Meer status als musicus dan a/s winkelier. AM M A College: Zwemmen bij paal 33 gevaarlijk Saxofonist Frans Zegel: Oudeschild wil gee vuilverwerking Te snel SPANJAARD1 ZAT KLEM Actiecomité wil voetpad Gezamenlijke dienst in De Waal Zwembad Bos en Duin nog dicht Bakelaar/De Vries zeer sterk koppel Koppositie voor team De Koogel Lek gestoken Drijverschool heeft verlanglijstje L 312658 Wm MALAGA :*A PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 DECEMBER 1) H m.' De dorpscommissie van Oude schild vindt dat de gemeente hj maal moet afzien van het plan op Texel zelf huisvuil te gaan ve werken, dus ongeacht de plaats Texel wéér de compostfabriek j zet zou worden. In een brief aan de gemeenteraad secretaris F. Schellinger te hebben geïnformeerd naar de kosten als h( huisvuil naar Alkmaar wordt ge transporteerd: 716,— per ton als mi de vervoerder een meerjarig contra wordt afgesloten zodat speciale coi ners aangeschaft kunnen worden, der wordt erop gewezen dat de me waarde van de op Texel geproduce compost waarschijnlijk nihil zal zijn ,,0p mestvervoer elders uit het lam wordt zóveel subsidie gegeven dat niet kunt concurreren met zelfgemi te mest". B en W hebben laten weten de bri van de dorpscommissie te zullen „meenemen" bij de verdere.studie zake de vuilverwerking. Dezelfde re iA tie heeft het college gegeven op he aanbod van de VTB om te praten i vuilafvoer met vrachtauto's of sche pen. De diverse aanbiedingen diev voerders hebben gedaan, zullen wor den bekeken zodra mocht blijken di l eigen vuilverwerking op Texel geen haalbare kaart is. Het college voelt niets voor om in het huidige stadiui de vuilverwerking opnieuw ter disci "3 sie te stellen. Overigens wordt mee ns deeld dat het nogal vanzelfsprekentin was dat het aanbod van de VTB nif®61 in de raadsvergadering was behand want de eerste VTB-brief was geric aan het college en niet aan de ge- 119 meenteraad. Antwoord op de brief an inmiddels gegeven. ia£ Wederom had de politiecontrole opin bromfietsen tot resultaat dat zo'n tweewielig voertuig uit het verkeer moest worden genomen, nu vaneeirn 17-jarige inwoner van Den Burg. Hij'" reed zonder licht en met hoge snela- langs de Pontweg van de veerhavei richting Den Burg. Vermoedelijk wzin' de brommer opgevoerd. eir r,Ja, ik stam uit een muzikale familie, mijn moeder speelde piano en mijn vader viool in het strijkje van Piet Boom. toen ik zes jaar was moest ik ook piano gaan spelen, ik heb zes jaar les gehad, eerst van mijnheer De Hoog uit Utrecht die meerdere leerlingen op Texel had, later van Kassenaar. Pas toen ik op het lyceum in Den Helder zat en interesse kreeg vor jazz begon ik te denken aan het instrument dat mijn lievelingsinstrument is geworden: de saxofoon". Frans Zegel (53) is eigenaar exploitant van een zaak in heren kleding in Den Burg, maar geniet misschien nog meer bekendheid als saxofonist in het Texels Fanfare, de dixielandgroep Monkey's Revi val en allerlei gelegenheidscombi naties. De saxofoon staat de ko mende maand centraal in het win- terprogramma van de openbare bi bliotheek, waar gisteren een uit stalling van boeken en andere pu blicaties over de saxofoon, saxofo nisten en saxofoonmuziek is be gonnen. Zaterdag 20 december van 12.00 tot 13.00 uur is hier levende saxofoonmuziek te beluisteren. Frans Zegel zal er spelen, waar schijnlijk samen met andere leden van de Monkey's Revival. In de vijftiger jaren had