra pardoes de dame, waarmee hij Witte zijn eerste nederlaag bezorgde. Een klassepartij produceerde A. C. Bakker met de zwarte stukken tegen Rinus Vittali, die in zijn streven naar aanval op Bakkers koning zijn eigen monarch te weinig bescherming gaf. Met een venijnig pionzetje brak Bakker de witte stelling beslissend open. H. Broekema die tot voor kort altijd in de hoogste regionen bij En Passant te vinden was, heeft het nieuwe seizoen nog niet veel laten zien. Tegen Piet Cornelisse verspeelde hij geheel onno dig de kwaliteit, waarna geen redding meer mogelijk bleek. Na veel ruilen ontstond in de partij tussen W. Albers en E. de Visser een min of meer gelij kwaardig eindspel. De Visser kwam toen op het al te frivole idee zijn loper tegen twee pionnen te geven in de hoop op vage winstkansen. Die bleken er in het geheel niet te zijn. Albers haalde in rustige stijl het volle punt binnen. Uitslagen: H. de Beurs-K. Bruining 1—0 J. Witte-ATerpstra 0 1 M. Vittali-A. C. Bakker 0—1 P. Eelman-Th. Witte 1—0 J. Dros-F. Eijgenraam 1—0 T. van Lingen-H. Kok afgebr. W. Albers-E. de Visser 1—0 H. Broekema-P. Cornelisse 0 1 De bondswedstrijd, die het En Passant-achttal zaterdagmiddag in Wignum tegen „Attaqueer" speelde, eindigde in een voorlopige 214 4>2 overwinning voor de Texelaars. De partij van Rinus Vittali tegen C. Fris werd afgebroken, maar is in ieder ge val goed voor een gelijkspel. De overwinningen voor En Passant werden geleverd door Jan Witte, die aan het topbord, J. Groen in een .ver loren eindspel loodste, Auke Terpstra, Ferry van Tatenhove en Thijs Witte, die met een elegant loperoffer N. Met- tes binnen het uur van het bord veeg de. Minder fortuinlijk waren Paul Eel man en Wietse Pranger, die hun partij na lange strijd tenslotte verloren zagen gaan. Wim Hoekman bracht tenslotte de winnende puntendeling in. V. jt. ijd Alles lijkt weer op z'n pootjes terech te komen, maar intussen zit Hopster zwaar met het geval in zijn maag. betekent voor hem een flinke portie negatieve publiciteit. Hij heeft nooit xe' geconstateerd dat het water van hetiar' zwembad, dat in mei 1984 werd gelegd, niet in orde was. „Nee, ook heb ik nooit klachten gehoord". Hiei toe voerde hij en de huismeester ree matige en nauwgezette controle uit Over het slechte functioneren vandi afsluiters is hem nooit iets gebleken,8t Hopster: „Zoiets gaat niet zomaar la' pot, dat is een kwestie van enkele v, ken. Het water werd zo langzaamaan verziekt." Volgens hem mag een dei gelijk'defect na 214 jaar normaal ge bruik niet voorkomen. „Hooguit pas na vijf tot zeven jaar. Ik zal daarom ker nog met de zwembadbouwer in clinch gaan". jrd Overmach alt Het meest spijt het hem nog voord gasten, abonnementhouders, schole 9e| en andere groepen. „Die vinden het niet leuk. Maar ze kennen mij, ik he hier al 18 jaar m'n werk, ze moeten weten dat dit gewoon overmacht is; De familie Hopster zal de vaste gebi kers voorstellen de abonnementen rr de duur van de periode dat niet kon8t worden gezwommen, te verlengen. Vanaf maandag kunnen de mensen hierover met Bos en Duin bellen. Klaverjasclub „De Witte Burcht" houdt voor het vijfde jaar op de eers dinsdag van de maand een open verjasdrive. Het batige saldo zal aan een goed doel worden besteed. Omi er veel belangstelling bestaat voor hiin^ knapen- en mannenkoor „De Nachte galen van Polen", die in de R.K. kerk in Den Burg op de eerste dinsdaga vond in december een concert geve zal de drive woensdagavond 3 deceit n ber worden gehouden. ;tie Niek Welboren exposeert, samen me zes andere kunstenaars, 20 werken waaronder aquarellen en olieverfschilderijen. De verkoopexpositie, die in de expos tieruimte van de-Heideree kunstliga houden wordt, zal van 30 november tot en met 20 december duren. De werken van Niek Welboren kan men dagelijks (behalve maandag) van 14.! tot 17.00 uur bezichtigen in School/ in Weststraat 110. Zaterdag vindt om 9.00 uur de officiële opening plaats, Uit een aan de Vogelenzang te Den Burg geparkeerde auto zijn een personen- én een autobootkaart ont vreemd. Een portierslot werd hiertoei geforceerd. De auto-eigenaar, een 30-jarige Texelaar, deed dinsdag aan gifte bij de Texelse politie. Volgens dt man is de diefstal gebeurd tussen 16' en 25 november. Vrijdagmiddag 2 - 6 uur Vrijdagavond 7 - 9 uur Zaterdagmorgen 10 -12 uur Zaterdagmiddag 2 - 4 uur Demonstratie van het koken en bakken in de magnetronoven. NWINKELVOL IDEEËN De huishoudafdeling van Bakker's Ijzerhandel. D( ate

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2