ogheid van KNVB blijft )robleem Texelse clubs TAN HET RAADHUIS li Dekbeddenvraag nog niet constant genoeg Kritiek na afloop gestaagde trainerscursus 'etere ontwatering oor Naalrand foorrangsfout TESO verbouwt kantoor LAND BOUW Boomfeestdag in Eierland Mededelingen van B. en Uj_ Wolonderneming draait goed, maar: Landelijk plan openbare bibliotheek voorziening 1986-1988 Jagers schonken wild aan St. Jan Sportveld kreeg extra bewerking RlJDAG 5 DECEMBER 1986 TEXELSE COURANT PAGINA 5 jTti deel van de cursisten met de diploma's. Staand links trainer Joop Lenzen met naast hem Jitze Beintema. Rechts de KNVB-officials ibeld en Eshuis. Zittend geheel links Jan van de Ploeg. )f de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond werkelijk helpt oplos ingen te vinden voor de speciale problematiek van de Texelse lubs, blijft een open vraag. Dat bleek zaterdag in de kantine van toelse Boys, toen KNVB-gedelegeerde J. Eshuis verzuimde een ichtstreeks antwoord te geven op de kritiek die bij monde van loys-jeugdvoorzitter Jan van de Ploeg op het KNVB-jeugdbeleid lerd geuit. lp in concrete termen gestelde westies werd door Eshuis slechts gereageerd. De kritiek viel te be- listeren tijdens de diploma-uitreiking an een zeer geslaagde KNVB-cursus lugdvoetbalspelleider (JVSL), die voor et eerst op Texel werd gehouden, an de Ploeg, die tijdens de jaarverga- iring van zijn eigen vereniging al had ewaarschuwd voor de omvangrijke te- igloop van jeugdleden (en zoals in in artikel in deze krant al vermeld, is t ook van toepssing op andere ibs), verweet de KNVB achter de itwikkelingen aan te hollen. Maatre den blijven uit, en volgens Van de loeg is dat te wijten aan de angst kan de diverse bestuurders om van het aditionele beleid af te wijken. „Ken- elijk is het prestige om een bestuurs- unctie te hebben. Maar op die plaats het nodig om er veel tijd in te ste en en aan kritiek te durven lootstan", meent Van der Ploeg. Hij iaf het advies om bepaalde zaken te ielegeren, zodat de logheid van de or- [anisatie kan afnemen. )e Texelse Boys-jeugdvoorzitter spitste ijn verhaal toe op het jeugdbeleid, ier jaar geleden waren er op een regi- ivergadering al waarschuwingen geuit iver de terugloop bij de jeugd. ,,We allen het meenemen", kregen de ixelse clubbestuurders toen te horen. En inderdaad: het werd meegenomen een diplomatentas en is daarin altijd blijven zitten", aldus Van de Ploeg. Pupillencompetitie Als „tragisch" voorbeeld noemde hij de organisatie van de pupillencompe titie op Texel, dit seizoen. De competi tieleider was aan het eind van het vo rige seizoen gestopt, maar vlak voor het begin van het huidige seizoen had den de Texelse clubs nog geen duide lijkheid hierover. Op inititatief van twee nauwbetrokken Texelaars -in sa menspraak met de clubs- is toen in al lerijl een competitie-opzet vervaardigd. Die functioneert nu prima, maar bui ten de voetbalbond om. Van de Ploeg noemde deze wijze van beleid voeren „dodelijk", vooral als het erom gaat de jeugd die al aan het voetballen doet te behouden. De aanwas vormt minder een probleem. Binnen de eigen vereniging was Van de Ploeg al tot de conclusie gekomen, dat het organiseren van andersgerichte activiteiten en een aantrekkelijke trai ning noodzakelijk zijn voor het behoud van jeugdleden. Hij toonde zich daar om erg gelukkig met de komst van een jeugdtrainerscursus naar het ei land. Wel had Van de Ploeg geconsta teerd dat hoe meer deelnemers zich voor de cursus hadden opgegeven, des te meer weerstanden de KNVB leek op te werpen. Van de Ploeg zat dicht bij het vuur, want hij fungeerde als contactpersoon voor de Texelse verenigingen. Goed getroffen Jeugdtrainer Jitze Beintema was ver antwoordelijk voor de organisatie van de cursus. Docent was KNVB- jeugdtrainer Joop Lenzen. Van de Ploeg: „Met hem konden we het ge lukkig niet beter treffen. Bovendien heeft Joop aangetoond dat de boot naar Texel geen probleem hoeft te vor men. Op Texel zijn wij bereid veel voor de jeugd te doen, laat de KNVB nu aantonen dat Texel er écht bijhoort." Op dit betoog werd gereageerd door official Eshuis, voorzitter van de com missie kaderbegeleiding bij het bonds- bureau te Alkmaar, en tevens afge vaardigde naat het KNVB-centrum te Zeist. Eshuis meent