Texel nog geen muziekschool, wie een blaas instru ment wilde bespelen had als enige mogelijkheid: lid worden van het fanfa re. Dat gold dus ook voor Frans Zegel die echter helemaal niet in fanfaremu ziek was geïnteresseerd. ,,Dat fanfare trok me eigenlijk helemaal niet. Vooral marsmuziek vond ik vreselijk: Maar een andere mogelijkheid was er niet dus ging ik naar de toenmalige diri gent Adriaan Vonk. Eerst was er geen saxofoon vrij, maar na drie maanden kreeg ik een telefoontje en kon ik in de leer bij Klaas Smidt, een van de oudere saxofonisten in het toenmalige fanfare, samen met mensen als Anton Broekman en Jan Kok. Dat was na tuurlijk geen beroepsleerkracht. Zo goed en zo kwaad als het ging bracht hij me de techniek bij, zonder lesboek je. Het leek niet op het ondericht zoals je het tegenwoordig krijgt. Maat blaastechniek moet je direct goed aan leren; in mijn geval is dat niet gebeurd en ik ervaar dat nog steeds als een handicap. Ik kan bepaalde noten niet zuiver blazen. Ik voel me daarom soms onzeker; het is een rem". Het is ondermeer om die reden dat Frans Ze gel de muziekschool op Texel een zege vindt. Jong muzikaal talent komt daar op de best mogelijke wijze tot ontwik keling en de school heeft dan ook een duidelijk merkbare verbetering van de muziek kwaliteit op Texel veroorzaakt. Sopraan Bij het woord saxofoon denkt men over het algemeen aan een blaas instrument met die typische gekrulde vorm. Frans Zegel speelt echter meestal op een sopraan-saxofoon, die eruit ziet als een klarinet. In het fanfa re begon hij destijds echter met een altsaxofoon maar daarop speelt Frans Zegel nu alleen nog als lid van de boe- renkapel. Een probleem was dat het fanfare destijds een hooggestemd in- B en W vinden dat heen bewa kingspost moet komen op het strandje van paal 33 bij De Cocks- dorp. Een desbetreffend verzoek van strandexploitant Gerard Zoete lief hebben zij dan ook van de hand gewezen. Argument van het college is dat het zwemmen bij paal 33 niet moet worden geacti veerd omdat het gevaarlijk is. In een betrekkelijk ondiepe strook wa ter vlak voor het strand is er weinig aan de hand, maar zeewaarts neemt de diepte plotseling toe en hier staat ook een sterke stroom. Vooral voor zwemmers en baders, die gewend zijn aan strand te zwemmen, kan dat ver raderlijk zijn. Het was Rijkswaterstaat die op dat laatste wees, toen het gemeente bestuur daar inlichtingen inwon inzake de zwemmogelijkheden bij paal 33. Praktijk Zoetelief had in zijn verzoek aange voerd dat bij paal 33 al regelmatig wordt gezwommen en dat de verbods borden dus worden genegeerd. Diverse badmeesters zouden hebben verklaard dat het zwemmen daar niet gevaarlij ker is dan elders aan het Noord zeestrand. Ook de Kustwacht zou heb ben geadviseerd om over te gaan tot het plaatsen van een bewakingspost. De strook water waarin veilig gezwom men kan worden, is ongeveer 50 meter breed. Op het punt waar het dieper wordt, zou een markering met boeien kunnen worden aangebracht. Daar gaan B en W dus niet op in, me de omdat al was besloten het aantal bewakingsposten langs het Texelse strand niet uit te breiden wegens de hoge kosten. Als toch besloten zou In de begrotingsvergadering van 16 december zal een verzoek van het Actiecomité Eierland worden be handeld om een voetpad aan te leggen langs de Molenlaan in De Cocksdorp. Het voetpad staat wel op de gemeen telijke wensenlijst voor 1987, echter niet ,,als uit te voeren". Het actiecomité wil echter dat het pad er snel komt, omdat er steeds meer voorrangsverkeer op de Molenlaan is, wat tot gevaarlijke situaties leidt. Oor zaak van de toenemende voetgangers- drukte is het verleggen van de toe gangsweg naar De Krim van de Krim- w'eg naar de Postweg. Verdere uitbrei ding van de drukte wordt verwacht na de totstandkoming van de bungalow- bouw op De Krim. worden tot uitbreiding van bewaking, zouden de twee naaktstranden daar voor als eerste in aanmerking komen. Parkeerterrein Zoetelief en enkele andere belangheb benden (Sidny van Zon van de zeil- school en Sil Boon van de Vlielandlijn) hadden ook gevraagd het vlakbij het strandje gelegen terrein van de voor malige asfaltfabriek op te knappen en tot parkeerplaats te maken. Verder zou de toegang tot het strand verhard moeten worden en zouden maatrege len moeten worden getroffen om te gen te gaan dat het terrein als vuilstortplaats wordt gebruikt. Verbete ring van parkeergelegenheid en toe gangsweg zou voorzien in een behoef te omdat steeds meer mensen naar dit strandje gaan; het is nu een rommeli ge, weinig attractieve toestand. Om financiële redenen willen B en W de strandtoegang niet verbeteren. Het verharden van het pad zou een prece dent scheppen voor de overige strandslagen, waar alleen tot verhar ding wordt overgegaan als dat kan in de vorm van een invalidenvoorziening en dan nog alleen als daarvoor subsi die van hogere overheden wordt verkregen. De suggestie om het terrein van de voormalige asfaltfabriek te verharden en tot parkeerterrein te maken wordt wèl aantrekkelijk gevonden. Met Rijks waterstaat (eigenaar van het terrein) zal contact worden opgenomen om de haalbaarheid van het plan te bekijken. In verband met de werkzaamheden aan de Hervormde kerk te De Koog, wordt a.s. zondag een gezamenlijke dienst gehouden te De Waal, die om 10.00 uur begint. Voorganger is ds. T. Verbeek. Texelaars, die weer een duik willen ne- 'men in het overdekte zwembad van appartementenhotel Bos en Duin bij de Dennen, moeten nog even geduld hebben. Er is nog niet geheel voldaan aan de maatstaven die Provinciale Wa terstaat voor zulke zweminrichtingen aanlegt. Als hiervoor door eigenaar J. H. F. Hopster de gewenste maatrege len zijn getroffen, kan overeenstem ming worden bereikt en het bad weer worden geopend, aldus woordvoerder ir. M. Hermelink van PWS. Donderdag 4 december Het consulentschap voor de rundvee houderij houdt een kijk- en praatdag in ,,De Pelikaan", van 13.45 - 16.00 uur en van 20.00 tot 22.15 uur. Zaterdag 6 december Om 15.00 uur begint bij het Turfveld in de Dennen een hardloopwedstrijd over 2, 4 en 8 kilometer. Zondag 7 december Van 8.30 tot 10.00 uur wordt bij de Ot- tersaat een wedstrijd gehouden van de Sportvissersclub Texel. Maandag 8 december Ing. C. Vlot houdt in ,,De Pelikaan" voor agrariërs een lezing „Inkomsten ontwikkeling op het akkerbouwbedrijf", 20.00 uur. De Stichting Overdekte Manege houdt een bijeenkomst in „De Lindeboom"; 20.00 uur. Vrijdag werd gestreden om het kam pioenschap van Texel. Als eerste ein digden Carolien Bakelaar en Harm de Vries met een zeer goede score van 7605 punten. Omdat ze de eerste keer ook heel goed hadden gespeeld, staan ze nu op de eerste plaats in het klasr sement. Met 7244 punten werden Jan- nie en Jaap. van Heerwaarden tweede .en maakten daarmee een sprong van de vijfendertigste