dat er sprake moet zijn van een wisselwerking tussen de clubs en de KNVB. Het is niet slechts een kwestie van aandacht van de KNVB voor Texel, maar de eilandelijke clubvertegenwoordigers dienen ook be reid te zijn om bijeenkomsten aan de overkant bij te wonen en zonodig een bezoek te brengen aan het bondsbu- reau te Alkmaar. Volgens de official functioneert dit bondsapparaat naar behoren, al kunnen aanmerkingen al tijd worden gemaakt. Eshuis verklaarde dat de KNVB rekening moet houden met de vele verschillende regio belangen, maar dat evengoed een al gemeen overkoepelend beleid moet worden gevoerd. „Deze rode draad moet altijd zichtbaar zijn, teveel ervan afwijken is niet toegestaan", aldus Es huis. Meer aandacht Desgevraagd lichtte hij toe dat met name het laatste jaar de zaken die Texel betreffen steeds meer apart wor den bekeken op het bondsbureau. Wat komt spoedig een eind aan de ateroverlast die sedert jaren ™ordt ondervonden door de bewo- van de laaggelegen huizen sn de Naalrand in Den Hoorn. Het hoge grondwaterpeil zal worden mlaag gebracht door een draina- in de straat die aangesloten 'ordt op een automatisch wer- end pompgemaal. et werk is gisteren begonnen, duurt ngeveer een week en wordt uitge- oerd door de firma Westerlaken voor ngeveer ƒ40.000,— let waterprobleem hing niet alleen sa- ien met de lage ligging van de hui- in, maar ook met de aanwezigheid in ondoorlatende leemlagen in de ond. Onder de huizen ontstonden 'assen water. straat wordt nu een sleuf gegra- en, die wordt gevuld met grind dat door doek bij elkaar wordt gehouden. Via dit grindbed kan het water naar het pompgemaal stromen en vandaar in de poldersloot worden geperst. Drainage via een grindbed is een suc ces gebleken in de Thijsselaan in Den Burg waar zich een soortgelijk pro bleem voordeed. Ook hier stond het water onder de huizen. Gedurende het werk is de Naalrand voor doorgaand verkeer gesloten. De Herenstraat zal in verband daarmee tij delijk in twee richtingen gebruikt kun nen worden. Dinsdag begint in het TESO-kantoor op 't Horntje een interne verbouwing, die bedoeld is om een eind te maken aan de ruimtenood, waarin de admi nistratie verkeert en om een prakti scher indeling van het gebouw te krijgen. Eén en ander hangt samen met de personeelsuitbreiding die bij de admi nistratie nodig is, interne taakverschui vingen en met de wenselijkheid om de „klantenruimte" van het kantoor te vergroten in verband met de geauto matiseerde kentekenadministratie, waardoor veel aanloop van automobi listen ontstaat. De ruimte die thans als kantine in ge bruik is, wordt bij het kantoor getrok ken en de onderhoudsdienst verlaat het gebouw en zal worden onderge bracht in een tijdelijke „container" die een plaatsje krijgt op de kade, vlak bij de in onderhoud zijnde schepen. Het kantoor van directeur Hoogerheide ver huist naar de „toren", waar ook vroe ger de directie zat en de operationele dienst van Jan Bloem krijgt zijn onder- t-nmon ir. hr,+ Voor de akkerbouwers spreekt maandagavond a.s. Ing. C. Vlot, bedrijfsdeskundige bij het Akker- bouwconsulentschap in de IJssel- meerpolders en Noord-Holland. De spreekbeurt wordt gehouden in ho tel „De Pelikaan", aanvang 20.00 uur. De heer Vlot zal ingaan op de inko mensontwikkeling van het akkerbouw bedrijf. Door de quotering van de sui kerbieten en de heffingen op granen wordt het ook voor de akkerbouwer moeilijker om het inkomen te handha ven. Kostenbesparingen en kwaliteit zullen eveneens de nodige aandacht krijgen. Op een heel andere dan de officiële datum hebben de leerlingen van de basisschool van Midden-Eierland giste ren boomfeestdag gehouden. De jeugd heeft namelijk met vereende krachten de mensen van de gemeentelijk plant soenendienst geholpen bij het planten van een boomsingel rond het speelter rein en het onlangs gereedgekomen (en veelbesproken) parkeerterrein. De achterliggende gedachte is dezelfde als bij de „echte" boomfeestdag in het voorjaar: door de kinderen bomen te laten platen (samenhangend met les sen waarin aandacht wordt besteed aan dit onderwerp) zullen zij zich meer verantwoordelijk voelen voor het open baar groen, waardoor de kans op ver- nielina wordt verkleind Texel in het verleden nog wel eens vergeefs claimde, kan nu