naar de zevende plaats. Piet Bruin en Tinus Veeger, die als in valler meespeelde voor Freek v.d. Gracht, scoorden 7073 punten, waar mee dit koppel als derde eindigde en nu ook de derde plaats in het klasseh ment bezet. Ook het koppel Jaap v.d. Slikke-Jan Verijzer speelde zeer sterk. Met 7000 punten werd het vierde en staat nu tweede in het klassement. Vijfde werden Tiny Veeken en Jo Keij- ser met 6973 punten. Stand: resp. punten, marsen 1. Carolien Bakelaar-Harm de Vries 14.840 3 2. Jaap v.d. Slikke-Jan Verijzer 13.926 6 3. Piet Bruin-Freek v.d. Gracht 13.621 6 4. Jaap Witte-Fenny Hopman 13.568 2 5. Nel v.d. Veen-An Bakker 13.516 5 6. Anny Vermuë-Marie Timmermans 13.079 4 7. Jaap en Janny van Heerwaarden 13.046 7 8. R. Caspers-Rosa Harbers 13.023 2 9. Jos Veeger-Muus Smit 12.962 5 10. Bertus en Gerda Ofrein 12.900 2 Het vijfmansteam van Bowling De Koogel speelde in Spierdijk voor de nationale competitie. Vorige keer in Heiloo pakte het Koogel-team alle ne gen punten en stoomde van de vierde naar de tweede plaats met nog twee punten, achterstand op koploper Ven huizen. Deze week werden de rollen omgedraaid. In Spierdijk werd de eerste wedstrijd tegen Uitgeest gespeeld. Klaas Veld man (met 201) en Loes van Zutphen (191) waren de uitschieters en bezorg den zo de 3 0 overwinning. De twee de wedstrijd werd een makkelijke zege op Heiloo dankzij mooie games van John van Schaik (183) en Peter Veld man (200). Tot nog toe werden dus alle punten gepakt en aartsrivaal Ven huizen had al de nodige punten laten vallen. Bij een goed resultaat in de laatste wedstrijd zat er een mogelijk heid in om de eerste plaats te verove ren. Er moest gespeeld worden tegen het sterke team uit Amsterdam. Peter Veldman (met 216) en Piet Kok (met 194) zorgden voor het hoge teamge middelde van 181. Amsterdam, dat weliswaar de tweede game sterk te rugkwam, kon hier niet tegenop en moest de 2—1 winst aan de Koogel laten. Het dagresultaat bedroeg acht punten, Venhuizen wist 5% punt te halen en moest dus de Koogel met een punt voorsprong in het klasse ment voor laten gaan. Met nog drie wedstrijden voor de boeg kan het nog een spannende strijd worden. Op 20 en 21 december wordt in Bow ling De Koogel het jaarlijkse kersttoer nooi gehouden. Enthousiaste bowlers, die lid zijn van de Bowlingbond Texel, kunnen zich nu reeds opgeven. Een inwoner van De Koog deed woensdagochtend aangifte bij de Texelse politie van vernieling aan zijn personenauto. Het aan de Plevierstraat in De Koog geparkeerde voertuig had in de nacht van dinsdag op woensdag een lekke band. Een lange snee deed het vermoeden rijzen dat de band was lekgestoken. Ouderraad, medezeggenschapsraad en personeel van de Jan Drijverschool in Den Hoorn hebben de gemeenteraad gewezen op de noodzaak om in het schoolgebouw enige voorzieningen te treffen. Het tegelplateau voor de speelzaal moet worden vervangen en enkele lokaalvloeren moeten worden verbeterd. De vloeren van de lesloka len zijn voorzien van gladde, harde vloerbekleding, die geluidsoverlast geeft. Tapijt op de grond zou verbete ring geven, behagelijker en veiliger zijn. Nog dringender is het verbeteren van de vloer van het handwerklokaal. Die is glad en hard en als kinderen met scherpe gereedschappen in de hand uitglijden, kan dat ernstige gevol gen hebben. Het college zal naar aan leiding van deze brief nader pre-advies uitbrengen aan de raad. Het afgelopen