op meer ont vankelijkheid van het KNVB-bestuur worden gerekend. „De uitdrukking „dat nemen we mee" kennen we niet meer. Als de clubs schriftelijk hun klachten aangeven, zullen die worden behandeld binnen de mogelijkheden van het bondsbureau. Bovendien ko men de opmerkingen die in het verle den werden „meegenomen", langzaam weer naar de clubs toe". De situatie rond de pupillencompetitie wordt in de eerstvolgende bestuursvergadering besproken, en wordt dus ouderwets ..meegenomen". Volgens Eshuis komt het wervend be leid van de KNVB nu op gang, met voetbalkampen, instuiven en promotie avonden bijvoorbeeld. Deze blijken een positieve werking te hebben, gezien de reacties. Ook een technische cursus, zoals die op Texel werd gegeven, is een middel voor het leggen van contacten, aldus de afde lingsbestuurder. Hij concludeerde dat de cursus een succes is geweest en sloot niet uit dat deze in de toekomst nog eens op het eiland wordt gehou den. Ook een cursus voor coaching van jeugd behoort tot de mogelijkheden. Balvaardigheid Cursisten met voldoende balvaardig heid hebben nu een goede basis om de KNVB-opleiding tot voetbaloefen- meester 3 te volgen. Bij voldoende in teresse kan die zelfs op Texel plaats vinden. Coördinator van de JVSL- cursussen van de KNVB in Noordhol land C. Dubbeld zwaaide, net als de andere aanwezigen, veel lof toe aan docent Joop Lenzen. Het was diens eerste cursus van deze aard. Dubbeld bedankte de cursisten voor hun op komst, Jitze Beintema voor zijn „voor trekkersrol" en Van de Ploeg als con tactpersoon en voor de opvang in de Boys-accommodatie. Joop Lenzen kon ook tevreden terug blikken. Hij meent dat de afdeling Noordholland met dit soort projecten de goede weg is ingeslagen. De tijd van plannetjes smeden is voorbij, de KNVB moet langs de verenigingen gaan en de clubs bewust maken dat de activiteiten daér moeten beginnen. Lenzen: „Maar of 't helpt? De tijd zal het leren." Certificaten J. Eshuis reikte vervolgens de certifica ten uit en had voor iedere deelnemer een persoonlijk woordje. Eén cursist had een te groot deel van de acht ochtenden gemist en kreeg daarom geen diploma. Degenen die wel met goed gevolg deelnamen zijn: John Boogaard, Dirk Eelman, Theo Houter man, Gerard Kuip, Erwin Koning, Kees Kooy, Henk Kwak (ZAP), Henk Pen- nings, Jan van de Ploeg, Jan Raven, Siem Jan Rijk, Dirk Witte, Siem Jan Zijm en Martin Zandstra. Hoewel onlangs bij de Texelse Wolonderneming zestien werknemers werden ontslagen, gaat het goed met dat be drijf. Honderden winkels in Nederland en België schaften de afgelopen maanden hun wintercollecties aan en als gevolg daarvan rees de vraag naar de schapenwollen dekbedden tot ongekende hoogten. Toen deze hausse" was weggeëbd, werden de mensen die speciaal hiervoor in dienst waren ge nomen, bedankt: voor hen was het werk weer op. Op dit moment ligt op de afdeling Cul turele Zaken, kamer 304, Groeneplaats 1 te Den Burg ter inzage het door het college van gedeputeerde staten van Noord-Holland vastgestelde ontwerp- landelijk plan openbare bibliotheek voorziening 1986-1988 gedurende de maanden december 1986, januari en februari 1987. Gedurende deze termijn kunnen schrif telijke bezwaren tegen dit plan inge diend worden bij de Kroon. (Afdeling voor Geschillen van Bestuur van de Raad van State, Binnenhof 1 te 's- Gravenhage). Op korte termijn hopen Henk van Leeuwen en Dick Graaf op een nieuwe piek in de vraag, zodat de tijdelijke werknemers opnieuw in dienst kunnen worden genomen. Op langere termijn hopen ze dat de constante vraag naar dekbedden toeneemt. Als dat lukt zul len ook meer vaste arbeidsplaatsen ontstaan bij de wolonderneming. Van Leeuwen en Graaf ondervonden geen problemen door het ontslag van de zestien mensen, omdat reeds voor dat die werden aangenomen afspraken waren gemaakt met het arbeidsbureau en de werknemers zelf: bij stagnatie van de verkoop zouden deze mensen weer worden ontslagen. De tien vaste werknemers liepen op deze wijze geen risico. Klimaat Ongeveer 400 detailhandelaren in Ne derland en 250 in België worden mo menteel tot de vaste afnemers van de wolonderneming gerekend. Omdat bei de landen hetzelfde klimaat hebben, vallen de grote verkooppieken in de zelfde perioden. In Nederland en Bel gië kreeg het met Texelse schapenwol gevulde dekbed bekendheid door pu blicaties in de landelijke pers en in tijd schriften met grote oplagen. Boven dien kwamen de dekbedden in de aan dacht door enkele televisieprogram ma's. Volgens Henk van Leeuwen is het echter niet een kwestie van be kend worden, maar belangrijker nog is om de verkoop in stand te houden. Om dat te bereiken wordt momenteel markt gezocht in Amerika en Japan. Uit Amerika zijn nog geen reacties ge komen. Uit Japan wél en die zijn zeker positief, al zal Japan eerst proeven ne men met het Texelse produkt alvorens tot aanschaf over te gaan. „Er zijn daar zeker mogelijkheden, maar we moeten voorzichting zijn met voorspel lingen", aldus Henk van Leeuwen. Bijbenen Vorig jaar, toen Van Leeuwen en Graaf nog niet zo door de wol waren ge- Sinds 1979 is het traditie dat Texelse jagers een deel van het door hen ge schoten wild afstaan aan de Texelse bejaardentehuizen en het Verpleeghuis. Dit jaar is Verzorgingstehuis St. Jan weer aan de beurt, zodat de bewoners en het personel eerste kerstdag kun nen genieten van een heerlijk kerstdi ner. Vijftig hazen, fazanten en konijnen werden aangeboden. Zaterdag werden die geschoten. Na de jacht kwamen ruim 60 jagers, drijvers en belangstellenden in Hotel De Pelikaan bijeen, waar de jacht offi cieel door de heer Jan Feikema op de jachthoorn werd afgeblazen en het ta bleau werd uitgelegd. Paul Kuip, voorzitter van de K.N.J.V. afd. Texel, dankte voor het geschon ken wild. Vervolgens kon men, na het nuttigen van een portie erwtensoep, genieten van enige door Henk van Wijk getoon de „oude" films uit de jaren vijftig. verfd, kwam het dikwijls voor dat men met de produktie de vraag niet kon bij benen. Daardoor ontstonden wachttij den, waarop afbestellingen volgden. Henk van Leeuwen: „Als je het van daag koud hebt, wil je het morgen warm hebben. De mensen hebben geen acht weken de tijd om op een deken te wachten". Die te kleine produktie was een gevolg van personeelstekort. Dat tekort kon men dit jaar voorkomen door het in zetten van de zestien extra werkne mers, waardoor altijd vrijwel direct uit voorraad kon worden geleverd. Voor het aanleggen van grotere voorraden voelen Van Leeuwen en Graaf niets. „Daar moet te veel geld in worden gestoken. Met het renteverlies wat daarvan het gevolg is moet je ook voorzichtig zijn", aldus Van Leeuwen. Hij verwacht dat er opnieuw een - wellicht iets kleinere - hausse zal ko men in januari. Als het even kan wor den dan dezelfde mensen, die onlangs zijn ontslagen, aangetrokken. Op lan gere termijn ziet Van Leeuwen een groei van de structurele werkgelegen heid bij zijn bedrijf, hoewel hij daarbij nog geen aantallen durft te noemen. „Dat is afhankelijk van wat Japan en Amerika doen". Er is goede hoop dat de proble men met het vernieuwde A-veld van Sportvereniging Oosterend de wereld uit zijn. Met een schud- fraismachine van het grondverbe- teringsbedrijf Harry Aerts uit het Limburgse Broekhuizen is dinsdag het grootste gedeelte van het ter rein bewerkt, waardoor het regen water sneller de grond kan inlopen en via de drainage kan afvloeien. Zoals bekend bleek de grondstruc tuur na het opknappen van het veld zodanig te zijn veranderd, dat op diverse plaatsen langdurig plas sen bleven staan, waardoor het veld een groot deel van de tijd on bruikbaar was. De schudfraismachine, op kosten van aannemer Tatenhoven speciaal voor deze gelegenheid met een dieplader naar Texel overgebracht, is een constructie met draaiende messen, waarmee tegelijkertijd meerdere sleuven in de grond worden gesneden. Tevoren op de grond uitgestrooid grof rivierzand wordt vervolgens met borstels, die in dezelfde machine zijn gemon teerd in de meer dan vijftig centi meter diepe sleuven geveegd. Ze blijven daardoor waterdoor/atend. Voordeel van deze bewerking is dat het veld onmiddellijk weer in gebruik genomen kan worden. Het uitvoeren van deze bewerking vergde dinsdag niet meer dan en kele uren. Ter plaatse werd beslo ten om ook het trainingsveld op deze wijze beter doorlatend voor regenwater te maken, wat niet veel kostte nu de machine er toch was. De foto toont de 160 pk ster ke machine aan het werk op het A-veld. - -Avy.

Texelsche Courant | 1986 | | pagina 5