weekend bracht di veerboot een aantal zeer grote 3 vrachtwagencombinaties naar hel eiland, afkomstig uit Spanje. Aan boord werd al verondersteld dat de auto's van Sint Nico/aas waren en vol zaten met cadeautjes. Exti 1 aandacht van bemanning en pas'r sagiers werd echter getrok' an aa toen bleek dat de auto's hoger waren dan de 3.95 meter die als het officiële maximum geldt. De combinatie die om half vijf zater dag de boot zou oprijden, kwam 1 daardoor klem te zitten, overigens zonder dat schade werd veroor- zaakt. Het probleem ontstond me de door het lage water, waardoor Jf£ er een vrij groot hellingverschil C was tussen boot en oprijbrug. De m wagen moest achteruitrijdend de boot weer af om te worden ge- (Qr draaid, waardoor er iets meer spe- (3t ling ontstond en het wèl lukte om aan boord te komen. Een en an- der veroorzaakte een vertraging van twintig minuten bij de afvaartf De auto behoorde tot een groep van totaal zeven Spaanse vracht- autocombinaties, die naar Texel kwamen om overmaatse pootaar- |ef dap pelen die als comsumptieaar- Jg dappelen worden gebruikt, op te halen. Een dergelijke transactie met een Spaanse afnemer is tot dusver een hoogst zeldzame ge beurtenis, maar nu Spanje in de EEG zit zou het vaker kunnen e- voorkomen. De foto toont de er k/emzittende Spanjaard op de lc strumentarium had terwijl die een hal ve toon lager zijn gestemd. Frans Ze gel trachtte dat op te lossen door het instrument met provisorische middelen te verlengen. Dat was in de tijd dat hij samen met Lody van der Wulp (trom pet) en Jacob Keijser (bas) muzikaal meewerkte aan kerkdiensten, waaron der de in die tijd populaire oecemeni- sche diensten die met „verswingde" kerkmuziek aantrekkelijk werden gemaakt. Frans Zegel was dienstweigeraar. Zijn vervangende diensttijd van 214 jaar werkte hij in de Rijkspsychiatrische in richting van Eindhoven („Een heerlijke tijd") en ook daar maakte hij deel uit van een muziekgroepje dat zich op dixielandjazz toelegde. Na deze periode keerde Frans terug in de TeXelse Fanfa re gelederen waar hij niet alleen met overgave musiceerde maar ook meer dan twintig jaar in het bestuur zat als secreataris. Zijn sopraansax bleef hij trouw, „de aantrekkelijkheid van dat instrument is de veelzijdigheid", zegt hij. „Je kunt hem als vervanger ge bruiken van de klarinet bij dixieland- muziek maar je kunt er ook barokmu ziek mee spelen met orgel- of koorbegeleiding". De vier kinderen van Frans en Nida Zegel doen allemaal aan muziek. Ze hebben op de muziekschool gezeten maar geen van hen deelt Frans' z'n verknochtheid aan de saxofoon. Zoon Marten (vernoemd naar Marten Toon der omdat vader verslingerd is aan Bommel-verhalen) heeft nog wel een tijdje geprobeerd, maar schakelde over op de gitaar en is nu een gewaardeer de muziekale toeverlaat van dominee Kees de Jong uit Oosterend. Praten met Frans Zegel maakt al gauw duidelijk dat muziek een belangrijke rol speelt in zijn leven. Hij heeft er wel eens aan gedacht om de muziek be roepshalve te gaan beoefenen. Maar het bleef bij denken en het is zeker niet frustrerend voor hem om als win kelier door het leven te gaan. Maar hij denkt wel dat hij in de muziek meer uitblinkt dan in zijn vak. Toch zegt hij stellig: „Ik ben met plezier winkelier maar als ik ooit zonder werk zou ra ken, zou ik in de muziek gaan. Dat weet ik zeker".

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 2